Sigara içmek sağlık üzerinde çok çeşitli olumsuz etkilere sahiptir ama tırnaklardaki ve parmaklardaki sarı nikotin lekeleri gibi bariz fiziksel etkileri de vardır. Parmaklarındaki ve tırnaklarındaki sarı lekeler kalıcı gibi gözükebilir ama sigaranın neden olduğu renk bozulmasını gidermek ya da en azından azaltmak için bazı çözümler mevcuttur.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Parmaklardaki Nikotin Lekelerini Gidermek

 1. 1
  Cildini soy. Parmaklarını buruşacakları kadar uzun süre değil, sadece birkaç dakika suya sokarak cildini nemlendir. Parmaklarındaki nikotin lekelerinin bir kısmını çıkartmak için bir tırnak törpüsü, ponza taşı, vücut fırçası ya da tuzla veya şekerle yapılmış soyucu kullan.[1] Lekenin rengi soluncaya kadar hafifçe baskı uygulayarak soyucu maddeyle parmaklarının sararmış kısımlarını ovala.
  • Parmaklarını birkaç saniyeden fazla ovma çünkü bu tahrişe neden olabilir.
  • Bir kibrit kutusundaki zımpara kâğıdı da işe yarar.
  • Ovduğun yer kızarır ya da tahriş olursa ovmayı bırak.
 2. 2
  Bir çamaşır suyu solüsyonu kullan. Seyreltilmiş bir çamaşır suyu ve su solüsyonu da parmaklarındaki sarı nikotin lekelerini gidermeye yardım edebilir. Bu solüsyonu hazırlamak için cam bir kapta 1 ölçek çamaşır suyunu 4 ölçek suyla karıştır. Sonra bir tırnak fırçasını solüsyona batır ve parmaklarının sararan kısmına sür. Parmaklarında birkaç dakika beklettikten sonra durula.
  • Eğer bu, lekeleri gidermeye yetmezse o zaman parmaklarını solüsyonda aralıklı olarak günde 5 kez, 5’er dakika bekletebilirsin.
  • Ellerini duruladıktan sonra, çamaşır suyunun kurutucu etkilerine karşı koymak için bir el kremi ya da nemlendiricisi sür.
  • Bu yöntemi uygularken bir maske takman iyi olur.
  • Açık bir yaranın olması durumunda ya da başka bir leke çıkarma yöntemini kullandıktan hemen sonra bu yöntemi kullanma.
  • Çamaşır suyuna hassasiyetin varsa bu yöntemi kullanma. Bu yöntemi kullanırsan ve cildini tahriş ederse cildindeki çamaşır suyunu hemen durula.
 3. 3
  Parmaklarını diş macunuyla ovala. Diş macunu da parmaklarındaki nikotin lekelerini çıkarmaya yardım edebilir. Herhangi bir standart marka diş macununu al ve parmaklarından birindeki sarı bölgenin üstüne birazcık sık. Sonra, sarı deriyi bir diş fırçasıyla birkaç dakika ov ve işin birince burayı ılık suyla durula.[2]
  • Ekstra inatçı nikotin lekeleri için beyazlatıcı bir diş macunu kullanmayı dene.
 4. 4
  Limon suyu sür. Limon suyu parmaklarındaki lekelerin çıkmasına yardımcı olabilecek, etkili bir doğal beyazlatıcıdır. Taze limonu bıçakla ikiye böl, sonra yarısını alıp parmaklarındaki sarı yerlere sür. Lekeli kısımları limon suyuyla kaplanana kadar ov.[3]
  • Limon suyunu parmaklarında 5-10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durula.
  • Bu işlemi günde 5 defaya kadar tekrarlayabilirsin.
  • Parmak uçlarında küçük kesikler varsa bu yöntemin canını yakacağını aklında bulundur.
 5. 5
  Parmak uçlarını patatesle ov. Bu yöntem diğer yöntemlerin bazılarından daha az zararlıdır. O yüzden cildin hassassa iyi bir seçenek olabilir. Bir patatesi soyduktan sonra parmaklarının lekeli yerlerine birkaç dakika sür. Birkaç dakika geçtikten sonra patates suyunu durula.[4]
  • Bu işlemi günde 10 defaya kadar tekrarlayabilirsin.
 6. 6
  Bir aspirini suda erit. Tek bir aspirin al ve standart 240 mililitrelik su bardağındaki sıcak suda erit. Su biraz soğuduktan sonra lekeli parmaklarını suya sok. Parmaklarını suda birkaç dakika beklet. Parmak uçlarını suda beklettikten sonra ellerini sabun ve suyla yıka.[5]
  • Bir macun yapıp bu macunla tırnaklarını ovmak için tek bir aspirine birkaç damla su da ekleyebilirsin. Macunu cildinin sarı yerlerine sürmek için bir tırnak fırçası kullan ve macunu 15 dakika beklet. Sonra, macunu durula ve ellerini iyice yıka.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Tırnaklardaki Nikotin Lekelerini Çıkarmak

 1. 1
  Tırnaklarını hidrojen perokside batır. Hidrojen peroksidin, tırnaklarındaki nikotin lekelerini çıkarabilecek beyazlatıcı özellikleri vardır. 3-4 çorba kaşığı (çorba kaşığı başına 15 ml) %3 yoğunluklu hidrojen peroksidi yarım su bardağı (120 ml) suya ekleyip iyice karıştır. Sonra tırnaklarını bu solüsyona batırıp yaklaşık 15 dakika beklet. Tırnaklarında kalan lekeleri ovarak çıkarmak için bir diş fırçası kullan, sonra da tırnaklarını suyla durula.[6]
  • Tırnaklarını hidrojen peroksitle üç ay süreyle haftada bir kez temizleyebilirsin.
  • Parmaklarında küçük kesikler varsa bu yöntemin canını yakacağını aklında bulundur.
 2. 2
  Elma sirkesi kullan. Elma şırasından elde edilen sirkede, tırnaklardaki renk bozulmasını azaltabilen asetik ve malik asit vardır. Yarım su bardağı (120 ml) ılık suyu ve yarım su bardağı elma sirkesini bir tabağa dök. Etkilenen tırnaklarını solüsyonda 20 dakika beklet. Sonra, tırnaklarını durula ve bir havluyla kurula.[7]
  • Bu işlemi bir ay süreyle günde üç kez tekrarlayabilirsin.
  • Açık yaran varsa tırnaklarını elma sirkesinde bekletmek canını yakacaktır.
 3. 3
  Tırnaklarını ağız yıkama suyunda beklet. Alkol bazlı bir ağız yıkama suyu da tırnaklarındaki lekelere karşı etkili olabilir. Plastik bir bardağa biraz ağız yıkama suyu dök. Parmaklarını batırmaya yetecek kadar ağız yıkama suyu olduğundan emin ol. Tırnaklarını ağız yıkama suyunda 30 dakika beklet.[8]
  • Bu işlemi bir hafta boyunca günde bir kez yapabilirsin.
  • Bu yöntem en çok Listerine ya da ona benzer alkol bazlı bir ağız yıkama suyuyla işe yarar.
 4. 4
  Tırnaklarını portakal kabuğuyla ov. Portakal kabukları C vitamini bakımından zengindir ve tırnaklarındaki sarı lekelerin çıkmasına da yardım edebilir. Bir portakalı soy ve sarı tırnaklarını kabukların iç kısmıyla her seferinde 5 ila 10 dakika ov.
  • Bunu birkaç hafta boyunca günde iki veya üç kez yap.
  • Ayrıca, 2 çorba kaşığı (30 ml) kurutulmuş portakal kabuğu tozunu suya ekleyip macun yapabilirsin. Macunu etkilenen tırnaklarına bir tırnak fırçasıyla sür. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durula. Macun yöntemini iki hafta boyunca günde 2 kez uygula.[9]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Nikotin Lekelerini Önlemek

 1. 1
  Sigara içtiğinde eldiven tak. Sigara dumanı parmak uçlarınla temas etmezse cildinde leke bırakamaz. Sigaranın parmak uçlarına ulaşmasını engellemek için eldiven takmayı dene.
  • Kışlık örgü eldivenler dumanla teması azaltacaktır ama dumanın birazı aralıklardan sızabilir. Parmaklarını çok daha iyi korumak için vinil ya da deri eldiven takmayı dene.
 2. 2
  Sigara içmeden önce ellerine ve parmak uçlarına yoğun bir losyon sür. Losyon sürmek de parmaklarınla duman arasında bir bariyer oluşturmaya yardım edebilir. Bir sigara yakmadan önce bir el losyonundan ya da petrol jölesinden (vazelinden) kalın bir tabaka sür.
  • Sigara içtikten sonra losyon sürmek de kötü bir fikir değildir. Losyon sigara kokusunu azaltmaya da yardım edebilir.
 3. 3
  Sigara içtikten hemen sonra ellerini yıka. Sigara içiyorsan iyi hijyen önemlidir. Ellerini yıkamazsan sigara kokusu ellerinde uzun süre kalabilir ve bu nikotine parmaklarını lekeleme şansı verir.
  • Sigara içmeyi bitirdikten hemen sonra ellerini sabun ve ılık suyla yıkamayı alışkanlık hâline getir.
 4. 4
  Sigarayı bırak. Sigara içtiğin sürece parmaklarında ve tırnaklarında daha çok nikotin lekesi olma riskini arttıracaksın. Sigarayı bırakmana yardımcı olması için toplum destek gruplarına katılmalısın. Doktoruna nikotin yamalarını, elektronik sigarayı ve benzeri leke bırakmayan diğer sigara bırakma yöntemlerini danış. [10]
  • Vücudunun başka bir yerinde, örneğin dişlerinde leke bırakabilen tütün çiğnemek gibi şeylerden de kaçınmalısın.
 5. 5
  Sigarayı aracı bir aletle iç. Nargile ya da metal bir pipo gibi metal bir aleti sigarayla elinin arasına sokarak sigara içebilirsin. Bunun genel sağlığına bir faydası olmayacak ama parmaklarına ulaşan nikotin miktarını azaltacak.[11]
  • Nargile yönteminde metal ağızlığı ortada tutup dumanı içine çekersin. Nargilenin geri kalanıysa tütünün ısıtıldığı genişçe bir kaba bağlıdır.
  • Diğer metal pipolarda sigarayı piponun bir ucuna yerleştirir ve metal tüpü elinde tutarak boştaki ucundan içine çekersin.
  • Nargilenin duman miktarı sıradan bir sigaranınkinden çok daha fazladır. Duman, kullanıcının nefes çektiği borudan geçmeden önce bir su sisteminden geçerek soğutulur.
  Reklam

İpuçları

 • Daha ciddi cilt sorunları için bir doktora ya da dermatoloğa danış.
 • Her şeyden önce, bu sorunu önlemek ya da azaltmak için sigarayı bırakmayı deneyebilirsin.
 • Sigaranın filtresine bakarsan filtreyi çevreleyen çok küçük delikler göreceksin. Nefes çekerken sigarayı tutarsan parmağının rengi bozulur. Bunu engellemenin kolay yolu sigaradan nefes çekerken sigarayı parmaklarınla değil, dudaklarınla tutmaktır.
Reklam

Uyarılar

 • Açık yaraların varsa bu çözümlerden kaçın.
 • Bu yöntemlerden herhangi biri ciddi cilt tahrişine, ağrıya, rahatsızlığa neden olursa ya da durumunu bir şekilde kötüleştirirse tıbbi bakım gör.
 • Egzama ya da sedef hastalığı gibi bir cilt hastalığın varsa bu çözümlerden herhangi birini denemeden önce bir doktora danış.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jennifer Boidy, RN
Ortak yazarlar :
Lisanslı Hemşire
Bu makaledeki ortak yazarlar Jennifer Boidy, RN. Jennifer Boidy Maryland’da Lisanslı bir Hemşire’dir. Hemşirelik Ön Lisans derecesini Carroll Community Fakültesi’nden 2012 yılında almıştır. Bu makale 65.093 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 65.093 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam