Ayakkabı üreticisi Nike capcanlı spor ayakkabılar üretiyor ve bunların kısıtlı üretim modelleri çok değerli koleksiyon ürünlerine dönüşebiliyor. Örneğin "Mags" modeli bir çift Nike ayakkabı 2017’de düzenlenen bir açık artırmada 52.000 dolara satıldı.[1] Eğer kendi ayakkabılarının da İnternet’te para edip etmeyeceğini öğrenmek ya da yıpranan ayakkabılarının yerine yenisini almak istersen model numaralarını genellikle ayakkabının içindeki etiketten bulabilirsin. Aksi takdirde model numarasını İnternet’te araman gerekebilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Model Numarasını Evden Öğrenmek

 1. 1
  Ayakkabının içindeki etiketi bul. Tüm orijinal Nike ayakkabıların iç kısmına, üstünde ayakkabının numarası, barkodu ve modeli yazılı olan bir etiket dikilidir. Bunu barkoddan kolayca tanıyabilirsin. Söz konusu etiketi şuralarda bulabilirsin:[2]
  • Ayakkabının dilinde
  • Ayakkabının topuğunda
  • Ayakkabının taban çukurunda
 2. 2
  Etikette model numarasını bul. Ayakkabının model numarası genelde ayakkabı numarasının altında, barkodun üstünde yer alır. Bu, altı basamaklı bir rakamı takip eden üç basamaklı bir rakam biçimindedir (Örneğin: AQ3366--601).
 3. 3
  Ayakkabıda etiket bulamadıysan kutunun üstüne bak. Nike ayakkabılarının kutusu hâlâ duruyorsa model numarası üstüne basılı olacaktır. Barkodun ve ayakkabı numarasının olduğu etikete bak.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Model Numarasını Bir Ayakkabı Veri Tabanından Bulmak

 1. 1
  Bir spor ayakkabı veri tabanını ziyaret et. Nike ayakkabıların bazıları koleksiyon değeri taşıdığı için, İnternet’te belirli ayakkabıları tarayabileceğin birtakım veri tabanları bulunuyor. Mesela https://solecollector.com/sd/sole-search-sneaker-database. Bu veri tabanları model numarasının yanı sıra ayakkabının “adını” ve resmini içerecektir.
 2. 2
  Ayakkabının hangi “seriye” ait olduğunu bul. Nike şu ana kadar (“Air Force One” ve “Nike Running” dâhil) 25 farklı ayakkabı serisi çıkardı. Bu “seri” adı genelde kutu üstünde göze çarpacak biçimde gösteriliyor ve bazen ünlü bir sporcunun adını da taşıyor (örneğin “Nike LeBron”). [3]
 3. 3
  Ayakkabının ait olduğu “seriyi” veri tabanında ara. Ayakkabının seri adını bir koleksiyoncu veri tabanına girdiğinde o seriye ait olan her ayakkabının fotoğrafını, ayakkabı "adıyla" ve model numarasıyla birlikte göreceksin. Fotoğrafları inceleyip eşleşen bir ayakkabı var mı diye bak.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Model Numarasını Bir İnternet Mağazasında Aramak

 1. 1
  Seninkine benzer ayakkabıları "ikinci el" İnternet satışı yapan mağazalarda ara. Bundan kastedilen insanların kullanılmış eşyaları satabildiği eBay benzeri siteler. Eğer seninkine benzer bir ayakkabı satılıyorsa şu şekilde arama yaptığında kolayca tanıyabileceğin bir fotoğrafa ek olarak model numarası bulacaksın:
  • Ayakkabının "adı" - Nike ayakkabıların resmî olmayan isimleri var. Mesela “Sweet Leather Classic” veya “Dunk”.
  • Ayakkabıları satın aldığın yıl.
  • Ayakkabı rengi.
 2. 2
  Eğer listelenmemişse satıcıya ayakkabının model numarasını sorabilirsin. Birçok satış sitesi satıcılarla temasa geçip ürünler hakkında soru sormana izin verir. Eğer resmi seninkiyle eşleşen ama model numarası belirtilmemiş bir ayakkabı bulursan doğrudan satıcıya sorabilirsin ve muhtemelen o da sana yardım edebilir.
 3. 3
  Model numarasını kontrol et. Ayakkabının model numarasını bulduğuna inanıyorsan bunu bir İnternet arama motoruna yaz. Eğer model numarasını doğru olarak belirlediysen sonuçlar arasında seninkine benzeyen ayakkabılar çıkacak ve doğru numarayı bulduğunu onaylayacaktır.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 59.399 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 59.399 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam