Ayakkabı üreticisi Nike capcanlı spor ayakkabılar üretiyor ve bunların kısıtlı üretim modelleri çok değerli koleksiyon ürünlerine dönüşebiliyor. Örneğin "Mags" modeli bir çift Nike ayakkabı 2017’de düzenlenen bir açık artırmada 52.000 dolara satıldı.[1] Eğer kendi ayakkabılarının da İnternet’te para edip etmeyeceğini öğrenmek ya da yıpranan ayakkabılarının yerine yenisini almak istersen model numaralarını genellikle ayakkabının içindeki etiketten bulabilirsin. Aksi takdirde model numarasını İnternet’te araman gerekebilir.

Yöntem 1 / 3:
Model Numarasını Evden Öğrenmek

 1. 1
  Ayakkabının içindeki etiketi bul. Tüm orijinal Nike ayakkabıların iç kısmına, üstünde ayakkabının numarası, barkodu ve modeli yazılı olan bir etiket dikilidir. Bunu barkoddan kolayca tanıyabilirsin. Söz konusu etiketi şuralarda bulabilirsin:[2]
  • Ayakkabının dilinde
  • Ayakkabının topuğunda
  • Ayakkabının taban çukurunda
 2. 2
  Etikette model numarasını bul. Ayakkabının model numarası genelde ayakkabı numarasının altında, barkodun üstünde yer alır. Bu, altı basamaklı bir rakamı takip eden üç basamaklı bir rakam biçimindedir (Örneğin: AQ3366--601).
 3. 3
  Ayakkabıda etiket bulamadıysan kutunun üstüne bak. Nike ayakkabılarının kutusu hâlâ duruyorsa model numarası üstüne basılı olacaktır. Barkodun ve ayakkabı numarasının olduğu etikete bak.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Model Numarasını Bir Ayakkabı Veri Tabanından Bulmak

 1. 1
  Bir spor ayakkabı veri tabanını ziyaret et. Nike ayakkabıların bazıları koleksiyon değeri taşıdığı için, İnternet’te belirli ayakkabıları tarayabileceğin birtakım veri tabanları bulunuyor. Mesela https://solecollector.com/sd/sole-search-sneaker-database. Bu veri tabanları model numarasının yanı sıra ayakkabının “adını” ve resmini içerecektir.
 2. 2
  Ayakkabının hangi “seriye” ait olduğunu bul. Nike şu ana kadar (“Air Force One” ve “Nike Running” dâhil) 25 farklı ayakkabı serisi çıkardı. Bu “seri” adı genelde kutu üstünde göze çarpacak biçimde gösteriliyor ve bazen ünlü bir sporcunun adını da taşıyor (örneğin “Nike LeBron”). [3]
 3. 3
  Ayakkabının ait olduğu “seriyi” veri tabanında ara. Ayakkabının seri adını bir koleksiyoncu veri tabanına girdiğinde o seriye ait olan her ayakkabının fotoğrafını, ayakkabı "adıyla" ve model numarasıyla birlikte göreceksin. Fotoğrafları inceleyip eşleşen bir ayakkabı var mı diye bak.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Model Numarasını Bir İnternet Mağazasında Aramak

 1. 1
  Seninkine benzer ayakkabıları "ikinci el" İnternet satışı yapan mağazalarda ara. Bundan kastedilen insanların kullanılmış eşyaları satabildiği eBay benzeri siteler. Eğer seninkine benzer bir ayakkabı satılıyorsa şu şekilde arama yaptığında kolayca tanıyabileceğin bir fotoğrafa ek olarak model numarası bulacaksın:
  • Ayakkabının "adı" - Nike ayakkabıların resmî olmayan isimleri var. Mesela “Sweet Leather Classic” veya “Dunk”.
  • Ayakkabıları satın aldığın yıl.
  • Ayakkabı rengi.
 2. 2
  Eğer listelenmemişse satıcıya ayakkabının model numarasını sorabilirsin. Birçok satış sitesi satıcılarla temasa geçip ürünler hakkında soru sormana izin verir. Eğer resmi seninkiyle eşleşen ama model numarası belirtilmemiş bir ayakkabı bulursan doğrudan satıcıya sorabilirsin ve muhtemelen o da sana yardım edebilir.
 3. 3
  Model numarasını kontrol et. Ayakkabının model numarasını bulduğuna inanıyorsan bunu bir İnternet arama motoruna yaz. Eğer model numarasını doğru olarak belirlediysen sonuçlar arasında seninkine benzeyen ayakkabılar çıkacak ve doğru numarayı bulduğunu onaylayacaktır.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Yüzden Nasıl Kilo Verilir?

wikiHow

Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Saç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?

wikiHow

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

wikiHow

Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?

wikiHow

Göğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Saça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Uygulanır?

wikiHow

Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?

wikiHow

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?

wikiHow

Göz Altı Torbaları Nasıl Giderilir?

wikiHow

Mor Şampuan Nasıl Kullanılır?

wikiHow

Kasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?

wikiHow

Bel Nasıl Ölçülür?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 4.988 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 4.988 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam