Net Send, Windows XP’de yerel bir ağ üzerindeki diğer kullanıcılara ve bilgisayarlara mesaj göndermek için kullanılan bir komut satırı aracıdır. Windows Vista’yla birlikte, Net Send’in yerini onunla çok benzer işlevlere ve benzer bir söz dizimine sahip olan msg.exe adlı komut satırı aracı almıştır. Net Send, Windows XP yüklü bir makineden Windows’un daha üst bir sürümünü kullanan bir makineye mesaj gönderemez.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Windows XP

 1. 1
  Komut İstemi’ni aç. Ağındaki diğer bilgisayarlara mesaj göndermek için net send komutunu kullanabilirsin. Komut, Komut İstemi aracılığıyla kullanılır. Komut İstemi’ni Başlat menüsünden veya Win+R tuşlarına basıp "cmd" yazarak açabilirsin.
  • Windows Vista, 7, 8, 8.1 veya 10 kullanıyorsan bir sonraki bölüme bak. net send komutu, Windows Vista ile birlikte kullanımdan kalkmıştır ve yerini benzer bir komut olan msg komutu almıştır.
 2. 2
  Komutu başlat. net send yaz ve space (boşluk) tuşuna bas. Mesajın nereye gittiğini ve ne içereceğini belirlemek için komutun sonuna bilgi ekliyor olacaksın.
 3. 3
  Mesajı kime göndereceğini belirle. Mesajı belli bir kişiye veya bir grubun tamamına yönlendirmenin birkaç farklı yolu vardır: [1]
  • net send isim – Mesajı belli bir kişiye göndermek için, ağında bulunan bir kullanıcının veya bilgisayarın ismini girebilirsin. İsimde boşluk varsa ismin başına ve sonuna tırnak işaretleri ekle (net send "Can Doğu" gibi).
  • net send * – Bu komut, mesajı mevcut alan adın veya çalışma grubundaki tüm kullanıcılara gönderir.
  • net send /domain:isim – Bu komut, mesajı belirlenen alan adı veya çalışma grubundaki herkese gönderir.
  • net send /users – Bu komut, mesajı sunucuya hâlihazırda bağlı olan tüm kullanıcılara gönderir.
 4. 4
  Mesajı ekle. Alıcıyı/alıcıları belirledikten sonra, göndermek istediğin mesajı yaz. Mesajın en çok 128 karakterden oluşabilir.
  • Örneğin; net send "Can Doğu" 10 dakikaya buluşalım.
 5. 5
  Mesajı gönder. Mesajı yazmayı tamamladıktan sonra göndermek için Enter’a bas. Alıcı, oturumu açık olduğu ve ağa bağlı olduğu sürece mesajı bir Windows diyalog kutucuğunda alır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Windows Vista ve Üstü

 1. 1
  Kullandığın Windows sürümünün msg komutunu destekleyip desteklemediğine bak. msg komutu, kullanımdan kalkan net send komutunun birçok işlevinin yerini almıştır. Ne yazık ki msg komutu, Windows’un Professional ve Enterprise sürümlerine özeldir. Bir Home sürümü kullanıyorsan msg komutunu kullanabilmek için Professional veya Enterprise sürümüne yükseltme yapman gerekir. [2]
  • Windows’un hangi sürümünü kullandığını Win+Pause tuşlarına basarak veya "Bilgisayar"a sağ tıklayıp "Özellikler"i seçerek görebilirsin. Windows sürümün "Windows sürümü" bölümünün altında yazar.
 2. 2
  Komut İstemi’ni aç. msg komutu da net send komutu gibi Komut İstemi’nden çalıştırılır. Windows’un hangi sürümünü kullandığına bağlı olarak bunu açmanın birkaç yolu vardır. Win tuşuna basıp "cmd" de yazabilirsin.
  • Windows Vista and 7 – Komut İstemi’ni Başlat menüsünden aç.
  • Windows 8.1, and 10 – Başlat butonuna sağ tıklayıp "Komut İstemi"ni seç.
  • Windows 8 – Win+X tuşlarına basıp "Komut İstemi"ni seç.
 3. 3
  Komutu başlat. msg yaz ve Space (boşluk) tuşuna bas. Komutun sonuna, yönlendirme bilgilerini ve mesajın kendisini ekliyor olacaksın.
 4. 4
  Mesajı kime gönderdiğini belirle. msg komutunun, eski net send komutundan farklı bazı yönlendirme seçenekleri vardır: [3]
  • msg kullaniciadi – Mesajı göndermek için ağındaki bir kullanıcı adını gir.
  • msg oturum – Mesajı göndermek istediğin belli bir oturum adı gir.
  • msg oturumnumarasi – Mesajı göndermek istediğin belli bir oturumun numarasını gir.
  • msg @dosyaadi – Mesajı göndermek istediğin kullanıcı adlarından, oturumlardan ve/veya oturum numaralarından oluşan bir liste içeren dosyanın adını gir. Departman listeleri için kullanışlıdır.
  • msg * – Bu komut, mesajı sunucudaki herkese gönderir.
 5. 5
  Alıcılar için kontrol etmek istediğin sunucuyu belirle (tercihe bağlı). Mesajı farklı bir sunucudaki birine göndermek istiyorsan alıcı bilgisinden sonra sunucu bilgisini gir. Bir sunucu belirlemezsen mesajın gönderimi mevcut sunucu üzerinde yapılır.
  • msg * /server:sunucuadi
 6. 6
  Bir zaman sınırı belirle (tercihe bağlı). Zamana bağlıysa mesajına bir zaman sınırı ekleyebilirsin. Zaman saniyeler olarak belirtilir. Zaman sınırı niteleyicisi, (eğer mevcutsa) sunucu bilgisinden sonra gelir.
  • msg * /time:saniye (beş dakikalık bir zaman sınırı için 300 saniye gibi)
 7. 7
  Mesajını ekle. Tüm seçeneklerini ayarladıktan sonra mesajını komutun sonuna ekleyebilirsin. Bir mesaj girmeden Enter’a da basabilirsin. Bunu yaparsan başka bir satırda mesajı girmen istenir.
  • Örneğin; msg @satisekibi /server:DOGUSUBESİ /time:600 Bu çeyrekte satış hedeflerinizi aştığınız için hepinizi tebrik ederim!
 8. 8
  Mesajı gönder. Mesajı göndermek için Enter’a bas. Diğer kullanıcıların mesajı hemen almış olması gerekir.
  • msg komutu, uç kullanıcılara mesaj göndermek için tasarlanmıştır; illaki aynı ağdaki farklı Windows bilgisayarlara mesaj göndermek için değil.
 9. 9
  Hataları gider. msg komutunu kullanırken karşılaşabileceğin birkaç farklı hata vardır: [4]
  • 'msg' iç ya da dış komut, çalıştırılabilir program ya da toplu iş dosyası olarak tanınmıyor ('msg' is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file). – Bu mesajı alırsan Windows’un msg komutunu destekleyen bir sürümünü kullanmıyorsundur. Bu komuta erişmek için Professional (Profesyonel) sürüme yükseltme yapman gerekir.
  • Oturum adları alınırken 5 hatası oluştu veya Oturum adları alınırken 1825 hatası oluştu (Error 5 getting session names ya da Error 1825 getting session names) – Alıcıyla iletişim kurulurken bir sorun oluşmuştur. Bazı kullanıcılar bu problemi alıcının bilgisayarında Kayıt Defteri’ni açıp (Çalıştırmak için "regedit" komutunu yürüt), "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server" kısmına gittikten sonra "AllowRemoteRPC" anahtarının değerini "0"dan "1"e çevirerek çözmüştür.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luigi Oppido
Ortak yazarlar :
Bilgisayar Onarım Teknisyeni ve Pleasure Point Computers'ın Sahibi
Bu makaledeki ortak yazarlar Luigi Oppido. Luigi Oppido, Kaliforniya’da yer alan Santa Cruz’daki Pleasure Point Computers’in Sahibi ve Yürütücüsü’dür. Genel bilgisayar onarımı, veri kurtarma, virüs kaldırma ve yükseltmeler konusunda 16 yıldan fazla deneyime sahiptir. Müşteri hizmetleri ve şeffaf ücretlendirmesiyle gurur duymaktadır. Bu makale 8.520 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 8.520 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam