Doğru çalıştığında nemlendirici, evinin içindeki havayı nemlendirir ve nefes almayı kolaylaştırır. Bununla birlikte, kirli filtre veya haznesi olan bir cihaz, bunun yerine tehlikeli bakterileri havaya pompalayabilir. [1] Neyse ki sirke gibi genel malzemeleri kullanarak nemlendiriciyi evde temizleyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Temel Bir Temizlik Yapmak

 1. 1
  Filtreyi durula. Önce nemlendiricinin fişini çek, ardından filtreyi çıkar. Filtreyi musluğun altına tut ve kirleri temizlemek için soğuk suyla durula. Kalan parçaları temizlerken kuruması için temiz bir havlu üzerine koy.
  • Filtreyi temizlemek için temizleme solüsyonu kullanma. Kimyasallar filtreye kalıcı olarak zarar verebilir ve filtre düzgün çalışmayabilir
  • Filtresini ara sıra değiştirmeni gerektiren bir nemlendiricin olabilir. Böyle bir durum söz konusuysa üreticinin talimatlarını kontrol et ve filtreyi önerilen sıklıkta değiştir.
 2. 2
  Su tankını yıka. Depoyu nemlendiriciden çıkar ve eski suyu boşalt. Tankı 3 bardak sirke ile doldur, sirkeyi tankın altını ve yanlarını kaplayacak şekilde dairesel şekilde çalkala ve en az 1 saat beklet. Sirke, su tankının altındaki birikintileri gevşeten doğal bir temizleyici görevi görür. İşin bitince tankı iyice durula. [2]
  • Gerekirse su tankının dibindeki kiri temizlemek için sert bir fırça kullan.
  • Su tankındaki sıvı havaya pompalandığı için başka bir tür temizleyici kullanmak olumsuz sonuçlara yol açabilir. Ailen için güvenli bir ortam yarattığından emin olmak adına sirke kullan.
  • Su haznesine fırça sokamıyorsan cıvık bir harç yapmak için sirke ve soğuk suyla birlikte birkaç yemek kaşığı pirinç koy. Tankı kapat, bir dakika kadar kuvvetlice çalkala ve sonra bir süre beklet. Kirler çıkana kadar bunu tekrarla. Tüm tanelerin yıkandığından emin olmak için iyice durula.
 3. 3
  Nemlendiricinin dışını sil. Nemlendiricinin kalan kısımlarını silmek için sirke ve suyla nemlendirilmiş bir sünger kullan. Bu, toz ve diğer kalıntıların su tankına girmesini önler ve küf veya bakteri oluşumunu engeller.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Nemlendiriciyi Dezenfekte Etmek

 1. 1
  Çamaşır suyu ve su solüsyonu kullan. [3] Su haznesine 4 litre su ve bir tatlı kaşığı çamaşır suyu dök. Tankın içini tamamen sterilize etmek için solüsyonu tankta bir saat beklet. Çözeltiyi dök ve tankı temiz, soğuk suyla durula.
  • Nemlendirici kasasını takmadan önce tankın iyice durulandığından emin ol.
  • Çamaşır suyunu nemlendiricide bir saatten fazla bırakma yoksa makineye zarar verebilir.
  • Zararlı yan ürünler oluşturabileceğinden çamaşır suyu ve sirke veya peroksit ve sirkeyi karıştırma.
 2. 2
  Peroksit kullan.[4] Su haznesine birkaç bardak peroksit dök. Tankın altını ve yanlarını kaplayacak şekilde çevir. Peroksidi tankta bir saat beklet, ardından peroksidi dök ve tankı soğuk suyla durula.
 3. 3
  Sirke ile derinlemesine temizlik yap. Su haznesini bir bardak sirke ve bir galon su ile doldur. Nemlendiriciyi dışarıya tak ve bir saat çalışır hâlde bırak. Bir saat sonra tanktan kalan sıvıyı boşalt, tankı temiz suyla durula, ardından temiz suyla doldur ve nemlendiriciyi bir saat daha çalıştır. Kullanmadan önce tankı bir kez daha durula.
  • Su haznesinde sirke kullanırken nemlendiriciyi iç mekânda çalıştırma. Bu, evini sirke kokutur.
  • Derinlemesine temizlik yaptıktan sonra kalıcı sirke kokusu varsa nemlendiricine birkaç damla esanslı yağ ekle.
  • Nemlendiricinin çalışma aksamında derinlemesine temizlik yapmak için çamaşır suyu veya başka bir kimyasal kullanma. Nemlendiricinin açılması ve sistemden kimyasalların geçmesi kalıcı hasara neden olabilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Bakteri Oluşumunu Önlemek

 1. 1
  Suyu sık sık değiştir. Suyun uzun süre su deposunda bekletilmesi, dipte ve yanlarda mineral tortularının birikmesine neden olur. Suyu orada ne kadar uzun süre bırakırsan o kadar fazla tortu birikir ve çıkarması o kadar zor olur. Bakteri üremesini önlemek için suyunu her gün veya gün aşırı değiştir. [5]
 2. 2
  Nemlendiriciyi üç günde bir temizle. [6] Nemlendirici kış aylarında yoğun kullanımda olduğunda veya bir aile üyesi üşüttüğünde üç günde bir basit bir sirke veya hidrojen peroksitle durulayarak nemlendiriciyi temizle. İki haftada bir derinlemesine temizlik yap.
 3. 3
  Nemlendiriciyi gerektiğinde değiştir. Çok kullanılan eski nemlendiriciler zamanla bozulmaya başlayabilir. Aşınmış parçalar bakteri üremesine daha yatkın olacaktır. [7]
  • Nemlendiricini beş yıldan fazla bir süredir kullanıyorsan değiştirmeyi düşünebilirsin.
  • Eski nemlendiricini değiştirmeye hazır değilsen birkaç haftada bir çamaşır suyu veya peroksit ile temizlediğinizden emin ol.
 4. 4
  Nemlendiricinin etrafındaki alanı kuru tut. Nemlendirici, etrafındaki alanın nemlenmesine neden oluyorsa nemlendiriciyi kıs. Nemlendiricinin etrafını nemle çevrelemek bakteri ve küf oluşumuna neden olabilir.
 5. 5
  Nemlendiriciyi iyi sakla. Kıştan sonra makineyi kaldırman gerektiğinde onu iyice temizle ve kaldırmadan önce tamamen kuru olduğundan emin ol. [8] Gelecek yıl tekrar çıkardığında kullanmadan önce tekrar temizle.
  Reklam

İpuçları

 • Sert temizlik kimyasallarından uzak durmaya çalışıyorsan sudaki maddeleri parçalamak için sirke kullan.
 • Su içeriğine bağlı olarak başka temizleme solüsyonları kullanılabilir.
 • Kireç ve bakteri oluşumunu önlemek için saf su kullan. [9]
Reklam

Uyarılar

 • Temizlemeden önce nemlendiriciyi soğumaya bıraktığından emin ol.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bulaşık sabunu
 • Kireç önleyici sprey veya çözelti
 • Aşındırıcı olmayan fırça
 • Ilık su

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Barış Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırBarış Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Michelle Driscoll, MPH
Ortak yazarlar :
Mulberry Maids'in Kurucusu
Bu makaledeki ortak yazarlar Michelle Driscoll, MPH. Michelle Driscoll Colorado’da Mulberry Maids’in sahibidir. Driscoll Halk Sağlığı alanındaki yüksek lisans derecesini Colorado Halk Sağlığı Fakültesi’nden 2016 yılında almıştır.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 808 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam