Herkes sana ne zaman çocuk yapacağını soruyor ve bu iyice sinirine dokunmaya başladı. Sana bu soruyu yöneltenler aile bireyleri olduğunda iş daha çetrefillidir çünkü onlara cevap borçlu olduğunu hissedersin. Ama aileye dair planları ne zaman konuşacağınıza karar vermek senin ve partnerinin bileceği iş. Hazır değilsen sorudan kaçınmaya ya da dolaylı bir cevap vermeye çalış. Yalnızca gerçeği de dile getirebilirsin; bu, soruların sonunu getirecektir.

Yöntem 1 / 3:
Sorudan Kaçınmak

 1. 1
  Birisi çocuk yapma konusunu açarsa konuyu değiştir. Farklı bir konuya geçerek soruyu savuştur. Bu biraz acayip gözükebilir ama yeteri kadar yaparsan ailen çocuk yapma konusunu açmak istemediğini anlayacaktır.[1]
  • Örneğin, birisi, senin çocuk yapman konusunu ima ederse "Tülay teyzenin yeni torunu olmuş, duydun mu? Öyle tatlı bir şey ki! " diyebilirsin.
  • Alternatif olarak, ünlülerin hamileliklerinden dem vurabilirsin. Jale teyzene, ünlü bir aktrisin hamile mi olduğunu yoksa sadece kilo mu aldığını sor. Dikkatleri üzerinden uzaklaştırmak için komik ve havadan sudan bir şey bulup konuyu dağıt.
 2. 2
  Bebek konusu açılınca sohbetten uzaklaş. Ailen o soruyu sorma fırsatını yakalamadan önce kalk, başka bir şey yapmak için bir bahane bul. Çocuk yapıp yapmayacağının sorulmasını önlemek için, bebek konusu açılır açılmaz bunu yap.[2]
  • Örneğin, "Affedersiniz, biraz dışarı çıkmam gerek," diyebilirsin.
 3. 3
  Bu soruya cevap vermemeyi tercih ettiğini söyle. Bazen aile üyelerin için nazik ama kararlı bir dille sınırlar belirlemen gerekir. Onlara, bu soruya cevap vermemeyi tercih ettiğini söyle ve başka bir konuya geç.[3]
  • "Sorduğun için teşekkürler ama şu anda bu konuda konuşmak istemiyorum," diyebilirsin.
  • Alternatif olarak, "İyiliğimizi istediğini biliyorum ama partnerim ve ben, çocuk yapmaya hazır olduğumuza dair kesin bir karar verene kadar bu konuyu açmamaya karar verdik," demeyi deneyebilirsin.
 4. 4
  Partnerinle söz birliği yap. Partnerinle söyleyeceklerinizi önceden planlayın. Böylece, partnerin diğer aile üyelerine detayları anlatırken bu konuyu konuşmak istemediğini söylediğin aile üyeleri kendilerini önemsenmemiş hissetmezler.
  • Genelde, mahremiyeti tercih etmek en iyisidir. Yani, belki biriniz aile üyeleriyle çocuk yapma planlarını açıkça konuşmak istiyor, diğerinizse bu konuda konuşmak istemiyor. Bu durumda, daha çok mahremiyet isteyen kişiye uymak büyük ihtimalle en iyisidir.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Dolaylı Cevaplar Vermek

 1. 1
  Soruyu soran kişiye, bu sorunun seni rahatsız ettiğini söyle. Bu yöntem, duygularını aktarmanı sağlar ve diğer insanın anlamasını kolaylaştırır. Bu sorunun seni rahatsız ettiğini söyleyerek, gelecekteki benzer konuşmalara kapıyı kapatmış olursun.[4]
  • Örneğin, "Ailemize ne zaman yeni bebekler katılacağını bilmek istemeni anlıyorum. Ancak bu, benimle partnerim arasındaki kişisel bir mesele ve açıkçası bu soru beni biraz rahatsız ediyor," diyebilirsin.
 2. 2
  Aile üyelerine vereceğin, muğlak ama sosyal bakımdan kabul gören bir cevap seç. Birisi sana bu soruyu sorduğunda kesin yanıt vermek zorunda değilsin. Ne demen gerektiğini düşünmek zorunda kalmamak için birisi sana bunu her sorduğunda verecek muğlak bir cevap bul. Bunu yeterince çok yapınca aile üyeleri vazgeçeceklerdir.
  • "Hazır olduğumuzda çocuk yapacağız," diyebilirsin.
  • Alternatif olarak, "Bizim için daha birkaç yıl var," demeyi deneyebilirsin.
 3. 3
  Soruya zaten bir aile olduğunuzu belirterek cevap ver. Çocuk yapıp yapmayacağından emin değilsen bu yöntem işe yarar. Aile üyeleri, senin kendini zaten tamamlanmış gördüğünü ve ne zaman çocuk yapacağınla ilgili sorular sormamaları gerektiğini anlarlar.[5]
  • Örneğin, "Biz kendimizi zaten bir aile olarak görüyoruz. İşimiz var, kedilerimiz var, yeğenlerimize yardım etmeyi de seviyoruz!" diyebilirsin.
 4. 4
  Aile üyelerine, hazır olduğunda onlara haber vereceğini söyle. Aile üyelerin sadece dâhil olmak istiyorlar ve çoğu, ailede yeni bir bebek görmek istiyor. Onlara haber vereceğini belirterek, onları dâhil etmek istediğini ama henüz çocuk yapmaya hazır olmadığını söylüyorsun.[6]
  • Örneğin, "Ailede yeni bebekler görme konusunda heyecanlı olduğunuzu biliyorum. Ama, biz henüz pek hazır değiliz. Çocuk yapmaya hazır olduğumuzda, ilk size söyleyeceğim," diyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Gerçeği Söylemek

 1. 1
  Aile toplantılarından önce ailene niyetini açıkla. Bir aile toplantısında köşeye sıkıştırılmaktan endişe ediyorsan önceden aile üyelerinle teker teker konuş. Onlara çocuklar konusundaki durumunu açıkla. Tüm aileyle buluşmadan önce sorabilecekleri belirli sorulara cevap ver.
 2. 2
  Doğurganlık sorunları yaşadığını söyle. Bazen, insanların soru sormasını engellemenin en iyi yolu açık sözlü olmaktır. Tabii ki bu cevabı yalnızca gerçekten doğurganlık sorunların varsa ve bunu söylemekten rahatsızlık duymuyorsan vermelisin. Bu konuda sorun yaşadığını söylediğinde aile üyeleri çoğunlukla geri çekilirler.[7]
  • Örneğin, "Şey, aslında, şu anda çocuk yapmaya çalışıyoruz ama biyolojik çocuk sahibi olamayabiliriz. 1 ya da 2 yıl içinde evlat edinmeye karar verebiliriz," diyebilirsin.
 3. 3
  Onlara, şartların henüz hazır olmadığını söyle. Aile kurmak için yerin müsait olmayabilir ya da bebek yapmak için şu anda paran olmayabilir; ailene durumunu kibar bir şekilde açıkla. Bu, günün birinde hazır olacağını ama yakın zamanda çocuk yapmayacağını bilmelerini sağlar.[8]
  • Örneğin, "Aileye bebeklerin katılmasına hazır olduğunuzu biliyorum ama işin gerçeği, biz bebek yapmaya ekonomik açıdan hazır değiliz. Layıkıyla büyütebileceğimiz duruma gelmeden çocuk istemiyoruz," diyebilirsin.
 4. 4
  Onlara, önce ilişkin üzerinde çalıştığını söyle. Birçok çift, çocuk sahibi olmadan önce sağlam bir ilişkilerinin olduğundan emin olmak ister. Önünüzde birkaç yıl olabileceğini bilmelerini sağlamak için aile üyelerine bunu söyleyebilirsin.
  • Örneğin, "Çocuk yapmadan önce birkaç yıl beklemek istiyoruz. İlişkimize çocukları katmadan önce çok sağlam bir birlikteliğimiz olduğundan emin olmak istiyoruz," diyebilirsin.
 5. 5
  Çocuk yapmama konusunda dürüst ol. Asla çocuk yapmayı planlamıyorsan en iyisi bu konuda dürüst davranmaktır. Bu, hayal kırıklığı yaratabilir ama ailene bunu şimdi söylersen bunu aşmak için daha çok zamanları olacaktır.[9]
  • Örneğin, "Şey, işin doğrusu, biz ailemizi bu hâliyle seviyoruz. Ailemizi tamamlamak için çocuklara ihtiyacımız olduğunu düşünmüyoruz, o yüzden çocuk yapmamaya karar verdik," diyebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer söylenenler asabını bozuyorsa odadan çık, kendini biraz toparla.
 • Sabırlı ol. Çoğu zaman, aile üyelerin sadece sevimli bir bebeği ne zaman şımartacaklarını bilmek isterler.
 • Bunu sorduklarında, meraklarını geçiştirmenin kolay bir yolu, “Yakında,” diye cevap vermektir.

Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?

wikiHow

Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?

wikiHow

Karının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?

wikiHow

Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?

wikiHow

Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?

wikiHow

Bebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?

wikiHow

Anne Sütü Elle Nasıl Sağılır?

wikiHow

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?

wikiHow

Nasıl İyi Bir Anne Olunur?

wikiHow

Yeni Doğmuş Bebeğe Nasıl Bakılır?

wikiHow

Soyağacı Nasıl Çizilir?

wikiHow

Bebek Nasıl Tutulur?

wikiHow

Nasıl Daha İyi Bir Koca Olunur?

wikiHow

Nasıl İyi Bir Baba Olunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Paul Chernyak, LPC
Ortak yazarlar :
Lisanslı Profesyonel Danışman
Bu makaledeki ortak yazarlar Paul Chernyak, LPC. Paul Chernyak Chicago’da Lisanslı Profesyonel Danışman’dır. 2011 yılında Amerikan Profesyonel Psikoloji Okulu’ndan mezun olmuştur. Bu makale 1.558 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 1.558 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam