Zenginlik: Neredeyse herkes bunu ister, fakat çok az insan bunu elde etmek için ne yapılması gerektiğini bilir. Zengin olmak şans, beceri ve sabır gerektirir. Zengin olmak için, kendini parasal yönden kuvvetlendirecek bir kariyer seçmen ve sonrasında kazandığın parayı yatırım yaparak, biriktirerek ve masraflarını kısarak mantıklı bir şekilde yönetmen gerekecektir. Zengin olmak kolay değildir, fakat biraz sebat ve mahir kararlar verme ile kesinlikle ulaşılabilir bir şeydir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Yatırım

 1. 1
  Paranı borsaya yatır. Emekliliğinde sana fazla fazla yetecek kadar büyük bir yıllık yatırım getirisi (YG) sağlayacak hisse senedi, tahvil ya da diğer yatırım araçlarına yatırım yap. Örneğin; bir milyon liralık yatırım yaptıysan ve %7'lik bir yatırım getirisi elde edersen yıllık 70.000 lira yapar, enflasyon hariç.
  • Hızlı para kazanmanın kolay olduğunu söyleyen günlük yatırımcıların aklını çelmelerine müsaade etme. Her gün hisse senedi almak ve satmak esasında kumar oynamaktır. Bazı kötü alım satımlar yaparsan - ki bu inanılmaz kolaydır - çok para kaybedebilirsin. Bu, zengin olmanın iyi bir yolu değildir.
  • Bunun yerine uzun vadeli yatırım yapmayı öğren. İleriki süreçte büyüme potansiyeli olan sektörlerde, sağlam temelleri ve mükemmel yönetimi olan iyi hisse senetleri seç. Bundan sonra da bırak hisse senedin beklesin. Onunla hiçbir şey yapma. Bırak iniş ve çıkışlar olsun. Akıllıca yatırım yaparsan, zamanla çok iyi sonuç elde etmelisin.
 2. 2
  Emeklilik için para biriktir. Birikimlerini koru. Çok az insanın emeklilik için yeterince birikim yaptığı görülmektedir. Kimisi asla emekli olamayacağını düşünüyor. Devlet katkısı olan bireysel emeklilik planlarından yararlan. Devlet katkısı, emeklilik için daha hızlı birikim yapmana yardımcı olacaktır.
  • Tüm güvenceni Sosyal Güvenliğe bağlama. Sosyal Güvenlik'in önümüzdeki 20 yıl boyunca çalışmaya devam edecek olması iyi bir seçenek olsa da, bazı verilere göre Meclis’in sistemi radikal bir şekilde değiştirmemesi durumunda - vergileri yükselterek ya da faydaları azaltarak - Sosyal Güvenlik şimdiki formunda olamayacak. Ancak, Meclis’in Sosyal Güvenliği “düzeltmek” için harekete geçmesi olasıdır. Zaten Sosyal Güvenlik son yıllarını yaşayacak olan emeklilerin tek kaynağı olacak şekilde tasarlanmamıştır. Tüm bunlar, geleceğe yönelik birikim ve yatırım yapmayı daha önemli hale getirir.[1]
 3. 3
  Gayrimenkule yatırım yap. Kiralık mülkler gibi sürekli varlıklar veya istikrarlı bir şekilde büyüyen bir bölgede bulunan potansiyel gelişim arazileri iyi bir servet edinme yoldur. Herhangi bir yatırımda olduğu gibi bunun da hiçbir garantisi yoktur. Ancak, pek çok insan gayrimenkule yatırım yaparak çok kârlı çıkmıştır. Bu tür yatırımların zaman içinde değer kazanması muhtemeldir. Örneğin; bazı insanlar Manhattan'daki bir dairenin yaklaşık beş yıllık bir dönemde değer kazanmayı neredeyse garantilediğini düşünüyor.
 4. 4
  Zamanına yatırım yap. Örneğin; boş zamanın olmasından hoşlanıyorsan kendine günde birkaç saat ayır ve bu süreçte hiçbir şey yapma. Ama eğer bu birkaç saati zenginleşmek için değerlendirirsen, erken emeklilikle 20 yıllık boş zamana (günde 24 saat!) sahip olmak için çalışabilirsin. Daha sonra zengin olmanın karşılığında şu anda nelerden vazgeçebilirsin? Yatırım danışmanı Dave Ramsey dinleyicilerine daima şunu söyler: "Bugün hiç kimse gibi yaşa ki yarın da kimsenin yaşayamayacağı gibi yaşayabilesin."
 5. 5
  Değerini hızlı kaybeden şeyleri satın almaktan kaçın. Bir arabaya 50.000 lira harcamak bazen bir kayıp olarak değerlendirilir, çünkü ne kadar iş yapıyor olursan ol, beş yıl içinde yarısı kadar bile para etmeyecektir. Yeni bir arabaya bindiğin anda, değer olarak %20-%25 değer kaybına uğrar ve elinde bulundurduğun her yıl değer kaybetmeye devam eder.[2] Bu nedenle araba satın almak çok önemli bir finansal karardır.
 6. 6
  Aptalca şeylere para harcama. Geçinmek zaten yeterince zor bir şey. Ama zor kazandığın paranı harcadığın şeyler finansal kara delikler olduğunda bu çok daha zor ve “acı” vericidir. Para harcadığın şeyleri yeniden değerlendir. Gerçekten "buna değer" olup olmadıklarını anlamaya çalış. Eğer zengin olmayı planlıyorsan, muhtemelen bu kadar para harcamak istemediğin bazı şeyler şunlardır:
  • Kumarhaneler ve piyango biletleri. Çok az şanslı azınlık bu gibi şeylerden para kazanır. Geri kalanımız ise kaybeder.
  • Sigara gibi kötü alışkanlıklar. Ağır sigara tiryakileri ancak paralarının duman olduğunu izlerler.
  • Sinemadaki patlamış mısırlar veya kulüplerdeki içecekler gibi fahiş fiyata satılan şeyler.
  • Solaryum makineleri ve estetik ameliyatlar. İstersen dışarıda bedavaya cilt kanseri olabilirsin. Peki ya burun estetikleri ve botoks iğneleri hiç söylendiği gibi güzel gözüküyor mu? Yıllara nasıl meydan okuyacağını öğren! Yaşlanan tek kişi sen değilsin.
  • Birinci sınıf uçak biletleri. Fazladan ödediğin 5.000 lira karşılığında ne alacaksın? Sıcak bir havlu ve 10 santim fazla ayak yeri mi? Paranı saçmak yerine yatırım yap.
 7. 7
  Zengin kal. Zengin olmak zordur, ama zengin kalmak daha da zordur. Servetin daima piyasadan etkilenecektir ve piyasanın iniş çıkışları olur. İyi zamanlarda çok rahat davranırsan, piyasa durgunlaştığında hızla başladığın yere dönersin. Bir terfi veya zam alırsan veya yatırım getirin yüzde bir puanını artarsa, eline geçen fazla tutarı harcama. Bunu işlerin durulacağı ve YG’nin yüzde iki puan düşeceği zamana sakla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Kariyerinle Zenginleşme

 1. 1
  Akademik olarak başarı göster. İster dört yıllık bir üniversite veya ister mesleki eğitim olsun, bazı başarılı insanlar liseden sonra daha fazla eğitimin peşinde koşarlar. Bir kariyerin ilk aşamalarında, eğitim geçmişin haricinde işverenlerin seni yargılayacağı çok az şey vardır. Daha yüksek derecelerin maaşları genellikle daha yüksektir.
 2. 2
  Doğru mesleği seç. Belirli meslekler için ortalama yıllık gelirleri gösteren maaş anketlerine bak. Finans alanında kariyer yapmaktansa, eğitim alanında bir kariyer tercih edersen, zengin olma ihtimalin azalır. İşte Amerika'daki en yüksek maaşlı işlerden bazıları:
  • Doktorlar ve cerrahlar. Anestezistler yılda 1.000.000 liradan fazla kazanırlar. [3]
  • Petrol mühendisleri. Gaz ve petrol şirketlerinde çalışan mühendisler çok iyi bir yaşam sürebilirler. Çoğu durumda yılda 800.000 liranın üzerinde kazanırlar.[4]
  • Avukatlar. Avukatlar, yılda 800.000 liradan biraz fazla kazanırlar ve bu, yeteri kadar zaman ayırabilirsen kazançlı bir alandır.
  • Bilgi İşlem yöneticileri ve yazılım mühendisleri. Programlama ve bilgisayarlar konusunda iyiysen, hakkını alabileceğin bu alanı bir düşün. Bilgi İşlem yöneticileri düzenli olarak yılda 750.000 lira kazanırlar.[5]
 3. 3
  Doğru bölgeyi seç. İyi işlerin olduğu yere git. Örneğin; eğer finans alanını düşünüyorsan nüfusun az olduğu kırsal bölgelere kıyasla büyük şehirlerde çok daha büyük fırsatlar bulursun. Bir startup kurmak istiyorsan muhtemelen Silikon Vadisi'ne gitmek isteyeceksindir. Eğlence sektöründe büyük işler yapmak istiyorsan, Los Angeles veya New York'a git.
 4. 4
  Mezun olduktan sonra sürekli bir işe gir ve basamakları tırmanmaya başla. Sayı oyunu oyna. Birçok yere başvur ve çok sayıda görüşmeye git. İşini aldığında ona sıkı tutun ve yükselmen için gereken deneyimi kazan.
 5. 5
  İşini ve iş verenini değiştir. Deneyim kazandıktan sonra yeni bir iş bulmayı düşün. Ortamını değiştirerek maaşını artırabilir ve farklı kurumsal kültürleri deneyimleyebilirsin. Bunu birkaç kez yapmaktan korkma. Değerli bir çalışan olursan çalışmakta olduğun şirket ayrılmayı düşündüğünü fark ettiğinde, sana zam veya başka avantajlar teklif edecektir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Masrafları Kısmak

 1. 1
  Kuponculuk yapmayı dene. Düzenli olarak kullandığın eşyaları eve götürmek için para almak dünyadaki en iyi duygulardan biridir. Bunu doğru şekilde yaparsan, kuponculuk yaparak para kazanabilirsin. En kötü ihtimalle, sıkıntılı zamanlar için kenara koyabileceğin fazladan para kazanırsın. En iyi ihtimalle, tonlarca ücretsiz malzeme elde eder ve bu süreçte daha zengin olursun.
 2. 2
  Alımlarını toptan yap. Alışveriş yapmanın en kolay yolu bu değil, ama genellikle en verimli olanıdır. Toptan satış yapan marketlerden alışveriş yaparak ekonomik açıdan anlamlı bir iş yapmış olursun. Bazen markalı ürünleri çok uygun fiyatlara bulabilirsin.
 3. 3
  Yiyecekleri konservelemeyi öğren. Amerika'da, yiyeceklerin neredeyse %40’ı tüketilmeden israf ediliyor. Şeftali, yaban mersini ve hatta etler daha sonra tüketilmek üzere konservelenip saklanabilir. Satın aldığın yiyecekler konusunda akıllı davran. Alıyorsan tüket. Yiyecek israfı para israfıdır.
 4. 4
  Fatura masraflarını azalt. Elektrik, doğalgaz ve diğer hizmetler faturaları kontrol etmemen durumunda aylık bütçeni derinden etkileyebilir. Buna müsaade etme. Evini yaz aylarında serin, kış aylarında sıcak tutma konusunda akılcı çözümler bul. Güneşin doğal enerjisini elektriğe dönüştürmek için güneş panellerine yatırım yapmayı veya güneş paneli inşa etmeyi bile düşünebilirsin. Faturalarını düşük tut ve biriktirdiğin paranın çoğalmasını izle.
 5. 5
  Ev enerji denetimi yaptır. Böylece boşa giden enerjiyi nedeniyle ne kadar paranın boşa gittiğini tespit edebilirsin.
  • Gayretli biriysen kendi enerji denetimini gerçekleştirebilirsin, ancak denetimi senin için yapacak bir profesyonel tutmaktan da çekinme. Bu, 2.000 ila 3.000 liraya mal olabilir ve bu hiç de ucuz değil, ama zaman içinde bundan çok daha fazlasını tasarruf etmene yardımcı olabilir (özellikle evine yeniden yalıtım yapmaya karar verirsen).
 6. 6
  Yemek için avlanmaya ya da yiyecek aramaya git. Teçhizat ve gerekli izinler için yatırım yapman gerekebilir, ancak bunları zaten hallettiysen kendi yiyeceğini ucuz bir şekilde elde edebilirsin. Eğer hayvanların öldürülmesine etik olarak karşıysan yaşadığın yere bağlı olmakla birlikte yemek bulmak oldukça kolaydır. Sadece kaynağını ve özelliklerini kesin olarak bildiğin yiyecekleri topladığından emin ol. Hastalanmanın ya da zehirlenmenin şakası olmaz.
  • Geyik avı, ördek avı veya hindi avına git
  • Balığa veya sinek oltacılığına git
  • Yenilebilir çiçekler seç, yabani mantar topla veya sonbaharda yiyecek ara
  • Gerilla bahçeciliğine başla ya da kendi seranı kur
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Para Biriktirmek

 1. 1
  Önce kendine ödeme yap. Bunun anlamı, gidip ihtiyacın olmayan yeni bir çift ayakkabıya ya da bir golf sopasına para harcamadan önce dokunmadığın bir hesaba para ayırmak demektir. Bunu her maaş aldığında yap ve hesabının büyümesini izle.
 2. 2
  Bir bütçe yap (ve ona bağlı kal). Tüm temel harcamalarını kapsayan aylık bir bütçe belirle ve kenara bir miktar "eğlence" parası ayır. Bütçene bağlı kalmak ve her ay en azından belirli bir miktar para biriktirmek zengin olma çabana iyi bir zemin hazırlar.
 3. 3
  Arabanı ve evini küçült. Bir ev yerine bir apartman dairesi ile idare edebilir veya sana özel bir mekan yerine ev arkadaşlarıyla yapabilir misin? Yeni bir araba yerine kullanılmış bir araba satın alıp daha tutumlu olabilir misin? Bunların hepsi, her ay bir sürü para biriktirmenin yollarıdır.
 4. 4
  Masrafları azalt. Anlamsızca para harcadığın yerleri belirle ve her şeyi yeniden düşün. Örneğin; her sabah Starbucks'a gitmekten kaçın. Her sabah 10 lira verdiğin bir kahve sana haftada 70 liraya mal olur, bu da yılda 3.640 lira yapar!
 5. 5
  Harcamalarını takip et. Harcamalarını azaltma konusunda verimliliğini hızla arttırmak için harcama takibi yapmak çok önemlidir. “Money Lover - Gider yöneticisi” veya “Mint - Gelir Gider, Para Yönetimi” gibi sayısız harcama takibi uygulamalarından birini seç ve cüzdanına giren ve çıkan her bir kuruşu kaydet. 3 ay kadar sonra, paranın çoğunun nereye gittiğini ve bunun için neler yapabileceğini bilebilirsin.
 6. 6
  Kredi kartına veda et. Alışverişlerinde kredi kartı kullanan insanların nakit kullanan insanlara kıyasla daha fazla para harcadığını biliyor muydun?[6] Bunun nedeni nakit parayı elden çıkarmak acı vericidir. Kredi kartı kullanmak o kadar acı vermez. Eğer yapabiliyorsan, kredi kartını bırak ve nakit ödeme yapmanın nasıl hissettirdiğine bak. Muhtemelen bir tekne dolusu para biriktireceksindir.
  • Eğer bir kredi kartı kullanıyorsan, giderleri azaltmak için bir şeyler yap. Her ay tüm borcu zamanında ödemeye çalış. Böylece faizsiz kredi almış gibi olursun. Hiç olmazsa, gecikme bedelinden kaçınmak için son ödeme tarihinden önce asgari tutarı öde.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
İpoteksiz Yaşamak

 1. 1
  Ev kredisini yeniden yapılandır. 30 yıllık bir kredi yerine daha düşük bir orana veya 15 yıllık bir krediye dönüştür. Böylelikle ayda bir miktar daha fazla ödersin ama toplam faizden çok daha fazlasını tasarruf edersin.
  • Örneğin; 1.200.000 liralık 30 yıl vadeli bir ev kredisinin faizi sana 1.119.000 liraya mal olur, yani 30 yıl boyunca toplam 2.319.000 lira ödüyor olursun. Öte yandan, 15 yıllık bir krediye (genellikle daha düşük faiz oranı ile) yeniden yapılandırarak ayda birkaç yüz lira (örneğin, fazladan 2.100 lira) ödemeye razıysan, ipoteğini sadece 15 yılda bitirebilirsin ve en iyi yanı da koca bir 742.200 lira faizden tasarruf etmen olur. Bu kadar para cebinde kalır. Seçeneklerin hakkında bir kredi memuru ile konuş.

İpuçları

 • Önce en yüksek faizli faturanı öde ve sonra borçlarını tamamen ödeyene kadar bir sonraki en yüksek faizli faturayı ödemeye odaklan. Bu planla, en asgari faizi ödeyeceksindir. Alternatif bir yöntem, öncelikle en küçük kredileri ödemektir. Bu, faturalarının bir kısmını hızlı bir şekilde eleyerek ilerlemeni görmeni sağlar.
 • Para kazanmak için her fırsatı değerlendir. Ne kadar küçük olursa olsun, artık kullanmadığın eşyaları sat.
 • Kredi kayıtlarını temiz tut. Düşük bir kredi notuna sahip olmak kredi almanı zorlaştırır veya kredi limitlerini düşürür.
 • Borç almak, gelir getiren varlıklar elde etmek için kullanılacaksa kabul edilebilir.
 • Evde yemek pişirmeye ve günlük işleri kendin yapmaya çalış. Kuru temizleme ve temizlikçi gibi profesyonel hizmetlerden kaçınmak sana çok para kazandırabilir.
 • Kıyafet alışverişini genellikle daha iyi indirimlerin olduğu sonbahar veya ilkbaharda yap.
 • İstediğin şeyleri değil, sadece ihtiyacın olanı al. Dikkatli seçimler yap.
 • Satın aldığın tüm şeyleri fiyatlarıyla yaz ve paranın nereye gittiğini gör. Çoğu zaman insanlar bunu yaparken paralarını nasıl harcadıklarını öğrenmeleri onları hayrete düşürür.
 • Ailende birden fazla gelirin olması, ekonomik durumunu bir gelire kıyasla daha iyi bir hale getirmene yardımcı olacaktır.
 • Bazen para kazanmak için para harcaman gerekir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Sahte Nike Ayakkabı Nasıl AnlaşılırSahte Nike Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Elmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırElmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
eBay Üzerinde Nasıl Satış YapılıreBay Üzerinde Nasıl Satış Yapılır?
Nasıl Milyarder OlunurNasıl Milyarder Olunur?
Nasıl Para BiriktirilirNasıl Para Biriktirilir?
Değişken Maliyetler Nasıl HesaplanırDeğişken Maliyetler Nasıl Hesaplanır?
Nasıl Para KazanılırNasıl Para Kazanılır?
Nasıl Norveç Vatandaşı OlunurNasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
İş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılırİş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?
Amazon Hesabı Nasıl SilinirAmazon Hesabı Nasıl Silinir?
Amazon ile Nasıl İletişime GeçilirAmazon ile Nasıl İletişime Geçilir?
Bir Şirkete Şikayet Mektubu Nasıl YazılırBir Şirkete Şikayet Mektubu Nasıl Yazılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 383 kişi çalıştı. Bu makale 51.429 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Finans ve Ticaret
Diğer dillerde
Bu sayfaya 51.429 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam