Zekâ yalnızca doğuştan sahip olduğun bir şey değildir; biraz sıkı çalışarak kendini daha zeki hale getirebilirsin! Zeki olmak için beynine yapbozlar ve yaratıcı işlerle egzersiz yaptır, sosyal yeteneklerini geliştir, öğrenebildiğin kadar şey hakkında öğrenebildiğin kadar çok şey öğren; açık fikirli olarak ve konfor alanından çıkarak ufkunu genişletmek için sürekli çaba sarf et. Zekânı geliştirmek zor görünebilir; ancak öğrenmek için hevesin olduğu sürece gayet ulaşılabilir bir hedeftir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Beynine Egzersiz Yaptırmak

 1. 1
  Rubik küpü gibi yapbozlar üzerinde çalış. Bunun gibi yapbozlar yapmak beynini çalışır halde tutar ve zihinsel kabiliyetlerini geliştirir. Beynin bir kastır, ona egzersiz yaptırman gerekir!
  • Sudoku, çözmeyi denemek için harika bir yapbozdur ve düşünme kabiliyetini geliştirir. Bunlar kitaplara dâhil olarak satın alınabilir, genelde gazetelerde basılı haldedir ve internette de ücretsiz olarak kolayca bulunabilir.
 2. 2
  Sanatsal etkinlikler yap. Çizim yapmak, heykeltıraşlık yapmak, resim yapmak ve diğer sanatlar yaratıcı yönünü ortaya çıkarır ve problem çözme yeteneklerini geliştirir. Yaratıcı bir beyin bir şeyleri daha iyi ve daha hızlı halletmek için yollar bulmak adına sınırların ötesinde düşünebilir.
 3. 3
  Matematik işlemleri yap. Zihinden toplamanın nasıl yapıldığını veya matematik işlemlerinin hızlıca nasıl yapıldığını öğren. Matematik için gerekli olan derin düşünmeler beynini sıkı bir şekilde çalıştırır, daha iyi ve daha hızlı düşünmene yardımcı olacak bağlantılar geliştirmene yardımcı olur.
 4. 4
  Hikaye veya şiir yaz. Yaratıcı yazımlar beynini durumlar ve diyaloglar; karakterler ve ortamlar yaratmak için çalışmaya zorlar. Bu daha iyi düşünmeni sağlar ve bilgiyi işlemene yardımcı olur. Bunun gibi bir dil kullanmak kelime dağarcığını ve konuşmanı da geliştirir. Yazmak ayrıca kendini ve düşüncelerini ifade etmenin harika bir yoludur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Sosyal Becerilerini Geliştirmek

 1. 1
  Basitleştir. Kimsenin anlayamadığı şeyler hakkında konuşmak seni zeki yapmaz. Dâhilik, karmaşık olanı basitleştirebilme kabiliyetidir. Kavramları başkalarına açıkla. Açıklamalarını ne kadar basit ve açık yapabildiğini gör.
 2. 2
  Tartışmalı şeyler veya onların bilip senin bilmediğin şeyler hakkında başkalarının düşüncelerini dikkatlice dinlemeyi öğren. Onlarla aynı fikirde olmak zorunda değilsin; ancak herkesin sana öğretecek bir şeyi olduğunu unutma. Sorular sormak kendi inançlarını yeniden değerlendirmeni veya onların inançlarındaki kusurlara dikkat çekmeni sağlayabilir. Açık fikirli ol. Ne kadar zekiysen çevrendeki insanlara da o kadar çok soru sorarsın.
 3. 3
  İnsanlara karşı kibar ol. Zorluklar karşısında kibar olmak olgunluk, üstünlük ve zekâ belirtisidir. Başka insanlardan da öğreneceğin çok şey olduğunu unutma. Onlara karşı kibar olman onların hayatlarına ve deneyimlerine erişmeni sağlar. Ne öğrenebileceğini kim bilebilir?
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Kendini Eğitmek

 1. 1
  Kendini eğitmeyi hedefle. Eğitimin okulda diplomalar ve unvanlar için almak zorunda olduğun gereksiz bir şey olmadığını unutma; eğitim etrafındaki dünyaya anlamaktır. Doğal olarak bir sebepten meraklı olan insanlar okula gider gitmez soru sormayı bırakırlar. Oysa gerçekten parlak olan bir zekâ dünyasını her zaman sorgular ve onu anlamaya çalışır. "Dâhi" olmanın sırrı işte budur.
  • Kendine bir şeyler öğretmeyi dene. Bazen "hayat okulu" olarak da adlandırılan kendi yaşam deneyimlerinden bile bir şeyler öğrenebilirsin.
 2. 2
  Kelime dağarcığın üzerinde çalış. Her gün sözlükten birkaç tanım kullan veya internette bir "günün sözü" hizmetine kaydol. Ayrıca dergilerdeki kelime dağarcığı testlerini çözebilir veya mevcut kelime dağarcığını geliştirmeye yönelik bir kitap satın alabilirsin. Sözlükten her seferinde tek bir kelime oku. Bu en azından bir yılını alır; ama zekân gelişir.
 3. 3
  Çeşitli kitaplar oku. Okumak sahip olunacak verimli bir hobidir ve her türden yeni şeyler öğrenmene yardımcı olabilir. Her zaman hoşuna gitmeyebilir; ama okumak seni çeşitli yeni fikirler ve deneyimlere karşı açık fikirli hale getirir. İlginç ve iç görüsel bulduğun kitaplara gözat. Birçok insan her gün okuma yapmayı önerir.
 4. 4
  Çevrendeki dünya hakkında kendini eğit. Mevcut olaylar, ilginç gerçekler, eğlenceli ve ilham verici sözler, iyi kitaplar ve müzikler, bilimsel araştırmalar ve ilginç icatlar hakkında bir ilgi alanı oluştur. Eğitici televizyon kanalları öğrenmek için harika bir yoldur. Olaylardaki sebep ve sonuçların farkında olarak etrafındaki dünya hakkında eleştirel düşünmeyi öğrenmek seni çok daha zeki yapar.
  • Konuşabildiğinden çok daha hızlı okuyabiliyorsan bir kitap veya bir wiki gibi elektronik bir doküman okumak bir program izlemekten daha verimlidir. Ticari televizyon kanalları özellikle kötüdür; çünkü bunların nihai amacı seni başka bir şey yapabilmen için tatmin etmek yerine reklamlar yayınlamak ve seni televizyonun karşısında tutmak için gerekeni yapmaktır.
 5. 5
  Bağlantılar kur. Gereksiz şeyleri biriktirmek yerine bilgi için kullanım alanları bul. Bilgiyi beyninin derinliklerine gömmek kullanışlı değildir; ona gerektiğinde erişebiliyor olman gerekir. Bir parça bilginin bir anlam ifade edeceği durumlar düşün, bunu paylaş ve nasıl büyüdüğünü gör!
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
İyi Alışkanlıklar Geliştirmek

 1. 1
  Sık sık sorular sor. Bizi daha zeki yapan şey sorular sormak ve çevremizdeki her şeyi sürekli olarak sorgulamaktır. Nedenleri ve nasılları bilmenin kötü bir yanı yoktur. Herkesin bilmediği bir şey vardır. Ancak bir şeyi bilmediğinde sorular sormaya yönelik sağlıklı bir alışkanlık geliştirdiğinde çok daha zeki olduğunu görürsün.
 2. 2
  Haftada bir kez hedefler belirle. Her hedef belirleme oturumunda, kendine geçen haftanın hedeflerinden kaçına ulaştım, bazı hedeflerime neden ulaşamadım ve kendime daha büyük bir başarı şansı sunmak için ne yapabilirim diye sor.
  • Her bir hedefine ulaşmak için sürekli çalış. Hedefler olmadan umut edecek bir şeyin olmaz. Hedefine ulaştıktan sonra kendini ödüllendir.
  • Düzenli ol. Düzen delisi olmana gerek yok; ama zamanı boşa harcamak akıllıca bir şey değildir. Tamamen düzensiz olan birçok deha da var tabii (o dalgın profesörü hatırla); ancak zeki olmak için aktif bir çaba sarf ediyorsan, zamanını nasıl harcadığına yönelik bilinçli bir yaklaşım sergilemek doğru yönde atılacak büyük bir adım olur.
 3. 3
  Eğitime zaman ayır. Kendini eğitmek zaman alır ve daha zeki olmak istiyorsan bu çaba gerektirecektir. Bir gecede zeki olmayı bekleme. Zeki olmayı gerçekten istiyorsan aktif olarak düşünerek ve öğrenerek çok zaman geçirmen gerekir.
 4. 4
  Her zaman öğren. Kitaplar, belgeseller ve internet gibi birçok bilgi kaynağı vardır. Okul bilgi kaynaklarından yalnızca birisidir. Sınavlardan 100 almış olman zeki olduğun anlamına gelmez. Açık fikirli olmak seni daha zeki yapar ve sürekli olarak öğrenmek amacına ulaşmana yardımcı olur.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Ufkunu Genişletmek

 1. 1
  Yeni bir dil öğren. Dilsel bir egzersiz olmasının yanı sıra seni yeni insanlar ve fikirlerle tanıştırabilir. Dilin birazını bildiğin zaman bir yeri ziyaret ettiğinde daha az yabancı hissedebilirsin. Ayrıca bir noktada diğer dillerde Türkçede tam karşılığı olmayan bazı ifadeler ve kavramlar olduğunu fark edersin. Bu zihin için zorlayıcı ve eğlenceli bir egzersiz olabilir. (Not: Bir dil öğrenirken istediğin seviyeye ulaşmak zaman alabileceği için sabırlı ve olumlu olmaya çalış.)
 2. 2
  Mümkün olduğunca yeni yerler ziyaret et. Başka ülkeleri ziyaret etmeyi de dene. Kendi ülkendeki veya başka bir ülkedeki şehirleri ziyaret etmek açık fikirli olmanı sağlar ve sana evreni öğretir. Diğer kültürleri (insanların farklı bir yerde nasıl yaşadığını, birbirilerine nasıl davrandıklarını) anlayabilirsin. Ayrıca herhangi bir yerde görülecek ve yapılacak çok fazla şey olduğunu da anlayabilirsin. Dünyada ne kadar çok farklı insan ve kültürün olduğunu görmek seni hayrete düşürür. Bu seni akıllı ve meraklı kılar.
 3. 3
  Yeni şeyler öğrenmek için açık fikirli ve istekli ol. Bir şeyde çok iyi olman ona bağlı kalman gerektiği anlamına gelmez. Konfor alanından çıkmak için yollar bul. Öğrenme işte burada gerçekleşir.
  Reklam

İpuçları

 • Birden fazla zekâ tipi vardır. Kitaplar, hayat, insanlar, duygular, teknoloji ve başka birçok şeye dayalı zekâ tipleri vardır.
 • Zeki olmak zeki bir fiziksel görünüşe sahip olmak anlamına da gelebilir; özellikle Birleşik Krallık’ta. Zeki olduğundan ve hangi tipte bir zeki olmak istediğinden emin ol. Bunu yanlış anlamak can yakabilir.
 • Zeki olmak ve bilgili olmanın arasındaki farkı anla. Zeki olmak bir konu hakkında birçok şey bilmekle aynı şey değildir. Zeki olmak problemleri anlaman ve bunları çözebilmek için yollar bulabilmen demektir. Bilgili olmak bir veya birden fazla konu hakkında çok şey bilmen anlamına gelir. Hem akıllı hem de bilgili misin? Yoksa yalnızca birisi misin?
 • Sadece internete girip bir gerçeği araştırıp insanları şaşırtma. Bunun yerine öğrenmek için bir konu seç.
 • Biri sana cevabını bilmediğin bir soru sorarsa onlardan bunu açıklamalarını veya farklı bir şekilde sormalarını iste. Belki de sorularını iyi oluşturamamışlardır veya dolaylı konuşuyorlardır; belki de bir soru sormuyor da farklı bir fikri ifade ediyorlardır. Örneğin; "bu pantolon beni şişman gösteriyor mu? " demek 'gerçek' bir soru değildir; bir iç rahatlatma sorusudur. Eğer gerçekten senden dürüst bir cevap bekledikleri kanaatindeysen ve cevabı bilmiyorsan bunu neden bilmek istediklerini veya sorularının bağlamını sor. Ne bilmek istediklerini anladığında ama cevabı bilmediğinde, dürüst ol ve bilmediğini onlara söyle.
 • Sınıfta, bir ders esnasında, bir konferansta veya toplantı masasında dikkatli ol. Tetikte olmak bilgiyi ve başkalarının kaçırdığı ipuçlarını yakalamana yardımcı olur. Bu sana zaman kazandırır ve zeki kalmanı sağlar.
 • Daha zeki olduğun için herkesten daha iyi olduğunu düşüneyim deme.
 • Derse dikkatini ver. Bir şeyi anlamazsan onu öğretmene sor. Sormaktan çekinme!
Reklam

Uyarılar

 • Moralini bozma. Moralini bozduğun zaman zeki olmadığına inanmaya başlarsın ve bu kendi kendini besleyen bir "vazgeçme" hissine dönüşebilir. Kendine, bu çaba ve zaman gerektirse bile başarabileceğini söyle.
 • Sınırlarını bil, arada bir ara ver, ardından kendini ve birincil hedefine tamamen ulaşma şeklini yeniden değerlendir.
 • Her şeyi bilen, her şeyi yapan veya münakaşayı seven biri olma. Bu çirkin bir davranıştır! Göze çarpmamak göze batmaktan iyidir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 26.394 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 26.394 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam