Çocukluk veya ergenlik döneminden yetenekli bir yetişkin olmaya geçiş yapmak zor olabilir. Herkes için yetişkin olmanın anlamı farklıdır ancak bağımsız bir kişi olarak yaşamak ve ebeveynlerin veya vasilerin yardımı olmadan kendi liyakatine göre yaşamda ilerlemek için ulaşılması gereken bazı genel hedefler vardır.

Yöntem 1 / 3:
Yetişkin Bir Yaşam Tarzı Sürdürmek

 1. 1
  Eğitimini tamamla. En azından bir lise diploması edin. Bununla birlikte, yapabiliyorsan bir üniversitede ön lisans veya lisans bölümüne girmeyi düşün. Bu, hoşuna giden iyi maaşlı bir işe girme şansını artıracaktır. Daha sonra üniversiteye geri dönebilir ve yüksek lisans veya doktora derecesi alabilirsin. Bu, o işe girme şansını artıracaktır.[1]
  • Okulda uğraşmayı sevdiğin bir şey bul, bu sana yetişkin hayatında büyük olasılıkla bir amaç verecektir.
 2. 2
  Bir işe gir. İnternet'teki iş arama sitelerini, gazete ilanlarını özenle araştır veya alanında maaş almaya başlaman için iş fırsatları olabilecek kişileri tanı. Bir işin olduğunda, her gün zamanında işe başla, işini tutarlı bir şekilde yap ve öğrenmek için fırsatlar bul; bu, sorumlu bir çalışan olarak değerini gösterecektir.[2]
  • İşlere başvururken eğitimini ve deneyimini gösteren kaliteli ön yazılar ve öz geçmişler gönder.
  • İş görüşmelerinde soru sormayı ve şirketi önceden araştırmayı unutma.[3]
 3. 3
  Mali açıdan bağımsız ol. Tüm masraflarını karşılayacak kadar tutarlı ve yeterince büyük bir maaş çekine sahip bir iş bul ve faturalarını, harçlığını veya diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ebeveynlerine veya başkalarına bağlı olma.
  • Başta, daha yüksek bir maaş kazanana kadar her cumartesi gecesi dışarı çıkmak gibi birkaç lüksü azaltman gerekebilir.
  • Harcamalarını nasıl yöneteceğini öğren. Bu, finansal olarak daha bağımsız olmana yardımcı olacaktır.
 4. 4
  Sağlık, araç ve kiracı/ev sahibi sigortası al. Yaşın geldiğinde, sağlık sigortan için bir sigorta şirketi araştır, seç ve prim ödemeye başla. Bir araban, evin veya dairen varsa veya almayı planlıyorsan bunları da kapsayacak şekilde sigortaya ihtiyacın olur.
  • Sigorta, acil durumlarda maliyetleri düşürmeye yardımcı olacağı için önemlidir.
  • Bazı durumlarda, sigortasız bir arabaya sahip olamayabilir veya bir daire kiralayamayabilirsin.
 5. 5
  Kendine ait bir daire/ev bul. İnternet'te, gazete ilanlarında veya bir ev bulma hizmetinde arayarak kiralamak veya satın almak için bir daire veya ev bul. Makul kira talep eden ve kendini güvende ve sağlıklı hissettiren bir durumda ve bölgede olan bir yer bulmalısın. İdeal olarak, işe ve diğer aktivitelere yakın olan ve oda arkadaşı olmadan yaşayabileceğin bir yer seç.
  • Genellikle ödediğinin karşılığını aldığını unutma. Bir şey ucuzsa bunun bir aldatmaca olmadığından ve çevrenin güvenli olduğundan emin ol.
 6. 6
  Güvenilir ulaşım sağla. Hangi kasaba veya şehirde yaşadığına bağlı olarak, bir araç satın al veya kolayca kullanabileceğin toplu taşıma rotalarını bul. Daha ucuz ikinci el arabaları ikinci el araba satıcılarında, İnternet'te veya gazete ilanlarında bulabilirsin. Uzun süreler boyunca sık kullanım için satın aldığında genellikle daha ucuza otobüs, tren veya metro kartları satın alabilirsin.
  • İşe toplu taşıma ile gitmeyi planlıyorsan işverenine danış, aylık ulaşım kartlarını karşılayıp karşılamadığına bak; bazı işverenler bunu bir fayda olarak sunuyor.
 7. 7
  Ülkeyi veya dünyayı dolaş. Yeni şeyler, insanlar ve yaşam tarzlarını deneyimlemek için paradan tasarruf et ve yeni yerlere seyahat etmeyi planla.
 8. 8
  Kararlı ilişkiler ara. Aynı zamanda olgun, sorumlu ve sana karşı nazik olan insanlarla hem dostluklara hem de kalıcı olduğunu düşündüğün romantik ilişkilere odaklanmaya çalış. Flörtlerle ya da uzun sürmeyeceğini bildiğin insanlarla zaman kaybetme ve içindeki en kötüyü ortaya çıkaran herkesi ortadan kaldır.
  • Tüm ilişkilerin yürümeyeceğini unutma. Bir ilişki sorunlu hâle gelmeye başlarsa onu kes; ite kaka devam etmesine izin verme.
 9. 9
  Yaptığın işlerin sorumluluğunu al. Yaptığın her şeyin bir sonucu olduğunu ve kendi sözlerin ve eylemlerin aracılığıyla hayatının sonucunun kontrolünün sende olduğunu kabul et. Hem iyi hem de kötü eylemlerin ve bunların sonuçlarının senin seçimin olduğunu gör.
  • Mesela harika bir üniversiteye girmek istiyorsan okulda başarılı olmalısın.
  • Alternatif olarak, eski patronunun arkasından konuşursan onu gerçekten istediğin bir iş için referans olarak kullanamazsın.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Sorumlu Alışkanlıklar Edinmek

 1. 1
  Her şeyi zamanında yap. Olacağını söylediğin yerde ol ve zamanında gel; bu temel bir sorumluluk ve saygı belirtisidir.
 2. 2
  Parayı akıllıca kullan. Haftalık kahve, alışveriş, market vb. harcamaların için bütçe yap ve buna bağlı kal. Maaşının doğrudan harcama yapmadığın bir tasarruf hesabına gidecek belirli bir sabit tutarını veya yüzdesini belirle.[4]
  • Ayrıca bir emeklilik fonuna para yatırabilir ya da bir yatırımcı veya bir telefon uygulaması yardımıyla borsaya yatırım yapabilirsin.[5]
 3. 3
  Düzenli olarak faturaları, borçları ve kredileri öde. Kolayca ödeme yapmak veya tutarlı bir şekilde zamanında ödeme yapmayı kendine hatırlatmak için otomatik ödemeler, e-posta veya metin uyarıları veya diğer yöntemleri ayarla. Faiz ve ücretlerden kaçınmak için mümkünse kredi kartını borcunun tamamını öde veya kredi geri ödemenin tamamını yap.[6]
  • Otomatik ödeme sistemi kullanmak istemiyorsan her hafta veya her ay ödenmemiş borçlarını kontrol etmeyi alışkanlık hâline getir ve öde.
 4. 4
  Eşyalarını organize et. Dairendeki veya evindeki eşyaları bir yere gideceğin zaman zamanında orada olmayı, toplamayı ve sorumlu olmayı çok daha kolay hâle getirecek mantıklı bir şekilde depola ve düzenle. Dağınıklığı azaltmak ve eşyaların bulunmasını kolaylaştırmak için basit saklama kutuları veya dolap düzenleyicileri satın al.[7]
  • Aşağıdakileri askılara as: Paltolar, elbiseler, güzel pantolonlar ve etekler, gömlekler ve güzel bluzlar.
  • Aşağıdakileri katlayarak çekmecelere koy: Kot pantolon, tişört, iç çamaşırı, çorap ve kazak.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Zihniyetini Değiştirmek

 1. 1
  Hâlâ sahip olduğun çocukça davranışları bırak. Bu ortak eğilimlere sahip olup olmadığını anla ve basit niyet, zihinsel egzersizler veya terapi yoluyla bunları değiştirmeye çalış:[8]
  • Somurtmak, sızlanmak veya şikâyet etmek
  • Başkalarını sempati kazanmak için manipüle etmek
  • Başkalarının sürekli seni yönlendirmesini beklemek
  • Düzensiz veya sorumsuz bir şekilde hareket etmek
  • Ertelemek, dikkatsizlik ve sıklıkla geç kalmak
  • Dikkatsizce araba kullanmak ya da senin veya başkalarının sağlık ve güvenliğini dikkate almadan hareket etmek.
 2. 2
  Bağımsız kararlar ver. Hayatında üniversiteler, meslekler, ilişkiler veya hedeflerle ilgili seçimler yap, çünkü bunlar senin için önemlidir ve seni mutlu eder. Seçimlerini anne baban, arkadaşların veya diğer insanlar yapmanı söylediği için yapma.
  • Kendi başına ilk başladığında, kimse elini tutmadan kendi başına kararlar vermek garip gelebilir. Ancak, her sorunun bir çözümü olduğunu ve sorunu adım adım çözersen bu çözümü bulabileceğini unutma.[9]
  • Başkalarından tavsiye istemek tamamen normaldir. Ama sonunda kararı veren sen olmalısın. Örneğin, arkadaşlarına hangi doktoru tavsiye ettiklerini sorabilirsin ancak sonunda doktorunu sen seçmelisin, arkadaşların değil.
 3. 3
  Sevdiğin şeylerden zevk al. Kulağa aşikâr gelebilir ancak gerçekten zevk aldığın ve seni mutlu eden şeylere sahip çık. Tanıdığın çoğu insanın modası geçmiş veya bayat bulacağı bir grubu seviyorsan bahaneler üretme veya onları ironik, şakacı bir şekilde beğendiğini söyleme; sadece tadını çıkar.[10]
  • Sırf herkes beğendiği için kendini bir şeyi sevmeye zorlama. Belli bir popüler gruptan nefret ediyorsan onları dinlemek zorunda değilsin.
 4. 4
  Sürekli onaylarına ihtiyaç duymadan otorite figürlerine saygı göster. Senden yaşlı olanlara veya üstün bir konumda olanlara isyan etme veya onlara meydan okuma eğilimini bırak. Üstündekileri saygıyla dinle ve sadece yetişkin olmanın başkalarını dinlemek zorunda olmadığın anlamına gelmediğini bil. Öte yandan, yaptığın her şeyi okulundaki, işindeki veya sosyal yaşamındaki üstlerinin onayını almak için yapma.
  • Örneğin, patronun senden bir rapor isterse raporu zamanında tamamla. Raporun her bölümü tamamlanana kadar patronunun onayını isteme.
 5. 5
  Yapıcı eleştiri ara. Öncelikle, kişinin sen veya performansın hakkında söylediği her şeyi dikkatlice dinle. Ardından, geri bildirimlerinin hangi kısımlarına katılıp katılmadığına ve sana neyin yardımcı olabileceğine karar ver. Son olarak, ona olgun ve samimi sorularla, endişelerle ve teşekkürlerle yanıt ver.[11]
  • Eleştirilere şüpheyle yaklaşmayı unutma. Bir şeyin işleri daha da kötüleştirebileceğini düşünüyorsan onu yapma.
 6. 6
  Hedefler koy ve onlara bağlı kal. Hem kolayca ulaşılabilir ("Bu hafta yeni bir arkadaş edin." veya "Hiç gitmediğin bir yere git." gibi) hem de daha uzun vadeli ("5 yıldızlı bir restoranda şef ol." veya "Bir ev için yeterince para biriktir." gibi) hedefler koy. Hedeflerini aklında tutmak için not et ve her ulaştığında kendini ödüllendir.
  • Hedeflerini ayarlaman sorun değil. Amacının gerçekçi olmayabileceğini anlarsan o zaman gerçekçi olacak şekilde değiştir.
  • Kendini geliştirmek ve kötü alışkanlıkları veya bağımlılıkları kırmak için hedefler kullan.
  • Emekli olduğunda nerede olmak istediğini düşün. Uzun bir yol gibi görünebilir ancak uzun vadeli planlarına odaklanarak, her adımın seni bu hedefe yaklaştırdığından emin olabilirsin.[12]
 7. 7
  Hataların için başkalarını suçlama; onları kabullen. Bir şeyler ters gittiğinde, problem için diğer insanları veya koşulları suçlamaktan kaçın. Bunun yerine, hatalarını utanmadan kabullenmek ve daha iyi koşullar yaratmak adına bunları kullanmak için şu süreci izle:
  • Bir hata yaptığında onu kabul et
  • Düzeltmek için mümkün olan ne varsa yap
  • Bir daha olmasını nasıl önleyebileceğini düşün
  • Utançtan kaçınmak için kafanda tekrarlayacağın bir mantra veya cümle bul, "Bitti ve bir daha olmayacak." gibi.[13]
  Reklam

İpuçları

 • Yetişkin olma konusunda bulunduğun noktayı etrafındakilerle karşılaştırma. Herkes farklı zamanlarda ve yaşlarda bağımsızlık seviyelerine ulaşır!
 • Bu listedeki her öneriyi görmezden gelmeye ve hayatı kendi tarzında yaşamaya istekli ol. "Yetişkinlik", farklı kültürlerle anlamı değiştiren sosyal bir yapıdır. Nihayetinde, hayatını nasıl yaşayacağına sen karar verirsin.
 • Parmaklarının ucundaki bilgileri kullan; bir sorunla karşılaşırsan diğer insanların bu sorunu nasıl çözdüğüne bak. Her zaman tekerleği yeniden icat etmek zorunda değilsin.[14]
Reklam

Uyarılar

 • Büyüme sürecini aceleye getirmeye çalışma! Neredeyse konuştuğun her yaşlı insan, gençliğinin hayatlarının en iyi dönemi olduğunu ve o zamanlar gençliklerinin kıymetini daha çok bilmeleri gerektiğini söylerler.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl AnlarsınBir Kızın Senden Hoşlandığını Nasıl Anlarsın?
Okula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası YapılırOkula Gitmemek İçin Nasıl Hasta Numarası Yapılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Uykuda Boşalma Nasıl ÖnlenirUykuda Boşalma Nasıl Önlenir?
Hoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj AtılırHoşlandığın Bir Erkeğe Nasıl Kısa Mesaj Atılır?
Nasıl Ağlayıp RahatlanırNasıl Ağlayıp Rahatlanır?
Evden Nasıl KaçılırEvden Nasıl Kaçılır?
Porno Bağımlılığıyla Nasıl Başa ÇıkılırPorno Bağımlılığıyla Nasıl Başa Çıkılır?
Nasıl Kötü Çocuk OlunurNasıl Kötü Çocuk Olunur?
Bir Gecede Sivilceden Nasıl KurtulunurBir Gecede Sivilceden Nasıl Kurtulunur?
Tembellikten Nasıl KurtulunurTembellikten Nasıl Kurtulunur?
Ders Çalışırken Dikkatin Dağılması Nasıl ÖnlenirDers Çalışırken Dikkatin Dağılması Nasıl Önlenir?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Michelle Shahbazyan, MS, MA
Ortak yazarlar :
Yaşam Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Michelle Shahbazyan, MS, MA. Michelle Shahbazyan; Los Angeles, Kaliforniya'da bulunan ve bir butik yaşam, aile ve kariyer koçluğu hizmeti olan The LA Life Coach'un kurucusudur. Yaşam koçluğu, danışmanlık, motivasyonel konuşma ve çöpçatanlık alanlarında on yılı aşkın deneyime sahiptir. Georgia Tech Üniversitesi'nden Uygulamalı Psikoloji alanında lisans, Bina İnşaatı ve Teknoloji Yönetimi alanında yüksek lisans derecesine ve Phillips Lisansüstü Eğitim Üniversitesi'nden Evlilik ve Aile Terapisi konularına ağırlık vererek Psikoloji alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.
Kategoriler: Gençlik
Bu sayfaya 961 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam