Usta oyuncu, oyununu son derece iyi bilen, becerilerini geliştirmek için çok çalışan ve diğer oyuncuları geliştirmek için çalışan bir oyuncudur. Seçtiğin oyunda usta olmak için, oyun deneyimizi olabildiğince sorunsuz hâle getirecek uygun donanıma sahip olduğundan emin ol. Oynamayı akıcı ve rahat hâle getirmek için oyun kumandanı, klavyeni veya fareni yükselt. Ardından, düzenli olarak pratik yap ve en iyilerden öğrenmek için profesyonel oyuncular üzerinde çalış. Unutma, oyununla eğlenmiyorsan bırak ve bir ara ver. Bir oyunda soğukkanlılığını kaybetmene gerek yok!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Ekipmanlarını Yükseltmek

 1. 1
  Varsayılan oyun kumandasını değiştirmek için yüksek kaliteli bir kontrolcüye yatırım yap. Standart bir oyun kumandası kullanmanın yanlış bir tarafı olmasa da oyun kumandanı yükseltmek konsol deneyimini gerçekten iyileştirebilir. Oyunların sırasında rahatlık sağlamak için iyi bir ağırlık dağılımına sahip ergonomik bir kontrol cihazı edin. Kontrolcü tercihleri büyük ölçüde kişiseldir, bu nedenle incelemeleri oku ve mümkünse bir kontrolcü denemek için bir oyun mağazasını ziyaret et.[1]
  • Oyunlarda gerçekten rekabet etmek istiyorsan kablolu kumandalara bağlı kal. Kablosuz kontrolcüler kullanışlıdır ancak gecikmeye eğilimlidirler, bu da bir kontrolcüdeki bir giriş ile oyundaki karşılık gelen eylem arasındaki gecikme anlamına gelir.
  • Bir PC oyuncusuysan standart bir Xbox veya PS4 kontrol cihazını USB bağlantı noktana takabilir ve bugün yayınlanan çoğu oyun için oyun kumandası olarak kullanabilirsin. Bu, birinci şahıs nişancı oyunlarında büyük bir dezavantajdır çünkü fare ve klavye daha doğru olacaktır.
 2. 2
  Çok oyunculu oyunlardan hoşlanıyorsan iyi bir kulaklık satın al. Herhangi bir tür çok oyunculu oyun oynuyorsan diğer oyuncuları net bir şekilde duyabilmek için iyi bir kulaklığa ihtiyacın olacak. Seni de duyabilmeleri için yüksek kaliteli mikrofonu olan bir kulaklık al, bu da rekabetçi oyunlar sırasında oyunları koordine etmeyi ve düşmanın hareketlerini iletmeyi kolaylaştıracaktır.
  • İyi bir kulaklık, tek oyunculu oyunları da gerçekten geliştirebilir çünkü seslerin nereden geldiğini daha kolay anlayacaksın.
 3. 3
  Bilgisayar deneyimini geliştirmek için iyi bir klavye ve fareye yatırım yap. Standart bir fare ve klavye kullanmanın yanlış bir tarafı olmasa da çevre birimlerini yükseltmek PC oyun deneyimini gerçekten iyileştirebilir. Önemli tuşları onlara bağlamak için yan tarafında ek düğmeler bulunan bir fare al ve doğru hareket için çok çeşitli DPI ayarlarına sahip bir fare ara. Uzun oyun seanslarında hızlı yanıt vermeyi sürdüren bir klavyeye sahip ol.[2]
  • Oyun topluluğunda, bir komutu tetiklemek için her tuşun altında fiziksel anahtarlar kullanan (dijital bir çıktının aksine) mekanik klavyeler çok sevilir. Bazı oyun meraklılarına göre daha duyarlı olma eğilimindedirler.
  • DPI, inç başına noktanın kısaltmasıdır. Farenin ne kadar duyarlı ve doğru olduğunu belirtmek için kullanılan bir ölçümdür. Kişisel ayarların söz konusu olduğunda kendine tonlarca seçenek sunmak için 400-1600 DPI kapasiteli bir fare ara.
 4. 4
  Bilgisayarını iyileştirmek için CPU'nu, grafik kartını ve RAM'ini yükselt. Bir PC oyuncusuysan ve teçhizatına yatıracak biraz fazladan paran varsa bilgisayarının bileşenlerini yükseltmeyi düşün. Bilgisayarın genellikle iyi çalışıyorsa ancak daha yeni oyunlarda sorun çıkarıyorsa yeni bir grafik kartı edinmeye bak. Harika grafikler oluşturabiliyor ancak biraz yavaş hareket ediyorsa daha yeni bir CPU satın almayı düşün. Daha fazla RAM eklemek, bilgisayarının genel performansını ciddi şekilde artırabilir.
  • Xbox ve PS4 gibi oyun konsollarının aksine, bilgisayarındaki bileşenleri tek tek yükseltebilirsin. Bunu kendin yapmaktan çekiniyor olsaz bile, bilgisayarını bir bilgisayar onarım şirketine götürebilir ve birisine senin adına yapması için küçük bir ücret ödeyebilirsin.
  • Apple bilgisayarlar nadiren ciddi oyunlar için kullanılır. PC kadar özelleştirilebilir bileşenlere sahip değiller ve çoğu oyun yayıncısı Apple bilgisayarlarla uyumlu oyunlar yapmıyor.

  İpucu: Bilgisayarının yalnızca bir bölümünü yükseltecek paran varsa,daha iyi bir grafik kartı seç. Grafik kartın görüntüleri daha verimli bir şekilde işleyebiliyorsa CPU'nun bilgileri işlemek için çok çalışması gerekmeyecek.

  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Düzenli Pratik Yapmak

 1. 1
  İyileştirmek için oyununu düzenli olarak oyna. Ustalaşmaya çalıştığın oyun ne olursa olsun her gün oynamak becerilerini, oyun bilgini ve tepki sürelerini geliştirecektir. Rekabetçi oyun modlarına bağlı kal ve oyun seansların boyunca ilerlemeni takip et. Düzenli oynamak, oyununda şampiyon olmak için gereken mekanik ve stratejilerde ustalaşmanın en iyi yoludur.[3]
  • Gerçekten gelişmek için rekabetçi oyunlarda "smurfing" (düşük seviyeli oyuncularla oynamak) yapmaktan uzak dur. Smurfing, daha az deneyimli oyuncularla eşleşmek için yeni bir hesap açma veya oyun modunu değiştirme eylemidir. İddiasız yeni oyuncuları ezmek eğlenceli olsa da bu, oyunda daha iyi olmak için gerçekten harika bir yol değil.
  • Oyununda elo veya dereceli bir sistem varsa daha uzun süreler boyunca sıralama yapıp yapmadığını görmek için ilerlemeni izle.
 2. 2
  Vücudunun yorulmasını veya zarar görmesini önlemek için düzenli molalar ver. Günde birkaç saatten fazla oynamak tükenmeye neden olabilir. Göz yorgunluğunu önlemek, bileklerini dinlendirmek ve vücudunu sıfırlamak için saatte bir 5-10 dakika ara ver.[4]
  • Ne tür bir oyun oynadığına biraz bağlı olsa da gözlerini, bileğini korumak ve çok uzun süre hareketsiz kalmadığından emin olmak için günde 3-4 saatten fazla oynamamalısın.
  • Sıra tabanlı RPG'ler (Rol Yapma Oyunları) ve bulmaca oyunları gibi daha sakin oyunlar muhtemelen biraz daha uzun oynanabilir. Birinci şahıs nişancı oyunları ve korku oyunları gibi fiziksel olarak yoğun oyunlar biraz daha uzun aralar ve daha kısa oyun seansları gerektirecektir.
  • Video oyunu bağımlılığı ciddi bir sorundur. Kendini oyunu bırakmakta zorlanırken bulursan ebeveynlerinle veya yakın bir arkadaşınla konuş ve sorunlarınla başa çıkmana yardımcı olacak bir terapiste görün.

  İpucu: Kendini öfkeli ve hayal kırıklığına uğramış bulursan oyunu bir günlüğüne bırak. Yarın hâlâ orada olacak ve gününü bir oyun yüzünden mahvetmek için hiçbir neden yok.

 3. 3
  Yalnızca oyununa odaklan ve dikkatinin dağılmasını önle. Bir oyun oynarken bir podcast dinlemeyi veya bir arkadaşınla sohbet etmeyi denemek ve aynı anda birden fazla iş yapmak cazip gelse de dikkatin başka bir yerde ise gerçekten gelişemezsin. Bilgisayarını yalnızca oyuna odaklanmak için kullanıyorsan telefonunu titreşime aç ve bilgisayarındaki e-posta ve sosyal medya bildirimlerini kapat.[5]
  • Xbox One ve PS4'ün her ikisinin de bildirim sistemleri vardır. Bunlar ana ekrandan "ayarlar" veya "hesap" sekmesi altında kapatılabilir.
  • Oyuna daha fazla odaklanmak için normalde tekli ve çok oyunculu oyunlarda film müziğini kapatabilirsin.
 4. 4
  Bilgi edinmek ve temel becerileri uygulamak için türündeki diğer oyunları oyna. Call of Duty gibi birinci şahıs nişancı oyunlarında usta olmaya odaklanıyorsan ara sıra Battlefield veya Counter-Strike gibi diğer askeri tabanlı birinci şahıs nişancı oyunlarını oynamak yardımcı olabilir. Oyununun türündeki diğer oyunları oynamak, oyununu hangi mekanik ve stratejilerin benzersiz kıldığına dair sana fikir verecektir. Ayrıca oyununun gerektirdiği aynı el-göz koordinasyonuyla farklı bir uygulama türü elde edeceksin.[6]
  • Dövüş oyunlarında ustalaşmaya çalışıyorsan Mortal Kombat, Tekken ve Soulcalibur; deneyim sahibi olman gereken önemli oyunlardır.
  • Amacın gerçek zamanlı strateji oyunlarında ustalaşmaksa Age of Empires 2, Warhammer, Starcraft ve Company of Heroes oynanacak anahtar oyunlardır.
  • MMO'larda ustalaşmaya çalışıyorsan Guild Wars, World of Warcraft ve Eve Online, türü anlamak için yararlı oyunlardır.
  • Arena çatışma oyunlarında daha iyi olmaya çalışıyorsan Apex Legends, Overwatch ve Player-Unknown Battlegrounds aşina olman gereken önemli oyunlardır.
 5. 5
  Senden daha iyi olan oyuncularla arkadaş ol ve onlarla oyna. Çok oyunculu bir oyun oynuyorsan maça hâkim olan oyunculara dikkat et. Oyun bittikten sonra, iyi oyunculara mesaj at ve seninle oynamak isteyip istemediklerini sor. Oynamak için gerçekten iyi bir oyuncu bulduğunda liderlerini takip et ve onlardan mümkün olduğunca fazla bilgi almak için birçok soru sor.
  • Senden daha iyi olan oyunculardan öğrenmek, gelişmenin harika bir yoludur. Öneriler sunduklarında açık fikirli ol ve sana öğrettikleri becerileri ve ipuçlarını uygulamaya çalış.
 6. 6
  Yasaklanmamak için hile yapmaktan veya istismarlardan kaçın. Bir oyun hatasınından hileyle faydalanmak veya hatayı kötüye kullanmak bazı komik sonuçlara veya saçma avantajlara yol açabilir ancak seni oyunda daha iyi yapmazl Ek olarak, hile yapmak veya istismarları kullanmak, hesabızı birçok rekabetçi çevrim içi oyunda kalıcı olarak yasaklatabilir.
  • Tek oyunculu oyunlarda, hile yapmak veya istismarları kullanmak seni oyundan uzaklaştırır ve oyunun amaçlanan deneyimini mahveder.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
İyileştirmek için Araştırma Yapmak

 1. 1
  Oyunun için çevrimiçi topluluklar bul ve kaynaklarını tüket. İnternet, ustalaşmaya çalıştığın aynı oyunda gelişmeye çalışan diğer oyuncularla bağlantı kurmanı inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. Usta olmaya çalıştığın oyun için kılavuzlar, ipuçları ve püf noktaları yayınlamaya adanmış forumları ve genel grupları bulmak için İnternet’te arama yap.[7]
 2. 2
  Çalışmanı gözden geçirmek ve hataları belirlemek için oyunlarını kaydet. Bir oyuna girmek üzereyken, oyunu kaydetmek için konsolundaki veya PC'ndeki kayıt işlevini aç. Dâhili kayıt ekipmanını Xbox, PS4 veya PC'de kullanabilir veya bir kayıt kartı satın alıp konsoluna veya PC'ne yükleyebilir ve beraberindeki yazılımı daha uzun oturumları kaydetmek için kullanabilirsin. Hatalarını incelemek ve gelecekte antrenman yaparken neleri iyileştirmen gerektiğini anlamak için maçtan sonra görüntüleri gözden geçir.[8]
  • Xbox One'da, videoyu otomatik konsoluna kaydetmek için oyun kumandasının ortasındaki Xbox düğmesine iki kez dokunman yeterlidir.
  • Bir PS4'ün varsa PS4 kontrolcüsündeki “Share” (Paylaş) düğmesine bas. Kayıt uzunluğunu ayarla ve oyununu oyna. Ayrıca, bir fareye çift tıklıyormuş gibi paylaş düğmesine iki kez basarak oyunun ortasında bir kayıt isteyebilirsin.
  • Windows 10'un güncellenmiş bir sürümüne sahipsen Windows tuşu ve G'ye aynı anda basarak bir video kaydedebilirsin.
 3. 3
  Profesyonel oyuncuları ve tam zamanlı yayıncıları oyununu oynarken izle. Https://www.twitch.tv/ adresine git ve üstteki arama çubuğunda daha iyi hâle getirmeye çalıştığın oyunu ara. Oyununu oynayan profesyonel oyuncuların canlı videolarını çıkarmak için yayıncıları sırala. Ekranın sağ tarafındaki sohbette onlara sorular sor ve oyununa dâhil edebileceğin ipuçları, püf noktaları ve stratejileri öğrenmek için nasıl oynadıklarına dikkat et.
  • Sorularını sohbette görme olasılığını artırmak için daha düşük izleyici sayısına sahip profesyonel oyuncuları ara.

  İpucu: YouTube'da önceden kaydedilmiş görüntüleri de arayabilirsin ancak Twitch'teki topluluk esasen rekabetçi oyunlar ve canlı eğlence etrafında tasarlanmıştır, bu da onu kendi oyunlarında iyileştirmeye çalışan oyuncular için iyi bir kaynak hâline getirir.

  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Getting a Competitive Edge

 1. 1
  Bir PC oyuncusuysan ikincil tuşları fare düğmelerine bağla. Parmaklarının doğal olarak üzerinde durduğu tuşları değiştirmek istemesen de (çoğu oyun için bu W, A, S, D ve boşluk çubuğudur), ikincil tuşları oyun farenin yan tarafındaki düğmelere taşımak reflekslerini geliştirebilir. Şarjöy değiştirme, konuşma veya kamerayı sıfırlama gibi ikincil eylemler, anlık olarak basmayı kolaylaştırmak için fareye taşınabilir.[9]
  • Kontrolleri özelleştirmek için faren için bir sürücü veya ikincil bir program indirmen gerekebilir.

  İpucu: Bu, 1-9 düğmelerine çok sayıda büyü veya saldırı içeren MMO'lar (Çok Oyunculu Çevrim İçi Oyun) veya RPG'ler (Rol Yapma Oyunu) için özellikle iyi bir fikirdir çünkü bu düğmelerin doğal olarak kullanılması biraz garip olabilir.

 2. 2
  Oyununun performansını iyileştirmek için grafik kalitesini düşür. Oyununun ayarlarına git ve tüm grafik kaydırıcılarını tamamen aşağı çevir. Oyununu en düşük grafik ayarlarına çevirmek, oyunun performansını artıracak, bu da saniyede daha fazla kare (FPS) ve çevrimiçi oyunlar için daha düşük bir ping sağlayacaktır. Konsoluna veya PC'ne gerçekten bir performans artışı sağlamak için gölgeleri tamamen kapat.[10]
  • Ping, bilgisayarının çevrimiçi bir oyunun sunucularından gelen bilgileri yorumlamasının ne kadar sürdüğünü ifade eder. Yüksek ping, bir düğmeye basmanla oyunda olan şeyler arasında daha uzun bir gecikme anlamına gelir.
  • V-sync (dikey senkronizasyonun kısaltması), birçok birinci şahıs nişancı oyununu anlamlandırmak için zorunludur ancak genellikle yandan kaydırma veya izometrik oyunlar için gerekli değildir.
  • Oyunu bozmadan performansı artırmak için hareket bulanıklığı neredeyse her zaman kapatılabilir.
 3. 3
  Hata yaptığında oyunu suçlamaktan kaçın. Ciddi oyuncular genellikle mücadele ederken öfkelerini oyunun kendisine yöneltme eğilimindedir. Bu, gelişmenin önünde büyük bir engeldir çünkü oyunu suçlamak, kendi davranışının kritik analizlerini ortadan kaldırır ve neyin yanlış gittiğini tanımlamayı zorlaştırır. Sinirlendiğinde derin bir nefes al, ellerini kumandadan veya klavyeden 4-5 saniye çek ve rahatla. Sonra kendine sorun, "Neyi yanlış yapıyorum ve nasıl geliştirebilirim?"
  • Olumlu bir tutum, oyunda daha iyi olma yolunda çok yardımcı olabilir. Kontrol edemediğin şeylerin aksine, kontrol edebileceğin şeylere odaklanırsan iyileştirmenin bir yolunu bulma olasılığın artar.
  • Eğlenmiyorsan oynamayı bırak. Dışarıda bir sürü başka oyun varken gerçekten zevk almadığın bir şey için zamanını boşa harcamaya değmez.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.362 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.362 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam