Hayat çok pahalı! Neredeyse her şey olması gerektiğinden daha fazla masrafa neden oluyor gibi ve maaşlar farkına varmadan suyunu çekiyor! Maaşını biraz esnetme yolları arıyorsan bu makale tam sana göre. Fazla harcamaları kısarak ve daha ucuz alternatifler bularak hayatının birçok alanında epey para tasarruf edebilirsin. Tüm yaşam tarzını değiştirmeyi veya küçük değişiklikler yapmayı düşünüyorsan para biriktirmek sana ve geleceğine fayda sağlayacaktır.

Kısım 1
Kısım 1 / 6:
En Çok Nereye Para Harcadığını Bulmak

 1. 1
  Harcama modelini sınıflandır. Çoğu insanın giderleri barınma, ev ihtiyaçları, eğlence, giyim, gıda, seyahat ve sağlık giderlerinden oluşur. Son birkaç aydır yazdığın çekleri ve kredi kartı ekstrelerini inceleyerek başla. Yukarıdaki kategorilerde ve sana özel diğer kategorilerde ne kadar harcadığını topla.
  • Kredi kartı şirketleri ve internet bankaları, para harcadığın işletmelerin adlarına göre, belirli bir zaman aralığına ait harcamanı özetleyen bir rapor sunar.
  • Banka kartı veya kredi kartı kullanmıyorsan aylık harcamalarının kaydını dikkatli bir şekilde tut. Örneğin, hem market hem de restoran harcamalarını takip et.
 2. 2
  Harcamalarını analiz et. Bu bilgileri topladıktan sonra her kategorideki toplamları karşılaştır. Makul görünüyorlar mı, özellikle de maaşına oranla?
 3. 3
  Bir bütçe belirle. Her kategori için belirli bir hedef miktar belirle. Daha fazla bilgi için paranı nasıl bütçelendirebileceğini oku.
  • Başlangıç için oldukça küçük olsa bile, emeklilik tasarrufları için bir hedef belirle. Emeklilik için aylık gelirinin en az %1'ini biriktirerek başla. Bu yüzdeyi zaman içinde yavaşça artır. Bu paya gitgide uyum sağlayabileceğini göreceksin. Emeklilik için ne kadar çok tasarruf edersen ilerki yılların o kadar iyi olacaktır. (Bunun önemli olduğunu düşünmüyorsan emekli olmuş biriyle konuş.)
  • Finans uzmanları genellikle aylık gelirinin %30'undan daha azını ev giderleri için harcamayı önerir. Bazı yerlerde bu gerçekçi olmayabilir. Eğer yaşadığın yerde durum buysa mahalle değiştirmen gerekebilir.[1]
  • Emeklilik için birikime ek olarak acil durum fonu için bir tasarruf hesabı oluştur. İşini kaybetmen veya sakat kalman durumunda, yaklaşık altı aylık yaşam masraflarını bir kenara koy.[2]
 4. 4
  Tasarruf etmenin yollarını ara. Bütçeni oluşturduktan sonra, harcamalarını azaltman gereken alanları göreceksin. Bu kategorilerde tasarruf etmenin yollarını bul. Önce en büyük harcamalarını ele al.
  • Örneğin, aylık kiran 9000 liraysa ve yemek için ayda 3000 lira harcıyorsan kirası daha ucuz bir yer bulmayı düşünebilirsin. Ödediğin bir ev kredin varsa daha düşük bir faiz oranıyla yeniden finansman yapmayı düşün. Bu arada, gıda harcamalarını düşürmenin yollarını ara. Restoranlarda yemek yeme. Besleyici ama ucuz malzemeler kullanan tarifler bul.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 6:
Daha Ucuza Yemek

 1. 1
  Kendi yemeğini yap. Evde yemek pişirmek, gıda harcamalarından tasarruf etmenin harika bir yoludur. Evde yemek pişirirken bile, birçok insan önceden hazırlanmış yemekleri satın alır. Bunlar kullanışlıdır ancak nispeten pahalıdır. Malzemeleri satın al ve yemeğini kendin yap.
  • Önceden hazırlanmış yemekler yerine malzeme satın al. Örneğin, mikrodalgada kullanılabilir pirinç poşetleri satın almaktansa bir torba pişmemiş pirinç satın alarak çok daha az parayla çok daha fazla yiyecek yapabilirsin.
  • Porsiyonların büyükse bunu azaltmak paradan tasarruf etmeni sağlayabilir. Yemeğin bir kısmını sonraya saklamaya çalış. Hemen yemeyeceksen artan yemekleri dondur.[3]
  • Yeni tatları ve baharatları dene. Bir balık filetosu veya tavuk göğsü, yeni bir sos veya baharatla daha heyecan verici bir yemek hâline gelebilir. Alışkın olmadığın bir baharatı veya bölgendeki bir aktardan bir çeşni dene.
 2. 2
  Liste ile alışveriş yap. İhtiyacın olan gıda maddelerinin bir listesini yap. Sadece listede olanları satın al.[4] Anlık alımlar ya da ihtiyacın olmayan şeyleri alman mutfak harcamalarını iki hatta üç katına çıkarabilir.
  • Açken alışveriş yapma.
  • Eğer haftalık bir menü yapıyorsan bunu alışveriş listesi hazırlamak için kullan. Hafta boyunca menüye sadık kal.
  • Kupon kullan. Para biriktirmenin harika bir yolu, mağaza veya ürün kuponları bulmak ve ardından yemeklerini bunların etrafında planlamaktır.[5] Köftede mükemmel bir indirim varsa bir akşam ekmek arası köfte yapmayı düşün. Ekmek için bir kupon bulursan ekmek tatlısı veya kızarmış ekmek yapabilirsin.
 3. 3
  Katık satın al. Bazı ucuz ve sağlıklı yiyecekler, nispeten küçük bir öğünü daha büyük yapar. Örneğin, bir dana yahnisine daha fazla patates eklemek daha fazla insanı besleyecektir. Diğer örnekler arasında pirinç, makarna, kinoa ve kuskus sayılabilir.
 4. 4
  Dışarıda yemeyi azalt. Restoran yemekleri genellikle evde yemekten daha pahalıdır ve sağlam bir yekun tutarlar. Kendi öğle yemeğini hazırlamak ve daha az dışarıda yemek sana çok şey kazandıracaktır. Aynı şey kahve için de geçerli. Bir kafeye veya otomat makinesine gitmek yerine kendi içeceğini hazırla.
  • Akşam yemeğine gitmeden önce menüyü incele. Aksi takdirde, fiyatlar beklediğinden daha pahalıysa kendini "zor durumda" hissedebilirsin.
  • Artanlarını eve götür ve bir yemekten iki yemek çıkar.
  • Restoran spesiyallerine bak. Bazı yerler ücretsiz veya indirimli çocuk yemekleri sunar. Diğerleri, polis, yaşlılar veya aktif askeri personel için günlük özel ürünler veya indirimler sunabilir.
  • İçecekler, özellikle alkollü olanlar, bir yemeğin en pahalı kısmı olabilir. İçecekleri azaltırsan restoran hesabından tasarruf edersin. Su iç.
 5. 5
  Daha az et ye. Vejeteryan bir beslenme etçil bir beslenmeden daha ucuzdur.
  • Takviye aldığından emin ol, yoksa vitamin eksikliği yaşayabilirsin.
 6. 6
  Toptan alışveriş yap. Bozulmayan ürünleri toplu olarak satın almak, paradan tasarruf etmenin harika bir yoludur. Buna makarna, konserve ürünler, kuru kutulu ürünler, baharatlar, yemeklik yağlar, dondurulmuş yiyecekler ve tuvalet kağıdı ve kâğıt havlu gibi ev eşyaları dâhildir. Metro gibi toptan satış mağazalarından toplu ürünler satın alabilirsin.
  • Üyeliği bir arkadaşınla paylaş. Toptan satış mağazalarının genellikle küçük bir üyelik ücreti vardır ve ücreti bir arkadaşınla paylaşırsan verdiğin paraya değecektir.
  • Diğer bir seçenek de yakındaki ailelerle bir gıda kooperatifi başlatmaktır. Satın alımları birleştirerek ve toplu olarak satın alarak paradan tasarruf edebilirsin.
 7. 7
  Kendi yiyeceğini yetiştir. Yiyeceklerden tasarruf etmenin en uygun maliyetli yolu, eğer zamanın varsa kendin yetiştirmektir! Marul ve diğer yapraklı yeşillikler gibi basit mahsuller, çok az çabayla iç mekanda bir pencere kenarında yetiştirilebilir.[6] Her yıl ürün vermeye devam eden çok yıllık bitkilere yatırım yaparak daha da fazla tasarruf et. Bunlar meyveler, otlar ve yemişler olabilir.
 8. 8
  Bölgendeki beslenme yardımından yararlan. Yiyecek almaya gücün yetmezse senin ve ailenin aç kalmamasını sağlayacak programlar vardır. Devlet yardımı almaya hak kazanabilirsin veya bölgende başvuru ve gelir kısıtlamaları olmaksızın yardım sağlayan kuruluşlar olabilir. Eğer hayat mücadelesi veriyorsan kısa vadeli olsa bile yardım istemekten korkma.
  • ABD'de SNAP, federal Ek Beslenme Yardımı Programı'na[7] veya eyalet yardımına başvurabilirsin. Genellikle gelir koşulları beklendiğinden daha hoşgörülüdür veya kısmi finansman sağlamak için değişken ölçekli seçenekler vardır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 6:
Konut Maliyetlerinden Tasarruf Yapmak

 1. 1
  Daha ucuz bir mahalleye taşınmayı düşün. Bu sıkıntılı olabilir, ancak birkaç sokak bile hareket etmek bazen sana çok şey kazandırabilir. Büyük bir şehrin varoşlarına veya hatta ülkenin daha ucuz bir kısmına gitme şansın varsa önemli ölçüde tasarruf edebilirsin.
  • İşinin yakınına taşın. Bu sana konut ve ulaşım masraflarından tasarruf etmeni sağlayabilir.
  • Sahibinden gibi internet siteleri aracılığıyla çeşitli mahallelerdeki fiyatlara bak. Kendi mahallene de bak. Şu anda yaşadığın yerde çok fazla ödediğini fark edebilirsin.[8]
 2. 2
  Bir oda arkadaşı bul. Kiranı başka bir (veya daha fazla) kişiyle birkaç yıl için bile paylaşmak büyük tasarruf sağlayabilir. Kiranı yarı yarıya veya daha da fazla azalttığını hayal et! Arkadaşlarına ve ailene oda arayan sorumluluk sahibi arkadaşları, iş arkadaşları veya aileler olup olmadığını sor. Oda arkadaşı bulmak için evarkadasi.org gibi internet sitelerini de kullanabilirsin.
 3. 3
  Ev sahibinle görüş. İyi bir kira geçmişin varsa ve iyi bir komşuysan ev sahibine kira bedeli yüzünden ayrılman gerekebileceğini söylediğinde seninle birlikte çalışabilir. Kiranın çok yüksek olduğunu göstermek için Sahibinden veya benzeri bir kaynak kullan. İndirimli fiyat üzerinden uzun süreli bir kira sözleşmesi imzalamayı teklif et.
 4. 4
  Ev sahipliğinden tasarruf et. En büyük aylık masrafın ev kredisi olabilir. Bu maliyeti düşürmenin yollarını bulmak, mali görünümünü büyük ölçüde iyileştirebilir.
  • Bankaya ait bir mülk satın al. Bu evler genellikle haczedilmiştir ve bankalar bunları elinde tutmak istemediği için onları piyasa değerinden daha düşük bir fiyata satabilir.
  • Birkaç yıl boyunca elinde tuttuysan kredini yeniden finanslamayı düşün. Daha iyi bir faiz oranı bulabilirsin.[9] Uzun vadeli maliyetlerini düşük tutmak için asıl ödeme tarihini koru, ancak daha düşük faiz oranı aylık ödemeni azaltacaktır.
  • Bir mikro ev düşün. Bu evler alan açısından yetersizdir, ancak cüzdana fazla yüklenmezler. ABD'de, en popüler mikro ev şirketi olan Tumbleweed, yaklaşık 6.000$ peşin ödeme yapmana ve aylık 500$'dan daha az ödeme yapmana olanak tanır.[10]
 5. 5
  Bölgende konut yardımı bul. Ödeyebileceğin bir konut bulmakta zorlanıyorsan geliri belirli bir düzeyin altında olan kişiler için devlet yardımı vardır. Bu hizmetler konut bulmana ve hatta kiranın bir kısmını ödemene yardımcı olacaktır. ABD hükümeti HUD aracılığıyla yardım sunar[11] ve birçok eyalet, destekli konut sağlar.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 6:
Faturalardan Tasarruf Etmek

 1. 1
  Televizyon üyeliklerinden kurtul. TV için ödeme yapmak saçma derecede pahalı olabilir. Netflix ve BluTV gibi seçenekler, kablolu tv veya uydu maliyetinden daha azına daha fazla eğlence sunar. İnternet televizyonculuğu her zaman en ucuz seçimdir (bazı yerlerde mevcut olmasa da).
  • Eğer bilgisayarın varsa bunu televizyonunda görüntülemek için bir HDMI kablosu kullan (sadece müzik dinlemek istesen bile).
  • NBA, kablolu tv kullanmayı tercih etmeyen basketbol hayranları için bir yayın hizmeti olan "League Pass" hizmeti sağlar. Bölgende yayın kesintileri olup olmadığını kontrol et, ancak bu, kablolu tv olmadan canlı basketbol izlemek için harika bir yol olabilir.[12]
  • Diğer sporlar için de benzer hizmetler mevcuttur; NFL'nin "game pass" hizmeti gibi.
 2. 2
  Cep telefonu faturalarından tasarruf et. Cep telefonları başka bir para emicidir, ancak kendini tasarruf etmeye adarsan çok sayıda düşük maliyetli seçenek vardır. Birçok şirket, faturalı tarifelerden önemli ölçüde daha az olan kontörlü tarifeler sunar ve bir taahhüte bağlı olsan bile, operatör değiştirdiğinde bazı şirketler cayma bedelini ödeyecektir. Yeterince araştırma yaparsan telefonun için her ay ödediğin tutarı muhtemelen azaltabilirsin.
 3. 3
  Evine veya dairene izolasyon yap. Soğuk bir bölgede yaşıyorsan ısınma için gerçekten gerekenden daha fazla ödüyor olabilirsin. Evini uygun şekilde yalıtarak, evini ve suyunu ısıtma konusunda çok para tasarrufu yapacaksın.
  • Gece evinin içindeki ısıyı korumak için kalın perdeler asman, pencerelerdeki boşlukları doldurman ve dış kapının altındaki hava boşluğuna bir battaniye yerleştirmen ısınmadan tasarruf etmeni sağlayabilir.[13]
  • Fırınları, ısıtıcıları, cihazları, pencereleri, kapıları, yalıtımı ve evinin diğer bölümlerini enerji verimli alternatiflerle değiştir. Bu yatırımlar başlangıçta pahalı olabilir ancak zamanla amorti edecektir.
 4. 4
  Daha az elektrikli alet kullan. Çamaşır makineleri, kurutucular, bulaşık makineleri, buzdolapları ve klimalar gibi büyük cihazların tümü çok fazla enerji kullanır ve muhtemelen aylık elektrik faturanın büyük kısmını oluşturur. Bu cihazları olabildiğince verimli kullandığında aylık hesap özetin üzerindeki etkisini göreceksin.
  • Buzdolabının kapaklarını asla açık bırakma veya tam dolu olmayan bir bulaşık makinesini çalıştırma. Çamaşır/kurutma makinesini tamamen dolu olduğunda çalıştır, birkaç parça için değil. Bu küçük adımlar bile enerji verimliliğini artıracaktır.
  • Daha verimli cihazlara geçiş yapmak zaman içinde maliyetleri daha da azaltabilir.
 5. 5
  Önemli elektrikli aletleri kullanımını sınırla. Büyük ekran bir televizyon izleyerek çok fazla zaman harcıyorsan veya diğer büyük elektronik cihazları çalıştırıyorsan bunları daha az yaparak kendini biraz kâra geçirebilirsin.
  • Her seferinde bir elektronik cihaz kullan. Bilgisayardayken televizyonu açık bırakma.
 6. 6
  Enerji kaynağını değiştir. Yaşam tarzında bazı düzenlemeler yapıp kendi elektrik kaynağını alırsan geleneksel elektrik faturalarına tamamen veda edebilirsin. Güneş panelleri, yel değirmenleri ve su çarkları kişisel kullanım için mevcuttur ve her zamankinden daha ucuzdur.[14]
  • Enerjiden bağımsız bir evde, herkesin elektriği kesildiğinde senin elektriğin olacak. Bir güneş sisteminin amorti etmesi için çok fazla güneş ışığına bile ihtiyacın yok. Güneş panelleri, örneğin Seattle'dan daha az güneş gören (yılda 200 veya daha fazla yağmurlu güne sahip olan) Almanya'da oldukça popülerdir.
  • Amerika’da ortalama bir eve güneş panelleri kurmak genellikle 10.000$ civarındadır. Bunu yapmak için bir banka kredisi ve vergi indirimi alabilirsin.[15]
  • Bazı durumlarda, kullandığın enerjiden fazlasını bir elektrik şirketine satabilirsin. Ancak, bu yalnızca uzun vadede gerçekten tasarruf edeceksen uygulanabilir bir seçenektir.
  • Alternatif olarak, enerji sağlayıcılarını değiştirebilir ve daha düşük ücret ödeyebilirsin. Ancak bu seçenek yalnızca hükümet düzenlemesi bulunmayan pazarlarda mevcuttur.
  Reklam

Kısım 5
Kısım 5 / 6:
Daha Ucuza Eğlenmek

 1. 1
  Ücretsiz topluluk kaynaklarından yararlan. İl veya ilçe belediyeleri tarafından desteklenen ucuz veya ücretsiz etkinlikleri bul. Farkında olduğundan daha fazlası olabilir. Sen ve arkadaşların için eğlenceli olabilecek aktiviteler için belediyelerin kültür müdürlüklerine danış.
  • Örneğin, topluluk merkezinin Cuma geceleri popüler bir film gösterdiğini veya önümüzdeki hafta sonu parkta ücretsiz bir müzik festivali olacağını öğrenebilirsin. Bazı bölgelerde bağış temelli yoga dersleri mevcuttur. Birçok şehir yılda bir veya iki kez ücretsiz sanat sergilerine sponsorluk yapmaktadır. Müzeler sık sık ücretsiz giriş sunabilir.
 2. 2
  Oyunlara yatırım yap. Masa oyunları, olabildiğince az para harcarken eğlenmenin harika bir yoludur. İlk satın alma işleminden sonra sonsuza kadar ücretsiz eğlence! Eve yiyecek ve içecek alabilir, arkadaşlarınla oynayabilir ve pahalı bir randevuya çıkmış kadar eğlenebilirsin.
  • Klasik oyunları (Life, Monopoly, Sorry) ve yenilerini (Apples to Apples, Settlers of Catan, Ticket to Ride vb.) dene. Sen ve arkadaşların haftada bir Oyun Gecesi yapabilir ve bunu her hafta birinizin evinde olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Cards Against Humanity (İnsanlığa Karşı Kartlar), başka bir iyi para tasarrufu seçeneğidir çünkü evden ücretsiz olarak indirilebilir. Bu oyun çocuklar (veya son derece kibar bir toplum) için uygun olmayabilir, ancak birçok kişi onu son derece eğlenceli buluyor.
 3. 3
  Daha fazla oku. Okumak eğlenceli, ucuz (veya ücretsiz) ve zamanını tatmin edici bir şekilde geçirmenin harika bir yoludur.
  • Bir süredir edebiyat dünyasından uzaktaysan, Harry Potter ve Taht Oyunları gibi okunması kolay klasiklerle başla.
  • Bir kütüphane kartı al. Kitapları ücretsiz ödünç al. Uygun okuma cihazı ile e-kitapları ücretsiz olarak ödünç alabilirsin.
  • Ucuz, kullanılmış kitaplar internette ve birçok kitapçıda bulunabilir.
  • Ek olarak, genel kullanıma açık olan birçok eski kitap ücretsiz olarak mevcuttur ve internet üzerinden okunabilir veya bir e-okuyucuya indirilebilir.
 4. 4
  Evde bir sinema salonu yap. Pahalı filmler satın almak yerine, oturma odanda arkadaşların veya ailen için küçük bir sinema salonu oluştur. Aranızda para toplayarak film, patlamış mısır ve oyunlarla tamamlanan büyük bir parti düzenleyin. Ücretsiz veya ucuz bir filmin sahibi olursun ve arkadaşlarınla eğlenirsin!
 5. 5
  Ucuza seyahat et. Yurtiçi veya yurtdışı seyahat etmenin maliyet açısından yüksek olması gerekmez. Seyahat etmeyi düşündüğünden daha ucuz hâle getirmenin birçok yolu vardır.
  • Nerede kalacağını dikkatlice seç. Konaklamadan tasarruf etmek için pansiyonlara, Airbnb odalarına ve kamp sahalarına göz at.
  • Tur maliyetlerinden tasarruf etmek için seyahatini önceden planla. Önceden planlama yapmak geziyi daha eğlenceli hâle getirecek ve oraya vardığında konum hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksın.
  • Uçuşların en ucuz olduğu "sezon dışı" dönemlerde seyahat et. Biletlerini araştırabilir, iyi fırsatlar bulabilir ve en az altı hafta önceden satın alabilirsin, böylece yoğun sezonda seyahat ediyor olsan bile normal fiyattan daha az ödersin.[16]
 6. 6
  Pek bilinmeyen yerlere git. Turistik bölgeler genellikle pahalıdır, ancak daha az popüler bölgelerde daha ucuza geçinebilirsin. Bu tür bir seyahat deneyimi, bir yerden başka bir yere gitmekten daha fazla "macera" ve gerçek bir deneyim sunar.
  Reklam

Kısım 6
Kısım 6 / 6:
Diğer Yaşam Tarzı Değişiklikleri Yapmak

 1. 1
  Kredi kartını akıllıca kullan. Mümkün olduğunca düşük limitli ve daha az kredi kartı kullanmak gibi sağlıklı bir yaklaşımı benimse. Krediye yüksek faiz ödeyerek çok para harcayabilirsin, bu nedenle kredi kartı ödemelerini öncele. Dönem borcunu her ay öde. Bunu başaramazsan en azından her ay asgari ödemeyi yap. Kartları yalnızca küçük işlemler için kullan. Kredi kartlarından tamamen kurtulmak birçok insan için en iyi seçenektir, çünkü kredi kart kullanmak karşılayabileceğinden fazlasını harcamayı kolaylaştırabilir.[17]
 2. 2
  Önce ikinci el mağazalarından alışveriş yap. Her şeyi spotçulardan satın almak zorunda değilsin, ancak büyük fiyatlı ürünler satın almadan önce sahibinden.com internet sitesini veya ikinci el satış mağazalarını kontrol etmeyi alışkanlık edin. Çoğunlukla, satış fiyatlarının yarısından daha azına yeni veya çok az kullanılmış ürünler bulabilirsin.
  • "Salı günleri tüm paltolar yarı fiyatına" veya "Pembe etiketli her şey %50 indirimli..." gibi özel ürünleri ara. İndirimden satın aldığın herhangi bir şeyin, sadece satın almayı planlıyorsan kelepir olduğunu unutma.
  • Bir satın alma işlemi yapmadan önce, iyi bir teklif aldığından emin olmak için her zaman seçeneklerini internetten araştır.
 3. 3
  Daha ucuz ulaşım yöntemlerini bul. Arabalar pahalıdır. Ulaşım şeklini değiştirerek çok miktarda tasarruf edebilirsin. Kırsal bir bölgedeysen bu zor olabilir, ancak arabanı tamamen terk etmesen bile, onu daha az kullanmak için bazı seçeneklere sahip olmalısın.
  • Toplu taşımayı kullanarak gitmek istediğin yere varman muhtemelen daha uzun sürecektir, ancak bu zamanı kahve içmek, haberleri okumak, e-postanı kontrol etmek veya telefonda konuşmak için kullanabilirsin. Aylık bir otobüs bileti, bir depo benzinden daha ucuzdur; araba ödemeleri, vergi, sigorta, bakım ve onarım masrafından bahsetmiyoruz bile.
  • Bisiklete binmeyi veya bisiklet ve toplu taşıma kombinasyonunu dene. Çoğu modern otobüs ve trende bisikletini taşımana izin verilir, böylece seyahatini olabildiğince çabuk yapmak için ikisini birleştirebilirsin. Bisiklet, egzersiz yapmana yardımcı olur ve yakıttan tasarruf etmeni sağlar.
  • Elektrikli bir araba almayı veya arabanı daha küçük olan veya nakit olarak satın alabileceğin bir arabayla takas etmeyi düşün. Bu seçeneklerin her biri sana para kazandırabilir.
 4. 4
  Ek iş bul. Hâlihazırda tam zamanlı bir işin olsa bile, fazladan para kazanmanın birçok yolu vardır. Hatta bazı insanlar serbest yazı yazmak, el işi satmak veya antika alıp satmak gibi bir hobiyi yarı zamanlı bir işe dönüştürebilir. Bu fazladan gelir, tasarruf olarak bir kenara konabilir veya ay sonunu getirmeye yardımcı olması için kullanılabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Yukarıdaki tavsiyelerin hiçbirini takip etmesi kolay değildir. Bazıları için hatırı sayılır fedakarlıkta bulunmak gerekir. Ancak, mevcut konfor ve rahatlığından vazgeçmek, gelecekte rahat etmeni sağlayacaktır. Radyo finans danışmanı Dave Ramsey sıkça, "Daha sonra herkesten farklı yaşamak için şimdiden herkestan farklı yaşa." der.
 • Flörtüne, dışarı çıkmadan önce kendini doyurmasını söyle. Restoranlar pahalı olabilir, dışarı çıkmadan önce yemek yiyerek tasarruf edebilirsin.
 • Daha ucuz yaşamaya çalışırken bile her zaman kendine dikkat etmeyi unutma. Sırf tutumlu yaşamak için asla bir yemeği veya diğer ihtiyaçları (barınma, giyim vb.) feda etme.
 • Güneş enerjisini düşünüyorsan AC ve DC'yi kapatma arasındaki farkı, MPPT'yi ve pilleri öğren. Bilgisayar benzeri her şey zaten düşük voltajlı DC ile çalışırken, tüm cihazların için AC ihtiyacını düşün. Pil ve cihaz arasındaki basit bir DC-DC dönüştürücü, invertör ve cihazın güç kaynağını kullanmaktan çok daha verimli olabilir.
 • Para biriktirerek aynı zamanda çevreye de yardımcı olabilirsin.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Samantha Gorelick, CFP®
Ortak yazarlar :
Finans Planlamacı
Bu makaledeki ortak yazarlar Samantha Gorelick, CFP®. Samantha Gorelick, bir finansal planlama ve koçluk kuruluşu olan Brunch & Budget'ta baş finansal planlayıcıdır. Samantha, finansal hizmetler sektöründe 6 yılı aşkın bir deneyime sahiptir ve 2017'den beri sertifikalı finansal planlayıcı unvanına sahiptir. Samantha, kişisel finans alanında uzmanlaşmış olup müşterilerine kredilerini nasıl oluşturacaklarını, nakit akışını nasıl yöneteceklerini ve amaçlarına nasıl ulaşacaklarını öğretirken para karakterlerini anlamak üzere onlarla birlikte çalışmaktadır. Bu makale 3.454 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İş Hayatı
Bu sayfaya 3.454 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam