Tur rehberi olmak, seyahat etmeyi seven, kalabalığın önünde olmaktan zevk alan ve çoklu görevlerin ustası olan insanlar için harika bir kariyer seçeneği olabilir. Eğer bu senden o zaman çevrim içi olarak ve bölgende iş fırsatları aramaya başla. Profesyonel olarak sertifika alarak veya bir derece alarak işe alınma şansını artırabilirsin. Bir iş bulduğunda, bu eğlenceli ve benzersiz ama bazen telaşlı pozisyonun zorluklarını karşılamaya hazır ol.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Fırsatlar Aramak

 1. 1
  Çeşitli iş ilanları için İnternet’e bak. Tur rehberleri parklarda, tarihi evlerde, gezi şirketlerinde, yolcu gemilerinde ve diğer birçok yerde çalışır. Çalışmaktan en çok keyif aldığın yeri düşün. Aramanı bu tür konumlara daralt.[1]
  • Başlamak için, en sevdiğin arama motoruna "Karayipler'e giden bir yolcu gemisinde tur rehberi olun" gibi bir şey gir. Daha sonra farklı şirketler, iş gereksinimleri ve maaşlarla tur rehberliği işlerine göz atabilirsin.
 2. 2
  Hangilerini beğendiğini görmek için turlara katıl. Nerede çalışmak istediğine karar vermek için çeşitli turlara katıl. Bölgendeki müzelere ve tarihi evlere git ve bir gezi otobüsünde bir tur rezervasyonu yap. Farklı tur rehberi işlerinin artılarını ve eksilerini not et.[2]
  • Bazıları pahalı olabileceğinden, bu turları aralıklarla ayırman gerekebilir. Her iki haftada bir tura bütçe ayır. İş ararken, yemek yemek veya başka eğlenceli aktiviteler yapmak yerine turlara çık.
  • Arkadaşlarını ve aileni seninle tur yapmaya davet et. Beğenilerini ve hoşlanmadıklarını seninle paylaşabilecekler, bu da bir iş bulduğunda daha iyi bir rehber olmana yardımcı olacaktır.
 3. 3
  Farklı turlar hakkındaki düşüncelerini kaydetmek için notlar al. Turlara çıktığında, deneyimlerinle ilgili düşüncelerini takip etmek için yanında bir defter getirmeyi unutma. Farklı iş tekliflerini değerlendiriyorsan bu notlara daha sonra tekrar başvurabilirsin. Notlar ayrıca kendi tur rehberlik stilini geliştirmene de yardımcı olabilir.
 4. 4
  Tur rehberi derneklerinin İnternet sitelerine bak. Birçok şehir, ülke ve bölgede profesyonel tur rehberleri organizasyonları vardır. Bu kuruluşlar, rehberlerin kariyerlerini ilerletmelerine yardımcı olur ve uluslararası turizmin olumlu bir yönü olarak tur rehberliğini teşvik eder. Eğitim fırsatları bulmana yardımcı olabilirler ve seni iş fırsatlarına yönlendirebilirler.[3]
 5. 5
  Broşürleri almak için yerel seyahat acenteni ziyaret et. Seyahat acenteleri, reklam için yerel gezi şirketleriyle ortaklık kurabilir. Ofislerinde tuttukları broşürleri al ve müşterilerine en çok hangi firmaları tavsiye ettiklerini sor. Broşürde bulduğun bilgileri kullanarak en iyi şirketlerle iletişime geç ve açık pozisyonlar hakkında bilgi al.
  • Seyahat acentelerinin, şirketin bazı sorunları olduğunu bilseler bile ikisi birlikte bir ortaklık içindeyse sana belirli bir şirketi sevdiklerini söyleyebileceğini unutma. İnternete girerek veya şirketin ofislerini ziyaret ederek kendi araştırmanı yaptığından emin ol.
 6. 6
  Bölgendeki büyük gezi şirketleriyle iletişime geç. Özellikle büyük bir şehirde veya hatta daha büyük bir kasabada yaşıyorsan muhtemelen çevrende gezi şirketleri vardır. Bu şirketlerle e-posta veya telefon yoluyla iletişime geç ve açık pozisyonları olup olmadığını sor. Bu yerel fırsatlar, kariyerine rehber olarak başlaman için harika bir yer olabilir.
  • Şirketlerin açık pozisyonları olup olmadığına çevrim içi olarak da bakabilirsin çünkü çoğu kişi bu pozisyonları İnternet sitelerinde yayınlar.
  • Seyahat etmek için bir tur rehberi olmayı umuyorsan bu favori seçeneğin olmayabilir. Yerel olarak iş yapmanın özgeçmişini oluşturmana ve konfor bölgende kalırken deneyim kazanmana yardımcı olabileceğini unutma. Çalışırken her zaman seyahat odaklı işler aramaya devam edebilirsin!
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
İşe Alınmak

 1. 1
  Bölgen için gerekli tüm sınavları geç. Birçok şehir ve ülke, gruplara liderlik etmeden önce tur rehberlerinin bazı sınavları geçmesini gerektirir. Bazı gezi şirketleri, pozisyonlara başvurmadan önce bu sınavı geçmeni isteyebilir. Bölgende bir lisans sınavına girmenin gerektirip gerekmediğini görmek için çevrim içi arama yap, ardından sınava kaydolmak için gerekli ücretleri öde.[4]
  • Sınavla ilgili ayrıntıları, çalışma kılavuzlarını ve kayıt bilgilerini bulmak için çevrim içi olarak da araştırma yapabilirsin. Hazırlanmak ve sınava girmek için ihtiyacın olan her şeyi bulmak için "İstanbuld’da gezi rehberleri için profesyonel lisans sınavı" gibi bir şey gir.
  • Sınavı ciddiye al. Başaramazsan ücreti tekrar ödemen gerekecek!
 2. 2
  Deneyim ve bağlantılar kazanmak için eğitim al. Profesyonel tur rehberi dernekleri, rehberleri profesyonelleştirmek için dersler sunar. Bu sınıflar topluluk önünde konuşma, turizm ve seyahat endüstrisi terminolojisini, liderlik ve ekip çalışmasını ve tur rehberleri için değerli diğer becerileri öğretir. Programlarını tamamladığında sana bir sertifika verecekler.[5]
  • Tur direktörleri yerine tur rehberlerine yönelik kurslara kaydolduğundan emin ol. Tur direktörleri lojistik ve yönetimden sorumludur, rehberler ise gruplara liderlik eder ve grubun ziyaret ettiği yerler hakkında anlatım sağlar.
  • Bu programlar, sahadaki insanlarla tanışmak için harikadır. Özellikle öğretmenlerin seni rehber aradıklarını bildikleri insanlarla buluşturabilir.
 3. 3
  Bilgini genişletmek için ilgili alanlarda dersler al. Yerel bir üniversitenin veya yüksek okulun yakınında yaşıyorsan kurs listelerine bak. Dilbilim, liderlik, konukseverlik ve/veya turizm alanlarında teklifler varsa kaydol. Bu kurslar özgeçmişini geliştirecek ve rehber olarak iş bulma şansını artıracaktır.[6]
  • Derslere ayıracak zamanın ve paran olduğundan emin ol. Şu anda tam zamanlı bir işte çalışıyorsan gece dersleri almaya bak.
 4. 4
  Ödeyebiliyorsan bir misafirperverlik veya turizm derecesi al. Böyle bir derece sana rehberlik edecek bir işi garanti etmezken, potansiyel işverenlerine bu alanda bazı temel becerilere sahip olduğunu gösterecektir. Şu anda bir kolej veya üniversite öğrencisiysen ve rehber olmak istediğini biliyorsan bu senin için harika bir derece seçeneği olabilir.[7]
 5. 5
  Pozisyonlara çevrim içi veya şahsen başvur. Çalışmak isteyeceğin birkaç farklı şirket seçtikten sonra, çevrim içi olarak veya şirketten bir kâğıt başvuru alarak başvurularını doldur. İletişim bilgilerini, istihdam geçmişini, birkaç iyi referans ve bir özgeçmiş sağlaman gerekecek.
  • Çoğu saygın şirket seni işe almadan önce bir geçmiş kontrolü yapacaktır.
  • Başvurunu beğenirlerse çoğu şirket seni işe almadan önce bir veya iki takip görüşmesi için seninle iletişime geçecektir.
 6. 6
  Özel uygulama sorularını yanıtlamaya hazır ol. Tur rehberliği yapan şirketler başvurunun tur rehberi olmaya hazır olduğunu göstermesini isteyecektir. Soruları, krizleri nasıl idare edeceğini görmek, kişiliğinin rehberlik için doğru olup olmadığını kontrol etmek ve bir tur rehberi olmaktan heyecan duyduğundan emin olmak için tasarlanabilir.
  • Bu sorular, "Otobüs bozulursa ne yapardın?" veya "Bizimle tur rehberi olmakta seni heyecanlandıran nedir?" gibi şeyler olabilir.
 7. 7
  Aldığın en iyi teklifi kabul et. Birden fazla teklif alacak kadar şanslıysan bir artılar ve eksiler listesi yap. Yerleri, çalışma saatlerini ve maaşları düşün. Hangi işin en iyi eğlence ve finansal açıdan pratik dengeyi sağladığına karar ver ve onu seç!
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Zorlukları Karşılamak

 1. 1
  Çalışırken insanların yanında olmayı sev. Tur rehberi olmak, insanları seven biri olman gerektiği anlamına gelir. Soruları sürekli yanıtlamaya, zor kişiliklerle başa çıkmaya ve ilginç yerler ve konumlarda insan gruplarını gezdirmeye hazır ol. İş başındayken neşeli ve iyimser olman gerekecek.[8]
  • Çalışma programızı dengelemek için izin günlerinde yalnız zaman planlamak isteyebilirsin.
 2. 2
  İyi bir rehber olmak için birçok bilgiyi özümse ve ezberle. Birincil işin, insanlara ziyaret ettiğin yerler hakkında ilginç bilgiler vermektir. Bu yerler hakkında bilgi edinmek için zaman ayır. Bilgini genişletmek için şirketinden, yerel kütüphaneden ve çevrim içi olarak bilgi al.[9]
  • Katılımcılar sana biraz konu dışı olabilecek sorular soracaklar. Bu cevapları bilmek, izleyicilerini etkileyecek ve seni daha iyi bir rehber hâline getirecektir.
  • Bir sorunun cevabını bilmiyorsan bilmediğini söyle. Hedef kitlene emin olmadığını, ancak cevabı bilmek isteyeceğini ve mümkün olan en kısa sürede arayacağını söyle.
 3. 3
  Bir şeyler ters gittiğinde hızlı davran. İnsanları, seyahat planlarını ve saha ziyaretlerini koordine ederken, kriz için birçok fırsat vardır! Birisi hastalanırsa tur otobüsün bozulursa veya bir park gün içinde rastgele kapanırsa panik yapma. Hızlı bir karar vermek ve ortaya çıkan durumlarla başa çıkmak senin işin.[10]
  • Bu durumlarda yardım almak için her zaman şirketinle iletişime geçebilirsin ancak sakin olman gerekir. Bir tura çıktığında grubun liderisin ve rehberlik için seni arayacaklar.
 4. 4
  Serbest çalışan olmaya hazır ol. Tur rehberi olmanın en zor yönlerinden biri, genellikle geçici bir işçi olarak işe alınmış olmandır. Özel sigorta yaptırmayı kendi başına koordine etmen gerekebilir. Ayrıca istihdam ve vergi kayıtlarını tutmaktan da sorumlu olman gerekir.[11]
 5. 5
  Bir gruba rehberlik ederken ihtiyaçlarını en son koy. Grubunun tatilde olduğunu ve senin işte olduğunu unutma. Grubu mutlu ve güvende tutmak için ne gerekiyorsa yap. Çalışırken onlara odaklan.
  • Güzel ve dinlendirici yerlerde grupları yönetiyorsan bu zor olabilir ancak güçlü kal! Bu iş için para alıyorsun.
 6. 6
  Fiziksel gereksinimleri anla. Tur rehberi olmak, çoğu gün ayakta olmanı ve dolaşmanı gerektirir. Bu iş hayatının ritmine ayak uydurmak için fiziksel olarak sağlıklı ve formda olman gerekecek.[12]
 7. 7
  Gerçekleri izleyicilerin için ilginç hâle getirmek için bir hikâye anlatıcısı ol. Turlarının hareketli ve ilgi çekici olmasını sağlamak için hikayeler anlat. Sadece isimler, tarihler ve olayların bir listesini okuma. Tur boyunca farklı noktalarda başlangıçlar, ortalar ve iklimsel sonlarla kısa hikâyeler anlatarak izleyicilerine yakalayacakları bir şeyler ver.[13]
  • Ayrıca kendinin ve grubunun ziyaret ettiğin ortama saygı duyduğundan emin olmalısın. Kuralları uygulatmaktan sorumlu olacaksın.
  • Tur yaptırırken daima izleyicilerine dönük ol.[14]
  Reklam

İpuçları

 • Resmi dili konuşmadığın bir ülkede iş arıyorsan bir kursa kaydolarak veya dil öğrenme yazılımını kullanarak dili öğrenmelisin.
 • İlk yardım ve CPR ile ilgili bir eğitim kursuna katıl. Aldığın işe bağlı olarak bu gerekli olmayabilir ancak bir tur rehberi olarak acil durumlarda ne yapman gerektiğini bilmen gerekecektir. Özgeçmişinde de iyi görünecek.
Reklam

Uyarılar

 • Bir tatil yerinde çalışırken, kendinin tatilde olmadığının farkında ol. Zamanının büyük bir kısmı çalışmaya harcanacak.
 • Tur rehberi olarak uzun saatler çalışıyor olabilirsin. İşin heyecan verici bir konumda olabilir, ancak zor bir programla çalışabildiğinden emin olmalısın.
 • Tur rehberi işlerinin çoğunun mevsimlik olduğunu unutma. Bu, tek bir yerde tutarlı çalışmayacağın anlamına gelebilir. Bununla birlikte, seyahat etmek senin için sorun değilse her zaman yarım küreler arasında gidip gelebilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Valiz Kilidi Nasıl SıfırlanırValiz Kilidi Nasıl Sıfırlanır?
Dubai'de Nasıl GiyinilirDubai'de Nasıl Giyinilir?
Kırışıklıklar Ütüsüz Nasıl Giderilir?
Enlem ve Boylam Nasıl YazılırEnlem ve Boylam Nasıl Yazılır?
Ateş Nasıl YakılırAteş Nasıl Yakılır?
Nasıl Norveç Vatandaşı OlunurNasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Yankesicilik Nasıl ÖnlenirYankesicilik Nasıl Önlenir?
Çanta veya Valiz Verimli Şekilde Nasıl YerleştirilirÇanta veya Valiz Verimli Şekilde Nasıl Yerleştirilir?
İtalyancada Teşekkür Ederim Nasıl Söylenirİtalyancada Teşekkür Ederim Nasıl Söylenir?
Kanada'ya Nasıl TaşınılırKanada'ya Nasıl Taşınılır?
Tek Başına Uzun Mesafe Araba Yolculuğu Nasıl YapılırTek Başına Uzun Mesafe Araba Yolculuğu Nasıl Yapılır?
Yeni Bir Ülkede Sıfırdan BaşlaYeni Bir Ülkede Yeni Bir Hayata Nasıl Başlanır
Bir Avrupalı Gibi Nasıl YaşanırBir Avrupalı Gibi Nasıl Yaşanır?
Kuzey Kutbuna Nasıl GidilirKuzey Kutbuna Nasıl Gidilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.221 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Seyahat
Bu sayfaya 1.221 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam