İster saklambaç oyunu oyna ister seni rahatsız eden birinden uzaklaşmaya çalış istersen de arkadaşlarına şaka yap, bazen saklanman gerekir. En iyi saklanma noktaları, koltuğun arkasında, bir yığın giysinin altında veya bir dolabın veya benzeri bir alanın içinde olduğu gibi seni tamamen kapatanlardır. Gizlenmek için mükemmel bir yer seçtikten sonra sessiz ol, hareketsiz kal ve görünmez kalmak ve tespit edilmekten kaçınmak için kendini olabildiğince küçült.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kendini Etkili Bir Şekilde Gizlemek

 1. 1
  Takipçinin görüş alanından uzak dur. İnsanlar bir şey ararken sola ve sağa bakma eğilimindedir. Bu nedenle, göz seviyesinin üstünde veya altında bir yer seçmek en iyisidir. Bu, daha az belirgin bir saklanma yeri seçmene yardımcı olacak ve ayrıca hareketlerini daha az fark edilir hâle getirmene yardımcı olacaktır.
  • Bir alana girdiğinde, gözlerinin doğal olarak nereye baktığına dikkat et ve o bölgeden uzak bir yer seç.
 2. 2
  Kendini olabildiğince küçük hâle getir. Bir saklanma noktasına karar verir vermez çömel, eğil veya otur ve kollarını ve bacaklarını içeri çek. Dar bir alana çekildiysen dik dur ve kollarını yanlarına koy. Ne kadar az yer kaplarsan görünmen o kadar zor olur.[1]
  • Saklanma noktan tam bir gizlenme sunsa bile kompakt olmak yine de iyi bir fikirdir. Örneğin, bir kanepenin arkasında gizleniyorsan uzanmak yerine top gibi kıvrıldığında fark edilme ihtimalin daha düşüktür.
 3. 3
  Hareketsiz ol. Yerleştikten ve mümkün olduğunca küçüldükten sonra hareket etme. Bir heykel veya bir mobilya parçası olduğunu hayal et. Takipçinin güvenli bir mesafede olduğunu öğrenene kadar hareket etmemek için elinden geleni yap.
  • Ne kadar rahatsız olursan ol bir kaşıntıyı kaşımaya veya saçını ya da giysini düzeltme dürtüsüne diren.
  • İnsan gözü, özellikle karanlık olduğunda, her şeyden önce hareketi algılar. Yanlışlıkla nerede olduğunu belirtmek için tek gereken yanlış bir harekettir.
 4. 4
  Sessiz kal. Saklanırken gereksiz gürültü yapmaktan kaçın. Öksürmemeye, hapşırmamaya, boğazını temizlememeye veya seni yakalatabilecek herhangi bir şey yapmamaya çalış. Giysilerini çok yüksek sesle hışırdatmak bile seni ele verebilir.[2]
  • Ağzını açarak ve derin, yavaş nefesler alarak nefesini bastır. Bu, nefes nefese kalmaktan veya burnundan nefes almaktan çok daha az duyulur.[3]
  • Sen ve başka biri aynı noktada saklanıyorsanız konuşmayın. Sadece ses taşınmayıp aynı zamanda birinin yaklaşıp yaklaşmadığını fark edemeyecek kadar dikkatiniz dağılabilir.
 5. 5
  Kendini yakındaki nesnelerle kamufle et. Her zaman gizlice bir dolaba veya bir masanın altına giremeyeceksin. Arkasına saklanacak büyük nesnelerin olmadığı açık bir alanda yakalandığında uzan, etrafında ne varsa ona ulaş ve üstüne çek. Daha iyi bir yer bulana kadar bu şey seni gözden uzak tutacaktır.[4]
  • Yatak odanda saklanıyorsan kendini bir battaniyenin ya da kirli çamaşırların altına gömebilirsin ya da dışarıda saklanıyorsan bir yığın yaprağa dalabilirsin.
  • Bulunan nesneler geçici koruma sağlayabilir ancak uzun süreli saklanma için önerilmez.
 6. 6
  Bulunma tehlikesiyle karşı karşıyaysan yerinden ayrılmaya hazır ol. Saklanma noktan ne kadar iyi olursa olsun birinin er ya da geç denk gelme ihtimali vardır. Saklanma noktanın bulunmak üzere olduğundan şüpheleniyorsan bir fırsat bekle ve koş veya başka bir gizli yere git.[5]
  • Taşınmak oldukça büyük bir kargaşa yaratabilir, bu yüzden takipçinin kaçışını duymaması için yeterince uzaklaşana kadar bekle.
  • Bir sonraki saklanma noktana koşmak yerine yavaşla ve olabildiğince akıcı bir şekilde hareket et. Mantığa aykırı gelebilir ancak bu şekilde daha az gürültü çıkarırsın ve takılıp düşmeni veya yanlışlıkla bir şeye çarpmanı engellersin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
İç Mekânda Bir Gizlenme Yeri Bulmak

 1. 1
  Yatağın altına gir. Bir yatak odasındaysan ve çabucak ortadan kaybolman gerekiyorsa yüz üstü yat ve karyolanın altına gir. Ardından, karın ya da sırt üstü yat ve mümkün olduğunca hareketsiz kal. Takipçin odaya baktığında, değişen hiçbir şey görmeyecek.
  • Yatak yerden yüksek bir karyolanın üzerindeyse seni arayan kişi seni veya gölgeni görebilir.
  • Yatağın altına saklanmak oldukça yaygın bir taktiktir, bu yüzden fark edilirsen koşmaya hazır ol.
 2. 2
  Bir dolaba gir. Dolaplar denenmiş ve gerçek saklanma yerleridir. Çoğu insanın kolayca sığabileceği kadar büyüktürler ve hatta bazen fazladan koruma sağlayabilecek paltolar ve diğer giysiler içerirler. Ve çoğu insan dolapları çok sık açmadığından seni orada aramayı düşünmemeleri mümkündür.[6]
  • Duyulmamak için dolap kapısını yumuşak bir şekilde açıp kapattığından emin ol.
  • Hararetli bir saklambaç oyunu oynuyorsan başka seçeneğin olduğu sürece dolaba girme. Dolaplar, biraz bariz bir saklanma noktasıdır.
 3. 3
  Kanepenin arkasına geç. Kaçmaya çalıştığın kişinin odaya girmek üzere olduğunu duyarsan koltuğun arkasına dal ve kendini küçültmek için diz çök. Muhtemelen etrafa hızlıca bakacak ve orada olmadığını düşünerek ayrılacak. Arkasına saklandığın kanepenin odanın girişine baktığından emin ol, böylece görünmezsin.[7]
  • Etrafta tam boy bir kanepe yoksa çift kişilik bir koltuk, berjer veya divan arkasına kıvrılabilirsin.
  • Arka tarafları tamamen açıkta olduğundan, kanepeler uzun vadede harika saklanma noktaları değildir.
 4. 4
  Perdelerin arkasına geç. Kendini perde ile pencere arasındaki boşluğa yerleştir ve perdeyi önüne çek. Dik dur ve kollarını yanlarına koy, böylece seni arayan kişi perdelerin arkasında herhangi bir şüpheli çıkıntı görmez.[8]
  • Ayakların muhtemelen perdelerin altında görünecektir, bu nedenle kısa bir süre sonra başka bir saklanma yerine geçmeyi düşün.
 5. 5
  Duşa gir. Duşta sağlam bir perde varsa önüne çekerek kapat. Aksi takdirde, küvet görünmeni engelleyecek şekilde uzan. Seni öylesine arayan birinden uzaklaşmaya çalışırken, duşa veya küvete girmek işe yarayabilir.
  • Herhangi bir gizleme sağlamadıkları için cam kapılı duş kabinlerinden uzak dur.
  • Duştayken bir kalıp sabun veya bir şişe şampuanı devirmemeye dikkat et, yoksa yakalandın demektir!
 6. 6
  Kendini dar bir alana sok. Minyonsan yakınlarda sığabileceğin bir dolap, girinti veya görünmeyen raf olup olmadığına bak. Çoğu binada en az birkaç görünmeyen köşe ve boşluk vardır, bu nedenle biraz sıkışmaya gönüllüysen kullanabileceğin epeyce seçenek var.[9]
  • Akıllıca saklanma yerlerinin diğer örnekleri, saklama sandıkları, karton kutular ve çamaşır sepetleridir.
  • Bir kabın kilidi varsa veya açmak için mandalını kaldırman gerekiyorsa asla orada saklanma. Kendini içeri kilitleyebilir ve boğulabilirsin; özellikle de yalnızsan ve kimse seni duyamıyorsa.
  • Kendini asla senin için çok küçük olan bir saklanma alanına girmeye zorlama. Eğer sıkışırsan karşında yakalanmaktan daha büyük sorunlar olur.
 7. 7
  Tavan arasına veya bodruma git. Bu alanlar, kendi başlarına mükemmel saklanma yerleri olabilecek kutular, eski mobilyalar ve küçük köşeler ve boşluklarla dolu olma eğilimindedir. Çoğu insan, her nesnenin arkasını, altını ve etrafını inceleme zahmetine girmeyecektir, bu yüzden muhtemelen fark edilmezsin.
  • Bazı insanlar tavan aralarına ve bodrumlara girmekten çok korkarlar, yani peşinden içeri girmeye istekli olmama ihtimalleri vardır.
  • Bodrumlar ve tavan araları tozlu olma eğilimindedir, bu nedenle gürültülü hapşırmayı önlemek için ağzından nefes al.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Dışarıda Saklanmak

 1. 1
  Ağaca tırman. Çevrende kalın kanopileri olan ağaçlar ara; bunlar en iyi gizliliği sağlayacaktır. Ortalama bir kişinin görüş hattının çok üzerinde olacağın için, seni kovalayan kişi muhtemelen nereye gittiğini anlamak için normal yer seviyesindeki noktaları kontrol etmekle meşgul olacaktır.[10]
  • Alt dallardan birine tünemişsen ayaklarının görülebileceği yerde sallanmasına izin verme.
  • Bir ağaçta olduğunda da aynı temel saklanma kuralları geçerlidir: Sessiz ve hareketsiz kal. Hışırdayan yapraklar sonun olabilir.
 2. 2
  Bir çalının yanına çömel. Çalının içine girmene gerek yok. Çoğu durumda, sadece alçalmak ve arkasında kalmak yeterince iyi olacaktır. Yine de ağaçlarda olduğu gibi, çalıların sallanmasına neden olabilecek ani hareketler yapmaktan kaçın, aksi takdirde gizliliğini ortadan kaldırabilirsin.
  • Dikenli veya sivri yapraklı çalılara dikkat et. Dikkatli olmazsan girerken veya çıkarken derini yırtabilirsin.
 3. 3
  Bir garaja veya kulübeye çekil. Bu yerler karanlık ve biraz korkutucu olma eğilimindedir, bu da seni arayan kişinin senin peşinden oralara girme olasılığının düşük olduğu anlamına gelir. Hepsinden iyisi, etrafta genelde o kadar çok alet, araç ve ekipman vardır ki saklanma noktanda birden fazla saklanma noktasına erişebilirsin.
  • Başkasının mülkündeki bir kulübede veya garajda saklanma. İzinsiz girerken yakalanırsan başın belaya girebilir.
  • Bir arabanın veya kamyonun altına saklanmak da iyi bir fikir değil.
 4. 4
  Verandanın altına gizlice gir. Pek çok evde ön ve arka basamakların altındaki alanlar, depolama için inşa edilmiş açık alanlara sahiptir. Saklandığın evin verandasının altına girmenin bir yolunu ara. Küçük bir kapı veya geçit olabilir ya da evin kenarındaki bir açıklıktan geçebilirsin.
  • Aşağıdayken potansiyel olarak tehlikeli yaratıklara dikkat et. Karanlık, nemli alanlar genellikle yılanlara, örümceklere, farelere ve diğer tüyler ürpertici sürüngenlere ev sahipliği yapar.[11]
 5. 5
  Bir yaprak yığınının içinde bekle. Düşen yapraklar mükemmel doğal kamuflaj sağlar. Yeni oluşturulmuş bir tümseğe dal ve tamamen gizlenene kadar düşen yaprakları üzerine çek. Arkadaşların asla bir şeyden şüphelenmeyecek; sen dışarı çıkıp onları korkutmadığın sürece![12]
  • İçinde saklanan vahşi hayvan olmadığından emin olmak için tırmanmadan önce yaprak yığınına bir taş at veya sopa sok.
  • Yaprak yığınları, özellikle ıslakken küf ve bakteriler için üreme alanı olabilir, bu nedenle yüzünü tamamen örtmekten kaçın ve içeride çok fazla zaman harcamamaya çalış.[13]
 6. 6
  Karanlığın örtüsü altında hareket et. Karanlık, nihai gizliliği sunar. Gidecek başka bir yerin yoksa takipçilerine neredeyse görünmez olacağın gölgelere bağlı kal. Tamamen görünmez olmasan bile yine de arka planda kaybolabilir ve bir yerden bir yere gizlice hareket edebilirsin.[14]
  • Koyu renkli giysiler giymek çevrene daha da fazla uyum sağlamana yardımcı olacaktır.
  • Seni arayan kişi el feneri kullanıyorsa yaklaştığında arkasında duracak büyük bir nesne bulmaya çalış.
  Reklam

İpuçları

 • Geceleri dışarıda oynuyorsan ormanda çok uzaklara gitme. Kaybolabilirsin!
 • Takipçini atlatmak için aldatmacalar kullan. Uyuyormuşsun gibi görünmesi için yatağının üzerindeki çarşafların altına yastık koyabilir ya da kıyafetlerinden bazılarını ayaklı portmantoya asarak doğaçlama bir kukla yaratabilirsin.
 • Genel olarak konuşursak "onu göremezsen o da seni göremez" iyi bir kuraldır. İstisnalar da vardır, bu yüzden noktalarını seçerken dikkatli ol.
 • Mümkünse potansiyel saklanma noktalarını belirlemek için çevreni önceden araştır.
Reklam

Uyarılar

 • Çamaşır makineleri, çamaşır kurutucular veya araba bagajları gibi tehlikeli yerlerde saklanmaya asla çalışma. Bir şeyler ters giderse kapana kısılman ve hatta yaralanman mümkündür.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 24.958 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Diğer dillerde
Bu sayfaya 24.958 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam