Seks veya cinsel deneyimler ilişkinin büyük bir parçası, tek seferlik keyifli bir deneyim veya sonraya sakladığın bir şey olabilir. Hangisini seçersen seç, bu senin ve partnerinin eşit koşullarda birlikte vermesi gereken büyük bir karardır. Ve hiç kimsenin en sevdiği konu olmasa da cinsel yolla bulaşan hastalık riskiyle yüzleşme, bir çocuk yetiştirme, çocuk aldırma veya bir çocuğu evlat edindirme kararları için yeterince olgun olmalısın.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Güvenli Seks Hakkında Bilgi Edinmek

 1. 1
  Hamileliği anla. İster erkek ister kadın ol, herhangi bir heteroseksüel faaliyetten önce hamilelik konusunda kendini eğitmelisin. İşte cinsel olarak aktif tüm insanların hamilelik hakkında bilmesi gereken birkaç temel nokta:
  • Sperm vajinaya her girdiğinde gebelik olasılığı vardır. Hemen hemen tüm gebelikler, penisin vajinada olduğu, korunmasız penetratif seksten kaynaklanır.
  • Oral seks, anal seks veya penetratif olmayan cinsel aktivitelerle hamilelik mümkün değildir.[1] Sperm, gebeliğe neden olmak için vajinaya girmelidir.
  • Zevk suyu (uyarıldığında penisin küçük miktarlarda saldığı sıvı) tipik olarak canlı sperm içermez. Spermin aksine, zevk suyunun gebeliğe neden olma olasılığı düşüktür ancak küçük bir risk vardır.[2]
 2. 2
  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi edin. Her türlü korunmasız vajinal, oral ve anal seks cinsel yolla bulaşan hastalıkları (STD'ler) yayabilir.[3] STD'yi yalnızca zaten enfekte olmuş biriyle sıvı aktarımıyla veya ciltten cilde temas ederek kapabilirsin. Bununla birlikte, cinsel yolla bulaşan bir hastalıkla enfekte olan çoğu insanın hiçbir semptomu yoktur (bunlar asemptomatiktir), ancak yine de hastalığı aktarabilir ve nihayetinde büyük sağlık sorunlarına (kısırlık ve kanser gibi) neden olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalık testinin her yıl yapılması önerilmektedir.[4] Erkeklerle seks yapmayan erkekler daha düşük risk altındadır ancak yine de özellikle riskli cinsel aktiviteden sonra test edilmeleri gerekir.
  • Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir testte görünmesi altı ay veya daha uzun sürebilir. Bu bir kuluçka dönemi olarak bilinir ve hastalığa ve hangi testin kullanıldığına göre değişir.
  • Sen ve cinsel partnerin yalnızca birbirinizle seks yapıyorsanız yalnızca bir kez test yaptırmanız gerekir (ancak düzenli olarak test yaptırmaktan zarar gelmez). Partnerinin başka biriyle seks yaptığından şüpheleniyorsan veya herhangi biriniz ortak bir iğne ile enjekte edilen bir uyuşturucu kullandıysanız tekrar test yaptırın.
  • Cinsel olarak aktif hâle gelmeden önce herkesin HPV-9, hepatit A ve hepatit B aşıları yaptırması gerekir. Bu virüslerle enfekte olduktan sonra aşı olursan aşılar hastalıkların tedavisinde etkili olmayacaktır.
 3. 3
  Prezervatif kullan. Prezervatif, gençler arasında en yaygın doğum kontrol yöntemidir.[5] Ucuzdur, kullanımı kolaydır ve seni hem hamilelikten hem de cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklardan korur. Bunları doğru kullandığından emin ol. Erkek prezervatifleri mükemmel kullanıldığında hamilelik riskini yılda %2'ye düşürür, ancak tipik kullanım sırasında hata veya eksiklikler bunu %18'e çıkarır.[6]
  • Kadın prezervatifleri biraz daha az etkilidir ve doğru kullanıldığında riski %5'e düşürür. Kadın ve erkek prezervatifini aynı anda kullanma.[7]
  • Prezervatif kullanmak ve aşağıdaki yöntemlerden biri, kendini ve cinsel partnerini korumak için mükemmel bir yoldur.
 4. 4
  Doğum kontrol haplarını düşün (kadınlar). Doğum kontrol hapları, her gün bir tane alındığında gebeliği önlemede çok etkilidir.[8] Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamazlar. "Hap" birçok ülkede reçetesiz olarak satılmaktadır.
  • ABD yasaları, doktorunun ebeveynlerini doğum kontrolün hakkında bilgi vermesini engeller. Ancak, bunun için ebeveyninin sağlık sigortasını kullanarak ödeme yaparsan öğrenebilirler. Doğum kontrolü tipik olarak ayda 25 TLcivarındadır, bu nedenle sen ve cinsel partnerin bunu kendiniz ödeyebilirsiniz.[9]
  • Bu haplar çoğu kadın için çok güvenlidir ama kalbin veya kanınla ilgili ciddi sağlık sorunların varsa sağlık sorunlarına neden olabilir. Sigara içmek bu riski artırır. Hapı almadan önce artıları ve eksileri hakkında bilgi edin.
  • Doğum kontrol hapları âdet döngünü daha düzenli hâle getirir ve akne ve kramp gibi istenmeyen yan etkileri azaltabilir.
 5. 5
  Kadın doğurganlık döngüsünü takip et. Kadınlar yumurtlama sırasında ve sonraki birkaç gün boyunca en doğurgan hâllerinde olurlar. Bu genellikle 28 günlük bir âdet döngüsünün 11 ile 21'inci günleri arasındadır, burada 1. gün âdet kanamasının başlangıcıdır.[10] Çoğu kadının düzenli döngüleri olmadığını anlamak önemlidir, bu nedenle bunun tam olarak ne zaman olacağını önceden tahmin edemezsin. Bu sana hamileliğin özellikle ne zaman riskli olduğunu söyler ama ayın diğer zamanlarında korunmayı es geçmemelisin.
  • Sperm vajinada birkaç gün hayatta kalabilir, bu nedenle yumurtlamadan önceki seks yine de gebeliğe yol açabilir.
  • Bunu takip etmek için, yaklaşan âdetin belirtileriyle bir âdet döngüsü takvimi tut. Daha güvende olmak istiyorsan yumurtlamanı takip et.
 6. 6
  Diğer doğum kontrol yöntemlerini araştır. Diyaframlardan rahim içi araçlara kadar pek çok başka doğum kontrol yöntemi vardır. Bir doktor veya jinekolog ile konuş. Gençler, doğum kontrolü ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili birçok efsaneye maruz kalır, bu yüzden duyduğun her şeyin doğru olduğunu varsayma.
  • Erkeğin boşalmadan önce penisini çıkardığı geri çekme yöntemi çoğu uzman tarafından önerilmemektedir. Doğru takip edildiğinde hamileliği bir miktar azaltsa da erkeğin zamanında çekilmemesi veya seks başladıktan sonra fikrini değiştirmesi riski vardır. Bu yöntem cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı da koruma sağlamaz.[11]

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Seks Yapmak

 1. 1
  Sekse hazır olup olmadığına karar ver. Bu kararı düşünmek için biraz zaman ayır. İdeal olarak, seks yapmadan önce tüm bu sorulara "evet" yanıtını vermelisin:[12] [13]
  • Sen ve partnerin hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların nasıl işlediğini anlıyor musunuz? Risk hakkında açıkça konuşabiliyor, bir veya daha fazla koruma yöntemi üzerinde anlaşabiliyor musunuz?
  • Sen ve partnerin birbirinize güveniyor ve saygı duyuyor musunuz? Fikrini değiştirip "dur" desen partnerin dinler mi?
  • Kişisel değerlerin, düşündüğün cinsel deneyimle uyumlu mu?
  • Ailen ve çevren bilseydi buna razı olur muydu? "Hayır" cevabını verirsen bu gerçeği kabul etmekte rahat mısın?
 2. 2
  Yanlış nedenlerle seksten kaçın. Seks, sağlıklı bir ilişki içinde olan iki kişinin eğlenmesi ve bağlarını ifade etmesi için harika bir yol olabilir. Ancak seksin nedeni her zaman bu değildir. Neden seks yapmak istediğin konusunda dürüst ol ve hangi nedenlerin iyi olmadığını anla:[14] [15] [16]
  • Sadece sen ve partnerin gerçekten istediğiniz zaman seks yapın. Biriniz diğerine baskı yapıyorsa bunu durdur ve ikiniz de hazır olana kadar bekleyin.
  • Başka herkesin yaptığını düşündüğün için seks yapma. Çoğu lise öğrencisi seks yapmamıştır ve yapanlar da çok sık yapmıyor.
  • Başarısız bir romantik ilişkiyi kurtarmak için seks yapma. İşe yaramaz.
 3. 3
  Partnerinle konuş. Sekse hazır olduğundan emin olduktan sonra partnerinle konuş. Önceki cinsel deneyimler, olası cinsel yolla bulaşan hastalıklar, planlanmamış bir hamilelik durumunda ne yapılması gerektiği ve kürtaj ve evlat edinme hakkındaki görüşlerin hakkında konuşmanız gerekir. Birbirinize neden seks yapmak istediğinizi söyleyin. Partnerinle bu konular hakkında konuşamıyorsan konuşana kadar seksi ertelemen iyi olabilir.
  • İlişkiniz için seksin ne anlama geldiği konusunda aynı fikirde olduğunuzdan emin olun. Sadece eğlence için mi yapıyorsunuz? Birbirinizi seviyor musunuz? Bu tek eşli bir ilişki mi?
 4. 4
  Önceden planlayın. Biriniz veya her ikiniz için ilk kez yaşanıyorsa hatta sadece birbirinizle ilk kez yaşıyorsanız kendine özel bir yere ve zamana ihtiyacınız olacak. Anlaştığınız koruma yöntemlerini önceden ayarlayın, böylece bir fırsatı kaçırmazsınız.
  • Mahremiyet bulmak zor olabilir ancak bunu arabanda yapmamaya çalış. Bu yasa dışıdır. Etrafta kimse yokken birinizin evine gidin.
 5. 5
  Acele etmeyin. Aceleye gelmiş bir ilk seferden daha kötüsü olamaz. Yavaş ilerleyin ve birbirinizin bedenlerini keşfedin. Ön sevişme, uyarılmana ve rahat olmana yardımcı olmak için gereklidir. Uyarılma vajinanın kayganlaşmasına neden olduğu için bu özellikle kadınlar için önemlidir. Kayganlaşma olmadan penetrasyon ciddi ağrıya neden olabilir.
 6. 6
  Rahat olduğun kadar ileri git. Cinsel birleşme, giyinikken birbirinizle oynamak, birbirinizin mastürbasyon yapmasına yardımcı olmak veya penetratif seks yapmak anlamına gelebilir. Kabul ettiğiniz şekillerde birbirinizin tadını çıkarın.
  • Bir şeyi bir kez yapmak, tekrar yapman gerektiği anlamına gelmez. Sen ve partnerin farklı bir günde farklı bir rahatlık düzeyine sahip olabilirsiniz.
 7. 7
  Gerçekçi beklentilerin olsun. Orgazm olmama veya hızlı boşalma konusunda utanma. Bunlar ilk seks sırasında veya gergin hissettiğinde yaygın görülen olaylardır. Ayrıca övünmelerde, porno veya romantik romanlarda duyduklarına inanmak yerine tipik bir cinsel deneyimin nasıl olduğunu anla:
  • Tipik bir erkek, penetratif seks sırasında boşalmadan beş dakika dayanır.[17]
  • Bazı kadınların orgazm olması partnerlerinden daha uzun sürer veya sadece penis-vajinal seksten orgazma ulaşmada sorun yaşarlar. Yine de seksten zevk alabilirler ve yardımlı mastürbasyon veya penetrasyon olmayan seks yoluyla orgazm olmayı seçebilirler.
 8. 8
  Birbirinizin fikir değiştirmesine izin verin. Yavaşlamak ya da durmak istiyorsan söyle. Gerginlik veya rahatsızlık hissetmenin, hatta acı çekmenin yanlış bir yanı yoktur. Bununla başa çıkmanın en iyi yolu, biraz ara vermek ve daha rahat olduğun bir şeye geri dönmektir. Hazır hissettiğinde tekrar deneyebilirsiniz, bu beş dakika içinde de olabilir gelecek ay da olabilir.
  • Senden durmanı isteyen bir partnerle ilişkiye devam etmek, rızaya dayalı seks olarak başlamış olsa bile ahlaki açıdan yanlıştır. Pek çok bölgede bu, yasal anlamda tecavüz veya cinsel saldırı olarak kabul edilir.
 9. 9
  Daha sonra partnerinle deneyim hakkında konuş. Eğlendiniz mi? Özellikle zevk aldığın veya seni rahatsız eden herhangi bir şey var mıydı? Bunun hakkında ne kadar çok konuşursanız birbirinizle o kadar rahat olursunuz ve tekrar yapmaya karar verirseniz bir sonraki cinsel deneyiminiz o kadar zevkli olur.
 10. 10
  Sağlıklı anal seksi anla. Bazı heteroseksüel genç gruplar arasında çoğu anal seks, erkekler kadınları denemeye zorladığında ya da baskı yaptığında gerçekleşir.[18] İstemiyorsan anal seksi deneme. Genelde vajinal seksten daha acı verici olduğunu anla. Gevşeme egzersizleri ve su bazlı kayganlaştırıcı, deneyimi iyileştirebilir.[19]
  • Birleşik Krallık'taki heteroseksüel çiftlerin kabaca %10'u ve erkek eş cinsel çiftlerin %66'sı düzenli olarak anal seks yapmaktadır.

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Penetratif Olmayan Bir Cinsel Yaşama Sahip Olmak

 1. 1
  Her şeyi yapma. Partnerinle cinsel yakınlaşmadan zevk aldığını ancak yine de seks yapmaya hazır olmadığını anladın. Belki şu anda henüz hazır değilsindir ya da cinsel ilişkiye girmeden önce evlenene kadar beklemeye karar vermişsindir.
  • Dinî veya kültürel nedenlerle seksten kaçınıyorsan bu bölümdeki bazı uygulamaların dininin/kültürünün standartlarına göre seks olarak değerlendirilebileceğini anla.
 2. 2
  Yiyişin. Bu nedir? Yiyişmek, iki kişi arasında penetratif seks (vajinal, anal veya oral) olmadan erotik temas olmasıdır. Her iki durumda da yakın temas düzeyine bağlı olarak hâlâ çok küçük bir risk olsa da hastalık ve hamilelik riski büyük ölçüde azalır.
 3. 3
  Penetratif olmayan seks yapın. Bu, tüm kıyafetler üstünüzdeyken “sürtünmeden” karşılıklı mastürbasyon ve cinsel tatmin de dâhil olmak üzere kıyafetler çıkarılmışken dokunma seanslarına kadar gidebilir. Orgazm genellikle sürecin bir parçası olduğundan, bunun cinsel aktivite olduğu söylenebilir ve düşük gebelik veya hastalık riski taşır. İki sonuç da olası değildir.
  • Partnerlerden hiçbiri cinsel ilişkiden kaçınmak için başka cinsel eylemlerde bulunmak zorunda hissetmemelidir.
 4. 4
  Oral seks yapın. Oral seks her iki partner için de zevkli olsa da riskleri de vardır. Hamilelik bir sorun değildir ancak hastalık bulaşması hâlâ mümkündür.
  • CDC (Centers for Disease Control) (Hastalık Kontrol Merkezi), 15 ile 24 yaşları arasındaki ABD'de ikamet edenlerin %60'ından fazlasının oral seks yaptığını, vajinal penetratif ilişkiye girenlerin yaklaşık %50 olduğunu bildirdi.[20]
  • CDC çalışması ayrıca STD kliniklerini ziyaret eden hastaların %5-10'unun boğazında bel soğukluğu olduğunu ve klamidya, herpes, sifiliz ve kansere neden olan HPV ile enfeksiyon riskini artırabileceğini gösterdiğini bildiriyor ve oral seks yaparken güvenli seks tekniklerinin kullanılmasını tavsiye ediyor.

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Kaçınmak

 1. 1
  Seks yapmaktan kaçın. Bu, sağlıklı bir cinsel yaşamla ilgili bir makalede genel kanıya ters düşüyor gibi görünebilir ama şunu düşün: Eğer gençlerin 2/3'ü seks yapıyorsa bu 1/3’ünün yapmadığı anlamına gelir. Ayrıca kaçınmak cinselliği hissetmemek anlamına gelmez; seks yapmamak demektir. Eğer senin ve partnerinin yaptığı seçim buysa bundan utanma. Partnerine karşı cinsel dürtülere sahip olmaktan da utanmamalısın. Birbirine âşık insanlar arasındaki yakınlaşmaları yaşarken bu dürtüleri yatıştırmaya yardımcı olmak için yapabileceğin bazı şeyler var:
 2. 2
  Öpüşmenin tadını çıkarın ancak sınırlarını sıkı bir şekilde koru. Eğer başıboş elleri istemediğin yerlere inerse sadece beden dilinle hareketi engellemeye çalışma; onları kendi ellerinle uzaklaştır ve "Hayır, buna hazır değilim." de. Karşındaki kişinin seni anlaması ve bu yaklaşımı durduracak kadar sana saygı duyması gerekir.
  • Bu hâlâ cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve bakteriyel enfeksiyonları yayabilir.
 3. 3
  İşler ikinizin de dayanamayacağı kadar kızışırsa öpüşmeyi bırakın. Arzu hissetmek tamamen doğaldır ama buna göre hareket etmen gerekmez. Kendini aniden tutkunun içinde boğulmuş bulursan ama şimdilik iffetli kalmaya kararlıysan biraz geri çekil ve "Vay canına, bu çok ateşli ama şu anda daha ileri gitmeye hazır değilim. Hadi gidip bir film izleyelim.” diyebilirsin.
  • Partnerin anlamazsa veya ısrar ederse şaşırma; senin kadar durmaya hazır olmayabilir ve biraz kafası karışmış ve telaşlanmış olabilir. Bununla birlikte, ısrarcı veya talepkâr kalırsa veya hatta "Beni sevseydin devam ederdin." gibi sözlerle duygusal şantaj yapmaya kalkışırsa onu sakinleşmesi için eve gönder ve onunla tekrar aynı durumda olmak isteyip istemediğini yeniden düşün.
 4. 4
  Riskleri anla. Şaşırtıcı bir şekilde kaçınmak, cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve hamileliği önlemede prezervatiflerden daha yüksek bir başarısızlık oranına sahiptir. Bu tabii ki öpüşerek hamile kalabileceğin anlamına gelmez. Bunun anlamı, çekimser kalan çok sayıda gencin kararlılığını yitirmesi ve anın heyecanıyla genellikle korunmasız bir şekilde seks yapmasıdır. Kendini hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında eğit. Bu riskleri anlamak, planına bağlı kalmana veya fikrini değiştirirseni çıkıp prezervatif satın almana yardımcı olabilir.

İpuçları

 • Duygu ve tavsiye paylaşmak için cinsel aktiviteler sırasında iletişimi sürdür. Partnerin seni memnun etmek ister ama senin ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet etmek için ne yapması gerektiğini bilmesi gerekir.
 • Eş cinsel ilişki bir "aktif" ve bir de "pasif" partner gerektirmez. Birçok çift her iki rolü de yerine getirir.[21]
 • Parmaklamanın cinsel yolla bulaşan hastalıkları aktarması pek olası değildir. Diğer sağlık sorunları riskini azaltmak için ellerini önceden sabun ve ılık suyla yıka.
 • Pek çok yerde 18 yaşın altındaki biriyle seks yapmak yasa dışıdır ve yasal anlamda tecavüz olarak kabul edilir. Cinsel aktiviteye başlamadan önce yasayı ve rıza yaşını öğren.

Uyarılar

 • Eğer bu senin kararınsa (ister erkek ister kadın) partnerinin vajinal penetratif ilişkiye girmeyeceğini tamamen anladığından emin ol.
 • Biriniz zaman dolduktan sonra seks yapmayı beklerse bir zaman sınırı koymak işine yaramayabilir. Birinin fikrinin değiştirmesine imkân verildiğinden emin ol.
 • Çocuk istemiyorsan en güvenli seçim seks yapmamaktır. Her zaman basit bir karar olmasa da karşı cinsle seks yaparsan uygun önlemler alınsa bile bazen hamileliğin meydana gelebileceğini bilmek önemlidir.
 • Biriyle asla sana baskı yaptığı için, seni seveceğini düşündüğün için ya da "havalı" olduğu için yatma. Bu sadece kalp kırıklığına yol açar.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 2.196 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 2.196 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?