Popüler insanların ortak yanı nedir? Hepsi aynı kıyafetleri mi giyiyor? Saçları aynı mı? Aynı şeyleri mi söylüyorlar? Tabii ki hayır. Dünyanın her yerinde; okulda, işte ve gittikleri her yerde sosyal statülerinin tadını çıkaran popüler insanlar var. Seni popüler yapacak büyülü bir özellik yok, ancak fark edilmek, sosyal olmak ve ortamlara girmek için çalışırsan gittiğin her yerde dikkatleri üzerine çekme ve insanları gülümsetme şansını artırırsın.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Fark Edilmek

 1. 1
  Kendinden emin ol. Hiç kimse mükemmel değildir. Bu nedenle, popüler olmak için mükemmel olmak zorunda değilsin. İdealden çok uzakta olduğunu hissediyorsan bile öz güven kazanmak için ilk adım kendine inanmaktır.[1]
  • Köşeye saklanma. Kalk ve doğru anda tüm gözleri üzerine çek. Tüm zamanını nasıl göründüğünü veya başkalarının senin hakkında ne düşündüğünü düşünerek geçirirsen çok mesafe alamazsın. Bunun yerine, olduğun kişiyi ve yaptığın şeyleri sevmeye çalış. Kendini seversen herkes etrafında olmak isteyecektir.
  • Sınıfta da kendini göster, elini kaldır ve ödevlerini zamanında bitir. İnsanlar seni daha iyi tanıyacak, asla konuşmaktan çekinme!
  • Becerene kadar öyleymiş gibi davran. Kendine güvendiğini hissetmesen bile kendine güveniyormuş gibi davranmak kendini iyi hissetmeni sağlayacak ilk adımdır.
  • Öz güven çoğunlukla beden dili ile ilişkilidir. Göğsün üzerine kapanmak yerine başın dik ve kolların yanlarında yürü. Kambur durma.
  • Sevdiğin şeylerde mükemmelleşerek veya yeni ilgi alanları geliştirerek güvenini geliştir. Eğer gerçekten önemsediğin bir şey bulursan kendini iyi hissetme olasılığın daha yüksektir.
 2. 2
  Kendini meydana çıkar. Bu genellikle konfor alanından çıkmaya istekli olmak anlamına gelir. Popüler olmaman popüler insanların yaptığı şeyleri yapmaya yanaşmamandan kaynaklanır, örneğin:
  • Sohbet kurmak, şakalar yapmak, flört etmek ve genel olarak insanların ilgisini çekmek. Popüler çocukların sırf başkaları tarafından bilindiği (ve dikkat çektiği) için popüler olduklarını unutma.
  • Eğer bunlar henüz işe yaramadıysa birisinin gelip seninle konuşmasını bekleme, daha önce hiç konuşmadığın kişilerle de konuşabileceğini unutma.
  • İçine kapanık, utangaç veya sessiz olabilirsin fakat istediğini elde etmek için insanlarla etkileşim şeklini değiştirmen gerekir.
  • İlk başta, basit ya da sahte olduğunu hissedebilirsin fakat kendin olmanın, esasında hayattan ne istediğini gerçekten bilmekle ilgili olduğunu unutma.
 3. 3
  Kendi tarzını bul. Fark edilmek için saçını pembeye boyaman veya yüzüne dövme yaptırman gerekmez. Ancak yapman gereken, kendi görünümünü ve tarzını bulmak ve insanların kendinle barışık olduğunu görmelerini sağlamaktır.
  • Bir gri eşofman altının arkasına saklanıyorsan fark edilmezsin; en azından iyi bir şekilde. Bu yüzden, ister tiki ister hippi ister asi olsun, rahat olduğun bir stil bul ve onu sahiplen.
  • İçinde gerçekten iyi ve rahat görünebileceğini düşünmedikçe, herkesin giydiği en moda kıyafetleri satın almak zorunda değilsin. Okuldaki herkesin giydiği Converse ayakkabıdan satın aldıysan ancak güzel durmadığını düşünüyorsan bunu herkes fark edecektir.
  • Ne giyersen giy, onun içinde kendinden emin ol. Kendini aynada kontrol etme ya da yoluna çıkan herkese iyi görünüp görünmediğini sorma, yoksa insanlar kendinden şüphe ettiğini bilir.
  • Görünüşüne dikkat etmek harikadır, ancak popüler olmak için çok uğraştığını belli etmek umursamıyor görünmekten daha kötüdür. Yani, eğer makyaj yapmayı gerçekten sevmiyorsan yüzüne makyaj yapma. Eğer yakanı kaldırmaktan hoşlanmıyorsan bunu herkes yapıyor diye yapma.
  • Modaya uygun kıyafetler almak istiyorsan fakat yeterli bütçen yoksa uygun fiyata havalı kıyafetler satan mağazaları (özellikle indirim zamanlarında) kontrol et. Harika fırsatlar için Aeropostale, Quicksilver veya Mango'ya göz at.
 4. 4
  Risk al. Popüler olmak için sosyal açıdan normalde seni rahatsız hissettirecek birkaç risk almaya ihtiyacın olacak. Bu yüzden cesur olmaya hazır ol.[2]
  • Tanımadığın biriyle tanışarak, davet edildiğin bir partiye giderek (misafirlerin çoğunu tanımıyorsan bile) veya kalabalığın içinde öne çıkmanı sağlayan açıklamalar yaparak risk al.
  • Eğer risk almaya alışırsan (tabii ki kendini tehlikeye atmadan) kesinlikle daha fazla fark edileceksin.
 5. 5
  Umursamıyormuş gibi davranma. Evet, okul için fazla havalı gibi davranırsan insanlar seni fark edebilir ama bu iyi bir şekilde olmaz. Her ne kadar öğretmenin gözdesi olmak ve her soruyu doğru cevaplamak istemesen de, derse katılmak ve çaba göstermek, öğretmen sana soru sorduğunda omuz silkmek veya kaba olmaktan daha olumlu bir ilgi sağlayacaktır.
  • Hayatın sürprizlerine karşı hazır ve heyecanlı görünmek kısmen daha fazla gülümsemekten geçer. Bir manyak gibi gülümsemek zorunda olmasan da, insanlar seni selamladığında gülümsemeli, hatta ilk gülümseyen kişi olmalısın. Böylece insanlar seni tanımak isteyecektir.
  • Lisedeysen hayatındaki çoğu insanın sıkılmış veya tamamen ilgisiz görünmenin havalı olduğunu düşündüğü noktada olabilirsin. Ancak, beklenenin tersini yaparsan daha fazla fark edilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Sosyal Olmak

 1. 1
  İlgili ol, ilginç değil. Başkalarının dikkatini çekmek için ilginç davranmaya çalışma; onlara karşı ilgili davran. Onlara işin ya da okulun nasıl gittiğini, ailelerinin nasıl olduğunu, geçen bahsettikleri durumun ne olduğunu vb. sor. Sonra bağlantı kur. Sana veya tanıdığın birine benzer bir şey olduğunu ve bununla nasıl başa çıktığını onlarla konuş.[3]
  • Kendini ve başkalarını nasıl etkileyebileceğini düşünmeyi bırak. Empati, popüler insanların sahip olduğu insani beceriler arasında olmazsa olmazdır. Diğer insanlarla ne kadar ilgilisin?
  • Nasıl göründüğün, kulağa nasıl geldiğin, diğerlerine kıyasla nasıl olduğun hakkında endişelenmeyi bırak ve diğer insanların nasıl olduğunu düşünmeye başla.
 2. 2
  Dostça davran. Popüler insanlar hemen hemen herkese dostça yaklaşır; sadece yaşıtlarına değil, aynı zamanda öğretmenlerine, amirlerine, kasiyerlere, hademeye, ebeveynlere, çocuklara ve genellikle ona karşı azıcık hoş davranan kişilere karşı da öyledir. Onların odadaki herhangi bir kişiyle kısa, arkadaşça bir konuşma yapabilecek kadar herkesle arası iyidir. Bunu yapmaman için bir sebep yok. Dost canlısı olmak büyük bir çaba gerektirmez, fakat etkisi büyüktür.[4]
  • Sıradan muhabbetler yap. Hoşbeş ederken tamamen "güvenli" konularda kalmak gerekir. Din ya da politika gibi tartışmalı konulardan uzak dur. Tartışmalı bir konu hakkındaki görüşlerini ifade ederek aynı fikirde olmayan kişilerin antipatisini kazanırsın. "Derin" konulara girme.
 3. 3
  Burnunu sokma. Dost canlısı olmak ve istenmediğin yere girmek arasında bir fark vardır. İnsanların mahremiyetine saygı duy; meraklı olma. Sorularının rahatsız etmeye başladığını anlamak için vücut dilini okumayı öğren. Bir kişi senden uzaklaşıyor veya kaçıyorsa, her beş dakikada bir telefonunu kurcalıyorsa veya sen ona yaklaşmadan önce başka bir arkadaşıyla sessizce konuşuyorsa konuşmak için en uygun zaman olmayabilir.
  • Kendini her yere davet ettirme, takip etme, övünme ve araya girme. Başka bir deyişle, can sıkıcı olma.
 4. 4
  Yardım elini uzat. Popüler insanlar herkesi tanımakla kalmaz, herkesle araları iyidir. Bu ilişkiyi insanlara yardım ederek kurarlar ve bunu göze sokacak şekilde yapmazlar. Yakınlık kurmak için (gönüllülük gibi bazı büyük şeylere ek olarak) küçük şeyler yaparlar. İhtiyaç duyduklarında insanlara kalem verirler. Komşunun güçlü bir rüzgârın açtığı bahçe kapısını kapatırlar. Arkalarından gelen kişi için kapıyı açık tutup beklerler. Ancak çoğu zaman, konuştuklarında insanları dinlerler ve gerektiğinde yardım teklif ederler.
  • Eğer insanlarla gerçekten empati kurarsan onların işlerinin halledilmesini istersin. Yardım etmek için yapabileceğin hiçbir şey yoksa en azından onlara iyi dileklerini belirt.
 5. 5
  Kendin ol; sahiden. Bu kulağa klişe gelebilir, fakat gerçekten popüler olan insanlar "uyum sağlamak" için ne yapmaları gerektiği konusunda endişelenmezler çünkü gerçekten kendileriyle barışıklardır. Popüler olabilmek için çekici ve yetenekli olman gerektiğini düşünebilirsin, fakat bu niteliklerin seni popüler yapması daha muhtemel olsa da, diğer şeylerde vasat olup son derece popüler olan ve son derece yakışıklı ve yetenekli olup hiç de popüler olmayan insanlar var.[5]
  • Unutma, popüler olmak için ihtiyacın olan tek şey iyi bir insan ilişkileri becerisidir. Geri kalanını başkalarının ne düşündüğüne bakmaksızın münasip gördüğün gibi sen şekillendireceksin.
  • Kendin olmanın bir parçası da kendini kendine gülecek kadar iyi tanımaktır. İnsanlara tuhaflıklarının farkında olduğunu ve kendini çok ciddiye almadığını gösterdiğinde senden çok etkileneceklerdir.
 6. 6
  Fazla zorlama. Şaşırtıcı bir şekilde, birçok "popüler" insan bunun için çok fazla bilinçli çaba göstermez. Kendileri olmakla yetinirler. Eğer aklın fikrin popüler olmaktaysa bu, hareketlerinde belli olur ve insanlar senin numaracı veya daha da kötüsü kaçığın teki olduğunu düşünürler. Arkadaş edinmenin bir yolu da, aynı ilgi alanlarına sahip ve yanlarında kendin olabileceğin bir arkadaş grubu bulmaktır. Daha sonra, insanlarla takılmaya alıştıkça, kendini geliştirerek farklı insanlarla konuşmaya başlayabilirsin.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Aktif Olmak

 1. 1
  Bir takıma katıl. Okul basketbol takımına katılmak için Hidayet Türkoğlu olmana gerek yok. Bir takıma katılmak egzersiz yapmak ve kendini iyi hissetmek için harika bir yol olmanın yanında ufkunu genişletmek ve arkadaş edinmek için de harika bir yoldur. Eğer biraz bile sportif yanın varsa okulunun spor takımlarından birine veya mahallendeki bir spor takımına katılmak denemeye değer.
  • Bir takıma katılmak seni daha fazla kişiye maruz bırakacak ve sınıfta ya da günlük yaşamında karşılaşmayacağın çeşitte insanlarla nasıl anlaşacağını öğrenmene yardımcı olacaktır.
  • Bir takıma katılmak sosyal hayatını da geliştirir. Takımınla oyundan sonra yapılacaklarla, oyun öncesi akşam yemekleriyle ve diğer etkinliklerle ilgili planlar yapmanız daha olasıdır.
  • Bir takıma katılmak ortaya çıkmanın ve daha fazla insanın seni tanımasını sağlamanın da harika bir yoludur.
 2. 2
  Bir kulübe katıl. Bir kulübe katılmak ufkunu genişletmenin ve daha fazla insanla tanışmanın başka bir yoludur. Okul gazetesinde futbol takımında karşılaşacağın türden insanlarla karşılaşmayabilirsin, bu nedenle yoğun programında zamanın ve ilgin varsa hem bir kulübe hem bir takıma katılmak harika bir fikirdir. İlgi duyduğun, hatta merak ettiğin bir şey bul ve yeterli deneyimi kazandıktan sonra liderliğe oynamaya çalış, böylece lider olmaya alışır ve daha fazla insan tanırsın.
  • Bir kulübün senin için "fazla inekçe" olduğu konusunda endişelenme. Sevdiğin bir şeyi yapmak ve daha fazla insan tanımak seni daha popüler yapacaktır.
 3. 3
  Derse katıl. Sınıfta öne çıkmak için öğretmene yalakalık yapman veya elini sürekli havaya kaldırman gerekmez. Yanında oturduklarında insanlara karşı dostça davran, öğretmeninin sorularını küstahlaşmadan yanıtla ve genellikle etrafındaki sosyal dinamikleri fark etmeyecek kadar kendini kaptırmadan önemsediğini göster.
  • Eğer sınıfta daha aktifsen sohbet ederken daha fazla kişi adını bilir ve seni tanır.
 4. 4
  Çeşitli ilgi alanların olsun. Sadece bir spor meraklısı ya da okul yıllığına takıntılı olma. Bunun yerine çeşitli ilgi alanlarına sahip ol. Aynı anda kendine zaman ayıramayacak kadar çok işle uğraşmaman gerekse de, daha fazla aktiviteye daha fazla dâhil olmak tanınmana, adının bilinmesine ve farklı kesimlerden daha fazla insan tanımana yardımcı olacaktır.
 5. 5
  Mahallende aktif ol. Mahallende aktif olman ihtiyaç sahibi insanların yaşamını iyileştirmene yardımcı olmanın yanında farklı yaşlarda, farklı geçmişe ve ekonomik imkâna sahip daha fazla sayıda insanla nasıl etkileşim kuracağını öğrenmene de yardımcı olacaktır. Daha çok insanla iletişim kurdukça yeni insanlarla tanışmada ve zamanı geldiğinde onların gönlünü hoş tutmada daha mahir olursun.
  Reklam

İpuçları

 • Tanıdıklarına karşı dostça davran. Gülümse, selam ver ve selamına karşılık verirlerse onlara hâl hatır sor. Nereye gidersen git, birkaç dakika bile olsa yabancılarla ve tanıdıklarınla sohbet etmeyi alışkanlık hâline getir.
 • Eğer güzel bir şey söyleyemiyorsan hiçbir şey söyleme. Bu, kulağa bir babaanne sözü gibi gelse de iyi bir tavsiyedir. Etrafındaki insanlar birisinin arkasından konuştuklarında bu gibi dedikodulara dâhil olmakta kaçın. Eğer bir şey söylemen için seni zorlarlarsa "Bana karşı her zaman nazik davranıyor, o yüzden bilemiyorum." veya "Belki de bilmediğimiz sorunları vardır. Kim bilir?" gibi tarafsız bir şey söyle.
 • Ulaşılabilir görün. Tatlı insanların etrafında bulunmak keyiflidir. Etrafta her zaman köpeği ölmüş gibi dolaşan insanlar öyle değildir. İnsanlara sana ısınmaları için bir şans ver.
 • Bir spora katıl! Genellikle, popüler insanlar sportiftir ve spor yapar! Amigoluk, jimnastik ve dans en yaygınlarıdır. Eğer bunlar sana göre değilse hokey, tenis, yüzme, koşu, basketbol, voleybol veya futbolu deneyebilirsin. Hemen hemen tüm spor takımlarında popüler insanlar vardır.
 • Popülerliğin senin kim olduğunu tanımlamadığının, ancak olduğun kişiyi parlattığının farkında ol, bu yüzden popüler olduğunda tamamen yepyeni bir kişi olman gerektiğini düşünme.
 • Ancak bazı topluluklarda "popüler olmayanlara" karşı kötü davranmak zorunda kalabilirsin. Bu en çok ortaokul ve lisede görülür. Böyle bir çevrede yaşıyorsan denemeden önce dikkatlice düşün çünkü arkadaşlarından birini temelli kaybedebilirsin.
 • Telefonunu açık tut. Ulaşılabilir olmayan kişilerden pek hoşlanılmaz.
 • Bir Facebook hesabın varsa Facebook hesabı olan okul arkadaşlarını ekleyebilirsin. Onlarla daima konuş. Ama yakınlaşıp "Canım sıkılıyor." demeye başlama. Sonra, "Ben de." şeklinde bir karşılık alabilirsin. Bu muhabbet bir yere varmaz. Onlarla konuşmaya başladığında söyleyeceğin bir şeyler olsun.
 • Ne yaparsan yap acımasız bir popüler kız olma. Herkes acımasız kızlardan nefret eder ve eğer herkese karşı acımasız davranırsan okulundaki hiç kimse senden hoşlanmaz.
Reklam

Uyarılar

 • Çok fazla düşünme. Popüler olmak diğer her şey gibi bir ruh hâlidir. Eğer insanlar popüler olmak için çok uğraştığını görürlerse yaptıklarını görmezden geleceklerdir. Popülerlik, nihayetinde sadece başkalarının seni nasıl gördüğüyle alakalıdır. Şöhretin zamanla kaybolabilir ve değişebilir; kontrol edebileceğin tek şey başkalarına nasıl davrandığındır.
 • Mahremiyetini koru. Seni herkes tanıdığında, daha fazla merak ve dedikodu konusu olacaksın. Ünlülerin kişisel hayatlarının nasıl gözler önüne serildiğini düşün. Bir işini hallederken veya parkta kitap okurken seninle konuşmaya başlayan insanlara karşı hazırlıklı olman gerekir. Bu işin doğası böyledir. Bu durumları incelikle idare et.
 • Başarısız olursan hayal kırıklığına uğrama. Popülerlik bazıları için kolay ve bazıları için pratik olarak imkânsız olabilir. Bir kişinin dışa dönük ve tanınan biri olmasını engelleyebilecek birçok faktör vardır fakat bu, kişinin daha az değerli olduğu anlamına gelmez.
 • Popülerliğin inişleri ve çıkışları olduğunu ve yeni bir okula veya işe başladığında çok hızlı bir şekilde sönebileceğini unutma. Her durum farklıdır ve bazen baştan başlaman gerekir.
 • Okuldaki en popüler kişi olmadığın için üzülme. Bazen, seni önemseyen ve birlikte vakit geçirmesi eğlenceli olan iyi arkadaşlara sahip olmak, havalı bir çocuk olmaktan daha iyidir. Çünkü günün sonunda ihtiyacımız olan iyi arkadaşlardır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 32.741 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 32.741 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam