Para kazanmanın sırrı yüksek maaşlı bir işte çalışmak değil, insanların sorunlarına yaratıcı çözümler bulmaktır ve bunu yapmak için iyi bir diplomaya sahip olmaya da gerek yoktur. Sana ilham olması için aşağıda anlatılan, keseni doldurmanın yaygın ve yaygın olmayan yollarını incele. Bu makalede ayrıca, çocuklar için para kazanma fikirlerinin yanında genel finansal tavsiyeler de bulacaksın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Para Kazanma

Bir Ürünü Fırsata Çevir

 1. 1
  Değerinden daha düşük fiyata satılan kullanılmış kitaplar satın al. Telefonuna ISBN okuyan bir uygulama yükle, sahaflardaki kitapların ISBN numaralarını tara ve istenen fiyatı Idefix gibi sitelerdeki satış fiyatı ile kıyasla. Eğer iyi bir fırsat bulursan (ki bu pek sık olmaz ama işlem hızlı olduğu için çok uzun da sürmez) kitabı satın al ve internet üzerinden sat. Bunu yaparken fazla çaktırma, çünkü mağaza sahibi muhtemelen yaptığın şeyden hoşlanmayacaktır.
 2. 2
  Bahçe satışlarında veya kermeslerde kelepir eşyalar bul. Eğer belirli bir alanda biraz bilgi sahibiysen (ör., Meksika gümüşü, aksiyon figürü, klasik National Geographic) veya hatta iyi bir kalite algın varsa, umulmadık fırsatları bulmak için özel satışları erken ziyaret et.
 3. 3
  Hurda ahşapları kurtar. Palet ve palet stoklarını elde etmek ucuz (veya bedava) ve kolaydır. İnşaat şantiyelerinde, bölge okullarında, yenilenen binalarda veya kargo ambarlarında işlenmemiş numuneler ara ve bunları planya ile düzleştir ve/veya saklı güzelliklerini ortaya çıkarmak için ev yapımı fırınlarda bunları fırınla. Ahşabı böylece satabileceğin gibi, güzel bir mobilyaya da dönüştürebilirsin. (Ahşabın “yenilenmiş” olduğunu belirtmeyi unutma, insanlar bunun için fazla ödeme yapmaya razıdır.)
 4. 4
  Evleri veya daireleri yenile. Eğer tasarımdan anlayan becerikli biriysen, bir evin yapımında neyin değerli olduğunu biliyorsan ve uğraşmak istediğin mülkler hakkında bilgi sahibiysen, gayrimenkul satın almayı, tamir etmeyi ve satmayı düşün. Bu, biraz para ve alın teri gerektirir, ama sana dönüşü büyük olabilir.
  Reklam

Araştırmalara Katıl

 1. 1
  Çevrendeki odak gruplarına kayıt ol. Katılmanın uygun olduğu araştırmalar belirli aralıklarla ortaya çıkar fakat iyi ödeme yaparlar - çoğu zaman saatine 200 liradan fazla ödenir. İnternet üzerinden de odak gruplarını arayabilirsin, fakat sahte “fırsatlar” sunanları ve katılmaya değer bir şey bulmadan önce, katılma ayrıcalığına sahip olmak için ön ödeme talep eden siteleri ayıklaman gerekecektir.
 2. 2
  Tıbbi araştırmalara katıl. Eğer sırf düşüncesi bile seni korkutuyorsa, bu tür çalışmaların yoğunluğunun çok değişiklik gösterdiğini bil. Bazı araştırmalar katılımcılardan (özellikle de tıbbi rahatsızlığı olanlardan) olumsuz yan etkileri olabilen tedavileri veya ilaçları test etmelerini ister, fakat diğerleri katılımcılarından kalıcı etkileri olmayan fiziksel görevleri gerçekleştirmelerini isterler. Eğer sağlıklıysan ve böyle kalma konusunda paranoyaksan, yakınındaki bir tıbbi araştırma merkezindeki veya tıp fakültesindeki bir araştırmaya kontrol olarak bile katılabilirsin.
  Reklam

Sanatsal Bir Satış Alanı Bul

 1. 1
  Fotoğraf sat. İyi bir fotoğraf makinen ve iyi bir ışık, renk ve kompozisyon duyun varsa, çok az bir çabayla stok fotoğraflar – birçok uygulama için kullanışlı olan ve internetteki makaleleri veya ürünleri görselleştirmek için yaygın olarak kullanılan muhtelif görüntüler gibi – çekip satabilirsin. Konumların stok fotoğraflarını (bir yangın musluğu, ilginç bir ağacın yanındaki çıplak bir duvar veya bilgisayarında arka plan olarak bulabileceğin herhangi bir şey) çekmek daha dolaydır fakat insanların stok fotoğraflarının (tartışan insanlar, öpüşen insanlar, gülen insanlar gibi) kullanım alanı daha fazla olduğu için ve şahısların yasal onayını gerektirdiğinden genelde daha çok satar. Herhangi biriyle anlaşmadan önce sana adilane ödeme yapacak olan saygın bir stok fotoğraf satıcısı veya veritabanı ara.
 2. 2
  İnternet görselleri tasarla. Estetik duygusunu ve tasarım veya fotoğraf düzenleme yazılımını bir araya getirerek sosyal medya sayfaları için arka plan grafikleri, internet logoları veya bilgisayar simge paketleri yapıp satabilirsin. Eğer bilgisayar programlamayı biliyor veya öğrenmek istiyorsan, internet sayfası yapmayı ciddi şekilde düşün; programcı bulmak kolaydır, fakat güzellik algısı olan bir programcının yeri çok başkadır.
 3. 3
  El işleri yap ve sat. Eğer biraz hünerin varsa, Elemeği gibi sitelerde yaptıklarını satmayı düşün. Çetrefilli projelerle daha çok para kazanabilirsin (ör., zarif bir yanmış süs kabağı), hatta çok miktarda üretebilirsen çok işçilik gerektirmeyen projeler bile güzel para getirebilir. Kim bilir; iyi iş çıkarırsan, belki bir el işi dükkanı açacak cesareti bulabilirsin.
  Reklam

Pazar Araştırmasına Katıl

 1. 1
  Gizli müşteri ol. Bu, çeşitli şirketlerle iş yaparak onların ürünlerini ve sundukları hizmetleri onlar farkında olmadan derecelendirmek anlamına gelir. Kulağa kolay gibi gelebilir, fakat bunun gizlilik, iyi bir detay hafızası (ör., sana yardımcı olan veya servis yapan herkesin ismi) ve alışveriş deneyimin için yeterli miktarda nakit paraya sahip olmayı gerektirdiğini ve geri ödeme alman için incelemenin onaylanmasını beklemen gerektiğini unutma.
 2. 2
  Ürün incelemeleri yaz. Çoğu şirket harcadığın iki liraya karşılık iki liradan çok daha fazlasını öder. Ürün incelemeleri, çoğu yazım işinde olduğu gibi yazarlık arka planı gerektirmeyen ve ön yargılı olman için ödeme alacağın harika bir yol.
 3. 3
  İnternet anketlerine katıl. Sıkıcı olmasına rağmen, internet anketleri çoğu zaman hızlı ve zahmetsizdir ve anket başına birkaç lira derken hızlı bir şekilde para biriktirilebilir. Daha fazla detay için Ücretsiz İnternet Anketleriyle Nasıl Para Kazanılır makalesini oku.
  Reklam

Bir Tutkunun Peşine Düş

 1. 1
  Bir internet sitesi veya blogu kur. İnternet dünyasındaki rekabet hiç şüphesiz ki çok çetin, fakat bir siteyi veya blogu ayrı tutan şey, yazarın fedakârlığı ve heyecanıdır. Birçok site SEO (arama motoru optimizasyonu) ve anahtar kelimelere çok fazla yüklenir ve SEO, içeriğinin para kazandırması için kesinlikle gerekli olsa da, senin için gerçekten önemli olan bir şeyi derinlemesine araştırman, seni şişirilmiş rakiplerinden ayıracaktır.
 2. 2
  Küçük bir iş kur. Tutkulu olmak üstün bir ürüne ve daha iyi bir hizmete dönüşür, ki 1-dakikalık meçhul internet incelemeleri çağında aranan şey de bu. İlgi alanına yönelik bir pazar olmadığından mı endişeleniyorsun? Sunduğun şeyi isteyen pek fazla insan tanımıyor olsan da, internet sayesinde niş ürünler için (güvercin bezi, zincir zırhlı gelinlik, aklına ne gelirse…) koca bir piyasa var ve bu işin sonunda modayı belirleyen biri bile olabilirsin. İnternet mağazası açmak için kendi internet siteni yapabilir veya kendin uğraşmak istemiyorsan GittiGidiyor veya benzeri siteleri kullanabilirsin.
  • Metin yazarlığı. Blog yazarları ve iş sahipleri elektronik pazarlama şirketlerine yardımcı olmaları için bağımsız yazarlar ararlar. Eğer iyi bir video pazarlama senaryosu, pazarlama metni, basın bülteni, ürün incelemeleri, internet sitesi içeriği ve reklam metni yazabilirsen bu işten para kazanabilirsin. Temel SEO becerisine ihtiyacın olabilir çünkü çoğu metin yazarlığı işleri arama motorlarının nasıl çalıştığına dair biraz bilgi gerektirir. Bu insanlar ziyaretçi istiyorlar ve seni bunu sağlarsan işe alırlar.[1]
  Reklam

Ufak İşler Yap

 1. 1
  Komşularının evcil hayvanlarına bak ve/veya gezdir. Her hafta birkaç köpeği parka götürmek, eğlenmek, biraz egzersiz yapmak ve yeni insanlar tanımak ve bunun yanında para kazanmak için harika bir fırsat.
 2. 2
  Bahçe düzenleme. Sana düzenli müşteriler sağlayacak çalı çırpı temizleme, çim biçme veya ağaç kesme işleri ara. Bu, aynı zamanda paranın kenarda kalmasını da sağlayabilir: eğer çam iğnelerini temizlemen için işe alınırsan, bunları güllerini malçlamak için kullan, böylece asitliği yabani otları baskılayacaktır; eğer devrilen bir ağacı kesmen için işe alınırsan, bunu o kış evini ısıtmak için kullanabilirsin.
 3. 3
  Yaşlı insanlar için getir götür işleri yap. Mahallendeki sosyal masayla veya muhtarla görüşüp market alışverişleri, olukların temizlenmesi veya postaneye gitmek gibi işlerde yardıma ihtiyacı olan kişileri öğren. Aynı zamanda güzel arkadaşlıklar da edinebilirsin.
 4. 4
  İnternetten ufak işler bul. Craigslist, Fiverr veya Zaarly gibi sitelerden ilginç veya sıra dışı işler ara.
  Reklam

Para Kazandıran Uygulamaları Kullan

 1. 1
  GigWalk: Bu iPhone uygulaması, kısa süreli işler veren şirketlerle bir araya gelerek para karşılığı küçük işler yapmanı sağlar. Gizli alışverişten teslimat yapmaya, uygulama testinden, resim çekmeye kadar her şey olabilir. Uygulamayı yükle, profil oluştur ve bölgendeki işleri ara.
 2. 2
  WeReward: Bu iPhone ve Android uygulaması, nakit paraya çevrilebilen puanlar karşılığında küçük görevleri (ör., en sevdiğin içecekle resmini çekmen veya yeni bir mekanda yemek yemek) tamamlamanı sağlar. Görev başı ücretler küçük miktarlarda olsa da, ortada milyonlarca görev var ve kısa sürede epey puan biriktirilebilir. Aktif bir yaşam tarzın varsa konum bazlı ödüller en iyisidir ve kendini sürekli dışarıda yemeye/içmeye zorlaman gerekmez.
 3. 3
  CheckPoints: Bu iPhone ve Android uygulaması, sonrasında ödül almak için kullanabileceğin puanlar karşılığında mağazalara gidip ürünlerin fotoğrafını çekmeni sağlar. Bu, alışveriş yaparken fazladan para kazanmak için kullanışlı bir yol, fakat ödüllerin nakit değil, ürün veya hediye çeki şeklinde olduğunu unutma.
  Reklam

Dışarıda Bulduğun Şeyleri Sat

 1. 1
  Eğer manzanita türü çalılığın varsa: dallarını kırpıp kurut ve internetten sat. İster inan ister inanma, insanlar bunları el işi projelerinde kullanmayı seviyorlar. Aslında dönüp bakmadığın birçok şey, şehirde yaşayan ve bunlara ulaşamayan insanlar tarafından internetten satın alınıyor.
 2. 2
  Eğer kıvrımlı söğüt ağacın varsa: kıvrılan dallarını kırp, kurut ve internet üzerinden zanaatkârlara veya çiçekçilere sat, çünkü bunlar butiklerde vurgulayıcı parçalar olarak kullanılırlar.
 3. 3
  Eğer çam ağacın varsa: her sonbaharda avlunu basan çam kozalaklarını sat. Fazla uzun ve büyük olanlarından, özellikle de kurdele ile çok güzel dekorasyon malzemesi olur.
 4. 4
  Eğer sahile yakın bir yerde yaşıyorsan: suda süreklenen ağaç parçalarını sat çünkü bunlar el işlerinde veya eğer parçalar büyük ve yoğunsa akvaryumlarda dekorasyon olarak kullanılabiliyor.
 5. 5
  Eğer bir göletin varsa: püsküllü taneler dökülmeye başlamadan önce hasır otlarını topla, kurut ve onları buketlerde süsleme için (veya hatta tek başına bir buket olarak) sat. Göletini ele geçirmek için elinden geleni yapan nilüfer, su sümbülü, azolla veya bu gibi bitkileri bölerek parçalarını satabilirsin.
 6. 6
  Ökse otu dolu bir ağacın varsa: ökse otunu kes, kurdele ile güzel demetler yap ve bunları bayram sezonunda sat.
 7. 7
  İşlenmemiş olduğunu bildiğin veya işlenmediğinden emin olduğun bir şey satıyorsan: bunun organik olduğunun reklamını yap, böylece ilgiyi ve satış fiyatını arttırabilirsin.
 8. 8
  Eğer bu gibi şeylere erişimin yoksa: bunları diğer insanlardan toplayarak para kazan. Pek çok insan Manzanita çalılarını kesmesi ya da gölete dalıp nilüferleri ayıklaması için birilerini tutmak ister, yani hem ürünün toplanmasından, hem de satışından para kazanabilirsin.
  Reklam

Pasif Para Kazan

 1. 1
  Yürüyen bir reklam ol. Arabanı reklamla “kapla”, her zamanki güzergahında git ve aylık ödeme al. (San Francisco’da araçlarını reklamla kaplattıran bazı kişiler ayda 1,500 lira kazanabiliyor,[2] fakat tabii ki bu, yaşadığın şehre, ne zaman ve ne sıklıkla dolaştığına göre değişir.) Bir şirketin logo tişörtünü giyerek de para kazanabilirsin (özellikle de, okul gibi dikkat çeken yerlerde giyerek; örnek olarak ShirtsInSchools.com adresine bak).
 2. 2
  Bir odanı kiraya ver. Eğer fazladan bir odan, şehrin yoğun bir bölgesinde kullanmadığın bir park alanın, garaj yolun veya hatta hobi bahçesine dönüştürülmesini sorun etmeyeceğin boş bir parselin varsa, bu yerleri kiraya ver ve her ay gelecek olan kiranın tadını çıkar.
 3. 3
  Satış ortaklığını dene. Bunun anlamı, bilfiil bir envanter taşımadan başkasının ürününü veya hizmetini para karşılığı tanıtmaktır. Banner reklamları (insanlar bunlara dikkat etmediği için genelde pek etkili değildir), bağlantılı makaleler (makale içeriği düşündürüyorsa ve spam gibi görünmüyorsa oldukça başarılıdır) ve ürün yerleştirme videoları (karizma sahibi ve espri anlayışı olan kişiler tarafından yapıldığında çok başarılı olabilir) dahil, internet sitene/bloguna/sayfana satış ortaklığını dahil etmenin birçok yolu vardır. Bir internet sitesi olmadan bile satış ortağı olabilirsin. Satış ortaklığı yoluyla para kazanmanın temel yolları şunlardır:
  • Tıklama Başına Maliyet (CPC): içeriğindeki reklam veren siteye her tıklandığında küçük bir miktar ödenir; yüksek trafikli içerik için iyi
  • Kayıt Başına Maliyet (CPL): içeriğin sayesinde birisi reklam veren için kayıt olduğunda veya form doldurduğunda biraz daha fazla ödeme alırsın
  • Satış Başına Maliyet (CPA): içeriğin sayesinde birisi reklam verenden satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde (sabit veya yüzde) komisyon alırsın; odaklı, yüksek kaliteli içerik için iyi
  Reklam

Hızlı Para Kazan

 1. 1
  CD ve/veya DVD sat. Koleksiyonunu bir bilgisayara veya harici diske yedekle, sonra orijinal diskleri sat. Hem hızlı para kazanır, hem de kendine yer açarsın. Eğer elinde değerli koleksiyonlar varsa (kutulu setler, sınırlı baskı, vs.) bunları tek tek ve değerinde sat; eğer elinde bu gibi şeyler yoksa, CD’lerini çok makul fiyatlara sat (unutma, potansiyel alıcıların da bunları çok düşük fiyatlara internetten anında indirebilirler). Tanesi sadece 10 liradan bile, toplamda epey bir yekûn edebilir.
 2. 2
  Saç, plazma veya diğer vücut parça/sıvıları sat. Uzun, sağlıklı ve doğal saç, çeşitli amaçlar için satılabilir (yüksek kalite peruk ve ek saç) ve rengine, sağlığına ve uzunluğuna göre sana birkaç yüz liradan birkaç bin liraya kadar para kazandırabilir. Plazma, yaşının, sağlığının ve ağırlığının uygun olması durumunda (bir şey karşılığında) bağışlanabilir. Sperm bağışlanabilir, fakat uygun bulunabilmen için tıbbi geçmişinin yanında ailen hakkında epey bir bilgiye sahip olman (ve belgeleyebilmen) gerekir. Fakat dikkatli ol; örneğin, yumurta bağışlamak genelde hızlı, yüksek getirisi olan bir tıbbi prosedür olarak bilinir, fakat bu süreçte bağışlayıcının hormonal ve tıbbi tedavi görmesi, düzenli olarak sağlık taramalarından geçmesi ve cinsel ilişkiden ve alkolden uzak durması gerekir ve tüm bu işlemler yumurtaların alınacak olgunluğa erişmesine kadar haftalar, hatta aylarca devam eder. Yumurtaların alınması işlemi tek başına sıkıntılı bir işlemdir ve 30 dakika kadar sürebilir.[3] Bu gibi bir işe girişmeden önce seçeneklerini çok dikkatli değerlendir.
 3. 3
  Daha fazla fikir için Nasıl Hızlı Para Kazanılır makalesini oku.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Geçinmek İçin Ekonomik Akıl

 1. 1
  Arz ve talep kanununu kendi lehine kullan. Çoğumuz arz ve talep kanununa aşinayızdır; bir şey ne kadar çoksa, o kadar ucuz olur; aynı şekilde, bir ürün veya hizmet ne kadar azsa, o kadar pahalı olur. Lakin, çocukların doyamadığı moda oyuncaklar için gün doğmadan oyuncak mağazalarının önünde sıraya girmenin haricinde, bu arz ve talep kanununu kendi hayatlarımızda uygulamıyoruz, özellikle de kariyerlerimizde. Örneğin, çok fazla kişinin yapmak istediği bir şeyi yapmak istiyorsan (o kadar ki hobi olarak bedavaya bile yapıyorlar) o zaman bu işten para kazanmak senin için çok daha zor olacaktır. Diğer taraftan, eğer çok fazla insanın yapmak istemediği bir şeyi yaparsan, o zaman bu işten çok para kazanabilirsin. Diğer bir deyişle, fotoğrafçılık yerine eczacılıkta bir kariyer edin.
 2. 2
  Eğer kariyer yolunda bir yere varamıyorsan, istifa et ve işini değiştir. Geleceğe bakış açılarını ve ne kadar maaş verdiklerini öğrenmek adına çeşitli meslekleri araştır (ABD’de bu bilgiye ulaşmak için İşgücü İstatistikleri Bürosu’nun Occupational Outlook Handbook (Mesleki Durum El Kitabı) yardımcı olabilir). Maaşı iyi olan bir meslek seç ve o işi elde etmeni sağlayacak eğitime ve/veya kurslara yatırım yap. Rekabetçi maaşlar ve yükselmek için iyi fırsatlar sunan iş verenleri ara.
 3. 3
  Eğer amacın erkenden emekli olmaya yetecek kadar para kazanmaksa, iş tatmininden çok para kazanma potansiyeline öncelik ver, çünkü bir şekilde bu at yarışından erken ayrılmayı istiyorsun. Zorlu çalışma, az psikolojik tatmin ve yorucu bir yaşam tarzı karşılığında olağanüstü iyi ödeme yapan yatırım bankacılığı, satış ve mühendislik gibi işleri düşün. Eğer harcamalarını düşük tutar ve bunu 10 yıl kadar sürdürebilirsen, mütevazı fakat genç bir emeklilik veya fazla kazandırmayan ama gerçekten sevdiğin bir şeyi yaparken gelirini desteklemek için bir birikim yapabilirsin. Fakat ertelenen tatminler iyi bir hedef belirleme ve güçlü bir irade ister.
 4. 4
  Vakit nakittir, bunun farkına var. Bu önemli tavsiye başarılı bir Amerikalı mucit, gazeteci, basımcı, diplomat ve devlet adamı - on parmağında on marifet - olan Benjamin Franklin’e atfedilir. Zamanını yönetme kabiliyetin (ve ertelemeyi bırakman) para kazanma kabiliyetin için kritik bir bileşendir. Gerek işçi ol, gerek kendi işine sahip ol, zamanını neye harcadığının takibini yap. Kendine: "Bu işlerden hangisi daha çok para kazandırır ve hangileri vakit kaybıdır?" diye sor. Öncekinden daha fazla, sonrakinden daha az yap, bu kadar basit. Yüksek öncelikli görevlere odaklanıyorken, iyi iş çıkar ve işi hızlı bitir. Etkili çalışarak, işçine veya müşterilerine daha fazla vakit ayırırsın ve onlar da bundan memnun olurlar. Zamanın daima yatırım yaptığın kısıtlı bir kaynak olduğunu unutma. Yatırımların karşılığını verecek mi?
 5. 5
  Fiyatını arttır. Eğer yüksek talebin ve düşük arzın olduğu bir beceri, servis veya ürün sağlıyorsan ve zamanını iyi değerlendiriyorsan, iyi para kazanıyor olman gerekir. Ne yazık ki, ödeme talep etmek için fazla alçak gönüllü olan veya korkan çok fazla insan var. Kullanılan ve sömürülen kişiler pısırık insanlardır, eğer o kişilerden biri olduğunu düşünüyorsan, insanları memnun etmeye çalışan bir kişi olmayı bırakmayı öğren. Başkası için çalışıyorsan, maaş zammı veya terfi iste ve eğer hiçbirisi başarılı olmazsa, daha önce anlatıldığı gibi kariyer seçeneklerini tekrar gözden geçir. Eğer kendi işini yapıyorsan, ilk yapılacak şey müşterilerinin zamanında ödemelerini sağlamaktır ve bu bile tek başına gelirini önemli derecede arttırabilir. Ücretlerini rakiplerininkiyle kıyasladığında fiyatların düşükte kalıyor mu? Neden? Eğer kaliteli bir ürün veya hizmet sunuyorsan, en azından ortalama bir ücret alıyor olmalısın, tabii eğer kârlılığın seri üretime dayalı değilse ki bu durumda muhtemelen çok para kazanıyorsundur ve bu makaleyi de okumuyorsundur!
 6. 6
  Proaktif ol. Murphy Kanunu’nu hatırla: "Bir şey ters gidebiliyorsa gider." Planlar yap, bunları olabildiğince çok hesapla tamamla, sonra ters gidebilecek her şeyi öngör. Sonra her senaryo için beklenmedik durum planları veya yedek planlar yap. Hiçbir şeyi şansa bırakma. Örneğin; eğer bir iş planı yazıyorsan, masrafını ne zaman karşılayacağını tahmin etmek için elinden geleni yap, daha sonra daha gerçekçi bir süre elde etmek için bunu üçle çarp ve sonra tüm maliyetleri çıkardıktan sonra beklenmeyen masraflar için bunun üzerine %20 ekle. Murphy Kanunu’na karşı en iyi savunma en kötüyü düşünmek ve kendini hazırlamaktır. Belirli bir miktar sigorta yaptırmak da düşünmeye değer. Hastalıkların sebepleri ve önlenmesiyle ilgili birkaç çığır açan buluşa imza atmış olan Fransız kimyacı Louis Pasteur’ün tavsiyesini unutma: "Şans sadece hazır olan zihinlere güler."
 7. 7
  Serveti yeniden tanımla. Milyonerlerle ilgili yapılan çalışmalarda çoğu milyonerin büyük evleri ve havalı arabaları olan doktorlar, avukatlar ve şirket sahipleri değil; varlıklarına göre daha basit yaşayan ve arta kalan paralarıyla borçlardan ziyade varlıklara yatırım yapan kişiler olduğunu öğrendiklerinde insanlar şaşırırlar.[4] Daha çok para kazanmak için yukarıdaki adımları atarken, gelirin artmasının servetin artması demek olmadığını da unutma. Zenginlikleriyle caka satan pek çok insan aslında borç-varlık oranı yüksek olduğundan düşük bir öz varlığa sahiptir; diğer bir deyişle, sahip olduklarından çok daha fazla borçları vardır. Önceki adımların hepsi para kazanmak için agresif stratejilerin özetiydi, ama cebinde delik olduktan sonra hiçbir yere varamayacaksındır.
 8. 8
  Derler ki, biriktirilen bir lira, kazanılan bir liradır. Aslında, kazandığın her lira için vergi ödediğini düşündüğünde, biriktirerek, gelirini arttırmaktan daha fazla para kazanırsın, özellikle de eğer fazladan gelir, vergi oranını önemli ölçüde arttırırsa. Örneğin; diyelim ki 100 lira biriktirmekle 100 lira kazanmak arasında bir seçim yapman gerekiyor. %15 vergi ödersen, o zaman 100 lira kazandığında elinde 85 lira kalır. Ama mevcut bütçenden 100 lira biriktirdiğinde tamamı sana kalır. İşi daha cazip hale getirmek için, çoğu yatırım hesabında bulunan bileşik faiz avantajından yararlanırsan, zamanla tasarruf edilen miktar, artı bu miktara ödenen önceki faiz kadar para kazanmaya başlayacaksındır. İlk başta küçük miktarlarla başlayacaksın, ama zamanla katlanarak çoğalacaktır.
 9. 9
  Eğer serbest meslek sahibiysen vergi kanunu avantajından faydalanabilirsin. Vergilerden arttırılan para yine biriktirilmiş paradır. Eğer kayıtlarını iyi tutarsan iş harcamalarının çoğunu (ev harcamaları, araba harcamaları, ofis malzemeleri, vs.) vergiden düşebilirsin. Ayrıca vergi muafiyetinden yararlanarak sağlık sigortası primlerini vergi iadelerinden düşebilirsin. Bu kanunlar ticaret ve iş büyümesini desteklemek için varlar, bu yüzden eğer para kazanmak istiyorsan bu imkanlardan faydalan.
 10. 10
  Eğer serbest meslek sahibi değilsen ve bir şirkette çalışıyorsan, bir emeklilik planlarının olup olmadığını öğren. Eğer şanslıysan, iş verenler yaptığın katkıların karşılığını bir emeklilik fonuyla verebiliyor. Emeklilik planları da çoğu zaman vergi ertelemesinden faydalanabiliyor. Paranı ne kadar elinde tutarsan (ve faizde bekletirsen) o kadar iyidir. Emeklilik planına başlamak için hiçbir zaman çok erken değildir.
 11. 11
  Varlık ve borç arasındaki farkı bil. Ayırt edici nokta, cebine para giriyor veya çıkıyor oluşudur.[5] Örneğin; evini seviyor olsan da, bu senin için bir varlıktan ziyade bir borçtur çünkü ondan para kazanmaktan daha çok (yenileyip satıyorsan veya kiraya veriyorsan başka) ona para harcıyorsun. Ne kadar kazanırsan kazan, paranla hisse senetleri, yatırım fonları, patentler, telifli eserler gibi kazanç veya gelir sağlayan herhangi bir varlığa yatırım yap. Nihayetinde, varlıklarının senin yerine iş yapacağı noktaya geleceksin ve tek yapman gereken oturup para kazanmak olacak!
 12. 12
  Enflasyonun varlıklarını eritmesine karşı dikkatli ol. Hepimiz yaşlı insanların, onların zamanındaki paranın satın alma gücünden bahsettiğini duymuşuzdur. Enflasyon günümüz parasını gelecekte değersiz kılmaya devam ediyor. Zaman ve enflasyona karşı yarışı kazanmak için paranı doğru yerlere yatırmayı öğren. Bir yatırım hesabı enflasyona ayak uydurmak için sana yardımcı olabilir; lakin, oyunun ilerisinde kalmak için tahvil, hisse senedi veya ortalama enflasyon değerinin (mevcut durumda %10) üzerinde getirisi olan diğer yatırımlara yönelmek isteyeceksindir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Çocukken Para Kazan

 1. 1
  Ailene para karşılığında daha fazla ev işi yapmayı teklif et. Muhtemelen ailene yardım etmen için karşılıksız ev işleri yapman bekleniyordur. Eğer biraz fazla harçlığa ihtiyacın varsa, küçük bir ücret karşılığında yapabileceğin bir şeyler olup olmadığını sor. Örneğin; belki annen çamaşır katlamaktan nefret ediyordur ve bunu onun yerine yapman için haftalık 20 lira vermeye razıdır. Ne iş olursa olsun, ailene az bir harçlık karşılığında daha fazla iş yapmaya gönüllü olduğunu söyle.
 2. 2
  Anlaştığın şeyi yapabiliyor olduğundan emin ol. Eğer ailen bir işin belirli bir şekilde yapılmasını istiyorsa, kolaya kaçma, işini iyi yap, belki ilerde sana zam yapmayı bile düşünebilirler!
 3. 3
  Limonata veya benzer bir şey için tezgah kur. Sıcak yaz günleri boyunca, birçok çocuk evlerinin önündeki kaldırımda limonata veya soğuk içecek standı açarlar. İşte sana başlangıç için birkaç ipucu:
 4. 4
  Havaya uygun bir şey sun. Soğuk içecekler veya buzlu dondurmalar yağmurlu havalardan daha çok sıcak havada daha iyi gider. Eğer hava iş yapmak için çok soğuk veya kötüyse, daha iyi bir günü bekle.
 5. 5
  Masrafları düşük tut. Sattığın şeylerden kâr etmek için, imalatı pahalı olmayan bir şey seç. Limonata bir klasiktir çünkü gereken malzemeleri (su, şeker, limon veya limon suyu konsantresi ve buz) temin etmek oldukça kolay ve ucuzdur. Buzlu dondurmalar da en çok tercih edilenler arasındadır çünkü mağazalardan çok sayıda satın alınabilir!
 6. 6
  Tezgahını kamu arazisine kur. Tezgahını kaldırıma, parka veya özel mülk olmayan başka bir yere kurabilirsin. Böylece izinsiz girme suçlamalarıyla uğraşmazsın. Bazı büyük şehir parklarında satış yapmak için izne ihtiyacın olabileceğini de unutma.
 7. 7
  Ücretini ilan et. Mukavva veya poster kağıdı gibi büyük bir kağıt parçası al, ne sattığını ve ne kadara sattığını yaz. Örneğin; "LİMONATA, 1 LİRA" yazabilirsin. Makul bir fiyat belirle ve bu fiyat kendin ödemek isteyeceğin bir miktar olsun; neyin makul olduğunu bilmiyorsan, ailene veya güvendiğin bir büyüğüne danış.
 8. 8
  Paranı saklayacak güvenli bir yerin olsun. Kazancını güvende ve bir arada tutmak için kilitli bir kutu, para çantası, cüzdan veya bir zarf bul.
 9. 9
  Mahallende küçük işler yap. Çim biçmek, bebek bakmak, yaprakları temizlemek, kar küremek, araba yıkamak ve evcil hayvanları yıkamak gibi hizmetler karşılığında birçok insan ödemeye yapmaya razıdır. Bu gibi şeyleri yapabilirsen ve boş zamanın varsa, tanıdığın ailelerin veya komşularının kapılarını çal ve onlara hizmetlerini sun.
 10. 10
  Sadece bizzat tanıdığın veya ailenin tanıdığı insanlar için çalış, asla yabancılar için çalışma.
 11. 11
  Güvenilir ol. İnsanlar evlerinin etrafında çalışan veya çocuklarıyla ilgilenen kişilerin güvenilir olduğunu bilmek ister ve bu gönül rahatlığı için fazladan ödeme yapmaya bile razıdırlar. Tüm işlerinde adil ve dürüst ol ve asla çalma; bu gibi özelliklerinin sonradan faydasını göreceksindir.
 12. 12
  Pazarlığa açık ol. Kaldırımlarının kürenmesi için, birisi haftalık 20 lira, diğeri 15 lira verecek olan iki komşun olabilir. Eğer daha az ödeyen komşun daha büyükse, sabit bir gelirle yaşıyorsa, engelli veya paraya sıkışmışsa, müşteri tabanını geliştirmek için düşük fiyatı tercih etmeyi düşün. Unutma, daha az ödeyen kişi daha sonra daha fazla ödeme yapacak birine seni tavsiye edebilir.
  Reklam

İpuçları

 • Para biriktir. Kazandığın fazla paraları elinde tutmadığın sürece sana bir yararı olmaz.
 • Borçlarını kapatmaya çalış. Ağır borç yükü altında başkalarına para kazandırırsın; ödediğin faizler onların maaşıdır. Kredilerini ve borçlarını ne kadar erken kapatırsan, paranı saçmayı da o zaman bırakmış olursun.
 • Kararlarını bir firma perspektifinden analiz etmeye başla. Ekonomide, bir firmanın hedefi kârı yükseltmektir. İyi işletilen firmalar sadece yatırımlarından daha fazla para kazanmayı umuyorlarsa para harcarlar ve kaynaklarını da en kârlı şekilde tahsis ederler. Tabii ki, sen bir firma değilsin ve göz önünde bulundurman gereken başka şeyler var, fakat zaman ve para kararlarının çoğunluğunu yatırım olarak en fazla dönüş vaat eden seçenekler üzerine düşünerek verirsen, daha fazla para kazanacaksındır ve bu hissedarların için (sen ve ailen) iyi bir haber.
Reklam

Uyarılar

 • Para arayışın içinde senin için neyin önemli olduğunu gözden kaçırma. Tabii ki, daha uzun saatler çalıştığında daha fazla para kazanabilirsin, fakat sen ve ailen bu fazla paranın tadını çıkarabilecek misiniz? Para senin için birçok şeyi yapabilir, fakat ölümüne çalışma - sen olmadan bu iş olmaz.
 • Hızlı zengin olma dalaverelerine karşı dikkatli ol! Milyonlarca insan bu tür şeylere kanıyor. Eğer gerçek olamayacak kadar iyiyse, gerçekten de işe yaramıyordur. Nasıl zengin olunacağını bilen insanlar zengin olmakla meşguller. Zengin olmanın yollarının reklamını yapmıyorlar.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?
Sahte Nike Ayakkabı Nasıl AnlaşılırSahte Nike Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
Elmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırElmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
eBay Üzerinde Nasıl Satış YapılıreBay Üzerinde Nasıl Satış Yapılır?
Değişken Maliyetler Nasıl HesaplanırDeğişken Maliyetler Nasıl Hesaplanır?
Nasıl Milyarder OlunurNasıl Milyarder Olunur?
Nasıl Zengin OlunurNasıl Zengin Olunur?
İş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılırİş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?
PayPal'a Para Nasıl EklenirPayPal'a Para Nasıl Eklenir?
Nasıl Norveç Vatandaşı OlunurNasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Nasıl Para BiriktirilirNasıl Para Biriktirilir?
Bir Şirkete Şikayet Mektubu Nasıl YazılırBir Şirkete Şikayet Mektubu Nasıl Yazılır?
Amazon ile Nasıl İletişime GeçilirAmazon ile Nasıl İletişime Geçilir?
Reklam

Referanslar

 1. http://www.waszap.com/ways-to-make-money-online/
 2. Time.com on car-wrapping
 3. Health.NY.gov on becoming an egg donor
 4. Stanley, TJ and Danko, WD. The millionaire next door. ISBN 0671015206
 5. Kiyosaki, RT and Lechter, SL. Zengin Baba Yoksul Baba. ISBN 0446677450

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 348 kişi çalıştı. Bu makale 15.278 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Finans ve Ticaret
Bu sayfaya 15.278 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam