Milyarder olmak banka hesabında bol sıfırlar bulunmasından çok daha fazlasıdır. Bazıları için parayla yatırım yapmak yeni bir şey olabilir, ama bu milyarder olmanın önünde bir engel değil. Sıfırdan veya çok az bir parayla zengin olmak klasik bir Amerikan rüyasıdır. Milyarder olmak için fırsatlar yarat, akıllıca yatırım yap ve servetini kaybetme. İşte milyarder olma teorisi.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Fırsatlar Yaratmak

 1. 1
  Çok çalış. Milyarderler normalde şansa milyarder olmaz. Faiz oranlarını, vergi dilimlerini ve temettüleri inceleyerek milyarder ol.
  • Finans ve girişimcilik konularında çalış. Tüketici ihtiyaçlarını tespit etmeyi öğren ve daha sonra bu ihtiyaçlara hitap edecek iş modelleri geliştir. Şu anda bilgisayar becerileri ve yeni teknolojiler oldukça kazançlı kariyer fırsatları sunuyor.[1]
  • Eğer İngilizcede Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik dallarının karşılığı olan Science, Technology, Engineering ve Math terimlerinin baş harflerinden oluşan STEM ifadesini duymadıysan[2] , bu alanlardaki işlerin yükselişte olduğunu ve uzun süre de bu konumlarını koruyacaklarını belirtmek gerek. “STEM” bölümlerini okumak gelecekte hiçbir üst sınırı olmayan maaşlara sahip olan bu alanlarda bir iş sahibi olma şansını artıracaktır.
  • Warren Buffett, Bill Gates veya Jon Huntsman, Sr gibi başarılı milyarderlerin hayat öykülerini oku. Daha fazla para kazanmak için paranı akıllıca kullan.
 2. 2
  Para biriktir. Para kazanmak için paraya ihtiyacın var. Her maaşının belirli bir kısmını bir kenara ayır, mevduat hesabına yatırarak faiz kazan ve gelecekteki yatırımlarında kullan.
  • Kazançlarının ne kadarlık bir yüzdesini yatırıma yönlendirmek için ayırıp riske edebileceğine karar ver; her maaşının sadece 100 TL’lik bir kısmı bile üç veya dört senede büyük fark yaratabilir. Yüksek riskli yatırımlara kaybetmeyi göze alabileceğin parayı yatır.
 3. 3
  Bir Bireysel Emeklilik Hesabı (BES) aç. Finans kuruluşlarından açabileceğin BES hesapları gelecek için tasarruf etmene yardımcı olan kişiselleştirilmiş finans planlarıdır. Bir milyar lira biriktirmek için mümkün olan en kısa sürede para biriktirmeye başla. Tasarruflarından faiz kazan. [3]
  • Finans kuruluşuna göre değişmekle birlikte, başlangıçta minimum tutarda belirli bir para yatırma işlemi yapman gerekebilir. Seçenekleri araştır ve bir finans danışmanı ile görüş.
 4. 4
  Kredi kartı borcunu kapat. Kafanı meşgul eden borçlarla ilerleme kaydetmen çok zor. Öğrenim kredilerinin ve kredi kartı borçlarının en kısa sürede kapatılması gerekir. Yıllık ortalama faiz oranı %20 ila %30 arasında değiştiğinden borcun artmaya devam eder.[4]
 5. 5
  Beş yıllık bir plan yap. 5 yıl boyunca ne kadar para biriktirebileceğini hesapla. İster yatırım, ister bir iş kurmak veya parayı faize yatırmak olsun, parayı kullanmak için en iyi yönteme karar ver.[5]
  • Mali durumunu öncelik hâline getir. Finansal hedeflerini yaz ve bunlara sık sık göz at. Finansal projelere ilgini canlı tutmak için hatırlatıcılar yaz ve banyo duvarı veya arabanın gösterge panosu gibi her gün görebileceğin bir yere as.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Yatırım Yapmak

 1. 1
  Gayrimenkul al. Para kazanmanın en yaygın yöntemlerinden birisi gayrimenkule yatırım yapmaktır. Emlak yıllar içerisinde değer kazanabilir ve yatırımına karşılık iyi bir getiri elde edebilirsin. Yatırım yapılan gayrimenkuller kârla satılabilir, kiralanabilir veya geliştirilebilir.
  • Piyasada fiyatlar yapay olarak tırmandığında yatırım yapmamaya dikkat et ve aylık mortgage ödemesinin üstesinden kolayca gelebileceğine emin ol. 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan mortgage krizini oku ve bundan dersler çıkart.
 2. 2
  Bir işe yatırım yap. Kendi işini kurmak veya bir işi satın almak oldukça iyi bir para kazanma yöntemi olabilir. Kendin satın alabileceğin bir ürün veya hizmet sunan bir şirket kur veya seç ve bu ürün veya hizmeti geliştirmek için zaman ve para harca. İyi ve kötü yatırımları birbirinden ayırt etmek için sektör hakkında ayrıntılı bilgi sahibi ol.
  • Yeşil enerji[6] ve bilgisayar teknolojilerine yatırım yapmak gelecek için iyi bir fikir olabilir. Bu sektörlerin önümüzdeki onlarca yıl boyunca büyümesi bekleniyor, dolayısıyla bunlara yatırım yapmak akıllıca olabilir.
 3. 3
  Hisse al ve sat. Borsa, servetini artırmak için iyi bir yer olabilir. Hisse satın almadan önce piyasaları dikkatle izle ve başarılı hisselerin hangileri olduğuna dikkat et. Akıllı alım işlemleri yaptığından emin ol. Çoğu hisse uzun vadede değer kazanır. Küçük değer kayıplarını tolere et ve zaman zaman hesaplı riskler al.
  • Temettü yeniden yatırım planları (DRIP) ve doğrudan hisse senedi satın alma planları (DSP) doğrudan şirketten satın alarak aracıları (ve komisyonları) atlar.[7] Bu planlar 1.000’den fazla büyük şirket tarafından sunuluyor. Ayda 100-150 TL’lik küçük yatırımlar yap; hisseleri ondalıklı olarak satın alabilirsin.
 4. 4
  Para Piyasası Hesapları (PPH) aç. Bu hesaplar mevduat hesaplarından daha yüksek bir minimum para yatırma tutarı gerektirir, ancak mevduat hesaplarından iki kat daha fazla faiz kazandırır. Yüksek kazançlı PPH’ler bir dereceye kadar risklidir - para çekme ve yatırımlara etki etme imkanları sınırlıdır - ama hiçbir şey yapmadan paranın büyümesi için iyi bir yöntemdir.[8]
 5. 5
  Devlet tahvillerine yatırım yap. Tahviller Hazine gibi hükümet kuruluşları tarafından çıkartılan faiz belgeleridir ve temerrüt riski yoktur. Hükümet para basma araçlarını kontrol ettiğinden ve ödemeyi gerçekleştirebilecek kadar para basabileceğinden devlet tahvilleri diğer araçlara göre daha güvenli yatırım araçlarıdır ve yatırımlarını çeşitlendirmek için iyi bir yöntemdir.[9]
  • Güvenilir bir aracı ile görüş ve portföyünü çeşitlendirmek için bir tahvil satın alma planı oluşturmayı düşün.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Serveti Korumak

 1. 1
  Tavsiye almak için iyi aracılarla görüş. Para, aldığın tavsiye kadar değerlidir. Önemli miktarda bir servet biriktirdikten sonra kimse zamanını ekran başında hisse fiyatlarının yüzdenin küsuratı oranında iniş çıkışlarını gösteren okları izleyerek geçirmek istemez. Sen de bu duruma geldiğinde hayatını yaşamak isteyeceksin. İyi, güvenilir finans danışmanları ve aracılar, harcaman için fazla gelir elde ederek hesabındaki paranın değerini korumasını sağlar.
 2. 2
  Portföyünü ve yatırımlarını çeşitlendir. Paranı bir yerde tutma. Riski dağıtmak için portföyünü çeşitlendir ve hisse senetlerine, gayrimenkule, yatırım fonlarına, tahvillere ve aracılar tarafından tavsiye edilen diğer yatırım araçlarına yatırım yap. Böylece, Adana Çimento hisselerine yaptığın riskli bir yatırım sana para kaybettirirse diğer yatırımlarında hâlâ ciddi bir miktarda paran olur.[10]
 3. 3
  Akıllı finansal kararlar al. İnternet çok sayıda ucuz dolandırıcılık numaralarıyla ve saf insanları kötü finansal kararlar almaya iten ve cahil insanlardan beslenen sahtekârlarla dolu. Araştırma yap ve hayat boyu yatırım yapmaya ve para kazanmaya yönel. Bir gecede milyarder olan çok az sayıda istisna var.
  • Şüphe duyarsan yatırımlarında temkinli ol. Yatırımlarını akıllıca çeşitlendirmek, faiz kazancı elde etmek ve dalgalanan piyasalardan para kazanmak uzun vadede akıllıca bir tercih olacaktır.
  • Eğer herhangi bir şey kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa dikkatli ol. Hiçbir zaman çok hızlı hareket etme ve her zaman durumu analiz et.
 4. 4
  Ne zaman çıkmak gerektiğini bil. Bir yatırım tamamen dibi görmeden ne zaman çıkacağını bilmek çok önemli. Eğer etrafında akıllı aracılar varsa onların tavsiyelerini dinleyin, ancak ne zaman kendi sezgilerine kulak vereceğini de bil.
  • Eğer iyi bir satış yapıp kâr etme fırsatı varsa, mutlaka yap. Kâr kârdır. Eğer sattığın hisse bir sonraki yıl değer kazanmaya devam ederse, yine de başka bir yere yatırım yapmak için kullanabileceğin bir para kazanmış olursun.
 5. 5
  Rolünü oyna. Milyarder olmak için, milyarder gibi davranmalısın. Paralı ve kültürlü insanlarla zaman geçir, deneyimli insanlardan tavsiye ve bilgi al.
  • Güzel sanatlar, güzel yemekler ve seyahat gibi alanlara ilgi duymalısın. Bir yat ve normal insanların alamayacakları zengin bir yaşamın diğer lükslerini satın almayı düşün.
  • Aileden miras gelen zenginlik ile “sonradan görmelik” arasında fark var. Sonradan görme hızlı bir şekilde zengin olan ve gösterişli bir hayat süren, savurganca harcayıp yaşayan insanlar için kullanılan alçaltıcı bir terimdir. Servetini korumak için aileden zengin insanlardan sırlarını öğren ve onların katına yüksel.
  Reklam

İpuçları

 • Hesaplı risk almayı öğren. Paran bankada faiz kazanır, ama daha fazla kazanmak için diğer yatırım yöntemlerini düşün.
 • Yaratıcı ol. Bir iş kurmak veya bir işe yatırım yapmak için, bir soruna daha önce kimsenin düşünmediği bir çözüm üret.
 • Etkin bir zaman yönetimi sistemi ve günlük rutin oluştur. Zamandan tasarruf et ve fazla zamanını yapıcı bir şekilde kullan.
 • Başarısızlıkları kabullen. Kimse her seferinde doğru şeyi yapamaz, dolayısıyla milyoner olma yolunda yatırımlar, hisse senetleri veya parayla ilgili diğer alanlarda hatalar yapabilirsin. Hatalarından dersler çıkarttığın sürece kayıplarını çok zorlanmadan telafi edebilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Çabuk zengin olma numaralarına kanma. Gerçekçi olmayan borsa kazançları (%10-15 veya daha fazlası) vaat eden insanlardan uzak dur.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?
Sahte Nike Ayakkabı Nasıl AnlaşılırSahte Nike Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
Elmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırElmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
eBay Üzerinde Nasıl Satış YapılıreBay Üzerinde Nasıl Satış Yapılır?
Değişken Maliyetler Nasıl HesaplanırDeğişken Maliyetler Nasıl Hesaplanır?
Nasıl Zengin OlunurNasıl Zengin Olunur?
Nasıl Para KazanılırNasıl Para Kazanılır?
İş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılırİş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?
PayPal'a Para Nasıl EklenirPayPal'a Para Nasıl Eklenir?
Nasıl Norveç Vatandaşı OlunurNasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Nasıl Para BiriktirilirNasıl Para Biriktirilir?
Bir Şirkete Şikayet Mektubu Nasıl YazılırBir Şirkete Şikayet Mektubu Nasıl Yazılır?
Amazon ile Nasıl İletişime GeçilirAmazon ile Nasıl İletişime Geçilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 104 kişi çalıştı. Bu makale 21.183 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Finans ve Ticaret
Bu sayfaya 21.183 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam