Masonlar veya Farmasonlar, iki milyonun üzerinde aktif üyesiyle, dünyadaki en eski ve en büyük kardeşlik derneğidir. Farmasonluk 16. yüzyılın sonlarında veya 17. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış, krallar, devlet başkanları, bilginler ve din adamları üyeleri arasında yer almıştır. Farmasonluk geleneği ve bu saygın kardeşliğe nasıl üye olunacağı hakkında bilgi sahibi ol.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Farmason Olmaya Hazırlanmak

 1. 1
  Farmasonluğun temellerini anla. Farmasonluk, kardeşlikte birbirini destekleme, dostluk ve insanlığa hizmet bağlılığını paylaşan insanlar tarafından kuruldu. Binlerce yıldır insanlar, hâlâ aynı temel değerler üzerinden işleyen kardeşlikte ruhsal ve felsefî tamamlanmışlık buldu. Farmason olabilmek için şu koşulları sağlaman gerekir:
  • Erkek olmak.
  • İyi bir itibarı olmak ve etrafındakiler tarafından kefil olunmak.
  • Çoğu farmasonluk yönetimine göre dinin ne olursa olsun, üstün bir güce inanmak zorundasın.
  • 18 yaşından büyük olmak.
 2. 2
  Karakteri ve ahlakı geliştirmekle ilgilenmek. Farmasonluğun mottosu "iyi insanlar daha iyi bir dünya kurar"dır. Farmasonluk şeref, kişisel sorumluluk ve kişisel dürüstlüğü vurgular ve üyelerine aşağıdaki imkânları sunar:
  • Genellikle kilise veya kamu binası olan farmason localarında aylık ya da iki ayda bir düzenlenen toplantılar. Birleşik Krallık'taki birçok loca bu amaçla inşa edilmiştir.
  • Farmasonluğun tarihi ilgili öğretiler vb.
  • Tüm insanlığın iyiliği için yaşamaya, iyi bir vatandaş olarak davranmaya ve merhametli ve sevgi ile davranmaya teşvik.
  • El sıkışma, kabul ritüelleri gibi farmasonluğun kadim törenlerine katılmaya davet, masonlara ait gönye ve pergel sembolünü özgürce kullanma.
 3. 3
  Hurafeleri hakikatten ayır. Da Vinci'nin Şifresi gibi kitaplar farmasonluğun dünyayı ele geçirme tasarıları olan gizli bir topluluk olduğu fikrini yerleştirdi. Gizli sembollerin Washington'a ve diğer şehirlere yayıldığı söyleniyor. Gerçek şu ki, farmasonlar hiçbir komplo teorisinin bir parçası değildir. Sırlara erişim sağlamak amacıyla farmasonluğa katılmaya teşebbüs edenler, kardeşliğe doğru niyetlerle yaklaşmamaktadır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kardeşlikten Üyelik Talep Etmek

 1. 1
  Yerel locan ile irtibata geç. Üyeliğe kabul sürecini başlatmanın en kolay yolu genellikle fihristte yer alan şehir veya il mason locasıyla irtibata geçmektir. İnternet'te arama yapıp üyelikle ilgilendiğini söylemek muhtemelen daha kolaydır. Süreci başlatmanın, dünyanın hangi bölgesine başvurduğuna göre değişen birkaç yolu daha var ama yerelde başlamak muhtemelen en iyisidir. Süreç şuradan başlayacak:
  • Bir farmason bul. Çoğu farmason tampon etiketlerindeki, şapkalarındaki ve diğer kıyafetlerindeki ya da yüzüklerindeki masonluğa ait sembolleri gururla gösterir. Daha fazla bilgi edinmek isteyen kişilerle konuşmaktan mutluluk duyarlar.
  • Bazı bölgeler muhtemel üyelerin kardeşliğe doğrudan müracaat etmesini ister ama diğerleri üyelerin davetiye göndermesine izin verir. Eğer tanınan bir üye tarafından farmason olmak için davet edildiysen sonraki adımları atmaktan çekinme.
 2. 2
  Farmasonlarla buluşmak için bir daveti kabul et. Dilekçen incelendikten sonra araştırma komitesinden oluşan farmason grubuyla mülakat için locaya çağrılacaksın.
  • Sana geçmişin, karakterin ve bir farmason olmak istemenin nedenlerine ilişkin sorular sorulacak.
  • Farmasonluk hakkında soru sorma fırsatı elde edeceksin.
  • Araştırma Komitesi bir veya iki haftayı referanslarınla irtibata geçip karakterini ve geçmişini inceleyerek geçirecek. Alkolizm, uyuşturucu kullanımı, aile istismarı ve diğer problemler reddedilme nedenleri olabilir. Bazı ülkelerde bu araştırma süreci yıllar sürebilir.
  • Loca üyeleri seni kabul edip etmemek için oylama yapacak.
  • Eğer kabul edilirsen, üye olmak için bir davetiye alacaksın.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Farmason Olmak

 1. 1
  Çırak olarak başla. Farmason olmak için, üç sembolik mertebeye erişmen gereken bir süreçten geçmek zorundasın. Üye Olmuş Çırak ilk mertebedir ve adayları farmasonluğun temel prensipleri ile tanıştırır.
  • Ahlaki hakikatler, inşa edici araçların sembolik kullanımı yoluyla yeni adaylara aşılanır.
  • Çıraklar bir adıma geçmeden önce diğerinde ustalaşmak zorundadır.
 2. 2
  Usta Yoldaş mertebesine ilerlemek. İkinci mertebe, adaylara yeni üyeliğin prensiplerini, özellikle sanat ve bilime yakınlaşmayı aşılayarak devam eder.
  • Adayların çırak olarak öğrendikleri bilgilerdeki ustalıkları test edilir.
  • Adaylar mertebeyi tamamlamak için ikinci öğretiyi ezberlemek zorundadır.
 3. 3
  Usta bir Mason ol. Usta Masonluk mertebesi bir farmasonun ulaşabileceği en yüksek ve en zor mertebedir.
  • Adaylar farmasonluğun değerlerinde yetkinlik sergilemek zorundadır.
  • Mertebenin tamamlanması bir seremoni ile kutlanır.
  • Amerika Birleşik Devletleri'nde, ilk dilekçenin verilmesinden, Usta Mason mertebesine ulaşılmasına kadar geçen ortalama süre dört ile sekiz ay arasındadır.
  Reklam

İpuçları

 • Öğretilerin ezberlenmesi zorludur ancak üyelerin, üyelik hayatları boyunca çok işine yarar.
 • Farmasonluğun kadınları kabul eden birkaç mezhebi vardır. Ancak kadınlar çoğu üye tarafından gerçek farmason olarak kabul edilmez.
Reklam

Uyarılar

 • Bir dilekçe sahibi mevcut bir üye tarafından herhangi bir sebepten dolayı reddedilebilir. Fakat dilekçe veren kişi bir kez reddedilmiş olsa da bu durum, üye olmak için daha sonraki bir zamanda dilekçe veremeyeceği anlamına gelmez.
 • Üyelik, farmasonluğun gereklerine aykırı davrananlar için askıya alınabilir veya sonlandırılabilir.
 • Her zaman için herhangi bir sebepten ötürü istifa edebilir, ayrılabilirsin. Eğer böyle yaparsan bunun kendi kararın olduğundan emin ol. Birisi kararına saygı göstermese de en nihayetinde istifa etme kararı başkasının değil senin seçimindir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Spiritüel Çakralar Nasıl AçılırSpiritüel Çakralar Nasıl Açılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Bayram Nasıl KutlanırBayram Nasıl Kutlanır?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Nasıl Dua EdilirNasıl Dua Edilir?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 10.352 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Bu sayfaya 10.352 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam