Titreyen bir ekranın ve kumaş kaplı bir yarım duvarın panoramik görüntüsü ile bütün gün bir ofiste mı kaldın? Gençliğinin kayıp gittiğini mi hissediyorsun? Ya da sadece bir şeye, farklı bir şeye mi hazırsın? Bir macera yaşa! Tatmin edici, ödüllendirici bir macera yaşamak için Everest'e tırmanmak veya dünyanın dört bir yanına tek başına yelken açmak zorunda değilsin (her ne kadar bunlar muhtemelen işe yarayacak olsa da). Hayal gücünün rehberin olmasına izin ver, hazırlan (ama fazla hazırlanma), mükemmel zamanı bekleme ve sadece yap!

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
İçindeki Maceracıyı Bulmak

 1. 1
  Kendin için macerayı tanımla. İnsanlar macerayı tehlikeli bir şey olarak düşünme eğilimindedir; bu duraksamana neden olursa bunu "keyifli, benzersiz bir şey ve rutininden ayrılma" olarak düşün.
  • Bir macera olarak nitelendirilen şey sana bağlıdır; perspektiflerin, arzuların, deneyimlerin gibi. Birinin macerası, diğerinin rutini olabilir. Başkalarının onu nasıl tanımlayabileceği konusunda endişelenme; sana bir macera gibi geliyorsa maceradır.
 2. 2
  İlham al. Kendi maceralarını belirlemek sana kalsa bile, başkalarının macera dolu hayatlarını incelemek kendi hedeflerini, arzularını ve sınırlarını netleştirmene yardımcı olabilir.
  • Ünlü gerçek hayat macera kitaplarını ve hikâyelerini oku. Onları sadece anlatılan etkinlikler için değil, yazarın/maceracıların dönüştürücü deneyimleri için de incele.
  • Arkadaşlarınla ve ailenle konuş. Sadece fikir ve ilham almazsın, aynı zamanda çok iyi tanıdığını düşündüğün birini daha iyi takdir de edebilirsin. Kim bilir, sıkıcı büyük amcan Sıtkı geçmişte bazı büyüleyici maceralar yaşamış olabilir.
  • Başkalarının macera olarak tanımladığı şeyin de değiştiğini göreceksin. Base jumping mi? Yabancı bir ülkeyi cep sözlüğüyle, güzergâhsız ve dönüş uçuşu planlamadan ziyaret etmek mi? Açık mikrofon gecesine gidip stand-up yeteneklerini denemek mi? Milli parkta kamp yapmak mı? İşini bırakmak mı? Sana uyuyorsa başkalarının macera fikirlerinden birini “ödünç almakta” utanılacak bir şey yok.
 3. 3
  Hayal et. Ne hayal ediyorsun? İstediğini yapabileceğini hayal ettiğinde ne tür aktiviteler yapıyorsun? Biraz macera beyin fırtınası yap ve bu noktada fikirlerine pratiklik veya yapılabilirlik sınırı koyma.
  • Kafanın içindeki "gerçekçi ol" sesini görmezden gel. Bu, seni macera yaşamaktan alıkoyan şeyin bir parçasıdır.[1]
  • Bir "denenecekler" listesi oluştur. İstersen onları en ulaşılabilir olandan en zorlayıcıya doğru sırala. Denedikçe listedeki şeylere işaret koy.
 4. 4
  Neden "hayır" veya "şimdi değil" dediğini bil. "Yaşla" sıkıcı hâle geldiğini hissediyorsan telaşlı yaşamında öngörülebilirliğin rahatlığını arzuluyor olabilirsin. Bunu çok yaygın olan başarısızlık korkusuyla karıştır; işte macerasız bir yaşam için bir reçeten hazır.[2]
  • En kötü senaryo korkusuyla maceracı hayallerinin peşinden gitmeyi geciktiriyor musun veya bundan kaçınıyor musun? Bu durumla önden yüzleş ve her macera için bir "en kötü durum listesi" yaz. Onları bir kez yazdıktan sonra, rasyonel olarak ne kadar uzak olduklarını düşün.[3] Gerekirse işe giderken yolda trafik kazası geçirme veya kanser olma riskinle bunları karşılaştır.
 5. 5
  Korkuların yüzünden geri adım atma. Cesaret, korkuya hükmetmektir; onu yok etmek değil. Korku, bir macerayı macera yapan şeyin bir parçasıdır.
  • Sadece bir maceraya atılma korkunu değil, başarısız olma korkunu da yönet. Yolculuğun varış noktasından daha önemli olduğu hakkındaki sözü biliyor musun? Sörf yapmayı öğrenmeye girişmek, tahtada kalıp büyük bir dalgaya binip binemeyeceğinden daha önemlidir ve kişisel olarak daha ödüllendiricidir.[4]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Çıkmak (ve Dönmek)

 1. 1
  Plansızlığı planla. Maceraya atılmak için mükemmel zamanı bekleme çünkü mükemmel zaman asla gelmeyecek. Bu sadece insanların gitmemek için ürettikleri bir bahanedir.
  • Yaparken seni zorlamayacak kadar plandan biraz daha az planlama yap. Bavulunu normal bir şekilde hazırla, ardından yarı büyüklüğünde bir bavul kullanarak kendini yeniden toplanmaya zorla. Aklında hedef ve GPS olmayan bir sürüşe çık. İsteğin değişmeden paraşütle atlama yap.
  • Beklentilerini sil.[5] Bir trapez kursuna katıldığında veya afet yardımı gönüllüsü olarak yurt dışına çıktığında ne olacağını bildiğini varsayma. Ne bekleyeceğini bildiğini ne kadar düşündüğüne bakılmaksızın şaşıracaksın. Bu belirsizliği kucakla.
 2. 2
  "Evet" de. Bir fırsat sunulduğunda onu kaçırma. Bir dahaki sefere birisi senden refleks olarak geri çevireceğin bir şeyi yapmanı istediğinde bunun yerine teklifi kabul et.[6] Yarış pistinde NASCAR sürüş deneyimine git. Mahallendeki tiyatronun bir sonraki müzikali için kaydol.
  • Gülünç de olma. Birisi senden bir banka soymasına yardım etmeni veya bir aylığına eşlerinizi değiştirmenizi isterse bu biraz fazla macera olabilir. Herhangi bir fiziksel sınırlamaya veya sahip olduğun temel sorumluluklara dayalı olarak sınırlar belirle ancak çıtayı normalden biraz daha öteye koy.
 3. 3
  Destek ağları ara. Kimse maceraya yalnız atılman gerektiğini söylemedi. Güney Amerika'da sırt çantasıyla dolaş veya bir arkadaşınla beyaz su rafting’ine git.
  • Bir macera kulübüne katıl. Maceraların için fikir ve desteğin yanı sıra dışarı çıkıp bir şeyler yapmak için faydalı arkadaş baskın olur.
  • Maceraya çıktığında sevdiklerinle iletişim hâlinde olmanın yollarını bul.[7] Geçmişteki maceracıların uzun süreler boyunca "karanlıkta" kaybolmuş olması senin de bunu yapman gerektiği anlamına gelmez. Maceranın heyecanını biraz yaşamalarına ve karşılığında sana devam etmen için destek vermelerine izin ver.
 4. 4
  Hata yap.[8] Başarısızlık korkun üzerindeki ustalığını eyleme geçir. Başlangıçta iyi bir kayakçı olmayacağını varsay. O kibirli Parislilerin senin korkunç Fransızcanla alay edeceğinden emin olduğun için Fransa'yı ziyaret etmekten korkma. Belki bazıları alay edecek ama ne olmuş yani? Her şeye rağmen macerana devam et.
 5. 5
  "Batacağın" zaman "yüzmeyi" seç.[9] İşler zorlaştığında "Yapamayacağımı biliyordum." dürtüsüne teslim olma. Zor olduğu için macerandan vazgeçme çünkü zor olması gerekiyor.
  • O açık mikrofon komedi gecesinde sahneden yuhalanarak indirilirsen bir dahaki sefere geri dön ve kalabalığın berbat yuhalama tarzıyla alay ederek başla. (Kimse bunun "Nasıl Stand-Up Komedisi Yapılır" olduğunu söylemedi.)
 6. 6
  Maceranı kutla. Boğaya binme girişiminin başarı düzeyi ne olursa olsun başarından gurur duy ve maceranı başkalarına anlatmak için hevesli ol.
  • Unutma, maceranın kendisi sonuçtan daha önemlidir.[10]
  • Bir sonraki maceranı sırala. Geçmiş başarılarınla yetinme. Fırsatı hemen değerlendir. "Denenecekler" listendeki başka bir şeyi yapmaya hazırlan ve bir yandan da sonuncusunun ışıltısının tadını çıkar.
  • Bir maceradan en iyi şekilde yararlanmanın en iyi yolu, başka bir macera yaşamaktır.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Maceralar İçin Fırsat Bulmak

 1. 1
  Günlük yaşamında maceraperest ol. Bu aktiviteler bir kitap veya film konusu olamayabilir ancak eğlenceli, kolay ve hoş bir tempo değişikliği olabilir.
  • Yeni bir mutfak dene; Batı Afrika, Arjantin, Pakistan, daha önce hiç duymadığın bir yerin mutfağı olabilir.
  • Evindeki bir odayı sevdiğin bir tema veya cesur bir renk paleti ile yeniden dekore et. Her duvarda farklı bir pastel renk ve yemek odanda Sevimli Ayıcıklar dekoru mu? Al sana macera!
  • Perili bir eve git. Bundan daha maceraperestsen bir gece kalabileceğin bir tane bul.
  • Telefonunu kapat ve bir hafta boyunca internete bağlanma. Bir gün de olur. Günlük rutinlerini onlarsız tamamlayabilecek misin bir bak.
 2. 2
  Maceracı bir şekilde sahneye çık. Konfor alanından çıkmak, özellikle de bir kalabalığın önünde olma endişen varsa macera yaşamanın bir yoludur.
  • Oryantal dans kursuna kaydol. Kullan o şeyi!
  • Bir komedi kulübünde açık mikrofon gecesine git ve sahneye çık.
  • Bir garaj grubu kur ve birkaç konser ver. Elbette, belki lisede denediğinde işe yaramadı ama neden şimdi olmasın? Ayrıca garajını temizlemek için iyi bir neden sağlar.
  • Yerel bir spor etkinliğinde ulusal marşı söylemeyi iste. Sesin çok kötüyse birkaç arkadaşının sana katılmasını sağla ve en iyi söyleyen kişiyi mikrofonun önüne koy.
 3. 3
  Maceralar dünyasını dolaş. Evin yakınında ve gezegenin diğer tarafında sayısız macera seni bekliyor.
  • Yabancı bir ülkede çok günlü bir tren yolculuğu yap. Ve tüm geziyi kabininde geçirme. Dışarı çık ve farklı bir kültürü deneyimle.
  • Uzak bir atanın memleketini ziyaret et. Güney İtalya? Kırsal Çin? Batı Virginia'da bir Appalachian saklanma yeri? Gidip biraz aile geçmişini ve farklı bir dünyayı deneyimle.
  • İnternette bulabileceğin bir yerin en güzel fotoğrafını ara ve oraya git. Resmi yazdır ve gerçeğiyle karşılaştır.
 4. 4
  Maceralarına biraz aksiyon kat. Kore barbeküsünü denemek veya plastik ıvır zıvır kutusunu kurcalamak sana macera gibi gelmiyorsa çıtayı yükselt.
  • Paraşütle atlamaya git. Evet, klasiklerden biri ama yine de oldukça heyecanlı.
  • Kayalıktan denize atla. Yaygın bir macera daha. Ama en azından bir yerlerde güzel bir kumsalda olursun.
  • Triatlon için çalış ve katıl. Bu fiziksel yeteneğinin ötesindeyse daha küçük adımlarla başla. 3 km koşusu senin için bir macera ise yap bunu ve gurur duy.
  Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kirsten Parker, MFA
Ortak yazarlar :
Düşünce Yapısı ve Eylem Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Kirsten Parker, MFA. Kirsten Parker doğduğu yer olan Los Angeles, Kaliforniya'da faaliyet gösteren bir düşünce yapısı ve eylem koçudur. Üstün başarılı kişilere stresin ve kendinden şüphe etmenin üstesinden gelmelerinde yardımcı olmaktadır. Koçluğuna pozitif psikoloji, bilinçli alışkanlık değişimi ve öz denetim araçlarını dâhil ederek kişinin güvenini ve netliğini artırma konusunda uzmanlaşmıştır. Duygusal Zekâ ve Kendini Kabul Etme Bilimi ile birlikte Stres, Kaygı ve Akıllı Enerji Yönetimi alanlarında eğitim almış sertifikalı bir HeartMath uygulayıcısıdır. Ayrıca Yale Üniversitesi Drama Okulu'ndan Sahne Yönetimi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Bu makale 2.369 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İş Hayatı
Bu sayfaya 2.369 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam