Çok az çalışarak veya hiç çalışmadan mümkün olduğunca çabuk para kazanmak mı istiyorsun? Korkma, bunu yapmak oldukça kolay! Hızlı para kazanmak için bir ürün satmayı veya hizmet vermeyi, tuhaf işler yapmayı ve diğer çeşitli işleri düşünebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Seçeneklerini Keşfetmek

 1. 1
  Eski eşyalarını sat. Kullanmadığın şeyleri paraya çevirmenin şöyle çeşitli yolları var:
  • Garaj satışı düzenlemek, yani evinin önünde eski eşyalarını satmak.
  • Eski mobilyaları antikacılara kâr amaçlı satmak için zımparalamak, verniklemek veya boyamak.
  • Letgo veya Gardrops aracılığıyla eski şeyler satmak.
  • İkinci el ürünler satan bir dükkânda eski kıyafetler satmak.
  • Özel ürünler satan dükkânlara ve Gittigidiyor veya NadirKitap gibi sitelere kitap, CD ve oyun satmak.
  • Bir motosiklet veya başka bir aracı bayiler veya internet üzerinden satmak.
 2. 2
  Ücretli anketlere kaydol. Anket başına nadiren 5-10 TL'den fazla ödeme yapsalar da hızlı bir şekilde kâr elde etmek için fazla sayıda anket tamamlayabilirsin. Aşağıdakiler gibi ücretli anket sitelerini keşfet:
  • Napolyon
  • FikirPazarı
  • SurveyPago
  • Valued Opinions
 3. 3
  Vücudun üzerinden para kazan (bilim için). Vücudunu kullanarak biraz para kazanmanın çeşitli yolları var. Bunlardan bazıları:
  • Klinik araştırma denemelerine kaydolmak.
  • Uzun saçlarını peruk firmalarına satmak.[1]
 4. 4
  Hızlı para kazanmak için başkalarının ev işlerini yap. İnternetin gelişip patlaması fazladan para kazanmak için az bağımlılık isteyen çok çeşitli işlere kaydolmanı mümkün kıldı. Maalesef bu hizmetler yalnızca büyük şehirlerde mevcut olabilir. Şu işleri yapabilirsin:
  • Scotty gibi uygulamalar için motosiklet sür.
  • Paketcigelsin gibi siteler için kuryelik yap.
  • Bakiciburada.com veya bendekalsin.com ile bebek bakıcılığı, evcil hayvan bakıcılığı veya ev bekçiliği yap.
  • Armut.com, ozelders.com veya inekle.com ile özel ders ver.[2]
 5. 5
  Evinin bir odasını kirala. İnternetin mümkün kıldığı paylaşım ekonomisi yine internet üzerinden hızlı para kazanmayı daha da kolaylaştırıyor. Şunları dene:
  • AirBnB
  • Evoteli
  • Kalacakyer.net[3]
 6. 6
  İnternet ortamında çalışan bir freelancer (serbest çalışan) ol. Yazı yazabilir, düzenleyebilir veya bilgisayarların yapmakta zorlandığı sıradan görevleri yerine getirebilirsin. Ücret düşük olabilir, ancak iş sabit olur ve dilediğin zaman oturum açabilirsin. Makale yazıp çeviri yapmaktan sanal asistanlığa kadar pek çok şey yapabilirsin. Şunları dene:
  • Yazı İşleri: makalehizmeti.com, icerik.net, yazkazan.net
  • Çevirmenlik: bionluk.com
  • Sanal Asistanlık: sanalsekreter.com[4]
 7. 7
  Bonus veren kredi kartlarına ve banka hesaplarına sahip ol. Hiçbir zaman sadece açmış olmak için banka hesabı açmak istemezsin. Ayrıca bu durum hızlı bir para akışı sağlamak için harika bir yol olabilir. Bununla birlikte birçok kredi kartından bonus kazanmadan önce minimum satın alma limitini tamamlaman gerektiğini unutma.[5]
  • Kullandığın kart nakit para teklif ediyorsa her türlü alışveriş için kullan. Daha sonra faiz ödemelerini önlemek için eve gelir gelmez internet üzerinden ödemesini yap.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Eşyalarını Satmak

 1. 1
  Eşyalarını yerel mağazalara sat. Halktan indirimli bir şekilde ürün satın alan ve daha sonra mağazalarında satan birçok yerel ve zincir mağaza var. Artık ihtiyaç duymadığın, istemediğin veya kullanmadığın şeyleri bulup çıkar ve bulunduğun bölgedeki bu tür mağazaları ziyaret et.
  • Kendini kayda değer bir kitaplığı olan hevesli bir okuyucu olarak görüyorsan arşivinde bulunan ve artık istemediğin eski kitapları bul. İyi durumda olan kitaplar sahaflar tarafından belli bir miktar para karşılığında satın alınabilir.
  • Kıyafet herkesin sahip olduğu ve çoğu zaman gereğinden fazla sayıda sahip olduğumuz bir şeydir. Dolabın baştan aşağı kıyafetlerle doluysa bir gözden geçir ve artık içine sığamayacağın veya tarzın olmayan şeyleri bul ve ayır. En iyi fiyatı üzerinde delik ve leke bulunmayan veya aşınma ve yıpranması olmayan kıyafetler için verirler.
  • Kitaplığın kitap yerine müzikle doluysa bazı CD'lerini satmayı düşünebilirsin. Dış kutuları sağlam, çizik veya lekesiz olan CD'lerin her biri biraz para karşılığında satılabilir. Bulunduğun bölgede bir yerel müzik veya plak mağazası bul ve kullanılmış CD satın alıp almadıklarını öğren.
  • Eğer iddialı bir oyuncuysan tüm eski video oyunlarını gözden geçir. Birçok video oyun mağazası orijinal durumda ve üzerinde herhangi bir çizik veya leke olmayan kullanılmış video oyunlarını satın alır. Oyunlar için en başta satın alırken ödediğin fiyatın sadece bir kısmını geri alabilsen de artık kullanmadığın bir şeyden biraz para kazanmak hiç yoktan iyidir.
  • İkinci el elektronik eşya satan bir mağazaya artık kullanmadığın elektronik eşyalarını satmayı dene. Böylece hiç kullanmadığın bir mikserden eski mutfak robotuna kadar birçok şeyi satabilirsin.[6]
 2. 2
  Eşyalarını doğrudan kendin sat. Sahip olduğun eşyaları bir mağazaya götürmek yerine satışından kendin sorumlu olmayı tercih ediyorsan bir garaj satışı yapmayı, yani evinin önünde kendin satmayı veya internet üzerinden pazarlamayı düşün. Bu durum eşyalarını en sevdiğin ikinci el mağazasına bırakmaktan çok daha fazla planlama gerektirse de işi kendin yaparak çok daha fazla para kazanabilirsin.
  • Kendi bahçende veya garajının önünde eşyalarının satışını düzenle. En yüksek fiyat olarak, yepyeni bir ürünün orijinal fiyatının %50'sine satılmasını bekleyebilirsin; ancak artık kullanmadığın bir şey için para kazanacaksın. Yerel gazetene reklam vererek ve yol tarifleriyle birlikte yakındaki yoğun caddelere satışın hakkında bilgi veren geçici tabelalar koyarak önceden plan yapmayı unutma.
  • Çok pahalı ürünler için Sahibinden veya Letgo gibi sitelere ilan vererek daha geniş bir kitleye pazarlama yap. Kullanılmış giysiler ve garaj aletlerinden çok daha fazla para edecek bir şeyin varsa bunun tanıtımı için interneti kullan. Letgo internet sitesi/uygulaması, ülke çapında herhangi bir nakliye veya kargo zahmetine girmeden yerelde sana yakın olan müşterilere bir şeyler satmak için mükemmel bir seçenektir.
 3. 3
  Vücut parçalarını satmak. Bu kulağa garip gelebilir ama aslında vücudunun bazı kısımlarını oldukça fazla paraya satabilirsin. Burada organlardan değil, uzun saç gibi şeylerden bahsediyoruz.
  • Saçların uzunsa (otuz santimden fazla) ve sağlıklıysa kesmeyi ve peruk yapan bir şirkete satmayı düşün. Hiç boyanmamış veya düzleştirilmemiş saçlar en iyi fiyatı alır, özellikle de benzersiz bir renk veya dokudaysa. Saçların ne kadar uzun olursa o kadar fazla para kazanabilirsin![7]
 4. 4
  Metal sat. Bu yöntem eski mücevherlerinden arka bahçedeki bir yığın hurda metale kadar geniş bir yelpaze içerebilir. Metal için iyi fiyat verilir ve ucuz şeyler arıyorsan bulması oldukça kolaydır.
  • Altın şu an tüm zamanların en yüksek seviyesinden satın alınıyor, gram altının fiyatı 400 TL ediyor. Mücevherde kullanılan altınların çoğu o kadar yüksek kalitede olmasa da hiç takmadığın eski yüzük veya bilezikleri satarak kesinlikle birkaç bin lira kazanabilirsin.[8]
  • Hurda metal para kazanmak için çoğu insanın aklına gelmeyen harika bir yoldur. Eski bir araban, teknen, karavanın veya gereksiz metal içeren bir yapın varsa onu parçalara ayırmayı ve yerel bir hurda metal mağazasına satmayı düşün. Paslanmaya bıraktığın metal parçalar ile birkaç yüz veya birkaç bin lira para kazanabilirsin.
  • Parti düzenlediğin zamanlarda, eğlence sonrasında tüm metal kutuları topla. Bunlar kilosu yaklaşık 5 TL (yaklaşık 77 kutu) civarında hurda alan metal dükkânlarına satılabilir. Bu süreçte çöpleri geri dönüştürerek sadece yeşili değil aynı zamanda biraz da para kazanıyorsun.
  • Terk edilmiş depolardan ve çöp konteynerlerinden eski hurda metalleri kurtar. Ayrıca eski metalleri araba veya tekne şeklinde satın alabilirsin. Bu da metali sattığında sana ödenen miktardan daha ucuza gelir.[9]
 5. 5
  Yaptığın bir şeyi sat. Mükemmel bir fırıncı mısın? Bir sanatçı mı? Bir bahçıvan? Bir marangoz? O zaman el yapımı ürünlerini pazara çıkar! Bu tek seçeneğinin gündelik kurulan semt pazarlarında satış yapmak olduğu anlamına gelmez. Gerçek bir sanatkâr için mallarını satmanın birçok yolu var.
  • Etsy veya Letgo gibi internette belli bir pazara sahip satış sitelerinde mağaza açmayı dene. Bu firmalar ürünlerinin reklamını yapmana, kısa açıklamalar eklemene ve ürünlerini sitelerinde tanıtmana olanak tanır. Etsy yüksek fiyatlarla satılan benzersiz el işi ürünler için çok başarılı bir yer hâline geliyor.
  • Yaptığın şeyleri yerel kermeslerde, semt pazarlarında veya yılın belli zamanlarında yapılan bir festivalde satışa çıkar. Bu tip yerlere katılanlar özellikle insanların kendi ürettikleri inanılmaz ürünleri görmeye gidiyorlar. Bu da katılımcı kitlenin zaten senin için son derece uygun olduğu anlamına geliyor. Bu yerlerden bazılarında satış yapabilmek için bir stant ücreti ödemen gerekebilir, ancak ücretsiz bir satış alanı elde etmen de mümkün.
  • Ürünlerini yerel atölyelere ve butiklere tanıt. Yaptıklarına benzer şeyler bulabileceğin yerleri ziyaret et ve ürünlerini buralarda satmak için izin iste. Birçok yerel işletme sahibi, diğer girişimcilerin ürünlerini sergileyerek veya satarak onları desteklemekten mutluluk duyar.
 6. 6
  İnternet sitende bulunan boş alanları sat. Bir bloğun veya internet siten mi var? O zaman sayfalarının boş kısımlarını reklam alanı olarak satmayı düşün. Büyük üçüncü şahıs tedarikçiler için reklam alanı sağlayan farklı satış ortaklığı bağlantılarına kaydolabilirsin. Daha sonra sayfan üzerinden yapılan satış miktarının belli bir yüzdesi tarafına ödenir. Bu şekilde çok para kazanmanın en iyi yolu sık gönderi paylaşarak ve gönderileri ilginç tutarak web sitendeki veya bloğundaki trafiği yüksek tutmaktır.
 7. 7
  Alanının bir kısmını kirala. Yedek bir yatak odan, bodrum katın veya işlek bir cadde üzerinde park yerin varsa kiralamayı düşün. Kiralama sürecinden sen sorumlusun. Bu nedenle herhangi bir durumda senin işine gelmiyor gibi hissedersen sözleşmeyi iptal etmekte özgürsün.
  • Evinin bir kısmını kiralamaya karar verirsen bir kira kontratı yaptığından ve tüm evrak işlerin ile ruhsatının usule uygun olduğundan emin ol. Bu kiracılar veya devlet ile çıkabilecek arızaları önlemene yardımcı olacaktır.
  • Birden fazla araba için park alanına ihtiyaç duyabilecek komşuların varsa onlara fazladan bir park yeri pazarlamayı dene. Ne kadar ücret talep etmen gerektiği konusunda adil olmak için park alanındaki aylık fiyatlara bak.[10]
 8. 8
  Stok fotoğraflar sat. Stok fotoğraflar insanların bir ücret karşılığında makalelerde, broşürlerde, sunumlarda ve benzeri yerlerde kullanabilecekleri basit ve biraz da sıradan görüntülerdir. Bunlar çok para kazandırmaz, ancak fotoğraflar tekrar satılabildiğinden dolayı özellikle güzel, küçük bir koleksiyon yüklersen satışlar gerçekten artabilir. İyi ve kolay tarafı ise birkaç iyi çekim yapmak, yüklemek ve beklemekten ibaret olması.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Tuhaf Bir İş Yapmak

 1. 1
  Komşuların için “bakıcılık” yapmayı dene. Bebek bakıcılığı doğrudan üniversite öğrencileri ile ilişkilendirilen bir iş olsa da aslında para kazanmanın hızlı ve kolay bir yoludur. Bakıcılık çocuklar ile sınırlı değil, evleri, evcil hayvanları ve bahçeleri de içerecek şekilde genişletilebilir. İşe alınma olasılığını artırmak için yakındaki ilan tahtalarında ve mahallenin çevresinde reklamını yap.
  • Eğer kendini bir hayvansever olarak görüyorsan o zaman evcil hayvan bakıcılığı yapmak veya köpekleri yürüyüşe çıkarmak para kazanmak için harika bir yoldur. Arkadaşların, ailen veya komşuların tatile çıktıklarında evcil hayvanlarına düşük bir ücret karşılığında bakmayı teklif et. Bu onlara yardımcı olmanı sağlayacak ve sevdiğin bir şeyi yaparak para kazanmak için sana kolay yapılabilen bir iş fırsatı sunacaktır.
  • Ev bakıcılığı muhtemelen “bakıcılık” tarzı iş türlerinin en iyisidir. Birinin evinde kalman ve bir ailenin tatilde veya işte geçirdiği süre boyunca herhangi bir hırsızlık veya kaza olmadığından emin olman gerekir. Sadece günlük kontroller yapman gerekse bile bu iş çok fazla para kazanmanın son derece kolay bir yoludur.
 2. 2
  Tuhaf işleri kap ve bitir. İster olukların temizlenmesi olsun ister arabanın detaylı yıkanması veya evin derinlemesine temizlenmesi, sonuçta herkesin yapması gereken bazı angarya ve küçük ev işleri olur. Diğer bir deyişle etrafta her zaman yapacak birçok görev ve ev işi var. Sevmedikleri ev işlerini küçük bir ücret karşılığı yaptırmak isteyebilecek arkadaşlarına ve ailene yardımcı olabileceğin hizmetlerini tanıt.
 3. 3
  Gizli müşteri ol. Gizli müşteri, mağazaları ve restoranları gizlice ziyaret etmek ve daha sonra internette bir anket doldurarak ziyaret hakkında geri bildirimde bulunmak için ücret ödenen kişidir. 10-15 dakikalık kısa süreli ziyaretler için mağaza başına ortalama 10 lira ücret alırsın.
  • Mystery Shoppers Providers Association (Gizli Müşteri Sağlayıcıları Birliği) işe alınan üçüncü tarafları denetler. Bu yüzden sitelerini ziyaret etmek bazı güvenli gizli müşteri programlarına erişmeni sağlayabilir.
  • Bir şey (genellikle yiyecek veya kıyafet) satın alman gerekiyorsa internette anketi tamamladıktan sonra bu ürün için sana geri ödeme yapılacaktır.
 4. 4
  Hakem veya bilirkişi olarak iş bul. Sporu sever misin? O zaman en sevdiğin oyunun kurallarını oku ve hakemlik yapmak için ödeme al! Oyun başına saatlik yaklaşık 50 TL karşılığında, favori sporlarına iştirak ederek biraz fazladan para kazanacaksın. Kazara kötü bir karar verirsen mutsuz oyuncularla uğraşman gerekebileceğinden kurallara hâkim olduğundan emin ol.
 5. 5
  Geçici eleman olarak bir iş bul. İşletmeler sıklıkla geçici çalışanlara ihtiyaç duyar. Bu nedenle verebileceğin hizmetleri geçici personel sağlayan bir ajans aracılığıyla piyasaya sunabilirsin. Her ne kadar bu yöntem para kazanmanın en hızlı yolu olmasa da ayrıntılı görevler için eğitim alacak zamanın olmayacağı için yapacağın işler de kolaydır.
  • Sanal asistan ol. Ofis işlerinde deneyimin varsa ve evden çalışmak için bir fırsat istiyorsan bionluk.com veya armut.com gibi bir sitede sanal asistanlık işlerine bak. Sitede işlemlerinin tamamlanması yaklaşık bir hafta sürebilir. Ancak bu tarz işler evde kalan ebeveynler için veya yarı zamanlı bir programda çalışanlar için boşlukları doldurmak konusunda son derece elverişlidir.
  • Sezonluk bir iş bul. Birçok işletme ve mağaza sundukları hizmetlere bağlı olarak yılın belirli zamanlarında ekstra yoğun olur. Yakında yoğun bir sezona girmek üzere olan yerel bir mağaza veya ofis için birkaç hafta veya ay sürecek bir iş bul.[11]
 6. 6
  Özel etkinlikler için çalış. Birçok işletme kısa süreli pazarlama yapacak veya özel toplantılar için çalışacak insanlara ihtiyaç duyar. Sana bir tabela tutarak sokakta durman veya alışveriş merkezinde belirli ürünlerin ücretsiz örneklerini sunman için ödeme yapılabilir. Ücretler genellikle saatlik veya günlük olarak belirlenir ve işler birkaç gün veya hafta gibi çok kısa sürelidir.[12]
 7. 7
  Broşür dağıtıcılığı yap. Bu iş her ne kadar uzun saatler boyunca ayakta durmaya alışkın olanlar için uygun olsa da bolca yürüyüş yapmaya ve ayakta durmaya istekliysen sadece broşür teslim ederek ayda 500 TL kadar ek para kazanabilirsin! Bu işin en iyi yanı çalışma saatleri nedeniyle normal işinle veya okul programınla dağıtım rotan çakışır diye endişelenmene gerek olmaması.[13]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Başka Yollarla Para Kazanmak

 1. 1
  İnternet anketlerini dene. Tanınmış internet anket siteleri anket başına 2-5 TL öder. Günde sadece bir veya iki anket tamamlayarak gelirini takviye edebilirsin.
 2. 2
  Bir araştırmanın parçası ol. Üniversiteler, araştırmacılar ve ilaç şirketleri yürüttükleri araştırmalar için sürekli olarak katılımcılara ihtiyaç duymaktadır. Araştırmaya bağlı olarak sana birkaç yüz liraya kadar ödeme yapılabilir! Bazı araştırmalar sağlıksız olma kriterlerine uyan katılımcılara ihtiyaç duysa da çoğu araştırma sağlık durumu iyi olan kişileri tercih eder.
  • Yakınında hangi araştırmaların yapıldığını öğrenmek için yaşadığın şehirdeki üniversitelerin internet sitelerini veya sağlık birimlerini ziyaret et.
  • Her zaman çok olası olmamasına rağmen tıbbi çalışmalara katılmak seni her zaman belirli yan etkiler için risk altına sokar.[14]
 3. 3
  Fikirlerini ilet. Şirketler sundukları hizmet veya ürünler hakkında halkın ne düşündüğünü duymak ister. Bu fikirleri öğrenmek için birçoğu herkesin doldurabileceği ve daha sonra ödeme alabileceği internet anketleri sunar.
  • Her biri birkaç lira değerinde olmak üzere düzinelerce farklı anket veren surveypago.com sitesini ziyaret etmeyi dene.
  • Bir odak grubuna katıl. Bunlar internet üzerinden veya yüz yüze olabilir ve belirli bir ürün veya fikir hakkında geri bildirim vermeni gerektirir. Grup etkinliğin için gereken zaman ve çabaya bağlı olarak 2 ila 10 TL arası ödeme yapılabilir.[15]
 4. 4
  Kayıt teşvikleri veren firmalar bul. Eğer banka hesaplarını değiştirmeyi, yeni bir kredi kartı almayı veya sevdiğin bir şirketi bir arkadaşına tavsiye etmeyi düşünüyorsan kararını vermeden önce nakit para bonusları verenleri bul.
 5. 5
  Şirketlerin reklamını yap. İşletmeler ve şirketler ürün ve hizmetlerinin mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmasını istiyor. Bunu yapmak için sıradan vatandaşların hizmetlerinden faydalanarak onların kendileri adına şirket söylemlerini yaymalarını sağlarlar. Onlar için internette veya yüz yüze reklam vermen istenebilir.
  • Aracına reklam etiketleri yapıştır. Ürüne veya hizmete bağlı olarak etiketin birkaç ay veya yıl arabana yerleştirilmesi gerekebilir. Ancak bu zaman içinde yüzlerce liraya tekabül eder. İşin bittiğinde etiketi çıkarmak arabana zarar vermez.
  • Twitter, Instagram veya Facebook hesapların için durum güncellemelerini sat. İnternette en sevdiğin sosyal medyada senin tarafından gönderilen bir durum güncellemesi olarak görünecek belirli reklamları seçmen istenecektir. Yayınladığın reklam sayısı ve sahip olduğun takipçilerin için daha fazla ödeme alırsın. Reklam paylaşımında bir başlangıç yapmak için clicktr.com adresini ziyaret et.[16]
 6. 6
  Bir yemek kooperatifinde gönüllü olarak çalış. Birçok şehirde işçilerin sadece gönüllü olarak çalıştığı yerel yemek kooperatifleri vardır. Peki, o zaman gönüllü çalışmanın artı tarafı nedir? Verdiğin hizmetlerin karşılığında sana genellikle ücretsiz yiyecek verilir. Bu aslında zaten marketten satın almak zorunda olduğun yiyecekler için sana para ödenmesi ile aynı şeydir![17]
 7. 7
  Akıllı telefonundan para kazan. Kazandıran Yorum gibi uygulamalar küçük görevleri (anket doldurmaktan internet üzerinde çeşitli içeriklere yorum yapmaya kadar her şeyi) bir miktar para karşılığında yerine getirmeni sağlar. Bunlar öğle yemeğine çıkarken veya market alışverişine giderken para kazanmanın harika birer yoludur.
 8. 8
  Talep edilmemiş para veya mülk ara. Yaşadığın bölgelerin resmi sayfalarına bağlanmak için www.turkiye.gov.tr adresine git, ardından Vergi, Harç ve Cezalar bölümünden adına bulunan borç ve alacakları incelemek için talimatları izle. Eğer daha önce gözden kaçırdığın bir alacağın varsa buradan takip edebilirsin.[18]
  Reklam

İpuçları

 • Asla anket panellerine katılmak için ödeme yapma. Tüm meşru paneller ücretsizdir.
 • Ayrıca herhangi bir şey yapmadan önce nasıl bir şeyin içine girdiğini bildiğinden emin ol.
 • Olumlu bir sonuç elde etmek istiyorsan olumlu bir tutum sergile. Olumsuzluk sadece olumsuz sonuçlar getirir.
 • En iyisi, hizmetlerini yakın ailene ve arkadaşlarına sunmaktır. Yabancılarla asla iş birliği yapma; onları iyi tanımıyorsan 'nahoş' niyetleri olabilir.
 • Kolay para kazanmak için çok çalış.
 • İdeal olarak iki kademeli komisyon sunan satış ortaklığı programlarına katıl. Bu şekilde arkadaşlarını veya internette para kazanmak isteyen diğer kişileri yönlendirebilirsin. Bir satış yaptıkları zaman onları yönlendirdiğin için küçük bir yüzde kazanırsın.
 • Geri dönüşüm yap ve bozuk para topla! Eninde sonunda birikip büyük paralara dönüşürler. Bol şans.
Reklam

Uyarılar

 • İnternet tehlikeli olabilir. İnternet ortamında gördüğün anketlere her zaman güvenme; siteyi, spam mail gönderen kişiler tarafından bu makaleye eklenen bir reklamdan veya web sayfalarındaki reklam programları üzerinden görmen fark etmez. Kötü amaçlı anket siteleri kişisel bilgileri çalabilir veya bilgisayarına virüs yükleyebilir!
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 323 kişi çalıştı. Bu makale 5.004 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İş Hayatı
Bu sayfaya 5.004 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam