Güven meselesi çok alengirli bir iştir. Kendin hakkında iyi hissetmek aslında yalnızca sana tabi olmalıyken bunu başkalarının iradesine bırakmak çok kolaydır. Neyse ki bu özgüven trenini sen kullanıyorsun ve tren, istasyondan yola koyulmak için hazır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kendinden Emin Görünmek

 1. 1
  İyi görün. Kendinden emin, becerikli bir kişi gibi göründüğünü bilirsen sonunda sen de kendini iyi hissetmeye başlarsın. Kendini nasıl en iyi hissediyorsan öyle giyinmelisin; kendinden emin bir kişinin giyineceğini düşündüğün şekilde değil. Şu tüyoları dene:
  • Her gün kişisel hijyenine zaman ayır ve kendini dışarı iyi bir şekilde sunduğundan emin ol. Her gün duş al, saçlarını tara, dişlerini diş ipiyle temizle ve cildine ve saçlarına bakım yap.
  • Kendinden emin hissetmeni sağlayacak şekilde giyin. Giysilerinin içinde kendini daha iyi hissetmek için gardırobunu tamamen yenilemen gerekmez. Temiz ve rahat olduğun ve kendini iyi hissettiğin sürece kendinden emin olabilirsin! Giydiklerin hoşuna gittiğinde kendinden daha emin görüneceğini unutma!
  • Kendine olan güvenini yalnızca dış görünüşüne bağlamamaya dikkat et. Bir gün boyunca sana kendini güvensiz hissettiren kıyafetler giymeyi dene ve dış görünüşüne bağlı olmadan kendinden emin hissetmeye çalış.
  • Sonuçta pizza teslimatı yaparken takım elbise giyecek hâlin yok. İyi göründüğünü düşünüyorsan büyük ihtimalle iyi görünüyorsundur.
 2. 2
  Duruşunu düzelt. Kendini nasıl taşıdığın diğer insanlara çok şey söyler, bu nedenle onlara kendinden emin ve kararlı olduğun mesajını verdiğinden emin ol. Omuzların geride, omurgan düz ve çenen yukarıda olsun. Ayaklarını sürümek yerine kararlı bir şekilde yürü ve dik otur. Dışarıdan bakıldığında kendinden emin biri gibi göründüğünde tüm çevren sana bu şekilde yaklaşacaktır.
  • Yalnızca herkesi kandırmayacaksın; kendini de kandıracaksın. Son araştırmalar vücudunun duruş şeklinin zihnine belli bir şekilde hissetmesi için işaret verdiğini göstermiştir. Yani kendinden emin bir duruş şekli kendini gerçekten kararlı hissetmeni sağlayacaktır. Ayrıca kendinden emin bir vücut dili stres seviyesinde azalmayla da ilişkilendirilmiştir.[1]
 3. 3
  Gülümse. Gülümsemen her zaman elinin altında olsun; en ufak tebessümün bile birçok sosyal durumu nasıl etkisiz hâle getirdiğini ve herkesin kendini nasıl daha rahat hissetmesini sağladığını görsen şaşarsın. Hatta araştırmalar gülümsemenin beyindeki stres hormonlarını azalttığını göstermiştir. Kaşlarını çatmış birinin yanına yaklaştığını hayal edebiliyor musun? Hayır almayalım, teşekkürler.
  • Gülümsemenin sahte olduğundan endişe ediyorsan hafifçe tebessüm et. Sahte bir gülümseme bir kilometre öteden anlaşılır. Diğer yandan, karşındakini gördüğüne gerçekten sevindiysen ya da yeni özgüven becerilerin üstünde çalışma şansı yakaladığın için mutluysan o inci beyazı dişlerini göstermekten çekinme.
 4. 4
  Göz teması kur. Bu belli belirsiz bir değişikliktir ama başkalarının seni nasıl algıladığı üzerinde mucizeler yaratabilir. Birinin gözlerinin içine bakmaktan korkma; bu senin yalnızca iletişim kurmaya değer biri olduğunu göstermekle kalmaz, aynı zamanda karşındakine saygı duyduğunu, varlığının farkında olduğunu ve sohbetle ilgilendiğini ortaya koyar. Kaba ve saygısız görünmek istemezsin.
  • Gözlerimiz biz insanlara özeldir. Gözler ruha açılan birer penceredir ve ilgimizi ve hislerimizi yansıtır. Göz teması kurarak etkileşimlerinin kalitesini artırdığın gibi aynı zamanda kendinden daha emin görünürsün. Hatta daha sevilesi ve güvenilir biri olarak görünürsün ve seninle sohbet eden kişiler daha fazla takdir edildiklerini hissederler.[2] Bunu kendin için değilse de onlar için yap!
 5. 5
  Erişilebilir bir vücut dilin olsun. Eğer bir köşeye geçmiş telefonunda oyun oynarmış gibi görünen birini görürsen gidip ona merhaba der misin? Muhtemelen hayır. Başkalarının sana yaklaşmasını istiyorsan erişilebilir göründüğünden emin ol!
  • Vücudunu açık tut. Kollarını göğsünde kavuşturup bacak bacak üstüne atarsan tüm dünyaya kapının onlara açık olmadığını söylemiş olursun. Aynısı yüzün ve ellerin için de geçerlidir; eğer bariz bir şekilde bir şeyle uğraşıyorsan (bu ister bir düşünce ister iPhone’un olsun) insanlar mesajı alacaktır.
  • Vücut dilin konusunda çok fazla endişelenme. Kendinden emin hissetmeye başladığında duruşun da doğal olarak düzelmeye başlayacak.[3]
 6. 6
  Gözlerini kaçırma. Artık göz temasını öğrendiğine göre bunu uygulamaya koyma vakti geldi demektir. Diğer insanların da göz teması konusunda senin kadar utangaç olduğunu biliyor muydun? Şunu bir dene: Biriyle göz teması kur ve kim göz temasını daha uzun süre koruyacak gör. Bakışlarını senden önce mi kaçırdı? Gördün mü? O da rahatsız hissetti!
  • wikiHow birine gözlerini dikip bakmayı savunmuyor. Amaç, birisi bakışlarını üzerinde hissedip bu bariz şekilde tuhaf durumdan ötürü rahatsız olana kadar ona gözlerini dikip bakman değil. Amaç, sen nasıl başkalarının sana bakmasından endişe duyuyorsan onların da aynı şeyi hissettiğini anlamak. Birine bakarken yakalanacak olursan gülümse. Rahatlamış olursun.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kendinden Emin Bir Şekilde Düşünmek

 1. 1
  Yeteneklerini ve iyi özelliklerini bil ve bunları yaz. Kendini ne kadar kötü hissedersen hisset, kendi sırtını biraz olsun sıvazlamaya çalış ve çok başarılı olduğun şeyleri hatırla. Daha iyi özelliklerine odaklanmak zihnini kendinde kusur olarak gördüğün şeylerden uzaklaştırır ve kendini daha değerli hissetmeni sağlar. Görünüş, arkadaşlık, yetenek ve hepsinden önemlisi kişilik açısından iyi özelliklerini düşün.
  • Başkalarının sana ettiği iltifatları hatırla. Sana seninle ilgili fark etmediğin ya da bilmediğin neler söylendi? Belki gülümsemenle veya stresli durumlarda sakinliğini koruyup kendine hakim olmanla ilgili yorumda bulunmuşlardır.
  • Geçmişteki başarılarını hatırla. Bu, sınıf birincisi olman gibi diğer insanların da bildiği veya birinin hayatını kolaylaştırmak için yaptığın bir yardım gibi yalnızca senin bildiğin bir şey olabilir. Bunun ne kadar harika olduğunu hatırla. İşte bu kadar!
  • Edinmeye çalıştığın özellikleri düşün. Kimse mükemmel değildir ama sürekli olarak onurlu ve iyi bir insan olmaya çalışıyorsan kendini bu çabandan ötürü takdir et. Kendini geliştirmek istemen gerçeği bile mütevazı ve iyi kalpli biri olduğunu gösteriyor ve bunlar pozitif karakter özellikleridir.
   • Şimdi aklına gelen her şeyi yaz ve bir daha kendini kötü hissettiğinde bunlara bak. Yaptığın için gurur duyabileceğin başka şeyler aklına geldikçe bunları da listeye ekle.
 2. 2
  Özgüveninin önünde duran engelleri düşün. Bir kâğıt al ve kendinden emin olmanı engellediğini düşündüğün şeyleri yaz. Örneğin; kötü notlar, içe dönüklük, az arkadaşının olması vb. Şimdi kendine şunu sor: Bu doğru ya da mantıklı mı? Yoksa bunlar yalnızca senin varsayımların mı? İlk sorunun cevabı “hayır”, ikincisinin ise “evet”tir. Tek bir şeyin senin öz-değerini belirlemesi nasıl mantıklı olabilir? Olamaz!
  • İşte sana bir örnek: Son matematik sınavından iyi not alamadın, sonuç olarak bir sonraki sınav konusunda kendinden emin değilsin. Ama kendine şunu sor: Gerçekten çok çalışsaydın, öğretmenle birlikte çalışsaydın ve sınav için hazırlansaydın daha iyi sonuç alır mıydın?! EVET. Bu tek seferlik bir durumdu ve seninle hiçbir ilgisi yok. Kendinden emin olmaman için HİÇBİR neden yok.
 3. 3
  Herkesin kendinden emin hissetmekte zorlandığını unutma. Bazıları bunu gizlemekte iyidir ama hemen hemen herkes hayatının bir noktasında özgüven sorunu yaşamıştır. Yalnız değilsin! Eğer kendinden emin olduğunu düşündüğün biri aklına geliyorsa muhtemelen onun da kendinden emin hissetmediği bir durum vardır. Özgüven nadiren evrenseldir.
  • İşte sana gerçek bir bilgi: Çoğu kişi sürekli seni yargılayamayacak kadar kendi görünüşüyle meşguldür. İnsanların belli belirsiz bir yansıtıcılığı olan şeylere bakmayı ne kadar sevdiğini hiç fark ettin mi? İnsanların %99’u kendine odaklanır. Rahat bir nefes ver ve sürekli kusursuz olman gerekmediğini anla.
  • Kendini başkalarıyla karşılaştırmaktan vazgeç. Her şey bir yarış değildir ve hayata bu şekilde bakmak seni yorar. Mutlu olmak için en zeki, en güzel ve en popüler kişi olman gerekmez. Eğer rekabetçi yanın göz ardı edemeyeceğin kadar güçlüyse o zaman kendinle yarışmaya ve sürekli kendini geliştirmeye çalış.
 4. 4
  Özgüveni tek bir başarı olarak değil bir süreç olarak gör. Özgüven sahibi olmak bir kez ulaşacağın bir bitiş çizgisi değildir ve süreç her zaman ilerleme göstermez; her şeye sil baştan başladığını hissettiğin günler olacaktır. Derin bir nefes al, bugüne dek aştığın özgüven engellerini hatırla ve yola devam etmeye karar ver. En zorlu zamanlarda hiçbir şey yapmamış dahi olsan kendi sırtını sıvazlamayı görev edinmek iyidir.
  • Muhtemelen kendinden emin biri olana dek bunun farkına varmayacaksın. Zeki, eğlenceli, becerikli veya dakik biri olduğunu fark ettiğin bir gün oldu mu? Muhtemelen hayır. Dolayısıyla hızlı değişimler görmezsen bunun resme fazla yakından bakmandan kaynaklandığını bil. Ayrıntılara takılıp büyük resmi görememek gibi bir durum. Anladın sen.
 5. 5
  Unutma ki bu sende doğuştan var. Belki de sırrı Maybelline değil. Annenin karnından çıktığında kim seni ağlarken duymuş ya da kafan ne kadar yumuşakmış umurunda değildi. Kendindin o kadar. Parmağını üstüne doğrultup senden beklenen kriterlere uymak zorunda olduğunu hissetmene neden olan toplumdu. Öğrenilmiş bir şeydi. Öğrenilen şeyler için ne derler bilir misin? Unutulabilirler.
  • Sende doğuştan olan özgüvenden faydalan. O orada, yalnızca yıllarca maruz kaldığın övgüler, tehditler ve yargıların altında gömülü duruyor. Diğer herkesi resimden çıkar. Onların bir önemi yok. Seninle hiçbir alakaları yok. “Sen” iyisin. “Sen” diğer yargılardan bağımsız olarak varsın.
 6. 6
  Çok fazla düşünme. Özgüven eksikliğinin dış dünyayla bir ilgisi yoktur, bu yüzden böyle düşünmekten kaçınmalısın. Kafanın içinde kendi kendinle konuşuyorsan sadece dur. Dünya etrafında dönüyor, sen de onunla birlikte dön. Var olan tek an şu an. Sen de onun bir parçası olmak istemez misin?
  • Kafanın dışında koskoca bir dünya var (eğer gerçekliğin göründüğü gibi olduğu varsayımından yola çıkarsak). Sürekli olarak ne hissettiğini veya nasıl göründüğünü düşünmek seni andan uzaklaştırır. Geçmişi veya geleceği düşünmemeye çalış. Karşındakine konsantre ol; muhtemelen heyecan verici bir yanı vardır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Özgüven Alıştırması Yapmak

 1. 1
  İlgi alanlarını sahiplen. Her zaman başarılı olmak istediğin bir spor ya da hobi varsa doğru zaman şimdi! Becerilerini geliştirmek “gerçekten” yetenekli olduğun algısını pekiştirir ve sonuç olarak özgüvenini artırır. Bir müzik enstrümanı çalmayı veya yabancı bir dil öğren, resim gibi bir sanata yönel, projeler tasarlamaya başla; ilgini çeken neyse onu yap.
  • Hemen çok başarılı olamazsan cesaretin kırılmasın. Öğrenmenin bir süreç olduğunu unutma ve senin amacın ufak zaferler kazanıp boş vakitlerinde rahatlamaktır, bu işteki gelmiş geçmiş en başarılı kişi olmak değil.
  • Bir grupla beraber yapabileceğin bir hobi seç. Senin ilgi alanlarını paylaşan kafa dengi kişiler bulmak arkadaş edinip özgüvenini artırmanın kolay bir yolu olabilir. Civarında katılabileceğin bir grup var mı diye bak veya seninle aynı hobiyi paylaşanlarla arkadaşlık kur.
 2. 2
  Yabancılarla konuş. Özgüven gerçekten bir ruh hâlinden çok daha fazlasıdır; bir alışkanlıktır. Tüm insanlar böyledir. Bu nedenle kendinden emin biri olmak için kendinden emin davranışlarda bulunman gerekir. Bunlardan biri yabancılarla sohbet etmektir. İlk başta ürkütücü olabilir ama her defasında giderek cesaretinin arttığını göreceksin.
  • Hayır, kötü kokan, agresif, Quasimodo kılıklı bir Ku Klux Klan üyesi değilsen yabancılar senden korkmayacaktır. Biri sana “Merhaba!” deyip gülümsese ve Starbucks’a mı yoksa Caffe Nero’ya mı gitmesi gerektiğini sorsa nasıl hissedersin? Muhtemelen iyi. Herkes kahraman olmayı, diğer insanlarla konuşmayı ve spontane olmayı sever.[4] Böyle yaparak karşındakinin sıkıcı gününe renk katmış olursun.
  • Eline fırsat geçmiyor, öyle mi? Peki ya kahve almaya gittiğin yerdeki barista? Marketin kasasında çalışan kız? Sokakta karşılaştığın yabancılar?
 3. 3
  Özür dilemeyi abartma. Özür dilemeyi bilmek iyi bir özelliktir (ve çoğu insanın zorlandığı bir şeydir). Ancak bunu yalnızca gerekli olduğunda söylemeye çalış. Birine saygısızlık ettiğinde veya rahatsızlık verdiğinde özür dilemek nazik bir davranıştır; ancak hiçbir hatan yokken özür dilemek kendini önemsiz hissetmene ve özür dilemek zorundaymışsın gibi hissetmene neden olabilir. Kelimeler ağzından dökülmeden önce bir an dur ve gerçekten özür dilemen gereken bir durum olup olmadığından emin ol.
  • Farklı şekilde ifade et. Anlayışını veya pişmanlığını özür dilemeden de ifade edebilirsin. Örneğin, birini rahatsız ettiğinden endişe duyuyorsan otomatik olarak “Özür dilerim” demek yerine, “Umarım sana çok rahatsızlık vermemişimdir,” diyebilirsin.
  • Gereksiz yere özür dilemek kendinden emin değilmiş gibi görünmene neden olur. Ve bu anlamsızdır çünkü sen kimseden daha değersiz değilsin. Yanlış bir şey yapmadıysan neden özür dileyesin? Hem bunu gerçekten samimi bir şekilde mi söylüyorsun? Sürekli özür dilersen değerini yitirir. Her şey için özür dilemek aslında hiçbir şey için gerçekten özür dileme ihtiyacı duymadığın anlamına gelir. “Özür dilerim” demeyi “seni seviyorum” demek gibi düşün. Gerçekten samimiyetle söylenmesi gerekir.
 4. 4
  İltifatları zarif bir şekilde kabul et. Gözlerini devirip omuz silkme, iltifatı sahiplen! Onu hak ettin! Göz teması kur, gülümse ve “teşekkür ederim” de. Biri sana iltifat etmek istediğinde ona nazik davranmak alçakgönüllülüğü elden bırakman anlamına gelmez; kibar biri olduğunu ve kendi değerinin farkında olduğunu gösterir.
  • Karşılığında sen de iltifat et. İltifatları kabul etme konusunda hâlâ rahat değilsen sana iltifat eden birine sen de iltifat etmeyi dene. Böylece skor “eşitlenmiş” olur ve fazla kibirli davrandığını hissetmezsin.
 5. 5
  Başkalarına yardım ederek özgüvenini artır. Birine iltifat etmek için veya beklenmedik bir iyilik yapmak için zaman ayır. Karşındakinin gününe renk katmış olursun ve kendini daha iyi hissedersin. Pozitiflik saçan bir kaynağa dönüştüğünde insanlar senin etrafında olup iyi enerjinle beslenmek isteyecektir.
  • Birçok kişi iltifatları kabul etmekte iyi değildir. Genellikle birine iltifat ettiğinde o da sana aynı şekilde karşılık verir. İltifat ederken samimi ol, yoksa şüpheci bir şekilde karşılık verebilirler. “Üstündeki gömlek çok hoşuma gitti. Çin’de mi üretilmiş?” dersen çok iyi bir yanıt almayabilirsin.
 6. 6
  Seni aşağı çeken kişilerden vazgeç. Sürekli yargılandığını hissettiğin bir grup insanın arasında kendinden emin davranmak zordur. Dışa dönük, yüksek sesle konuşan, kendinden emin biri olmak senin doğanda olabilir ama bu insanların yanındayken ilgisiz kalmış bir köpek yavrusuna dönüşüyor olabilirsin. Bu insanlardan tıpkı kötü bir alışkanlık gibi vazgeçmen gerekir. Hem de hemen.
  • Etrafında sana kendini iyi hissettiren insanlar olması önemlidir. Ancak bu insanların yanında istediğin (ve başarabileceğin!) şekilde kendini geliştirebilirsin.
 7. 7
  Yavaşla. Birçok kişi kalabalıklardan hoşlanmaz. Kalabalıkların karşısında konuşmaktan ise daha çok kişi hoşlanmaz. Kendini bu gibi bir durumda bulursan yavaşlaman önemlidir. Endişeli olduğumuzda hepsi bir an önce olup bitsin diye acele ederiz. Bunu yapma. Bu, endişeli olduğunun bir numaralı işaretidir. Ayrıca kendi kendine de endişeli olduğunu belli etmiş olursun!
  • Bir numaralı husus nefes almaktır. Kısa, kesik nefesler aldığımızda kendi kendimize savaş ya da kaç sinyali veririz. Buna engel olursan otomatik olarak biraz sakinleşirsin. Neyse ki insan dediğin roket bilimi değil.
  • İki numaralı husus hareketlerini bilinçli bir şekilde yavaşlatmaktır. Fazla şeker yemiş altı yaşında bir çocuğu düşün; işte sen şu anda aynen öylesin. Hareketlerin nefesinle uyumlu olsun. Bingo. Sakinlik.
 8. 8
  Başarı bekle. Hayatın çoğu kendi kendini gerçekleştiren bir kehanettir. Başarısız olacağımızı düşündüğümüzde gerçekten çabalamayız. Yeterince iyi olmadığımızı düşündüğümüzde yeterince iyi davranmayız. Başarı beklersen başarıyı çekersin. Kötümserlik yeteneklerine zarar verebilir.[5]
  • Şu anda muhtemelen “Ben geleceği öngöremem! Başarı beklemek mantıklı değil, daha az önce mantıktan söz etmiyor muyduk?” diyorsun. Evet ama bir de şöyle düşün: Genellikle başarısızlık bekliyorsun, neden başarı beklemeyesin? İkisi de olası birer durumdur ve genellikle biri diğerinden daha muhtemeldir.
  • İstemediğin değil istediğin şeylere odaklan.
 9. 9
  Risk al. Bazen tek çıkış yolu, zorluğun içinden geçmektir. Hayatta iyi olmak için seni öğrenmeye zorlayan tecrübeler yaşaman gerekir. Bir şeyde hemen çok iyi olamazsın. Her zaman yaptığını yapmaya devam edersen hiçbir şeyde daha iyi olamazsın. Gelişmek için risk alman gerekir.
  • Başarısızlık kaçınılmazdır. Her zaman olur. Ve önemi yoktur. Önemli olan tek şey yeniden ayağa kalkmandır. Herkes yenilgiler yaşar ama herkes tekrar ayağa kalkamaz. Özgüveni oluşturan ayağa kalkabilmektir ve bunun için önce başarısız olman gerekir.
  • Tecrübelerinden bir şey öğrenmek ve kendinden daha emin olmak için konfor alanının dışına çık.
  Reklam

İpuçları

 • İç sesine hakim ol. Özgüven eksikliğin olduğunu hissettiğin durumlarda, iç sesinin sana negatif şeyler söylediğinin farkına var. Bu gibi zamanlarda pozitif olmak için iç sesine hakim olman gerekir.
 • Her gün kafanın içinde kendinle ilgili iyi olan şeylerin bir listesini yap. Listendeki her madde için kafanın içinden sessizce teşekkür et.
 • Kendin için hedefler belirle, beklentiler değil.
 • Pozitif konuş. Kendinle ilgili negatif bir şey söylediğini fark ettiğinde bunun yerine hemen pozitif bir yorum yap.
 • Seni gerçekten tanıyan tek kişi sensin. Kendini seversen başkaları da aynısını yapacaktır.
 • Sahip oldukların için şükret. Çoğu zaman güvensizliğin ve özgüven eksikliğinin temelinde bir şeye yeterince sahip olmama hissi yatar. Bu duygusal bir onay, iyi şans, para vb. olabilir. Sahip olduklarının farkına varıp bunların kıymetini bilirsen eksiklik ve memnuniyetsizlik hissiyle başa çıkabilirsin. İç huzuru bulmak özgüvenin üzerinde harikalar yaratacaktır.
 • Her aynanın veya kendi yansımanın önünden geçişinde içinden kendine bir iltifatta bulun. Bu iltifatı kendinle ilgili bir gerçek olarak görene dek buna devam et.
 • Sabah uyandığında aynaya bak ve kendine hayatta şimdiye dek neler başardığını ve hiçbir şeyin ve hiç kimsenin moralini bozmasına izin vermeyeceğini söyle.
 • Bazı insanlar seni kıskandıkları için kötü şeyler söyleyecektir! Gülümse ve hayatın tadını çıkar.
 • Kendini kötü hissettiğinde arkadaşlarından birinin aynı şekilde hissettiğini hayal et. Bir kâğıt al ve o kişinin kendini daha iyi hissetmesi için ona neler söyleyeceğini yaz. Bu kâğıdı güvenli bir yere koy ve kendini kötü hissettiğin zamanlar gidip onu al ve kendi kendine oku.
Reklam

Uyarılar

 • Kibirli olmakla kendinden emin olmak çok farklı iki şeydir. Kibirli olmak iyi değildir; kendinden emin olmaksa iyidir. Aradaki sınırın farkında ol.
 • Hayatının amacı kendinden emin olmak olmasın. Seni mutlu eden şeyler yapmalısın. Mutlu olursan aradığın özgüveni de bulacaksın.
 • Kendinden emin olmak kusursuz olmak değildir. Mükemmeliyetçiler kendinden emin olmaktan çok kendilerini eleştirme eğilimindedirler.[6]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Nicolette Tura, MA
Ortak yazarlar :
Sağlıklı Yaşam Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Nicolette Tura, MA. Nicolette Tura, Sağlıklı Yaşam Uzmanı ve San Francisco Bay Bölgesi’nde sağlıklı yaşam ve ilişkiler konusunda danışmanlık hizmeti veren Illuminated Body’nin kurucusudur. Nicolette, Psikoloji ve Farkındalık alanında Yoga Öğretmeni (500-hour Registered Yoga Teacher), National Academy of Sports Medicine sertifikalı Düzeltici Egzersiz Uzmanı ve bütünsel yaşam uzmanıdır. Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nden Sosyoloji Lisans derecesine, SJSU’dan ise Sosyoloji alanında Yüksek Lisans derecesine sahiptir. Bu makale 26.780 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 26.780 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam