Aktör olabilirsin veya acıklı bir hikâyeyi satmak için birkaç damla gözyaşı dökmen gerekebilir, nasıl hemen ağlanacağını bilmek bazen çok faydalı bir beceridir. Biraz çalışma ile istediğin zaman ağlama becerisini kısa sürede elde edebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Gözlerini Sulandırmak

 1. 1
  Gözlerini olabildiğince uzun süre açık tut. Gözlerini açık tutmak gözlerinin kurumasına ve batmasına neden olur. Yeterince beklersen kuruluk gözlerinin sulanmasını sağlar, bu yüzden gözyaşlarını hissetmeden gözlerini kırpmamaya çalış.[1]
  • Bir vantilatörün yanındaysan havanın gözlerine esmesi için önünde dikilmeye çalış, gözlerin sulanacaktır.
  • Eğer parlak ışığa bakabilirsen gözlerin daha da hızlı yaşaracaktır.
 2. 2
  Gözlerini ovuştur. Gözlerini kapat ve göz kapaklarını nazikçe 25 saniye kadar ovuştur, ardından gözlerini aç ve gözyaşların akmaya başlayana kadar bir yere odaklan. Bunun için biraz çalışmak gerekebilir fakat olayı kavradıktan sonra çok işe yarayabilir. Ovuşturmak göz çevrenin kızarmasına da yardımcı olabilir fakat fazla sert ovuşturma, yoksa gözlerini incitebilirsin.[2]
  • İşaret parmağını hafifçe göz bebeklerinden birinin üzerine yerleştir. Bu, gözünü tahriş edip yaşartabilir. Parmağını gözüne sokmamaya da dikkat et.
 3. 3
  Dudağının içini ısır. Biraz acı çoğu zaman gözlerinin yaşarmasına sebep olur ve istediğinde ağlamak için bundan faydalanabilirsin. Bu numara, hâlihazırda üzücü bir şey düşünürken dudağını ısırırsan özellikle faydalı olabilir.[3]
  • Ağzının içini ısırırken nefesini tutmaya çalışmak duyularının acıya odaklanmasını sağlayabilir.
  • Ayrıca uyluğun veya başparmağın ile işaret parmağının arasındaki boşluk gibi vücudunun hassas bir bölgesini çimdikleyebilirsin.
 4. 4
  Gözlerinin altına göz yaşartıcı bir kimyasal sürebilirsin. Hollywood yıldızlarını taklit et ve gözlerinin altına nazikçe mentollü gözyaşı kremi sür. Biraz acıtabilir ama çok gerçekçi olacaktır. Ancak, gözüne temas ettirmemeye çok dikkat et.[4]
  • Yüzüne yaşlar akmış gibi gözükmek için göz damlaları da kullanabilirsin. Bunları hemen göz kenarlarının altına uygularsan inandırıcı şekilde yüzünden akar.
 5. 5
  Kesik bir soğan kullan. Yıkanmamış bir soğanı kesmek gözleri yaşartmak için çok etkilidir. Bu yöntem, muhtemelen oyunlar için en iyisidir ama bir soğanı çıkarıp gözyaşların akmadan önce kesmeye başlayarak birini içtenlikle ağladığına ikna etmek zor olacaktır![5]
  • Başka bir odaya kaçabilirsen birkaç dilim soğan al ve yüzüne yaklaştırarak kokla. Gözlerin sulanmaya başladığında konuşmaya geri dön.
 6. 6
  Kendini esnemeye zorla. Esnemek gözlerini sulandırır ve eğer yeterince esnersen gözlerin yaşarabilir. Ağzını kapatan bir şeyle esnemeni gizlemeye çalış. Daha inandırıcı olması için ağzını açmadan da esneyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Seni Ağlatan Şeyleri Düşünmek

 1. 1
  Gerçekten duygusal hissettiğin bir zamanı düşün. Eğer o anda ağlaman gerekiyorsa üzgün hissettiğin bir zamanı düşünmek seni gözü yaşlı bir moda sokmaya yardımcı olabilir. Örneğin, kaybettiğin bir sevdiğini veya çok kötü bir ayrılığı düşünmek yardımcı olabilir.[6]
  • Diğer duygusal tetikleyiciler arasında senin için özel olan bir şeyi kaybetmek, ebeveynlerinle sorun yaşamak veya başarmak için çok çalıştığın bir şeyi elde edememek gibi şeyler sayılabilir.
 2. 2
  Kendini zayıf ve çaresiz hayal et. Pek çok kişinin yüreğinin derinliklerinde inandıkları kadar güçlü olmadıklarına dair korkuları vardır. Kendini küçük ve zayıf hayal etmek seni gerçek gözyaşlarına sebep olabilecek korunaksız bir düşünce yapısına sokabilir.[7]
  • Bu duyguya eriştikten sonra bırak çaresizlik hissin gözyaşı şeklinde içinden aksın.
  • Örneğin, oyunculuk derslerindeki bir egzersiz de kendini kimsenin umursamadığı bir çocuk olarak hayal etmektir.[8]
 3. 3
  Hayal gücünü kullanarak üzücü bir senaryo oluştur. Bazen, geçmişte yaşadığın kötü bir deneyimi yeniden düşünmek üstesinden gelmesi zor olan gerçek duygulara sebep olabilir. Eğer durum buysa kişisel bir şey düşünmekten ziyade, olması mümkün olan üzücü bir şey hayal etmeye çalış.[9]
  • Örneğin, yol kenarına bırakılmış köpek yavrularını düşünmeyi deneyebilirsin. Onların hepsini kurtarmak istiyorsun fakat sadece bir tanesini alabiliyorsun. Kurtardığın bir yavruyu tutarken geride kalan diğer köpek yavrularına bakıyorsun.
 4. 4
  Üzgün hissetmek istemiyorsan mutluluktan ağla. Birinden anlamlı bir hediye alman, ailelerine kavuşan askerler veya zorluklar karşısında zafer kazanan biri gibi gözünü mutluluk gözyaşlarıyla dolduran şeyleri hayal etmeye çalış.[10]
  • Gülümsemediğin sürece mutluluktan mı, yoksa üzüntüden mi ağladığını kimse anlayamaz.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Gözyaşlarına Kademe Atlatmak

 1. 1
  Ağlayan surat yap. Bunun için genellikle gözlerini kapatıp yüzünü biraz buruşturman gerekir; gerçekten ağladığında yüzünü nasıl hissettiğini hatırlayarak kendiliğinden oluşan ifadeyi bulmaya çalış. Nasıl göründüğünden emin değilsen aynaya bak ve ağlıyor numarası yap, sonra yüzündeki kasları nasıl hissettiğine dikkat et.
  • Dudaklarının kenarlarını biraz aşağı çevir.
  • Kaşlarının iç kenarlarını yukarıya zorlamaya çalış.
  • İnsanların ağlamaya başlamadan hemen önce yaptığı gibi çeneni titret. Aşırıya kaçarsan sahte görünebilir, bu yüzden ustaca halletmeye çalış.
 2. 2
  Nefesine odaklan. İnsanları üzgün olduğuna ikna eden şeylerden biri de nefes alışındır. Ağlama sesleri çıkararak hıçkırmaya başla ve bunu yaparken derin nefesler al. Sanki hiperventilasyon yaşıyormuş gibi sürekli nefes al. Daha gerçekçi gözükmek için nefesin arada bir takılıyormuş gibi yap.[11]
  • Eğer seni kimse göremiyorsa (veya etrafındaki herkes körse) soluksuz kalmak için olduğun yerde birkaç dakika koş. Bu, ağlarken yaşanan yüz kızarıklığını da taklit etmene yardımcı olacaktır.
 3. 3
  Daha gerçekçi gözükmek için başını eğ veya yüzünü kapat. Gözlerin yaşardıktan sonra ağlayan yüz ve hiperventilasyona birkaç son dokunuş eklemek için ellerinle yüzünü kapatabilir, başını masaya dayayabilir veya üzgün görünmek için başını sarkıtabilirsin.
  • Ayrıca gözyaşlarını zorla tutmaya çalışıyormuş gibi dudaklarını ısırabilirsin.
  • Çifte blöf yapmak için ağlamıyormuşsun gibi davranmaya çalışarak uzaklara bak!
 4. 4
  Ağlıyormuşsun gibi ses çıkarmak için sesine inleme kat. Ağladığında ses tellerin gerilir. Bu, ağlarken konuşmaya çalıştığında sesin kalın veya iniltili çıkmasına neden olur. Gerçeklik katmak için sözlerini kekeleyerek söylemeyi ve iç çekmeyi hedefle.
  • Bu bir zihin gücü durumudur ve onu ne kadar çok canlandırırsan vücudun peşinde olduğun etkiyi üretmeye o kadar razı gelir.
 5. 5
  Dış dünyayla ilişkini kes. Gerektiğinde ağlayabilmek istiyorsan rahatlaman, nefes alman ve ağlaman gereken nedene odaklanman gerekir. Dikkat dağıtıcı unsurlara odaklanmayarak, canlandırdığın duyguların daha derinlerine inebileceksin.[12]
 6. 6
  Yüzünü ellerine göm ve üzgün hissetmiyorsan gül. Doğru yapıldığında birinin güldüğünü veya ağladığını ayırt etmek zor olabilir. Yüzün ellerinin içindeyken omuzlarını salla ve ellerinle sertçe ovalayarak gözlerini biraz kızartmaya çalış, ellerini çekerken gülümseme.
  • Bu, insanların gözyaşlarını veya yüzünü ayrıntılı olarak görecek kadar yakın olmadığı bir sahnede en çok işe yarar.
  • Ses çıkarmadığından emin ol, yoksa güldüğünü belli edebilirsin! Eğer olur da yanlışlıkla sesli bir şekilde gülersen peşinden inleme ve hıçkırık gibi bir ağlama sesiyle devam etmeyi dene ama aşırıya kaçma.
  Reklam

İpuçları

 • Yeterince su iç. Eğer vücudunda yeteri kadar su olmazsa gözyaşı üretemezsin.
 • Gözyaşlarına karşı koy. Eğer kendini ağlatmakta zorlanıyorsan bazen ağlamamak, gözyaşlarına karşı koyuyormuş gibi davranmak daha iyidir; bazen insanlar bundan daha çok etkilenir, özellikle de "dayanıklı" biri olarak biliniyorsan. Bu daha inandırıcı da olabilir, çünkü daha savunmasız görünürsün.
 • Bunu çok dramatikleştirme veya çok göze sokma çünkü ikna etmeye çalıştığın kişi şüphelenebilir. Onun önünde ağlamak istemiyormuşsun gibi görünmesini sağla; biraz utanmış görün. Hatta ağladığın için özür dileyebilirsin!
 • Olabildiğince uzun süre boş bir duvara bak. Gözlerin batmaya başladığında, onları beş saniyeliğine kapat. Bu, gözlerin yaşarmasına yardımcı olur.
 • Egzersiz olması açısından aktörün ağladığı bir filme eşlik ederek ağlamaya çalış.
 • Gözlerini çok hızlı kırpmaya çalış; bazen bu da gözleri yaşartır.
 • Eğer imkân bulursan duyguları güçlendirmek için üzücü şeyler düşünmeden önce hüzünlü/duygusal şarkılar dinle.
 • Eğer daha gençsen okulda çektiğin seni ağlatabilecek sıkıntıları düşün. Örneğin, konuyu anlamadığın için matematik sınavının ne kadar zor olacağını düşün.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer gözyaşı üretmek için gözyaşı kremi veya başka bir madde kullanıyorsan onun gözüne kaçmasına izin verme, aksi takdirde görüşüne zarar verebilir!
 • Gözlerini sulandırmaya çalışmak için asla güneşe bakma; günün büyük çoğunluğunda güneş gözlerini mahvetmeye yetecek kadar radyasyon yayar!
 • Seni rahatsız hissettirecek tuhaf bir yüz ifadesi takınma; bunun yerine yüzündeki kasları gevşet.
 • Gözlerini fazla tahriş etme. Dikkatli olmazsan gözlerine zarar verebilirsin.
 • Eğer koyu bir göz makyajın varsa muhtemelen akacaktır ve tazelenmesi gerekecektir. Ancak, maskaranın akması kesinlikle yapmaya çalıştığın şeye katkıda bulunacaktır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ben Whitehair
Ortak yazarlar :
Oyuncu Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Ben Whitehair. Ben Whitehair, bir sosyal medya uzmanı, oyuncu koçu ve TSMA Consulting'in bilişim kurulu başkanıdır (CIO). Sosyal medya alanındaki on yılı aşkın tecrübesiyle sosyal medyayı iş ve ilişkileri güçlendirmek için kullanma konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca sosyal medyanın eğlence endüstrisi üzerindeki etkisine de odaklanmaktadır. Ben, Boulder'daki Colorado Üniversitesi Tiyatro ve Siyaset Bilimi bölümünden en iyi dereceyle ve bir liderlik sertifikası ile mezun olmuştur. Ben, CIO görevine ek olarak, sertifikalı bir iş ve zihniyet koçu ve SAG-AFTRA’nın ulusal yönetim kurulu üyesidir. Ayrıca, önde gelen iş akademisi ve oyuncular için koçluk topluluğu olan Working.Actor'ın kurucu ortağı olarak başarılı bir girişimcidir. Bu makale 1.141 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 1.141 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam