Bazı insanlar için hamilelikten kaçmak zordur. Öte yandan bazıları için de hamile kalmaya çalışmak çok zor ve moral bozucu olabilir. Piyasadaki mükemmel sonuçlar söz veren birçok ilaç arasından hangisinin sana uygun olan olduğunu bulmak zor olabilir. Doğurganlığı etkileyen birçok faktör vardır ama şansını artırmak ve o pozitif sonucu almak için yapabileceğin birkaç şey vardır.

Kısım 1 / 4:
Hamile Kalmanın Temellerini Anlamak

 1. 1
  Doğum kontrol yöntemleri kullanmayı bırak. Bazı doğum kontrol haplarının etkisinin geçmesi ve vücudun normale dönmesi diğerlerine göre daha uzun sürer, bu yüzden bıraktıktan sonra hemen hamile kalmayı bekleme. Bir kadının doğum kontrol ilaçlarını bıraktıktan sonra hamile kalmak için tekrar hazır olması kişiden kişiye değişiklik gösterir.
  • Hormonal doğum kontrol yöntemlerinin — ağızdan alınan ilaçlar, hormon iğneleri ya da Nuva Ring (gebelik önleyici halka) — etkisinin geçip vücudun normale dönme süresi diğerlerine göre biraz daha uzun olabilir.
  • Eğer rahim içi araç gibi vücuduna yerleştirilmiş bir doğum kontrol yöntemi varsa, bunun çıkarılması için bir doktora görünmelisin.
  • Eğer (prezervatif, servikal kapak, diyafram ya da spiral gibi) bariyer yöntemleri kullanıyorsan, vücudun tekrar normale dönmesi için bir zamana ihtiyacın yoktur. Yine de bu, hemen hamile kalacağın anlamına gelmez.
  • Ayrıca, eğer bu yöntemleri cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için kullanıyorsan, bir test yaptırmalısın.
 2. 2
  Ne zaman doğurgan olduğunu öğren. Eğer zamanı doğru ayarlayabilirsen hamile kalma olasılığın epey artacaktır.
  • Adet gördüğün ilk günden itibaren günleri say. Çoğu kadın, adet görmesini takip eden ortalama 14. günde doğurgan olmaya başlar. (Bu, sadece adet bittikten iki hafta sonra denemek gerektiği anlamına mı gelir? Aslında hayır. Daha fazla bilgi için Adım 3’e bak!)
   • Eğer düzenli adet görüyorsan, döngünün olduğu dönemi ikiye bölerek doğurgan olduğun zamanı tahmin edebilirsin. Örneğin, döngün normalde 28 gün sürüyorsa, bunun 14. gününde yumurtlama dönemin başlayabilir (adet görülen ilk günden 14 gün sonra). Eğer daha uzun bir döngün varsa, adet başlangıcından 20 gün sonrasına kadar yumurtlamaya başlayabilirsin.[1]
  • Takip etmek için bir uygulama indir. Eğer adet döngünle ilgili bir takvim tutmakta zorlanıyorsan, bırak bir uygulama senin için bunu yapsın. Arama çubuğuna “yumurtlama takibi” yazarak kendine uygun bir uygulama bulabilirsin.
  • Bazal vücut ısını ölç. Yumurtlarken vücut ısın bir miktar artabilir, bu yüzden vücut ısısının artması doğurgan olduğuna dair iyi bir işaret olabilir.[2] Yatağının yanında bir derece bulundur ve sabah kalkar kalkmaz ilk iş vücut ısın ölç. (Her gün aşağı yukarı aynı zamanda bunu yapmaya çalış.) Her gün vücut ısını not al. Bir günden uzun bir süre boyunca 0.3 ila 0.6 derece arasında artış fark edersen yumurtluyor olabilirsin![1]
   • Bazal vücut ısısı yükselmeden “önceki” iki üç gün içinde doğurganlık en yüksek seviyesindedir. [1] bu yüzden, birkaç ay boyunca bu yükselmeyi fark edersen, hamile kalmak için en uygun zamanı tahmin edebilirsin.
  • Servikal mukusu takip et. Kulağa biraz iğrenç gelebilir, ama işe yarar. Vajinal akıntın yumurtanın beyazı gibi açık renkli ve elastik bir yapıdaysa, büyük olasılıkla doğurgan bir dönemindesindir ve bu akıntıyı fark ettiğinden itibaren üç beş gün boyunca cinsel ilişki yaşamayı planlamalısın. Bu akıntı daha bulanık ve kuru olursa hamile kalma olasılığın daha azdır.
  • Yumurtlama tahmin seti kullan. Tıpkı gebelik testi satın almak gibi, eczaneden yumurtlama tahmin seti de alabilirsin. Masrafın biraz artabilir ama bu da ne zaman yumurtladığını anlamak için takvim tutmak için iyi bir başlangıç olacaktır.
 3. 3
  Cinsel ilişki yaşa. Doğurgan olduğunu öğrendiğinde, denemeye başla! Ne zaman ve ne sıklıkta bir ilişki yaşadığınız, hamile kalmanı da hızlandırabilir, bu yüzden şu ipuçlarını dene:
  • Yumurtlama döneminden biraz önce düzenli ilişki yaşamaya başla. Şöyle bir durum var: bir yumurta 24 saat civarı yaşarken, sperm rahimde bir hafta kadar canlı kalabilir. Şansını kaçırmadığından emin olmak için, yumurtlayacağını düşündüğün günden birkaç gün önce denemeye başlamalısın.
  • Spermi taze tut. Her ne kadar sperm bir haftaya kadar canlı kalabiliyor olsa da en iyi durumunda kalmaz. Bunu başarabilmek için, doğurgan olduğun sürede en azından gün aşırı birliktelik yaşamayı dene. (Tabi ki daha fazla da deneyebilirsin!)
  • Spermisid, kayganlaştırıcı ya da kimyasal bir uyarıcı kullanma. Eğer hamile kalmaya çalışıyorsan, ilişki sırasında zevki artırmayı hedefleyen ya da hamile kalmayı engelleyen ürünler kullanmamalısın.[3]
  • Kendinle ilgilen. Eşinizle ilişkiniz bittikten sonra orgazm olmanız spermi rahim boynunda tutmaya yardımcı olur, böylece spermin hareketini kolaylaştırır.
  • İlişkiden sonra uzanmanın tadını çıkar. Spermin yer çekimine karşı çalışmasına sebep olma, ilişkiden sonra hemen kalkmak yerine arkana yaslan ve birkaç dakika rahatla. Yapay döllenmenin etkisi üzerine yapılan araştırmalar, cinsel ilişkiden sonra 15 dakika boyunca uzanmanın, hamile kalma ihtimalini %50’ye kadar artırdığını göstermiştir. [4]
 4. 4
  Gebelik testi yap. Yumurtlama dönemi geçtikten sonra, heyecanlı bekleyiş başlar. Adet görmen gereken tarihe kadar bekle — eğer başlamazsa, bir gebelik testi yap ve sonucu gör! Eğer sabırsız insanlardansan, bundan daha erken bir zamanda şu yöntemleri deneyebilirsin:
  • Vücut ısını ölçmeye devam et. Eğer vücut ısın, yumurtlama döneminden sonra art arda 14 gün boyunca yüksek kalırsa, hamile olabilirsin.
  • Yerleşme belirtilerine dikkat et. Bazı kadınlar yerleşme kanaması yaşayabilir, bu da genellikle zigot rahim duvarına tutunduğu esnada hafif bir akıntı şeklinde görülür. Genellikle, döllenmeden 6 ila 12 gün sonra gerçekleşir. Ayrıca hafif bir sancı da yaşayabilirsin.

Kısım 2 / 4:
Doğurganlığı Artırmak

 1. 1
  İnancını çabuk kaybetme. Birçok çift hemen hamile kalamaz. Her ay deneyen 100 çiftten sadece 15 ila 20’si başarıya ulaşır. Bununla beraber, hamile kalmaya çalışan çiftlerin %95’i iki yıl içersinde bunu başarmaktadır! Doğurganlığı sağlayan her faktörü kontrol edemezsin, ama şansını artırmak için yapabileceğin birkaç değişiklik var.
 2. 2
  Doğum öncesi kontrole git. Doğurganlığı engelleyecek herhangi bir şey yapmamış bile olsan, doğum öncesi bir fiziksel kontrolden geçmek iyi bir fikirdir. Var olan bazı sağlık sorunları, hamilelik yüzünden ağırlaşmış ya da önemli ölçüde kötüye gitmiş olabilir. Doktorun muhtemelen pelvik muayene yapacak ve birkaç temel tahlil yaptırmanı isteyecektir. Hamile kalmadan önce farkında olmak isteyebileceğin bazı hastalıklar şu şekildedir:
  • Polikistik over sendromu (PCOS), yumurtlamayı engelleyebilir.
  • Endometriyozis, genellikle doğurganlığı kötü etkiler.
  • Diyabet: Eğer hamile kalmadan önce diyabet olduğunu fark eder ve onunla başa çıkmayı başarırsan, bu hastalığın ilişkili olduğu bazı doğum kusurlarından kaçabilirsin.
  • Tiroid hastalığı: Diyabet gibi tiroid hastalığı da teşhis konulduğu ve iyi şekilde başa çıkıldığı sürece hamileliğin için tehdit oluşturmaz.[5]
 3. 3
  Sağlıklı ol. Eğer hemen hamile kalamıyorsan bu süreyi fiziksel olarak daha sağlıklı hale gelmek için bir fırsat olarak gör. Hamile kalma olasılığını artıracak ve bu sürece daha sağlam başlamış olacaksın.
  • Kilo ver. Araştırmalar, obez olan kadınların hamile kalmakta daha fazla zorluk çektiğini ve hamilelik sırasında da daha fazla sorun yaşadığını göstermektedir. [6] Eğer vücut kütle indeksinin (BMI) biraz yüksek olduğunu görürsen, diyet ve egzersize zaman ayırmayı düşünmelisin.
   • Sağlıklı beslenme önerileri için şu bağlantıya bak: https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/beslenme.html
   • Fit ol. Biraz karın bölgenden yağ yak, koşmaya başla ya da yoga öğren.
   • Çok ileri gitme. Klinik olarak fazla zayıf olan kadınların (vücut kütle indeksi 18.5’in altı) adet görmesi durabilir ve hamile kalmakta zorlanabilirler. [7] Aşırı değil sağlıklı bir kiloda olmayı hedefle.
 4. 4
  Doğum öncesi vitaminleri al. Hamile kalmadan önce buna başlamak, gelişen embriyo için gerekli besinleri oluşturacaktır. Örneğin, hamile kalmayı denemeye başlamadan folik asit almaya başlamak ayrık omurga ya da diğer sinir yolu sorunlarının riskini azaltır.
  • Vitaminlerin folik asit, kalsiyum ve demir içermesine özen göster.[8]
 5. 5
  Yediklerine dikkat et. Bazı maddeler hamile kalma ihtimalin için zararlıyken bazıları da yeni gelişmekte olan bebeğe zarar verebilir.
  • Zirai ilaç tüketimi, hamilelikte zorluklara sebep olabilir, bu yüzden bu dönem çiftlerin organik yemekler tercih etmesi iyi bir fikir olabilir.
  • Genellikle işlenmiş fırın mamüllerinde ve tatlandırılmış yiyeceklerde bulunan trans yağdan uzak dur. Fazla trans yağ (özellikle de tekli doymamış yağ alımına göre) içeren bir diyet uygulamanın kısırlığa sebep olduğuna dair kanıtlar vardır.[9]
  • Nasıl hazırlandığını bilmediğin çiğ balık, pastörize olmayan peynirler, brüksel lahanası, taze görünmeyen önceden ambalajlanmış yiyecekler ve nitrat içeren etlerden uzak dur. Bu yemekler ve az pişmiş ya da iyi temizlenmemiş diğer yemekler besin zehirlenmesi ya da başka hastalıklara sebep olarak sağlıklı bir hamilelik yaşama şansını düşürebilir.
 6. 6
  Doğurganlığı artırdığı düşünülen yemekler ye. Alternatif tıp ve geleneksel inançlara göre bazı yemekler doğurganlığı ve cinsel isteği artırabilir ya da azaltabilir. Son yıllarda bilimsel araştırmalar, bazı gıdaların doğurganlık üzerindeki algılanan etkileri için potansiyel biyolojik mekanizmaların bazılarını doğrulamıştır.
  • Tahıl, kuruyemiş, meyve ve sebzeler içeren organik bitki bazlı gıdalar ye. Bu gıdalardan sağlanan anitoksidan, vitamin ve minerallerin hücre sağlığını ve sağlıklı bir rahim duvarı oluşumunu geliştirdiği düşünülmektedir.
  • Doğru proteinler doğurganlığı artırmaya yardım edebilir. Tofu, tavuk, yumurta ve bazı deniz mahsülleri omega-3 yağ asidi, demir, selenyum ve başka doğurganlık artırıcı bileşenler açısından zengindir.
  • Tam yağlı süt ya da tam yağlı yoğurt gibi ürünleri tüketmek düşük yağlı ya da yağsız diyetlere göre doğurganlığı daha fazla artırmaktadır.[10]
 7. 7
  Eşini de sperm sağlığı açısından faydalı yemekler yemeye teşvik et. Erkekler E ve C vitamini içeren multivitaminler almalı, sebze ve meyveden zengin beslenmeli, fazla alkol, kafein, yağ ve şeker tüketiminden kaçınmalıdır.[11]
  • Ayrıca erkekler, selenyum özellikle erkekler için doğurganlığı artırdığından dolayı bolca selenyum (günde 55 mcg) almaya özen göstermelidir.[12]
 8. 8
  Uyarıcı ve yatıştırıcılardan kaçın. Sigara, alkol, kafein ve ağır uyuşturucular gibi keyif maddeleri hamile kalma süresini yavaşlatabilir. Öte yandan, bu maddelerden hamilelik sırasında da kaçınmalısın o yüzden şimdiden başlasan çok iyi edersin! İşte yapılacaklar:
  • Sigarayı bırak. Hamileyken sigara içmenin kötü bir fikir olmasının yanı sıra bu, ilk aşamada hamile kalma şansını da engeller.[13] Hamileyken bir bağımlılıktan vazgeçmek ekstra stresli olabilir, bu yüzden bu zorluk için kendine önceden bir zaman ayır.
   • Bu eşin için de geçerli! Düzenli olarak sigara içen erkeklerin sperm sayısı düşük olur ve anormal spermi daha fazla olur.[14] Pasif içicilik de hamile kalma ihtimalini etkiler.
  • İçki içmeyi bırak. Hamile kalmayı planlayan kadınlar, yaklaşık iki ay önceden itibaren alkollü içecek tüketmeyi bırakmalıdır. Bu özellikle hamile kalmakta zorlanan çiftler için geçerlidir.
  • Fazla kafein almaktan kaçın. Buna hem (çikolata gibi) gıdalar hem de (kahve gibi) içecekler dahildir. Günde üç bardak ya da daha fazla kafeinli içecek tüketen kadınların, günde iki ya da daha az tüketen kadınlara göre hamile kalma ihtimali daha düşüktür.[15]
  • Uyuşturucu kullanma. Kokain ya da esrar gibi yasal olmayan sokak uyuşturucuları vücudunun hamile kalma yeteneği ve sağlıklı bir bebek yetiştirmesi için çok zararlıdır.
 9. 9
  Cinsel işlev bozukluğunun üzerine git. Eğer sen ya da eşinin cinsel ilişki yaşamak istemesi bir sorunsa, hamile kalmakta zorlanabilirsin. Tıbbi bir doğurganlık uzmanı ya da seks terapisti, bu sorunların çift olarak üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.
  • Doğurgan olmamanın ilişkinizi germesine izin vermemeye çalış. Hamile kalma baskısı, düzenini bozan ve duygusal açıdan stresli doğurganlık tedavileri cinsel işlev bozukluğuna sebep olarak hamile kalmayı daha zor hale getirebilir.[16] Rahatlatıcı bir mod ayarla, eşinden çok fazla şey talep etme ve bu zamanı, bir çocuk için endişelenmeden önce eşinle keyfini çıkarabileceğin bir şans olarak görmeye odaklan.
 10. 10
  Pozitif ve sağlıklı bir bakış açısına sahip ol. Çoğu insan, zihnin beden üzerinde etkili olduğuna inanmaktadır, sen hamile kalmaya karar verdiğinde, süreçle ve ilişkinle ilgili nasıl düşündüğünün başarı üzerinde etkisi olduğuna inanılmaktadır. Stres en iyi zamanlarda bile sağlığını etkileyebilir, bu yüzden pozitif bir bakış açısına sahip olmak ikinizin de sakin ve sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.
  • Olabildiğince pozitifliğe ve fırsatlara odaklan. Eşinle birlikte olduğunda, eğer aklın dağılırsa, tekrar hamile kalma arzusuna odaklanana kadar güzel bir bebeğin hayalini kurmaya başla. Birbirinize ve hamilelik hedeflerinize odaklanmak, diğer streslerini unutmana yardımcı olabilir. Sadece, bunun seni daha fazla strese sokmaması için hamile kalma fikrinde çok boğulmamaya çalış. Eğer hamile kalmayı denemenin stresi bir iş gibi gelmeye ya da fazla bunaltıcı olmaya başlarsa, doktoruna danışmak için uygun bir zaman olabilir.

Kısım 3 / 4:
Bir Uzmana Görünme Zamanı Geldiğini Bilmek

 1. 1
  Bir zaman belirle. Hamile kalmaya çalışırken sabırlı olmak zordur ama bunun için zaman vermeye çalış. Doktora görünmek için bir zaman belirlemek, endişelerini azaltmaya ve hamile kalmanın sonraki aşamasına hazırlanmana yardımcı olur. İşte şunlar olduğunda yardım alabilirsin:[17]
  • 30 yaşın altında ve düzenli cinsel ilişki (haftada iki kez) yaşayan çiftler 12 ay içinde hamile kalabilir. (artı doğum kontrolünü bıraktıktan sonraki alışma süresi).
  • Eğer 30 yaşın üstündeysen, altı ay denedikten sonra bir doktora görün. 30 yaşın üstündeki ve yarı menopoz yaşayan kadınlar, yaşlanmak doğurganlığı etkilediği için hamile kalmakta daha fazla zorlanabilir. Çoğu durumda, hamilelik yine de başarılabilir ama daha uzun süre alabilir ve daha fazla hedefe odaklı cinsel ilişki ve hayat tarzında değişiklik gerektirebilir.
  • Birkaç özel durumda, hemen bir doğurganlık uzmanına görün. Eğer endometriyozis, pelvik inlamatuvar hastalığın varsa, önceden kanser tedavisi gördüysen, 35 yaşından yaşlıysan ya da düşük yaptıysan, hamile kalmak istediğin anda bir doğum uzmanından randevu al.
 2. 2
  Yaygın doğurganlık sorunları için test yaptır. Hastalık ve stresten fazla egzersiz ve ilaç kullanımına kadar her şey doğurganlığı azaltabilir.
  • Bazı ilaçlar, hamile kalmayı engelleyebilir ya da zorlaştırabilir. Sağlık uzmanına kullandığın tüm ilaç, bitkisel ürünler, katkı maddeleri ve özel içecek ya da yiyecekleri söyle, böylece o da potansiyel doğurganlık engelleyici olanları senin için listeleyebilir.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test yaptır. Bazı hastalıklar hamile kalma ihtimalini düşürürken, bazıları da eğer tedavi edilmezse kalıcı olarak kısırlığa sebep olabilir.
  • Jinekolojik muayene ol. Bazı durumlarda, kadınların spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyen bir doku bariyeri ya da Polikistik Over Sendromu gibi adet döngülerini etkileyen fiziksel bir durumu olabilir.[18] Genel olarak, sağlıklı olduğundan emin olmak için yılda bir kez jinekolojik muayene olmak iyidir.
 3. 3
  Geniş kapsamlı bir doğurganlık testi yaptırmayı düşün. Eğer eşin ve sen ikiniz de bir doktordan genel sağlığınızla ilgili iyi sonuçlar aldıysanız, sperm testi ve doğurganlığınızla ilgili tıbbi takibi düşünebilirsiniz.
  • Erkeklerin, boşalma sırasında çıkan sperm sayısını ve kalitesini analiz ettirmesi gereklidir. Ek olarak yapılabilecek erkek doğurganlık testleri arasında hormon seviyelerini kontrol etmek için kan testi ve boşalma sürecini ya da sperm kanalı tıkanıklığını izlemek için ultrason yer alır.[19]
  • Kadınlara yönelik doğurganlık testleri, çoğunlukla yumurtlama sırasında ve adet döngüsü sırasındaki diğer zamanlarda tiroid, hipofiz ve diğer hormon seviyelerini kontrol eden hormon testleri içerir. Histerosalpingografi, laparoskopi ve pelvik ultrasonlar daha çok rahim, endometriyal astar ve fallop tüplerinin yara, tıkanıklık ya da hastalık açısından değerlendirilmesinde kullanılan prosedürlerdir. Yumurtalık rezervi testleri ve kalıtsal kısırlık problemleri için genetik testler de yapılabilir.[20]

Kısım 4 / 4:
Doğurganlık Tedavisi Kullanmak

 1. 1
  Seçeneklerini değerlendir. Doğurganlık tedavileri pahalı, stresli ve zaman alıcı olabilir. Başlamadan önce göstereceğin özveriyi bir düşün.
  • Bunu eşinle görüş. İkinizin de hem duygusal hem maddi olarak yorucu olan bu süreçte özverili olacağınızdan emin ol. Ne kadar süreyle tedavi olmaya, ne kadar para harcamaya ve ne zaman evlat edinme gibi diğer seçenekleri değerlendirmeye hazır olduğunuzdan konuşun.
  • Doğurganlık kliniğine gitmeden önce güvenli bir sağlık uzmanıyla konuş. Bir çeşit terapiyi ya da prosedürü size sağlamakta hiçbir çıkarı olmayan bir sağlık uzmanı, yardımcı üreme tedavileri hakkında, senin ve eşinin temel seçenekleri anlamanız için daha iyi yardımcı olabilir.
  • Tıbbi geçmişini değerlendir. Bazı prosedürler risk taşıyabilir ve bazıları da belli sağlık özelliklerini taşımayan kadınlara önerilebilir. Senin sağlığını düşünen bir sağlık uzmanı senin özel durumuna uygun olmayan bir teknolojiyi kullanmanı önermeyecektir.
  • Maliyetlere bak. Birçok doktor, maliyetler ve sigorta kapsamı hakkında da bilgi verebilir ve yardımcı üreme tedavisinin ne kadar süreceği ve ne kadar başarılı olabileceğiyle ilgili gerçekçi ve etki altında olmayan bir fikir sunabilir.
  • Doğru uzmanı bul. Özel doğurganlık uzmanları ya da klinikleriyle ilgili tavsiyeler iste hatta gerekiyorsa öneriler al.
 2. 2
  Bir doğurganlık uzmanına ya da kliniğine git. Saddece durumun ve hamile kalmakla ilgili beklentilerin hakkında konuşmak için bir randevu ayarla.
  • Randevundan önce bir soru listesi hazırla. Bir şeyi gözden kaçırmadığına emin olmak için eşinle de üstünden geç. Maliyetler, yan etkiler ve tedavinin başarısı hakkında bir endişe varsa bunları konuş.
  • İlk randevunda fiziksel bir değerlendirme ya da tedaviye başlamayı bekleme. Sadece soru sormaya ve seçeneklerini öğrenmeye hazır bir şekilde oraya git.
  • Sadece bir ziyaret sonrasında bir tedaviye başlama zorunluluğu hissetme; birkaç yere git ve senin için hangi kliniğin en uygun olduğuna karar verene kadar seçeneklerini açık tut.
 3. 3
  Hamile kalmak için in-vitro fertilizasyonu (tüp bebek yöntemi) düşünün. IVF (tüp bebek yöntemi), yardımcı üreme teknolojisi ile hamile kalmada en etkili ve yaygın yöntem olarak kabul edilir.[21]
  • IVF, vücudundan (ya da bir donörden) olgun bir yumurtanın çıkarılmasını ve bir laboratuvarda eşinin (ya da bir vericinin) spermiyle döllenmesi demektir ve daha sonra döllenmiş yumurta rahim içine yerleştirilir ve implantasyonu kolaylaştırılır.
  • Her döngü 2 hafta ya da daha fazla sürer, ama -eğer ödüyorsa- çoğu sigorta şirketi az sayıda tüp bebek yöntemi uygulamasını öder. İşlem invazivdir ve hem yumurtanın çıkarılması hem de tüp bebek implantasyon kısımları risk taşımaktadır.[22]
  • IVF’nin, endometriyozisi olan, daha önce doğum yapmış ya da donmuş embriyo kullanan kadınlarda işe yarama olasılığı daha azdır. 40 yaşından büyük kadınların, başarı oranı %5’ten daha az olduğu için donör yumurta kullanması önerilmektedir. [23]
 4. 4
  Rahim içi aşılama (IUI) hakkında bilgi edin. Doğurganlık sorunları, spermin yumurtaya ulaşmasından ya da sperm sıkıntısından oluşan zorluklardan kaynaklanıyorsa, suni aşılama ya da donör ile döllenme bir çözüm sağlayabilir.[24]
  • Suni aşılama, erkek boşalma problemlerini önlemek için spermin kadın vücuduna enjekte edilmesini içerir. Erkek partnerin spermi kısır ise, bir donörün spermi de kadın bedenine enjekte edilebilir. Bu süreç genellikle kadınlarda yumurtlama hormonları yükseldikten bir gün sonra yapılır ve herhangi bir ağrı veya cerrahi müdahale olmadan bir doktor muayenehanesinde yapılabilir.[25]
  • Aşılama alternatif, daha pahalı ve daha invaziv tedaviler denenmeden önce altı aya kadar kullanılabilir. Bazı durumlarda, tedavi kadın için doğurganlık ilaçları ile birleştirilebilir ve sağlıklı sperm ilk enjeksiyon da işe yarayabilir.
 5. 5
  Diğer doğurganlık tedavilerini sor. Bazı durumlarda, doğurganlık ilaçları doğurganlık hormonlarını yükseltmek ve doğal bir şekilde hamile kalmak için yeterli olabilir. Diğerlerinde Gamete Intra-fallopian Transfer (GIFT) gibi doğurganlık seçenekleri ya da taşıyıcı annelik önerilmektedir.[26]

İpuçları

 • Eğer menopoz sonrası dönemdeysen (adet görmen tamamen durduysa) ya da yumurtalıklarını tamamen aldırman gereken bir ameliyat geçirdiysen ya da fallop tüplerini bağlattıysan, hamile kalamazsın.
 • Eğer işler yolunda gitmiyorsa, eşine stres yaratma. Bazen sadece zamana bırakmak gerekir.
 • Bir erkek sperm sayısını düşürmeden iç çamaşırı giyebilir. Öte yandan sıcak banyo, girdaplı sular, sıkı atletik giysiler, fazla bisiklet sürmek ve dizüstü bilgisayarı pelvik bölgeye koyarak kullanmak da erkeklerin sperm sayısını azaltabilir.[27]
 • Eşlerden birinde obezite görülmesi, döllenme ihtimalini düşürür. Öncelikle sağlıklı bir kiloya gelerek daha kolay hamile kalabilir ve daha güvenli bir hamilelik dönemi yaşayabilirsin.[28] [29]

Uyarılar

 • Hamile kalmak için çok uğraşmak, özellikle de sıkı bir programı takip etmek strese sebep olabilir ve eşinle arandaki fiziksel ve duygusal yakınlığı zedeleyebilir.
 • Ebeveyn olma kararı, hafife alınmayacak kadar büyük bir karardır. Eşinle birlikte bir bebek sahibi olmaya mental olarak hazır olduğundan emin ol.
 • Doğum kontrol yöntemini bırakmadan önce hem sen hem de eşin bir bulaşıcı hastalığınız olmadığından emin olmalısınız.
 • Bebek sahibi olmaya hazır olduğundan emin. Ailen ve eşinle mutlaka konuş.
 1. http://humrep.oxfordjournals.org/content/22/5/1340.long
 2. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/fertility/art-20047584?pg=2
 3. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002414.htm
 4. http://www.asrm.org/uploadedFiles/ASRM_Content/Resources/Patient_Resources/Fact_Sheets_and_Info_Booklets/smoking.pdf
 5. http://www.asrm.org/uploadedFiles/ASRM_Content/Resources/Patient_Resources/Fact_Sheets_and_Info_Booklets/smoking.pdf
 6. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infertility/basics/prevention/con-20034770
 7. http://www.asrm.org/uploadedFiles/ASRM_Content/Resources/Patient_Resources/Fact_Sheets_and_Info_Booklets/Sexual_Dysfunction-Fact.pdf
 8. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/female-infertility/basics/symptoms/con-20033618
 9. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pcos/basics/symptoms/con-20028841
 10. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infertility/basics/tests-diagnosis/con-20034770
 11. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infertility/basics/tests-diagnosis/con-20034770
 12. http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/in-vitro-fertilization/basics/definition/prc-20018905
 13. http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/intrauterine-insemination/basics/what-you-can-expect/prc-20018920
 14. http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/in-vitro-fertilization/details/results/rsc-20207024
 15. http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/intrauterine-insemination/basics/how-you-prepare/prc-20018920
 16. https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/intrauterine-insemination/about/pac-20384722
 17. http://www.americanpregnancy.org/infertility/gift.html
 18. MayoClinic.com on low sperm count
 19. http://www.sciencedaily.com/releases/2007/12/071211233947.htm
 20. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1924918/

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 150.132 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 150.132 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?