Fazla kilolarından bıkıp usandın mı? Kilo vermenin ve verdiğin kiloyu korumanın en iyi yolu uzun süre bağlı kalabileceğin düşük kalorili bir beslenme planı yapmaktır. Eğer sadece hızlı bir şekilde birkaç kilo vermek istiyorsan, kısa vadeli hedefine ulaşmana yardımcı olacak çok sayıda teknik bulunuyor. Daha fazlasını öğrenmek için 1. Adıma geç. Ancak haftada bir veya iki kilodan fazla veremeceğini de unutma.

Yöntem 1 / 4:
Kilo Vermek İçin Egzersiz Yapmak

 1. 1
  Egzersiz yapmaya zaman ayır. Egzersiz yapmaya ilk başladığında kas olarak birkaç kilo alabilirsin, ancak uzun vadeli, sürdürülebilir zayıflama planının önemli bir bileşenidir. Ne kadar yoğun olursan ol, gerçekten kilo vermek ve bu kiloyu korumak istiyorsan her gün egzersize vakit ayırman önemlidir. Markete araçla gitmek yerine yürümek gibi küçük şeyler bile hızlı kilo vermeyi etkileyebilir.[1]
  • Başlamadan önce bir mezura ile belini, kalçanı ve göğsünü ölç. Eğer kilo alıyorsan ama bu değerler azalıyorsa, kas kazanıyor ve yağ kaybediyorsun demektir.
  • Ev işleri yaparken egzersiz yap. Üst kata olabildiğince çok çık, köpeğini günde üç kez gezdir ve enerjik bir biçimde toz al, süpür ve paspas yap.
  • Yürüyüş miktarını arttır. Yürüyen merdiven yerine merdivenleri kullan ve aracını gideceğin yerden olabildiğince uzağa park et.
  • "Egzersiz" gibi görünmese bile, hareket etmeyi gerektiren bir hobi edin. Bahçe işleri yapmak, küçük projeler yapmak, araba üzerinde çalışmak veya hayvanlarla oynamak gibi aktivitelerin hepsi kalori yakmak için harikadır.
 2. 2
  Bir dairesel antrenman programını dene. Özel bir gün için hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışıyorsan ve kilonu korumayı önemli değilse, yoğun bir egzersiz rutinini deneyebilirsin. Birçok kadın ve sağlık dergisinin yanı sıra kişisel eğitmenler de rejimin başlamasından sadece birkaç gün sonra kilo kaybını ve görünür fiziksel zayıflamayı azami seviyeye çıkarmak için tasarlanmış benzer yoğun egzersiz rutinleri önerir.
 3. 3
  Yeni bir programa başlarken yapabileceğin egzersiz türü hakkında gerçekçi ol. Kilo vermeyi ve kilonu korumayı umuyorsan, yoğun bir fitness programından daha fazlasını yapman gerekecektir. Egzersize alışmanın en iyi yolu, gerçekten yapacağın ve zevk alacağın egzersizler seçmektir. Koşmaktan nefret ediyorsan, bunu ana egzersiz biçimin haline getirme - her gün gerçekten keyif aldığın bir egzersiz seçmiş olmana kıyasla çok daha fazla motivasyona ihtiyacın olacaktır. Bunun yerine, yüzmek, bisiklete binmek, hatta Zumba gibi gerçekten sevdiğin birkaç şeyi bulana kadar farklı egzersizler dene.
  • Voleybol, tenis ve hatta frizbi gibi oyunlar harika zaman geçirerek kalori yakmana yardımcı olurken, egzersiz olayını her gün zevk alarak yaptığın sosyal ve eğlenceli aktiviteye dönüştürür.
 4. 4
  Kardiyo egzersizi yapmaya başla. Kardiyo ve direnç antrenmanı kombinasyonu genel vücut sağlığı için önemli olmakla birlikte, kardiyovasküler antrenman fazla kilolarını hızlı bir şekilde dökmene yardımcı olacaktır. Kilo ve direnç antrenmanı hemen kilo vermeni sağlamaz ancak metabolizmanı enerjiyi daha verimli bir şekilde kullanması için tetikleyebilir.
  • Kas hücreleri metabolik olarak yağ hücrelerinden daha aktiftir. Bu, dinlenirken ve uyurken bile yağ hücrelerinden daha fazla kalori yaktıkları anlamına gelir.

  En iyi sonucu elde etmek için programına hem orta hem de yüksek yoğunluklu aerobik egzersizi dahil et.[2]

 5. 5
  Egzersiz programını ilgi çekici hale getir. Çeşitlilik, hem kendini daha sağlıklı kılmanın hem de motive etmenin anahtarıdır. Aynı egzersizi hergün yaptığında kendini yaralama riski daha yüksek olacaktır. Ayrıca daha çabuk sıkılırsın ve egzersiz yapmaya devam etmek için motivasyonu bulman zorlaşır. Spor salonundayken farklı makineler kullan, bir fitness sınıfına katıl ve programına güç antrenmanı ekle.[3]
 6. 6
  Tüm vücudunu harekete geçiren egzersizler seç. Böyle bir çalışma, çoklu egzersiz gibi her kas grubunu çalıştırır ve tek seferde daha fazla kası kullanarak kalori yakmanı sağlar. Örneğin, koşarken veya bisiklete binerken (küçük ağırlıkları kaldırmaya çalışarak) güç antrenmanı yapmaya çalış.[4]

  Aynı kas grubundaki güç antrenmanları arasında en az 24 ila 48 saat dinlen.
  Her hafta bir veya iki gün egzersiz yapma.

 7. 7
  Yeterince dinlen. Düzgün bir şekilde dinlenmek, fazla yememeni sağlayarak ve fiziksel aktivite sırasında yaralanma riskini azaltarak gün boyunca yeterli enerjiyi korumana yardımcı olur. Uyku eksikliği aslında yağ kaybetme güçlüğü ile ilişkilidir, bu nedenle yeteri kadar uyumak kilo kaybetme yolunda sana gerçekten yardımcı olabilir.[5]
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Bir Beslenme Planı Yapmak

 1. 1
  Kalorileri say. Vücudunun düzgün çalışması için gereken asgari kalori miktarını bilmen, kendi kişiselleştirilmiş sağlıklı beslenme planını yapmana ve hızlı ancak sürdürülebilir bir şekilde kilo vermene yardımcı olacaktır. Bireysel kalori ihtiyacın yaş, cinsiyet, boy ve etkinlik seviyesine göre değişecektir. Her gün tüketmen gereken kalori miktarını internet üzerinde bulabileceğin hesap makineleri ile hesaplayabilirsin.[6]
  • Bir günde en az 1.200 kalori tüketmelisin. Tıbbi denetim olmadan bu seviyenin altına inme.
  • Ayrıca, kilo verme hedeflerini, özel beslenme gereksinimlerini, mevcut beslenme alışkanlıklarını ve potansiyel gelişim alanlarını görüşmek için bir diyetisyene veya doktora danışarak ne kadar yemen gerektiğini öğrenebilirsin.
  • Bir beslenme planı geliştir. Sebze, meyve, tahıllı, iyi yağ ve yağsız protein dengesi olan sağlıklı besinleri seç. Bir yemek tabağının yarısında sebze veya meyve, diğer yarısında tam tahıl ve yağsız protein bulunmalıdır.
  • DASH diyeti, TLC diyeti, Mayo Klinik Diyeti, Weight Watchers diyeti ve Volumetrics diyeti, bugünden başlayarak kilo vermene yardımcı olacak harika beslenme planları sunmaktadır. İnternet üzerinden arama yaparak bu diyetler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin.[7]
  • Vermen gereken kilo miktarı ne kadar fazlaysa, ilk birkaç kilonu o kadar hızlı verirsin. Yani, sadece 5-10 kilo vermen gerekiyorsa, sonuç elde etmek için daha uzun bir süre sabırlı olman ve egzersizlerine ve diyetine devam etmen gerekir.
 2. 2
  İştahını baskılayan yiyecekler tüket. Dengeli yemekler yemek düşük kalorili beslenmenin yanında iştahını bastırmaya da yardımcı olur, böylece fazla yemezsin ve kilo kaybetme planların suya düşmez. Senin saatlerce tok hissetmeni sağlayacak belirli yiyecekler vardır. Aşağıdaki gıdaları diyetine dahil etmeye çalış:
  • Greyfurt
  • Yulaf ezmesi
  • Elma
  • Yumurta
  • Zencefil
  • Fındık
  • Yapraklı yeşillikler
  • Patates
  • Bitter çikolata
  • Baharatlı yiyecekler
 3. 3
  Bir yemek günlüğü tut. Bir hafta boyunca yaklaşık miktarları ile birlikte yediğin tüm yemekleri, atıştırmalıkları ve tükettiğin içecekleri yaz. Tükettiğin şeyleri yazman, bedenimize neler koyduğumuz konusunda dikkatli kalmamıza ve sağlıklı kalmamız konusunda bizi motive etmeye yardımcı olur. Yapabilirsen, yemek veya atıştırma sonrası hemen kalori değerlerini yaz.
  • Günlük diyetine kahve karışımları, çeşniler ve diğer ilaveleri dahil etmeyi unutma.
 4. 4
  Tetikleyici gıdaları tespit et ve planlamanı buna göre yap. Tetikleyici gıdalar, atıştırmamızı isteten aktivitelerdir. Bu, bazı insanlar için gece oturup film izlemektir, bazıları için ise gece geç saatlere kadar çalışmaktır. Tetikleyici gıdalarını biliyorsan bunları planlayabilirsin — evini sağlıklı atıştırmalıklarla doldur veya elinin altında bulundur.
  • Atıştırmayı sevdiğin sağlıksız yiyecekleri satın almazsan, bunların diyetini sabote etme olasılığın da o kadar az olacaktır.
 5. 5
  Porsiyonlarına dikkat et. Beslenme planına dahil ettiğin porsiyonların makul miktarda olmasına dikkat et. Örneğin; badem ve yaban mersini kurusundan oluşan sağlıklı bir atıştırmalık, miktarına dikkat etmediğin taktirde büyük bir kalori kaynağına dönüşebilir. Ayrıca, önceden bölüştürülmüş sağlıklı atıştırmalık hazırlanmak, akılsızca aşırı yemekten kaçınmana ve sağlıklı atıştırmanı sağlayabilir.[8]
  • Bu yemekler için ihtiyacın olan şeylerin bir listesini yap ve markete gittiğinde listenin dışına çıkma. Market bültenlerine bakmak hem sana fikir verebilir, hem de haftalık indirimli ve mevsimlik ürünleri satın alarak maliyetleri azaltmanı sağlayabilir.

  Daha güçlü tatlar, porsiyonu kontrol etmene yardımcı olabilir. Örneğin; bitter çikolata veya koyu bir bira küçük miktarlarda tatmin edicidir ancak hızla tüketilmesi zordur.

 6. 6
  Öğünleri atlama. Sağlıklı bir kahvaltı yapmak, dinlenme metabolizma hızını gün içinde daha erken arttırır, enerji seviyeni yüksek tutar ve gün boyunca yüksek kalorili atıştırma isteğine direnmene yardımcı olabilir. Metabolizmanı aktif tutmak için her iki ila dört saatte bir küçük atıştırmalıklar veya yemek yemeyi planla. Düzenli olarak yemek ayrıca kan şekerini sabit tutar ve sağlıksız kalorili kaçamakları veya yemek planındaki sapmaları azaltır.
 7. 7
  Ayartıcı atıştırmalık reyonundan uzak dur. Markette gazoz, kurabiye, dondurma, pizza ya da diğer şişmanlatan ve yüksek derecede işlenmiş gıdaların bulunduğu reyonlardan kaçınırsan sağlıksız ürünleri satın alma ihtimalini daha aza indirgemiş olursun. Onları göremezsen, onların albenisine de kapılmazsın.
 8. 8
  En sevdiğin yüksek kalorili yiyecekler yerine akıllı alternatifler seç. Çoğu gıdanın, gereksiz yağ, şeker ve kalori olmadan en sevdiğin yiyeceklerin keyfini çıkarmanı sağlayacak sağlıklı muadilleri bulunur. Yüksek kalorili işlenmiş yiyecekleri ve içecekleri daha sağlıklı muadilleri ile değiştirmek daha hızlı kilo vermene yardımcı olabilir.
  • Her hafta birkaç gün sebze yemeyi düşün. Et yerine fasulye, soya peyniri veya mercimek gibi besleyici gıdalar tercih ederek hem günlük kalori alımını önemli miktarda azaltır, hem de diyetine sağlıklı besinler ekleyebilirsin.
  • İşlenmiş bir kurabiye ya da pasta yerine lezzetli meyveler ye.
  • Patates cipsi ve çikolata gibi atıştırmalıklar yerine besin değeri yüksek, kalori ve yağ açısından değerleri düşük gıdaları tercih et. Dil peyniri ile bir avuç üzümü, birkaç kraker ile fıstık ezmesini ya da dilimlenmiş kırmızı biber ile birkaç çorba kaşığı humusu harmanlamayı dene.
  • Sirke ve limon suyu yerine ranch veya blue cheese sosu kullanmayı deneyin.
  • Yemeklerde tereyağı yerine bir yemek kaşığı zeytinyağı kullan. Aynı kalori değerine sahiptir ancak daha sağlıklı bir yağ türüdür.
 9. 9
  Şekerli sıvılar tüketmeyi bırak. Alkolsüz içecekler, meyveli enerji içecekleri, aromalı kahveler ve martini yerine su, çay, siyah kahve veya maden suyunu tercih et. Kalorileri yerine bir şey koyarak azaltmak düşündüğünden çok daha kolay olabilir. Örneğin; sabahları uzun bir latte 500 kalori kadardır. Bir kilo vücut yağının (verilmiş veya alınmış) kabaca 7.400 kaloriye eşdeğer olduğundan dolayı, bu zengin içeceğin yerine siyah kahve tercih etmen haftada yarım kilo vermene yardımcı olabilir.[9]
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Kilo Verme Tedavileri Yapmak

 1. 1
  Saunaya git. Saunalar, sadece 15 dakikada yarım litre ter kaybetmeni sağlayabilir. Dehidrasyonu önlemek için, sauna süresini günde 15 veya 20 dakika ile sınırlandır. Bu, çeşitli türlerde atılım sağlayan çoğu şipşak tedavi gibi, su ağırlığını azaltarak seni birkaç günlüğüne zayıflatmanın bir yoludur. Bu, kalıcı bir kilo verme yöntemi değildir. Dehidratasyon riskini azaltmak için saunadan sonra birkaç bardak su içmelisin.
  • Güreş ya da benzer bir tartım için kilo veriyorsan (yaygın bir sağlıksız uygulama), bunu tekrar su almadan önce yap.

  Tansiyon veya kalp rahatsızlığı olan kişiler ve küçük çocuklar saunaya girmemelidir.[10]

 2. 2
  Mineral vücut sargısı hakkında bilgi al. Bazı mineral sargıları, belini, baldırlarını ve kollarını incelterek zayıflatmana yardımcı olduğunu iddia ediyor. Bu işlem, vücudunu toksinlerden arındıran, kilolarından kurtulmana yardımcı olan, selüliti (cilt yüzeyine yakın yağ) azaltan ve anında cildi yumuşatan ve sağlamlaştıran mineral bazlı bir temizliği içerir.
 3. 3
  Diğer sargı türlerini değerlendir. Mineral vücut sargısı en yaygın olanı iken, belini incelttiğini iddia eden başka tür sargılar da vardır. Yine, bunlar kalıcı kilo kaybı sağlamaz, ancak özel bir gün için zayıflamana yardımcı olabilirler.
 4. 4
  Bir zayıflama kampına katıl. Bazen bir egzersiz rutinine ve diyet planına bağlı kalmak çok zorlayıcı olabilir. Eski alışkanlıklar ve günlük rutinler seni her fırsatta eski yiyeceklerine ve faaliyetlerine yönlendirecektir. Bununla mücadele etmek için birçok insan günlük hayatlarından onları uzaklaştıran zayıflama programlarına katılıyor. Bazen inziva da denen bu programlar çok farklı şekillerde olur ve gencinden yaşlısında herkesin katılımına açıktır.[12] Tercih ettiğin zayıflama kampına katılmadan önce, bu kampın yaşın ve özel sağlık ihtiyaçlarına uygun donatıldığından emin olmalısın.[13]
 5. 5
  Liposuction (yağ alma ameliyatı) yaptırmayı düşün. Liposuction, hızlı ve hedefe yönelik zayıflama için cerrahi bir seçenektir ve genellikle sadece nispeten sağlıklı vücut ağırlığına sahip ancak birkaç yüksek yağlı dokuya sahip kişiler için tavsiye edilir. Cerrahi bir işlem olduğu için, önemli sağlık riskleri taşır ve sadece lisanslı bir profesyonel tarafından gerçekleştirilmelidir.[14]
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Diğer Kanıtlanmış Diyetler

 1. 1
  Akdeniz diyeti yap. Eğer yaktığından daha az kalori tüketirsen, herhangi bir diyet işe yarayacaktır. Bu, diyetin ille de sürdürülebilir veya sağlıklı olduğu anlamına gelmez, ancak kısa vadede kilo verdirir. Akdeniz diyeti gibi bir beslenme planı kilo kaybını sürdürmene yardımcı olabilir. Bu diyet, Akdeniz'e yakın yaşayan insanların geleneksel malzemeleri ve pişirme tarzlarına dayanmaktadır. Araştırmalar, bu diyete bağlı kalan insanların kalp hastalığına yakalanma risklerinin daha az olduğunu göstermiştir - ayrıca zayıflamana, ince ve düzgün görünmene yardımcı olur.[15] Aşağıdaki gıdaları tüketmeye odaklan (ve ekmek, süt ürünleri ve işlenmiş gıdalardan uzak dur):
  • Balık
  • Zeytin yağı
  • Sebzeler
  • Meyve
  • Fasulye ve diğer baklagiller
  • Baharat
  • Kabuklu yemişler
  • Kırmızı şarap
 2. 2
  Paleo diyeti dene. Mağara adamlarının yeryüzüne hükmettiği zamanlarda çörek pişirmeye veya patates kızartmaya zamanları olmadı. Paleo (yani paleolitik) diyeti, ilk atalarımızın beslenme şeklini canlandırmayı amaçlar ve sistemlerimizin modern malzemeler ve pişirme yöntemleri için inşa edilmediğini iddia eder. Et, sebze, meyve ve o zamana kadar mevcut olabilecek diğer yiyecekleri tüketir ve taş devri insanının sahip olmadığı şeylerden kaçınırsın.
  • Yapay tatlandırıcılar veya tahıllar yasaktır.
  • Bazı insanlar kilo kaybını hızlandırmak için paleo diyetini aralıklı oruçla birleştirirler.
 3. 3
  Whole30 diyetini yap. Bu diyetin ardındaki fikir, sindirim sistemini zorlayan suni malzemeler ve diğer işlenmiş ürünleri sisteminden temizlemek için tüm işlenmiş yiyecekleri 30 gün boyunca diyetinden çıkarmaktır. 30 gün sonra, belinin küçüldüğünü ve daha enerjik olduğunu fark edeceksin.[16]
  • Tahıllar, süt ürünleri, şekerler, baklagiller, alkol ve tüm işlenmiş gıdalardan uzak dur.
  • Et, sebze ve biraz meyve ye ve bol su için.
 4. 4
  Çiğ gıda diyeti yap. Etten hoşlanmıyorsan ve yemek pişirmekten bıktıysan, bu diyet tam sana göre. Çiğ gıda diyeti tamamen pişmemiş gıdalardan oluşur. Bu diyetle bir sürü taze sebze ve meyve tüketerek kilo verirsin. Hindistan cevizi sütü, kabuklu yemişler, tohumlar ve diğer pişmemiş yiyecekler de çiğ gıda diyetinde tüketilebilir.[17]

  Diyetisyenler, uzun süre çiğ gıda diyeti yapmanın gerekli besin maddelerinden mahrum bırakacağı konusunda uyarıyorlar.

  Reklam

İpuçları

 • Kalori alımını yavaş yiyerek azaltabilirsin; beynin tokluk sinyalini alması 20 dakika sürer. Isırıklar arasında nefes almak, tokluk hissini fark ederek durmanı sağlayarak aşırı yemeni önlemeye yardımcı olabilir.
 • Amaç genel olarak sadece kilo değil, yağ kaybetmektir. Zayıflama programına güç antrenmanı da dahilse (ki öyle olmalı), başlangıçta kilo alabilirsin. Eğer öyleyse, endişelenme! Muhtemelen yağdan kaybetmiş ve yağdan daha yoğun ve daha sağlıklı olan kastan kazanmışsındır.
 • Sağlıklı zayıflamanın çaba, özveri ve kararlılık gerektirdiğini unutma.
 • Kilo vermenin en sağlıklı yolu, sağlıklı ve besleyici bir diyeti, doğru su tüketimini ve makul ve çeşitli bir egzersiz rutinini birleştirmektir. Çok hızlı bir şekilde birkaç kilo vermek için bir moda diyeti veya başka bir hızlı kilo verme yöntemini kullanacaksan, sağlığını korumak ve sürdürülebilir kilo kaybını desteklemek için birkaç gün veya haftada bir daha sağlıklı zayıflamayı sağlayan uzun süreli zayıflama planına geç.
 • Motivasyon kaynağını ve zayıflama hedeflerini belirle. Seni zayıflamaya teşvik edecek nedenleri yazmayı dene, böylece hedeflerini sürekli olarak hatırlayarak başarılı olacağın konusunda kendinden emin olursun.
 • Sağlık uzmanları haftada yarım kilo ila 1 kiloluk yavaş ve sürekli kilo kaybını öneriyorlar. Bu da, sağlıklı beslenme ve orta düzeyde egzersizle birlikte olmalı.
 • Belirli bir etkinlik için hızlı kilo vermek iyi bir geçici motivasyon olabilir, ancak uzun vadeli zayıflama planların için birkaç özel hedef belirlemek de ilk hedefine ulaştıktan sonra seni zayıflama planından sorumlu tutması açısından faydalıdır.
 • Bir destek ağı oluştur. Destekleyici arkadaşlar ve aile üyeleri kilo vermene ve kilo kaybını korumana yardımcı olabilirler. Tek bir kişiye bile hesap vermek, başarılı, hızlı ve uzun süreli kilo verme şansını artırır.
 • Tek bir hatanın başarısız olduğun anlamına gelmediğini unutma. Bir adım geri attıysan, kendini yeniden merkeze al ve planlarını takip etme alışkanlığına geri dön.
 • Dergi makalelerinde ne söyleniyor olursa olsun, noktasal zayıflama bir efsanedir! Vücudun yağ yaktığında, bunu tüm vücudundan verir, tüm yaptığın mekik çekmek olsa dahi. Uygun aerobik egzersizi ve diyetle desteklenmediği sürece, ne kadar mekik çekersen çek o göbekten kurtulamazsın! Karın kasları milyonlarca mekik çekmeyle olmaz; düşük vücut yağ oranına sahip olmakla olur. Eğer hedefin buysa, karın kası rutinine ek olarak bol miktarda aerobik egzersiz yaptığından emin ol.

Reklam

Uyarılar

 • Eğer diyetin veya egzersiz rutinin nedeniyle baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, ağrı, denge kaybı, baş ağrısı gibi olumsuz yan etkiler hissediyorsan, programa son ver ve normal beslenmene veya aktivitene devam et. Eğer ağrı veya sıkıntın şiddetliyse veya hissettiklerin kaygılandırıyorsa bir uzmana danış.
 • Bir sağlık uzmanına danışmadan zayıflama veya egzersiz programına başlama. Hızlı kilo verme programlarının veya diğer etkili kısa süreli kilo verme stratejilerinin uygun olmadığı birçok sağlık durumu vardır.
 • Diyet planına takviye eklemeden önce bir doktora veya diyetisyene danış, çünkü multivitaminler ve takviyeler herkes için gerekli değildir, özellikle de dengeli bir diyet izleniyorsa.
 • Çok hızlı kilo vermek tehlikelidir ve sağlığın üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu makalenin başlığına rağmen, forma girmek en iyi yavaş yavaş yapılır. Uzun süreli aşırı kilo kaybı önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Kilo vermenin en güvenli ve en sürdürülebilir yolu, bunu yavaşça ve bir sağlık uzmanının rehberliğinde yapmaktır.
 • Kendini aç bırakmaya çalışma. Düzenli olarak yeteri kadar kalori tüketmeyi ihmal etmek, umduğundan daha aksi sonuçlar doğurabilir ve eğer bu şekilde devam ederse hayati tehlike oluşturabilir. Birden fazla öğün atlayarak veya günlük kalori alımını önemli ölçüde azaltarak kilo vermeye kalkıştıysan, yeme bozuklukları hakkında bilgi almak için bir sağlık uzmanıyla konuş.
 • Kalori veya yiyecek gruplarını ciddi şekilde kısıtlayan moda diyetlerden, diyet haplarından ve "şipşak" diyet planlarından uzak dur. Hızlı kilo kaybı için moda diyetler ve teknikler her zaman etkili değildir ve bazıları tehlikeli olabilir. Haplar, tozlar ve aşırı kalori kısıtlaması, belirli besin gruplarından tamamen uzak durma veya aşırı egzersiz gerektiren diyet programları sağlık açısından çok tehlikeli olabilir. Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmeyen haplar ve takviyeler güvenli olmayabilirler. Belirli bir gıda türünden kaçınmak için tıbbi bir nedenin yoksa, yeterli beslenme ve sağlıklı, sürekli kilo kaybı için dengeli ve çeşitli bir diyet gereklidir. Diyet hapları ve kısıtlayıcı diyet planları beslenme yetersizliği, organ hasarları, yüksek kolesterol ve diğer birçok tehlikeli sağlık sorunlarına neden olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Bitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl Büyütülür?

wikiHow

Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Yüzden Nasıl Kilo Verilir?

wikiHow

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

wikiHow

2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?

wikiHow

Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?

wikiHow

Test Kullanmadan Hamile Olduğun Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Regl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?

wikiHow

Kasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

wikiHow

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Claudia Carberry, RD, MS
Ortak yazarları :
Lisanslı Diyetisyen
Bu makaledeki ortak yazarları Claudia Carberry, RD, MS. Claudia Carberry Arkansas Tıp Bilimleri Üniversitesi’nde Diyetisyen’dir. Beslenme alanındaki Yüksek Lisansı'nı 2010 yılında Tennessee Knoxville Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 23.012 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 23.012 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam