Yetişkin Müslümanlar ibadet ve namaz öncesinde gusül denen abdesti alırlar. Gusül abdesti (belirli bölgelerinin yıkanmasıyla alınan namaz abdestine kıyasla) bütün bedenin yıkanmasıyla alınır ve hem erkek hem de kadın için cinsel ilişki, hayız, bilincin kaybolması, doğum yapma veya doğal nedenlerle ölüm sonrası gerçekleştirilen bir ritüeldir. Burada niyet, tüm vücudu su ile yıkayıp ovalayarak kirlerden arındırmaktır.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Yıkanma İçin Su Bulmak

 1. 1
  Temiz bir su kaynağı bul. Bu kaynak yağmur, kuyu, kaynak suyu, deniz, nehir, erimiş kar veya gölet suyu olabilir. 6,5 x 6,5 metrelik bir alanı kaplayan su, temiz su alınacak yeterli büyüklükte kabul edilir.[1]
 2. 2
  Meyve veya ağaç sularını veya daha önce kullanılmış temiz olmayan suları kullanma. Hayvan veya insan vücut sıvısı bulunan sular da kabul edilmez. Rengi bozuk su kullanılmamalı.
  • Bu ritüel için güvenilir su kullandığından emin ol; dünyanın bazı sıcak kesimlerindeki sularda, burundan solunması halinde ender fakat ölümcül beyin enfeksiyonuna neden olan “naegleria fowleri” denen amip bulunabilir. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'nin (CDC) boy abdestinin nasıl güvenli bir şekilde alınabileceğine dair rehberleri bulunuyor.[2]
 3. 3
  Eğer yolculukta isen ve temiz su kaynağı bulamazsan temiz bir toprakla el ve yüzlerini ovalayabilirsin. Bu, teyemmüm olarak bilinir. Su kaynağı bulduğun zaman su ile gusül alman gerekir.[3]

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Zorunlu Guslü Anlamak

 1. 1
  Erkek veya kadın için boşalma sonrası gusül abdesti alınması gerekir. Cinsel ilişkiye girilip girilmemesi önemi değildir, aykırı fiiller ve rüyalanma sonrası da gusül gereklidir. Bazen cinsel ilişkiyi düşündükten veya arzuladıktan sonra dışarı sızan medi (üretral sıvı) akıntısı için gusül gerekli değildir, fakat namaz kılmak için abdest gereklidir.
 2. 2
  Kadınların adet kanaması bittikten sonra gusül almaları gerekir. Bu doğum sonrası kanama için de geçerlidir. Eğer doğum sonrası kanama olmazsa, doğumdan sonraki 40. günde gusül alınması gerekir.
 3. 3
  Doğal nedenlerden ölenler de aynı şekilde yıkanır. Şehitlerin yıkanması gerekmez.
 4. 4
  Aşağıdaki durumların ardından istenirse gusül abdesti alınabilir. Bunlar tercih edilir ama zorunlu değildir.
  • Gayri Müslim bir kişi Müslüman olduğunda.
  • Cuma namazından önce.
  • Bayram namazlarından önce.
  • Bir mevtayı yıkadıktan sonra.
  • Mekke’de hacca gitmeden önce.
 5. 5
  Bu ritüeli gerçekleştirmek için mahremiyeti olan bir yer bul.

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Gusül Abdesti Almak

 1. 1
  Temizlenmek için gusül alma niyetiyle başla. Niyet kalple edilir ve sözle söylemek zorunlu değildir.[4]
 2. 2
  Bismillah de. Bunun anlamı "Allah’ın adıyla" demektir. İfadenin tamamının söylenmesi tavsiye edilir: Bismillâhirrahmanirrahim, yani "Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla".
 3. 3
  Suyun önünde dur. Ellerini bileklerine kadar yıka. Parmaklarının aralarını ovala ve üç kez tekrar et.
 4. 4
  Üç kere de sol el ile tekrar et.
 5. 5
  Mahrem yerlerini yıka. Üç kere tekrarla. Mahrem bölgelerdeki tüm meni (erkekler için) veya vajinal akıntıları suyla ve elinle ovalayarak temizle.
 6. 6
  Ellerini üç kere yıkadıktan sonra, temiz kaynaktaki suyu avucuna doldur ve ağzına ver. Suyu ağzında çalkala ve tükür.
  • Eğer istersen bunu üç kez tekrar edebilirsin.
 7. 7
  Ellerinle burun deliklerine su ver. Sol eline suyu sümkür. Üç kez tekrar et.
 8. 8
  Yüzünü yıka. Saç dibinden çene ve alt çene kemilerinden kulaklarına kadar yüzünü üç kez yıka.
  • Erkekler sakallarını da yıkamalı. Bir avuç dolusu su alarak sakallarını yıkayıp ıslak parmaklarını bir kez sakalının içinden geçir.
 9. 9
  Sağ ön kolu dirseklere kadar üç kez yıka. Sol kol için aynısını tekrar et.
 10. 10
  Suyu saç köklerine ulaşacak şekilde üç kez başına dök. Eğer erkek veya kadının saçları örülü ise, saç ve örgü diplerini suyla ıslatmalıdırlar. Eğer saç köklerini ıslatamıyorlarsa, örgüyü açmaları gerekir.
 11. 11
  Vücudun sağ kısmını omzundan bol su dökerek yıka. Sol kısım için aynı şekilde tekrar et.
 12. 12
  Başından su dök. Tüm vücudunun temizlendiğinden emin olmak için vücudun her yerini suyla ovala.
 13. 13
  Yıkandığın veya dikildiğin yerden uzaklaş ve önce sağ ayağını, sonra da sol ayağını bileklere kadar yıka. Ayak parmaklarının aralarına su döküp ellerinle ovalamayı unutma.
  • Ayak tabanını da yıkamayı unutma.
  • Tüm yıkamalar üç kez tekrar edilebilir.
 14. 14
  Vücudunu temiz bir havlu ile kurula. Vücudunu örtmekte acele et. Tüm vücudunu belirtildiği şekilde yıkadıktan sonra namaz abdesti de almış sayılırsın.[5]

İpuçları

 • Namaz abdestinde olduğu gibi, kadınlar bu ritüeli gerçekleştirirken tırnaklarındaki ojeyi temizlemelidir. Kadınlar küpe deliklerinden su geçmesi için bir küpenin ucunu kullanabilir. Erkekler ve kadınlar suyun cilde temas etmesini engelleyen her şeyi çıkarmalıdır.
 • Gusül abdestine ihtiyacın olmadığı zamanlarda alıştırma yaparak alışkanlık kazanabilirsin.

Uyarılar

 • Unutma ki, vücudunda yıkanmayan alanların kalması gusül abdestini geçersiz kılar. Guslün detaylı bir şekilde, kalbinde temizlenme niyetiyle yapılması gerekir.
 • Mahrem kısımların örtülü değilse gusül alırken Mekke'deki Kabe'nin yönü olan kıbleye dönme.
 • Bu ritüeli gerçekleştirirken konuşmamak daha uygundur.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Temiz su kaynağı
 • Mahremiyeti olan bir alan
 • Temiz havlu
 • Temiz bir zemin

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 27 kişi çalıştı. Bu makale 13.413 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Diğer dillerde
Bu sayfaya 13.413 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?