Güzel görünmek sadece dış güzellikten çok daha fazlasıdır. İçinde ne olduğu da önemlidir. Bu wikiHow makalesi hem iç hem dış güzelliğe nasıl sahip olacağını sana gösterecek.

Yöntem 1 / 2:
Dış Güzelliğini Ortaya Çıkar

 1. 1
  Güzel bir vücuda sahip ol. Güzel bir vücuda sahip olmak için kara lahanalı smoothie içip günde on beş kilometre koşman gerekmez. Güzel bir vücuda sahip olmak aldığın besinlere özen göstermek ve vücudunun ne yaptığına dikkat etmek demektir.
  • Biraz egzersiz yap. Haftada üç kez sadece otuz dakika spor yapmak vücudun için harikalar yaratabilir. Biraz yoga yapıp her gün yürüyüşe çıkmanın ya da yüzmenin kendini sağlıklı hissetmen üzerinde nasıl bir etki yaratacağını görsen şaşırırsın.
   • Spor sınıflarında yeni arkadaşlar edinebilir ya da yürüyüş veya yüzme sırasında düşüncelere dalmak için ihtiyacın olan zamanı ayırabilirsin.
   • Ayrıca cildin de sağlıklı bir ışıltıya kavuşur ve yaşam enerjin dışarı vurur.
   • Doğru miktarda egzersiz yaptığında kendini daha mutlu hissedersin ve daha fazla enerjin olur.
  • Sağlıklı beslen. Arada bir en sevdiğin yemekleri tüketmek sorun değildir ama bedeninin dışarıdan mükemmel görünmesi ve aynı zamanda iyi hissetmesi için sağlıklı bir beslenme de önemlidir.
   • Günde üç dengeli öğün ye. Birçok kişi öğün atlar çünkü bunun kilo vermelerine yardımcı olacağını düşünür ama bu aslında huysuz ve yorgun olmana neden olur.
   • Her gün sağlıklı bir porsiyon meyve ve sebze ye. Günde birkaç kez elini meyve kâsesine daldırmaktan çekinme ve mümkün olduğunca her öğünde sebze ye.
   • Fazla işlem görmüş veya yağlı yiyeceklerden kaçın çünkü kendini yorgun hissetmene neden olur ve sindirim sistemine zarar verebilir.
  • Bedenini dinle. Güzel bir vücuda sahip olmak aynı zamanda spor yaparken veya doğru beslenirken aşırıya kaçmamayı gerektirir.
   • Kendini çok yorgun hissediyorsan veya soğuk algınlığın olduğunu düşünüyorsan planladığın egzersizi es geçmek sorun değildir. Kendini daha kötü hissetmektense biraz mola vermek daha iyidir, aksi hâlde daha uzun süre egzersiz yapamayabilirsin.
   • Canın gerçekten çok dondurma çekiyorsa yiyebilirsin. Gerçekten canının istediği şey yerine buzdolabındaki her şeyi yemekten daha iyidir. Bir şeyi canın çok çektiğinde buna razı gelmelisin, tabii makul ölçüde.
 2. 2
  Güzellik sadece yüzeysel değildir ama cildini de koruman önemlidir. Cildin sağlıklı ve temiz göründüğünde kendini iyi hissedersin. Yüzünü yıkamak ve doğru krem ve nemlendiricileri kullanmak yüzünü en iyi şekilde sergilemene yardımcı olabilir.
  • Cilt tonun ne olursa olsun güneşte çok fazla vakit geçirme. Çok fazla güneşe maruz kalıyorsan SPF 15 veya daha yüksek korumalı bir güneş kremi sürmelisin.
   • Bulutlu bir günde dışarı çıktığında bile güneş yine de cildine etki edebilir, bu nedenle beklenmedik güneş yanıklarından kaçınmak için yüzüne dokun veya bir aynaya bak.
  • Bol su iç. Su cildini içten nemlendirir ve soyulma ya da kurulukla savaşmaya yardımcı olur. Günde en az sekiz su bardağı su içmen önerilir.
  • Yüzünü sabah akşam yıka. Yağlı bir cildin varsa yüzünde akne oluşmaması için yüz temizleyici bir ürün kullan. Kuru bir cildin varsa hassas bir temizlik ürünü kullan ve yüzünü mutlaka nemlendir.
  • Dudaklarına bakım yap. Özellikle de kış aylarında dudak kremi sür. Korumanın yanında biraz da renk istiyorsan renkli dudak kremi alabilirsin.
  • Zamanın varsa ve sana kendini iyi hissettiriyorsa makyaj yap. Ama makyaj yaptığında günün sonunda makyajını iyice temizlemeyi unutma.
 3. 3
  Hijyen çok önemlidir. Günlük hijyen güzel bir vücuda sahip olmanın bir parçasıdır. Temiz ve güzel kokarsan iyi bir ilk izlenim bırakma ihtimalin çok daha fazla olur.
  • Her gün duş al. Bu, vücudunun temiz kokmasını ve görünmesini sağlar.
  • Saçlarını yağlı görünmemesi için ihtiyacın olan sıklıkta yıka.
  • İstenmeyen bir koku yaymamak için deodorant sık.
 4. 4
  Ayakların ve ellerinin güzel görünmesini sağla. Vücudunun bu uzuvları günlük yaşam sırasında çok yıpranır. Cildinin nemli, tırnaklarının bakımlı olmasına özen göster.
 5. 5
  Dişlerini koru. Dişlerin sana harika bir gülümseme vermekle kalmaz, aynı zamanda her yaşta sevdiğin yiyecekleri yemeye devam edebilmeni sağlar. dişlerini her sabah, her akşam ve mümkünse her yemekten sonra fırçala.
  • Düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanmaya ek olarak 6 ayda bir dişçiye kontrole git. Bu sayede inci beyazı dişlerinle ilgili çıkabilecek büyük sorunlardan kaçınmış olursun.
  • İstersen diş beyazlatıcı çözümleri dene.
 6. 6
  Güzel bir saç stili seç. Saçların seni tamamlayan en güzel şeydir. Saçların varsa onlara yüzünü güzel gösteren bir şekil verdir ve kendi saç rengini sevmiyorsan iyi bir renk seç.
  • Fazla saçın yoksa ya saçlarını kısa kestir ya da kişisel stiline dair bir mesaj verecek çok güzel bir şapka (ya da birkaç şapka) al.
  • Saçlarını her gün tarayarak ve en azından iki ayda bir kestirerek sağlıklı kalmasını sağla. Bu, saçlarının iyi görünmesi için çok etkilidir.
 7. 7
  Güzel bir gardırobun olsun. Gardırobundakilerin güzel olması için pahalı olmaları gerekmez. Yalnızca stilini ortaya koyması ve vücudunu güzel göstermesi gerekir. Nicelik yerine niteliğe önem vermeyi unutma.
  • Kuru temizlemeye vermene gerek kalmadan yıkayabileceğin iyi kumaşlar ve sana uyan renkler seç. Uzun süre dayanmayacak 2 ucuz gömlek almak yerine birçok sezon giyebileceğin kaliteli bir gömlek almak için para biriktir.
  • İndirimli satış yapan veya outlet mağazalarda çok iyi markalar ve eşsiz parçalar bulabilirsin.
 8. 8
  Zamansız olduğunu bil. Vücudun zamanla değiştikçe güzellik rejimin de değişecektir ama sen yine sen olacaksın. Güzel olmak için 25 yaşındayken göründüğün gibi görünmen gerekmez. Tek yapman gereken kendine iyi bakmak ve her gün iyi bir etki bırakmak için elinden geleni yapmaktır.
  Reklam

Yöntem 2 / 2:
İç Güzelliğini Geliştir

 1. 1
  Bilgeliğin peşinden git. Kendini bilgeliğe adayan ve hayatlarını akıllı prensipler doğrultusunda yaşayan insanlar etrafındaki herkese güzellik ve iyilik saçar. Bilgelik asla tam olarak erişilen bir şey değildir; bu bir büyüme sürecidir ve her zaman öğrenilecek bir şey vardır.
  • Meditasyon yap veya davranışların üzerinde düşün. Hiçbir şey yapmadan yalnızca düşünmeye zaman ayırırsan bu ister meditasyon yapmak, ister günlük tutmak ya da yalnızca bir parktaki güzel bir manzarayı hayranlıkla izlemek olsun, çok şey öğrenebilirsin.
  • Bilge insanların eserlerini oku. Yazarlar, şairler veya tarihçilerden çok şey öğrenebilirsin. Okumak bilgi edinmene ve düşüncelerine bir anlam kazandırmana yardımcı olabilir.
  • Gerçekten saygı duyduğun insanların fikirlerini dikkatle dinle. Seninle benzer alanda çalışan, sağlıklı ilişkileri olan veya hayat tecrübesi fazla olan insanlar günlük yaşamında bilgi edinmene yardımcı olabilirler.
  • Daha kültürlü ol. Yabancı filmler izlemek, yeni bir dil öğrenmek veya ayda bir müzeye gitmek dünyanın büyüklüğünü takdir etmene yardımcı olabilir ve daha bilge olmanı sağlayabilir.
 2. 2
  Cömert ol. Cömert bir ruhunun olması için zengin olman gerekmez. Fazlası elinden gelmese bile düzenli olarak bağış yap.
  • Para ya da eşya yardımında bulunamıyorsan vaktini cömertçe paylaş. İnsanlara evini aç ve arkadaşlarınla yemeğini, çayını veya bir şişe şarap paylaş.
  • Bayramlar cömertlik ruhunu ortaya çıkarmak için harika bir zamandır. Yaşlı bir komşunu ya da bir aile üyesini ziyaret et, senden daha zor durumda olan birine hediyeler al veya tatil döneminde arkadaşlığından keyif alacak birinin yemek yapmasına yardım et.
 3. 3
  Spiritüel gerçeği ara. Dindar biri olabilirsin. Ya da belki de belli bir inancın yoktur ama sanat yaparken veya doğada zaman geçirirken büyük bir spiritüel tatmin yaşıyorsundur. Kural ve dogmalara çok fazla odaklanırsan ya da spiritüel gerçek yerine sadece bilimsel gerçekleri istiyorsan spiritüel yanın zayıf düşer.
  • Diğer insanlara karşı daha merhametli olmak için kendini senden daha büyük bir şeyin bir parçası olarak görmenin bir yolunu bul.
  • Yeni yerlere gitmek veya olağanüstü manzaraları izlemek bunu yapmana yardımcı olabilir.
 4. 4
  Kötü duygulara tutunma. Hislerin önemlidir çünkü sana neyi sevip neyi sevmediğini söyler. Ancak kötü duygulara uzun süre tutunacak olursan bunlar ruhunu zehirler.
  • Duygularını kontrol et. Birine kızgınsan bunun kırgınlık veya dargınlığa dönüşmesine izin verme. Arka bahçene çıkıp çığlık at, bir arkadaşını arayıp içini dök ya da hislerinin üstesinden gelmek için kickboks dersi al. Sonra bağışla, büyüklük sende kalsın ve bir dahaki sefer daha akıllı tercihler yap.
  • Gerçekten ihtiyaç duyuyorsan kötü olayları neticelendir. İçinde bulunduğun ikilemi çözeceğine inandığın için, seni kıran bir kişiyle hislerini paylaşmak istiyorsan o zaman yapılacak en doğru davranış budur. Ancak tek istediğin birine bağırmak ya da göğsüne oturan onlarca şikayeti sıralamaksa hislerini kâğıda döksen daha iyi edersin. Verimsiz ve hatta tek taraflı bir tartışma yalnızca kendini daha kötü hissetmene neden olur ve sana negatif hislerini hatırlatır.
 5. 5
  Samimi ol. Söylediklerinde samimi ol. Hayatını inandığın değerlere göre yaşa. Fikirlerini nazikçe dile getir. Sırf birinin yararına olduğunu hayal ettiğin için olduğundan başka biri gibi davranma. Dünyanın sana olduğun gibi ihtiyacı var.
  • Samimi olurken dikkatli davran. Güzel bir kişi olmak aynı zamanda dilini ne zaman tutacağını bilmeyi gerektirir. İşte bazen düşündüğünü söylememen gereken durumlara birkaç örnek:
   • Sevdiğin bir kişi zor bir gün geçiriyorsa bu ona hatalarını söylemek için doğru bir zaman değildir. Fikirlerini paylaşmak istiyorsan zamanlama her şeydir.
   • Birisi sana toplum içinde kaba davranırsa onunla çatışmana gerek yoktur. Büyüklük gösteren sen ol ve karşındaki kişinin muhtemelen kötü bir gün geçirdiğini anla.
  • Gelişime alan tanı. Kendin olmak önemlidir ancak hepimizin kusurları olduğunu ve karakterini her zaman geliştirebileceğini bilmek de bir o kadar önemlidir. Kusurlarının farkında ol ve yapıcı eleştirileri kabul et.
 6. 6
  Minnettarlığını dile getir. İster büyük bir güce, ister ailene, arkadaşlarına ya da markette sana nazik davranan birine minnettar olduğunda "teşekkür ederim" demek için zaman ayır. Birçok kişi bir minnet günlüğü tutmanın sahip olmadıkları yerine sahip olduklarına odaklanmalarına yardımcı olduğunu görmüştür. İşte minnettarlığını ifade edebileceğin diğer birkaç yöntem:
  • Yakın arkadaşlarına senin için ne kadar önemli olduklarını söylemek için kart gönder. Bunu doğum günlerinde veya bayramlarda yapabilirsin ama sırf içinden geldiği için yaptığında kelimelerin daha fazla anlam ifade eder.
  • Ufak ve anlamlı hediyeler ver. Büyük bir bütçen olmasa dahi arkadaşına sözünü ettiği şiir kitabını almak ya da onun için en sevdiğin yerin resmini yapmak bile minnettarlığını gösterebilir.
  • Sevdiklerine hislerini dile getir. Sevgiline, en yakın arkadaşına ve aile üyelerine onları sevdiğini ve takdir ettiğini mümkün olduğunca sık söyle.
 7. 7
  Ortamını güzelleştir. Bunun için bir malikâneye ya da süslü bir bahçeye ihtiyacın yoktur. Ancak ortamın genellikle senin iç dünyanı yansıtır.
  • Azı karar çoğu zarardır. Dağınıklıkları elden geçir ve istemediğin eşyaları at. Bir odanı boya veya yaşam alanın için güzel bir bitki al.
  • Evini elden geçir. İhmal ettiğin teçhizat sorununu gider. Her nerede olursan ol alanını kendine özgü bir hâle getirebilirsin.
  • Hayatına birkaç bitki ekle. Balkonun varsa birkaç bitki harika olur ve hatta yemeklerini çeşnilendirmene bile yardımcı olabilir.
  • En çok neyi sevdiğini kendine hatırlat. Sevdiklerinin ya da en sevdiğin yerlerin fotoğraflarını duvarlarına as. Böylece en sevdiğin kişilerden uzakta bile olsan kendini her zaman evinde hissedersin.
 8. 8
  Sağlıklı ilişkiler sürdür. Bir sürü arkadaşın olmasa da güçlü bir destek sistemin olması güzel bir kişi olmak için elzemdir. Büyümene yardımcı olacak ilişkiler sürdürmek önemlidir.
  • Eski dostlarına zaman ayır. Eski dostların seni en uzun süredir tanıyan insanlardır ve sana nereden geldiğini ve ne kadar yol kat ettiğini hatırlatırlar.
  • Yeni arkadaşlıklar edin. İşin ve ailenle ne kadar meşgul olursan ol yeni bir arkadaş edinmek için hiçbir zaman çok geç değildir. Yeni bir şey öğrenebilirsin, kendini geliştirebilirsin ve yeni bir bireyi tanırken eğlenebilirsin.
  • Ailenle iletişim hâlinde ol. Aileni elinden geldiğince sık görmek için zaman ayır. Ailen senden uzaktaysa telefon açmak ve hatta mektup yazmak için zaman ayır.
  • Sağlıksız arkadaşlıklarını sonlandır. İlişkilerini sürdürmek önemlidir ama kendini tek taraflı ve sana kendini kötü hissettiren bir arkadaşlık içinde bulursan bunun kurtarılmaya değer bir ilişki olmadığını anlamalısın.
 9. 9
  İçinde yaşadığın toplum için bir şeyler yap. Dünyanın daha iyi bir yer olmasına yardım etmek tutkularından biri mi? O zaman kendi küçük köşeni bul ve buna katkıda bulunmak için bir şeyler yapmaya başla. İşte katılım gösterebileceğin birkaç harika yol:
  • Bölgendeki bir hayvan barınağı için para topla.
  • Lokal işletmelerden alışveriş yap. Bu, içinde yaşadığın toplumun gelişmesine yardımcı olur.
  • Şehir ya da ilçendeki bir festivale katıl. Burada seninle aynı bölgede yaşayan insanlarla tanışabilir ve etrafındakiler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin.
  • Komşuların için bir sokak partisi düzenle.
  • Mahallende bir kitap kulübü kur.
  • Bölgendeki bir kütüphanede veya halkevinde okuma öğretmeni olarak gönüllü ol. Yetişkinlere ve çocuklara okumayı öğretmek onların hayatlarını sonsuza kadar değiştirir.
  • Dünyanın ihtiyaç duyduğu şey sende var, bunu unutma. İç güzelliği olan insanlar bunu saklamaz; başkalarıyla paylaşır.
  Reklam

İpuçları

 • İç güzelliğinle birlikte dış görünüşüne de odaklanmak istemen sığ bir insan olduğun anlamına gelmez. Yalnızca, biri için diğerinden fedakârlık etme.
 • Birçok kişinin yargı gücü kusurludur ve güzelliği gördüklerinde tanıyamazlar. Seni incitecek şeyler söyleyebilirler ama onların cehaletinin senin mutluluğuna zarar vermesine izin vermemelisin. Unutma ki dış görünüşe takılan kişiler senin için önemli olmamalıdır ve senin için önemli olanlar zaten buna aldırış etmez.
 • Kendini geliştirmek için çalışırsan her gün daha da güzelleşirsin.
 • Uykunu al. Bu sayede gözlerinin altında siyah halkalar oluşmaz.
Reklam

Uyarılar

 • İnsanı güzel kılan dış görünüşü değil iç güzelliğidir. İnsanlara kötü davranırsan fiziksel açıdan istediğin kadar çekici ol, güzel olamazsın.
 • Görünüşün ya da davranışların nedeniyle insanlar seninle dalga geçiyorsa hemen biriyle konuş. İnsanların seni sevdiğini ve her şeyin daha iyi olacağını unutma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Saç Bir Haftada Nasıl UzatılırSaç Bir Haftada Nasıl Uzatılır?
Baş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl KurtulunurBaş Vermemiş Bir Sivilceden Nasıl Kurtulunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Saça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl UygulanırSaça ve Cilde Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Uygulanır?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kasık Kılları Nasıl Tıraş EdilirKasık Kılları Nasıl Tıraş Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 91.753 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 91.753 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam