Güzel olmak pek çok kişi için bir amaçtır ve aynı zamanda kendine olan saygını ve öz güvenini artırmak için harika bir yoldur! Herkes güzeldir, önemli olan seni güzel yapan şeyin sadece dış görünüşün olmadığını unutmamaktır. Diğer insanlara nasıl davranırsan onlar tarafından öyle algılanırsın. Bir yandan kendi güvenini ve görünümünü geliştirirken diğer bir yandan insanların hoşuna gidecek şekilde davranmayı öğren, göreceksin kısa süre içinde herkes senin çok güzel olduğunu düşünecek!

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Kendine Bakmak

 1. 1
  Yeterli uyku almaya özen göster. İyi dinlenmiş olmak görünümünü önemli ölçüde geliştirebilir. Çoğu yetişkinin uyku ihtiyacı yaklaşık sekiz saat kadardır, ancak gençler on saate kadar uykuya ihtiyaç duyabilirler.[1]

  İpucu: Eğer sürekli yorgun hissediyorsan sabah kalktığında tam anlamıyla dinlenmiş hissedene dek yatağa her gece biraz daha erken gitmeyi dene.

 2. 2
  Günde en az 8 bardak (1,900 ml) su iç. Vücudunun ihtiyaç duyduğu su miktarını tamamen karşılamak cildini temizler, saç ile tırnaklarının sağlığını iyileştirir ve ayrıca seni genel olarak sağlıklı tutarak daha iyi görünmeni sağlar. Eğer çoğunlukla soda, kahve veya meyve suyu içiyorsan en azından günde 8 bardak su (1,900 ml) tüketene kadar bu içeceklerden bazılarının yerine su tüketmeyi dene.[2]
  • Alkol, kafein, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar görünümünü ve sağlığını kötü yönde etkiler.
 3. 3
  Her gün banyo yap. Her gün yıkanmalı, kendini sabun ve su ile iyice temizlemelisin. Saçını ne sıklıkta yıkadığın saç modeline göre değişebilir, ancak en azından vücudunu her gün temizlemelisin.[3]
 4. 4
  Cildinin kurumaması için nemlendirici kullan. Cildin yağlı olsa bile yüzün ve vücudun için her gün nemlendirici kullanmalısın, nemlendirici sayesinde cildin kendi yağlarını üretmeyi durdurur. Dilediğin nemlendiriciyi kullanabilirsin ancak cildine uygun olup olmadığını anlamak için önce etiketi kontrol et.[4]

  Duru ve Parlak bir Cilt için İpuçları
  Yüzünü sabah ve akşam yıka. Yüzünü ılık suyla yıka ve cildine uygun yumuşak ve hassas bir temizleyici kullan. Yüzünü durula, cildini diri ve nemli tutmak için nemlendirici sür.
  Yüzüne haftada 2-3 kez peeling (deri soymak için kozmetik ürünü) uygula. Cildine peeling uygulamak ölü cilt hücrelerini temizler, yüzünü temiz ve diri tutar. Eğer cildin normal ise peeling seçerken cilt hücrelerini kimyasal enzimler ve küçük tanelerle temizleyenlerden tercih et. Eğer cildin hassas ise yumuşak taneli peeling ile cildini ovmayı dene.
  Eğer yüzünde sivilceler varsa bir benzoil peroksit ürünü kullan. Benzoil peroksit akneye neden olan bakterileri yok eder. Kozmetik ürünleri satan mağaza veya eczanelerde bu ürünü bulabilirsin. Ancak etiketi dikkatlice okumalı ve bu ürünün cildini oldukça kurutabileceğini unutmamalısın. Eğer sivilcelerin geçmezse reçeteli seçenekler için bir dermatoloğa başvur.
  İpucu: Unutma, kimsenin cildi mükemmel değildir! Cildinde birkaç sivilce veya biraz leke olsa bile yine de güzel görünebilirsin.

 5. 5
  Tırnaklarını düzenli olarak kes ve temiz tut. Her gün yeni bir renk oje kullanmak zorunda değilsin. Ancak tırnakların her zaman temiz ve bakımlı olmalıdır. Tırnaklarının her gün eşit uzunlukta ve alt kısımlarının temiz olması için onları düzenli olarak kes ve törpüle. Eğer cila sürüyorsan her gün tırnaklarında çizik olup olmadığını kontrol et ve cilan varsa çizik olanları düzelt. Tırnaklarını yemek güçsüz ve kırık tırnaklara giden en iyi yoldur. Ne pahasına olursa olsun tırnaklarını yemekten kaçın. Ellerini limonun içine daldır veya tırnak ve parmak uçlarına limon sür. Bu sayede tırnaklarını yeme dürtüsü hissettiğinde limon yemiş gibi olursun.
 6. 6
  Saçının her gün temiz ve şekilli olduğundan emin ol. Saçlarını her gün tara ve şekillendir. Saçın düzgün ve temiz olmalı, herhangi bir düğüm veya dolanmış kısımlar olmadığından emin ol. Saçların gün sonunda sönük ve yağlı oluyorsa her gün yıkamayı dene, aksi takdirde gün aşırı yıkaman yeterli olacaktır.[5]

  Tüm Saç Boyları için Stiller
  Kısa Saç: Saçını yandan ayır ve tepe kısmına yakın bir yerden küçük bir balıksırtı örgü yap. Ya da saçın yüzüne gelmesin diye küçük bir at kuyruğu veya topuz dene. Hatta daha havalı ve modaya uygun bir görünüm için kafanın iki üst yanından sıkı sarılmış "uzaylı topuzu" bile yapabilirsin.
  Omuz Hizası: Eğlenceli bir plaj görünümü için saçına bukleler ekle ve yüzünü örtmeyecek şeklide kıvır. Saçını geriye doğru tara ve düzgün bir görünüm için düzleştir. Ayrıca güzel örgüler ve farklı topuzlar deneyebilirsin, saçının uzunluğu değişik tarz modeller uygulamak için elverişli!
  Uzun Saç: Sevimli ve aynı zamanda rahat bir görünüm için uzun ve gevşek bir örgü veya dağınık bir topuz dene. Alnına düşen saçları topla ve yüzünden uzaklaştır. Güzel bir stil oluşturmak için saçlarını iri dalgalı yap veya şık görünmek için onları düzleştir ve en tepeden sıkı bir at kuyruğu yap.

 7. 7
  Deodorant veya parfüm sık. Güzel kokmak hoş görünmenin önemli bir parçasıdır! Mutlaka her gün deodorant kullanmayı ihmal etme. Parfüm de kullanabilirsin, birçok insanın kendisiyle özdeşleşmiş devamlı kullandığı bir imza kokusu vardır. Eğer çok fazla parfüm kullanan biri değilsen önce hafif bir çiçek veya meyve kokusu dene. Ancak gereğinden fazla parfüm sürmemeye her zaman dikkat et.[6]
  • Deodorant veya parfümü yıkanmak yerine bir alternatif olarak kullanma. İnsanlar bunu fark eder.
  • Mümkün olduğunca az parfüm kullan ve sadece bilek ve boyun gibi nabız noktalarına sık. Parfümün senin etrafında havada asılı kalan güçlü bir koku değil, insanların sadece yanındayken fark ettikleri hafif bir koku olmalıdır.
 8. 8
  Günde iki defa dişlerini fırçala ve diş ipi kullan. Güzel görünen insanlar dişlerini mümkün olduğunca temiz tutarlar. Dişlerini günde en az iki defa fırçala ve diş ipi kullan. Nefesinin güzel kokmasını sağlamak için gargara veya nane şekeri kullanmayı ihmal etme. Diş ipini yanında taşı ve her öğünden veya bir şeyler atıştırdıktan sonra kullan.[7]
  • Dişlerinin çarpık olması veya diş teli takıyor olman bir sorun teşkil etmez. Sadece dişlerinin her zaman temiz ve beyaz olduğundan emin ol.
 9. 9
  Duruşunu geliştir. Güzel bir insanın kambur olduğunu hayal etmek zordur! Düz bir sandalyeye sırtını yaslayarak oturmayı ve çenen yere paralel olacak şekilde yürümeyi dene. Dik durmak daha öz güvenli ve çekici görünmeni sağlayacaktır![8]
 10. 10
  Hafif makyaj yap. Görünüşünden memnun değilsen biraz makyaj yapmayı dene. Hafif makyaj yapmak yüzünün en iyi özelliklerini vurgulamana yardımcı olur. İşin güzel tarafı ise komple bir makyaj ile karşılaştırıldığında hafif bir makyaj yapmayı öğrenmenin çok daha kolay olmasıdır. Makyajın doğal görünene veya uygulaması sana kolay gelene dek pratik yapmaya devam et.[9]

  Makyajla Doğal Bir Görünüm Kazanmak
  Yüz Makyajı: Kapatıcı kullanarak lekeleri maskele, daha sonra yağlı bölgelere fondöten sür ve boynun ile aynı renk olmasına dikkat et. Renklerin eşleştiğinden emin olmak için boynunun üzerine de biraz fondöten sürmeyi unutma. Parlak ve sade bir görünüm için elmacık kemiklerine biraz açık pembe renk allık sür. Ayrıca elmacık kemikleri, burun ucu ve köprüsü ile göz köşeleri ve kaş gibi yüzünün daha yüksek noktalarına aydınlatıcı uygulayabilirsin. Bu sana duru, göz kamaştırıcı ve güzel bir ışıltı verecektir.
  Göz Makyajı: Üst kirpiklerinin bitimine kahverengi veya siyah göz kalemi ile çizgi çek. Eğer göz farı kullanmak istiyorsan göz kapaklarının ve üst kısmının hemen üzerine altın, kahverengi veya gümüş bir ton sür, ardından fırça ile tüm renkleri birbirine karıştır. Son rötuş olarak biraz rimel sür. Rimel gözlerde büyük bir fark yaratır.
  Dudak Makyajı: Dudaklarının doğal rengine uyan şeffaf bir dudak parlatıcısı sür. Daha dikkat çekici bir renk ve parlaklık için sade bir dudak rengi pembe ruj da deneyebilirsin.

 11. 11
  Giysilerini temiz ve ütülü tut. Buruşuk veya lekeli kıyafetler giymek dağınık, itici ve hatta pis görünmene yol açabilir. Giysilerinin her zaman temiz olduğundan emin ol ve giymeden önce onları ütüle.[10]
  • Giysi etiketlerindeki yıkama ve ütüleme talimatlarını oku. Bazı giysiler ütülenmez veya yalnızca düşük ayarda ütülenebilir.
  • Ütü yapmak istemiyorsan kıyafetleri kurutucudan çıkardıktan hemen sora asmayı dene veya en düşük ayarda kurutucuyu çalışır vaziyette tut ki giysilerin içinde buruşmadan kalsın.
 12. 12
  Üstüne düzgün oturan giysiler giy. Güzel olmak için son moda giysiler giymek zorunda değilsin. Tüm giysilerinin üstüne uygun olduğundan emin olmak en iyi çözümdür. Üstüne çok dar veya çok bol olan giysiler giyme. Giysilerin seni rahatsız edecek, iç çamaşırlarını gösterecek veya giymesi ve çıkarması zor olacak kadar sıkı olmamalıdır. Ayrıca giysiler omuzlarından veya kalçalarından gevşek bir şekilde sarkmamalı veya gün boyunca üzerine giydiklerini düzeltmek zorunda kalmamalısın.[11]
  Kathi Burns, CPO®

  Kathi Burns, CPO®

  İmaj Danışmanı
  Kathi Burns, Board Onaylı Profesyonel Düzenleyici (CPO) ve kişileri, kontrolü ellerine alarak, değişiklikler yaparak ve hayatlarını düzenleyerek çevrelerine ve kişisel imajlarına hakim olma konusunda güçlendirme görevini üstlenmiş bir danışmanlık işi olan addSpace To Your Life!’ın Kurucusu’dur. Kathi 16 yıldan fazla düzenleme deneyime sahiptir ve çalışmaları Better Homes and Gardens, NBC News, Good Morning America ve Entrepreneur’da yer almıştır. Ohio Üniveritesi’nden İletişim alanında Lisans derecesine sahiptir.
  Kathi Burns, CPO®
  Kathi Burns, CPO®
  İmaj Danışmanı

  Uzmanımız Doğruluyor: Yeni kıyafet satın alacağın zaman önce giysileri mağazada dene. Tüm markalar aynı standart ölçüleri kullanmaz. Bir markanın M beden gömleği diğer firmaların M boy ürünlerinden daha büyük veya küçük olabilir, bu da markalar arası ölçülerin farklı olabileceği anlamına gelir.

 13. 13
  Görünümünü baştan aşağı değiştirmeyi dene. Görünüşün hakkında hâlâ umutsuzsan belki de dışarıdan birinin fikrine ihtiyacın vardır. Kuaföründen veya güzellik salonundan bir randevu al ve baştan aşağı yeni bir görünüm planla. Sana daha önce denemediğin, aklına gelmeyecek taktik ve teknikleri gösterebilirler. Eve geri dönerken muhteşem görüneceğin kesin![12]
  • Profesyonel bir makyaj pahalı geliyorsa makyaj ve güzelliğe ilgisi olan bir arkadaşından veya akrabandan sana yardım etmesini iste.
  • Bir kuaför veya güzellik salonuna gitmekten korkma. Onların tecrübesine güven ve sana yardım etmek için hazır olduklarını unutma.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Öz Güvenini Artırmak

 1. 1
  Her gün kendin hakkında olumlu bir şeyler söyle. Her gün kendin hakkında olumlu bir şeyler söylemek için biraz vakit ayırmak, öz güvenini artırmak ve güzel hissetmeye başlamak için harika bir yoldur. Her gün aynı saatte kendin hakkında güzel sözler tekrarlamak için alarmını kurabilirsin hatta kendin hakkında her olumsuz bir şey düşündüğünde yerine olumlu bir şey söylemeyi deneyebilirsin.[13]
  • “Gözlerimin rengi çok güzel.” ya da “Bugün çok güzel ve uyumlu giyindim.” veya “Bugünkü cebir testi çok iyi geçti.” gibi bir şeyler söylemeyi dene.
 2. 2
  İltifat kabul etmeyi öğren. Diğer insanların iltifatlarını görmezden gelirsen o zaman kendin hakkında iyi şeyler duymak istemediğini düşünürler. Birisi senin hakkında iyi bir şey söylediği zaman “Yok canım.” tarzında yanıt verme dürtüsüne diren. Bunun yerine “Teşekkürler! Bunun benim için anlamı çok büyük.” şeklinde cevap verebilirsin.”[14]
 3. 3
  Kendini başkalarıyla karşılaştırmaktan kaçın. Sen eşsiz bir insansın ve hiç kimse seninle aynı yaşam ve koşullara sahip değil. Diğer insanların ne yaptığını ya da sahip olmadığın şeyleri çok fazla kafana takma. Eğer kendini başkalarıyla karşılaştırmaya başlarsan kendine farklı bir insan olduğunu ve sana özel pozitif niteliklerin olduğunu hatırlat.[15]

  Kendine Odaklanmak
  Kıskançlık hissine kapıldığında kendine güzel olduğunu hatırlat. Kendini ne zaman “Saçları benimkinden çok daha güzel.” tarzında şeyler düşünürken yakalarsan onun saçlarının güzel olmasının seninkilerin çirkin olduğu anlamına gelmediğini anımsa. Birinden biraz farklı görünmek veya davranmak yanlış bir şey yaptığın anlamına gelmez! Bu sadece kendin olduğun anlamına gelir ki bu da iyi bir şeydir.
  Güzellik standartlarının genel olarak adaletsiz olduğunu unutma. İnternette “modern güzellik standartları” konusunu araştır ve günümüz toplumunun neyi güzel olarak değerlendirdiğini ve bunun sebeplerini öğren. Güzellik ideallerinin nereden kaynaklandığını anlamak, imkânsız bir standarda ulaşmak için ne kadar baskı yapıldığını görmene ve bunun üstesinden gelmeyi öğrenmene yardımcı olacaktır.
  Seni farklı kılan şeyleri sev. Sen tamamen benzersiz birisin ve bu harika bir şey. Kendini başkalarıyla karşılaştırarak boşa zaman harcama. Kendine has güçlü yönlerin ve hayallerinle sen tamamen farklı birisin.

 4. 4
  Her gün yeni bir şey dene. Her fırsatta yeni şeyler denemek ve farklı konulara yönelmek öz güven artırmak için harika bir yoldur. Yapacağın yenilik illa çok büyük bir olay olmak zorunda değil, yeni bir şapka takmak veya okula farklı bir yoldan gitmek kadar kolay bir şey yeterli olabilir. Her gün yeni bir şeyler denemek için kendine bir hedef koy.[16]
  • Eğer genelde koyu veya nötr renkli giysiler giyiyorsan bir gün parlak mavi bir tişört veya kazak giymeyi dene.
  • Okulda yeni bir kulübe katıl.
  • En sevdiğin restoranda farklı bir şey sipariş et.
 5. 5
  Daha fazla selfie (öz çekim) çek. Selfie'ler öz güvenini arttırmak için harika bir yöntemdir. Kendi fotoğraflarını çekmek için biraz zaman ayır. Onları gözden geçir ve en beğendiğini seç. Mutlaka birine göndermek zorunda değilsin, ancak yine de bir filtre veya çıkartma ile süsleyebilirsin.[17]
  • Bazı selfie’lerinden nefret etmen tamamen normal! Süper modellerin bile kimsenin görmesini istemedikleri pozları mevcuttur.
 6. 6
  Öyle hissetmesen bile kendine güveniyor görün. Kendine güven duymaya başlamanın biraz zaman alması normaldir. Öz güvenini geliştirmeye çalışıyorsan ancak bunu henüz hissedemiyorsan o zaman sanki öz güven duyuyormuş gibi yapmayı dene! Kulağa aptalca gelebilir ama her zaman kendine güveniyor gibi davranırsan kısa bir süre sonra kendinden emin olduğunu göreceksin.[18]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
İç Güzelliği Göstermek

 1. 1
  Gün boyunca gülümse ve göz teması kur. Aslında çok da harika görünmeyen birçok insan başkalarını çekici gelen ve onlara enerji saçan bir iç güzelliğe sahiptir. Her gün karşılaştığın insanlara gülümseyerek ve göz teması kurarak iç güzelliğini geliştir. Onları tanıyor olup olmaman önemli değil, sonuçta herkes gülümsemeyi ve gülümseyenleri sever![19]
  • Birçok kişi gülümsemeyi ve göz teması kurmayı sohbet için davet olarak yorumlar. Eğer acelen varsa veya konuşmak istemiyorsan göz temasını sadece bir saniye kadar kısa bir süre için kurduğundan emin ol.
 2. 2
  Herkese karşı samimi ve kibar ol. Tanıştığın herkese iyi davran. Eğer onları tanımıyorsan kendini tanıt ve konuşurken isimleri ile hitap et. Nasıl olduklarını sor ve yaşamları hakkındaki konulara samimi bir ilgi göster.
  • Ancak bu durum insanların sana kötü davranmasına izin vermen gerektiği anlamına gelmez, birisine durmasını veya seni rahat bırakmasını söylemen gerekiyorsa bunu açıkça ve üstüne basarak yap.
 3. 3
  Sevdiklerine onlar hakkında ne hissettiğini göster. Birine önem veriyorsan onun hakkında ne hissettiğini bildir. Sadece “Seni önemsiyorum.” veya “Seni seviyorum.” diyebilirsin ama bunu ille de söylemen gerekmiyor. Onlara dikkatini vererek, sorunlarını dinleyerek ve zaman ayırarak da onlar hakkında ne hissettiğini gösterebilirsin.
  • Ebeveynlerine senin için yaptıklarından dolayı onlara minnet duyduğunu söyle.
  • En iyi arkadaşına onun harika biri ve şimdiye kadarki en iyi arkadaşın olduğunu söyleyen bir mesaj yaz.
 4. 4
  Mümkün olduğunca başkalarına yardım etmeyi teklif et. İnsanların yardımcı olan kişileri çekici bulması ve onlarla daha çok vakit geçirmeleri daha olasıdır. Eğer birisine yardım edebilecek bir durumdaysan o zaman yardım et! Kapı açmayı, kutu taşımayı veya birine ödevlerinde yardım etmeyi teklif et.[20]
  • Aşırıya kaçma. Eğer tam olarak hazır değilsen kimseye yardım etmeyi teklif etmemelisin. Çok sık yardımcı olmayı teklif etmek insanı tüketebilir ve çoğu kez başkalarının senden faydalanmasına yol açabilir.
 5. 5
  Diğer insanlara güzel olduklarını söyle. Güzel insanlar sadece arkalarına yaslanıp ne kadar güzel olduklarını düşünmezler. Diğer insanlarda da güzellik ararlar! Değer verdiğin ve etkileşimde bulunduğun insanları gözlemle ve görünümleri hakkında söyleyecek güzel şeyler bul. Başkalarının güzel yönlerini görme alışkanlığını edindikten sonra kendi güzel yönlerini de görebileceksin.
  • İnsanların karşısına çıkıp “Çok güzelsin.” demek zorunda değilsin. “Saç kesimin çok hoş olmuş.” veya “Bugün çok güzel görünüyorsun.” gibi bir şeyler söylemeyi dene.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Kathi Burns, CPO®
Ortak yazarlar :
İmaj Danışmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Kathi Burns, CPO®. Kathi Burns, Board Onaylı Profesyonel Düzenleyici (CPO) ve kişileri, kontrolü ellerine alarak, değişiklikler yaparak ve hayatlarını düzenleyerek çevrelerine ve kişisel imajlarına hakim olma konusunda güçlendirme görevini üstlenmiş bir danışmanlık işi olan addSpace To Your Life!’ın Kurucusu’dur. Kathi 16 yıldan fazla düzenleme deneyime sahiptir ve çalışmaları Better Homes and Gardens, NBC News, Good Morning America ve Entrepreneur’da yer almıştır. Ohio Üniveritesi’nden İletişim alanında Lisans derecesine sahiptir. Bu makale 74.590 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 74.590 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam