Çoğu profesyonel şarkıcı şan dersi alır. Ama eğer maddi durumun buna uygun değilse, başka türlü de profesyonel bir ses eğitmenine ulaşacak imkanın yoksa kendi başına öğrenebileceğin birkaç şey var. Şarkı söylerken iyi bir sese sahip olmak için şarkı söylemeye başlamadan önce ısınma alıştırmaları yapmalısın. Bu alıştırmaları yaparsan, sesin şarkı söylerken zorlanmaz ve sesini kontrol etmen de kolay olur. Şarkı söylerken sesini kaydetmek, hatalarını dinlemek ve başkalarının yanında şarkı söylemek şarkı sesini geliştirmeni kolaylaştıracaktır.

Adımlar

 1. 1
  Şarkı söylemeye başlamadan önce ses tellerini rahatlat. Gergin ses telleri yüksek notaları iyi çıkartamayacağın anlamına gelir. "Do re mi" yerine farklı tonlarda "Mam... mam... mam..." demeyi dene. Bu şekilde en az birkaç dakika ısınma alıştırmaları yap.
 2. 2
  Yüksek notalara çıkmak için kendini zorlama. Yüksek bir notaya çıkacağın zaman sesini çok germe veya fazla zorlama. Gevşe ve sesini yumuşakça yükselt, tabii kontrolü de elinde tut. Eğer sesini zorlarsan, kötü bir nota elde edersin.
 3. 3
  Bolca soğuk su (buzlu olmasın) veya ılık bir çay iç: Bunlar ses tellerini nemlendirdiği ve fazla mukusun temizlenmesine yardımcı oldukları için çok yararlıdır. Fazla soğuk su ses tellerini şoke eder ve gerginleştirir. Süt, meşrubat ve benzer diğer içecekleri içmekten kaçın; çünkü sütteki laktoz ve meşrubatlardaki diğer şekerler (ve tatlandırıcılar) boğazında balgam ve mukus oluşmasına sebep olabilir.
 4. 4
  Derin nefes alma alıştırmaları yap. Nefes almak için göğsünü şişirmek yerine diyaframdan nefes al, bunu haftalarca düzenli olarak tekrarla ve alışkanlık haline getir. Doğru nefes aldığında göğüs kafesin değil, göbeğinin alt kısmı şişer.
 5. 5
  Şarkının parçalarını ayırarak çalış. Şarkı söylerken nefes almak için en doğru zaman parça aralarıdır. (Parçadan kasıt beraber söylenen kelime gruplarıdır.) Normalde parçalar virgül veya başka bir noktalama işaretiyle ayrılırlar, fakat şarkı sözlerinde bunlar olmayabilir. Şarkı söylemeye başlamadan önce şarkı sözlerine bir göz at. Nerelerde nokta veya ara olduğunu öğren. Söylerken de bu kısımlarda ara ver. Şarkı söylerken nefes nefese kalmamak için aralarda durarak nefes alma üzerine çalışmalısın.
 6. 6
  Sesini kaydet. Sesinin güzel mi yoksa rahatsız edici mi olduğunu görmek için şarkı söylerken sesini kaydet. Kaydı sakin kafayla dinle ve sesin gerçekten uygun kıvamda değilse kendini öyle olduğuna inandırmaya çalışma.
 7. 7
  Sesini geliştir ve test et. Zamanlamanı ve parçalara ayırma işini şarkıya daha iyi bir şekilde uyarlamaya çalış. Kendine yakışanı bulmak için farklı geniz ve göğüs tonlamaları, sesin tınısı, vurgusu ve biçimi üzerinde çalış. Söylediğin bir şarkıyı, sana yapıcı ve yararlı eleştiride bulunacak iyi bir arkadaşına dinlet.
 8. 8
  Topluluk önünde şarkı söyleme alıştırmaları yap. Başlarda şarkı söylerken insanlara bakınca tuhaf hissedebilirsin, fakat alıştırma yaptıkça buna alışacaksın. Bir seyirci kitlesi için şarkı söylerken heyecanlanıyorsan, alınlarına veya omuzlarının üstüne bakmayı dene. Seyirci karşısına çıkmadan önce ayna karşısında şarkı söyleme alıştırmaları yap.
 9. 9
  Eleştiriye açık ol. Kendini en çok kimlerin yanında rahat hissediyorsan onların önünde şarkı söylemeyi dene, bunlar ailen veya arkadaşların olabilir. Aile bireyleri genelde gerçek fikirlerini söylemek yerine olayın güzel taraflarına odaklanırlar. Fakat iyi arkadaşlar düşüncelerini daha açık ve özgürce ifade edebilirler. Kendine gülmekten çekinme.
 10. 10
  Şarkının tadını çıkar, hafif gülümseyerek kendine güvendiğini göster ve eğlenmene bak. Belki de ortaya çok başarılı bir sonuç çıkar!
 11. 11
  Israrcı ol. Yeteneğin yardımı olur, ama ısrarcı olmak her şeyden önemlidir. Şarkı listeni, ses tekniklerini, ses gücünü ve sahnedeki duruşunu geliştirmeye devam et. "Şarkını seyirciye satmayı" öğrenmeye devam et. Bunu el hareketlerinle yapabilirsin. (Mesela bir elini göğsüne kalbinin üstüne koy, alnını hafifçe yukarıya çevir, biraz sahnede yürü; hepsini doğru zamanda yap). Samimiyetle, belki sesinde hafif bir hüzünle… Tüm bunları her şarkıya uyacak şekilde ayarlayabilirsin. Yeter ki hemen pes etme.
  Reklam

İpuçları

 • Çok iyi bildiğin bir şarkının sözsüz versiyonunu bul ve onu çalarken sesini test etmek amacıyla şarkıyı söyle.
 • Göğsünden veya boğazından değil, karnından nefes alarak şarkı söyle. Çünkü şarkı söylerken göğüs sesi çok ileriye iter, boğaz ise sesi uğultulu yapar veya tıkanır.
 • Sesin kendine tuhaf gelebilir, bunun nedeni kendi sesimizi kafamızdan duymamızdır. Heyecanlansan bile bunu belli etme çünkü sesin gerilebilir.
 • Sesinin kırılmaması için çok yüksek ve çok düşük tonlarda şarkı söyleme alıştırmaları yap.
 • Sesinin duyulmasını sağla ve söylediğin parçaya biraz coşku kat.
 • Derin nefes alma tekniğini geliştirmek için yüzerken veya koşu yaparken şarkı söylemeye çalış.
 • Ciğerlerinin hava alıp verebilmesi için sırtını dik tut. Yeterince hava girer ve çıkarsa notaları uzatabilirsin. Fakat çok sert ve mekanik olacak kadar da dik olmasın. Doğru dik duruş pozisyonunu görmek için sırt üstü yat.
 • Şan dersi almayı göz önünde bulundur. Bir rehberden yardım almak ve sesini geliştirmek için çok iyi bir yöntemdir.
 • Ellerini hareket ettirmek ve yüzüne canlılık kazandırmak şarkıyı ciddi ve ruhsuz söylemenin önüne geçer; duygu katar.
 • Eğer hastaysan veya kendini iyi hissetmiyorsan, şarkı söylemeye veya ısınma alıştırmaları yapmaya kalkışma yoksa ses tellerin zarar görebilir.
 • Mukustan kurtulmak için meyve suyuna veya bala elma sirkesi karıştırarak iç.
 • Haftada en az beş kez otuz dakika boyunca alıştırma yap. Fakat şarkıları çok sert veya uzun süreli söyleme, her zaman bolca su iç.
 • Sesine titreşim vermemeye çalış.
 • Pop yıldızlarının sesleri çoğu zaman değiştirilir, ayarlanır veya seslerine derinlik kazandırılır. Gerçekte o kadar da iyi değildirler. Canlı performanslarını dinlersen görebilirsin!
 • Sesini başkalarının sesiyle kıyaslama. Tonlamalarına göre ayarla fakat seslerini kopyalama.
 • Daha uzun sesleri nasıl çıkaracağını öğrenmek için derin bir nefes al ve yavaşça ver. Fakat nefesini çok uzun süre zorlama.
 • Mutlaka iyice dinlenmiş ve kahvaltını yapmış ol. Yorgun olursan şarkı söylerken enerjin de olmaz.
 • Boğazının arka tarafındaki "yumuşak damağı" indir (özellikle yüksek notalara geçtiğinde). Böylece şarkıyı daha dolgun bir sesle söyleyebilirsin ve kendi aralığındaki yüksek notalara ulaşabilme becerin gelişir. Bunu yaparken daha iyi ve zengin bir ses (ses tınısı) için sesli harflerini şekillendirmeye devam et.
 • Şarkı söylerken omuzlarını hafifçe geriye ittirmek daha iyi nefes almana yardımcı olur.
 • Sesleri piyanoyla çaldıktan sonra kendi sesinle taklit etmek kulağını geliştirmek için çok iyi bir yoldur. Eğer yüksek notaları düşük notalardan çok daha iyi çıkarıyorsan, boğazını hırıldatmadan, yavaşça düşük notaları çıkarma alıştırmaları yap.
 • Kelimelerinin anlaşılır olmasına ve sesinin kolayca duyulmasına özen göster.
 • Şarkıya başlamadan önce öksür. Öksürmek boğazını temizler ve sesinin çok daha yumuşak çıkmasını sağlar.
 • Hangisini daha iyi çıkardığını keşfet; göğüs sesini mi, kafa sesini (işlenmiş falsetto sesi gibi) mi? Yoksa eğitilmiş göğüs sesinin kombinasyonlarını mı?
  • Genizden (bir miktar geniz sesiyle “vah-vah”der gibi) biraz kafa sesi rezonansı koy.
  • Kafa sesinin biraz göğüs sesine (göğüs sesiyle “vuu-vuu” der gibi) ihtiyacı olsa da, her iki seste de sesinin tamamının daha doğal olması için çalış.
Reklam

Uyarılar

 • Boğazını veya nefesini gergin bir boğazla kontrol etme. Boğazının içinden şarkı söylemekten kaçın. Bunun yerine, devamlı olarak rahat nefes alabilmek için diyaframı kullan. Eğer derin nefes alırken diyaframı kullanmazsan sesin gerginleşir ve bu gerginlikten dolayı boğazın acıyabilir.
 • Sesini zorlama, fazla germe, sert ve rahatsız edici sesler çıkarma; yani şarkı söylerken diyaframını kullan. Aksi halde, hasar gören ses tellerinden dolayı iltihaplanma, öksürük ve boğuk seslere sahip olma olasılığın çok yüksek. Bu da kalıcı olarak katı, tepkisiz, yaralı ses tellerine neden olabilir. Hemen olmasa da sonunda boğaz ameliyatı gerektirebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
İnsan Nasıl Çizilirİnsan Nasıl Çizilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 94 kişi çalıştı. Bu makale 221.649 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 221.649 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam