Flört etmek, temel olarak birisini romantik açıdan çekici bulduğunu eğlenceli bir şekilde göstermektir. Birisiyle flört etmeye hazırsan zaten o kişiyi cinsel açıdan çekici bulduğunun ve ondan hoşlandığının farkındasındır. Flörtü başlatan kişi olmak ve kendini ortaya koymak stresli bir şey gibi gözükebilir ama korkma—gerçekten hoşlandığın birinin etrafında gergin olmak çok normaldir ve başarılı bir şekilde flört etmek ve kendinden emin gözükmek için yöntemler vardır. İster yüz yüze ister mesajlaşarak veya internet üzerinden olsun flört ederken duygularını açığa vurmak ve hoşlandığın kişinin ilgisini çekmek arasında bir denge sağlamak önemlidir. Nasıl flört edileceğini öğrenmek istiyorsan ve birini tanımak konusunda yardıma ihtiyacın varsa bu makalede genel tavsiyeler bulabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Yüz Yüze Flört Etmek

 1. 1
  Göz teması kur. Flört etmeye başlamak için yapabileceğin en iyi ve kolay şey göz teması kurmaktır. Karşındaki kişinin gözlerine derin bir şekilde bakabilirsin ama bir yandan çok aşırıya kaçmamak için göz temasını kesmen gerekir. Göz teması kurarken aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsin:
  • Ona bakarken seni görmesini sağla. Gözlerini dikip bakmak yerine o kişiye kısa bakışlar at. Hoşlandığın kişi fark edene kadar buna devam et. Fark ettiğinde gözlerine birkaç saniye bak, gülümse ve gözlerini çevir.
  • Konuşurken gözlerinin içine bak, özellikle sohbetin anlamlı kısımlarında bunu yap (örneğin, ona iltifat ederken).
  • Hoşlandığın kişiye göz kırp ya da kaşlarını kaldır. Bu çok sıradan bir şey ama abartmadan yaparsan işe yarar. Odanın bir köşesinden uzaktaki birine bakıyorsan ya da bir grup ortamında hoşlandığın kişiye ithafen bir şey söylediğinde göz kırpabilir veya kaşlarını kaldırabilirsin.
  • Kızlar bir erkeğe bakıp bakışlarını eğip tekrar kaldırarak kirpiklerinin arasından bakmayı deneyebilirler.
 2. 2
  Gülümse. Hoşlandığın biriyle konuşuyorsan zaten otomatik olarak gülümsersin ama inci beyazı dişlerini daha sohbet başlamadan göstererek avantaj kazanabilirsin. Konuşmasanız da koridorda yanından geçerken veya ortamda onu gördüğünde de gülümseyebilirsin. Dişlerini göstererek sırıtmak zorunda değilsin, basit ve çok göze çarpmayan bir gülümseme işine yarayacaktır. Aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsin:
  • Yavaşça gülümse. Birine bakıyorsan ama konuşmuyorsan direkt sırıtmak yerine usulca gülümsemeyi dene. Usulca ve yavaş bir şekilde gülümsemek genelde seksi bir hareket olarak algılanır.
  • Göz göze gelince gülümse. Aniden göz göze gelince yüzüne bir gülümseme kondurarak daha ilgi çekici gözükebilirsin. (Eğer gülümsemen samimiyse karşındaki kişi dudaklarına bakmaya gerek duymadan bunu anlayacaktır — samimi gülümseyişlerde gözlerinin kenarları kırışır, bu gülümseme Duchenne gülüşü olarak bilinir).
  • Dudaklarınla değil de gözlerinle gülümsemeye çalış. Gülümsediğinde bütün yüzün aydınlansın.
 3. 3
  Konuşmaya başla. Kendini tanıt — ya da gizemli bir tavır takın (isteğe bağlı). Flört ettiğin kişiyi tanımıyorsan kendini tanıtmak (ya da tanıtmamak) flört etmeye başlamak için harika olabilir. Artık sıradanlaşmış tavlama taktiklerinden uzak dur. Selam verip ardından kendini tanıtmak ya da basit bir soru sormak daha etkilidir ve zorlama bir hareket gibi gözükmez.
  • Hoşlandığın kişi seni tanımıyorsa ve senin de sosyal bir kişiliğin varsa kendini bir şekilde tanıtmaya çalış. "Selam, ben [ismin]. Senin adın ne?" gibi basit bir şey söyleyebilirsin. Karşındaki kişinin adını mutlaka sor. Hatırlamana yardımcı olması için karşındaki kişi adını söyledikten sonra tekrar et. (Mesela, "Şeyma. Ne güzel bir isim." gibi.)
  • Ya da kendini ulaşılması zor biri olarak göstermek istiyorsan kimliğini bir süre gizemli tutmaya çalış. Eğer karşındaki kişi gerçekten adını öğrenmek istiyorsa ısrarla soracak ve seni ikna etmeye çalışacaktır.
 4. 4
  Sohbet başlat. Karşındaki kişiyi tanısan da tanımasan da flörtü devam ettirmenin en iyi yolu sohbet kurmaktır. Flört ettiğin kişi cesaretinden ve kendinden emin olmandan hoşlanacaktır. Aşağıdakilerden birkaçını deneyebilirsin:
  • Tanımadığın birisiyle konuş. Sohbet başlatmanın en iyi yolu, herhangi bir gözlemini belirtmek ve ardından bir soru sormaktır: "Bu hafta ne kadar da yağmur yağdı" ya da "Ne kadar kalabalık bir yer, değil mi?" gibi. Ne söylediğinin önemi yok — burada yapmaya çalıştığın şey karşındaki kişiyi seninle konuşmaya davet etmek.
  • Tanıdığın birisiyle konuşuyorsan ortak bir nokta bulmaya çalış. Karşındaki kişiyi önceden tanıyorsan ortak deneyim ve ilgilerinizle ilgili bir sohbet başlat. Örneğin, ortak bir dersinizle veya işe giderken bindiğiniz otobüsle ilgili konuşabilirsin. Yine aynı şekilde neyle ilgili konuştuğun önemli değil — önemli olan onu seninle iletişime geçmeye davet ediyor olman.
  • Aldığın cevapları tart. Karşındaki kişi hoş bir şekilde cevap veriyorsa konuşmaya devam et. Cevap vermiyorsa ya da meşgul veya ilgisiz gözüküyorsa muhtemelen seninle flört etmek ilgisini çekmiyordur.
 5. 5
  Yüzeysel konuş. Konuşurken çok kişisel konulardan bahsetme. Çevredeki şeylerden, izlediğin bir programdan vb. konulardan bahset. Karşındaki kişi aşırı duygusallaşmadan entelektüel tartışmalara girmeyi sevmiyorsa hakkındaki kişisel şeyleri (dini inanç, para, ilişkiler, eğitim gibi) sohbete katma. Genelde en iyisi, ikinizin de kişisel hayatıyla ilgili konuları (senin veya onun dini inancı gibi) tartışmaktan kaçınmak ve bunun yerine kişisel hayatınızla ilgili olmayan konulardan konuşmaktır.
  • Evcil hayvanlar, televizyon programları veya en sevdiğin tatil mekânı gibi eğlenceli ve endişe verici olmayan konulardan konuşursan flört etmek daha kolay hale gelir. Bu kendini salak birisi gibi göstermen gerektiği anlamına gelmiyor, sadece biraz rahatlamalı ve derin konuları sonraya bırakmalısın.
  • Şakacı ol. Şakacı olmaktan kastedilen çok ciddileşmemek, biraz şapşalca davranmak, şakacı bir şekilde hoşlandığın kişiye hafifçe vurmak ya da biraz sıra dışı ve beklenmedik bir şey hakkında konuşmak. Ayrıca sohbet sırasınca kendini çok sıkıntıya sokmaman gerektiği anlamına geliyor.
 6. 6
  Niyetini belli etmek için vücut dilini kullan. Vücut dili işaretleri, ağzından çıkan kelimelerden daha çok şey anlatabilir, bu yüzden nasıl hissettiğini ifade edebildiğinden emin ol. Aşağıdakileri deneyebilirsin:
  • "Açık" bir duruş sergile. Kollarını birleştirme ya da bacak bacak üstüne atma, çünkü bunlar kendini karşındaki kişiden izole etmeye çalıştığını gösterir.
  • Vücudun karşındaki kişiye dönük olsun. Otururken veya ayaktayken flört ettiğin kişiye dönük ol. Gövden ona dönük olsun ya da ayakların onun tarafına doğru baksın.
  • Aranızdaki "temas bariyerini" kaldır. Konuşurken koluna gelişigüzel bir şekilde dokunarak ya da "kazara" ona çok yakın yürüyüp temas ederek fiziksel temas kur.
  • Saçlarınla oyna (kızlar). Saçlarınla oynaman gergin olduğunu gösterir, bu da eğer karşındaki kişiden hoşlanıyorsan iyiye işarettir — onunla ilgilendiğin bir işareti olarak karşındakinin senin gergin olduğunu adeta bilmesini istediğin anlamına gelir. Bu isteğini belirtmek için konuşurken bir tutam saçını parmaklarının arasında yavaşça kıvır.
 7. 7
  Temas bariyerini kaldır. Hoşlandığın kişiye ilk dokunuşlarında onu "zorlamadığından" emin ol. Dokunduğun bölgeye bağlı olarak dokunuşun kazara olmadığını belli edecek kadar uzun olmalı ama bunun ötesine geçmemeli. Kolunu veya elini direkt tutmaktan kaçın, bunun yerine kolunda aslında olmayan bir toz parçasını siliyormuş gibi yapmayı ya da "kazara" ve geri çekilmeden ayaklarına veya dizlerine dokumayı dene.
  • Karşındaki kişinin bu dokunuşları reddetme ihtimali vardır, yani hoşlandığın kişi bu tarz bir temas için hazır değilse, seni tamamen reddetmeye mecbur etmemiş olacaksın.
 8. 8
  Konuşmanızın ilk başlarında ona iltifat et. Bu çok hızlı bir hareket gibi gözükebilir ama sağlam bir arkadaşlık başlamadan önce asıl ilgilendiğin şeyin onunla çıkmak olduğunu karşındakine belli ederek ilişkiyi arkadaşlıktan öteye götürememe tehlikesini kolayca atlatabilirsin. Kendine güven ve fırsatın elinden kaçmasına izin verme — fırsatın bir daha ne zaman ortaya çıkacağınız bilemezsin. Aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsin:
  • İltifat ederken göz teması kur. Göz teması kurmazsan istemeden samimi değilmiş gibi gözükebilirsin.
  • Sesinin tonunu biraz düşür. Normal sesinden biraz daha düşük bir tonda iltifat etmek iltifatının daha seksi ve samimi olmasını sağlar. Ayrıca karşındaki kişiyi seni duyabilmek için yaklaşmasını sağlayarak kandırmış olursun.
  • Hoşlandığın kişinin ilgilerini avantaja çevir. Eğer başka birisiyle çıkıyorsa (ya da ilgileniyorsa), ilgilerini kullanarak avantajlı taraf sen olabilirsin.
  • Sohbetle alakalı iltifatlar et. Örneğin, hoşlandığın kız ne kadar kötü bir gün geçirdiğinden bahsediyorsa '"Senin gibi güzel birini bu kadar üzgün görmeye dayanamıyorum. Nasıl yardım edebilirim?"
  • Görünüşü hakkında iltifat ederken dikkatli ol. Gözlerinin güzelliğini fark etmen bir kızın hoşuna gidebilir ama eğer vücudu hakkında iltifat etmek konusunda çok erken davranırsan sapık damgası yiyebilirsin. Kendini garantiye al ve aşağıdaki özelliklere iltifat etmeye dikkat et:
   • Gözler
   • Gülüş
   • Dudaklar
   • Saçlar
   • Eller
 9. 9
  İletişiminin kısa ve tatlı olmasına dikkat et. Unutma ki talep yaratmanın sırrı, arzı sınırlı tutmaktır, o yüzden iletişimini flörtünün amacı ile sınırlandır. Onunla her gün konuşma mesela. Onunla konuşmanın özel bir olay olmasını sağla, haftada birkaç kez konuşarak bunu yapabilirsin.
  • Sohbetinizin beş veya on dakikadan fazla uzamamasına dikkat et. Ne kadar uzun konuşursanız tuhaf bir sessizliğin ortaya çıkma ihtimali o kadar fazla olur.
  • Karşındaki kişinin sana gelmesini bekle. İletişimi başlattıktan ve karşındaki kişide ilgi uyandırdıktan sonra biraz bekle ve onun seninle iletişime geçmek isteyip istemediğini gör. Bu, karşındakinin ilgisini ölçmek ve aranızda gerilim yaratmak için iyi bir yöntem olabilir.
 10. 10
  Flörtü bir sonuca bağla. Şimdiye kadar flörtün güzel gittiğini düşünüyorsan ve karşındakini daha iyi tanımak istiyorsan artık bunu bir randevuya dönüştürüp dönüştüremeyeceğini görmenin vakti gelmiş demektir. Nasıl yaklaşman gerektiğini aşağıda okuyabilirsin:
  • Karşındaki kişiye ileriki bir tarih için planları olup olmadığını sor. Örneğin, "Cumartesi akşamı ne yapıyorsun?" gibi sorular sorabilirsin. Sorunun, kesin bir evet veya hayır cevabı gerektiren bir soru olmasından ziyade açık uçlu bir soru olmasına dikkat et — bu şekilde daha fazla bilgi alabilirsin. Sorunu, bu akşam hatta yarın ne yapıyorsun diye sorma. Çok çaresiz gözükmemek adına randevuyu birkaç gün sonraya ayarlamaya çalış.
  • Belirli bir etkinlikten bahset ve sana katılmak isteyip istemeyeceğini sor. Grup randevusu ayarlamaya çalışıyorsan bu kullanabileceğin en iyi yöntemdir. "Cuma akşamı birkaç arkadaşla filme gideceğiz, sen de gelebilirsen çok sevinirim." gibi bir şey önerebilirsin.
  • Açık sözlü ol. Kendine aşırı güveniyorsan hiç numara yapmadan hemen harekete geç. Örneğin, "Seninle bir gün çıkmayı gerçekten isterim, ne zaman müsaitsin?" gibi bir şey söyleyebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Mesaj veya İnternet Üzerinden Sohbet Aracılığıyla Flört Etmek

 1. 1
  Rahat bir tavır takın. Temel sözlü iletişim becerilerini unutacak kadar gerilmemeye çabala. Sakin kalmaya çalış ve baskıcı olmayan bir şekilde sohbet başlatmaya çalış. Daha önce birisiyle İnternet üzerinde sohbet etmediysen ödevlerle veya ikinizin de sevdiği spor takımıyla ilgili bir şeyler sorarak karşıdakiyle konuşmayı deneyebilirsin. Birine ilk defa mesaj atacaksan senin kim olduğunu bildiğinden emin ol ki senin sapık olduğunu düşünmesin. Mesajlaşırken veya İnternet üzerinde sohbet ederken sohbet başlatmak için kullanabileceğin birkaç yöntemi aşağıda bulabilirsin:
  • "Selam, nasıl gidiyor"
  • "[buraya ikinizin de bildiği bir etkinlik yaz] duydun mu?"
  • "Günlerin nasıl geçiyor?"
 2. 2
  Kendin hakkında çok fazla konuşma. Çoğu kişi çok iyi bildikleri bir konu olduğu için kendileri hakkında konuşmak konusunda daha rahattır. Kolay yolu seçmek ve durmadan kendin hakkında konuşmak yerine karşındakini kendi hakkında konuşması için cesaretlendir. Fakat karşılığında konuştuğun kişinin senin hakkında da sorular sormasına olanak sağlamak için araya ara sıra birkaç kişisel bilgi de serpiştir. Bunun sırrı sana karşı bir ilgi duyup duymadığına o kişinin karar vermesine izin vermektir.
  • Bu taktik aslında iki işe yarar: Hem sohbetin devam etmesini hem de hoşlandığın kişi hakkında daha fazla şey öğrenmeni sağlar.
  • Bunun için karşındaki kişiyle ilgili önceden bilmem gereken bir şey yoktur. Onu çok iyi tanımıyorsan şu şekilde sorular sorabilirsin:
   • "Günün nasıl geçti?"
   • "Boş zamanlarında neler yaparsın?"
  • Onu biraz tanıyorsan bildiğin bir hobisi veya ilgisiyle ilgili konuşmaya odaklan. Mesela, belki basketbolla ilgilenen bir insandır veya okumayı çok seviyor olabilir. "Dün akşamki maçı izledin mi? " ya da "Son zamanlarda okuduğun güzel bir kitap var mı?" gibi şeyler sorarak güzel bir başlangıç yapabilirsin.
 3. 3
  Daha ayrıntılı sorular sormak için doğru zamanı seç. Kişisel konulara çok girmeden konuşmayı canlı ve ilginç tutman mümkün. Örneğin, hoşlandığın kişiye doğa koşusuyla ilgili en sevdiği şeyin ne olduğunu sormak harika bir fikir olabilir ama aile ilişkileriyle veya yakın arkadaşlarıyla ilgili fazla ayrıntı istemek çok erken ve fazla olur. Bunu, çok ciddiye kaçmadan ve sanki onu sorguya çekiyormuşsun gibi bir tavır takınmadan şakaya vurarak ya da flörtöz bir şekilde takılarak sorabilirsin. Aşağıda flörtöz bir şekilde onun hakkında daha fazla detay öğrenmek için kullanabileceğin yöntemleri bulabilirsin:
  • "Bu akşam İnternet'te mi takılacaksın yoksa daha heyecanlı planların var mı? "
  • "Bugün maçta karşı takımın canını okumaya hazır mısın?"
  • "Profil fotoğrafındaki şirin yavru kediyi gördüm. Vaktinin çoğunu onunla mı geçiriyorsun?"
 4. 4
  Hoşlandığın kişiye sohbetinizin ilk aşamalarında iltifat et. Korkup da bu adımı atlayayım deme — zor gibi gözükebilir ama çok önemli bir adım. Bir iltifat, potansiyel olarak onunla çıkmakla ilgilendiğini ifade eder ve ilişkiyi arkadaşlıktan öteye götürememe belasından kurtulmanı sağlar. Hoşlandığın kişiye iltifat etmezsen ve basit bir şekilde konuşmayı arkadaşlık seviyesinde devam ettirirsen başka bir fırsat yakalayamayabilirsin. Aşağıda kullanabileceğin bazı temel iltifatları bulabilirsin:
  • Hoşlandığın kişiyi henüz çok iyi tanımıyorsan ama tanımaya çalışıyorsan bu doğrultuda iltifat et. Mesela "Seninle sohbet etmek çok kolay," ya da "Senin gibi ilginç bir kişiyi tanıma fırsatı bulduğuma inanamıyorum." gibi şeyler söyle.
  • Sohbetle alakalı iltifatlar et. Örneğin, hoşlandığın kız ne kadar kötü bir gün geçirdiğinden bahsediyorsa "Senin gibi güzel birini bu kadar üzgün görmeyi sevmiyorum. Nasıl yardım edebilirim?"
 5. 5
  Cesur ol. Yukarıdaki önerilerden hiçbiri ilgini çekmiyorsa risk al ve hoşlandığın kişiye cesur bir şekilde iltifat et. Aşağıdaki seçenekleri kullanarak hoşlandığın kişiye en uygun sıfatı seç ya da kendi bulduğun bir iltifatı kullan:
  • "Muhteşem/güzel/harika olduğunu/seninle konuşmayı çok sevdiğimi biliyorsundur umarım."
  • "Çok ani olduysa özür dilerim ama inanılmaz/harika bir insan/çok güzel olduğunu söylemek zorundayım."
 6. 6
  Çok abartma. Duygularını belli edecek iltifatlardan kaçın. Karşındaki kişi duygularının derecesinden çok emin olamazsa çekiciliğin artar ve bu sana gizemli bir hava katar. Asıl önemli olan, ondan hoşlanıp hoşlanmadığın konusunda karşındaki kişiyi şüpheye düşürmek değil, ondan ne kadar hoşlandığın konusunda onu merakta bırakmaktır. Direkt "Senden çok hoşlanıyorum" ya da "Hep çok çekici olduğunu düşünmüşümdür" gibi şeyler söylersen işin gizemini bozarsın.
  • Bunun yerine "Bugün giydiğin kazak sana çok yakışmıştı" gibi bir mesaj gönderebilirsin ya da seni çok ele vermeyen hoş ve flörtöz bir iltifatta bulunabilirsin.
 7. 7
  Bütün işi kendin yapmak yerine hoşlandığın kişinin senin peşinden koşmasını sağla. Flört etmenin amacı karşındaki kişiye ondan hoşlandığını belli etmek de olsa her şeyi sen yapıyormuşsun gibi gözükmemelisin. İlgini belli edecek kadar onun hoşuna gidecek şeyler söylemeli ama onu ne kadar umursadığın konusunda merakta bırakmalısın. Bunu yapmak için nesnel iltifatlardan çok öznel iltifatlar kullan. Aşağıda nesnel ve öznel iltifatlara örnekler bulabilirsin:
  • "Gözlerin gerçekten çok hoşuma gidiyor. Çok güzeller." Görünüşte bu iltifat iyi gibi gözükebilir ve muhtemelen karşındakinin hoşuna gidecektir. Fakat romantik iltifatlar kullanırken en çok yapılan hata, sürekli "*sevdiğin şeyi buraya yaz* hoşuma gidiyor/seviyorum" tarzı kelimeleri kullanmaktır. Bu tarz iltifatlar karşıdaki kişiye, kalbini kazanmayı başardığını belli eder. Zaten sağlam bir ilişki kurduysanız bu güzel bir şeydir ama çok erken kullanırsan senin "çantada keklik" olduğunu düşündürebilir.
  • "Harika gözlerin var. Gerçekten güzeller". Bu iki cümle de karşıdaki kişinin gözlerini sevdiğini ifade etse de bu, kişisel fikrinden çok onun hakkında yaptığın bir gözlem gibi gözükür. Karşındakini çekici bulduğunu ima eder ama bunu açık açık onaylamaz. Doğal olarak karşındaki kişinin hem hoşuna gidecek hem de senin onu ne kadar çekici bulduğunu anlamaya çalışacaktır.
 8. 8
  Ona kibarca sataş. Mesajlaşırken ya da İnternet üzerinde vücut dilini kullanamayacağın için ortamın eğlenceli ve rahat olmasını sağlamak için kelimelerine güvenmek zorundasın. İlk başlarda aranızdaki bir espriyi (ikinizin de şahit olduğu bir şey hakkında) rahatça kullanabilirsin veya ironi yapabilirsin ("Evet, EMİNİM sabahları öcü gibi gözüküyorsundur;)") ya da abartmalardan yararlanabilirsin ("Muhtemelen bunu benden bin kat daha iyi yaparsın").
  • Şaka yaptığın belli olsun. Mesajlaşarak iletişim kurmanın kötü yani kelimelerin ardındaki duygulardan her zaman emin olamamaktır. Eğer biriyle ona sataşarak flört edeceksen şaka olduğunu anlayacağından mutlaka emin ol. Göz kırpan emoji kullanabilirsin ya da bütün cümleyi büyük harflerle yazabilirsin ya da ünlem işareti kullanabilirsin. Ama emoji olayını abartma yoksa karşındaki kişi bundan sıkılabilir.
   • Yanlış anlaşılabilecek bir mesajı çoktan gönderdiysen ne demek istediğini mutlaka açıkla. Durumu kurtarmak için "(şaka şaka)" ya da "şaka tabii ki" gibi şeyler söyle.
 9. 9
  Hoşlandığın kişinin her zaman daha fazlasını istemesini sağla. Onunla sonsuza kadar mesajlaşmak istesen de en iyisi konuşacak şeyleriniz tükenmeden (bir noktada bütün sohbetlerde olduğu gibi) geri çekilmektir. Garip sessizliklerden kaçınmanın en iyi yolu garip sessizlik oluşmadan sohbeti bitirmektir. Sohbeti iyi bir noktada bırakmak, konuştuğun kişinin bir sonraki konuşmanızı sabırsızlıkla beklemesini sağlar.
  • Tekrar ne zaman iletişime geçeceğinizi konuşma bitmeden belirle. "Hey, yarın buralarda olacak mısın?" ya da "Sonra tekrar konuşuruz." gibi şeyler söyle.
  • İnternet üzerinden sohbet ediyorsanız, konuşma biterken sohbetin çok hoşuna gittiğini belirt. Karmaşık bir şeyler söylemene gerek yok — basit bir "Seninle konuşmak harika" ya da "Seninle konuşurken iyi vakit geçiriyorum" yeterli olacaktır. Eğer mesajlaşıyorsanız bu konuda biraz daha rahat davranabilirsin.
  • Hoşlandığın kişiye aşırı iltifat etmemeye dikkat et. Her güzel özelliği için iltifat edersen iltifatların önemsiz bir hale gelir. Bunun yerine iltifatlarını karşındaki kişi için anlamlı olan, mesela gurur duyduğu bir yeteneği gibi şeyler için sakla.
 10. 10
  Çok ciddileşme. Flörtün eğlenceli bir olay olması gerektiğini unutma ve başarılı olmazsan hayal kırıklığına uğrama — her iletişim çaban mükemmel sonuçlanacak diye bir kural yok. Olumlu düşün ve başka biriyle tekrar dene. Her şeyde olduğu gibi flört ederken de deneye deneye daha iyi hale gelirsin. Flörtün bir sonuca ulaşması da gerekmiyor; her flört bir randevu ile sonuçlanmayabilir. Bir sonuca ulaşmak için değil de bazen sadece eğlenceli olduğu için flört etmek isteyebilirsin.
  • Flört etmek yeni insanlarla tanışmana, daha rahat hissetmene ve kaynaşmayı öğrenmene yardım edebilir. Harika olmasını ya da ille de bir anlam ifade etmesini sağlamaya çalışarak kendine baskı yapmana gerek yok.
  Reklam

İpuçları

 • Flört ederken şikâyet etme. Unutma ki dünya senin etrafında dönmüyor. Çok fazla şikâyet edersen diğerleri depresif birisi olduğunu düşünür ve seninle konuşmaktan kaçınır. Kendini küçük görmek de aynı şekilde — bu alçak gönüllü olduğunu göstermez, sadece öz soğurmanın başka bir çeşididir.
 • Birsiyle flört ederken telefonunla ilgilenme (yani başkalarına mesaj atma). Bu, orada olmayan başka biriyle konuşmakla daha çok ilgilendiğin ya da zaten bir ilişki içinde olduğun izlenimi verebilir.
 • Bir kızla flört ediyorsan ve temas bariyerini kaldırmaya çalışıyorsan hataya yer vermeyecek bir tavır takınarak karşındakinin nabzını ölç. Örneğin, arabadan indiği veya arabaya bindiği sırada, bir su birikintisinden ya da engebeli başka bir yerden geçtiği esnada dengesini sağlamaya çalışırken ona elini uzat. Elini uzattığında ne tepki veriyor? Kabul edecek gibi mi? Yoksa elini bırakmak için acele mi ediyor?
 • Seninle ilgilendiğinden %100 emin olmadığın ve romantik açıdan ilgilenmediğin biriyle flört etme. Yoksa istemeden o kişiyi yanlış yönlendirirsin, bu da utanç verici anlara ve sonrasında rahatsız edici etkileşimlere yol açar.
 • Her yerde flört etmek uygun olmayabilir. Mesela cenazeler flört etmek için uygun yerler değildir. İş yerinde flört etmek de genelde uygunsuzdur. İş yerinde flört ettiysen normal davran ve karşındaki kişi ilgilenmiyorsa ısrar etme.
 • Aşırı ilgi bekleyen bir özelliğin varsa bundan kurtulmaya çalış. Aşırı ilgi beklemek takıntılı olma durumunun habercisidir ve takıntılı olman karşı taraf için korkutucu olabilir. İlgi bekleyen insanlar dengesiz ve tutarsız kişilerdir, çünkü mutlulukları, sağlam bir öz saygı duygusuna değil de büyük ölçüde başka insanlara bağlıdır. Karşındaki kişi arkadaşın olmak veya seninle romantik bir ilişki yaşamak istemezse dünyan başına yıkılacakmış gibi bir izlenim verirsen flört etmeyi eğlenceli hale getiren o kaygısızlık hissi yok olacaktır.
 • Bulunduğun ortama uygun şekilde flört et. Kütüphanede veya dans salonunda biriyle tanışmak, sohbet etmeye çok olanak sağlayan bir durum değildir. Böyle bir durumda gülümse, ilgili olduğunu belli et ve mesela punç kasesinin yanında veya lobide onunla karşılaşma fırsatı çıkana kadar bekle. Onunla konuşmak konusunda gerginsin diye onu takip etmeye çalışma, çünkü sapık gibi görünebilirsin. Eline geçen ilk fırsatta konuş onunla.
 • Numarasını istemek konusunda rahat olamıyorsan ona kendi numaranı vermeyi dene. Seninle gerçekten ilgileniyorsa arayacaktır. Ayrıca e-mail adresini de verebilirsin.
 • Kadınlar saçlarını savurarak ya da yerden bir şey alıyormuş numarasıyla dikkat çekmeye çalışabilirler. Ama bunu yaparken saçını başka birisinin yüzüne doğru savurmamaya çalış.
Reklam

Uyarılar

 • Bazı durumlarda flört etmek istenmeyen bir durum olabilir. Birisiyle istenmediği halde flört etmek cinsel taciz olarak düşünülebilir. Cinsel taciz, karşındaki kişiyi duygusal açıdan incitebilir ve aynı zamanda yasal olmayabilir ya da iş yeri veya okul kurallarının ihlali olarak düşünülebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Seni Sevmeyen Birini Sevmek Nasıl BırakılırSeni Sevmeyen Birini Sevmek Nasıl Bırakılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 168 kişi çalıştı. Bu makale 192.870 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Diğer dillerde
Bu sayfaya 192.870 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam