Sınav anında olayın heyecanına kapılarak dün gece okuduklarını hatırlayamamaktan bıktın mı? İhtiyacın olan herhangi bir şeyi öğrenme türüne göre özelleştirilmiş talimatlar ile ezberlemek kolaydır; tek yapman gereken, hangi yöntemin senin için en uygun olduğunu bulmak. Kısa zamanda, Anayasa'nın Maddelerini kolaylıkla ezberleyeceksin!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
İşitsel Öğrenenler

 1. 1
  Bunu dinle. Eğer bir şeyleri en iyi dinleyerek yapıyorsan ve sözlü olarak iletilen bilgileri aklında tutabiliyorsan, muhtemelen işitsel bir öğrenicisin. Bunu belirlemene yardımcı olacak bazı özellikler şunlardır:
  • Konuşmalarda veya derslerde duyduğun bilgileri ayrıntılarıyla hatırlarsın.
  • İyi gelişmiş bir kelime haznen, kelime anlayışın ve güçlü bir dil becerin vardır ve yeni dilleri nispeten daha kolay kavrarsın.
  • İyi bir konuşmacısın ve fikirlerini açık bir şekilde dile getiren ilginç konuşmalar yapabilirsin.
  • Müzikal yeteneklerin ve bir akordaki veya korodaki tonları, ritimleri ve notaları ayırt etme yeteneğin var.
 2. 2
  Derin bir nefes al. Elindeki notların tamamını tara, böylece ne okuyacağını biliyor olursun. Çok uzunsa, bölümlere ayır.
  • Öğeler ve kendi deneyimin arasındaki sezgisel ilişkileri araştır ve not et. Buna çağrışım ile ezberlemek denir. İlişkilerin rasyonel olması gerekmiyor, akılda kalıcı (ilginç, komik, eğlenceli) ve ilham verici olması yeterli.
  • Hatırlamaya çalıştığın bir şeyin ilk harfleriyle bir kısaltma oluştur. Örneğin, ön hipofiz bezi altı ana hormonu salgılar: TSH (tiroid uyarıcı hormon), ACTH (adrenokortikotropik hormon), FSH (folikül uyarıcı hormon), LH (lüteinleyici hormon), PCR (prolaktin) ve GH (büyüme hormonu). Bunu hatırlamak zor, ancak her hormonun ilk harfinden bir kısaltma oluşturursan (örneğin; Tüm Aristokratlar Firavunlaşırken Lümpenler Pranga Giyer), hatırlanması daha da kolaylaşır.
  • Hatırlamaya çalıştığın şeyle ilgili canlı bir hikaye oluştur. Mütecaviz Müjdat, Muhtasar Muharrem, Biperva Bilgin ile bir hikaye oluşturmak sana bu zor kelimeleri hatırlamanda yardımcı olabilir. Anlamlı bir şey olmak zorunda değil: tekrar söyleyecek olursak, bir şekilde seni güldürmesi hatırlamanı kolaylaştırır.
  • Ezberlemeye çalıştığın şeyi açıklayan küçük veya orta boyutlu bir çizim oluştur! Örneğin; bilimsel araştırmanın (ki bu, bilim insanlarının doğal dünyayı inceledikleri ve topladıkları delillere dayanarak açıklamalar sundukları birçok yoldur) tanımını ezberlemek istiyorsan, sunum yapan bir bilim insanı ve üzerinde kanıtı yazan küçük bir klasör çizersin. Zarflar ve fiiller gibi yazdığın diğer küçük kelimeleri de çizimin yanına yazarsın! Dağınık olma, her zaman düzenli bir şekilde çiz ve yaz.
 3. 3
  Tekrar etmek anahtardır. Sözel ve duyusal tekrarlar yapmak konunun sırasını hatırlamana yardımcı olur:
  • İlk konuyu oku.
  • Bunu kağıda bakmadan anlat.
  • İlk ve ikinci konuyu oku.
  • Kağıda bakmadan anlatabilene kadar ikisini de sesli bir şekilde tekrar et.
  • Birinci, ikinci ve üçüncü konuyu oku.
  • Hatırlayana kadar bunları sesli bir şekilde söyle.
  • Bu işlemi, tamamını kağıda bakmadan anlatabilene kadar tekrar et.
  • Listenin sonuna geldiğinde, listeyi okumadan tekrar et. Üç kez sesli olarak söyle.
  • Hepsini üç kere yapamazsan, baştan başla.
 4. 4
  Kısa bir ara ver. Zihnini taze tutmak önemlidir, bu yüzden bir şeyi kabaca ezberlediğini düşündüğünde 20 ila 30 dakikalık bir mola ver. Bu süre zarfında, telefonda konuşmak veya parkta yürüyüş yapmak gibi (yani, çok fazla öğrenme içermeyen bir şey) eğlendiğin ve yapması kolay bir şey yap. Bu şekilde beynini rahatlatır ve ona yeni öğrendiklerini uzun süreli belleğine kodlaması için zaman vermiş olursun. Yeni kavramların aşırı uyarılması ve farklı şeylerin öğrenilmesi, bu kodlama sürecini etkileyebilir.
 5. 5
  Ezberini kontrol et. Aradan sonra, her şeyin hâlâ ezberinde olup olmadığını görmek için kendini tekrar test et. Eğer her şey yolunda giderse, muhtemelen ezberleşmişsin demektir. Aksi taktirde, sorun yaşadığın bölümlere çalış. Sonra tekrar kısa bir ara ver ve tekrar et.
 6. 6
  Kendini dinle. Ezberlenmen gereken şeyi söylerken bir kez sesini kaydet, sonra uyurken bu kaydı dinle. Bu, yeni ve aşina olmadığın bilgileri öğretmek için çok işe yaramayabilirse de, uykundaki tekrarlar, bilinçli olarak edinmiş olduğun kavramları pekiştirmene yardımcı olabilir.
  • Uyku halindeyken MP3 veya başka bir müzik çaların kulaklıklarını kafanda tutan özel bir kafa bandı satın alabilir veya kendin yapabilirsin––bu, genellikle uyumalarına yardımcı olması için rahatlatıcı müzik dileyen kişiler tarafından kullanılır.
 7. 7
  Başkalarını dinle. Yapabilirsen ve eğer izin veriliyorsa, hem notlarındaki boşlukları doldurmana, hem de sunulan bilgileri tekrar dinlemene yardımcı olması açısından derslerin ses kaydını almayı dene. Dersi ikinci veya üçüncü kez dinlenmek, çoğu zaman bilginin çok fazla çaba sarf etmeden zihnine yerleşmesi için yeterli olabilir.
 8. 8
  Etrafta dolaş. Çalışırken ve bilgileri kendine tekrar ederken odanda dolaş. Etrafta dolaşarak hem sağ hem de sol beynini kullanacak ve konuyu çok daha kolay ezberleyeceksin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Görsel Öğrenenler

 1. 1
  Dikkatli ve etraflıca incele. Bir şeyler gözüne çarptığında aklından gitmiyorsa, muhtemelen görsel olarak bilgi toplayan kişilerdensin. Görürsen anlayabilirsin. Sana daha kolay gelen bilgi edinme yolları şunlardır:
  • Resimler, grafikler veya şemalarla aktarılan bir bilginin hatırlanması, sözlü olarak aktarılan bilgilere kıyasla daha kolaydır.
  • Bilgiyi öğrendikçe görselleştirir ve çoğu zaman bilgiyi "görür" gibi uzaklara bakarsın.
  • Zihninde bilgilerin canlı görüntülerini oluşturursun. Anayasa'nın maddelerini öğrenirken, maddeleri tartışan Kurucularla birlikte kendini aynı oda içinde düşünebilirsin.
  • Mekansal becerilerin çok güçlüdür; boyutlar, şekiller, dokular, açılar, perspektifler, bunların hepsi senin için kavraması kolay şeylerdir.
  • İnsanların beden dillerini "okuyabilir", aksini söyleseler bile gerçekte ne düşündüklerini bilebilirsin.
  • Çevrendekilerin farkındasındır ve güçlü bir estetik, sanatsal ve görsel zevke sahipsindir.
 2. 2
  Huzurlu bir ortamda otur. Dikkatinin dağılmayacağı, gözüne takılacak şeylerin olmadığı bir yere git. "Parlak nesneler"den kaçınmak ezberlemen gerekenlere odaklanmanı sağlayacaktır. Yani, televizyon, açık pencereler veya hareketli saatler olmayacak.
 3. 3
  Bilgileri türlerine göre renklerle kodla. Örneğin; tarih notlarını ezberliyorsan, bunları tarihlere veya önemli kişilere göre renklendir. Enver Paşa mavi, İsmet İnönü turuncu, Balkan Savaşlarıyla ilgili şeyler kırmızı, Atatürk yeşil, vb.
 4. 4
  Her renkli bölümün üzerinden geçerek, tamamını ezberleyene kadar her birini tekrar tekrar yazarak çalış. Her bir öğeyi eşleşen renkli Post-It notuna yazman, hem bu ilişkilendirmenin aklına kazınmasına, hem de bir sonraki adıma yardımcı olacaktır.
 5. 5
  Dolap veya oda kapısı gibi sıkça gördüğün bir yere Post-It veya dizin kartı yerleştir. Her yanından geçtiğinde oku. Notlarını renklerine göre, dikey ve yatay olarak hizala.
 6. 6
  Sık sık notları tekrar tekrar yaz. Not tablona gittiğinde, bir öğeye bak, bunu yeni bir Post-It veya kart üzerine yeniden yaz ve mevcut olanla değiştir. Eğer seni mevcut notlardan biri özellikle zorluyorsa, eski notu al ve daha sık göreceğin başka bir yere koy. Bunu da arada sırada değiştir.
 7. 7
  Birlikte çalışacağın bir ortak bul. Şemalar/grafikler çizin, açıklamalar yazın ve daha iyi hatırlamanız için kavramları birbirinize öğretin.
 8. 8
  Önemli kısımları vurgula. Ezberlemek zorunda olduğun şeye bağlı olarak önemli anahtar kelimeler bak, onları vurgula, onları hatırla, sonra geri kalanını ezberlemeye çalış. Eğer internet üzerinden PDF okuyorsan, önemli noktalar için vurgulama işlevini kullan. Bu, hafızana yardımcı olmanın yanında, belgede tekrar arama yaparken bilgileri hızlı bir şekilde hatırlamana yardımcı olur.
 9. 9
  Etrafta dolaş. Çalışırken ve bilgileri kendine tekrar ederken odanda dolaş. Etrafta dolaşarak hem sağ hem de sol beynini kullanacak ve konuyu çok daha kolay ezberleyeceksin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Kinestetik/Dokunsal Öğrenenler

 1. 1
  Bilgi almak için bir şeylere dokunmaktan hoşlanıyorsan, büyük olasılıkla dokunsal öğrenen türdensin. Bilgiyi hissetmeyi seversin, herhangi bir şekilde mümkünse, yaparak öğrenirsin. Dokunsal öğrenenlerin bazı özellikleri şunlardır:
  • En iyi iş üstünde öğrenirsin - hareket etmek, yapmak ve dokunmak bilgilerin sana gerçek gelmesine yardımcı olur.
  • Konuşurken ellerini kullanırsın.
  • Olayları söylenenlere veya görülenlere değil, olanlara göre hatırlarsın.
  • Çizim, sanat, yemek yapmak, inşa gibi el işçiliği gerektiren konularda iyisindir.
  • Maceracılığa yatkınsındır ve dikkatin çok kolay dağılır, uzun süre kıpırdamadan durmakta zorlanırsın.
  • Kısıtlanmaktan hoşlanmazsın, ayakta durabileceğin, dolaşabileceğin ve ara verebileceğin yerleri tercih edersin.
  • Sana daha fazla öğretebilecek şeyler varken sınıfta oturmaktan hoşlanmazsın.
 2. 2
  Mekânını bul. Hareket etmek için boşluğa ihtiyacın var, o yüzden ders çalışırken yatak odanda kapısı kapalı halde oturma. Mutfak masası, öğrenme tarzın için daha uygun bir yer olabilir.
 3. 3
  Yaratıcı ol. Nesnenin kendisiymiş gibi rol yap, nesnenin her detayını taklit etmeye çalış. Anayasa'nın maddelerini ezberlemeye çalışıyorsan, bir kâğıt parçası al ya da daha da iyisi, kâğıt torbasından bir parça kesip çıkart: büyüklüğü anayasa kadar olsun ve yeni bir kağıt gibi görünmesin. Hem ilişkilendirebileceğin bir kokuya da sahip olur. Elindeki kağıdı Anayasaymış gibi tut ve her bir cümleye işaret ederek “Anayasa”dan “oku”. Duyularının çoğunu — dokunma, koklama, görme, hatta duyma — harekete geçirerek hatırlamayı çok daha kolay bir hale getirirsin.
 4. 4
  Soyut terimleri ezberle. Eğer pi değeri gibi soyut terimleri ezberliyorsan, her bir bilgi kartında münferit sayıları veya adımları not et. Ardından, her bir bilgi kartını çıkartma veya çizimlerle kişiselleştir. Kişiselleştirdikten sonra kartları karıştır ve onları sıraya koymaya çalış. Sırayı bir yere yazdığından emin ol, yoksa sırayı hatırlayamayabilirsin.
  • Alternatif olarak, birkaç kart destesi alabilir; ondalıktan sonraki her sayıyı kartlarda arayıp "oynayabilirsin": As, 4, as, 5, 9, 2, 6, 5, vb. Her birini masaya diz, sonra ters çevir. Soldan sağa git, tekrar ön yüzlerini çevir ve numarayı söyle. Tekrarla ve sonraki geçişte önce numarayı söyle, sonra kartı çevir.
 5. 5
  Görsel ve işitsel öğreniciler için verilen notlar senin de işine yarayabilir, özellikle de odada dolanırken çağrışım ve kavramları tekrarlayarak öğrenme konusu. İpuçlarını ihtiyacına göre uyarla, böylece elindeki malzemeyle etkileşim içerisinde olursun.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Okuma Yöntemi

 1. 1
  Eğer okuyucu türdensen, en iyi okuyarak ezberleyebilirsin. Görsel öğrenme ya da okumaya odaklı ilk öğrenme deneyimlerini birleştirirsen, bu sana daha sağlam ve gerçekçi gelir.
 2. 2
  Ezberlemen gereken şeyi tekrar tekrar oku.
 3. 3
  Kendine sözlü olarak tekrarla ve ardından bunu bir dizin kartına yaz. Kartın arka yüzündeki olgu(lar) hakkında bir soru yaz.
  • Genellikle, beyin renkleri ve resimleri görmeyi çok sever, bu yüzden not alırken onları renkli bir şekilde yaz veya resimlere dök.
 4. 4
  Kendini test et. Kartın önündeki bir soruyu oku ve verdiğin cevabın yazdığınla uyuşup uyuşmadığına bak.
 5. 5
  Başkalarına tekrar et. Gönüllü bir arkadaş bul ve ona öğrendiğin şeyi öğret, ardından arkadaşlarına kendini test ettir.
  • Başkalarına öğretirken, başkalarına yeni bir bilgi öğretmekle kalmaz, aynı zamanda öğrettiklerini daha da iyi ezberlersin.
 6. 6
  Ezberleyene kadar okumaya devam et.
  Reklam

İpuçları

 • Genelde birçok kişi, kendi öğrenme tarzlarında yukarıda bahsedilenlerin her birinden biraz bulunduğunu fark eder. Senin öğrenme tarzında da her üç tarzdan biraz bulunabilir ya da farklı bağlamlarda farklı bir öğrenme tarzın olduğunu görebilirsin. Bilgiyi ezberlerken, senin için en iyi yönetmin ne olduğunun bilincinde ol ve sırf birileri sana “sadece” görsel bir öğrenici olduğunu söylediği için kendini tek bir tarzla sınırlama. Eğer başka bir yöntemle de iyi öğrenebiliyorsan ondan da istifade et.
 • Gerçekleri bir şarkıya dönüştür ve hatırlamak için bir tempo belirle (isteğe bağlı) çünkü çoğu insan müzikte olduğu gibi belirli bir düzende duyduğu şeyi hatırlayabilir.
 • Çalışmayı son dakikaya bırakma. Öncesinden hazırlık yap!
 • Önemli kelimelerin listesini hatırlamak için kısma adları kullan.
 • Dikkatinin dağılmayacağı veya seni rahatsız edecek veya dikkatini dağıtacak aletlerin bulunmadığı bir yere git.
 • Bilgi kartlarından ezberlemek yerine, en sevdiğin şarkının sözlerini ezberlemeye çalıştığın şeyle değiştirmeyi düşün.
 • Oku ve yaz. Bir şeyi okuduktan veya ezberledikten sonra, acelen yoksa en az bir kez yazmayı dene, çünkü unutma ki "Bir Kere Yazmak Üç Kez Okumaya Eşittir".
 • Kısa ve sık mola ver. Bu molalar sırasında 10 dakika televizyon seyretmek gibi pasif bir şey yapmaktansa egzersiz yapmak daha iyidir, ki televizyon seyrettiğinde ders çalışmaktan soğuyabilirsin. Egzersiz yapmak beynini harekete geçirir ve geri döndüğünde daha iyi çalışırsın. Aşırıya kaçmamaya dikkat et.
 • Ezberlemen gereken şeyi yazmayı dene. Yazdıktan sonra, birkaç kez yüksek sesle oku. Bu, özellikle paragraf ezberlerken veya başka bir dilde yazarken işe yarar.
 • Tüm içeriği ezberleyememen sorun değil. Sadece anahtar kelimeyi ezberlemeyi dene.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 35.069 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 35.069 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam