Empati yapabilmek, öğrenebileceğin en önemli becerilerden biridir. Bunu yapmak için, kendini başka birinin yerine koyman ve dünyayı onun gözünden görmen gerekir. Başkasına tüm dikkatini vermek ve söyleyeceklerini gerçekten dinlemek, başlamak için en iyi ve en kolay yerdir. Bu konuda kendini rahat hissettiğinde, ona desteklendiğini ve anlaşıldığını hissettiren şeyler yapma ve söyleme konusunda çalış. Empatik olmayı öğrenmek zaman ve pratik gerektirir ancak sonuç, başkalarıyla daha derin bir düzeyde bağlantı kurmana ve daha tatmin edici bir yaşam sürmene yardımcı olabilir.

Yöntem 1 / 3:
Daha Derin Bir Bağlantı Kurmak

 1. 1
  Kendi deneyimlerini paylaş, böylece anlaşıldığını ve daha az yalnız hissetmesini sağla. Dinlemek çok önemlidir ancak empati genellikle iki yönlüdür. Kendi zayıflıklarını veya deneyimlerini paylaşman, karşındaki kişiyle aranda duygusal bir bağ oluşturabilir; özellikle de benzer bir durum yaşadıysan. Kendi deneyimlerini açıklamak her zaman uygun değildir, bu yüzden sezgilerini kullan ve fırsatlarını akıllıca seç.[1] Ona şunları söyleyebilirsin:
  • "Annemin bana hiçbir şey olamayacağımı söylediğini hatırlıyorum. Korkunç bir duyguydu."
  • "Mezun olduktan hemen sonra ben de öyle hissettim. İlk başladığında yolunu bulmak zor olabilir."
  • "Boşanma sürecimde ben de benzer bir durum yaşadım. Velayet savaşı hayatımın en üzücü deneyimlerinden biriydi."
 2. 2
  Sohbeti ele geçirmeden yararlı geri bildirimler veya bilgiler sun. Geri bildirim sağlamak ve sahip olduğun yararlı düşünce ve fikirleri paylaşmak, sohbeti derinleştirebilir ve daha iki taraflı yapabilir. Aynı zamanda, karşındaki kişinin durumunu yeni bir açıdan görmesine yardımcı olabilir veya ona düşünmesi için alternatif yollar gösterebilir. Sadece sohbeti tamamen kendine çevirmemeye dikkat et! Yalnızca o söylemesi gerekenleri paylaştıktan sonra ona faydalı olacak geri bildirimler sun.[2] Şuna benzer şeyler söylemeyi dene:
  • "Geçen yıl kız arkadaşımla benzer bir şey yaşadım. Durumla doğrudan yüzleştiğimizde işler bizim için kolaylaştı. Acaba benzer bir şey yapmak durumuna yardımcı olabilir mi?"
  • "Daha önce böyle bir şey yaşamadım, ancak muhtemelen _____ yaparak/söyleyerek/hissederek tepki vereceğimi düşünüyorum."
  • "Söylediğini anlıyorum. ______ denemek hakkında ne düşünüyorsun?"
 3. 3
  İletişimi açık tutmak için ona ne yapacağını veya hissedeceğini söylemekten kaçın. Bir kişi duygularını paylaştıktan sonra asla duygularını yönlendirmeye veya kontrol etmeye çalışma. Olası çözümler önermek yardımcı olabilir ancak birine tek bir sohbetten sonra bir sorunu nasıl ele alacağını veya çözeceğini söylemek küçümseyici gelir.[3] Örneğin, aşağıdaki gibi şeylerden kaçın:
  • "Başkalarının ne düşündüğü hakkında çok fazla endişelenmemelisin." Ona açıkça endişelendiğinde endişelenmemesi gerektiğini söylemek, artık seninle bir şeyler paylaşmaktan çekineceği güvensiz bir alan yaratır.
  • "Bu şimdi büyük bir olay gibi gelebilir ancak daha sonra bunun o kadar önemli olmadığını göreceksin." Gençler bunu büyüklerinden çok duyar. Unutma: Önemli olan tek şey şu anda hissettiği.
 4. 4
  Ona değer verdiğini göstermek için herhangi bir şey yapıp yapamayacağını sor. Yardım teklif etmek, karşılığını istemeden, gününde onun için bir şeyler yapmaya zaman ayırmaya istekli olduğunu gösterir. Çoğu zaman, karşıdaki kişinin görüldüğünü, anlaşıldığını ve daha az yalnız olduğunu hissetmesi için gerçekten sadece yardım teklif etmek yeterlidir. Yardım teklif edersen ve kabul ederse sözünü tutmak çok önemlidir.[4] Örneğin şunları söylemeyi dene:
  • Bana ne zaman ihtiyacın olursa yanındayım. Kendini daha iyi hissetmene yardımcı olmak için şu anda yapabileceğim bir şey var mı?"
  • "Bunu senin için kolaylaştırmak için yapabileceğim herhangi bir şey var mı?"
  • Bana ihtiyacın olursa ne zaman olursa olsun yardım etmek için buradayım. Tek yapman gereken ulaşmak. Hemen gelirim."
 5. 5
  Uygun geliyorsa onu rahatlatmak için fiziksel şefkat göster. Bunu herkesle yapamazsın ancak kişiyi iyi tanıyorsan ona sarıl, kolunu omzuna at veya biraz koluna ya da eline dokun. Dokunma eylemi ikiniz arasında bir bağlantı oluşturur ve birçok kişi dokunma sonucunda rahatlar.[5]
  • Bazı insanlar dokunulmaktan hoşlanmaz. Herkes farklıdır! O anda doğru olanı yap.
  • Kişiyi iyi tanımıyorsan kucaklaşmadan önce sorun olup olmadığını sormak isteyebilirsin. "Şu anda sana sarılsam sorun olur mu?" gibi bir şey söyle.
  • Ne yapacağından emin değilsen çoğu durumda sırtına hafifçe vurmak uygundur.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Dinleme Yeteneklerini Geliştirmek

 1. 1
  Kişiye dikkatini iyice ver ki önemli hissetsin. Telefonun veya bilgisayarın gibi olası dikkat dağıtıcı şeylerden kurtul, böylece tamamen karşındaki kişiye odaklanabilirsin. Bu, kişinin söyleyeceklerini paylaşması için güvenli ve destekleyici bir alan yaratır çünkü onun düşüncelerine ve duygularına saygı duyduğunu ve önemsediğini gösterir.[6]
  • Örneğin, bir e-postanın ortasındaysan ve arkadaşın konuşmak istiyorsa dizüstü bilgisayarını birkaç dakika kenara koy, böylece ona odaklanabilirsin.
  • Yanlışlıkla dikkatin dağılırsa "Üzgünüm, az önce söylediklerini tekrar edebilir misin? O son kısmı anlamadım." gibi bir şey söyleyerek sohbeti yakala.
 2. 2
  Bir saygı işareti olarak karşındaki kişinin sözünü kesme. Sohbete kendi düşüncelerini ve hislerini eklemekten kaçın. Unutma, mesele karşındaki kişinin düşünceleri ve duyguları! Sözünü kesmeden, söyleyeceği her şeyi söylemesi için ona bir şans ver.[7]
  • Tavsiyede bulunmak cazip gelebilir ancak yardım etmenin en iyi yolunun onu dinlemek olduğunu unutma.
  • Kişi duraklarsa veya devam etmekten emin değilse "Lütfen devam et." veya "Dinliyorum." gibi cesaret verici bir şey söylemekte sorun yoktur.
 3. 3
  Gözlerine bak ve dinlediğini göstermek için başını salla. Destekleyici, sözsüz vücut dili, karşındaki kişinin onu dinlediğini bilmesini sağlar. Dik otur veya ayakta dur, ona doğru dön, doğrudan gözlerinin içine bak, dikkatinin konuşmada olduğunu ve onu takip ettiğini açıkça belirtmek için ara sıra başını salla.[8]
  • Bazen sessizce başını sallamak biraz soğuk görünebilir. "Anlıyorum." veya "hı hı" gibi şeyler söylemek hiç sorun olmaz.[9]
  • Bakışlarının odada dolaşmasına izin verme ama kişiye gözünü dikmekten de kaçın. Bu beceriyi mükemmelleştirmek biraz zaman alabilir ama başarabilirsin!
  • Göz teması ile ilgili söylenmemiş kurallar kültüre göre veya belirli durumlarda değişebilir; uyum sağlaman gerekebilir. Örneğin, Amerika veya Kanadalı biri Japonya veya Asyalı birine göre daha fazla göz teması bekleyebilir. Otizm spektrumundaki insanlar, sürekli göz teması nedeniyle kendilerini tehdit altında hissedebilirler.[10]
 4. 4
  Destek ve anlayış göstermek için duygularını kabul et. Birinin duygularını kabul etmek, ona dinlendiğini ve onaylandığını hissettirir.[11] Söylediği kelimelere dikkat et ancak duygusal durumu hakkında ses artış azalışı, ses tonu, gösterdiği coşku miktarı (veya eksikliği), yüz ifadeleri, duruş vb. diğer ipuçlarına da dikkat et.[12] Ne hissettiğini anladıktan sonra, aşağıdakiler gibi şeyler söyleyerek bunu yüksek sesle belirt:
  • "Şu anda çok şey yaşıyor gibisin."
  • "Bu başına geldiği için çok üzgünüm. Bu zor bir durum."
  • "Bunun senin için ne kadar zor olduğunu anlayabiliyorum."
 5. 5
  Olayları onun bakış açısından görebilmek için yargılamaktan kaçın. Her şeyi karşındaki kişinin gördüğü ve deneyimlediği gibi görebilmek için kendi fikirlerini bir kenara bırakmaya çalış. Kişinin söylediği her şeyi kabul etmek zorunda değilsin ancak olabildiğince objektif olmak ona bakış açısını önemsediğini gösterir.[13]
  • Başka bir kişinin bakış açısını daha derinlemesine anlamak için zaman ayırmak, empatinin büyük bir parçasıdır.[14]
  • Başkaları hakkında hızlı yargılarda bulunmak, insan olmanın doğal bir parçasıdır. Atalarımız bunu potansiyel olarak tehlikeli insanları ve durumları hissetmek için yaptı. Bu doğal eğilimi geçersiz kılmak biraz pratik gerektirebilir.[15]
 6. 6
  Dinlediğini göstermek için onun söylediklerini kendi sözlerinle ifade et veya özetle. Kişi konuşmayı bitirdiğinde veya konuşmada doğal bir sükûnet olduğunda, sana söylediklerini kısaca tekrarla. Genel bir şekilde özetleyebilir, ana fikirlerini yeniden ifade edebilir veya kişinin seninle paylaştığı belirli duyguları onaylayabilirsin. Durum için doğru olanı yap.[16] Şunları diyebilirsin:
  • "Kardeşinin borçlu olduğu parayı sana geri ödememesi yüzünden oldukça üzülüyor gibisin. Bununla başa çıkmak kolay değil."
  • "Erdal’ın haberleri konusunda heyecanlı görünüyorsun! Bu onun için büyük bir adım."
  • Ayrıca onun söylediklerini soru formunda ifade etmekte sorun yok çünkü bu, kişinin nasıl hissettiğini daha net görmesine yardımcı olabilir. Örneğin: "Bu durumda kendini rahatsız hissettiğini mi söylüyorsun?"[17]
 7. 7
  Anlamadığın bir şey varsa açıklama iste. Herhangi bir sorun varsa duraklama sırasında veya sohbetin sonunda sormaktan çekinme. Takip soruları, karşındaki kişiye pozisyonunu gerçekten anlamak istediğini gösterir ve cevapları, onun bakış açısı hakkında daha fazla fikir edinmeni sağlar.[18] Şunun gibi sorular sorabilirsin:
  • "Onu son gördüğünde nasıl davrandığını bana biraz daha anlatabilir misin?"
  • "Büyük haberi onunla paylaştığında tepkisi ne oldu?"
  • "Başarısız olduğunu söyleyerek neyi kastediyorsun?"[19]
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Empatik Bir Kişilik Geliştirmek

 1. 1
  Dünyayı daha tarafsız görmek için ön yargılarına ve temayüllerine meydan oku. Her zaman inandığın veya doğru olduğunu varsaydığın bir şeyin aslında derinlemesine kökleşmiş bir ön yargı olduğunu anlamak zor olabilir. Birisini yargılamadan veya yok saymadan önce kendi ön yargılarını analiz etmek için zaman ayır. Ondan ne kadar farklı olduğuna odaklanmak yerine, onunla paylaştığın şeyler ara.[20]
  • Örneğin, "devletten destek almak için çocuk yapan bir anne", "bir terörist" veya "bir çete üyesi" yerine karşında duran kişiyi görmeye çalış.
 2. 2
  Başkalarının hayatlarının nasıl olduğunu görmek için bir kuruluşta gönüllü ol. Gönüllülük seni, günlük yaşamında muhtemelen yolunun hiç kesişmeyeceği insanlarla buluşturur. Onlarla etkileşim kurmak ve mücadelelerini görmek, dünyalarına onların gözlerinden bakmana yardımcı olur. Hangi grupların yardıma muhtaç olabileceğini belirlemek için mahallende biraz araştırma yap.[21]
  • Örneğin, yerel bir evsizler barınağında veya Kızılay’da gönüllü ol.
  • Sokak çocukları, istismardan kurtulanlar ve bağımlılıktan mustarip insanlar için yerel organizasyonlara göz at ve nasıl yardım edebileceğini gör.
 3. 3
  Hayatları hakkında daha fazla bilgi edinmek için diğer insanları merak et. Dünyasına bir göz atmak için her hafta en az bir yeni kişiyle sohbet et. Onları sorgulama; sadece oturup onlarla konuşmaya çalış. Hava durumu iyi bir başlangıç olsa da sadece hava durumu hakkında sohbet etmenin ötesine geçmeye çalış![22]
  • Bir yabancıyla sohbet başlatmak için okuduğu kitap hakkında bir soru sormayı dene. Veya birinden yardım veya çevrendeki bir şey hakkında açıklama isteyebilirsin. Cesaret verici bir şekilde gülümse ve nazikçe konuş.
  • Kendini tehdit altında veya rahatsız hissedersen sohbeti bitir ve uzaklaş. İçgüdülerine güven.
 4. 4
  Kendini başkasının yerine koymak için hayal gücünü kullan. Başkasının başına gelebilecek her şeyi deneyimleyemezsin ancak hayal gücünü, o kişinin yerinde olmanın nasıl bir his olduğuna dair bir fikir edinmek için kullanabilirsin. Örneğin, para isteyen evsiz bir adam görürsen sokaklarda yaşamanın nasıl bir şey olacağını hayal et.[23]
  • Araştırmalar, kurgu okuyucularının duyguları, davranışları ve niyetleri anlamada diğer insanlardan daha iyi olduğunu gösteriyor. Bolca oku ve dünyayı daha geniş bir şekilde görebilmek için dışlanmış insanların eserlerine dalmaya çalış.[24]
  Reklam

İpuçları

 • Başkalarının duygularını onaylamak, duygusal deneyimleri için kabul ve saygı göstermeye yardımcı olur.
Reklam

Uyarılar

 • İlk birkaç seferde beceremezsen cesaretin kırılmasın. Her şey gibi, empati göstermek de pratik gerektirir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kadın Nasıl Hamile BırakılırBir Kadın Nasıl Hamile Bırakılır?
Bir Erkek Nasıl Baştan ÇıkarılırBir Erkek Nasıl Baştan Çıkarılır?
Bir Kadın Nasıl Baştan ÇıkarılırBir Kadın Nasıl Baştan Çıkarılır?
Erkek Arkadaşının Seni Gerçekten Sevdiği Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Seni Gerçekten Sevdiği Nasıl Anlaşılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Liana Georgoulis, PsyD
Ortak yazarlar :
Psikolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Liana Georgoulis, PsyD. Dr. Liana Georgoulis 10 yıldan fazla deneyime sahip Lisanslı bir Klinik Psikolog’dur ve şu anda Los Angeles’da bulunan Coast Psychological Services’de Klinik Direktör’dür. Psikoloji alanındaki Doktorasını 2009 yılında Peperdine Üniversitesi’nden almıştır. Çalışmalarıyla ergenlere, yetişkinlere ve çiftlere bilişsel davranış terapisi ve diğer kanıta dayalı terapiler sağlar.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 230 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam