Duygular hayatlarımızda önemli bir rol oynar. Onlar ruhumuzun duyularıdır ve fiziksel duyularımız kadar güçlüdür. Duyguların sana neyi sevdiğini ve neyi sevmediğini, neyi istediğini ve neyi istemediğini söyler ve bu kadar önemli mesajlar verdikleri için duygularının farkına varman ve onları teyit etmen gerekir. Ancak, duyguların tarafından kontrol edildiğinde, önemli durumlarda net düşünme ve hareket etme yeteneğin ciddi şekilde etkilenebilir. En iyi durumda olman gerektiğinde, duygularının seni kontrol etmesini önlemek için çeşitli araçlara ihtiyacın olacaktır.

Kısım 1 / 4:
Olay Anında Duygusuzca Düşünmek

 1. 1
  Kendini sabote eden düşünceleri aklından çıkar. Kendine acıma ve kendinden nefret etme çılgınlığına kapılma. Medyanın pompaladığı kusursuz beden, kusursuz yaşam tarzı, kusursuz iş ve benzerleri hepimizi "daha küçük" hissettirmeyi hedefliyor. Bu düşünceleri ciddiye alıp almamayı seçebilirsin.[1]
  • Kendini başkalarıyla karşılaştırmayı bırak. Kendini başkalarıyla karşılaştırdığında, kendi değerini azaltmış olursun. Sana has olan becerilerin, yeteneklerin ve zaafların vardır. Bunları sahiplen ve bunların gerektiğinde ortaya çıkmasına veya kaybolmasına yardımcı ol. Karşılaştırma fiyatlar içindir, insanlar için değil.
  • Bir durumla başa çıkmak için donanımlı olmadığını veya her şeyin hep ters gittiğini düşünmeyi bırak. Bu şekilde düşünmek, işleyişini bilfiil zayıflatır. Bunun yerine, bu gibi düşünceleri mantıkla değiştir ve durumuna bir çözüm bulmaya çalış.
 2. 2
  Geleceği tahmin etme. Çünkü olacaklar hakkında muhtemelen yanılacaksındır! "Aman Allah’ım, eğer bunu yaparsam falanca da bunu yapacak" diye düşünmeye başladığımızda, korkmaya başlamak çok kolaydır. Sonuçlarla ilgilenmezsen korku veya endişe duymazsın. Önsezilerinle hareket et. Geleceği tahmin edemezsin, o zaman neden deneyesin?[2]

  Eğer geleceği mutlaka zihninde canlandırman gerekiyorsa 5 dakika sonra kendini tamamen kaybettiğini hayal et. O kişi olmak ister misin? Muhtemelen hayır! Kim olmak istemediğini belirlemek için olumsuz hayalleri kullan.

 3. 3
  Durumdan uzaklaş. Hayatını ve etrafında neler olduğunu bir film gibi düşün. Olaydan sıyrıl ve kendini değil başka birini gözlemliyormuşsun gibi davran. Bu eylem, duygularını dâhil etmeden bir durumu objektif olarak yorumlamanı sağlar.
  • Duruma, konuyla ilgili önceden bir bilgisi ve duygusal dâhiliyeti olmayan bir yabancı olarak baktığını düşün. Durumdan uzaklaştığında, öznel davranmanın önüne geçerek tıpkı hastasını tedavi eden bir doktor gibi tarafsız kalırsın. Nörolinguistik programlamada bu tekniğe "yeniden çerçeveleme" denir.
  • Uzaklaşma konusunda dikkatli ol, çünkü bunun doğal riskleri bulunur. Kendini çok sık uzaklaştırmanın, dikkatli olmaman durumunda aklında ve kişiliğinde sağlıksız sonuçları olabilir. Uzaklaşmayı duruma bağlı olarak tercih et, her zor durumda nihai cevabın olarak kullanma. Bazen uzaklaşmak yerine belirli şeylerle doğrudan yüzleşmen gerekir.
 4. 4
  Mantıklı düşün. Korku, öfke veya benzer duygusal tepkilere dayanarak varsayımda bulunmak yerine, yalnızca saf gerçeklerle çalış. Mantık genellikle kontrol dışı duygularla savaşır ve her durumda gerçeği görmeni sağlar. Sonuçta, gerçeklik kafanın dışındadır, senin yorumunda değil.
  • Eğer bir iş görüşmesinde başarılı olmayacağından korkuyorsan kendine gerçekleri hatırlat. İlk olarak, eğer aranan özelliklere sahip olmasaydın görüşmeye çağırılmazdın. İkincisi, eğer işi alamazsan şirket için iyi bir seçenek olmayabilirsin, fakat bu iyi bir aday olmadığını göstermez.
  • Duygusal bir kriz anında mantıklı kalmak bizim bir şeylerin özünü düşünmek yerine köklü zihinsel kısayolları kullanmamızı sağlar. Zor durumlara duygusal olarak tepki vermeye alıştığında, zihnini mantıklı düşünmeye yeniden eğitmen gerekir.
 5. 5
  Duyguların da yeri ve zamanı vardır. Bazen işe yararlar. Onlara sahip olmamızın bir nedeni var; faydalı olmasalardı, onları geliştirmezdik. Esasında, yapılan çalışmalar, içgüdülerimizden uzaklaştığımızda, bazen (genellikle enerjimiz düşük olduğunda) daha iyi kararlar verdiğimizi göstermektedir. Eğer bir şey hissediyorsan bunun geçerli olup olmadığını belirle. Eğer öyleyse onu dikkate almak isteyebilirsin.[3]
  • Eğer hissin geçerli değilse bırak gitsin. Ondan kurtul. Eğer paranoyakça, nevrotik, endişe verici, korkunç veya mide bulandırıcı ise bırak gitsin. Bu, kafanın içerisindeki, seni çileden çıkarmaya çalışan bir sestir.
  • Eğer geçerli bir hisse (ör,. keder, geçerli olan olumsuz bir duygudur) bunu kabullen. Bu hissi kabullenene kadar gitmesine izin veremezsin. O düşünceye sahip olduğunu kabul et ve geçmesine izin ver. Zamanla düşüncen başka bir düşünce ile yer değiştirilecektir.
  Reklam

Kısım 2 / 4:
Soğukkanlılığını Korumak

 1. 1
  Derin bir nefes al. Derin nefes almak seni zor durumlarda sakin tutar ve genel sağlığında da önemli bir gelişme sağlayabilir. Nefesi kullanarak duygularını yatıştırmak için aşağıdaki yöntemlerden bazılarını dene:[4]
  • 2 saniye boyunca burnundan nefes al. 4 saniye boyunca nefesini tut. 4 saniye boyunca ağzından nefes ver. Duygularının dindiğini hissedene kadar bu rutini tekrarla.
  • Rahat bir sandalyeye otur ve nefesinin derin veya yüzeysel olup olmadığının farkına var. Değiştirmeye çalışma; bunun yerine, her iki elinle de yumruk yap ve baş parmaklarını işaret parmaklarına bastır. Sıkmayı bırak ve tekrar sık ve tut. Her sıkma ile nefesinin daha da derinleştiğini ve yavaşladığını fark edecek, rahatlayacak ve duygularını serbest bırakacaksın.
 2. 2
  Dikkatini dağıtarak sakinleş. Endişe verici bir düşünce sarmalında sıkışıp kalmak yerine, ayağa kalk ve başka bir şeyle meşgul ol. Düşünceler gelir ve gider; yeni düşüncelerle dikkatini dağıtarak kötü düşüncelere yol gösterebilirsin. Kısa bir süre sonra, "Aa evet, bu beni üzmüştü, değil mi?" diye düşüneceksin.
  • Kendini iyi hissetmeni sağlayacak hareketli bir şey seç. Üzgün veya endişeliysen ve düşünmeden edemiyorsan evcil hayvanınla dışarıda koş, egzersiz yapmak için spor salonuna git veya kameranı al ve doğa fotoğrafları çek. Aklını aktif olarak meşgul edecek ve zihnini duygusal düşüncelerden uzaklaştıracak herhangi bir şey yap.
  • Yoğun konsantrasyon gerektiren bir etkinlik seç. Örgü, dikiş veya zihnini odaklanmanı gerektirecek tekrarları olan başka bir etkinlik dene.
 3. 3
  Duygularını bastırmak için alkol veya uyuşturucu kullanma. O an iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak sabah iki kat fazla pişmanlıkla uyanacaksın. Bu, soruna geçici bir çözümdür ve sorunun her zaman geri dönecektir.[5]

  Ayrıca, bunaltıcı duygulara tepki olarak fazla ya da az yemekten kaçın. Eğer ihtiyacın olan besini sağlamazsan vücuduna (ve zihnine) daha fazla stres yüklersin.

 4. 4
  Bir günlük tut. Bunu duygularına ayır. Bunu kendine ayır. Bu, kendinin daha çok farkında olmana yardımcı olacak ve sana bir çıkış yolu olacaktır. Bir dahaki sefere bir duygu yaşadığında (en iyisi güçlü bir duygu olmasıdır), mümkün olan en kısa sürede günlüğünün başına geç ve yazmaya başla.[6]
  • Duygunu tetikleyen şey neydi? Geldiğini hissettin mi? Nasıl bir histi? Vücudunda kendini nasıl gösterdi? Bunu nasıl giderdin? Yoksa kendi kendine mi gitti?
 5. 5
  Zehirli arkadaşlarınla ilişkini kes. Kendini sürekli tükenmiş ve sürüklenmiş hissetmen ille de senden kaynaklanmayabilir. Bunun nedeni seni aşağı çeken bir ortam olabilir. Çoğumuzun hayatında çok tembel ya da fazla nazik olduğumuz için çıkaramadığımız insanlar vardır. Bunu durdurmalıyız! Bu kişiler hiç ihtiyacımız olmayan duygulara sebep olabilirler. Bugünden başlayarak aklına gelen ilk ismi hayatından çıkar. O saçma varlığa ihtiyacın yok.
  • Ne yazık ki, insanların duygularımız üzerinde büyük etkisi vardır. Aslında fiilen yoktur ama biz onlara bu gücü veririz. Hayat, kendimizi kötü hissettiren insanların etrafında yaşamak için fazla kısa, bu yüzden onlardan kurtul. Sömürecek başka insanlar bulabilirler!
  Reklam

Kısım 3 / 4:
Duygularını Kontrol Etmek İçin Alışkanlık Kazanmak

 1. 1
  Meditasyon yap. Meditasyon, duygularına hakim olmanın en iyi yollarından biridir. Meditasyon ve farkındalık alıştırmaları yoluyla, duygularını tasdik etmeyi, kabul etmeyi ve bırakmayı öğrenirsin. Bazı insanlar istediği zaman duygusal bağları serbest bırakmayı başarabilirler, ancak bu genellikle uzun bir süre meditasyon yaparak ve günlük alıştırmalara devam ederek mümkün olur.[7]
  • Rahatsız edilmeyeceğin sessiz bir yer bul ve derin nefes almanı sağlayan rahat bir pozisyon al. Nefesine odaklanarak basit bir meditasyon yapabilirsin. Burnundan nefes alarak karnına hava doldur; karnındaki havayı burnundan ver. Nefes alırken vücudunda hareket eden nefesine odaklan.
  • Vücudunu tepeden tırnağa kadar farkındalığınla tara. Hislerinin farkında ol. Sıcak mı soğuk mu? Altındaki koltuğu/zemini hissedebiliyor musun? Sadece fark et.
 2. 2
  Meditasyon sırasında görselleştirmeyi kullan. Huzurlu bir duygu ile ilişkilendirdiğin bir şeyi hayal et ve zihnindeki o görüntüye konsantre ol. Zihnin her dalıp gittiğinde, düşünceleri tasdik et, kabul et ve onları bırak. Tekrar görselleştirmene odaklan.[8]
  • Ortaya çıkan düşünce veya duyguları tasdik et. Onları değiştirmeye veya düzeltmeye çalışma, sadece kabul et. Sonra o düşünceleri bırak ve derin nefes almaya devam et.
  • İyi bir meditasyon seansı 5 ila 30 dakika veya istenirse daha uzun sürebilir. "Yerine" ulaştığında, ruh hâlindeki, düşüncelerindeki ve davranışlarındaki değişimi fark edeceksin. Bu konuda iyi bir duruma geldiğinde, duygusal dengene meydan okuyan durumlarda anında bunu kullanarak sakinliğini hemen geri kazanabilirsin.
 3. 3
  Hatalı olduğunda kabul et. Hayattaki birçok sorunun saf, tek bir cevabı yoktur ve ya hep ya hiç mantığıyla düşünemezsin. Hatalıysan saplantılı suçluluk veya pişmanlık duygularına batmamak için hatanı düzelt veya özür dile. Hayatında olumsuz duygulara yer olmamalıdır. Bunların sana bir faydası olmaz!

  Meditasyonda olduğu gibi, yanıldığını kabul et ve kafaya takma. Artık geçmişte kaldı. Artık daha iyi biliyorsun! Bu, bir daha asla yapmayacağın bir hata, bu yüzden zihnini onunla meşgul etmenin hiçbir faydası yok. Hatanı kabul etmek erdemdir; doğru olmaktan daha takdire şayandır.

 4. 4
  Kendini sabote eden davranışlardan uzak dur. Ne kadar öfkeli, sinirli veya endişeli olursan ol, durumu dikkatlice gözden geçirinceye kadar bu tür duyguların doğrultusunda hareket etme. Kendini net düşünecek ve eylemlerinin sonuçlarını görebilecek bir yere konumlandır. Sonraya bıraktığında farklı davranabilecek olman ufak bir ihtimalse bile bunu yap.[9]
  • Konuşmadan önce düşün. Genellikle duygular, bize yakışmayan şeyler söylememize neden olur. Acele etme ve aklını kullan. İyice düşünmeden önce bir şeyler söylemek için can atıyorsan şu sözü hatırla: Sesini çıkarmadığın için insanların pek parlak biri olmadığını düşünmeleri, senin ağzını açıp da bunu onaylamandan daha iyidir.
  • Bir iş arkadaşın çalışmanı eleştirirse ona kızgın bir e-posta yazmaktan veya öfkeliyken ona şey şeyler söylemekten uzak dur. Aksine, biraz zaman ayırarak eleştirisinin geçerli olup olmadığını, onun eleştirisinden hareketle işini geliştirip geliştiremeyeceğini veya ondan daha profesyonel olmak adına eleştirisinin tonunu değiştirmesini istemen gerekip gerekmediğini düşün.
 5. 5
  Kendini tanı. Eğer seni sinirlendirecek bir durumun farkına varırsan yönetimi olabildiğince hızlı ele geçir. Durumdan uzaklaş, bir şekilde ilişkini kes veya farklı bir yöne yönelt. Senin için neyin iyi olduğunu ancak kendin bilirsin. Ancak bunu yapmak için kendini, damarına basan şeyleri ve kurtarıcı tepkilerini bilmen gerekir. Bu yüzden 7/24 erişebileceğin tek şey üzerinde çalış. Kendin.
  • Bu ancak kendine yardım etmeye çabalarsan kolay olacaktır! Bu yüzden bir durumla yüzleşmek ve neden durumu kontrol altına alamadığını düşünmek yerine işi yap. Nefes al. Dikkatini dağıt. Olmadı, bu makaleyi tekrar oku. Başkalarına bu işi nasıl becerdiklerini sor. Alışkanlıklar alıştırma yaparak gelişir, sihirle değil. Duygusuzluk alışkanlıkları üzerine çalışırsan er ya da geç duygusuzlaşacaksındır. Gerçi, birisi buna dikkat çekmediği sürece fark etmeyebilirsin!
  Reklam

Kısım 4 / 4:
Beynini Eğitmek

 1. 1
  Hayatın böyle olduğunu kabullen. Mesele adaletsiz olması değil, berbat olması değil, harika ya da boş umutlarla dolu olması da değil; hayat böyle. O değiştirilemez; bu konuda bir şey yapılamaz. Sen varsın, bu sayede o da var. Süslü veya romantik ya da berbat bir yanı yok. İşte bu zihniyete sahip olmalısın. Büyük bir mesele olmadığında, hiçbir şeyin anlamı olmadığında duygular kaybolur gider.[10]
  • Gerçekten duygunu göstermeye layık olan nedir? Aşk mı? Aşk çabuk biter. Aşk her yerde ve hiç eşsiz bir yanı yok. Ve genellikle bencil veya cinsel dürtülerle kuşatılmıştır. Çocuklar mı? Onları görmemek daha iyi olabilir. Kendini bunların hiç birinin bir anlamı olmadığına, hayatın böyle olduğuna ikna et; her şey biraz daha kolaylaşacaktır.
 2. 2
  Kendini değil toplumu düşün. Başkalarına odaklandığında duygusal olarak kendinle meşgul olman çok daha zordur. Son derece bireysel topluluklarda, benlik, diğerleriyle bağlantı kurma duygusu pahasına kolayca üstün hâle gelebilir. Dolayısıyla, elimizde konsantre olabileceğimiz sadece benliğimiz olduğundan bu, fazla duygusal bir şekilde kendimizle meşgul olmamıza sebep olabilir.
  • Diğer insanlarla bağlantı kurmak bir bireyin hayatında sağlıklı ve moral verici bir deneyimdir. Topluluğundaki insanlara yardım ederek, gönüllü faaliyetlerde bulunarak, başkalarına yol göstermeye ya da rehberlik etmeye vakit ayırarak, bilgini ve şekerini paylaşarak duygularının böyle bir itici güç olmadığını göreceksin.
  • Başkalarına odaklanarak iç duygularının bunaltıcı hareketsizliğe ya da iç sıkıntısına dönüşmesine daha az boşluk ve zaman bırakırsın. Başkaları sana güvendiğinde, duygularınla barışık olacak cesareti bulur ve duygularının içerisinde debelenmeyi bırakırsın.
 3. 3
  Yeni zihin haritaları oluştur. Nöro liderlik uzmanı David Rock'a göre nöral yollarımızı yeniden bağlamak zordur. Bunun yerine, yenilerini yapmak çok daha kolaydır. İyi haber şu ki, yeni zihin haritaları ya da yeni düşünce biçimleri daha güçlü olma eğilimindedir, çünkü bunlar yeni ve oldukça odaklıdır.
  • Kendin için olan kasvetli, ümitsiz ve hiçbir yere gitmeyen şeklindeki, yerleşmiş algını kırmaya çalışmak için gereğinden fazla zaman harcamak yerine kendine yaratıcı, amacına odaklanmış ve etrafında bulunulması heyecan verici bir kişi olarak yeni bir zihin haritası yap.
  • Tüm enerjini, bu kişi olduğunu nesnel olarak doğrulayan eylemlerle bu yeni zihinsel haritayı oluşturmaya harca. Çalışarak bu yeni sinir devresini şekillendirecek ve seni duygusal olarak aşırı derecede yıpratan eski bağlantıları kolayca görmezden gelebileceksin.
 4. 4
  Olumlu duygularını da izle. Amaç duygusuz olmak ama ne yazık ki bu, spektrumun pozitif ucunu da kapsar. Bu yüzden, annen sana istediğin konser biletlerini aldığında ya da en iyi arkadaşın odaya girdiğinde, kişiyi ya da hareketi kabul et ama ipleri salıverme. Gülümse ve minnettar ol, ama bu kadarla kal.
  • Gerçekten duygusuz görünmek istiyorsan hiçbir konuda hevesli ya da heyecanlı olma. Buradaki iyi haber şu ki, eğer hiçbir şey seni gerçekten mutlu etmezse hiçbir şey seni gerçekten o kadar üzemez. Her konuda temel bir nötrlüğe sahip olacaksın.
 5. 5
  Değiştiremeyeceğin şeylerin peşini bırak. Bir durumu değiştirme konusunda güçsüz olduğunu görmek seni öfkelendirebilir, ancak öfkeni serbest bırakmak için onu kabullenmen gerekir. Mutsuzluğa batmış olmak yerine zihnini olumlu bir yöne yönlendirilmek için gücünün yettiği kadarını değiştirmeye odaklan.
  • Olumlu düşünmek, duyguya zemin hazırlar. Bu bir seçenek olsa da, gerçekten hiç düşünmemeyi düşün. Uzaklaşmak insan beyninin yapabileceği bir şeydir. Yani tamamen nötr olmak istiyorsan olumlu veya olumsuz düşünme. Kendini tamamen kapatma üzerine denemeler yap.
  Reklam

İpuçları

 • Seni eleştiren birini eğlendirme. İlgilenmediğini göstermek için sıkılmış gibi görün.
 • Birçok insan ağladıktan sonra çok daha iyi hisseder çünkü bu, duygularını çözümlemeni sağlayan fiziksel bir mekanizmadır. Ancak, çalıştığın yerde duygusal bir durumla uğraşırken herkesin önünde ağlamayı göze alamazsın. Elinin baş parmağıyla işaret parmağı arasındaki bölgeyi sertçe sıkmayı dene. Bunun göz yaşlarını durdurmada ne kadar etkili olduğuna şaşıracaksın.
 • Duygulara nasıl tepki verdiğini yeni bir çerçeveye oturtmak için mantığı nasıl kullanacağınla ilgili daha fazla çalışma için Bilişsel Davranışçı Terapi veya "BDT"yi araştır. Doktorlar, bilim adamları ve terapistler BDT'yi düşünme şeklini değiştirmek için etkili bir araç olarak kabul etmektedir.[11]
 • Eğer birisi seni rahatsız etmeye ya da kelimelerle üzerine oynamaya çalışırsa sesini ve yüz ifadelerini koruyarak, "Böyle söylemen oldukça ilginç..." de.
 • Kendini sakinleştirmenin iyi bir yolu, içinden ikişer ikişer saymaktır (2,4,6,8,10,12 vb.). Bu, duygusal hissettiğinde dikkatini dağıtmanın kolay bir yoludur.
Reklam

Uyarılar

 • Kendini kesmek veya incitmek (ör., bileklerini kesmek veya kendini çimdiklemek) içindeki acıyı dindirmek için bir seçenek değildir. Bu, sana zarar vermenin yanında kalıcı yara izlerine de neden olur ve bu, seni daha kötü hissettirecek ve daha karanlık bir dünyaya itecektir.
 • Eğer kendini duygularına teslim olmuş bir hâlde bulursan ve bunların önüne geçemezsen endişe, depresyon veya başka bir sıkıntı yaşayabilirsin. Bir ruh sağlığı uzmanından yardım istemekten çekinme. Ne kadar erken yardım alırsan hayatının geri kalanında sorunlarınla başa çıkmanda sana yardımcı olacak araçlara o kadar çabuk sahip olursun.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Ayaktaki Su Toplaması Nasıl Tedavi EdilirAyaktaki Su Toplaması Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırSol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi EdilirVajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?
Bitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl BüyütülürBitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl Büyütülür?
Kasık Mantarı Nasıl Tedavi EdilirKasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 29.893 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 29.893 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam