Herkes dans pistinde eğlenirken odanın köşesindeki kişi olmaktan nefret mi ediyorsun? Dans etmen gereken bir etkinlik mi yaklaşıyor? Eğer küçük bir güven krizi ya da ne yapacağınla ilgili bir belirsizlik seni eğlenceye dâhil olmaktan alıkoyuyorsa endişelenme. Birkaç temel harekette ustalaşmak için zaman ayırırsan serbest stil dans etmeyi, romantik bir slow dans yapmayı öğrenebilir ya da sonraki aile düğününde konuklarını dans pistinde etkileyebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
Serbest Stil Dans Etmek

 1. 1
  Kafanı ritimle birlikte hareket ettir. Müziğin ritmini bulmaya çalışarak başla. Eğer yardımcı olursa saymayı, parmak şıklatmayı veya alkışlamayı dene.[1] Ritmi yakaladıktan sonra başını sallayarak ritme katıl.[2]
  • Başını hareket ettirdikten sonra vücudunu hareket ettirmen kolaylaşır.
  • Ritmi bulmak için davulu ya da bası dinlemeye çalış. Bu enstrümanlar genellikle şarkının ritmini taşır.

  İpucu: Bir şarkının ritmini bulmaya alışmak için net ve kesin ritmi olan şarkılar dinleyerek alıştırma yap. Örneğin; Johnnie Taylor’un “Juke Joint” isimli şarkısının ritmine alkışla katılmaya çalış.[3]

 2. 2
  Ağırlığını bir ayağından diğerine kaydır. Tempoyu yakaladığında, bazı basit ayak hareketlerini dâhil etmeye başlayabilirsin. Tüm ağırlığını bir ayağına kaydırarak başla. Tüm ağırlığının bir ayağında olduğundan emin olmak için diğer ayağını yerden hafifçe kaldırabilirsin. Müzikle birlikte ileri geri hareket et.[4]
  • Her diğer sayımda, ağırlığını tamamen diğer ayağa kaydır. Ağırlığını her sayımda değiştirebilirsin, ancak yavaş başlarsan hızlı dans etmeye başlamadan önce rahat edersin.
  • Bacaklarını gevşek ve dizlerini hafif bükük tut. Ağırlığı değiştirirken küçük bir "zıplama" ve ağırlığını değiştirmediğin sayımlarda (yerinde) hafif zıplamalar yapmalısın.
 3. 3
  Ayağını tempoya uygun vur. Ağırlığını ritimle birlikte değiştirme konusunu hallettikten sonra ayağını hareket ettirmeye başla. Ağırlığını bir ayağa kaydırmadan hemen önce ayağını olduğu yerden 3-5 cm kadar hafifçe hareket ettir. Hareket ettirdiğinde ayağını zemine oldukça yakın tut.
  • Kolayca hareket edip sıçrayabilmek için ayak parmaklarının kökünün üzerinde dur.[5]
  • Başka biriyle dans ediyorsan eşinle uyum içinde hareket et.
 4. 4
  Biraz kalça hareketi ekle. Ağırlığını ayağına kaydırdığında kalçalarını (ve vücudunu) hafifçe ayağına doğru hareket ettir. Örneğin, eğer ağırlığını sağ ayağına kaydırıyorsan kalçanı sağa hareket ettir. Biraz hareket eklemek için hafifçe vücudunu döndürebilirsin.[6]
  • Örneğin, sağa hareket ettiğinde, sağ omzunu biraz ileri ve sol omzunu biraz geri götür. Sola hareket ettiğinde tam tersini yap.
 5. 5
  Biraz kol hareketi dâhil et. Eğer rahat değilsen eğilimin kollarını kapalı ya da gevşek tutma yönünde olacaktır. Bunun yerine, kollarını etrafında hareket ettir. Ellerini açık ya da çok gevşek yumruk şeklinde tut. Kollarını havaya kaldırabilir ya da dirseklerinden bükerek koşarkenki gibi yanlarında tutabilirsin. Ne yaparsan yap kendini tek bir hareketle sınırlama; sürekli değiştir! Şu hareketlerden birini de deneyebilirsin:
  • Zar at. Ellerini gevşek yumruk yap ve kollarını ve ellerini zar atıyormuş gibi salla. Birkaç kez salladıktan sonra zarı "at". Bu hareketi komik olacak kadar fazla kullanma.
  • Çimleri biç. Öne doğru eğil ve hayali bir çim biçme makinesinin marş motorunu bir elinle kavra, ardından elini marş motorunu çekiyormuş gibi geri çek. Çalıştırdıktan sonra çimleri biçerken birkaç adım atabilirsin.
  • Havada kement salla. Hayali bir kementi tut ve sanki bir ineği kementle yakalamak üzereymişsin gibi başının üzerinde salla. Ağırlığını "kementi tutan elinin" karşısındaki ayağa kaydır ve kalçalarını bu yönde it.
  • Yumruğunu pompala. Yumruk yap ve ardından kutlama yapıyormuşcasına başının üzerinde pompalama hareketi yap.
 6. 6
  Kendi stilini bul. Serbest stil dans ederken doğal dürtülerini takip et. Sadece bir harekette iyi olduğunu hissetmek kolaydır, fakat ritmi ne kadar çok hissedersen hareketlerin o kadar doğal olur. Müzikteki incelikleri dinlemek de vücudunu hareket etmek için eğitmene yardımcı olur. En önemlisi, yaratıcı ol! Kendi dans hareketlerini bulmak özgüvenle ve vücudunu tanıdığında kolaydır.[7]
  • Dans ederken farklı hareketlerle, pozisyonlarla ve hızlarla deneme yap.
  • Kendi hareketlerini oluşturmaktan korkma. Serbest stil tamamen doğaçlama ve bireysel ifadedir.
  Yolanda Thomas

  Yolanda Thomas

  Dans Koçu
  Yolanda Thomas; Los Angeles, Kaliforniya ve Sidney, Avustralya'da yaşayan bir hip hop dans eğitmenidir. Yolanda, Sydney Dance Company'de hip hop dersleri verdi, şarkı söyleme ve beste yazarlığı alanında iki kez LA Müzik Ödülü'nü kazandı. Avustralya'da düzenlenen GROOVE hip hop dans yarışmasından Yılın Koreografı ödülünü kazandı ve Google tarafından Sydney Mardi Gras festivalindeki platformlarının koreografisini yapması için işe alındı.
  Yolanda Thomas
  Yolanda Thomas
  Dans Koçu

  Doğru tavra sahip olmak dansı öğrenmende çok yardımcı olacaktır. Dans etmeyi hızlı bir şekilde öğrenmek istiyorsan olumsuz konuşmalardan ve kendinden şüphe etmekten kurtul. Bir dans hareketi gördüğünde kendine, "Bunu yapamam." deme. Bunun yerine, onu yanlış yapsan da olabildiğince iyi şekilde kopyalamaya çalış.

  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Bir Eşle Slow Dans Yapmak

 1. 1
  Eşinle yerini al. Eşinle yüz yüze bakacak şekilde ayakta dur ve temel eş duruşuna geç. Eğer sen öncülük ediyorsan sağ elini eşinin kürek kemiğine koy ve elleriniz bir çift C olacak şeklinde sol elini onun sağ eliyle birbirine kenetle. Eşin sol elini senin sağ omzuna koyacak.[8]
  • Kenetlenmiş ellerinizi tercihe bağlı olarak göz hizası kadar yukarıda ya da bel hizası kadar aşağıda tutabilirsiniz. Dirsekten rahat bir şekilde bükerek ellerini rahat tut ve eşinin omzunu kaldırma.
  • Sen ve eşin arasında 8-15 cm kadar mesafe bırak.
  • Başlamadan önce eşinle kimin liderlik edeceği konusunda hemfikir olduğunuzdan emin ol!

  İpucu: Slow danslar genel olarak bir erkek ve bir kadın tarafından gerçekleştirilir. Ancak, bu geleneğe bağlı kalmayabilirsin. Herhangi biriyle eşleş ve güven, boy veya seçtiğin diğer faktörlere göre kimin liderlik edeceğine karar ver.

 2. 2
  Sol ayağınla sola adım at. Dans etmeye hazır olduktan sonra sol ayağını düzgün bir şekilde kaydırarak yana doğru hareket ettir. Eşin sağ ayağıyla seni taklit edecek. Bu, basit bir “step-touch” slow dans hareketinin ilk kısmıdır.[9]
  • Eğer eşin liderlik ediyorsa ilk adımı onun atmasını bekle fakat mümkün olduğunca düzgün bir şekilde onunla hareket etmeye çalış.
  • Adımlarını müziğin ritmiyle zamanlamaya çalış. Zihnindeki müzikle birlikte saymak faydalı olabilir.
 3. 3
  Sol ayağını sağ ayağının yanına getir. Sol ayağınla ilk adımı attıktan sonra sağ ayağını sol ayağına dokunacak şekilde kaydır. Eşin bu hareketi taklit etmelidir.[10]
  • Ayaklarını bir araya getirirken zıplamamaya veya eğmemeye çalış. Düzgün bir kayma hareketi yapmayı hedefle.
 4. 4
  Ayak hareketlerini ters yönde tekrarla. Ayaklarını bir araya getirdikten sonra sağ ayağınla sağa adım at. Ardından, sol ayağını sağ ayağının yanına getir. Dansın geri kalanını bu şekilde tekrarlamaya devam et.[11]
  • Alternatif olarak, 2 adım sola ve ardından 2 adım sağa atabilirsin.[12]
 5. 5
  Etrafta gezinmek istiyorsan eşini yönlendirmek için ellerini kullan. Dans pistinde gezinmek istiyorsan eşini gitmek istediğin yönde hafifçe itmek ya da çekmek için ellerini kullan. Ayaklarını birbirine dokundurduktan sonra, bir elinle it ve ritmin bir sonraki vuruşunda adım attığın sırada diğer elinle çek.[13]
  • Örneğin; eğer sola adım atıyor fakat sağa çark etmek istiyorsan sağ ayağını sol ayağının yanına getirerek başla. Sonra sağ elinle eşinin omzunu hafifçe çekerken eşinin sağ elini sol elinle it ve aynı anda sola doğru adım at.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Düğünde Dans Etmek

 1. 1
  Neşeli müzikler için Tavuk Dansını öğren. Tavuk Dansı birçok düğün töreninin başlıca danslarındandır. Yapması kolaydır çünkü sadece 3 temel hareket vardır ve bunlar müzikle değiştirilir. Bu aynı zamanda çevre baskısı çok düşük bir danstır; işi berbat edersen kimsenin umurunda olmaz. Tavuk dansı yapmak için:[14]
  • Kollarını omuz seviyesine kaldır ve bir tavuk gagasına benzeyen bir şekil oluşturmak için başparmaklarını işaret parmaklarınla hizala. Tavuk gıdaklamasını taklit etmek için başparmaklarını yukarı ve aşağı hareket ettir.
  • Sonra ellerini yumruk yap ve sanki kanatların varmış gibi yumruklarını kollarının altına sok. Müzikle birlikte kanatlarını yukarı ve aşağı çırp.
  • Kanatların hâlâ yerindeyken çırpmaya devam et ancak şimdi poponu dışarı uzat, dizlerini bük ve poponu yere doğru salla.
  • Şarkı bitene kadar bu hareketleri tekrar et.
 2. 2
  Düğünler için halayda ustalaş. Birçok geleneksel düğün töreninde geleneksel şarkı ve türküler eşliğinde halay çekilir. Halayda "asma" düzeninde dans edilir:[15]
  • Sol ayağını sağa doğru götür. Sağ ayağınla takip et. Sol ayağı sağ ayağının arkasına at. Sağ ile tekrar takip et.
  • Bu dans, el ele tutuşarak veya kolları birbirinin omzuna atarak bir daire şeklinde yapılır.
  • Bu dansın temposu genellikle hızlıdır. Bazen müzik yavaş başlar ve şarkı ilerledikçe grup tempoyu hızlandırır.

  Biliyor muydun? Ortodoks Yahudi düğünlerinde, erkekler ve kadınlar hora dansını (halaya benzer bir dans) ayrı ayrı yaparlar. Daha serbest düğünlerde, erkek ve kadın konuklar karışık dans ederler.

 3. 3
  Dolar Dansı için temel slow dans hareketlerini kullan. Bazı düğünlerde konuklar düğün çiftiyle dans etmek için bir dolar (veya daha fazla) öderler. Bu dans için temel slow dans hareketlerini kullanabilirsin, ama burada hareketlerin bir önemi yok çünkü maksat tebriklerini ve düğünle ilgili memnuniyetini iletmek için gelin veya damat ile birkaç dakika geçirmektir.[16]
  • Bazı durumlarda, erkekler gelinle ve kadınlar damatla dans eder. Başka zamanlarda, hem erkekler hem de kadınlar gelinle dans ederler.
  • Kişisel bir görüşme yapmayı kolaylaştıracaksa sarılmak ve yerinde sallanmak tamamen kabul edilebilirdir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Doğru Hareketleri Öğrenmek

 1. 1
  Bazı temel hareketleri öğrenmek için dans dersi al. Hip hoptan baleye, break danstan salsaya kadar her dans tarzı için dans dersleri mevcut. İnternetten yakınındaki kursları ara. İlgilendiğin dans tarzı ne olursa olsun, diğer pek çok dans stilindeki adımlar bazı salon danslarının temellerinde olduğu için muhtemelen bir salon dansı kursu senin için faydalı olabilir.
  • Bir rutin öğretilirken öğretmenin ne yaptığına bak. Tam olarak kopyalamaya çalış. Eğer işe yaramazsa öğretmeni tekrar izle ve yaptıkları hareketi kolaylaştıran küçük şeyleri ara.
  • Devam et ve eğitmeninden ipuçları iste. Deneyimli eğitmenler yüzlerce öğrenci ile çalışmıştır ve zor bulduğun kısımları aşmana yardımcı olabilecek fikirlere sahiptir.
  • Birkaç saatlik ders bile temel bilgileri öğrenmene ve güvenini artırmana yardımcı olabilir.
  Yolanda Thomas

  Yolanda Thomas

  Dans Koçu
  Yolanda Thomas; Los Angeles, Kaliforniya ve Sidney, Avustralya'da yaşayan bir hip hop dans eğitmenidir. Yolanda, Sydney Dance Company'de hip hop dersleri verdi, şarkı söyleme ve beste yazarlığı alanında iki kez LA Müzik Ödülü'nü kazandı. Avustralya'da düzenlenen GROOVE hip hop dans yarışmasından Yılın Koreografı ödülünü kazandı ve Google tarafından Sydney Mardi Gras festivalindeki platformlarının koreografisini yapması için işe alındı.
  Yolanda Thomas
  Yolanda Thomas
  Dans Koçu

  Uzmanımız Aynı Fikirde: 3 veya 4 dans dersi almak kaygılarını yenmek ve birkaç temel hareket ve tekniği öğrenmek için harika bir yol olabilir. Sadece sınıf seviyesinin senin için uygun olup olmadığını kontrol ettiğinden emin ol. Yeni Başlayan veya Temel Başlangıç kurslarına bak, ancak Açık ve Giriş sınıflarının başlangıç seviyesi olmadığını unutma.

 2. 2
  Güvenini artırmak için bir flash moba katıl. Bir flash mob, görünüşte bir anda ortaya çıkan ve daha sonra kaybolan, kendiliğinden gerçekleşen ve genellikle dans şeklinde olan herkese açık bir performanstır. Bu dans gösterileri kendiliğinden gerçekleşiyor şeklinde görünse de, esasında genellikle önceden iyice prova edilmiştir. İnternetten flash mob bulabilir, grup bir dansı öğrenirken birkaç hafta süresince provalara katılabilir ve daha sonra grup ile birlikte halk içinde performansını gösterebilirsin.[17]
  • Bazı flash moblar, planlanan dansı öğrenmek ve prova yapmak için talimatların bulunduğu videoları internette paylaşır.
  • Flash moblar her seviyeden insanı kabul eder; amaçları eğlenmek ve neşeli bir sahne yaratmaktır, bu yüzden ne kadar çok insan katılırsa o kadar iyidir.
  • Ayrıca harika dans hareketleri öğrenecek ve danstan hoşlanan insanlarla bağlantı kuracaksın.
 3. 3
  İlham almak için televizyonda dans izle. Dans etmek oldukça popüler bir etkinliktir ve sadece televizyonda bile çokça görebilirsin.[18] Televizyondaki dans yarışması programlarını izlemeye çalış. Adımlara odaklanmak biraz zor olabilir. Bunun yerine, dansçıların ne kadar rahat olduğuna, ne kadar özgüvenli durduklarına ve dans pistinde ne kadar eğleniyor göründüklerine dikkat et.
  • Popüler dans yarışmaları arasında Dancing with the Stars ve So You Think You Can Dance gibi yabancı ya da Yok Böyle Dans ve Dans Eder Misin? gibi yerli yapımlar sayılabilir.
 4. 4
  Yeni fikirler edinmek için klasik bir dans filmi izle. Aralarından seçim yapabileceğin çok fazla dans filmi var. Mümkün olduğunca fazla izle veya ilgi alanlarına girenleri seç. Örneğin:
  • 2 acemi dansçının güven ve zarafet geliştirerek enerjik bir şekilde dans etmeyi öğrenişini izlemek için İlk Aşk, İlk Dans veya Aşka Davet filmlerine göz at.
  • Tutucu otoriter şahsiyetlere ve kişisel koşullara karşı bir başkaldırı biçimi olarak dansın gücünü görmek için Yasak Dans veya Flashdance filmlerini izle.
  • Bu ünlü dansçıların zarafet ve inceliğinden ilham almak için Fred Astaire ve Ginger Rogers'ın rol aldığı filmleri izle.
  • Nicholas Brothers'ın tap dansının sınırlarını zorladığını görmek için Stormy Weather filmini izle.
 5. 5
  Becerilerini geliştirmek için bir dans yarışmasına katıl. Resmi olarak dans sporları etkinlikleri olarak bilinen salon dansları yarışmaları tüm dünyada düzenlenmektedir. Senin yakınındaki yarışmaları internetten kontrol et. Bir dans yarışmasına katılmak kendin için belirli hedefler belirlemene yardımcı olabilir ve becerilerini geliştirmeye teşvik edebilir.
  • Türkiye Dans Sporları Federasyonu internet sitesine göz at.

  İpucu: Henüz bir yarışmaya katılacak kadar kendinden emin değilsen yarışmalara seyirci olarak katılmak sana ilham ve ne bekleyebileceğin hakkında bir fikir verebilir.

  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Dans Etmek İçin Giyinmek

 1. 1
  Rahat dans ayakkabıları giy. Dans pisti için esnek, ince bir tabana sahip ayağa iyi oturan bir ayakkabı seç. Platform ayakkabılardan uzak dur, çünkü kalın taban ve topuk, zemini hissetmeyi zorlaştırır. Ayaklarının ayakkabı içinde güvende hissettiğinden de emin ol. Arkasız sandaletleri evde giymek en iyisidir. Salon dansı tarzında dans etmek için lastik veya yapışkan tabanlı ayakkabılar giyme, çünkü bunlar ayaklarını yerde düzgün bir şekilde hareket ettirmeyi zorlaştırabilir.[19]
  • Farklı dans stillerinde farklı ayakkabı türlerini giymek gerekir, bu nedenle tercih ettiğin stil için neyin gerekli olduğu hakkında biraz araştırma yap. Örneğin, spor ayakkabıları hip hop veya serbest stil dans için mükemmelken, topuklu ayakkabılar Latin dans stilleri için idealdir.
 2. 2
  Sıcağa hazırlıklı ol. Çok terleyen biriysen doğal elyaftan yapılmış giysiler seç. Kolsuz giysiler ve boyundan askılı buluzlar harika görünebilir, ancak eşin dans etmek istediğinde terli veya yapış yapış bir cilt keyif kaçırabilir. Cebine bir paket ıslak mendil ve küçük bir pudra koyarsan gerektiğinde kendine çeki düzen verebilirsin.
  • Eşli dans edeceksen ipek gibi kaygan malzemeler giymekten kaçın. Eşinin elleri terlerse seni tutmakta zorlanabilir.[20]

  İpucu: Gerçekten çok terlemen durumunda yedek bir üst veya elbise getirmeyi düşün.

 3. 3
  Hareket etmene izin veren kıyafetler giy. Çok hareket etmediğinde dar saten harika görünebilir ve hissettirebilir, ancak dans pistindeki hareketlerini kısıtlayabilir. Daha da kötüsü, yanlış bir hamle elbisende yüz kızartıcı bir yırtığa sebep olabilir. Hareket etmene izin verecek kadar gevşek veya vücudunla hareket edecek kadar esnek kıyafetler seç. Kol hareketini kısıtlamayan kollu bir üst seç; kollarını başının üzerine kaldırabilmelisin.[21]
  • Kolay dans edebileceğinden emin olmak için evde kıyafetini dene.
  • Kasıtsız frikiklerden sakınmak için giysilerinin tam olarak oturduğundan ve harekete geçtiğinde kaymayacağından emin ol!
  Reklam

İpuçları

 • Dans etmeyi en sevdiğin müziklerle öğrenmek yardımcı olur, özellikle de şarkı sözlerini ezberleyip şarkıya eşlik edersen. Şarkıdaki değişiklikleri nasıl tahmin edeceğini ve dans hareketlerini buna göre nasıl değiştireceğini bilir ve sevdiğin müziklerle daha fazla eğlenirsin.
 • Diğer dansçıları izle. Bir şarkıyla nasıl dans edeceğinden emin değilsen diğer dansçılardan ipuçları al. Onları tam olarak kopyalamamalısın (standart bir dans olmadığı sürece), ancak biraz fikir edinebilirsin.
 • Gergin olsan ve ne yaptığından emin olmasan bile gülümse ve eğleniyormuş gibi görünmeye çalış. Kendine güveniyormuş gibi davranmak kendine güvenmene yardımcı olabilir.
 • Eğer utangaç hissediyorsan veya bazı hatalar yaparsan vazgeçme; pratik yapmaya devam et.
Reklam

Uyarılar

 • Kendini fazla zorlama veya rahat olmadığın ve önceden iyice çalışmadığın dans hareketlerini deneme. İyi dansçıları izlerken zor hareketleri yapması kolay gibi görünür, buna aldanma. Adeleyi fazla çekerek incitebilir veya tökezleyip düşebilirsin (özellikle topuklu ayakkabı giyiyorsan). Havalı hareketler yapmadan da dans ederken iyi görünebilirsin. Evet.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Kırmızı Renk Nasıl Elde Edilir?
Bilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit GeçirilirBilgisayar Başında Nasıl İyi Vakit Geçirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Yolanda Thomas
Ortak yazarlar :
Dans Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Yolanda Thomas. Yolanda Thomas; Los Angeles, Kaliforniya ve Sidney, Avustralya'da yaşayan bir hip hop dans eğitmenidir. Yolanda, Sydney Dance Company'de hip hop dersleri verdi, şarkı söyleme ve beste yazarlığı alanında iki kez LA Müzik Ödülü'nü kazandı. Avustralya'da düzenlenen GROOVE hip hop dans yarışmasından Yılın Koreografı ödülünü kazandı ve Google tarafından Sydney Mardi Gras festivalindeki platformlarının koreografisini yapması için işe alındı. Bu makale 21.375 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Diğer dillerde
Bu sayfaya 21.375 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam