Çoğu insan daha az konuşmayı ve daha çok dinlemeyi ister. Daha fazla dinlemek bilgi edinmene, başkaları hakkında daha çok şey öğrenmene ve kendini kısa ve öz bir şekilde ifade etmeyi öğrenmene yardımcı olabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Konuşacaklarını Asgariye İndirmek

 1. 1
  Sadece önemli olduğunda konuş. Konuşmadan önce söyleyeceğin şeyin gerçekten önemli olup olmadığını kendine sor. Muhabbete gerçekten katkıda bulunmayacaksan konuşmaktan sakın.[1]
  • İnsanlar kelimelerini dikkatli seçen insanları dinlemeye daha isteklidir. Sürekli fikrini paylaşan ya da hikâyeler anlatan birisi zamanla insanların ilgisini kaybedebilir. Eğer çok konuşma eğilimin varsa kendini sürekli gereksiz yere bilgi paylaşırken bulabilirsin.
 2. 2
  Boşlukları doldurmak için konuşmaktan sakın. Çoğu kez, insanlar boşluğu doldurmak için konuşur. Kendini iş veya okul gibi profesyonel bir ortamda sessizliğin verdiği huzursuzluğu yatıştırmak için konuşurken bulabilirsin. Bazen, sessizlik normaldir ve sırf boşluğu doldurmak için konuşman gerekmez.[2]
  • Örneğin, eğer sen ve iş arkadaşın aynı anda dinlenme odasındaysanız havadan sudan konuşman gerekmez. Eğer iş arkadaşın konuşmak istiyor gibi gözükmüyorsa sosyal etkileşim kuracak havada olmayabilir.
  • Bu durumda, nazik bir şekilde gülümseyebilir ve sessizliği koruyabilirsin.
 3. 3
  Kelimelerin üzerinde dikkatli düşün. Eğer çok sık konuşuyorsan aklına gelen ilk şeyi tartmadan söyleyebilirsin. Az konuşmayı öğrenmek demek kelimelerin üzerinde düşünmeyi öğrenmek demektir. Bir şey söylemeden önce söyleyeceğin kelimeleri önceden düşünmeye çalış. Bu, bazı şeyleri kendine saklamana, genel olarak az konuşmana yardımcı olabilir.[3]
  • İnsanlar sık sık fazla konuşmaları yüzünden kendilerine saklamaları gereken şeyleri açığa çıkarırlar. Eklemek istediğin bir şeyi düşündüğünde durakla, özellikle de bu kişisel bir şeyse. Yeni bir bilgiyi paylaşma şansının hep olacağını fakat özel bir bilgiyi paylaştıktan sonra bunu geri alamayacağını unutma.
 4. 4
  Konuşurken zamanın farkında ol. Ne kadar süredir konuştuğuna dair kabaca bir fikre sahip olmak daha az konuşmana yardımcı olabilir. Genel olarak, 20 saniyelik bir konuşmadan sonra dinleyen kişinin dikkatini kaybetme riski altındasındır. Bu noktadan sonra dinleyiciye kanalize ol. İlgisini kaybettiğine dair işaretler ara.[4]
  • Vücut dilini izle. Dinleyen kişi sıkılırsa sürekli kımıldamaya ya da telefonuna bakmaya başlayabilir. Ayrıca sağa sola bakabilir. Diyeceklerini sonraki 20 saniye içinde toparla ve ona konuşması için fırsat ver.
  • Genel olarak, tek seferde 40 saniyeden fazla konuşmamaya çalış. Bundan daha uzun süren konuşmalar dinleyen kişiyi rahatsız edebilir.
 5. 5
  Kaygın yüzünden konuşup konuşmadığını düşün. İnsanlar çoğu zaman altta yatan sosyal kaygı nedeniyle çok fazla konuşur. Ne zaman çok konuştuğuna dikkat et. Kaygılı mı hissediyorsun? Öyle ise bununla başka şekilde baş etme üzerine çalış.[5]
  • Çok konuştuğunu fark edersen durakla ve ruh hâlini değerlendir. Nasıl hissediyorsun? Kaygılı mısın?
  • Kaygılı olduğunda içinden 10’a kadar saymak ya da derin nefes almak gibi şeyler yapabilirsin. Ayrıca sosyal etkinliklerin öncesinde kendine bir moral konuşması yapmayı deneyebilirsin. Gergin olmanın normal olduğunu fakat rahatlayıp eğlenmeye çalışman gerektiğini kendine hatırlat.
  • Eğer sosyal kaygı senin için büyük bir problemse bunun üzerine eğilmek için bir terapiste danış.
 6. 6
  Başkalarını etkilemek için konuşmaktan sakın. Özellikle iş ortamlarında insanlar başkalarını etkilemek için çok konuşma eğilimindedir. Eğer çok konuştuğunu fark edersen gösteriş yapmaya çalışıp çalışmadığını düşün.[6]
  • Eğer başkalarını etkilemek için çok konuşma eğiliminde isen kendine başkalarının ne kadar çok konuştuğundan değil de ne konuştuğundan daha çok etkileneceğini hatırlat.
  • Kendin hakkında konuşurken aşırıya kaçmak yerine düşüncelerini muhabbete değerli bir katkıda bulunabileceğin bir zamana sakla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Daha Çok Dinlemek

 1. 1
  Sadece konuşan kişiye odaklan. Bir muhabbet sırasında telefonuna ya da etrafa bakma. İşten sonra ne yapacağın ya da akşam yemeğinde ne yiyeceğin gibi şeyler hakkında düşünme. Dikkatini yalnızca konuşan kişiye ver. Bu, söylenene odaklanacağın için daha iyi dinlemene yardımcı olacaktır.[7]
  • Gözlerini çoğu zaman konuşan kişi üzerinde tut. Eğer başka düşüncelere dalmaya başlarsan kendine o ana dönmeyi ve dinlemeyi hatırlat.
 2. 2
  Göz temasını sürdür. Göz teması kurmak dikkatini verdiğini gösterir. Konuşan kişinin gözlerine bak. Göz teması dikkatini verdiğini ve mevcut olduğunu gösterir. Az göz teması kurmak kişiyi kaba ya da ilgisiz gösterebilir.[8]
  • Cep telefonu gibi elektronik cihazlar, ses çıkardığında genellikle dikkatimizi çekebilir. Birisiyle konuşurken telefonunu çantanda veya cebinde tutarsan dikkatin başka bir yere kaymaz.
  • Göz teması ayrıca karşındaki kişiyi sıkıp sıkmadığını anlamanı da sağlar. Eğer sen konuşurken birisi göz temasını keserse çok fazla konuşuyor olabilirsin. Durakla ve dinleyen kişiye söz ver.
 3. 3
  Konuşan kişinin söyledikleri üzerine düşün. Dinlemek pasif bir eylem değildir. Konuşmacı konuşurken söylediklerini dinlemek senin işindir. Bunu yaparken yargılama yapmamaya çalış. Söylenen şeylere katılmıyor olsan da, konuşmak için sıranı bekle. Konuşmacı konuşurken nasıl cevap vereceğini düşünme.[9]
  • Söylenen şeyi kafanda canlandırmak yardımcı olabilir. Zihninde konuşmacının söylediği şeyleri temsil eden görüntüler oluştur.
  • Konuşmacı konuşurken anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini yakalamayı da deneyebilirsin.
 4. 4
  Konuşmacının söylediklerine açıklık getir. Herhangi bir konuşmada, er geç konuşma sırası sana gelecektir. Ancak bunu yapmadan önce dinlediğini belli et. Konuşmacının söylediklerini kendi cümlelerinle tekrar et ve varsa sorularını sor.[10] Konuşmacının söylediklerini motamot tekrar etme. Sadece söylenilenden anladığın şeyleri ifade et. Ayrıca, aktif dinlemenin amacının konuşmacıya dikkatini vermene ve onların dinlediğini anlamalarına yardımcı olmak olduğunu aklından çıkarma. Aktif dinlemeyi konuşmaya müdahale etmek ya da kendi fikrini belirtmek için kullanma.
  • Örneğin, "Yani, yapılacak olan ofis partisi nedeniyle stres yaşadığını söylüyorsun." gibi bir şey söyle.
  • Ardından bir soru sor. Örneğin, "Bu stresin neden kaynaklandığını düşünüyorsun? Bu konuda konuşmak ister misin?" diyebilirsin.
  • Konuşmacıyı dinlerken anlayışlı olduğundan ve eleştiri yapmadığından emin ol. Kendi fikrinden kopmadan saygını ifade ederek onların durumunu onaylayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Hatalardan Kaçınmak

 1. 1
  Gerektiğinde kendini ifade et. Az konuşmanın hakkını savunmamak ve kendini ifade etmemek olduğunu sanma. Eğer ciddi bir endişen ya da önemli olduğunu hissettiğin bir fikrin varsa konuşmaktan çekinme. Az konuşmanın bir kısmı da paylaşmanın değerli olduğu zamanı bilmektir.[11]
  • Örneğin, eğer kişisel hayatında yaşadığın ciddi bir problemle ilgili desteğe ihtiyaç duyarsan bunu başkalarıyla paylaşabilirsin.
  • Değerli bir fikrin olduğunda fikrini paylaşmak da önemlidir. Mesela, işteki bir şey hakkında iyi bir fikrin varsa bunu patronun ve iş arkadaşlarınla paylaşmak faydalı olabilir.
 2. 2
  Göz temasını abartma. Göz teması önemlidir. Ancak, sürekli göz teması fazla gelebilir. İnsanlar için göz teması güveni ve dikkati çağrıştırır ancak aşırıya kaçmak seni güvensiz gösterebilir. Göz temasını yaklaşık 7 ila 10 saniye kadar tutmak ve sonra bir süre bakışlarını çevirmek uygundur.[12]
  • Ayrıca göz teması bazı kültürlerde pek uygun görülmeyebilir. Asya kültürleri göz temasını saygısızca bulabilir. Eğer farklı bir kültürden biriyle tanışıyorsan göz teması ile ilgili sosyal görgü kurallarını mutlaka oku.
 3. 3
  Dinlerken açık fikirli ol. Neyin doğru ve normal olduğuna dair herkesin kendine has fikirleri vardır. Bir kişiyi çok dikkatli dinlediğinde, bazen aynı fikirde olmadığın şeyleri söyleyebilir. Ancak, dinlerken yargılayıcı olmayı bir kenara bırakmak önemlidir. Birileri hakkında yargıda bulunduğunu fark edersen durakla ve kendine kelimelere odaklanmayı hatırlat. Bilgileri daha sonra analiz edebilirsin. Dinlerken konuşmacıya odaklan ve yargılayıcı olmayı bir kenara bırak.[13]
  Reklam

İpuçları

 • Konuşmaya katılmadan önce katkının gerekli olup olmadığını düşün; değilse sessiz ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Olasılık Nasıl HesaplanırOlasılık Nasıl Hesaplanır?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Açılar Nasıl HesaplanırAçılar Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tasha Rube, LMSW
Ortak yazarlar :
Lisanslı Uzman Sosyal Çalışma Görevlisi
Bu makaledeki ortak yazarlar Tasha Rube, LMSW. Tasha Rube Missouri’de Lisanslı Uzman Sosyal Çalışma Görevlisi’dir. Sosyal Çalışma alanındaki Yüksek Lisansı’nı 2014 yılında Missouri Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 36.565 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 36.565 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam