Her evlilik kendine özgüdür ama her evli erkeğin (ve kadının) uyması gereken genel geçer kurallar vardır. Bu makaleyi okuyarak evliliğini nasıl sağlamlaştıracağını, nasıl olabileceğin en iyi koca olacağını öğrenebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
İlişkiyi Sağlıklı Tutmak

 1. 1
  İletişim kurmayı öğren. Sağlıklı bir ilişkinin temelinde açık ve dürüst iletişim yatar. Bu aynı zamanda güven teşkil etmede anahtar rol oynar. İletişim doğru düzgün olmayınca insanlar pire için yorgan yakabilir. İİlişkini sağlam tut ve kendini düzenli olarak ifade ederek sürekli didişmelerin önüne geç.
  • Sorunları içine atıp zamanla daha da içerleyeceğine, baş gösterdiği ilk anda konuş.
  • Tartışma sırasında nasıl diplomatik olunacağını öğren. Karın seni eleştiriyorsa aşırı savunmacı olma. Benzer şekilde, onunla ilgili meseleleri konuşurken suçlayıcı ya da öfkeli olmamaya çalış.
  • Ona kulak ver. İyi iletişim kurmak, yalnızca nasıl konuşacağını bilmek demek değildir. Karın konuşurken tüm dikkatini ona vermen çok önemli. Gözlerinin içine bak, ona sorular sor ve önemli bir şey hakkında konuşuyorsa telefonuna ya da bilgisayarının ekranına bakma.
  • Herhangi bir nedenden ötürü moralin bozuksa onu görmezden gelmek ya da buz gibi davranmak yerine, bunu ona açık seçik söyle. Böylece, eşin davranışlarını üstüne almayacak ve sana ihtiyacın olan yalnızlığı sağlayacaktır.
 2. 2
  Uzlaşmaya razı ol. Sağlıklı bir ilişki karşılıklıdır. Evliliğin boyunca onu mutlu etmek için kaçınılmaz olarak belli şeylerden taviz vermen gerekecek; aynısı onun için de geçerli. İkinizden biri hiç karşılık görmeden sürekli olarak diğerinin isteklerini kabul ediyorsa muhtemelen zamanla karşıdakine içerleyecektir.
 3. 3
  Gerektiğinde ondan ayrı zaman geçir. Uzun süreli ilişkilerde, çiftlerin rahatlamak ve kendilerine odaklanmak için tek başlarına zaman geçirmeye ihtiyaç duyması doğaldır. Ondan ayrı zaman geçirmeye ihtiyaç duymakta yanlış bir şey yok ama bunu dile getirmek ve bu isteği kişisel almaması konusunda onu ikna etmek önemli.
  • Haftada ya da ayda bir gün, kendi istediklerini yapabileceğin bir "serbest" gün belirle ve onun da aynısını yapmasına izin ver. Çocuklarınız varsa dönüşümlü olarak biriniz onlara bakarken diğeri dışarı çıkabilir.
  • Karınla zaman geçirmekten kaçınmak için asla yalan söyleme. Seni gerçekten seviyorsa yalnız kalmaya ya da bir gece arkadaşlarınla dışarı çıkmaya gereksinim duyduğunu anlayacaktır.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Evde Düzgün Davranmak

 1. 1
  Ev işlerinde ona yardım et. Araştırmalar gösteriyor ki ortalama bir kadın, haftada kocasından on saat daha fazla ev işi yapıyor![1] Aşırı derecede ev işi ve strese yol açan başka işler yapmak hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel isteğin azalmasına yol açabilir. Bulaşık yıkamak, elektrik süpürgesiyle evi süpürmek, banyoları temizlemek, bahçeyle ilgilenmek, tamir yapmak ve benzeri şeylerle iş yükünün dengelenmesine yardımcı ol.
  • Önemli olan, doğrudan senden bir şey yapmanı istemediğinde bile ev işlerine yardım etmen. Evi temiz ve düzenli tutmanın, yalnızca eşinin değil senin de görevin olduğunu unutma.
  • Çocuklarınız varsa çocukları okuldan almayı teklif ederek karına yardım et ya da onun işi varsa çocuklarla sen ilgilen.
 2. 2
  Onun temizlik standartlarına saygı göster. Kimileri dağınık ortamda başkalarından daha çok rahat eder. Evinizde ikinizin de rahat olması için, temizlik konusunda en hassas olan kimse, evin onun standartlarına uymasını sağla.
  • Sırf sen bulaşıkların gece lavaboda kalmasından rahatsız olmuyorsun diye karın da sana uymak zorunda değil ve buna saygı duyman gerekiyor. Dağınık olan karınsa o zaman ona etrafını toparlamasını hatırını kırmadan, arada bir anımsat.
 3. 3
  Kendi dağınıklığını topla. Programın, ev işlerine fazladan zaman ayırmana izin vermiyorsa bile bu, kendi dağınıklığını toplamamana bahane olamaz. En azından kendi bulaşığını, çamaşırını yıkayabilir ve giysileri yerine kaldırabilirsin.
  • Hafta içinde çok yoğunsan hafta sonları yemek pişirmeye, temizliğe ve/veya bahçe işlerine bir iki saat ayır.
 4. 4
  Gizemini biraz koru. Biriyle birlikte yaşamak, gardını indirip karşındakinin daha az çekici yanlarını görmek demektir. Bu düzeyde bir rahatlık, samimiyetin gerçek bir göstergesi olsa da, uzun vadede birbirinize karşı duyduğunuz cinsel çekimi azaltabilir.
  • Kişisel temizliğini ihmal etme, tuvalet adabı konusunda saygılı ol ve formda kalmak için çaba sarf et.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Küçük Davranışların Büyük Etkileri

 1. 1
  Her gün birbirinize dokunun. Düzenli olarak ten temasında bulunmak stresi azaltan oksitosin adlı kimyasalın salgılanmasını sağlar ve uzun vadede samimiyet hissini güçlendirir.[2]
  • Fiziksel temas illaki seks demek değildir. Her ayrılışınızda onu öp, tekrar görüştüğünüzde ona sarıl, iyi bir film izlerken de ona sokul.
 2. 2
  Birlikte gülün. Her evliliğin inişi çıkışı vardır. Zor zamanları atlatmanın tek yolu mizah duygusunu yitirmemek ve arada bir komiklik yapmaktır. Stand up komedyeni olmana gerek yok ama onun (ve kendi) yüzünü güldürmek için her gün çaba harcamalısın.
  • Bir komedi gösterisine bilet al, evde arkadaşlarınla oyun partisi düzenle ya da birlikte spor yap; ne olduğu fark etmez, yeter ki birlikte gülüp eğlenin!
  • Düzenli biçimde gülmek evliliğini iyileştirmekle kalmaz; tansiyonunu düşürerek, beyne giden kanı artırarak, stres düzeyini aşağı çekerek senin sağlığını da iyileştirir.[3]
 3. 3
  Onu şaşırt. Sırf parmağına yüzüğü geçirdin diye sevgisini kazanmaya çalışmaktan vazgeçmemelisin. Arada bir, ilişkinizin başında yaptığın gibi ona tatlı, romantik davranışlarda bulun. Ona çiçek al, sevdiği bir gösteriye bilet bul ya da sürpriz bir romantik gece planla.
  Reklam

İpuçları

 • Eğer sen ve karın durmadan kavga ediyorsanız çift terapisi faydalı olabilir. Tarafsız birinin görüşünü almak senin ve karının sağlıklı bir uzlaşmaya varmasına yardımcı olabilir, kendi başına elde edemeyeceğiniz içgörüyü kazanmanızı sağlayabilir.
 • Evliliğiniz geliştikçe karının alışkanlıklarına, düzenine ve tercihlerine ilişkin daha çok şey öğreneceksin. Onun huylarını takdir etmen birbirinize yakınlaşmanızı, daha samimi olmanızı sağlayacak.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Karının Seni Aldattığını Nasıl AnlarsınKarının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?
Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık VerilirBaşsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?
Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa ÇıkılırAldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?
Aldatan Eş Nasıl YakalanırAldatan Eş Nasıl Yakalanır?
Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl DurdurulurGöğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?
Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl ÖğretilirBir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?
Nasıl İyi Bir Anne OlunurNasıl İyi Bir Anne Olunur?
Bebek Nasıl TutulurBebek Nasıl Tutulur?
Bir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl ÇıkarılırBir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl Çıkarılır?
Bebeğine Yürümeyi Nasıl ÖğretirsinBebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?
Nasıl İyi Bir Baba OlunurNasıl İyi Bir Baba Olunur?
Hamile Olduğunu Nasıl AnlarsınHamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?
Anne Sütü Elle Nasıl SağılırAnne Sütü Elle Nasıl Sağılır?
Soyağacı Nasıl ÇizilirSoyağacı Nasıl Çizilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere gönüllü yazarlar çalıştı. Bu makale 24.780 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 24.780 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam