Dövme yapmak, insanların vücutları hakkında daha iyi hissetmelerine ve iç sanatsal tutkunu serbest bırakmana yardımcı olabilecek sanatsal bir beceridir. Çizim becerilerin ve özgür bir ruhun varsa dövme sanatı senin için mükemmel bir kariyer olabilir. Bir dövme sanatçısı olmak için liseyi bitirmen, bir dövme stajını tamamlaman ve bir dövme ustalık belgesi alman gerekecek. Dövme ustalık belgeni aldıktan sonra bir dövme sanatçısı olarak bir işe başvurmaya ve güvence altına almaya hazırsın.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Eğitim Almak ve Sanat Becerilerini Geliştirmek

 1. 1
  Lise diplomanı al. Çoğu dövme ustalık belgesi, başvuru sahibinin liseden mezun olmasını ve en az 18 yaşında olmasını gerektirir. Bir sanatçı olarak çok yönlülüğünü geliştirmek ve dövme kariyerine hazırlanmak için lisedeyken iki boyutlu çizimden grafik tasarıma kadar çeşitli sanat dersleri al.[1]
  • Artık liseye gidemiyor ve hiç mezun olmadıysan açık öğretime kaydol.
 2. 2
  Daha iyi iş fırsatları için orta öğretim sonrası sanat derecesi kazan. Gerekli olmasa da bazı dövme sanatçıları bir sanat okulundan veya üniversiteden güzel sanatlar alanında bir derece tamamlar. Sanat dereceleri çizim becerilerini geliştirebilir ve çok yönlü bir sanatçı olmana yardımcı olabilir, bu da daha fazla müşteri ve daha iyi ödeme yapan işler bulmana yardımcı olabilir.[2]
  • Bir derece almak istemiyorsan alternatif olarak bir yüksekokuldan sanat dersleri de alabilirsin.
  • Bir dövme dükkanında çalışmaya ve müşteri kazanmaya hazırlanmak için bunun yanına bir de işletme yan dalı ekle.
 3. 3
  Sanatsal becerini geliştirmek için çizim dersleri al. Dövme sanatçıları, özellikle çizgi sanatı olmak üzere çizim konusunda yetenekli olmalıdır. Halk eğitim merkezleri, yüksekokullar veya çevrendeki kişiler tarafından sunulan sanat derslerini ara ve sanat tarzına hayran olduğun bir öğretmenden ders al.[3]
  • İçlerinden herhangi birinin sanat dersi verip vermediğini görmek için yerel dövme sanatçılarıyla da iletişime geçebilirsin.
  • Başladığında sanatta yetenekli değilsen umudunu kaybetme! Tüm beceriler gibi, sanatın mükemmelleşmesi için yıllarca sıkı çalışma ve uygulama gerekir.
 4. 4
  Kendi başına çizim alıştırması yap. Sanat becerilerini geliştirmek için özel olarak bir eskiz defteri tun ve boş zamanlarında buna çizimler yap. Bir profesyonel olarak çizdiğin dövmeler tasarım açısından çeşitlilik gösterebileceğinden, basit desenlerden popüler karakterlere veya ünlülerden portrelere kadar her şeyi çiz.[4]
  • Yeni teknikler ve stiller öğrenmene yardımcı olacak birkaç çizim kitabı edin.[5]
  • Kendi kişisel tarzını geliştirmek için eskiz defterine potansiyel dövme tasarımlarını çiz.
  • İnternet'ten ünlü dövme sanatçılarını ara ve ilham kaynağı olarak favorilerine bak. Popüler dövme sanatçıları arasında Mirko Sata, Chris Nunez, Miya Bailey, Gerhard Wiesbeck, Frank Carrilho, Rit Kit ve Stanisław Wilczynski bulunmaktadır.[6]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Ustalık Belgesi Almak

 1. 1
  Kendi sanat portföyünü oluştur. Sanat portföyün, bir dövme sanatçısı olarak bir çıraklık ve işi güvence altına almana yardımcı olacaktır. En çok gurur duyduğun veya çok yönlülüğünü sergileyen çizimleri sakla ve bunları bilgisayarında dijital olarak tara. Bu çizimleri, yazdırmak veya potansiyel müşterilere veya işverenlere e-posta ile göndermek için bilgisayarındaki bir dosyada sakla.[7]
  • Bir sanatçı olarak çok yönlülüğünü sergilemek için çeşitli farklı ortamlarda veya tarzlarda parçalar ekle.
 2. 2
  Yerleşik bir dövme sanatçısıyla çıraklığı tamamla. Bölgendeki yerel dövme dükkanlarıyla iletişime geç ve çıraklık pozisyonu için başvur. Çıraklığını tamamladıktan sonra profesyonel iş becerileri, hijyenik çalışma uygulamaları ve dövme tasarımı öğrenmek için süpervizörünle birlikte çalış.[8]
  • Çıraklık eğitimlerinin çoğu 6-12 ay sürer.
  • Başlangıçta, muhtemelen birçok çizim yapman istenecektir. Sanatçı, mağazanın temposunu devam ettirip ettiremeyeceğini ve müşterilerin isteklerine göre tasarımlar yapıp yapamayacağını görmek isteyecektir. Bu, kendi tarzını geliştirmene de yardımcı olacaktır.
  • Süpervizörün ayrıca kendine veya yeterince deneyim kazandıktan sonra müşterilerine dövme yapmana izin verebilir.
  • Çoğu dövme çıraklığı en az bir yıl sürer ve genellikle ücretsizdir. Dövme ustalık belgeni alana kadar yan bir işte çalışman gerekebilir.
 3. 3
  Dövme ustalık belgesi gereksinimlerini tamamla. Lisans gereksinimleri değişebilir. Belli bir süre çıraklık saatini tamamlaman, sağlık ve güvenlik kursları alman, hijyenik dövme uygulamaları ile ilgili bir sınavı geçmen ve bir ücret ödemen gerekebilir.[9]
  • Çoğu ülkede dövme sanatçısı olarak çalışmadan önce bir lisans ya da ustalık belgesi alman gerekir. Bir ustalık belgesine ihtiyacın olup olmadığını ve öyleyse hangi gereksinimleri tamamlaman gerektiğini belirlemek için yerel yönetiminin Mesleki Yeterlilik Kurumu ile iletişime geç.
  • Ustalık belgesi gerektirmeyen yerlerde muhtemelen kanla bulaşan patojenler üzerine bir dersi tamamlaman gerekecektir.
 4. 4
  Ustalık belgesi başvurunu gönder. Tüm gereksinimleri tamamladıktan sonra başvurunu yap.
  • Dövme ustalık belgesi başvurusunun yanı sıra ücretler ve gönderim süreci hakkındaki bilgileri Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun İnternet sitesinde bulabilmelisin.
  • Başvurun reddedilirse Mesleki Yeterlilik Kurumu ile iletişime geç. Ustalık Belgesi başvurunu güvence altına almadan önce ek gereksinimleri tamamlaman gerekebilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Bir İş bulmak

 1. 1
  Dövme kariyerine başlamak için dövme ekipmanı satın al. Çoğu dövme dükkânı, çalışanlarının kendi malzemelerini satın almasını ister. Kendini bir dövme sanatçısı işine hazırlamak için aşağıdaki ekipmanları İnternet'ten veya bir dövme uzmanlığı mağazasından satın al:[10]
  • Dövme makinesi
  • İğneler
  • Mürekkep seti ve tüpler
  • Deri kalemleri
  • Hijyenik malzemeler (eldivenler, alkollü bezler, antiseptik solüsyonlar, bandajlar, streç film, plastik kordon kılıfları vb.)
 2. 2
  İnternet'te ilanlara bak. Bölgende uygun pozisyon olup olmadığını görmek için Yenibiriş gibi iş arama sitelerini kontrol et. Ayrıca, herhangi birinin işe alınıp alınmadığını görmek için belirli dövme dükkanlarının dövme forumlarına ve İnternet sitelerine de bakabilirsin.
 3. 3
  İş fırsatları için yerel dövme dükkanlarını ara. Yardıma ihtiyacı olan dövme sanatçıları için İnternet'te veya gazetelerde arama yap. Birçok dövme dükkânı, sanatçıları becerilerine veya kişisel tarzlarına göre alır, bu nedenle yeni sanatçılar arayan işletmeleri bulmak için yerel dövme dükkanlarıyla da iletişime geç.
  • Dövme sanatçısı arkadaşların varsa işe alım yapacak yerleri bilip bilmediklerini sor.
 4. 4
  Sanat portföyünü iş ilanları olan dövme dükkanlarına götür. İşe alım yapan tüm dövme dükkanlarının bir listesini yap ve nasıl başvurulacağını sor. Çoğu durumda, öz geçmişinin ve sanat portföyünün fiziksel bir kopyasını mağazaya getirmen gerekecektir.
  • Çıraklığın sırasında kendine veya başkalarına dövme yaptıysan başvuru sahibi olarak öne çıkmak için bunların resimlerini ve dövme tasarımlarını ekle.
 5. 5
  Herhangi bir iş görüşmesine hazırlan ve katıl. Bir iş görüşmesi teklifi gelirse profesyonel kıyafetler giy ve görüşme yerine en az 10-15 dakika erken git. Dövme deneyiminle ilgili her türlü soruyu olabildiğince açık bir şekilde yanıtla ve sonrasında bir başvuru sahibi olarak iyi bir izlenim bırakması için görüşmeyi yapan kişiye teşekkür et.[11]
  • Kimliğini, dövme ustalık belgeni, öz geçmişinin bir kopyasını ve sanat portföyünü görüşmeye götür.
  • Dövme sanatçıları için ortak iş görüşmesi sorularını ara ve boş zamanlarında bunların pratiğini yap.
 6. 6
  Bir pozisyon teklif edilene kadar dövme sanatçısı işlerine başvurmaya devam et. Başvurduğun ilk dövme işi sana teklif edilmezse endişelenme. İlk işine girmek zaman alabilir, bu yüzden çeşitli işlere başvurmalısın.
  • Küçük bir kasabada yaşıyorsan bir dövme sanatçısı pozisyonu bulman zaman alabilir. Daha fazla iş fırsatı için daha büyük bir şehre git veya şehrinde yoksa kendi dövme dükkanını aç.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Mesleki Deneyim Kazanmak

 1. 1
  Dövme sanatçısı ustalık belgeni gerektiği zaman yenile. Çoğu ülkede, ustalık belgeni her bir veya birkaç yılda bir yenilemen gerekecektir. Para cezalarından kaçınmak için dövme ustalık belgeni kazandıktan sonra gerektiği zaman yenile.[12]
  • Ustalık belgeni ne sıklıkta yenilemen gerektiğini öğrenmek için Mesleki Yeterlilik Kurumu ile iletişime geç.
 2. 2
  Sanat becerilerini geliştirmek için ders almaya devam et. Kişisel tarzını geliştirmek ve daha fazla müşteri çekmek için yerel halk eğitim merkezlerinden veya yüksekokullardan ders almaya devam et. Henüz bir sanat derecesi almadıysan ve çizim tekniğini mükemmelleştirebileceğini düşünüyorsan bir derece al.
  • Kendi stilini geliştirmek, başarılı bir dövme sanatçısı olmak ve işini diğer sanatçılardan ayırmak için önemli bir adımdır.
  • Bulunduğun yere bağlı olarak, yerel yönetim uygun güvenlik tekniklerini sürdürmek için her yıl veya birkaç yılda bir eğitim dersleri almanı da isteyebilir.
  • Gelecek trendler konusunda uzmanlığı sürdürmek için dövme endüstrisindeki haberleri ve teknikleri takip et.[13]
 3. 3
  Bölgendeki diğer dövme sanatçılarıyla ağ oluştur. Diğer dövme sanatçılarını tanımak, iş trendleri hakkında güncel kalmana ve ağızdan ağıza daha fazla müşteri elde etmene yardımcı olabilir. Yakındaki dövme dükkanlarını ziyaret et, dövme sanatçısı toplantılarına katıl ve dövme alanındaki diğer kişilerle bağlantı kurmak için sosyal medyada dövme sanatçılarına ulaş.
  • Bir dövme dükkanında çalışıyorsan iş arkadaşlarını ve onların sanat portföylerini tanı. Bu şekilde, belirli bir dövme stili isteyen müşterileri birbirinize yönlendirebilirsiniz.
 4. 4
  3-5 yıllık deneyime sahip olduğunda kendi dövme işini kur. İş bağımsızlığını ve dövme başına daha yüksek ücreti tercih ediyorsan kendi dövme işini kurmak isteyebilirsin. Yeni müşteriler kazanmak ve müşteri portföyünü geçimini sağlayacak kadar oluşturmak için çalışmanı sosyal medyada ve kişisel bir İnternet sitesinde tanıt.[14]
  • Bir dövme dükkanında en az birkaç yıl çalıştıktan sonra kendi işini kurmak en iyisidir. Bu şekilde, kendi müşteri listeni oluşturabilir ve bir profesyonel olarak pazarlanabilirliğini artırabilirsin.
  Reklam

Uyarılar

 • Unutma: Dövmeler kalıcıdır. Birisine dövme yaparken, özellikle çıraklığına veya ilk dövme sanatçısı işine başlarken her zaman dikkatli ol.
 • Dövme sanatçıları, geceler ve hafta sonları da dâhil olmak üzere uzun saatler çalışabilir ve bu, fiziksel olarak zorlayıcı olabilir. Daha az yorucu bir iş arıyorsan başka bir kariyeri tercih edebilirsin.[15]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Grant Lubbock
Ortak yazarlar :
Dövme Sanatçısı ve Red Baron Ink'in Ortağı
Bu makaledeki ortak yazarlar Grant Lubbock. Grant Lubbock Dövme Sanatçısı ve New York’ta yer alan Red Baron Ink adlı dövme salonunun ortağıdır. Grant 10 yıldan uzun süre dövme yapma deneyimine sahiptir ve neo-geleneksel, siyah/gri ve renkli dövmelerde uzmandır. Red Baron Ink’in asıl hedefi stüdyosundan çıkan her dövmenin bir hayat süresince güzel görünecek, eşi olmayan özel bir parça olmasıdır. Bu makale 13.583 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 13.583 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam