İnsanlar genellikle biraz bronzlaştıklarında harika görünürler; bronzluk tenlerine sıcak bir ışıltı katar, lekeleri kapatır ve renkli giysilerin göze çarpmasına yardımcı olur. Doğru şekilde bronzlaşmak zor olabilir; UV ışınları endişe vericidir, tuhaf bir turunculuktan kaçınmak ve yanık izlerini hesaba katmak gerekir. Biraz bilgi ve önlem sayesinde her türlü engeli aşabilir ve aradığın bronzluğa kavuşabilirsin. Bu basit adımları takip et ve o altın ışıltıya hemen kavuş!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Güneş Eğlencesi

 1. 1
  UV kaynağını seç. Morötesi bronzlaşma söz konusuysa iyi ve alışılagelmiş güneş ışığından iyisi yoktur. Ancak gökyüzü ve hava koşulları buna izin vermiyorsa solaryum da cildinin hafif bronz olması için yıl boyunca başvurabileceğin etkili bir alternatiftir.
  • Ölçülü davran. "Fırında" fazla uzun kalırsan muhteşem görünen bir cilt yerine kösele gibi görünen bir cildin olabilir.
 2. 2
  Cildini nemlendir. İyi nemlendirilmiş bir cilt pul pul, kuru bir ciltten daha iyi bronzlaşır. Cildini iyi bronzlaşması için hazırlamak istiyorsan şu adımları izle:
  • Duştayken sert bir bez, lif veya peeling özellikli bir sabun kullanarak kuru, ölü epidermal hücreleri nazikçe ovala ve peeling yap.
  • Sodyum PCA içeren bir losyonla cildini nemlendir. Bu, epidermisin sağlıklı kalmasını sağlayan ve havadaki nemi çekerek çalışan, insan derisinin doğal bir bileşenidir.
  • Cildin için uygun olan güneş korumasını sür. Açık tenliysen koyu tenli birine kıyasla daha yüksek koruma faktörlü bir krem kullanmalısın. Cilt tipin ne olursa olsun ya da güneşte daha önce ne kadar kalmış olursan ol, her zaman en az 15 SPF güneş kremi kullan.
  • Suya gireceksen güneş kreminin suya karşı dayanıklı olduğundan emin ol ya da sudan çıkınca kremini tazele. Aksi hâlde, güneş kremini etiketinde yazdığı şekilde tazele; bu genellikle birkaç saatte birdir.
 3. 3
  Bronzlaştığın zaman da güneş kremi sür! Plajda oturup bir saat kadar güneşleneceksen cildinin ne kadar açık olduğuna ve önceden güneşte ne kadar vakit geçirdiğine bağlı olarak 4 ila 15 koruma faktörlü güneş kremi sür.
  • Güneşlenirken krem sürmezsen güneş yanığı olmasan bile UVA ve UVB ışınları cildine zarar verebilir!
  • Koruma faktörlü dudak kremi sür. İdeal olan güneş kremini gölgedeyken sürmek ve güneşe çıkmadan önce 20-25 dakika beklemektir. Yüzdükten sonra, güneş kremin suya karşı dayanıklı değilse kremi tazele ya da etiketinde belirtildiği gibi her birkaç saatte bir yeniden sür.
  • Cildinde bir kızarıklık oluştuğunu görürsen güneşten kaç; yanacağın kadar yanmışsındır ve güneşin altında pişmeye devam etmek yalnızca yanıklarını derinleştirip ciddi bir hasar riskini artırmakla kalır.
 4. 4
  Başarılı sonuç elde etmek için giyin/soyun. Yama yama yanmak istemiyorsan yüzerken giyeceğin mayonu giy! Aynı mayoyu giymek teninle mayon arasında güzel bir geçiş sunan pürüzsüz bir bronzluk elde etmeni sağlar.
  • Mümkünse mayonu çıkar. Minimum mayo izinden daha iyi olan tek şey hiç iz olmamasıdır!
 5. 5
  Güneşe yatacağın yeri bul. Kendi arka bahçende, plajda veya güneş olan herhangi bir yerde bronzlaşabilirsin. Tek ihtiyacın olan güneş kremin, suyun ve plaj sandalyen ya da havlun.
  • Plaj sandalyesini ya da havluyu bahçede güneşin doğrudan üstüne vuracağı bir yere koy.
 6. 6
  Güneşlenirken hareket et. "Piliç çevirme" gibi düşün. Harika, eşit bir bronzluk için hareket etmen gerekir. Önün, arkan, yanların ve güneşin normalde temas etmediği yerler; örneğin koltukaltların. Ya da bir gün sadece arkanı güneşlendir, ertesi gün önünü.
  • Tüm gün güneşin altında yatmak istemiyorsan ama yine de bronzlaşmak istiyorsan bir diğer alternatif de koşuya ya da yürüyüşe çıkmaktır. Bu güneşe maruz kalma süreni ve bronzluğunu artırmakla kalmaz, aynı zamanda zayıf ve formda bir vücuda kavuşmanı sağlar! Harika!
 7. 7
  Gözlerini koru. Gözlerin de yanabilir. Ancak bronzlaşmak için şapka takmak veya güneş gözlüğü takmak yerine gözlerini kapalı tutmak daha iyidir. Optik sinirlerine vuran parlak ışık hipotalamus bezini uyarır ve bu da melanin üreterek daha fazla bronzlaşmanı sağlar.
 8. 8
  Su iç! Bol su içtiğinden emin ol. Arada bir serinlemek için havuza atla. Merak etme, bu bronzlaşmana hiç zarar vermez. Ama sonrasında güneş kremini tazelemeyi unutma.
 9. 9
  Bronzlaştıktan sonra nemlendirici sür. Cildini yatıştırıp nemlendirmek için aloe bazlı bir losyon kullan. Bu, cildinin sağlıklı kalmasını sağlar ve güneş yüzünden pul pul olup kurumasını önler.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Kremle Bronzlaş

 1. 1
  Güneşten kaçın. Çok açık tenliysen ve çok kolay yanık oluyorsan ya da sağlık risklerini minimuma indirmek istiyorsan güneşlenmek veya solaryum senin için yanlış tercih olabilir. Yanık olana kadar yandığını anlamazsın bile ve çoktan hasar görmüş olursun.
 2. 2
  Kendin uygula. Neutrogena, L’Oreal, Victoria’s Secret ve daha birçok markanın sana pürüzsüz ve eşit bir bronzluk verecek farklı ürünleri vardır.
  • Talimatlarda belirtildiği gibi losyonu veya spreyi eşit şekilde uygula ve tüm cildini kaplamasına özen göster. En iyi losyonlar komedojenik olmayanlardır yani gözeneklerini tıkamayanlar.
  • Sıra dışı şekilde uzun kolların yoksa veya aşırı esnek değilsen sırtına losyon sürmek için bir arkadaşının yardımına ihtiyacın olacak.
 3. 3
  Utangaçlığını yen. Bir bronzlaşma salonuna git ve bırak tüm vücuduna bronzlaştırıcı sprey uygulasınlar. Birkaç dakika içinde bronzlaştırıcı spreyi tüm vücuduna profesyonel şekilde uygulayacaklardır.
 4. 4
  Etiketi oku. Paraları saçmadan önce her iki ürün ve hizmetle ilgili farklı yorumları oku; sana turuncu bir renk verecek sprey bronzlaştırıcılardan kaçın.
  Reklam

İpuçları

 • Aloe Vera güneş sonrası losyonu ve/veya yanıkları yatıştırıp geçirecek bir çözüm olarak kullanılabilir.
 • Bronzlaşırken güneş gözlüklerinin gözlerinin etrafında yuvarlak izler bırakmamasına dikkat et.
 • Güneş yanığının cilt kanseri riskini artırdığını unutma.
 • Omuzlarına, yüzüne, kulaklarına, ayaklarına ve güneşe maruz kalmamış diğer yerlerine daha fazla güneş kremi sür.
 • Güneşte kısa süre kalarak başla; örneğin hassas bir cilt için günde 10 dakika olabilir. Herhangi bir sorun görmezsen güneşte geçirdiğin süreyi yavaş yavaş artırabilirsin. Kızarıklıklar veya kaşınma oluşması durumunda birkaç gün güneşlenmeye ara ver.
 • Güneş yanığı olursan zeytinyağı ve iyot kullanmayı dene veya %100 kakao yağı kullan ve birkaç gün güneşe çıkma. Bu, sonrasında iyi bir bronzluk elde etmene yardımcı olur.
 • Yanık olursan ve güneşlendikten sonra kendini çok yorgun hissedersen güneş zehirlenmesi geçiriyor olabilirsin.
 • Güneş kremini paylaşma veya kendini başkalarıyla kıyaslama. Açık tenliysen ve cilt tonu senden daha koyu olan bir arkadaşınla plajdaysan senin daha yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanman gerekir ve güneşte arkadaşın kadar uzun kalamayabilirsin.
 • Bronzluğunu tamamlayan renkler giy. Bronz değilsen koyu yeşil, mavi ve mor tonlarında giyin. Ortalama bir brozluk elde ettiysen siyah veya bronzluğunu ortaya çıkaracak beyaz renk giyin. Tam istediğin rengi elde ettiysen ve gerçekten bronzsan istediğin rengi giyebilirsin.
 • Bronzlaşmana yardımcı olması için bebe yağı kullanma. Yanık olursun.
Reklam

Uyarılar

 • Güneşlenirken ve sonrasında içeri girdikten sonra bol su içmeyi unutma. Cildin çok sıcaksa serinlemek için güneş sonrası kremi sürmeyi dene çünkü yanık olduysan duş da canını yakabilir.
 • Bronzlaşma haplarına dikkat et; bu hapları kullanan birçok kişide gözlerde kristalize tortu vakaları görülmüştür. Bu tortuların ileride körlüğe neden olduğu tespit edilmiştir.
 • Her gün güneşlenmek yararlı değildir!
 • Benlerine dikkat et ve renk veya şekillerinde bir değişim olursa bunu tespit et.
 • Güneş yanıkları hafif veya orta şiddetli olabilir. Ancak ciddi bir yanık durumunda doktora görün.
 • Güneşte çok uzun süre kalırsan sıcak çarpması riskiyle karşı karşıya kalabilirsin.
 • İnsanlar bronzlaşmakla ilişkili sağlık sorunlarının farkına vardığında açık tenin de koyu ten kadar çekici olduğunu fark etmeye başlayabilir. Kendin ol, insanlar seni olduğun gibi kabul edecektir, cilt tonun için değil.
 • Fazla bronzlaşmak veya morötesi radyasyona fazla maruz kalmak cilt kanserine yol açabilir ve bunun en kötü türünün adı melanomdur. Sprey bronzlaştırıcı kullanmak daha hızlıdır. İlle de bronzlaşmak istiyorsan ve hafif turuncu bir renk almak umurunda değilse, hayatını kurtarabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 162 kişi çalıştı. Bu makale 72.214 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 72.214 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam