Affedicilik geliştirilmesi gereken bir şeydir. Düşünceli ve etkili bir şekilde yapılması durumunda düşünme, hissetme ve hayatını yaşama tarzını değiştirecektir. “Bunu yapabilirim” tavrıyla yaklaşmak seni sıkıntıyla yüzleşmeye motive edecektir. Harekete geçerek, düşüncelerini, duygularını değiştirerek ve çok sayıda değerli kaynaktan yardım alarak başkalarını ve kendini nasıl affedeceğini öğreneceksin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Karar Vermek

 1. 1
  O kişiyi neden affetmek istediğini düşün. Affetmek, özellikle de birisi sana ciddi bir hata yaptıysa dikkatli bir şekilde verilmesi gereken bir karardır. Durumu daha iyi anlamak için duygularını ve mantığını kullanarak düşünmeye zaman ayır.
  • Öfke, kafa karışıklığı ya da incinme duygularını çözümlemek istiyorsun.
  • Onunla ilişkine değer veriyorsun ve onu bağışlamana değeceğine inanıyorsun.
  • O kişi davranışlarını değiştirmeye istekli olduğunu gösterdi ve sen de tekrar denemek istiyorsun.
 2. 2
  O kişinin davranışlarını değiştirmeye istekli olup olmadığına dikkat et. Yaptığı şeyin seni incittiğini söyleyerek ona değişme şansı verdin mi? Eğer verdiysen davranışını düzeltmek için çalışıyor mu ya da seni nasıl etkilediğini umursamadan tekrar mı yapıyor?
  • Örneğin, diyelim ki kardeşin senin burnunla alay etti ve sen de ona bu yaptığının seni incittiğini söyledin. Bunu tekrar yapıp yapmayacağına dikkat et.
 3. 3
  Zorunda olduğun için değil istediğin için affet. Affetmek özgür iradenle seçeceğin bir şey olmalı, istemeden ve baskıyla değil. Affetmek, kendin için yaptığın bir seçimdir, bu nedenle başkalarının sana ne yapman "gerektiğini" söylemelerine ya da zamansız veya doğru hissetmediğin bir şeyi yapmaya zorlamalarına müsaade etme.
  • Eğer bir kişiyi affetmeye hazır değilsen onu yapmak zorunda değilsin. Eğer birisi seni zorluyorsa ona, "Henüz affetmeye hazır değilim." de.
  • Hiç kimseye af borcun yok. Eğer bir kişiyi affetmek istemiyorsan bu senin tercihindir.
 4. 4
  Affedici olmakla ahmaklık arasındaki farkı anla. Bir kişiyi bir kez, iki kez ya da üç kez affetmeyi tercih edebilirsin. Fakat eğer o kişi tekrar tekrar ve bilerek seni incitiyorsa ya da çok fena bir şey yaptıysa o zaman kendini korumayı düşünmelisin. Eğer birisi seni tekrar tekrar inciteceğini belli ederse ya da sana ciddi zarar vermek istiyorsa o hâlde kendini korumalısın.
  • Örneğin, istismarcı bir babayı affedebilir ve onunla bir daha asla konuşmamaya karar verebilirsin çünkü onun sana kötü davranacağını biliyorsun.
  • Örneğin, eğer kız arkadaşın sana bağırır ve sonra özür dileyerek öfkesini kontrol etmeye çalıştığını söylerse o zaman onu affetmeye ve ilişkinize devam etmeye karar verebilirsin. Eğer kız arkadaşın sana ağza alınmayacak şeyler söyler ya da vurursa senin kendini koruman ve ilişkiden kurtulman gerekir.
 5. 5
  Şüpheye düştüğünde acele etme. Bazen tüm duygularını çözmek ve ne yapacağını bulmak biraz vakit alır. Bu normaldir. Düşünmek için kendine zaman ver.
  • Bu konuda bir günlük tut.
  • Durumu bir akıl hocasıyla ya da güvendiğin biriyle konuş.
  • Duygularını sanatsal bir çalışma ile ifade et.
  • Başka bir şeyle vakit geçir ve sonra tekrar bu konuya eğil.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Harekete Geçmek

 1. 1
  İletişime geç. Hayat meşgalesi arttıkça arkadaşlarla iletişimde kalmak zorlaşır. İnsanları uzaklaştıracak bir anlaşmazlık meydana geldiğinde o bağlantıyı kurtarmak çok daha zor hâle gelir. Eğer bir kişiyi affetmek istiyorsan iletişime geçerek bu yolda ilk adımı at. Sırf bu adım bile daha açık ve iyimser hissetmene yardımcı olacaktır.
  • İlk adımı atmak daima zordur ve bazen kendini iteklemen gerekir. Kendine, "Hadi bakalım" de ve telefonu kaldırıp iletişime geç.
 2. 2
  Seni dinlemesini iste. O kişiyle ister yüz yüze ya da ister telefonla veya elektronik ortamda bir görüşme ayarlamaya karar vermiş ol, amaç aynıdır: anlaşmazlık hakkındaki düşüncelerini ve duygularını anlatmak için o kişiden sana vakit ayırmasını iste.
  • Karşındaki kişinin söyleyeceklerini duymak istediğini belirt. Bu, karşındaki kişinin yapılacak görüşme hakkında daha açık olmasını sağlayacaktır.
  • Eğer o kişi seninle görüşmek istemezse ümitsizliğe düşme. Kişinin razı olup olmadığına bakılmaksızın affedici olmak için yapabileceğin şeyler var. Affetme eylemi nihayetinde sana yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Örneğin, o kişi ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade etmek için doğrudan temas yerine yazıyı kullan. Bir günlük tutmak duygularını işlemeye yardımcı olur ve etkilidir.[1]
  • Günlük tutmak, karışık ve bunaltıcı duygulara bir çıkış yolu olması açısından endişe ve stresin azalmasında yardımcı olur.[2]
 3. 3
  Meseleyi konuş. Hayatta, bazı konuşmaları yapmak diğerlerine kıyasla daha zordur. Bir anlaşmazlık olduğunda ve olumsuz duygular peydah olduğunda konuşmaya başlamak zordur. Amaç, konuşmayı tasarlamak ve hissettiğin hayal kırıklığını ve üzüntüyü yönetmek için onu barışçıl bir çözüme götürmek olmalıdır.[3]
  • Önce, seninle görüştüğü için o kişiye teşekkür et.
  • İkinci olarak, o kişiye amacının hayatlarınıza devam edebilmek için hikâyeyi her ikinizin ağzından dinleyerek barışçıl bir çözüm bulmak olduğunu söyle.
  • Üçüncü olarak, hikâyeyi sen anlat. Düşüncelerini ve duygularını suçlama yapmadan "ben"li ifadeler kullanarak açıkla.
  • Dördüncü olarak, o kişiye, hikâyenin detaylarını onun ağzından dinlemeden önce açıklığa kavuşturmanı istediği bir şey olup olmadığını sor.
  • Beşinci olarak, o kişiye, niyetini, gerekçesini ve duygularını anlamak için gerekli bilgileri sağlayacak sorular sor.
 4. 4
  Kendi hataların için özür dile. Çoğu anlaşmazlık bir kişinin söylediği ya da yaptığı şeyin yanlış anlaşılmasından ya da yanlış yorumlanmasından kaynaklanır. Durumun gerilimini azaltmak için yapman gereken şeyler var. Yaptıklarının sorumluluğunu almak, istediğin açık iletişimi geliştiren bir eylemdir ve bir çözüme varmak için gereklidir.[4]
 5. 5
  Özrü kabul et.[5] Durumu konuştuktan sonra kişi senden samimi bir şekilde özür dilediyse özrü kabul et. “Özrünü kabul ediyorum“ sözünü zorla söyleyecek olsan bile bu, kendin için bir bağışlama duygusu oluşturma yolunda atılmış büyük bir adımdır. İşte söyleyebileceğin cümlelere birkaç örnek:
  • "Özrünü kabul ediyor ve seni affediyorum."
  • "Bunu söylemeni takdirle karşılıyorum. Arkadaş mıyız?"
  • "Özür dilediğin için teşekkür ederim. Henüz seni affetmeye hazır mıyım bilemiyorum fakat buna çalışacağım. Lütfen bana biraz zaman ver."
 6. 6
  Devam etme isteğini göster. Bu kişi ile bir ilişkiyi sürdürmek zorundaysan veya bunu istiyorsan o hâlde davranışlarınla ciddi olduğunu göstermelisin. Affetme sürecinden geçtiğinizde ilişkiniz gelişecektir.[6] Buna kin gütmemek ve eski defterleri açmamak da dâhildir.[7] Aynı zamanda o kişinin etrafında gülmeye ve neşeli olmaya istekli olman da gerekir. Bir anlaşmazlığı aşmak büyük bir rahatlama sağlar. Adil ve kararlı olma yolunda eylemlerini bununla motive et.
  • Zaman geçtikçe ve ilerleme kaydedildikçe hâlâ ihanete uğramışlık duygusunun o kişiye karşı davranışlarını etkilediğini fark edebilirsin. Bu, ateşli konuşma veya tartışmalar sırasında olabilir. İncinmiş duygularını sindirmemiş olabilirsin ve hâlâ bunun üzerinde çalışman gerekebilir. Bu normal bir tepkidir ve o kişiyle veya başka biriyle duyguların hakkında konuşarak yönetilebilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Duygu ve Düşüncelerini Değiştirmek

 1. 1
  Empati ve merhamet üzerine çalış.[8] Empati ve merhamet öğrenilebilir. Her yeni beceride olduğu gibi alıştırma yapman gerekir. Eğer insanlara, sana davranılmasını istediğin şekilde davranırsan yolun yarısını tamamlamış olursun.
  • Dışarıdayken merhametli olma şansını değerlendir. Bir kişiyi bir mağazanın kapısından geçmekte zorlandığını gördüğünde kapıyı açmak için acele et. Kötü bir gün geçiriyor gibi gözüken birine gülümse ve selam ver. Amacın başkalarının senin iyi davranışlarının etkisini hissetmesidir.
  • Empatini sosyal çevrenin dışındaki insanlarla konuşarak ve daha da önemlisi onları dinleyerek geliştir. Haftada bir kez bir yabancıyla muhabbet kurmaya çalış. Kısa konuşmaların ötesine geç ve hayatlarıyla ilgili (saygılı bir şekilde) sorular sor. Bu, senin dünya görüşünü genişletecek ve başkalarına karşı daha anlayışlı olmana yardımcı olacaktır.[9]
 2. 2
  Kişinin davranışlarını anlama üzerine çalış. Korku, güvensizlik ve iletişim kuramama çoğu incitici davranışın sebebidir. Bazı insanlar kendi davranışlarının derin iç işleyişini keşfetmedikleri için neden belirli bir şekilde hareket ettiklerini anlamazlar. Onların neler yaşadığını anlamaya çalış.
  • Eğer bir kişinin davranışlarını anlamıyorsan neden öyle davrandığını sorabilmelisin. Ayrıca güvendiğin bir akıl hocasıyla konuşabilir ya da hatta insan davranışları üzerinde küçük bir araştırma yapabilirsin.
  • Kişinin belirttiği nedenleri anlasan bile, bunun kötü davranışları için bir bahaneleri olduğu anlamına gelmeyeceğini unutma.
  • Başkalarının duygu ve davranışlarından sorumlu olmadığını aklından çıkarma. Onların iyi bir insan olmalarını sağlayamazsın. Bazen, kendine, "yine yapıyor yapacağını" ya da "onun bu tavrı benim sorunum değil" diyebilmen gerekir.
 3. 3
  Bakış açını sorgula ve düzelt. Birinin sana yanlış yaptığı bir durum hakkında muhtemelen kuvvetli inançların vardır. Çoğu zaman bir kişinin bakış açısı çarpıktır ve dengeli bir duruma geri dönmesi gerekir. Özellikle kendisine zarar verdiği zaman olaylara bir bütün olarak bakmak önemlidir.
  • Bu önemli mi? Bundan 6 ay ya da 6 yıl sonra bunu umursayacak mıyım?
  • Buna zaman ayırmama değer mi?
  • Acele hüküm veriyor olabilir miyim? Farkında olmadığım durumlar olabilir mi?
  • Bu sorun benim için önemli mi yoksa kafama takmamalı mıyım?
  • Duygularım ya da davranışlarım beni daha iyi şeylerden geri mi tutuyor?
 4. 4
  Dargınlıktan minnettarlığa geçmeyi dene. Zamanla, dargınlığı bırakma ve durumun iyi yanlarını arama üzerinde çalış. Kuvvetli duygular ilk başta doğaldır fakat sonsuza dek sürdürüldüğünde zehirli olabilirler. Olumsuzluk tuzağına düştüğünü fark edersen iyi kısımları bulmaya çalış. Bu, olaylara farklı bir açıdan bakmana ve hayatın hakkında daha olumlu hissetmene yardımcı olabilir.[10] İşte birkaç örnek:
  • "Çok şükür bu dönemi sonunda bitirdim ve o huysuz profesörle bir daha uğraşmak zorunda değilim. O artık benim derdim değil."
  • "Bu istismarcı ilişkiyi sona erdirdiğim süreçte destekleri için babama ve terapistime bir teşekkür borçluyum."
  • "Eleştirilerinin ilişkimize zarar verdiğini söylediğimde annemin beni dinleyip ciddiye alması beni memnun etti. Umuyorum bu, olumlu bir değişimin başlangıcı olur."
  • "Kötü bir ilişkiyi geride bıraktıktan sonra yeni bir aşkı bulduğum için çok mutluyum."
  • "Erkek arkadaşımla bir şans daha elde ettiğim için ve onun bana daha iyi davranmak adında alışkanlıklarını değiştirmek için çaba sarf etmesi beni memnun ediyor."
  • "Hasta ruhlu babamla ilişkimi kestiğim için hiç pişman değilim. O hayatımda değilken çok daha mutluyum."
 5. 5
  Dargınlığı bırakmanın faydalarının bir listesini yap. Dargınlık duygusunun şu anda hayatını nasıl şekillendirdiği ve boş vermenin işleri nasıl değiştireceği üzerine düşün. İşte liste için dikkate alabileceğin bir kaç şey:
  • Yatakta uzanıp kafamda hayali konuşmalar tekrarlayıp duramam. Bunun yerine uyuyacağım.
  • Kendimi bir mağdur gibi hissetmeyi bırakıp kendi hayatımı kontrol edebilecek yetkinlikte hissedebilirim.
  • Hayatımın kötü kısmını geride bırakıp iyi bir hayata odaklanmaya başlayabilirim.
  • Onun geçmişteki hatalarına daha az odaklanıp daha güçlü bir ilişki inşa etme üzerine daha çok odaklanabilirim.
  • Kendimi çaresiz hissetmeden ne olduğunu hatırlayabilir ve gelecekte benzer sorunları tespit etmeme ve bunlardan kaçınmama yardımcı olması için sorunun ne olduğu bilgisini kullanarabilirim.
 6. 6
  Kendine karşı sabırlı ol. Özellikle eğer yaşanan olay ciddi ise hemen affedemeyebilirsin. Bu normaldir. Duygularınla baş etme ve kendine iyi bakma üzerinde çalışmaya devam et. Başkalarının ya da zihnindeki peşin hükümlerin seni hazır olmadığın bir şeyi yapmayı zorlamasına izin verme. Kendine ya da burnunu sokmaya çalışanlara şunları söylemeyi dene:
  • "Hayatıma devam etmeye çalışıyorum ama henüz tam olarak başarabilmiş değilim."
  • "Yol almak için zamana ihtiyacım var."
  • "Duygularım üzerinde düşünmek için zamana ihtiyacım var. Sen de acele etme."
  • "İncinmiş hissetmem çok doğal."
  • "Affetmek aceleye getirilemez. Zamanı geldiğinde olması gerekir."
 7. 7
  Eğlenceli etkinliklerle meşgul ol. Eğlenceli tarafını yeniden keşfederek boş vermeyi öğrenebilirsin. Oyun oynanamak senin anlaşmazlıkla ilgili olumsuz düşüncelerinden kurtulmanı sağlar. Oyun ve kahkaha zor durumlarda olumlu ve iyimser kalmana yardımcı olabilir.[11] Haftada en az bir günü oyun ve eğlenceye ayır.
  • Uçurtma uçur
  • Yeni sanat tarzlarıyla uğraş
  • Evcil bir hayvanla oyna
  • Arkadaşlarla takıl
  • Sevdiklerinle masa oyunu oyna
  • Gençken denemek istediğin ama yapmadığın bir şeyi yap.
 8. 8
  Öfkeni dağıt. Öfkeli ve üzgün durumda kalmak sağlıklı değildir. Fiziksel aktivite veya sanatsal ifade yoluyla öfke duygularını işlemek öfke, stres ve endişeyi azaltmak için iyi alternatiflerdir. Affetme yoluna girmek için öfke serbest bırakılmalıdır. İşte bazı fikirler:[12]
  • Egzersiz: koş, yürü, ağırlık kaldır vs.
  • Kendini sanatla ifade et
  • Meditasyon yap
  • Geri dönüşüm kutusundaki kağıdı yırt
  • Buz küplerini parçalamak için bir küvete at
  • Kızgın bir resim çiz ve onu yırt
 9. 9
  Güveni yeniden inşa et. Hayatımıza başkalarını dâhil ettiğimizde risk alırız. Aynı insanlar birlikte inşa ettiğiniz güvene ihanet edebilirler. Affetme sürecinin önemli bir parçası da birisinin güvenini geri kazanmasına izin vermektir.
  • O kişinin, kendisinin güvenilir, dürüst ve samimi olduğunu göstermesine izin ver.[13] Kendini ispat edebilmesi için ona fırsatlar yarat. Bir adım atmanın karşılığında birden fazla mükâfakat elde edebilirsin.
  • Örneğin, o kişinin sinemaya gitme davetini kabul etmeyi düşün. Bu, kişiye zamanında gelme, sana saygılı davranma ve iyi vakit geçirme fırsatı verir. Daveti gönülden kabul etmezsen o kişinin güvenini kazanmak için sarf edeceği samimi çabalarına şahit olmazsın.
  • Güveni, verilen zararla ilgili bir şekilde yeniden inşa etmeyi düşün. Örneğin, gittiği yer hakkında yalan söylediyse onu arayarak veya mesaj göndererek nerede olduğunu kontrol et.
  • Birisi güvenini kazanmak için çaba gösterdiğinde bunu kabul etmeyi unutma. Gösterdiği çabalar için ona teşekkür etmeyi düşün.
 10. 10
  Yaşayarak öğrenmenin değerini anla. İnsanlar ve fırsatlar bir hayat dersi niteliğindedir. Her deneyim bizi hayattan istediğimiz şeylere bizi hazırlama adına daha akıllı ve daha uyumlu kılar. İyi ve kötü deneyimlerden ders alırız.
  • "İlişkiye zarar verebilmesinden ötürü arkadaşlara borç vermenin her zaman iyi bir fikir olmadığını öğrendim."
  • "Herkesin bir şeylere karşı benim kadar dikkatli olmadığını öğrendim, bu yüzden sakar insanlara değerli eşyaları ödünç vermemeliyim."
  • "Potansiyel oda arkadaşlarıyla mülakat yapmayı öğrendim, böylece yaşam tarzlarımızın benzer oldup olmadığından emin olabiliyorum."
  • "Hüsnüzan etmeyi öğrendim. Bazen insanlar duygularımı incittiklerinin farkına varmıyorlar."
  • "Bir kriz durumunda babamın her zaman arkamda olduğuna güvenebileceğimi öğrendim."
  • "Düşündüğümden daha güçlü olduğumu öğrendim."
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Yardım Aramak

 1. 1
  Başetmekte güçlük çekiyorsan bir terapist bul. Eğer birisini affetmeyle ilgili zorluk yaşıyorsan ve bu hayatını olumsuz yönde etkiliyorsa belki bir danışmandan ya da terapistten profesyonel yardım alma zamanı gelmiştir. Affetmeyi amaçlayan terapiler, insanlara geçmişte yaşanan acıların üstesinden gelmelerine, huzura ve çözüme ulaşmalarına yardımcı olmada başarılı olmuştur.[14]
  • Doktorundan, sağlık sigortası şirketinden veya güvenilir bir aile üyesinden ya da arkadaşından tavsiye veya öneri iste. Ancak bu mümkün değilse aile sağlığı merkezine başvur.
  • Terapistinle bir uyum yakalayamadığını hissedersen farklı bir terapist ara. Her terapist farklıdır ve yanındayken rahat ettiğin bir terapist bulmak elzemdir.
  • Bilişsel davranışçı terapiyi uygulayan bir terapist bulmaya çalış.[15] Terapistin, geliştirdiğin olumsuz düşünce kalıplarını incelemeye ve gidermeye yardımcı olacaktır.
  • Manevi danışmanlığı düşün. Birçok insan affetmeye rehberlik edebilen din görevlilerinden yardım alarak teselli bulmuştur. Duanın gücü, çeşitli nedenlerden dolayı affetmek isteyen insanlara motivasyon sağlayan suçluluk ve utanç duygularını iyileştirmekte ve hafifletmekte başarılı olmuştur.[16]
 2. 2
  Kendin için iyileştirici hedefler belirle. Davranışını değiştirmeye söz ver. Hem psikoterapi hem de fiziksel tedavide, hedefler belirlemekte fayda göreceksin.[17] Açık ve korunmasız olmana izin vererek bu sürece dâhil ol. Sırf zorlaştı diye süreci yarıda bırakma. Sıkı çalışman işe yarayacak ve sana sağlıklı bir başarı duygusu kazandıracaktır.
  • Hedeflerini belirle. Örneğin, sana ihanet eden bir aile üyesine karşı daha barışçıl hissetmek ister misin? Terapistine bunun amaçlarından biri olduğunu söyle.
  • Amacına ulaştığında kendini ödüllendir. Başarılarını ödüllendirirsen motivasyonun artacaktır.[18]
  • Vazgeçmektense hedeflerini düzenle.
  • Seni hayata bağlaması için yeni hedefler koymaya devam et.
 3. 3
  Destek sistemini geliştir. Seni önemseyen insanların yanında bulun. Bu kişiler ailen, arkadaşların ve iş arkadaşların olabilir. Destek çevreni genişletmek için dışa açıl ve yeni insanlarla tanış. İyileşme süreci boyunca o kadar çok şey öğrenmek kendini becerikli ve emin hissettirecektir. İyi bir destek sistemi, stresi azaltmana yardımcı olur ve hatta bağışıklık sistemini güçlendirebilir.[19]
  • İlgi alanlarını keşfetmek yeni insanlarla tanışmana ve yeni deneyimler edineceğin gruplara katılmanı sağlayabilir.
 4. 4
  Kendini affet ve kabul et. Kişisel mücadeleler kendin hakkında kötü hissetmene neden olabilir. Bir durumda kendine dikkat etmediğin için kendini suçlu hissedebilirsin veya olanlardan dolayı kendini haksız yere suçlayabilirsin. Suçluluk ve utanç duygularını yok etmek yerine yönetmeyi öğrenebilirsin.
  • Bilişsel davranışçı terapi düşüncelerini incelemene ve kendin hakkında daha etkili yeni düşünme yolları geliştirmene yardımcı olacaktır.[20]
  Reklam

İpuçları

 • Bazen başkalarının inanılmaz şartlar altında başkalarını nasıl affettiğini düşünmek yardımcı olur. Affetmeye teşvik olması açısından arkadaşlarından destek ve örnekler iste.
 • Araştırmalar, affetmenin bir kişinin kabahat işleyen kişiyle görüşmesi gerektiğine inanıp inanmadığına bağlı olduğunu göstermiştir.[21] Affetmenin senin için gerekli olup olmadığına karar verebilirsin.
 • Sorunlarınla ilgili profesyonel yardım istemek için hiçbir zaman geç değildir. Değişim kolay değildir fakat zorluklarla başa çıkmanın yollarını bulmak için çaba göstermeye istekli olursan bu mümkündür.[22]
 • Lisanslı terapistler, başkalarına hayatlarını etkileyen sıkıntıları yönetmeyi öğrenmelerine yardımcı olmak için eğitilir.
 • Özür dilerken dürüst ve samimi olmak kişinin affedilme şansını arttırır.
 • Eğer ordudayken savaşlara katıldıysan ve ahlâkına uygun olmayan eylemlere tanık olduysan iyileştirici müdahaleler yoluyla kendini affetme becerisini kazanmaktan fayda göreceksindir..[23]
 • En iyi zihinsel enerjini (belki de sabah ilk şey olarak) istediğin yeni hayatı görselleştirmeye harca. Gelecekte kendini bu acı ve ıstıraptan arınmış olarak gör.
 • Mükemmel olmadığını da hatırla ve o kişinin yaptığı şeyi neden yapmış olabileceği ile ilgili empati kurmaya çalış.
Reklam

Uyarılar

 • Bazı akıl hastalıkları insanların affetme kabiliyetlerine engel olur. Bir psikopat, bir kırgınlık için asla utanç veya suçluluk yaşayamaz, ki bu ikisi affetmeyi motive eden iki etkendir.
 • Koşulsuz affetme, hatayı yapan kişinin herhangi bir eylemine veya talebine dayanmaz. Affetme eylemi, bir sıkıntının sebebini besleyen öfke, depresyon ve umutsuzluktan seni kurtarmayı amaçlamaktadır.
 • Affetmek zordur fakat kinle yaşamak çok daha zordur. Sürekli kin gütmek çok tehlikeli olabilir ve insanları hiç düşünmediğin şekilde incitebilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Moshe Ratson, MFT, PCC
Ortak yazarlar :
Evlilik ve Aile Terapisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Moshe Ratson, MFT, PCC. Moshe Ratson, New York’da bir koçluk ve terapi kliniği olan spiral2grow Marriage & Family Therapy’nin Yetkili Müdürü’dür. Evlilik ve Aile Terapisi alanında Yüksek Lisans derecesini Iona College’den almıştır ve 10 yıldan fazla süredir terapi alanında çalışmaktadır. Bu makale 3.659 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Diğer dillerde
Bu sayfaya 3.659 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam