İster beğen ister beğenme, erkeklik bir çift taşağa sahip olmaktan daha fazlasını gerektirir. Dünya kültürlerinde bunu sembolize eden geçiş törenleri ve bunu korumak için adetler vardır. Adamlığı kategorize etmenin tek bir yolu olmasa da, "adam gibi adam" denince herkesin aklına belirli özellikler gelir.

Kısım 1 / 4:
Zihnen

 1. 1
  Kendini tanı. Kim olduğunu keşfet ve o kişiden memnun ol. Adam olmak için tek bir yol yoktur. 'Gerçek' bir adam, kareli gömlek giyip 10 gün boyunca banyo yapmayan bir oduncu olabilir; 'gerçek' bir adam, Milton ve Shakespeare hakkında konuşan bir profesör de olabilir. Ancak, tüm adamlar kim olduklarını bilirler ve kendilerine daima saygı duyarlar.[1]
 2. 2
  Bir konu hakkında bilgili ol. Bunun ne olduğunun bir önemi yok, fakat bir uzmanlık alanında oldukça bilgili olduğunu düşünmelisin. Erkekler süslü, karışık kelimeleri bilmeyebilir ya da kullanmak istemeyebilir fakat sıra işleri halletmeye geldiğinde ne yapacaklarını bilirler. İşi halletmek için kabiliyetlerini kullanırlar. Senin uzmanlık alanın ne? Öğrenmeyi düşünebileceğin birkaç alan şunlardır:[2]
  • Genel kültür. Senin elinden her iş gelir. Televizyona çıkma konusunda meraklı olsaydın Kim Milyoner Olmak İster! programından büyük paralar kazanabilirdin. Ortaçlar ile söz bölükleri, pterodaktil ile pterorhynchus ve 99 liralık bir elbise ile 6.000 liralık bir elbise arasındaki farkı bilirsin.
  • Tarih. Son derece nadir olsa da, tarih öğrencisi olan bir adam problemler üzerinde düşünürken çok geniş bir merceğe sahip olur: Roma topçu stratejisi, Soğuk Savaş müzakere taktikleri ve Fransız ekonomi politikası ve dahasından faydalanabilir. Tarihin, geçmişin hatalarının gelecekte olmasını önlemekle ilgili olmadığını bilir.
  • Kadınlar. Bazı erkekler karşı cinsi bir çalışma alanına dönüştürür. Kadınlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsan hatalar yapmaya ve onlardan ders almaya hazır ol. Kendini tüm kadınlara Tanrı'nın lütfu olarak düşünen ama inatçı bir şekilde küstah, kibirli ve cahil bir erkekten daha kötüsü yoktur. Bunun tüm erkekler için geçerli olmadığını ve "zampara" tiplerin modası geçmiş olmanın yanında haddini bilmez olduğunu da unutma.
 3. 3
  Bir hata yaptığında bunun farkında ol ve ne zaman "Özür dilerim." diyeceğini bil. Hatasız kul olmaz. Sadece kendine güveni olmayan erkekler hata yapmanın kötü olduğunu düşünür, çünkü en başta kendisiyle barışık değildir. Kendine güvenen erkekler hata yaptıklarını bilir ve bunu kabul etmekten korkmaz.[3]
  • Farklı şekillerde "Özür dilerim" demeyi öğren. Erkekler "üzgün" olduğunu belirtmenin her zaman sözlü olmak zorunda olmadığını bilir. Basket maçına bir bilet, yatakta kahvaltı ve bir kamp gezisi, ihtiyar ses tellerini ileri-geri oynatmadan "Özür dilerim" demenin bir yoludur. Erkekler, bunların pişmanlığı belirtmek için çoğu zaman iki değersiz kelime etmekten daha etkili olduğunu bilir.
 4. 4
  Adamlık kurallarını bil. Adamlık kuralları nedir? Adamlık kuralları, bazı erkeklerin ona göre yaşadığı, genellikle gelişen ancak nadiren değişen, yazılı olmayan kurallardır. Senin için bir anlamı varsa adamlık kurallarını ciddiye al. Bu, diğer erkeklere kendine saygı duyduğun kadar onlara da saygı duyduğunu gösterebilir. Bunların hepsine ihtiyatla yaklaşılması gerektiğini unutma. Her erkek farklıdır, sen farklısın ve eğer bu listenin sende bir karşılığı yoksa veya senin için bir şey ifade etmiyorsa bunları başarmak için kendini zahmete girmek zorunda hissetme.[4] Listedeki birkaçı şunlardır:
  • Flört yasakları. Bir arkadaşının kız kardeşi (ya da kardeşi) ile çıkamazsın; evlenme niyetin varsa başka. Açık iznini almadan bir arkadaşının eski sevgilisi ile çıkamazsın. Açık izinden maksat bizzat ona sormaktır.
  • Mümkün olduğunda eşyalarını paylaş. Eğer bir arkadaşın bir gün öncesinden bot, matkap ya da tencere isterse ona bunu ödünç verecek kadar kibar olmalısın. Bu, arabalar, uğurlu eşyalar ya da partnerler için geçerli değildir.
  • Başka erkeklere doğum günü hediyesi her zaman isteğe bağlıdır. Eğer bilgi vermek zorunda kalırsan her zaman yalan söyleyebilir ve sevgilinin böyle yapmanı istediğini söyleyebilirsin.
  • Pisuvarda asla diğer erkeklerle konuşmaya başlama. Boşta başka bir pisuvar varken bir adamın hemen yanındaki pisuvarı seçmek asla kabul edilemez.
  • Başka bir adama mesaj atarken gülen yüzlere veya ifadelere gerek yoktur. Sevdiğin birine mesaj atarken kullanılması kabul edilebilir (tercih edilmez) olmasına rağmen, kullanımı asgari tut.
 5. 5
  Kendine zarar veren düşünceleri veya gelenekleri bırak. Tüm kültürlerde, tüm erkeklerin bir dereceye kadar psikolojik ve kültürel olarak zarar verici şekillerde sosyalleşmiş olabileceğini ve bunun mutsuzluk sebebi olabileceğini anla. Erkeklikte bir benlik duygusu yaratmanın ilk adımı, içinde büyüdüğün ortamı olabildiğince tarafsız bir şekilde incelemektir.[5]
  • "Çizgiyi aşan" veya itaatsiz olan birini fiziksel veya sözlü olarak taciz etmenin kabul edilebilir olduğu bir kültürde mi büyüdün? Şiddet, çoğunlukla gerçek bir sorunu çözme dürtüsünden çok korkaklığın sonucudur. "Otoriteni göstermek" için arkadaşlarına veya ailene karşı şiddet veya tehdit kullanmak sağlıksız ve zararlıdır.
  • "Sert" olmanın duyguları bastırmak, gözyaşlarını tutmak ve savunmasız olduğunu asla belli etmemek anlamına geldiği mi öğretildi? Buradaki dezavantaj bu duyguları içselleştirmeyi ve bastırmayı da öğrenmen ve daha sonrasında bu duyguların çürümesi ve kötüleşmesidir. Farklı bir tür sertliğe odaklan: Zorluklarla başa çıkabilecek güvenilir, güçlü bir figür ol.
  • Eşcinsellerden nefret etmen/onlardan korkman mı öğretildi? Tek bir şeyin seni eşcinsel yaptığını anla: Aynı cinsiyetten insanlar için romantik ve cinsel bir tercihe sahip olmak. Sevdiğin müzik türü, giydiğin kıyafetler, hüzünlü filmlerde ağlaman, eşine çiçek alman, başkalarına karşı hassas veya nazik olman seni eşcinsel yapmaz. Homofobik davranışlar, bir erkeğin cesaretine değil, kendi cinsel güvensizliğine işaret eder ve hiçbir şekilde veya biçimde havalı değildir.
  Reklam

Kısım 2 / 4:
Bedenen

 1. 1
  Doğada yaşıyor olsan bile kendini temizle. Bir insan, bedenini temizlemenin gerekli olduğunu bilir; her hayvan bunu yapar, ancak bazı modernist sosyal eğilimin bir parçası olarak "kendini süsleme" tuzağına düşme. Süslemek bir iş hâline geldi ve şirketler seni sonsuz miktarda gereksiz ürüne ihtiyacın olduğuna ikna etmekten asla yorulmaz. Modern "süslenme" ve "kıllarını aldırma" işi, asil, sağlıklı veya ahlâki olduğu için değil, para kazanmak için yapılıyor.
  • Her gün tıraş olmak zorunda değilsin, özellikle de sakal bırakıyorsan. Bazı erkekler düzgün sakal bırakamaz ve bu bir sorun değildir; belki traşlı temiz kalman daha iyidir. Bazı erkeklerin sakalı çok iyi uzayabilir, bu onların genetik mirasıdır. Erkekler, müstakbel eşlerinin sakal hakkındaki düşüncelerinden korkabilmektedir. Sakalını tıraş etmek istemiyorsan kimse seni zorlamamalı (veya yönlendirmemelidir). Kendin ol, olduğun gibi ol, kendi efendin ol.
  • Göğüs kıllarını, sırt kıllarını veya genel olarak vücut kıllarını tıraş etmen veya kesmen gerekmez. Yine, sırf para kazanmak için, modern moda, reklamcılık ve film endüstrisi tarafından yaratılan anlamsız ve yüzeysel "pürüzsüz, yontulmuş (plastik) adam" imajını yaşamak zorunda değilsin. Bazı erkekler çok kıllıdır, bazıları da tamamen pürüzsüzdür; her şekilde vücudunla ve genetiğinden miras kalan tüm fiziksel özelliklerle gurur duy.
  • Gerektiğinde duş al ve yıkan. Bir erkek, her gün değil, kirlendiğinde veya koktuğunda duş alabilir. Bazılarının kirli olmak veya kötü kokmak için geçerli bir nedeni olabilir (araba tamircisidir veya egzersiz yapıyordur).
  • Düzenli olarak saçını ve tırnaklarını kesebilirsin. Çoğu erkek pratik saç kesimlerini sever, ancak bazı erkekler biraz daha uzun veya şık saçları tercih eder ve bu da normaldir.
 2. 2
  Egzersiz yap. Erkek olmak, kaslı olman gerektiği anlamına gelmez. Bu, vücuduna iyi bakman gerektiği anlamına gelir (bazı erkekler için bu, ağırlık kaldırmak anlamına gelir). Formda kalarak sorumluluğunu yerine getir: Sağlıklı bir diyetle birlikte kardiyo, yoga veya pilates (sadece kadınlar için değil), kuvvet antrenmanı, vücut geliştirme veya spor yap. En azından, yağ yakmak ve biraz kas geliştirmek için günde yaklaşık 30 dakika yürü.
 3. 3
  Sana uyan kıyafetler giy. Giysilerinin tasarımcı ürünü veya bir servete mal olması gerekmez. Ancak, üzerine uygun olması gerekir. Bütün erkekler kaslı ve tıknaz değildir ve bu sebeple bol, gevşek kıyafetlerde çok iyi görünmezler. Tüm erkeklerin şunlara ihtiyacı olur:
  • Harika pantolonlar. Dolabında bir tane günlük kot pantolon, bir tane iş pantolonu ve bir tane kanvas pantolon bulunmalıdır. İşe temelinden başla.
  • Gömlek. Aynı şekilde bir günlük gömlek, bir iş gömleği ve bir takım gömleği ortalama bir erkek için yeterli olur.
  • Düzgün ayakkabılar. Erkeklerin muhtemelen üç ila beş farklı tür ayakkabısı olmalıdır: resmi ayakkabı (iş ve/veya önemli günler için), tenis ayakkabısı, iş botu, günlük ayakkabılar (kısa bot, bağcıklı, sneaker vb.) ya da daha az resmi (oxford, bez, makosen vb.). İhtiyaçlarına ve alışkanlıklarına göre bunları karıştır ve uydur.
 4. 4
  Uyuşturucuyu destek olarak kullanma. Erkekler doğuştan maceraperesttir, bu da uyuşturucuları çok cazip kılar. Kendileriyle barışık olan erkekler, destek için uyuşturucuya bel bağlamazlar. Faturalar bellerini bükecek olsa, işler sıraya girse ve kişisel projeler (futboldan bahsetmiyorum) uzakta belirse bile, erkekler kendilerini uyuşturmadan hayatın güzelliğini takdir etmenin bir yolunu bulur.[6]
  Reklam

Kısım 3 / 4:
Ruhen

 1. 1
  Kendi prensiplerini belirle. Bir adam her zaman yargıç, jüri ve cellat olmaktan memnun değildir, ancak doğruyu yanlışı bilir ve başkalarının da aynı kurallara göre oynamasını bekler. Vicdanına şunu sor: Başka birinin bunu bana yapmasını ister miydim? Bu, yaşamak için prensipler belirlemene yardımcı olacaktır.
  • Bir adam çaresiz olsa bile asla çalmaz. Çaresiz bir adam, hakkı olmayan bir şeye elini uzatmaktansa başkalarından yardım istemeyi öğrenir.
  • Bir adam, muhtaç olanlara yardım eder. Başkalarının ne zaman talihinin yaver gitmediğini ve bir yardım eline ihtiyaç duyduğunu bilir, faydanın jestin kendisinde olsa bile.
  • Bir adam arkadaşlarına, eşine ve ailesine güvenir. Yapacağını söylediği şeyi yerine getirir ve başkalarının da aynısını yapmasını bekler.
  • Bir adam asla yalan söylemez; ne kendine ne de başkalarına. Kendisine iyi geri bildirim veren ve acı olsa da, gerçekle rahat etmesini sağlayan bir vicdan geliştirir.
 2. 2
  Kendine has bir şekilde hırslı ol. Erkekler doğal olarak hırslıdır. Ekmeğimizi ve akranlarımızın hayranlık ve saygısını kazanmak isteriz. Ancak, tüm erkekler aynı kariyer yollarını seçmez, bu nedenle hırs her zaman aynı anlama gelmez. Hangi kariyeri veya mesleği seçersen seç (birçok mesleğe sahip olabilirsin), kendine hedefler koy, bunlara ulaş veya aş ve ihtiyacın olduğunda kendini yeniden keşfet. Kendine ait bir başarı tanımı yap.[7]
 3. 3
  Sorumluluk sahibi ol ve yaptıklarının sorumluluğunu al. Bir adam ve bir genç, bir yetişkin ile bir çocuk arasındaki temel fark, erkeklerin sorumluluk sahibi olmasıdır. Erkekler taahhütlerine saygı gösterir, görevlerini kabul eder ve eylemlerinin sorumluluğunu alır. Erkekler arkalarını temizler (mecazen ve gerçekten).[8]
  • Erkekler, herhangi birinin bir bebeğin babası olabileceğini fakat sadece sorumluluğunu anlayan ve kabul eden bir erkeğin iyi bir baba olabileceğini bilir.
  • Erkekler, kendilerinin yapmak istemedikleri herhangi bir şeyi başka birine yaptırmayı reddederler. Sonuç olarak, diğer insanların kendi adlarına yüklendikleri zorlukları ve aldıkları riskleri takdir ederler.
 4. 4
  Sevdiğin ve değer verdiğin insanlar için fedakârlık yapmayı öğren. Fedakârlık yapmak, hoşuna gitse de gitmese de büyümenin bir parçasıdır. Bir erkek ve bir genç arasındaki fark, bir erkek elini taşın altına koyarken bir genç tereddüt veya şikayet eder. Bir adam özellikle hayatında sevdiği insanlar için fedakârlık yapmayı - insanlara zaman, para ya da başka kaynakları tesis etmek gerekse de - görevi olarak görür.
 5. 5
  İyi bir adam ol. Dürüstlük doğru şeyi, doğru niyetle yapmaktır, kimse izlemiyor olsa bile. Bir erkek olarak kendi tanımladığın sorumluluklarını yerine getirerek işinin bittiğini düşünmek cazip gelebilir ama bu seni her zaman iyi bir insan yapmaz. Asla doğru şeyi yapmaya çalışmaktan, karakterini ve dürüstlüğünü yeniden değerlendirmekten vazgeçme. Adam olacaksan iyi bir adam ol, yoksa bu, çocuk olarak kalmakla aynıdır.
  Reklam

Kısım 4 / 4:
Kalben

 1. 1
  İçindeki beyefendiyi kullan. İçindeki beyefendi sana yapman gerektiğini bildiğin ama bazen fazla üşendiğin şeyleri yapmanı söyler:[9]
  • Randevularda hesabı ödemek; ancak ilgi duyduğun kişi bu durumu kadın düşmanı bir zamana yönelik uygarlaşmamış bir hareket olarak görüyorsa başka.
  • Kapıları açmak, sandalyeye oturmasına yardım etmek ve "lütfen" ve "teşekkür ederim" demek. Genel olarak sırf saygıdan dolayı söz konusu sevdiğini kendinden önce düşünmek.
  • Ev işleri yapmak. Uzun süreli ilişkilerde, bazı erkekler ev işlerinden kaytarır; çöpü dışarı çıkarmayı unutur, bulaşıkları yıkamaz, çocuğun bezini değiştirmez. Gerçek adamlar, ne kadar tatsız olursa olsun ev işlerini paylaşmaları gerektiğini bilir.
  • Nazik bir mağlup ol. Erkekler doğaları gereği rekabetçidir, bu da bazıları için zor bir durumdur. Yenilgiyi, zaferi kabul ettiğin nezaketle kabul et. Söylemesi yapmasından kolay.
 2. 2
  Ağzını sıkı tut. Erkekler romantik kaçamaklardan hoşlanır, fakat çoğu zaman kırdıkları cevizler konusunda övünme gafletine düşer. Yaptığınla övünmedikten sonra yaptığının boşa gideceği fikrinin kurbanı olma. Aşkta başarı, zaten kendisini yeterince belli eder. Sessiz bir güven, arkadaşlarına, öyle olmasan bile, müdavim bir çapkın olduğunu gösterebilir.
 3. 3
  Eşine daima saygılı davran. İşte basit bir yapılması ve yapılmaması gerekenler listesi:
  • Yapılacaklar:
   • İnsanların söylediklerini dinlemek.
   • Basit bir hata yaptıklarında onları affetmek.
   • Yapacağını söylediğin şeyin ardında olmak.
   • Diğerlerine, sana davranılmasını istediğin gibi davranmak.
  • Yapılmayacaklar:
   • İnsanları gerçekçi olmayan beklentilere sokmak.
   • İstediğini elde etmek için diğerlerini manipüle etmek.
   • Diğerler insanlara insan değil de bir eşya gibi davranmak.
   • İnsanların nasıl hissedeceğini ya da tepki vereceğini bildiğini varsaymak.
 4. 4
  Bir ilişkide acele etme. Pek çok erkek, insanları rahatsız edici durumlara sürükler. Bunu yaparak sevdiklerini kendilerinden uzaklaştırmakla kalmaz, kendi istediklerini elde etmeye de engel olur. Erkekler, konu flört etmeye gelince, ilişkinin hızını kadının belirlediğini bilir: Kadın bir yıldırım aşkı istiyorsa erkek genellikle oyuna ayak uydurur; eğer kadın işleri ağırdan almak isterse erkek uzun süre orada olduğu konusunda güvence verecektir. Adam, kadının tempoyu belirlemesine izin vererek ilişkiyi başarıya dayalı kurar ve genellikle pazarlıktan daha kârlı çıkar. Bu, heteroseksüel olmayan ilişkiler için de geçerli olabilir, ancak her ilişkide en iyi şeyin iletişim olduğunu unutma. Partnerinle konuş!
 5. 5
  İşin gizemini koru. İlgi çekici bir şekilde kafa karıştırıcı olmak, bazıları için çok cezbedici ve ayartıcı olabilir. Gizemli olmak, güçlü, sessiz bir tip olmak anlamına gelmez. Bu sadece, daha sonrası için bir şeyler saklamak, beklenmedik bir beceri, özellik veya jestle şaşırtmak anlamına gelir.
  Reklam

İpuçları

 • Senden daha genç olsalar bile etrafında iyi rol modeller bulundur. Hayatında kimlerin iyi bir erkek rol modeli olduğunu düşünüyorsun? Nasıl davranırlar? Ne yaparlar? Onlardan öğren, ancak kimsenin de mükemmel olmadığını unutma; onlar da tıpkı senin gibi öğreniyorlar.
 • Konu nazik, saygılı ve dürüst olmak olduğunda erkek olmak ve kadın olmak aynı anlama gelir. Bu, kıyafet tercihi, hobi veya cinsel tercih gibi başka bir şeyle tanımlanmaz.
 • Evlenmek istemeyebilirsin. Bu senin seçimin; adam olmak için evlilik bir gereklilik değildir.
 • Çocuklara karşı ilgili olmayı dene. Çocuklara karşı nazik olan bir adamdan daha çekici bir şey yoktur.
 • "Güçlü bir adamın kendini savunmakla ilgili hiçbir sorunu yoktur, ancak daha güçlü bir adamın vardır." -Perussi- Başka bir deyişle kendi gücünün farkında ol. Zihinsel olarak daha büyük ve daha iyi bir adam kendini yumruklarıyla savunmaz. Sakin ol. Seni inciten her şeye fiziksel olarak karşılık verirsen daha çok incinirsin. Kimsenin saçmalıklarına katlanma, ancak MECBUR kalmadıkça da kaba kuvvet kullanma. Ayrıca, intikam almazsan ve diğer yanağını dönme faziletini gösterebilirsen çok daha saygın olursun.
Reklam

Uyarılar

 • Erkeği çocuktan ayıran özellikleri geliştirmek yıllar alır. Hepimiz farklı hızlarda büyürüz. Bul yolda çalışmaya devam et.


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Bir Üniversite Hocasına Nasıl E‐posta GönderilirBir Üniversite Hocasına Nasıl E‐posta Gönderilir?
Derece Radyana Nasıl DönüştürülürDerece Radyana Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Taslak Nasıl YazılırTaslak Nasıl Yazılır?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Kısa Bir Kendini Tanıtma Yazısı Nasıl YazılırKısa Bir Kendini Tanıtma Yazısı Nasıl Yazılır?
Kısa Bir Hikaye Nasıl YazılırKısa Bir Hikaye Nasıl Yazılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Trudi Griffin, LPC, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Profesyonel Danışman
Bu makaledeki ortak yazarlar Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin Wisconsin’de Lisanslı Profesyonel Danışman’dır. Yüksek Lisans derecesini 2011 yılında Marquette Üniversitesi’nden Klinik Zihinsel Sağlık Danışmanlığı alanında almıştır. Bu makale 2.614 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 2.614 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam