Farklı fikirlere, inançlara ve geçmişlere açık olmak istiyorsan şanslısın! Açık fikirli olmanın eğlenceli ve basit birçok yolu var. Yeni şeyler dene, mümkün olduğunca yeni insanlarla tanış ve konuştuğundan daha çok dinlemeye çalış. Herkesin ön yargılı düşünceleri vardır; bu yüzden inançlarına meydan oku ve varsayımda bulunduğun zamanları fark etmek için elinden gelenin en iyisini yap. Bunun üzerinde ne kadar çok çalışırsan toplumun her kesiminden insanla ilişki kurman o kadar kolay olur.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yeni Şeyler Denemek

 1. 1
  Yeni müzikler dinle. Her hafta yeni bir müzik türü dinlemeyi dene. Akış hizmetinin kanallarını keşfet, internette gezin veya bir arkadaşından önerilerde bulunmasını iste.[1]
  • Farklı türlerden, dünyanın farklı yerlerine ve tarihin farklı noktalarına ait müzikler dinlemek zihnini yeni deneyimlere daha açık hâle getirir. Yeni müzikler yeni insanlarla, yerlerle ve yeni şeylerle duygusal bağ kurmanı kolaylaştırır.
 2. 2
  Daha çok roman ve kısa hikaye oku. İyi bir hikaye, seni farklı bir yerde ve zamanda yaşayan birinin yerindeymiş gibi hissettirebilir. En yakın kütüphaneye git, kitaplara göz at ve alışılmadık hikayeler, ortamlar ve karakterler içeren romanlar ara.[2]
  • Örneğin; farklı ülkelerin yazarlarına ait kitapları veya seninkinden farklı bir kimliğe (cinsiyet, etnik köken veya cinsel yönelim) sahip olmanın getirdiği zorluklar hakkında yazılanları okuyabilirsin.
 3. 3
  Yeni bir dil öğren. Yeni bir dil öğrenmek yeni insanlarla iletişim kurmanı sağlayabilir ve yeni kültürleri tanımana yardımcı olabilir. Sana yakın bir halk eğitim merkezi bul veya öğrenmeye başlamak için bir uygulama kullan.[3]
  • Yeni bir dil öğrenmek, kültürel engellerin aşılarak kültürler arası anlayışın gelişmesine yardımcı olabilir. Bir kültürün düşüncelerini ifade ediş şekli o kültürün değerlerine ve geleneklerine dair bir içgörü edinmeyi sağlayabilir.
 4. 4
  Senin dinine ait olmayan bir ibadethaneye giderek bir ibadete katıl. Farklı bir dini geleneği daha iyi anlamaya çalış. Senden farklı bir inanca sahip bir arkadaşına onunla birlikte bir ibadette bulunup bulunamayacağını sorabilirsin. Bir kilise, cami, sinagog, tapınak veya farklı bir ibadethane bulup buraya kendi başına da gidebilirsin.[4]
  • İbadethaneye girmeden önce izin isteyerek kibarlık göstermen ve düğün veya dini bayram gibi durumlara izinsiz olarak katılmaktan kaçınman iyi olabilir.
  • Bu ibadetlere katılırken açık fikirli ol. Kendi inanç sistemini açıklamayı veya onların görüşlerinin yanlış olduğunu kanıtlamayı bekleme. Yalnızca dinle, gözlemle ve yeni tanıdığın bu insanlara zamanlarını ve değerlerini seninle paylaştıkları için müteşekkir olduğunu göstermeye çalış.
 5. 5
  Aktif katılımlı bir kursa git. Yeni bir yetenek öğrenmek, yeni deneyimlere açık olmak için harika bir yoldur. Zaten ilgin olan bir şeye yönelik ders alabilirsin veya yeni bir hobi edinebilirsin. Örneğin; bahçe işleri, aşçılık, yoga veya dövüş sanatları dersleri alabilirsin.[5]
  • Halk eğitim merkezleri ve kültür sanat merkezleri gibi yerler bu tür dersleri ücretsiz olarak veya düşük bir ücretle sunar.
  • Yaratıcılığını artırmanın özellikle faydası olabilir; bu yüzden dans, resim, çizim, oyunculuk veya farklı sanat dersleri al.
  • Grup dersleri de yeni insanlarla tanışmak için harika bir yoldur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Yeni İnsanlarla Tanışmak

 1. 1
  Konuştuğundan daha çok dinlemeye çalış. Dünyadaki tüm insanlarla tanışabilirsin; ama konuşan tek taraf sen olursan onlar hakkında hiçbir şey öğrenemezsin. İnsanlara daha fazla soru sormaya çalış ve bir sonraki cümleni düşünmek yerine onları etkin bir şekilde dinle.[6]
  • Etkin bir şekilde dinleyebilmek için dikkatinin tamamını karşındakine ver. Karşındaki kişi konuşurken telefonunla oynama veya hayal kurma. Göz teması kur ve dinlediğini belli etmek için arada bir başını salla. Karşındakinin tanımladığı olayları, nesneleri veya insanları gözünde canlandırmaya çalış.
 2. 2
  Mümkün olduğunca yeni insanlarla sohbet et. Farklı görüşler olayları farklı şekilde görmene yardımcı olabilir ve seni geliştirir. Günlük hayatında, farklı geçmişleri veya inançları olan insanlarla konuşmak için elinden geleni yap.[7]
  • Örneğin; okulda veya işteyken öğle arasında normalde konuşmayacağın birinin yanına otur.
  • Karşındaki kişiye dini inancı veya politik görüşleri hakkında doğrudan sorular sormak yerine sohbetin kendiliğinden gelişmesine izin ver. “Nerelisin?” veya “Eğlenmek için neler yaparsın?” gibi şeyler sorarak onu tanımaya çalış.
  • Bazı üniversite kampüsleri veya toplum organizasyonları yaşayan kütüphane adı verilen, farklı geçmişleri ve inançları olan insanları bir araya getirmek için etkinlikler düzenler. Human Library tarafından düzenlenen ve farklı geçmişleri olan gönüllülerin sohbet etmek için "göz atabileceğin" yaşayan kitaplar olarak katıldığı bu tür etkinlikler birçok farklı insanla tanışmana yardımcı olabilir.
 3. 3
  Yeni yerler görme fırsatlarını değerlendir. Seyahat etmenin faydalarından yararlanmak için uzaklara gitmene gerek yok. Hayatın seninkinden farklı aktığı bir yer bulman yeterli. Yeni bir yerde bulunmak dünyayı farklı bir açıdan görmek için harika bir yoldur.[8]
  • Uluslararası seyahatlere çıkmak farklı inançları anlayabilmek için harika bir yoldur. Dilini bilmediğin ve çok fazla tanıdığın olmayan bir yere seyahat planı yap. Dünyanın farklı bir yerini normalde kullandığın araçlarını kullanmadan gezmeyi öğrenmek bakış açını geliştirmene yardımcı olur.
  • Yurtdışına çıkma imkanın yoksa yakınlarda, seni zorlayabilecek bir yer bul. Bir şehirde yaşıyorsan birkaç günlüğüne ormanda kamp yap. Türkiye’nin batısında yaşıyorsan doğu ve güneydoğu illerine gidip yeni insanlarla tanışabilir, yeni yemekler tadabilir ve farklı yaşam tarzları keşfedebilirsin.
 4. 4
  Kâr amacı gütmeyen bir çalışmaya veya bir hayır işine katıl. Farklı insanların arasına karışmanı sağlayacak bir organizasyonda gönüllü olarak çalışmak için zaman ayır. Bu bir aşevi, bir barınak veya bir gençlik merkezi olabilir. Başkalarına yardım etmek, özellikle de senden farklı olanlara; isteklerin, ihtiyaçların ve hayallerin sınırları nasıl aşabildiğini fark etmeni sağlayabilir.[9]
  • Eşsiz bir deneyim yaşamak için gönüllülüğü ve seyahati birlikte yapmayı düşün. Gönüllülük amacıyla bir seyahate çıkmak veya bir gününü yeni bir yerde gönüllü olarak çalışmaya ayırmak tamamen farklı insanlara ve bakış açılarına karşı açık olmana yardımcı olabilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
İnançlarına Meydan Okumak

 1. 1
  Bir inancı nasıl oluşturduğunu kendine sor. Sahip olduğun inançlarına bir bak ve kendine “Buna inanmaya nasıl başladım?” diye sor. Sana bir inancı kimin aşıladığını ve hayattaki deneyimlerinin bunu nasıl desteklediğini düşün.[10]
  • Örneğin; başarılı olmak için gereken tek şeyin çok çalışmak olduğuna inanarak büyüdüysen, kendine “Çok çalışıp da hâlâ sıkıntı çeken insanlar var mıdır? Başarılı olma kabiliyetini, çalışma ahlakı dışında etkileyen başka faktörler var mı?” diye sor.
 2. 2
  Varsayımda bulunduğun zamanları fark etmeye çalış. Varsayımlar düşünmenin doğal bir parçasıdır; ama kontrol altına alınmazlarsa dar görüşlü olmaya sebep olabilir. Yeni insanlarla tanıştığında veya yeni durumlarda bulunduğunda beklentilerine dikkat et. Davranış biçimini ön yargılarının mı şekillendirdiğini kendine sor.[11]
  • Mesela makarnayı pesto sosuyla hiç yememişsindir ama beğenmeyeceğini düşünüyorsundur. Bunu neden sevmeyeceğini düşündüğünü kendine sor. Sosun rengi yeşil olduğu için mi? Kokusunu beğenmediğin için mi? Belki de bu varsayımda bulunmak için iyi bir sebebin yoktur ve pesto sosunu bir denemen gerekiyordur!
 3. 3
  Yeni konular ve bakış açıları hakkında bilgi edinmek için İnternet’te gezin. Boş zamanlarının çoğunu, ayırabileceğin birkaç dakikan varken yeni bilgiler edinmek için değerlendir. İnternet'te akademik konular, mevcut olaylar, dinler ve uluslararası kültürler hakkında makaleler, videolar ve podcast'ler ara.[12]
  • Örneğin; banka sırasında beklerken yeni bir makale okumaya başla veya işe gidip gelirken bir podcast dinle.
  • Saygın kaynaklar kullandığından emin ol. İnternet’te bir sürü yanlı ve yanlış bilgi var. Bilimsel makaleler, bağımsız üçüncü parti organizasyonlar tarafından yayınlanan raporlar ara ve devlet, üniversite ve saygın haber ajanslarının siteleri gibi güvenilir sitelerden bilgi al.
 4. 4
  Birinin seninkinden farklı bir fikre sahip olmasının nedenlerini düşün. Ayrıştırıcı bir konu seç ve bu konu hakkında gazete makaleleri oku veya podcast’ler dinle. Seninkinden farklı bakış açılarına sahip kaynaklar ara. Durumu karşı tarafın düşüneceği şekilde düşünmeye çalış.[13]
  • Mesela asgari ücretin daha yüksek olmasını istiyorsundur. Konuyu araştırdıkça, küçük işletmelerin yüksek bordro maliyetleri yüzünden iflas etmekten korktuğu hakkında yazılar okuyabilirsin. Kendi inancından şaşmasan da aksi düşüncenin de makul dayanak noktalarının olduğunu fark edebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • İnançlarına meydan okuman onları kesinlikle değiştirmen gerektiği anlamına gelmez. Yalnızca durumlara farklı açılardan bakmaya çalış ve seninkinin zıttı olan bir düşüncenin de makul dayanak noktaları olabileceğini anla.
 • Korkularınla yüzleşmek de açık fikirli olmana yardımcı olabilir. Yükseklikten korkuyorsan tırmanışta acemilerin kullandığı yolu kullanarak bir dağa çıkmayı dene. Zirveye çıktığında tamamen güvende olduğunu kendine hatırlat ve manzaranın güzelliğine odaklan.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Havalı OlunurNasıl Havalı Olunur?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Olasılık Nasıl HesaplanırOlasılık Nasıl Hesaplanır?
Yüzde Artışı Nasıl HesaplanırYüzde Artışı Nasıl Hesaplanır?
Açılar Nasıl HesaplanırAçılar Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sandra Possing
Ortak yazarlar :
Yaşam Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Sandra Possing. Sandra Possing, San Francisco Körfez Bölgesi'nde yaşayan bir yaşam koçu, konuşmacı ve girişimcidir. Sandra, zihniyet ve liderlik dönüşümüne odaklanan bire bir koçlukta uzmanlaşmıştır. Sandra, koçluk eğitimini Coaches Training Institute'den almıştır ve yedi yıllık yaşam koçluğu tecrübesine sahiptir. Los Angeles, California Üniversitesi'nden Antropoloji alanında lisans derecesine sahiptir. Bu makale 3.488 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 3.488 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam