Sohbet etmek zor olabilir. Bazen utanırsın veya konuştuğun insanla fazla ortak yönün olmayabilir. Hoşsohbet olmayı öğrenmek düşündüğün kadar zor değildir ama alıştırma gerektirdiği doğrudur. İster bir akşam yemeği davetinde, ister okulda veya telefonda olsun, iyi sohbetler 2 veya daha fazla kişi birbiriyle konuşurken rahat hissettiğinde gerçekleşir. Rahatlamayı ve hemen hemen herkesle iyi sohbet etmeyi öğrenmek için uygulayabileceğin birkaç adım vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Sohbet Açmak

 1. 1
  Zamanlamayı çok iyi ayarla. Zamanlama iyi bir sohbete başlamanın kilit noktasıdır. Kimse meşgulken veya bir işle uğraşırken rahatsız edilmekten hoşlanmaz. Sohbet açmaya çalışırken, zamanlamanın çok önemli olduğunu unutma. Örneğin patronunla önemli bir konuşma yapman gerekiyorsa, konuşacağın zamanı önceden ayarla. Bu sayede ikinizin de verimli bir konuşmaya ayıracak zamanı olur.[1]
  • Zamanlama doğaçlama sohbetler için de önem taşır. Belki yeni komşunla tanışmanın bir yolunu arıyor olabilirsin. Komşun yağmurdan sırılsıklam olmuş, yorgun bir halde ve elinde yemek poşetiyle apartmana girerken muhtemelen onunla sohbet etmeye çalışmazsın. Bu durumda, basit bir “Merhaba, nasılsın?” yeterli olacaktır. Onu tanımayı daha iyi bir zamana bırakabilirsin.
  • Biri seninle göz teması kuruyorsa, sohbete başlamak için iyi bir zaman olabilir. Örneğin, bir kitapçıda etrafa bakınırken yanındaki kişi senin hangi kitabı incelediğini görmek için sık sık sana bakıyorsa, onunla konuşmayı dene. Örneğin, “İlginç görünüyor. Biyografi sever misin?” diyebilirsin.
  • Yeni bir köpek sahiplenmek hakkında kocanla konuşmak istiyorsan, ona iyi bir zamanda yaklaşmalısın. Eğer kocan sabah insanı değilse, kahvesini içip ayılma fırsatı olmadan konuyu açma.
 2. 2
  Etraf hakkında yorumda bulun. Hazırlıksız sohbetler etmek hoşsohbet biri olma yolunda becerilerini geliştirmek için harika bir yoldur. Her gün günlük hayatında karşılaştığın biriyle sohbet etmeye çalışmak için zaman ayır. Örneğin, mahallendeki kahvecide sırada arkanda bekleyen kişiyle konuşmaya çalışabilirsin. Bir yorumda bulun veya civar hakkında bir soru sor. Bu doğal görünür ve konuşmaya başlamanın harika bir yoludur.[2]
  • "Buranın kahvesine bayılıyorum. Senin en sevdiğin kahve hangisi?” demeyi deneyebilirsin. Bu, konuşmak istediğini ve sohbete tamamen doğal bir yoldan başladığını gösterir.
  • Pozitif bir ton kullan. Keyifli bir yorumda bulunmak genellikle negatif bir şey söylemekten daha etkilidir. “Hava harika değil mi? Havanın kazak giyecek kadar serin olmasına bayılıyorum.” gibi bir şey söyleyebilirsin.
 3. 3
  İnsanları hatırla. Birçoğumuz her gün çok sayıda insanla karşılaşırız. Büyük bir şirkette çalışıyor veya mahallende ya da çocuğunun okulunda birçok insan görüyor olabilirsin ve doğru yüzü doğru isimle eşleştirmek zor olabilir. Ancak araştırmalar insanların isimlerini hatırlamakla kalmayıp onlara isimleriyle hitap etmenin aranızdaki kişisel bağı artırdığını göstermiştir.[3]
  • Birinin adını ilk kez öğrendiğinde, onu konuşma içinde kullan. Biri, “Merhaba, ben Zeynep” dediğinde, “Memnun oldum, Zeynep.” demelisin. İsmi hemen tekrarlamak onu hafızana kazımana yardımı olur.
 4. 4
  İltifat et. Güzel bir şey söylemek buzları kırmakta birebirdir. Çoğu kişi onlara iltifat ettiğinde pozitif bir yanıt verir. Yorumda bulunmak için belirli bir şey seç ve samimi ol. Ses tonun ve yüz ifaden genellikle düşüncelerini yansıtır bu nedenle iltifatında samimi ol.[4]
  • Daha yakından tanımak istediğin bir çalışma arkadaşına cesaret verici bir yorumda bulun. “Sunumuna gerçekten hayran kaldım. Etkili bir sunum için bana birkaç tüyo verebilir misin?” gibi bir yorumda bulunabilirsin.
  • Bu gibi bir yorum sohbetin pozitif bir şekilde başlamasını sağladığı gibi aynı zamanda sohbetin devamı için de bir kapı açmanı sağlar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Aktif Bir Katılımcı Olmak

 1. 1
  İyi sorular sor. İyi bir sohbet için en azından iki kişi gerekir. Üstüne düşeni yaptığından ve konuşmaya aktif bir şekilde katılım gösterdiğinden emin ol. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri konuşmanın doğal bir şekilde gelişmesini sağlayacak sorular sormaktır.[5]
  • Açık uçlu sorular sor. “Ne güzel bir gün, değil mi?” demek yerine, “Bu güzel havayı nasıl değerlendirmeyi planlıyorsun?” de. İlk örneğin cevabı sadece bir evet ya da hayırdır ve bu, konuşmanın çıkmaza girmesine neden olabilir. 1 kelimeden fazla yanıt gerektiren sorular sor.
  • Karşındakinin söylediğini netleştiren sorular sor. Bir gençle kurallar hakkında konuşuyorsan, “Yeterince özgürlüğün olmadığı için canının sıkıldığını anlıyorum. İkimiz için de uygun olan bir çözüm bulmak için ne yapabiliriz?” demeyi dene.
 2. 2
  Aktif bir dinleyici olmak üzerinde çalış. Aktif bir dinleyici olmak sohbet ettiğin kişiye yanıt vermen ve konuşmaya dahil olduğunu göstermen anlamına gelir. Hem fiziksel hem sözlü ipuçlarıyla karşındakine onu aktif şekilde dinlediğini gösterebilirsin. Aktif dinleme karşındakinin ona değer verildiğini ve saygı duyulduğunu hissetmesini sağlar, bu da verimli sohbet etmek için çok önemli bir noktadır.[6]
  • Pozitif beden dili kullanarak birine onu dinlediğini gösterebilirsin. Konuşma boyunca göz teması kurmaya özen göster. Aynı zamanda uygun anlarda başınla onaylamayı veya başını sallamayı deneyebilirsin.
  • Birine konuşmaya dahil olduğunu göstermek için sözel ipuçları ver. Bunlar “İlginçmiş!” kadar basit veya “Bunu bilmiyorum. Maraton koşarken fiziksel olarak ne hissettiğini anlatabilir misin?” gibi daha zengin bir ifade olabilir.
  • Birini aktif olarak dinlediğini göstermenin bir diğer yolu konuşmanın bir kısmını yeniden söylemektir. Aynı şeyi başka sözcüklerle açıklamayı dene. Örneğin, “Yeni gönüllü iş fırsatlarını denemen ne kadar ilginç. Yeni şeyler denemek konusunda çok heyecanlısın sanırım.” diyebilirsin.
  • Aktif dinlemenin karşındaki kişinin söylediklerini anlamak ve düşünmek olduğunu unutma. Cevabını formüle etmek yerine, karşındakinin söylediklerini duymaya odaklan ve bilgiyi anlamaya çalış.
 3. 3
  Samimi ol. Sohbet ederken, karşındaki insana samimi bir ilgi duyduğunu göstermeye çalış. Örneğin, patronunu daha iyi tanımak istiyor olabilirsin. Muhtemelen iş saatlerinde ondan talep edilen çok fazla iş vardır ve sohbet etmeye ayıracak zamanı yoktur. Geyik muhabbeti yapmak yerine onunla gerçek bir bağlantı kurmaya çalış. Onun için bir proje üzerinde çalışıyorsan, müşteriyle başa çıkmak için ondan tavsiye iste. Samimi ol ve fikirlerine değer verdiğini göster.[7]
  • Belki komşunun evinin önünde bir üniversitenin bayrağı asılıdır ve bunun nedenini merak ediyorsundur. Samimice “Evinin önünde bir Bilkent bayrağı gördüm. Üniversite basketbol ligini takip ediyor musun?” diyebilirsin. Bu, sohbet açmanın organik, samimi bir yoludur. Bu kişiyi tanımaya başladıktan sonra başka konulara da değinebilirsin.
 4. 4
  Ortak bir nokta bul. İyi sohbet edebilmek için karşındakinin ilgi alanlarını düşünmen gerekir. Ortak bir ilgi alanınız varsa bu harika bir “tanıma konusu” olabilir. Ortak noktanızı bulmak için birkaç soru sorman gerekebilir, ama çabalarına değecektir.[8]
  • Belki yeni görümcenle iletişim kurmaya çalışıyorsun ama aslında çok farklı insanlarsınız. İzlediğin yeni bir televizyon programı veya okuduğun bir kitap hakkında konuşmayı dene. Belki de benzer zevkleriniz olduğunu keşfedersin. Hiçbiri işe yaramazsa, genellikle herkesin sevdiği bir şeyi dene. Örneğin, çoğu insan iyi yemeği sever. Ona en sevdiği yemeğin ne olduğunu sor ve oradan ilerle.
 5. 5
  Gündemden haberdar ol. Dünyada neler olduğunun farkında ol. Bu, birisi seninle güncel olaylar hakkında konuşmaya çalıştığında hazırlıklı olmana yardımcı olur. Her sabah manşetleri incelemek için birkaç dakikanı ayır. Kültürlü olmak sohbet ederken çok daha iyi bir katılımcı olmanı sağlar.[9]
  • Bir diğer teknik de pop kültürde olup bitenden haberdar olmaktır. Son çıkan kitaplardan, filmlerden ve müzikten konuşmak arkadaşlarınla, çalışma arkadaşlarınla ve hatta sabah işe giderken beraber seyahat ettiğin insanlarla eğlenceli sohbetler etmenin harika bir yoludur.
  • İnsanlarla konuşurken tartışmalı konular (siyaset, din vb.) açmaktan kaçın çünkü bu, sohbet yerine tartışmaya yol açabilir.
 6. 6
  Beden diline dikkat et. Fiziksel davranışların her türlü yüz yüze sohbetin önemli bir bileşenidir. Göz teması özellikle önem taşır. Birinin gözlerinin içine bakmak konuşmaya dahil olduğunu ve dikkatini ona verdiğini gösterir.[10]
  • Göz temasının yalnızca birine gözlerini dikip bakmak anlamına gelmediğini unutma. Bunun yerine konuştuğun sürenin %50’sinde ve dinlediğin sürenin %70’inde göz temasını koru.
  • Bir sohbete dahil olduğunda diğer sözel olmayan ipuçlarını da kullanabilirsin. Karşındakini anladığını göstermek için onu başınla onayla veya pozitif bir tepki vermen gerektiğinde gülümse.
  • Ayrıca bir sohbet sırasında heykel gibi dikilmemen gerektiğini unutma. Hareket et (manyak gibi değil tabii, bu beklenmedik bir şeydir ve karşındakinin senin hakkında nahoş fikirler edinmesine neden olur). Mecbursan bacak bacak üstüne at ama aynı zamanda vücudunun sohbetle ilgilendiğini gösterecek bir şekilde hareket ettiğinden emin ol! Unutma: vücudun kelimelere kıyasla daha güçlü bir iletişim şeklidir!
 7. 7
  Fazla paylaşımdan kaçın. Fazla paylaşım, konuşmacı olarak seni veya daha da kötüsü karşındakini utandıracak bir şey söylemektir. Tuhaf olabilir. İnsanlar çoğu kez bir şeyi ağzından kaçırır ve neredeyse o an pişman olurlar. Fazla bilgi paylaşmak hem seni hem de konuştuğun kişiyi rahatsız edebilir. Fazla paylaşımdan kaçınmak için bunun genellikle yaşandığı durumlardan haberdar ol.[11]
  • Fazla paylaşım genellikle gergin olduğunda veya iyi bir izlenim bırakmak için fazla çabaladığında gerçekleşir. Örneğin, önemli bir iş görüşmesine gidiyorsan, odaya girmeden önce sakinleşmek için birkaç kez derin nefes al. Aynı zamanda düşüncelerini sözcüklere dökmeden önce ne söyleyeceğini düşünmek için biraz zaman ayır. Ayrıca yavaş konuşmayı deneyebilirsin, yani normal hızının 1/3 hızında konuşabilirsin.
  • Karşındaki kişiyle ilişkini değerlendir. Bilgi paylaşmadan önce kendine “Bu kişi bu konuyu tartışmak için doğru mu?” diye sor. Örneğin kahve almak için sırada beklerken arkandaki insanla nükseden hemoroitinden konuşmak istemezsin. Bu kişinin bu bilgiye ihtiyacı yoktur ve bunu duymaktan rahatsız olması muhtemeldir.
  • Birini tanımak için kendin hakkında ufak dozda kişisel bilgi paylaşmak sorun değildir. Ama kendin hakkında her şeyi bir seferde paylaşmak istemezsin. Kendini açmak ve ilişkinizi derinleştirmek için konuşma başına 1 veya 2 yeni kişisel bilgi paylaşmayı dene. Bu kişisel meseleleri paylaşmak ürkütücü olabilir çünkü reddedilme veya eleştirilme riskini alırsın ama ilişkinin gelişmesi için vazgeçilmez bir unsurdur.[12]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
İyi Sohbetlerden Faydalanmak

 1. 1
  Kişisel ilişkilerini güçlendirmek için sohbetleri kullan. İletişim kurmak biriyle bağlarını güçlendirmenin en iyi yollarından biridir. Konuşmak en etkili iletişim yollarından biridir, bu nedenle sözel olarak bağ kurmak kişisel bağlarını güçlendirmene yardımcı olabilir. Önem verdiğin insanlarla detaylı sohbetler etmeye çalış.[13]
  • Bunu yapmanın bir yolu akşam yemeği sofrasında daha iyi konuşmalar yapmaktır. Örneğin, sevgilinle yaşıyorsan, yemek yerken televizyon izlemekten kaçın. Bunun yerine, haftada birkaç kez ilginç sohbetler etmeye çalış.
  • ”Lotoyu kazansaydın ilk olarak ne yapardın?” gibi eğlenceli sorular sor. Bu tür sorular karşındakiyle bağ kurmana ve birbirinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olabilir.
 2. 2
  İş ilişkilerini geliştirmek için çalışma arkadaşlarınla sohbet et. İyi bir sohbet iş hayatını iyileştirmenin mükemmel bir yoludur. Yalnızca mesleğinde ilerlemene yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda günlük rutinini daha eğlenceli kılar. Çalışma arkadaşlarınla iş dışında konularda konuşmaya çalış. Bu, kişisel seviyede bağ kurmana yardımcı olur. Sonra, bir proje üzerinde birlikte çalışırken, doğal olarak daha verimli sohbetler edersin.[14]
  • Yan masanda oturan kişinin masasında birkaç kedi fotoğrafı görmüş olabilirsin. Onu daha iyi tanımak için ona evcil hayvanıyla ilgili sorular sormayı dene. Bu daha sonra daha detaylı sohbetler etmenizi sağlar.
 3. 3
  Daha mutlu hissetmek için daha fazla detaylı sohbet et. Sohbetlerinden mutlu olan insanlar genellikle daha mutlu insanlardır. Burada sözü edilen genellikle detaylı sohbetlerdir ama yüzeysel sohbetler de endorfin seviyeni yükseltebilir. Gün içinde her sohbet ettiğinde daha fazla çaba gösterirsen genel olarak hayat hakkında daha iyi hissetmeye başlarsın.[15]
 4. 4
  Ruh halini iyileştirmek için konuşurken gülümse. Biriyle konuşurken de daha fazla gülümsemeye çalış. Gülümsemek endorfin salgılamanı sağlayarak daha mutlu hissetmene neden olur, bu nedenle sohbetlerinin kalitesini artırmanın ve onlardan daha fazla verim almanın kolay bir yoludur.[16]
  • Gülümsemenin faydasını görmek için sohbetten önce, sohbet sırasında ve sonrasında kendine gülümsemeyi hatırlat.
  Reklam

İpuçları

 • Mükemmel bir sohbetin genel somut ana hatları şöyledir: konu, konunun tanımları ve uygulamaları. Konu-tanım-uygulama.
 • Karşındakine iltifat et. Örneğin, “Çantan ne güzelmiş” gibi bir ifade mağazalar, çantalar veya aklına gelebilecek herhangi bir konuyla ilgili bir konuşmaya yol açabilir.
 • Sadece ikiniz için de doğru zamanda sohbet aç. Karşındakinin acelesi varsa senle konuşmaz ve sana sinirlenebilir.
 • Sorulara iyi yanıtlar ver.
 • Karşındaki kişiyi tanıyorsan, daha önce konuştuğunuz konuların listesini zihninde canlandır ve bunlardan biriyle devam et. Örneğin, çocuğunun önemli olayları, projelerinden biri veya seninle paylaştığı bir endişesi.
 • Karşındaki kişiyi tanımıyorsan, ilgi alanlarını bulmaya çalış ve onlardan konuş. İlgi alanlarını öğrendiğinde iyi bir sohbet edebilirsin.
 • Karşındakini dinlerken ve onunla konuşurken gözlerinin içine bak. Bu, söyledikleriyle gerçekten ilgilendiğini gösterir ve seni daha çekici kılar. Ürkütücü bir şekilde gözlerini üzerine dikme ama göz temasını koru.
 • Genel olarak, konuşmak için iyi bir zaman kollarken kendini karşındakinin yerine koy. Tuvalete gitmeye çalışırken veya benzer bir durumda durdurulmak ister miydin?
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Varyans Nasıl HesaplanırVaryans Nasıl Hesaplanır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur3X3 Matrisin Determinantı Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lynda Jean
Ortak yazarlar :
Sertifikalı İmaj Danışmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Lynda Jean. Lynda Jean, bir imaj danışmanıdır ve Lynda Jean Image Consulting şirketinin sahibidir. 15 yılı aşkın tecrübesiyle Lynda, renk ve vücut/stil analizi, gardırop düzenlemeleri, kişisel alışveriş, sosyal ve profesyonel görgü kuralları ile kişisel ve ticari markalaşma konularında uzmanlaşmıştır. Sosyal ve kariyer hedeflerini gerçekleştirmeyi kolaylaştırmak amacıyla müşterilerinin imajlarını, öz güvenlerini, davranışlarını ve iletişim becerilerini geliştirmek için onlarla birlikte çalışmaktadır. Lynda; Sosyoloji ve Sosyal Hizmet alanında lisans derecesine, Klinik Sosyal Hizmet alanında yüksek lisans derecesine ve Sertifikalı İmaj Danışmanı (CIC) sertifikasına sahiptir. Toronto, Kanada'daki International Image Institute ve International Academy of Fashion and Technology'de İmaj Danışmanlığı alanında eğitim almıştır. Lynda Toronto, Kanada'daki George Brown College'da İmaj Danışmanlığı dersleri vermiştir. 'Profesyonel Görgü Kurallarının Gücü' konusundaki bilgilerini paylaştığı “Business Success With Ease” kitabının ortak yazarıdır. Bu makale 62.015 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 62.015 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam