Bir etkinlik sunucusu; sahnelenen bir etkinliğin, performansın veya partinin resmî ev sahibidir. Normalde, bir etkinlik sunucusu etkinliğin olabildiğince sorunsuz akmasını sağlamak için konuşmacıları tanıtır, duyurular yapar ve izleyicilerle etkileşime girer. Etkinlik sunucusu olmak göz korkutucu bir görev gibi görünse de sorumluluğunu yerine getirmenin ve etkinliği herkes için eğlenceli kılmak adına güven vermenin ve karizmatik bir izlenim yaratmanın birkaç yolu vardır.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Etkinlikten Önce Hazırlanmak

 1. 1
  Etkinliğin ne olduğunu öğren. Etkinliğin içeriğini öğrenmek (düğün, mezuniyet, sünnet töreni, ünlülerin katıldığı programlar gibi) her tür etkinlik için önemlidir. Etkinliğin türü, sunucunun yaratması gereken atmosfer türünü belirleyecektir. Neler olup bittiğini, ne hakkında konuşulması gerektiğini ve sırada ne olduğunu bilmek başarılı bir sunucu olmanın anahtarıdır.
  • Etkinliği organize eden kişilerle görüşmeyi, planlanan yapıyı ve etkinliğin gidişatını ayrıntılı olarak gözden geçirmeyi düşün.[1]
 2. 2
  Sorumluluklarının farkında ol. Etkinlik sunucusu amaçlanan atmosferi yaratmaktan ve bunu etkinlik boyunca sürdürmekten sorumludur. Bir sunucunun görevlendirildiği çoğu etkinlik eğlenceli ve enerjik bir atmosfer yaratmaya çalışsa da amaçlanan atmosfer etkinliğin türüne bağlı olarak değişebilir. Sunucu olarak ana sorumlulukların şunlardır:[2]
  • Etkinliğin akışını sağlamak ve etkinliğin bölümleri arasında köprü kurmak.
  • İzleyicilerinin ilgisini korumak ve eğlendiklerinden emin olmak.
  • Etkinlik sırasında izleyicilerin saygı gördüklerini hissetmelerine yardımcı olmak ve onlarla etkileşim kurmak.
  • Konuşmacıların kendilerini değerli hissetmelerine yardımcı olmak.
  • Etkinliği süresine uygun şekilde idare etmek.
  • Etkinlikte neler olup bittiği konusunda herkesi sürekli bilgilendirmek.
 3. 3
  Rolünle ilgili beklentilerin farkında ol. Etkinlik sunucusu olmak, harika bir mizah anlayışına sahip olduğun, bir topluluğu eğlendirebildiğin ve pratik bir konuşmacı olduğun anlamına gelir. Bu, doğaçlama yapmaya hazırlıklı olman gerektiği anlamına gelir, böylece ortaya çıkabilecek her şeye verimli bir şekilde tepki verebilirsin. Örneğin, bir sonraki konuşmacının tuvaletten çıkmasını veya bozuk mikrofonun değiştirilmesini beklerken izleyicileri bir süreliğine eğlendirmek zorunda kalabilirsin.
  • Gülümsemeyi unutma. Gülümsemek, etkinliğin eğlenceli ve neşeli havasını perçinler ve sana coşkulu bir sunucu havası verir.
  • Sunucu olmanın gösterinin ünlüsü olduğun anlamına gelmediğini unutma. Başkalarına gösterinin yıldızı olduklarını hissettirmen gerekir.
 4. 4
  Araştırmanı yap. Haklarında bazı bilgiler bulmak için ana konuşmacılarınla iletişime geç ve bu bilgileri konuşmacılara yönelik tanıtımlarını hazırlamak için kullan. Bu geçmiş araştırması, kulağa daha kişiye özel ve gerçek gelen tanıtımlar oluşturmana yardımcı olacaktır.
  • Etkinlik sırasında tanınması gereken özel izleyiciler olup olmadığını öğren.[3]
  • Herkesin adını ve unvanını gözden geçirdiğinden emin ol, böylece duyuru yapma zamanı geldiğinde bunu sahnede nasıl söyleyeceğini bilirsin.
  Stefanie Chu-Leong

  Stefanie Chu-Leong

  Stellify Events'in Sahibi ve Üst Düzey Etkinlik Planlayıcısı
  Stefanie Chu-Leong San Francisco Bay Bölgesi’nde ve Kaliforniya Central Valley’de bulunan bir etkinlik yönetim işletmesi olan Stellify Events’in Üst Düzey Etkinlik Planlayıcısı’dır. Stefanie 15 yıldan fazla etkinlik planlama deneyimine sahiptir ve büyük ölçekli etkinlikler ile özel günler için etkinlikler üzerinde uzmandır. San Francisco Eyalet Üniversitesi’nden Pazarlama alanında lisans derecesine sahiptir.
  Stefanie Chu-Leong
  Stefanie Chu-Leong
  Stellify Events'in Sahibi ve Üst Düzey Etkinlik Planlayıcısı

  Uzmanımız Öneriyor: Araştırmanı yap ve konuşmacıların hakkında, öz güvenini artıracak ve seni daha iyi bir etkinlik sunucusu yapacak tüm ayrıntıları öğren. Herkesin adını ve bunların nasıl telaffuz edileceğini öğrenerek başlayabilirsin.

 5. 5
  Hep organize ol. Etkinlik için belirli bir gündem oluştur veya gündemi gözden geçir ve etkinlik programını dakikası dakikasına planla. Sahneye çıkarken ve inerken, konukları tanıtırken, konuk üyelerin konuşmaları veya teşekkürleri sırasında geçen süreyi göz önünde bulundur.[4]
  • Gece boyunca söyleyeceğin şeylerin kaba bir senaryosunu yazmayı düşün. Bu senaryo; ezberleyebileceğin, görevini sürdürmek için üzerine küçük not kartları iliştirebileceğin veya etkinlik boyunca izlemen için bir taslak hâlinde hazırlayabileceğin bir şeydir.
  • Etkinliğin baş organizatörüne, sunucu olarak yalnızca bir sorumlu kişiye cevap vereceğini söylemek faydalı olabilir. Programda herhangi bir değişiklik yapılması gerekiyorsa bunun olmasına izin vermenin tek yolu, sorumlu kişinin değişiklikleri onaylamasıdır. Bu, etkinlik sırasındaki karışıklıkları ve iletişimsizlikleri azaltacak ve etkinliğin daha sorunsuz devam etmesine yardımcı olacaktır.[5]
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Etkinlik Sırasında

 1. 1
  Sükûnetini koru. Etkinlik sunucusu olmak çok fazla baskıyı beraberinde getirir. Etkinliğin başarısı, büyük ölçüde sunucunun işlerin yolunda gitmesini sağlamasına bağlıdır. Etkinlik ateşli bir atmosfere bürünse de sakin kalmak ve sunucu kişiliğini korumaya odaklanmak önemlidir. Sakinliğini korumak için şunları dene:
  • Bir şeyleri karıştırırsan devam et. Duraksamak yalnızca hatanı çok daha belirgin hâle getirecektir. Zor durumların üstesinden gel ve hatanı geride bırakıp devam et. Bunu başarırsan seyirci hatanı büyük olasılıkla unutacaktır.
  • Konuşurken bakacak bir yer bulmak. Dinleyicilere tek tek bakmak, konuşurken seni daha da gerebilir. Bunun yerine, bire bir göz temasının yarattığı korkuyu azaltmak için seyircilerin başlarının üzerinden bakmayı dene.
  • Yavaşça konuşmak. Bir sunucu olarak seni en çok gergin gösterecek şey çok hızlı konuşmandır. Çok hızlı konuşmak yanlış telaffuzlara ve kekelemeye neden olabilir; bu da insanların seni anlamasını zorlaştırabilir. Acele etme ve cümlelerin arasında biraz es ver.
 2. 2
  Etkinliğin açılışını hazırla. Kendini tanıt ve seyirciyi karşıla. Hedef kitlenin belirli, başlıca gruplarını tanımla ve onları ayrı ayrı karşıla. Bu karşılamaların uzun soluklu olması gerekmez ancak özgün olmaları gerekir.
  • Örneğin, "Ta Van’dan gelen ve buraya ulaşmak için zorlu yollar aşmak zorunda kalan tüm mandıra çiftçilerimizi tüm kalbimle selamlıyorum." gibi bir şey söyleyebilirsin.[6]
 3. 3
  Konuşmacıları tanıt. Sunucu, etkinlikteki diğer kilit kişileri tanıtmanın yanı sıra, sahneye çıkan farklı konuşmacıları tanıtma konusunda da önemli bir sorumluluğa sahiptir. Bir konuk ne kadar ilgiliyse tanıtımın o kadar ayrıntılı ve özel olmalıdır.[7] Bir konuşmacıyı tanıttıktan sonra dinleyicilerden, mikrofona ulaşana kadar konuşmacı için alkış iste. Konuşmacı konuşmasını bitirdiğinde sahneden ayrılana ve yerine geri dönene kadar seyirciden tekrar alkış iste.
  • Etkinlik sunucusu olarak en büyük sorumluluklardan biri etkinliğin süresine uygun şekilde ilerlemesini sağlamak olduğundan, kendisine verilen süreyi aşmışsa konuşmacıyı bilgilendirmekten çekinme. Ona bir not vermeyi deneyebilir ya da ona bir çeşit görsel ipucu verebilirsin; “toparlaması” gerektiğini parmağını yukarıya doğru döndürerek anlatmaya çalışmak gibi.
  • Bir sonraki bölümü tanıtmaya devam etmeden önce konuşmacıya sunumu için teşekkür et ve konuşmacının sahnede bahsettiği bir şeye biraz değin. Bu değinme komik, ilginç veya heyecan verici bir şey olabilir.[8] Bu, dikkatli bir sunucu olduğunu gösterir ve konuşmacının sunumunun değerini perçinler.
 4. 4
  Bölümler arasında köprü kur. Bir bölümü diğerine; ikisi arasında köprü kurmak için biraz mizah kullanarak daha kolay bağlayabilirsin. Etkinlik başlamadan önce, bölümler arasında kullanılabilecek açıklamalar, anekdotlar veya şakalar gibi konuşma parçaları hazırlamaya çalış.[9] Henüz olan şeyler hakkında da yorum yap. Önceki konuşmacı veya performans hakkında söyleyebileceğin komik veya anlamlı bir şey bulmaya çalış ve oradan bir sonraki konuşmacıya veya performansa geçiş yap.
  • Kendini garip bir noktada bulursan izleyicilerine sorular sormayı dene. Sorular “evet” veya “hayır” diyerek cevaplanacak şekilde olmalı. Sorular sorarak, etkinlik sunucusu olarak yetkini güçlendirirken hedef kitlenin ilgisini çekebilir ve onları odaklayabilirsin.
  • Bir sunucunun sahnede olan bir şeyi kabul etmemesinden daha kötü bir şey yoktur. Bu, etkinlik sunucusunun neler olup bittiğinin farkında olmadığı izlenimini verir.
  • Etkinlik birkaç saat sürüyorsa aradaki boşluklarda, gerçekleşen performansların ve sunumların kısa bir özetini vermek faydalı olabilir. Etkinliğin ilerleyen bölümlerinde neler olacağını da açıklayabilirsin.
 5. 5
  Her şeye hazırlıklı ol. Daha önce de belirtildiği gibi, harika bir etkinlik sunucusu her zaman dikkatli olmalıdır. Canlı etkinlikler ufak aksaklıklarıyla bilinir: Servis elemanı bir içki dökebilir, yanlış müzik çalabilir veya sahnede olması planlanan konuşmacı tuvaletten henüz dönmemiş olabilir. Atmosferi yumuşatmak için, dikkat dağıtıcıları veya aksilikleri düzeltmeye hazır olarak etkinliğin kontrolünü elinde tut.
  • Bir şeyler ters giderse veya birisi asi tavırlar sergiliyorsa etkinlik sunucusu pozitif kalmalıdır.
  • Senin işin birilerini azarlamak değil; senin işin bir şeyler ters gitse bile işlerin yoluna girmesini sağlamak. Herhangi bir şekilde olumsuz bir tutum sergileyen bir sunucu son derece tatsız ve uygunsuz bir izlenim yaratır.
 6. 6
  Etkinliği sonlandır. Etkinliği kapatışın, açışın kadar heyecanlı ve samimi olmalıdır. Normalde etkinliği sonlandırmak için sunucu tüm katılımcılara, konuşmacılara ve sanatçılara teşekkür eder. Etkinliğin düzenlenmesine yardımcı olan herkese teşekkür etmek de güzel bir davranıştır. Etkinlikte neler olduğunu ve neler öğrenildiğini özetle, ardından etkinliğin türüne bağlı olarak izleyicileri harekete geçmeye teşvik et.[10]
  • Bu, bir sonraki toplantıya da gelmek, maddi bağışta bulunmak veya belirli bir alanda öncülük yapmaya devam etmek anlamına gelebilir. Ne olursa olsun izleyicileri katılım sağlamaya teşvik et.
  Reklam

İpuçları

 • Kendine güven ve toplulukla ilişki kur.
 • Gülümse. Orada olduğun için mutlu gibi görün.
 • Hazırlıklı gel ancak bir senaryoyu okuyormuşsun gibi konuşma.
 • Gecikmeler yaşandığında garip sessizlikler yaşanmasını önlemek için aralara birkaç bilgi, şaka, güncel olay vs. serpiştir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Sahte Nike Ayakkabı Nasıl AnlaşılırSahte Nike Ayakkabı Nasıl Anlaşılır?
100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir100 Dolarlık Banknotun Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)Nasıl Para Kazanılır (Gençler İçin)?
Elmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırElmasın Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
eBay Üzerinde Nasıl Satış YapılıreBay Üzerinde Nasıl Satış Yapılır?
Nasıl Zengin OlunurNasıl Zengin Olunur?
Nasıl Milyarder OlunurNasıl Milyarder Olunur?
Nasıl Para BiriktirilirNasıl Para Biriktirilir?
Değişken Maliyetler Nasıl HesaplanırDeğişken Maliyetler Nasıl Hesaplanır?
Nasıl Para KazanılırNasıl Para Kazanılır?
Amazon ile Nasıl İletişime GeçilirAmazon ile Nasıl İletişime Geçilir?
İş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılırİş Başvuru Mektubu Nasıl Yazılır?
Nasıl Norveç Vatandaşı OlunurNasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Amazon Hesabı Nasıl SilinirAmazon Hesabı Nasıl Silinir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Stefanie Chu-Leong
Ortak yazarlar :
Stellify Events'in Sahibi ve Üst Düzey Etkinlik Planlayıcısı
Bu makaledeki ortak yazarlar Stefanie Chu-Leong. Stefanie Chu-Leong San Francisco Bay Bölgesi’nde ve Kaliforniya Central Valley’de bulunan bir etkinlik yönetim işletmesi olan Stellify Events’in Üst Düzey Etkinlik Planlayıcısı’dır. Stefanie 15 yıldan fazla etkinlik planlama deneyimine sahiptir ve büyük ölçekli etkinlikler ile özel günler için etkinlikler üzerinde uzmandır. San Francisco Eyalet Üniversitesi’nden Pazarlama alanında lisans derecesine sahiptir. Bu makale 1.094 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Finans ve Ticaret
Bu sayfaya 1.094 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam