Harika bir partnerin olsa bile iyi bir erkek arkadaş olmak her zaman kolay değildir. İyi bir erkek arkadaş ne zaman konuşup ne zaman dinleyeceğini, ne zaman tavsiye vereceğini, ne zaman empati göstereceğini, kız arkadaşını ne zaman ilgiye boğup ne zaman ona kişisel alan bırakacağını bilir. Kız arkadaşının güvenebileceği ve hayranlık duyacağı, hatta daha iyi bir partner olmak istemesini sağlayacak biri olmalısın.[1] İyi bir erkek arkadaş duruma uyum sağlar ve böyle olmanın tek seferlik bir şey olmadığını bilir.[2]

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Duyguları İfade Etmek ve Paylaşmak

 1. 1
  Dürüst ol. Herhangi bir ilişkide ve çok nadir istisnalar dışında dürüstlük en iyi davranıştır. İlişkinin başlangıcından itibaren dürüst olursan ileride muhtemelen sorun yaşamazsın.[3]
  • Bilmesi gereken şeyleri onu gerçeklere boğmadan anlatmalısın. Örneğin, geçmişte ciddi bir ilişkin olduysa bunu, eski sevgilinle ilgili her küçük ayrıntıyı anlatmadan açıklayabilirsin.
  • Dürüstlüğünü nezaketle yumuşat. Her yanıtı bir iltifat kalıbına sokmak zorundaymış gibi hissetme. Bunun yerine bir alternatif sun. Mesela denediği bir şeyi beğenip beğenmediğini sorarsa bunu giyebileceğini ancak ona en çok mavinin yakıştığını çünkü harika gözlerini ve göz alıcı kişiliğini ortaya çıkardığını söyle.
  • Sadece dürüst olmakla yetinmemelisin, onun dürüstlüğünü de kabul etmelisin. İyi bir erkek arkadaş olmak istiyorsan gerçeklerle başa çıkabilmelisin.
 2. 2
  Ona güven. Partnerine güven ve sana güvenmesi için ona sebepler ver. Güven, ilişkinizin temelini oluşturmalıdır. Bu, birbirinize karşı daha açık olduğunuz bir ilişki kurmanızı ve partnerinin istediği, hissettiği ve ihtiyaç duyduğu şeyler hakkında çok iyi bir fikir edinmeni sağlayacaktır.[4]
  • Partnerine güvendiğini, ona birçok insanın senin hakkında bilmediği bir şeyi söyleyerek gösterebilirsin.
  • Sana kişisel ve önemli bir şey söylerse ilgilendiğini ve endişelendiğini göstererek sana güvenmesini sağlayabilirsin.
 3. 3
  Konuşmalara eşit derecede katkıda bulun. Konuştuğun zaman, konuşmada bir miktar denge kurmaya çalış. Çok sessiz olursan ona olan ilgini kaybettiğini düşünebilir. Çok konuşkansan kendine takıntılı olduğunu veya kaba olduğunu düşünebilir.[5]
  • Konuşmaların olayı karşılıklı etkileşimdir. Aynı şey ilişkiler için de geçerlidir. Tek taraflı olduklarında asla başarılı olamazlar.
  • Çok konuştuğun (mesela heyecan verici veya önemli bir şey olduğunda) veya biraz geri çekildiğin (mesela kötü bir şey olduğunda) durumlar olacaktır tabii. Bununla birlikte, genel olarak, konuşma esnasında bir denge kurmaya çalış.
 4. 4
  İyi bir dinleyici ol. Bir sonraki cümleni veya tamamen başka bir şeyi düşünmek yerine onu dinlemeye odaklan. Dediği şeyler hakkında düşün. Her zaman ilgili ve onun varlığına odaklanmış görün.[6]
  • Unutma, partnerinle yaptığın konuşma onaylamaktan ibaret değildir, hatırlamakla da ilgilidir. Partnerin sana önemli bir deneyimden bahsediyorsa bunu aklına kazı.
  • Sana bir şeyi daha önce iki kez söylediyse ve düzgün dinlemediğin için konuştuğu şey hakkında bir fikrin yoksa bunu anlar ve bundan rahatsız olur.
  • Sözlü olmayan “konuşmalarını” da “dinle”. Bir şeyin onu rahatsız ettiğini sana söylemese bile anlamayı öğren. İfadesi, vücut dili, hatta saçlarıyla oynama şekli sana ne anlatıyor?
 5. 5
  Uzlaşmayı öğren. Uzlaşma, başarılı bir iletişimin büyük bir parçasıdır. Partnerinle büyük bir kavgaya girmeden veya taraflardan biri diğerinin ihtiyaçlarına hemen boyun eğmeden anlaşamıyorsanız sorununuz var demektir. Uzlaşma konusunda iyi olmak için, durumun ona ne ifade ettiğini görmezden gelmeden, hem partnerinin anlatmaya çalıştığı şeyi anlamalısın hem de ihtiyaçların ve isteklerin hakkında konuşabilmelisin.[7]
  • Partnerinle belirli bir durum hakkında düşüncelerinizi tartıştıktan sonra artılar ve eksiler listesi yapmak için birlikte çalışabilir ve ikiniz için en iyisinin ne olacağına karar verebilirsiniz.
  • Bazen ikinizden biri bir tarafa boyun eğmek zorunda kalacak. Bunu sırayla yaptığınız sürece sorun yok. Mesela randevu gecesi için filmi o seçerse akşam yemeğini yiyeceğiniz yeri ve daha sonra tatlı için gideceğiniz yeri sen seçmelisin.
  • Uzlaşmayı öğrenmenin bir parçası da anlaşmazlık yaşandığında sakin ve dengeli bir ses tonuyla konuşmaktır. Ne kadar sinirli olursan ol asla bağırma, küfretme veya (hiçbir koşulda) ona vurma. Gerekirse bir süre uzaklaş ve mantıklı konuşabileceğin zaman dön.[8]
 6. 6
  Destekleyici ol. Desteğini; ulaşılabilir olarak, dikkatle dinleyerek ve sana söylediği şeylere ilgi göstererek hissettirebilirsin. Birlikte zaman geçirdiğinizde, onun ihtiyaçlarına karşı özenli olmaya çalış. Destekleyici olarak, ilişkideki güvenlik ve karşılıklılık duygusunu güçlendirmeye yardımcı olursun. Ayrıca onun hedeflerini ve hayallerini desteklersen o da seninkileri destekleyecektir.[9]
  • Büyük bir sınava hazırlanması veya üniversite başvurusunu tamamlaması gerektiğinde ya da geleceğini etkileyebilecek herhangi bir şey hakkında strese girdiğinde yanında ol.
  • Yoğun bir hafta veya ay geçiriyorsa günlerini kolaylaştırmak için öğle yemeğini almak veya onu derse götürmek gibi küçük iyilikler yaparak ona yardım etmelisin.
 7. 7
  Empati kur. Bir şey onun için bir anlam ifade ediyorsa senin için de etmelidir. O olmasa konuyla ilgilenmeyecek olmanın bir önemi yok; ilişkilerin olayı deneyimleri paylaşmak ve destekleyici olmaktır. Üzüldüğünde kendini onun yerine koymaya çalış ve ifade etmeye çalıştığı şeyi anla. "O kadar da önemli bir şey değil" diye düşünüyorsun diye onun duygularını göz ardı etme.[10]
  • Onu teselli ederken her zaman dinlediğinden ve samimi konuştuğundan emin ol. Gerçekten üzgün olduğunu hissetmiyorsan düşünce şeklini değiştirmeye çalış. Olaylara onun bakış açısıyla bak.
  • Bazen sadece ağlamak ve teselli edilmek isteyebilir. Sorunlarını hemen çözmeye çalışma. Bunun yerine, pratik çözümler sunmadan önce tüm duygularıyla başa çıkmasını bekle. Eğer üzgünse "Bunun hakkında konuşmak ister misin?" diye sormak önemlidir. Gerçekten önemsediğini görmesini sağla. Henüz bu konu hakkında konuşmaya hazır değilse de onu zorlama.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Sevgi Göstermek

 1. 1
  Sevgini sık sık göster. Partnerine olan sevgini müşfik tavırlarla göster. Küçük dokunuşlar, sarılmalar, bir öpücük ve belki de bunları insan içinde yapmak sevgi yoluyla bağlantı kurmanın yollarından sadece birkaçıdır.[11]
  • Aşırıya kaçma; onu rahatsız etmek istemezsin. Gönderdiği sinyalleri okumayı unutma ve havasında değilse onu öpme.
  • Çoğu zaman hafif bir dokunuş bile kıymetlidir. Partnerin romantikse onu birkaç gün aradan sonra ilk gördüğünde "Seni özledim..." de ve kollarını beline dolayıp ona sevgiyle sarıl.
  • Tercihlerine bağlı olarak, varlığının gerçekten kıymetini bildiğini göstermek için dudaklarına/yanaklarına/alnına/boynuna hafif bir öpücük kondurmayı dene. Ya da sadece elini tut, dudaklarına götür ve öp.
  • Partnerinin bunların insan içinde yapılması hakkında ne düşündüğünden emin değilsen ilk başta ihtiyatlı ol. İster inan ister inanma ama herkes el ele tutuşmayı sevmez.
 2. 2
  Güzelliğinden bahset. Güzel görünmek için ekstra çaba harcadığında ona ekstra iltifat et, ancak seninleyken rahatlayabileceğini ve kendi gibi davranabileceğini bildiğinden de emin ol. Kendisini her zaman tanrısal bir varlık gibi görünmek zorundaymış gibi hissettirme. İster hazırlanmak için bir saat harcamış olsun isterse yeni uyanmış olsun, ona güzel göründüğünü söylemelisin.[12]
  • Saçlarını farklı bir şekilde kestirirse veya yeni bir kıyafet alırsa fark ettiğini göster ve harika göründüğünü söyle.
  • Birinin görünüşünden bahsetmek, göründüğü kadar yüzeysel değildir. Birini gerçekten önemsediğinde durum ne olursa olsun o kişi sana güzel görünür. Partnerin hakkında böyle hissettiğinde bunu ona söyle.
 3. 3
  Onu içtenlikle öv. Partnerini boğmadan, mümkün olduğunca sık iltifat etmelisin. Ona sadece görünüşü konusunda değil, olduğu kişi konusunda da iltifat et. Bu şekilde hem dış görünüşünü hem de kişiliğini önemsediğini bilir. İltifatlar ederek kendisine güvenmesi için nedenler verdiğinde öz güvenli olması daha olasıdır.[13]
  • Sıradan sözlerin ötesine geç. Mesela sadece "Güzel görünüyorsun.” deme. Bunun yerine, "Bu gerçekten gözlerini ortaya çıkarıyor.” veya "Saç kesimin yüzünün şekline çok yakışıyor.” de. Ne kadar belirli şeyler söylersen iltifat o kadar benzersiz ve takdir edici olur.
  • Küçük, görünüşte aptalca iltifatlar bile anlamlı olabilir. "Gerçekten çok güzel bir el yazın var.” veya "Paralel park etmede harikasın.” gibi şeyler söylemek, samimiyetle söylendiğinde güven arttırıcı olabilir. Bu, ona dikkat ettiğini de gösterir.
 4. 4
  Ona hem özel günlerde hem de sıradan günlerde hediyeler ver. Ne kadar süslü veya pahalı olursa olsun hiçbir sağlıklı ilişki yalnızca hediyelerle ayakta kalamaz. Bununla birlikte, düşünceli ve amaçlı hediyeler vermek; ilgini, dikkatini ve sevgini kalıcı şekilde gösterebilir.[14]
  • Doğum gününe, Sevgililer Günü’ne, yılbaşına veya yıl dönümüne kafa yor. Mantıklı ve düşünceli bir hediye seç; pahalı olmak zorunda değil, sadece olduğu kişiyi ve zevklerini düşün.
  • İsmini bir kolyeye yazdırmak veya kayak yapmayı seviyorsa kar tanesi, bir enstrüman çalmayı seviyorsa da bir nota gibi, önemsediği bir şeyi temsil eden bir kolye ucu gibi özel şeyler düşün.
  • Birlikte çıktığınızda onun ilgi alanlarına dikkat et. Bir vitrinde beğendiği bir şeyden ya da ata binmek gibi, denemek istediği bir şeyden bahsedebilir. Sadece somut ögeleri düşünme; deneyimlerle ilgili hediyeler birçok şeyden çok daha heyecan verici ve eğlenceli olabilir.
  • Ona bazen “sırf içinden geldiği için” hediye al. Ani bir kararla bir şey al ve sırf "onu hatırlattığı" için ona ver. Bu tür hediyelerin büyük bir etkisi olur çünkü çok beklenmedik ve keyiflidir.
 5. 5
  İlişkine içten gelen şeylerle küçük dokunuşlar yap. Aşina olmak bir ilişkinin en rahatlatıcı yönlerinden biri olsa da sürekli aynı şeylerin yapıldığı bir monotonluğa girmemeye çalış. Muhtemelen birlikte yapmaktan hoşlandığınız düzenli bir iki şey vardır ama bunlar dışında da bir şeyler yapın.[15]
  • Örneğin yeni yerleri ziyaret etmeyi, yeni aktivitelere katılmayı ve şehrin farklı bölgelerine gitmeyi deneyin. Yeni aktiviteler umduğunuz gibi gitmese bile en azından deneyimi paylaşmış ve birbirinizi daha iyi tanımaya başlamış olursunuz.
  • İşleri monotonluktan uzaklaştırarak ilişkinizdeki heyecanı korur ve gezilerinizi daha yenileyici bir deneyim hâline getirirsiniz. Birlikte edinilen deneyimlerin çok ötesinde kalıcı anılar da yaratıyor olursunuz.
  • Bazen sıra dışı bir şey yaparak partnerini şaşırt; bu, yürüyeceğiniz yere kadar partnerinle yarışmaktan müziksiz dans etmeye, hatta ona lego’lar getirip ikinizi temsil eden bir şey yapmaya teşvik etmeye kadar her şey olabilir.
  • Sürpriz bir yolculuk yapın. Önceden bir yer seçebilir ve nereye gittiğinizi söylemeden ona yanına neler alması gerektiğini söyleyebilirsin. Onun tercihlerini düşünerek iyi bir karar da ver tabii. Bilinmeyen bir yere gitmenin gizemi ve heyecanı hoşuna gidebilir de gitmeyebilir de.
  • Bir milli parka veya yaşadığınız yerden çok uzak olmayan ilginç bir kasabaya hiç gitmediğinden bahsettiyse nereye gittiğinizi söylemeden onu oraya götür. Olayın kendiliğinden oluşu ve onu dinlemek için zaman ayırmış olman hoşuna gider.
 6. 6
  Kendine iyi bak. Partnerine, kendisine ihtiyaç duyulduğunu, yardımsever olduğunu ve kıymetinin bilindiğini hissettir ama aşırı muhtaç veya bağımlı olma. Hijyenik ve düzenli ol, hedefler belirle ve çok çalış. Kendin için sorumluluk almıyorsan iyi bir erkek arkadaş olamazsın.[16]
  • Görünüşünle ve kendini dünyaya sunma şeklinle gurur duy. İyi görünmen (hem dış görünüşünle hem de daha da önemlisi davranış biçiminle) onun da iyi görünmesini sağlar ve bunu takdir eder.
  • Bir şey yapman için sürekli dırdır ediyormuş gibi hissederse ilişki onun için eğlenceli olmaktan çıkar. Seninle ilgilenmek ister ama annen olmak istemez.
 7. 7
  Ona (ve kendine) biraz kişisel alan bırak. Kız arkadaşın olması onun sana ait olduğu, ortada bir sahiplik olduğu anlamına gelmez. Harika bir ilişkinizin olması için sürekli yan yana olmanıza gerek yok. İki dakikada bir kontrol etmeden, kendi ilgi alanlarının peşinden gitmesine izin verirsen seni daha da çok sevecektir.[17]
  • İkinizin de hem biraz yalnız başınıza hem kendi arkadaşlarınızla hem de birbirinizle zaman geçirmenize olanak tanıyan bir denge yaratın.
  • Ortak olmayan arkadaşlarınızla vakit geçirmek, birbirinizi tekrar gördüğünüzde birbirinizin kıymetini daha çok bilmenizi sağlar.
  • Farklı sosyal programlar sürdürmek, tekrar bir araya geldiğinizde size "anlatacak" bir şeyler de verecektir.
  • Bazı ayrı ilgi alanlarınız da olsun. Tanışmadan önce sahip olduğunuz hobilerinizin, yaptığınız sporların ve diğer ilgi alanlarınızın peşinden gitmeyi sürdürün. İkinizin de sevdiği bir aktivite bulmak harika olsa da istemezse onu seninle futbol izlemeye zorlamamalısın ve denemek istediğin bir şey olmadığı sürece onunla yogaya gitmek zorunda kalmamalısın.
  • Ayrı ilgi alanlarınızın olması, bireysellik duygusunu korumanıza ve kendinizi ayrı ayrı geliştirmenize yardımcı olur; böylece birlikte aşk içinde büyüyebilir ve sonunda mükemmel bir ilişkiye sahip olabilirsiniz.
  Reklam

İpuçları

 • Ona yalan söyleme. Bu, ona güvenmiyormuşsun gibi hissettirebilir.
 • Onunla düzenli olarak konuş. Ona mesaj at, ara, umursadığını göster!
 • Kendin ol! Partnerin bu yüzden seninle.
 • Ona hislerini anlat. Üzgün, kızgın veya mutluysan bunu ona söyle; özellikle kızlar, moralin bozukken daha iyi hissetmene yardımcı olmayı sever.
 • İlişkiyi aceleye getirme; sabit bir hızda ilerle.
 • Biraz zorlu bir süreçten geçerken kimin haklı olduğuna karar vermek yerine işleri düzeltmeye odaklan.
 • Onun sana gelmesini sağlamak yerine onunla ve arkadaşlarıyla takılmaya çalış çünkü sana gelirse arkadaşlarını terk ettiği için kendisini kötü hissedecektir.
 • Gülümse, mutlu ve sosyal görün ama fazla sosyal olma yoksa onu aldattığını düşünebilir.
 • Bir şeyin onu rahatsız ettiğini fark ettiğinde sor. Büyük ihtimalle sana söyler ama söylemezse bir daha sorma. Hazır olduğunda söyleyecektir.
 • Hiçbir şekilde senden şüphe etmesine sebep olma.
Reklam

Uyarılar

 • Onu asla sekse ve diğer cinsel aktivitelere zorlama ve sınırlarına saygı göster. Seks yapmak istiyorsan önce ona sor, hayır derse isteklerine saygı göster. Biriyle rızası dışında cinsel ilişkiye girmek tecavüzdür ve suçtur. Ayrıca, bunu yapmak için asla kendini baskı altında hissetme. Yalnızca hazır hissettiğinde hazır olursun ve bu süre herkes için farklıdır.
 • Partnerin seni kolayca yanlış yorumlanabilecek bir şey yaparken görürse "Düşündüğün gibi değil.” veya "Göründüğü gibi değil.” deme. Ellerini tut (genellikle uzaklaşmaya çalışır), sonra gözlerinin içine bak ve onu sevdiğini ve senin için ondan başkasının olmadığını söyle, sonra olayın gerçekten göründüğü gibi olmadığını açıkla.
 • Onun için yapmak üzere olduğun ama sonra herhangi bir nedenle yapmadığın bir şeyden asla bahsetme; "Sana bu hediyeyi almayı düşündüm ama fikrimi değiştirdim.” veya "İşten izin alıp seninle vakit geçirecektim ama sonra bunun kötü bir fikir olduğuna karar verdim.” demek gibi. Düşünceli olduğunu düşünmez; buna değmediğine karar verdiğini düşünür.
 • Kızgınsa ona ASLA bağırma! Onu sakinleştir ve durumu medeni bir şekilde ele al. Bu, her şeyi kontrol altında tutar ve sorunları daha az çatışmayla çözmenize yardımcı olur.
 • Pişman olacağın şeyler söyleme ya da yapma çünkü çok kötü bir duruma düşersin. Eğer patlayacağını ve ona üzücü şeyler söyleyeceğini biliyorsan yapılacak en iyi şey onu rahat bırakmaktır. Ardından, iyi olup olmadığına bakmak için birkaç saat sonra mesaj at ve onunla konuş.
 • İstismara uğrayan da istismar eden de olsan asla istismar içeren bir ilişkiye girme. İstismar içeren bir ilişki, bir kişinin ilişkide diğeri üzerinde sağlıksız bir kontrole sahip olmasıdır. İstismarcı bunu, partnerine fiziksel olarak zarar vermek (şiddet) ve onun giydiklerini, söylediklerini ve gittiği yerleri kontrol etmek dâhil olmak üzere birkaç farklı şekilde yapar. Şiddet, cezası olan bir suçtur ve durum buysa ilişki zehirli bir hâl almıştır. İlişkiyi terk et ve kişi seni tehlikeye atıyorsa polisi ara. Kızların da erkekleri istismar edebileceğini unutma. Eğer onu istismar eden sensen sen de ilişkiyi bırakıp ondan özür dilemelisin. Onu istismar ediyorsan belli ki bir ilişkiye hazır değilsin.
 • Çok yapışkan davranma. Bir kişisel alana sahip olmayı en az senin kadar ister. Arkadaşlarıyla takılmak istiyorsa veya seninle takılmaktan başka bir şey yapmak istiyorsa bırak yapsın.
 • Ailesinin davranışlarını asla ona yıkma. Hiç kimse ailesinin yaptığı veya söylediği bir şeye müdahale edemez. Birinin yaptığı veya söylediği şeylerin seni rahatsız ettiğini onunla paylaşabilirsin ancak bundan sonra olayın peşini bırak.
 • Onu utandırma. Toplum içinde iç çamaşırları, hijyen, sevişme vs. hakkında konuşursan çoğu insan utanır. Unutma, bu tür şeyler sana çekici gelebilir ama onun için toplum içinde konuşmak istemeyeceği şeyler olabilir. Ayrıca, onun rızası olmadan asla komik bir hikaye anlatma, özellikle de seni durdurmaya çalışırsa devam etme. Bu onun duygularını incitir çünkü ona, arkadaşlarını etkilemenin ve onları güldürmenin senin için, kendisini aptal gibi hissetmesinden daha önemli olduğunu gösterir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Klare Heston, LCSW
Ortak yazarlar :
Klinik Sosyal Çalışma Görevlisi
Bu makaledeki ortak yazarlar Klare Heston, LCSW. Klare Heston Ohio’da Klinik Sosyal Hizmet Görevlisi’dir. Sosyal Çalışmalar alanındaki Yüksek Lisana derecesini Virginia Commonwealth Üniversitesi’nden 1983 yılında almıştır. Bu makale 2.549 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 2.549 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam