Bir kişinin özgün olması, gerçekten hissettiği gibi hareket ettiği anlamına gelir. Farklı insanların etrafında farklı yüzler takınmak ya da kişiliklerini bulundukları duruma göre uyarlamak yerine bunu tercih ederler. Kişisel özgünlük, temel inançlarının ve kişiliğinin günlük ifadesidir.[1] Özgün olmak için kendini olduğun gibi kabullenmen ve başkalarına saygılı davranman gerekir. Özgün insanlar tutarlı davranırlar ve davranışlarını bulundukları zemine göre değiştirmezler.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Özgün Benliğini Harekete Geçir

 1. 1
  Kendini olduğun gibi kabul et. Kendini kabul etmek, genellikle bir zihinsel bakış açısı düzenlemesi gerektirir. Kendini eleştirmek ya da kendini diğerlerinden daha düşük görmek konusunda daha yavaş olmaya çalış. Eşsiz bir birey olarak kim olduğunu kabul ve takdir etmeye odaklan. Bu, kişiliğine uygun özgün davranışlara yol açacaktır.[2]
  • Bu, kusurlarını kabul etmeyi de içerir. Kendinle barışık olmak, mükemmel olmadığını kabullenmeyi gerektirir; acayipliklerini ve kişiliğinin farklı kısımlarını benimsemen gerektiği anlamına gelir.
  • Örneğin; arkadaşlarından daha farklı hobilerinin veya ilgi alanlarının olması gayet normal. İlgini çeken şeyleri keşfet ve zamanla aynı tutkuları paylaşan başka insanlarla tanışacaksın.
 2. 2
  Öz saygını destekle. Her insanın yerinde düşünceleri, fikirleri vardır ve kendine has şekilde yetenekli ve zekidir. Kendinden şüphe duyuyorsan veya kendine güvenmiyorsan, kişiliğine özgü bir şekilde hareket etmen zordur.[3] Öz saygısı olmayan kişiler genellikle kendinden emin olduklarını düşündükleri insanlar gibi davranırlar veya kendilerine çeki düzen verip kendine aşırı güveniyormuş gibi hareket ederler. Bu, yapaylığın önemli bir göstergesidir.
  • Örneğin; öz saygısı zayıf olan insanlar, daha popüler insanların giyindiği gibi giyinir ya da popüler olduklarını düşündükleri insanlarla aynı türden müzik dinlerler. Bunun yerine, başka insanların ne yaptıklarını önemsemeden kendi ilgi duyduğun şeyleri yap.
  • Daha önce bir şeylerden ağzın yandıysa, düşünmek için kendine biraz zaman tanı ve mümkünse devam et. Gerekirse bir terapiste veya rehbere danış.
 3. 3
  Kişisel inanç ve değerlerine uygun hareket et. Özgün insanlar, ahlaki inanç ve kişisel inançları ile temas halindedirler. Buna dini inançlar, ahlaki inançlar ve başka türden inançlar dahildir. Bu inançlar günlük davranışlarında belirgin olmalıdır. Birçok insan, kendisi için doğru olup olmadığını düşünmeden eşinin, ailesinin veya arkadaşının inançlarını benimser.[4]
  • Örneğin; tüm insanlara eşit davranılması gerektiğini söyler ve lakin belirli insanları bariz şekilde hor görürsen, özgün biri olarak algılanmazsın.
  • Ya da, arkadaşların alkol kullanıyorsa veya yenmesinin etik olmadığına inandığın yiyecekleri yiyorlarsa, onlara durmalarını söyle ya da oradan uzaklaş.
  • Seni mutlu eden ve gurur duyduğun şeyleri belirleyerek değerlerini bul. Memnun olduğun zamanları belirle.
 4. 4
  Kişisel gelişim için vakit ayır. Kendini yetiştirmek ve seni bir insan olarak tamamlayan ilgi alanları peşinde koşmak, özgün olma noktasında kişiye çok şey katar. Bu meziyetler eğitim, gönüllülük veya hobiler yoluyla elde edilebilir.[5]
  • Aksine, özgün olmayan insanlar genellikle popüler olduğuna inandıkları veya sosyal olarak kendilerini zorunda hissettikleri şeylerin peşinden koşmak adına kendilerini ilgilendiren konuları ihmal ederler.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Özgün Davran

 1. 1
  Kendini nasıl bir durumda bulursan bul, daima aktif ol. Aktif olduğunda mevcut deneyimlere, konuşmalara ve etkileşimlere tam olarak odaklanabilecek ve daha da özgün olacaksın. İlgilendiğin kişiler, senin etkin ve aktif olduğunu söyleyebilecek ve bunu kişisel bir özgünlük işareti olarak algılayacaklardır.[6]
  • Öte yandan, özgün olmayan insanlar, insanlarla iletişimleri sırasında olaya odaklanamazlar. Bu davranış, insanların bulunduğu bir ortamda samimiyetsiz veya kaba olarak algılanabilir.
 2. 2
  Konu davranış ve ilişkiler olduğunda sezgilerine güven. Sezgi, karar vermene yardımcı olan ve davranışını etkileyen iç ses veya vicdani tepkidir. Etik kararlar açısından kişisel sezgin, kişisel kararlar vermende sana rehberlik edecek bir “ahlaki pusula” oluşturabilir.[7]
  • Sezgilerini takip etmek, popüler bir fikir veya sosyal beklenti olarak algıladığın şeylere göre kararlar vermek yerine, tutarlı kararlar vermene ve dengeli bir şekilde hareket etmene yardımcı olacaktır.
 3. 3
  Düşüncelerini ve duygularını ifade et. Senin için önemli olduğunda fikrin hakkında konuş. Özgün insanlar fikirlerini konuşmakta ve bir problemleri olduğunda veya bir şeyi takdir ettiklerinde bunu ifade etme konusunda rahattırlar.[8] Fikrini ifade etme konusunda çekingen hissedersen veya düşündüklerini çoğu zaman sadece fikirlerini bilen insanlar etrafında söylediğini fark edersen, muhtemelen özgün olmayan biri gibi davranıyorsundur.
  • Örneğin; çevrendekilere minnettarlığını ifade et. “Anne ve baba, geçen ay araba ödemelerime yardım ettiğiniz için size teşekkür etmek istiyorum. Sizin de çok rahat olmadığınızı biliyorum fakat fazladan para beni çok rahatlattı.” gibi bir şey söyleyebilirsin.
 4. 4
  İhtiyacın olduğunda insanlardan yardım iste. Özgün insanlar mükemmel olmadıklarını kabul ederler ve gerektiğinde yardım isterler. Özgünlük, mükemmellik ile aynı şey değildir. Çevrendekilerden yardım istemek, alçakgönüllülük ve özgünlüğün bir göstergesidir ve hayatındaki insanların becerilerine ve yeteneklerine saygı duyduğunu gösterir.
  • Örneğin; bir süredir zihin sağlığınla uğraşıyorsan ve bir arkadaşın profesyonel bir danışmansa, ona danışmanlık ya da terapi için başvurabileceğin birini tavsiye edip edemeyeceğini sor.
  • Ya da sürekli arabanla ilgili sorunlar yaşıyorsan, araç tamiri de yapan bir iş arkadaşına ulaş.
 5. 5
  Savunmasız olun. Kendinle ilgili kişisel bilgilerini paylaş ve başkalarına güvenmeye başladığında kusurların hakkında açık ol. Gerekmediği durumlarda her şeyi açığa vurma. Eğer gerçek kimliğini gizli tutarsan, özgün bir ilişki kurmakta zorlanırsın.[9]
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Diğer İnsanlara Özgün Davran

 1. 1
  Toplumsal işlevler için farklı bir yüz veya kişilik takınma. Özgün olmak için, sosyal çevrede daima kendin ol. Yeni tanıştığın insanları etkilemek için başkalarının isteyeceğini düşündüğün şekilde veya kasılarak şişkin bir egon varmış gibi davranmak cezbedici olabilir. Ancak, bu davranışlar özgün değildir ve insanlar bunları hemen anlayacaklardır.[10]
  • Tabii ki, belirli kişiler etrafında davranışlarını ve kelime dağarcığını hafifçe değiştirmek doğal bir şeydir. Patronunla, eşinle konuştuğun gibi konuşmazsın.
 2. 2
  Çok gerekli olmadıkça yalan söyleme. Dürüstlük, özgünlüğün anahtar bileşenidir. Eğer peynir ekmek yer gibi yalan söylüyorsan, elbet bir gün arkadaşlarına ve hayatındaki diğer insanlara yakalanırsın. Büyük olasılıkla, yalanlarını hiç özgün bulmayacaklardır.[11]
  • Koşullara bağlı olarak, bir ya da iki yalana rağmen özgün kalabilirsin. Örneğin; katıldığın bir akşam yemeğinde yemekleri beğenmediysen “Çok aç değilim, sadece salata alacağım.” demende bir sakınca yok.
 3. 3
  Uzun süreli ilişkileri sürdür. İnsanlarla aranda güven ve saygı bağları oluştur. Romantik ve profesyonel ilişkilerin yanında kalıcı arkadaşlıklar kurma ve sürdürme yeteneği özgünlüğün önemli bir işaretidir. Uzun süreli ilişkiler bir gecede kurulmaz ancak değerli ve kişiyi destekleyicidir.[12]
  • Özgün olmayan insanlar genellikle uzun süreli ilişkileri sürdüremezler. Caka satmak, yalan söylemek ya da tutarlı kişisel değerlere sahip olmamak gibi özgün olmayan davranışlar kalıcı ilişkilerin oluşmasını engelleyebilir.
  • Reddedilmeyi sorun etmemeyi öğren. Reddedilme korkun yoksa, bir ilişkiyi sürdürmek daha kolay olacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Sağlıklı iletişim özgün olmanın kilit unsurudur. İletişim kurmaktan rahatsızsan, bu beceriyi geliştirmeye odaklan. Başkalarıyla konuş, ders al veya açık iletişimi teşvik eden bir gruba dâhil ol.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Michelle Shahbazyan, MS, MA
Ortak yazarlar :
Yaşam Koçu
Bu makaledeki ortak yazarlar Michelle Shahbazyan, MS, MA. Michelle Shahbazyan; Los Angeles, Kaliforniya'da bulunan ve bir butik yaşam, aile ve kariyer koçluğu hizmeti olan The LA Life Coach'un kurucusudur. Yaşam koçluğu, danışmanlık, motivasyonel konuşma ve çöpçatanlık alanlarında on yılı aşkın deneyime sahiptir. Georgia Tech Üniversitesi'nden Uygulamalı Psikoloji alanında lisans, Bina İnşaatı ve Teknoloji Yönetimi alanında yüksek lisans derecesine ve Phillips Lisansüstü Eğitim Üniversitesi'nden Evlilik ve Aile Terapisi konularına ağırlık vererek Psikoloji alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Bu makale 7.196 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 7.196 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam