Genlerini ya da temel fiziksel özelliklerini kontrol edemezsin ama elindekileri nasıl kullanacağını belirleyebilirsin. Çekici olmak, aralarında kişisel bakımın, kişiliğin ve tarzın da bulunduğu birden çok unsurun bileşimidir. Belki mevcut seksapelini artırmayı hedefliyorsun, belki de işe nereden başlayacağını bilemiyorsun. Ne olursa olsun, kendini daha çekici kılmak için yapabileceğin basit değişiklikler var.

Kısım 1
Kısım 1 / 5:
Kişisel Bakım

Daha çekici olmak için yapabileceğin en kolay ve en temel şey, hijyene dikkat etmek. Temiz görünür ve güzel kokarsan insanlar bilincinde bile olmadan sana yakın durmak isterler. Hijyeni günlük yaşamının bir parçasına dönüştürmek için bu adımları izleyebilirsin.

 1. 1
  Deodorant kullan. Kokusu ve ağırlığı hoşuna giden bir deodorant bul ve duştan çıkınca ilk işin bunu sıkmak olsun. Eğer gün içinde terlediğini, kötü koktuğunu hissedersen deodorantı çantanda taşıyıp yeniden kullan.Bu arada gereğinden fazla kullanma dünyamıza zarar verebilir.[1]
  • Evden çıkmadan deodorant kullanmayı unuttuysan antiseptik el temizleyici jel bulup koltuk altına sür. Bu, ter kokusuna yol açan bakterileri öldürür. Gün içinde birkaç kez sürmen gerekebilir.
  • Kokusuz deodorantlar, insanların alerjilerini tetikleme riskini azaltır.
 2. 2
  Her gün duş al. Saçlarını güzelce yıka, kokusuz ya da temiz ve ferah kokulu bir vücut jeli ya da sabun kullan.
  • Eğer sabahları duş alıyorsan banyoya buğulanmayan aynalardan alabilir, böylece hazır banyodayken yüzünü yıkayıp tıraş olabilirsin.
 3. 3
  Az miktarda kolonya, tıraş losyonu ya da vücut spreyi kullan. Gün boyunca nasıl koktuğun, çekiciliğini belirleyen şeylerdendir. Eğer güzel kokarsan insanlar otomatikman sana yaklaşacaktır. İyi kokmuyorsan tam tersi etkiyi gösterir ve insanları kendinden uzaklaştırırsın. İşte izlemen gereken temel kurallar:
  • Aşırı parfüm kullanma. Güzel kokma konusunda en önemli şey budur. Güzel kokuların bile fazlası insanı rahatsız eder. Mesela konsantre gül yağını içine çekersen gül kokusunun bile mide bulandırabildiğini görürsün. Kolonyayı ya da tıraş losyonunu en fazla iki ya da üç kez püskürt. Vücut spreyini ise üç kez. Birkaç dakika sonra burnun alışacak ve sen kokuyu almayacaksın ama başkaları hâlâ kokunu duyabilecek.
  • Teninin doğal kokusuyla uyumlu bir koku kullan. Herkesin vücut kimyası farklıdır, o yüzden de her parfüm herkeste iyi durmaz. Bazı kokular bazı insanlara “yakışır” ama bazılarında berbat durur. Eğer mümkünse satın almadan önce tıraş losyonunu ya da vücut spreyini dene. Bir gün kadar koku üstünde kalsın ve sıktıktan birkaç saat sonra bir arkadaşına kokuyu nasıl bulduğunu sor.
  • Duş jelin, kullandığın kolonyayla / tıraş losyonuyla uyumlu olsun. İkisi de aynı koku olmak zorunda değil ama kokuların çatışmaması için ikisi birbirine yakın olmalı.
  • Kolonyayı / tıraş losyonunu nabız noktalarına sür. Bunlar çok miktarda kanın vücut yüzeyine çok yakın aktığı yerlerdir, o yüzden de gün boyu vücudunun diğer yerlerinden daha sıcak olur. Bu, kolonyayı ya da tıraş losyonunu ısıtarak kokusunu kuvvetlendirir. Başlıca nabız noktaları el bilekleri, boyun ve ensedir.
 4. 4
  Sabah kalkınca ve gece yatarken yüzünü yıka. Sivilceleri ve sivilce basmasını yüzünü temiz tutmaya özen göstererek engelle.
  • Cilt türüne uygun ürünler bul. İşte en yaygın olanları:
   • Hassas/kuru cilt: Tenin kuruyup pul pul oluyorsa ya da kızarıp kolayca tahriş oluyorsa çok hassas etkili bir temizleyici kullanmalısın. Tonik sürmeyip hafif bir nemlendirici kullan.
   • Karma/T bölgesi cilt: Eğer alnın, burnun ve çenen (yani “T bölgesi”) yağlıysa ama yanakların kuruysa cildin “karma” demektir. Çoğu insanın cildi böyledir, o yüzden normal ya da karma ciltler için olan temizleyicilere bakmalısın. T bölgende hassas etkili bir tonik kullan ve bakımı nemlendiriciyle tamamla.
   • Yağlı cilt: Cildinin her bölgesi yağlıysa kil bazlı ya da kurutucu bir temizleyici kullanmalısın. Yüzünün her yerine hassas etkili bir tonik sür, sonra yine hafif bir nemlendiriciyle bakımı tamamla. Gün içinde cildin yağlanırsa kozmetik malzemesi satan mağazaların cilt bakımı kısmındaki yüz silme mendillerinden al ve akşamları cildini hafifçe bastırarak temizle.
  • Cildin akneliyse salisilik asitli yüz yıkama ürünlerini kullan ve sivilcelerine benzoil peroksitli krem sür. İşe yaramazsa bir dermatoloğa muayene ol.
 5. 5
  Tıraş ol ya da sakalını bıyığını düzelt. İster sinekkaydı tıraşlı gez ister sakallı, işin sırrı her gün yüz kıllarınla ilgilenmekten geçiyor.[2]
  • Temiz bir görünüm için, her sabah işin ya da okulun yolunu tutmadan önce tıraş ol. Önce cildini ıslat, sonra keskin bir tıraş bıçağı ve tıraş köpüğü kullan. Ters yöne (yani kılların çıkış yönünün tersine, çeneden yanağa doğru) tıraş olursan daha pürüzsüz bir görünüm elde edersin ama cildin daha çok tahriş olur. Kıl dönmesinden yakınıyorsan kılları çıkış yönünde tıraş etmelisin.
  • Sakalını, bıyığını ya da keçi sakalını düzelt. Kenarların net ve düzgün olmasını sağla ve kılları hepsi aynı uzunlukta olacak biçimde kısalt. Yüzünü temizlerken, sakal ve bıyığının altındaki deriye de peeling yaptığından emin ol.
 6. 6
  Kaşlarını al (isteğe bağlı). Kaşlarını cımbızla almak zorunda değilsin ama bu daha bakımlı görünmeni sağlayabilir. İşte birkaç püf noktası:
  • Kaliteli bir cımbız kullan. Cımbızın uçları kapatıldığında arada hiç boşluk kalmamalı. Kalmıyorsa kaşları daha rahat alırsın ve canın daha az yanar. Alternatif (ve acısız) olarak ucuz bir tüy temizleme makinesi satın alabilirsin. Eğer burun ya da kulak kılların göze çarpıyorsa bunlarda da işe yarar.
  • Yüzünün geri kalanı sana yol göstersin. Bir kurşun kalem al, bir ucunu burun deliğinin yanına daya. Kalemin diğer ucu yukarı baksın. Kalemi aşıp burnunun üstündeki “tek kaş” bölgesine giren bütün tüyleri almalısın. Bunu burnunun diğer tarafı için de yap.
  • Kaşın kavislerini düzelt. Tüyleri aldıktan ve ortaları seyrelttikten sonra bile kaşların çalı gibi duruyorsa kaşının kavisindeki tüyleri alttan alabilirsin. Ama unutma ki daima kaşlarının altındaki tüyleri kısaltmalı ya da almalısın, kaşının üstündekileri değil.
 7. 7
  Tırnaklarını kes ve temizle. Her iki üç günde bir, duştan çıkınca bir iki dakika ayırıp tırnaklarının 20’sini birden kes ve altındaki kirleri temizle. Birkaç dakika suda kalınca tırnaklar yumuşar ve daha kolay kesilir. El ve ayak tırnaklarını, tırnak etinin üzerinde sadece ince bir beyaz çizgi hâlinde görünecek biçimde kısaltmalısın.
 8. 8
  Dişlerini fırçala ve diş ipi kullan. Diş bakımını ihmal etmezsen hem ağız kokusunu önlersin hem de inci gibi bir gülümsemen olur.
  • Diş fırçanı yenile. Diş fırçanı her 3 ayda bir (ya da grip ve benzeri bulaşıcı hastalıklardan sonra) değiştirmelisin. Fırçanın dişleri birbirinden ayrılmaya başladıysa yeni fırça alma zamanı gelmiş demektir.
  • Her gece diş ipi kullan. Dişlerini iple temizlemek yalnızca ağzında kalan besinleri ve diş plağını uzaklaştırmakla kalmaz, kalp hastalıklarını önlemeye de yardımcı olur.
  • Dilini fırçala. Dişlerin ışıl ışıl da olsa, dilin kirliyse ağız kokusundan kurtulamazsın. Dişini fırçaladığın zaman, fırçayla dilini de birkaç hafif darbeyle temizle (fırçayı çok sert kullanma yoksa dil dokusuna zarar verirsin).
  • Ağız gargarasıyla bakımı tamamla. Ağzını 20 saniye boyunca güzelce çalkala, sonra tükür.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 5:
Saç Tarzı

 1. 1
  Saçını düzenli olarak kestir. Saçını uzatmaya çalışıyorsan bile uçlardaki kırıklardan kurtulmak için düzenli olarak saçını kestirmelisin. Kuaföre gidebilir ya da saçını kendin kesebilirsin.[3] Öyle ya da böyle, şu zamanlara bağlı kal:
  • Saçını kısa tutmayı seviyorsan her 2 ya da 3 haftada bir düzelttirmelisin. Sen ya da berberin ensende uzayan tüyleri mutlaka almalı.
  • Eğer saçını uzatıyorsan her 4 ila 6 haftada bir uçlarını düzelttir. Ensen kapanacak olsa bile, ensende uzayan tüyleri kesmelisin.
 2. 2
  Saçını sık sık yıka. Her gün saç yıkamak çoğu erkek için iyidir ama saçların çok kuruysa iki günde bir saç yıkasan da olur.
  • Saç türüne uygun (kuru, yağlı vb.) bir şampuan ve saç bakım kremi bul.
  • Şampuanla krem ayrı olsun. İkisi bir arada olanlar o kadar etkili değil.
  • Kuaförüne fikir danış. Sonuçta onlar bu işin uzmanı! Şampuanı ve kremi onlardan alırsan belki biraz daha pahalıya gelir ama sattıkları ürünler muhtemelen daha kalitelidir.
 3. 3
  Saç ürünü kullan (isteğe bağlı). Saçına biçim vermek için özel ürünler kullanman şart değil ama birçok erkek bunu yapıyor. Bunlar saçının daha parlak, daha sağlıklı görünmesini sağladığı gibi kolayca şekil almasına ve şeklini korumasına da yardımcı olabilir. İşte erkek saçına biçim vermek için kullanılan yaygın ürünlerden bazıları:
  • Serum ya da kremler. Bunlar saçını kaskatı ve cansız hâle getirmeden de laf dinlemeyen saçları yola getirebilir ya da kıvırcıkları düzleştirebilir.
  • Köpük. Saçına hacim ve ışıltı kazandırmak, az da olsa sabitlemek için köpük kullan. En iyi sonucu almak için köpüğü ıslak saça uygula ve kurumasını bekle.
  • Briyantin, saç mumu ya da saç kili. Bu ürünleri kullanarak saçını pompadour ya da kıvırcık (düz saçlılar için) gibi normalde yapılması güç şekillere sokabilirsin. Unutma ki bu ürünleri çıkarmak için saçını birkaç kez yıkaman gerekebilir, o yüzden az miktarda kullan. Saçın kısaysa, orta uzunluktaysa ya da seyrekse ürünü bezelye tanesi kadar kullanman yeter de artar bile. Parlak ve ıslak görünüm için briyantin ya da saç mumu, mat ve doğal bir görünüm içinse saç kili kullan.
  • Jöle. Briyantinin aksine saç jölesi alkol içerir. Bu da saçı kurutur ve şeklin daha kalıcı olmasını sağlar. En kalıcı etki için jöleyi ıslak saça uygula.
  • Saç zamkı. Saç kesimi mohawk olanlar saçlarını nasıl havaya dikiyor hiç merak ettin mi? Çok büyük olasılıkla, bilinen en kalıcı etkiyi yapan bir tür saç zamkı kullanıyorlar. Bu ürünün saçlarında birikebileceğini unutma ve saçını iyice yıka.
  • Kuaförüne danış! Neyin yakışıp yakışmayacağını onlar bilir.
 4. 4
  Sana uyan bir saç tarzı bul. Arkadaşlarının fikrini al. Bir dahaki sefere saçını kestirmeye gittiğinde kuaförden saç tarzı konusunda fikir iste. Taraman mı daha iyi yoksa saç kurutma makinesiyle kurutman mı, öğren. Hangi saç kesiminin yüzüne ve tarzına en iyi gittiğini öğrenmek için biraz deney yapman gerekebilir ama illaki sana uygun bir şey bulacaksın. Şu seçenekleri de bir düşün:
  • Saçını ayır. Saçını ortadan ya da yandan ayırabilir veya hiç ayırmayabilirsin. Farklı tarzları dene, bakalım hangisi hoşuna gidecek.
  • Saçını ayırmak yerine bir yöne tara. Saçının üst kısmını bir yana taramayı da deneyebilirsin. Saçın epey kısaysa öne doğru tara. Eğer saçların gürse geriye tarayabilir ya da havaya dikebilirsin. Yine farklı tarzlar denemekten kaçınma.
  • Saçın uzunsa atkuyruğu yapabilir, yüzüne dökülecek şekle sokabilir ya da geriye tarayıp sadece üst kısımdakileri bağlayabilirsin.
 5. 5
  Kellikle mücadele et (isteğe bağlı). Eğer saçların açılıyorsa en iyisi, saçlı ve saçsız kısımlar arasındaki farkın daha az göze çarpması için saçını kısa kestirmek ya da kazıtmak. Egzersiz yaptıktan hemen sonra saçını yıka çünkü bunu yapmazsan saçların daha hızlı dökülebilir. Duşa her girdiğinde kafa derine güzel bir masaj yap.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 5:
Giyim

İnsanı gösteren kıyafettir diye boşuna dememişler! Çekici olmak için pahalı giysiler giymene gerek yok ama giydiklerin senin hakkında çok şey söyleyebilir.

 1. 1
  Daima şık giyin. Evet, hem de her sabah! Sıradan bir gün için hazırlanırken bile eline ilk geçeni üstüne geçirme. O gün yapacaklarına uygun kıyafetler giy.
 2. 2
  Alışverişe bir dostunla git. Kıyafet alırken neyin yakışıp yakışmadığını muhtemelen anlayamazsın. Bunun sebebi kendini aynada görememen de değil. Dahası, fotoğraflarda bir ünlünün ya da mankenin üstünde gördüğün şey sana uymayabilir! O yüzden de alışverişe çıkarken şık giyinen ve modadan anlayan bir arkadaşını yanına al.
 3. 3
  Kıyafetlerin üstüne otursun. Üstüne oturan ucuz kıyafet, üstüne oturmayan pahalı kıyafetten bin kat iyidir![4]
  • Aldığın her şeyi mutlaka dene ve arkadaşına sana her açıdan bakmasını tembihle! Kıyafetlerin üstünde yazan ölçülere güvenme, bunlar sırf fikir versin diye var.
  • Genelde pantolonunun paçasının ayakkabılarına değmesi, uzun kollu gömleklerin el bileklerini örtmesi ve tişörtün eteğinin kalçalarına değmesi gerekir. İç çamaşırların bile vücuduna iyi oturmalı!
  • Çok deneyip az almaya hazırlan. Eğer bir mağazada sana çok yakışan bir şey bulamadıysan başka yere git. Vasat görünen bir şeye razı olma.
  • İnternet'ten kıyafet satın alma. Önce deneme şansın olmadığından muhtemelen üstüne tam olmayacaktır. Ayrıca denemeden yakışıp yakışmayacağını bilemezsin (resimdeki mankene yakışsa bile!).
  • Vücudunu gizlemeye çalışma. İster fazla kilolarından utan ister zayıflığından, bunu örtmek için bol kıyafetler giymek seni daha da kötü gösterir. Vücuduna sımsıkı yapışan şeyler giymene gerek yok ama giydiklerin üstünden dökülmemeli.
  • Eğer hazır aldıkların üstüne olmuyorsa çok pahalı olmayan bir terzi ya da tadilatçı bul. Belki kalçaların ince ve bacakların uzun olduğu için ikisine uygun kot pantolon bulamıyorsun. Kıyafetlerini, ihtiyacın olandan biraz daha büyük boy al, sonra senin ölçülerine göre tadilat yapacak birine götür. Bazı kuru temizlemeciler makul fiyatlara tadilat yapar.
  • Eski kıyafetlerinden kurtul. Liseden kalma tişörtünü çok seviyor olabilirsin ama muhtemelen sana eskisi gibi olmuyordur. Zamanla hem giysilerin hem de ölçülerin ve vücut şeklin değişir. Kıyafetlerin sana olsa bile iki üç yıldan eskiyse muhtemelen eskimiş ya da modası geçmiş görünecektir.
 4. 4
  En iyi özelliklerini vurgulamayı öğren. İşte şık giyinmenin temel kuralı: Açık renkler vurgular, koyu renkler gizler. Örneğin omuzların genişse ama bacaklarını çok beğenmiyorsan açık renk bir tişört ve koyu renk kot pantolon giy.
 5. 5
  Hangi renklerin sana yakıştığını bul. Doğru renk, tenini harika gösterirken yanlış renkler seni solgun ve hastalıklı gösterebilir. Yine bir arkadaşından fikir al! İşte birkaç basit test:
  • Beyaz mı yoksa kırık beyaz mı yakışıyor diye bak. Önce tam beyaz bir gömleği sonra kırık beyaz bir gömleği yüzüne yakın tut. Eğer sen de çoğu insan gibiysen içlerinden biri daha çok yakışacaktır. Bunu bulduktan sonra hep öyle devam et.
  • Kahverengi mi yakışıyor siyah mı diye bak. Bu, beyazda olduğu kadar kesin sonuç vermese de bazı insanlara siyah bazılarına kahverengi yakışır. Birinde karar kılınca sakın ikisini karıştırma. Örneğin, siyah kumaş pantolonu hiçbir zaman kahverengi ayakkabı ve kahverengi kemerle giyme. Ya siyah ayakkabı, siyah pantolon ve siyah kemer kullan ya da hepsi kahverengi olsun.
  • “Sıcak” renkleri mi tercih ediyorsun “soğuk” mu, öğren. Soğuk renkler genelde mavi, mor, koyu yeşil ve maviye çalan kırmızıdan oluşur. Sıcak renkler ise sarı, turuncu, kahverengi ve sarıya çalan kırmızıyı esas alır. Bunu öğrenmenin kolay yolu maviye çalan kırmızı ve sarıya çalan kırmızı renkte bir şeyler bulup yüzüne yaklaştırmak. Hangisi cilt tonuna daha çok yakışıyor? (Eğer hangi renklerin sıcak hangilerinin soğuk olduğuna karar vermekte yardım gerekiyorsa İnternet’ten bunu gösteren bir renk çarkı arayabilirsin.)
 6. 6
  Gardırobunu modası geçmeyen temel kıyafetlerle doldur. Bunlar modası kolay kolay geçmeyen ve hepsi de birkaç yıl dayanacak kadar kaliteli materyallerden yapılmış olmalı. Düz renkli polo yaka tişört, düz ya da kareli gömlek, lacivert kot pantolon, düz beyaz ve siyah tişört (üstünde reklam ya da grafik olmayan), düz renk ceket, koyu renk kumaş pantolon, koyu renkli ve üstüne iyi oturan bir ceket, bağcıklı deri ayakkabı ve beyaz spor ayakkabı gibi şeyler al. Bunları birleştirerek daima şık bir görünüm elde edebilirsin.[5]
 7. 7
  Kıyafetlerini sık sık yıka. Bazı kıyafetleri kirlenmeden önce birkaç kez giyebilirsin (mesela kot pantolon ya da ceket) ama gömlekleri, iç çamaşırlarını ve çoraplarını bir kez kullandıktan sonra yıkamalısın. Sabahları giyecek temiz bir şeyler bulmakta güçlük çekmemek için, düzenli bir çamaşır yıkama planın olsun.
  • Gömlekleri ve pantolonları hafifçe nemli hâle gelene kadar çamaşır kurutma makinesiyle kurut, sonra çamaşır askısına as (ya da düz bir yere yay). O zaman daha az kırışır.
  • Giyeceklerini tamamen kurumadan önce ütülemen daha iyi olur. Kot pantolon bile ütülüyken daha iyi görünür.
  • İç çamaşırı dışındaki giyecekleri askıya as ya da düzgün olarak katla ki kırışmasın.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 5:
Çekici Görünüm İçin

 1. 1
  İyi bir duruşa sahip ol. Alakasız gibi gelse de, dik durursan özgüveni yüksek ve olaylara hâkim görünürsün ve insanlar bunu cazip bulur. Dik durmak boyunu da daha uzun gösterir. Omuzlarını ve omurganı dik tut, kalçalarını ortalayıp tam ayaklarının üstüne getirmeye çalış. Özgüven dolu bir tavırla yürü, ayağını yerde sürüme. Yere bakmak ve ellerini ceplerine koymak seni utangaç ya da tedirgin gösterebilir.[6]
 2. 2
  Gülümse. İçten bir tebessüm anında insanların hoşuna gitmek için yapabileceğin en kolay şeylerden biridir. Güler yüzlü olmak için sık sık alıştırma yap ve kolayca gülümseyebileceğin bir ruh hâli içinde olmaya çalış.
  • Mizah duygunu geliştir. Hayatın komik yanlarında eğleneceğin, güleceğin şeyler bulmaya çalış ve bunu başkalarına göstermekten çekinme. Yaptığın esprilerde vücut işlevlerinden, cinsellikten ve başka insan gruplarını hor görmekten kaçın.
 3. 3
  Göz kontağı kur. Biriyle (özellikle de hoşlandığın biriyle) konuşurken göz kontağını hiç kesmeyerek ilgilendiğini ve dikkatini ona verdiğini gösterebilirsin.[7]
  • Göz kontağını flört etmek için kullan. Sana yakında ya da odanın karşısında oturan birine birkaç bakış fırlat, ta ki o senin bakışlarını yakalayana kadar. Göz temasını bir saniye kadar sürdür, sonra gülümseyip bakışlarını kaçır.
 4. 4
  Centilmen ol. Başkalarına özen göstermek, kibarlık etmek eski kafalılık değildir. “Lütfen” “teşekkürler” ve “pardon” sözcüklerini kullan; arkandan gelenler için kapıyı açık tutarak nezaket göster.
  • Başkalarına saygı duy. İnsanların inançlarını alaşağı etme, onlara durduk yerde kaba davranma. Birisi seninle dalaşmaya çalışırsa sakince uzaklaş. Bu, onun seviyesine inmek istemediğini gösterir.
  • Ulu orta küfretme ya da çirkin yakıştırmalarda bulunma. Erkek arkadaşlarınla ya da ailenleyken daha rahat davranabilirsin ama iyi tanımadığın insanların yanında daha dikkatli ol.
 5. 5
  Nasıl konuşacağını bil. Usta bir konuşmacı olursan etrafındakiler seninleyken kendilerini daha rahat hissederler. İnsanlara nasıl olduklarını rahat bir tavırla sor ve bırak buradan laf lafı açsın. Açık uçlu sorular sor (mesela basit bir evet ya da hayır ile yanıtlanabilecek “Bu hafta sonu bir planın var mı?” sorusu yerine “Bu hafta sonu ne yapmayı planlıyorsun?” sorusunu yönelt) ve siyaset ya da din gibi tartışmalı konulardan uzak dur.
  • Sohbet becerilerini geliştirmek için, bir dahaki sefere kalabalık bir yerde (mesela markette ya da otobüs durağında) bir yabancıyla konuşmaya çalış. Eğer karşındaki insanın yüzünü gerçekten güldürüp birkaç laf etmesini sağlayabilirsen doğru yoldasın demektir.
 6. 6
  Düzgün ve dikkatli konuş. Başkalarıyla konuşurken sözcükleri yutma ya da makineli tüfek gibi konuşma. Ayrıca “varoş” ağzıyla ya da çok argo konuşmaktan kaçın. Birçok insan bunu itici bulur. Tam cümleler kur ve ne diyeceğini bilmeden ağzını açma. Böylesi seni mahcup olmaktan kurtarır.
  Reklam

Kısım 5
Kısım 5 / 5:
Vücut Bakımı

 1. 1
  İyi beslen. Sağlıklı bir beslenme hem ağız kokusunu hem de rahatsız edici vücut kokularını engeller, sağlıklı ve fit kalmanı sağlar. Aşağıdaki ilkeleri beslenmene dâhil etmeye çalış:
  • Abur cuburlardan ve çok şekerli yiyeceklerden uzak dur. Bunlar cilt sorunlarına yol açarak seni yaşlı gösterebilir. Arada bir böyle şeyler yemekte sakınca yok ama bunu günlük bir şeye dönüştürme. Gazlı meşrubatları, birayı, gofretleri, patates cipslerini ve diğer abur cuburları haftada tek bir “ödül günü” ile sınırla.
  • Bolca sebze meyve tüket. Bunu yüzlerce kez duymuşsundur ama bolca sebze ve meyve yemek, sağlıklı beslenmek için elzemdir. Atıştırmalık olarak taze meyve (mesela elma, portakal ya da armut) ye ve hem öğle hem de akşam öğününde en az bir çeşit sebze yemeye çalış.
  • Yemek hazırlamayı öğren. Basit şeylerle başla. Yumurta haşla, sandviç ve salata yap, köfte ve biftek pişir, dondurulmuş sebzeleri ısıt, pilav ve makarna yapmayı öğren. Hem paran cebinde kalır hem sağlığın iyiye gider hem de insanları etkilersin!
 2. 2
  Egzersiz yap. Düzenli fiziksel etkinlikte bulunmak yalnızca vücudunu daha çekici kılmakla kalmaz, moralini yükseltir ve sıkça hasta olmanı önler.[8] Sana uygun bir plan belirle ve ona bağlı kal. İşte başlangıç için bazı öneriler:
  • Her iki günde bir temel esneme hareketleri, mekik, şınav ve benzeri egzersizler yap. Tekrar sayısı tutarlı olsun. Kasların geliştikçe tekrar sayısını artırırsan sonuçları görmeye başlayacaksın.
  • Farklı ağırlık programları dene. Elinden geldiğince çok yapmaya çalış ama kendini aşırı zorlama; kaslarının iyileşmesi ve gelişmesi için araya dinlenme günleri koy. Aslını istersen, her gün ağırlık çalışmak senin için kötü olabilir! Yine de aşırı kaslanmaktan korkma. Dergilerde gördüğün vücut geliştirme sporcularının o kadar iri olmasının nedeni, hayatlarını bundan kazanıyor olmaları. Onlar gibi olmazsın.
   • Temel kaldırma hareketleri göğüs presi, çömelme, omuz presi, deadlift (yerdeki halteri dizleri kırmadan kaldırma) hareketidir. Ağırlıklı barfiks ve dip hareketleri de bunlara güzel birer ek olabilir. Eğer daha fazla göğüs çalışmasına ihtiyacın varsa eğimli presi dene. Daha şiddetli çalışmaları tercih ediyorsan power clean ve push press hareketlerini düşün. Bunlar da yetmediyse barla koparma, silkme, çömelmeyle ağırlık kaldırma ve dambılla diğer kaldırma hareketlerini dene. Eğer spor salonu üyeliğin varsa genelde bar kullan ve lat pulldown gibi makinelerle destekle.
  • Yarım saat ya da iki üç kilometre boyunca yürü, yavaş ya da hızlı koş veya bisiklete bin (işe ya da okula bisikletle, yürüyerek, yavaş ya da hızlı koşarak gitmekle de iyi egzersiz yapmış olursun; bu karın, bacak ve sırt kaslarını çalıştırır). Vücudunun daha esnek olmasını, hedeflerine daha çok yaklaşmasını sağlar.
  • Sabah egzersizleri yap. Bu, cildine renk gelmesini ve gün boyu öyle kalmasını sağlayabilir. Yeter ki spordan sonra duşa girmeyi unutma. Bazen gün boyunca spor yaptıkça terlersin ve bunca ter güzel kokmaz. Bir süre terledikten sonra duş alıp tamamen temizlenmek kokuyu önler.
 3. 3
  Zekânı geliştir. Bazı insanlar için en çekici şey zekâdır. Ödevlerini günü gününe yap ve ulaşması zor olan en yüksek notları al. Her gün bir şeyler oku, gazete al ve aktüaliteyi takip et.
  Reklam

İpuçları

 • Bir anda şık giyinmeye başlama çünkü o zaman özenti gibi görünürsün. Bir aylık bir süre içinde ağır ağır geçiş yap. Arkadaşların ve tavırların da bu geçişe ayak uydurmalı.
 • Yürürken sakın yere tükürme.
 • Burnun kocaman ya da kulakların kepçeyse saçını uzatmak bunları daha az göze çarpar hâle getirebilir.
 • Televizyon başında çok zaman harcama. Bu, göz kırpma sayısını azaltır ve göz kuruluğuna yol açar. Ardından gözlerinin altı morarır. Hareketsiz bir yaşam tarzı kilo almana ya da kötü alışkanlıklar edinmene (yemek hazırlamaya ya da spora daha az zaman ayırmak gibi) yol açabilir.
 • Farklı şeyler dene. Belli bir tarzda şapka, kol saati ya da yelek sana yakışabilir. Genelde aksesuar kullan ve hem iyi görünen hem de işlevi olanları seçmeye çalış. Örneğin geniş siperlikli bir şapka seni yazın güneşten korur. Ayrıca kış aylarında pardösü gibi klasik giyecekler büyük fark yaratabilir. Yarım botlar şu aralar çok moda ve birden çok işleve sahip.
 • Özgüven çok çekicidir!
 • Burnunu iyice temizle. Hiç kimse burnunu çekerek dolaşan erkekleri sevmez ve çoğu insan burnunda bir şey görecek olursa senden tiksinir. Bundan kaçınmak için yanında mendil bulundur ve mutlaka kullan.
 • Sekiz saat uyu! İyi uyuduğunda gözlerinin etrafındaki şişlik, mor halkalar ve cildinin solgunluğu azalacaktır. Ayrıca bağışıklık sistemin daha iyi çalışacağı için daha az hastalanacaksın (hatta sivilcelerin bile azalacak!)
 • Bir iki sivilcen var diye üzülme. Çoğu sivilce birkaç günde geçer. Tabii cildin tahriş olursa ya da enfeksiyon yayılırsa orası başka.
 • Olumlu ol. Olumlu olmak ruh hâlini olumlu yönde etkileyebilir ve seni daha çekici kılabilir. Olumsuz olmak bazı insanları feci halde uzaklaştırır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Paul Julch, MA
Ortak yazarlar :
Kişisel Gardırop Stilisti ve Konuşmacı
Bu makaledeki ortak yazarlar Paul Julch, MA. Paul Julch kişisel gardırop stilisti, konuşmacı ve San Francisco Körfez Bölgesi'nde bir gardırop tasarım işi olan Urbanite | Suburbanite'in kurucusudur. Moda endüstrisinde 25 yılı aşan bir süredir çalışan Paul, giyinmeyi daha kolay, daha az zaman alır ve daha eğlenceli hâle getirmek için müşterilerle birlikte çalışmaktadır. Paul, perakende görsel mağazacılık; Banana Republic, Gap ve Express için vitrinler, teşhirler ve zemin takımları tasarlama alanında uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir. Ayrıca moda fotoğraf çekimlerini ve kurumsal videoları tasarlama tecrübesine sahiptir. Paul, Binghamton, New York Devlet Üniversitesi’nden Yönetim alanında lisans derecesine, Long Island Üniversitesi'nden Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Kendisi ayrıca Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi’nde İç Mimarlık okumuştur. Bu makale 67.925 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 67.925 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam