Motosiklet kullanmayı öğrenmek eğlenceli olabilir. Motosiklet kullanmayı öğrenmenin en iyi yolu güvenli ve kontrollü öğrenmedir. Daima öncelikle güvenlik alıştırması yap ve sürüş tipine uygun güvenlik ekipmanlarına sahip olduğundan emin ol. Yeni başlayanlar doğru bir sürücü olmak için gereken araçları sağlayan motosiklet güvenli sürüş kurslarına kayıt olabilirler.

Kısım 1 / 3:
Doğru Ekipmanı Edinmek

 1. 1
  Bir kask edin. Motosiklet kaskın motosiklet sürüşün için tek başına en önemli donanım parçasıdır. Kaskın düşmen durumunda seni kafa yaralanmalarından korur. Kaskın işini düzgün yapabilmesi için, görüş alanını sağlarken kafana düzgün oturması gerekir. Senin için en iyi kask sana özel olandır. [1]
  • Arzu edilen korumayı sağlaman için, güvenlik standartlarını karşılayan ve motosiklet sürücüleri için tasarlanmış bir kask edinmelisin. Kafanı koruması için çok pahalı bir kask olması gerekmiyor. DOT (A.B.D Ulaştırma Bakanlığı) veya ECE (Avrupa Ekonomik Komisyonu) standartlarını sağlayan bir motosiklet kaskı, kaza durumunda kafanı korumak için tasarlanmış demektir. Bu iki standart istenen güvenlik standartları için yollarda dikkatli bir şekilde test edilmiş ve korunmanız ve rahatınız için ek güvenlik önlemleri getirilmiştir. Bazı sürücüler yüksek hızda ve sert zeminde seyir de dahil olmak üzere yüksek güvenlik gereksinimlerini karşıladığı için (kâr amacı gütmeyen Snell Memorial Foundation (Snell Hatıra Vakfı) tarafından kurulan) Snell marka kaskları tercih ediyor.[2]
  • Doğru bedeni bulmak için, motosiklet ekipmanı satan bir mağazadaki uzmanla görüş. Veya bir mezura ile başının etrafını kaşlarının yaklaşık 1,27 cm üzerinden ölçebilirsin. Kafa ölçünü almak istediğin markanın ölçü tablosu ile karşılaştır. Unutma ki her markanın bedeni farklılık gösterebilir, o yüzden almayı düşündüğün her markanın ölçü tablosunu kontrol et.
  • Doğru bedeni bulmak için kaskı dene. Doğru bedende göz alanı kaşların hemen üstüne oturur ve kafanla kask arasına bir parmak zor girer. Kaskın kafanı düzgün koruması için sıkı bir şekilde geçmesi gerekir. Farklı kasklar farklı kafa yapılarına uyar. Eğer kaskın doğru bedendeyse fakat rahat değilse, farklı bir tane dene. En kapsamlı koruma için kapalı veya modüler kaskları tercih et.
 2. 2
  Bir mont edin. Bir motosiklet montu, kaza sırasında iç organların dahil tüm gövdeni korur. Motosiklet montları deri veya Kevlar gibi işlenmiş malzemelerden yapılır. Mont bakarken darbe emici zırhı olan montları tercih et. Eğer mont üzerinde CE (Certified European) işareti varsa, Avrupa’daki satış standarlarını karşılıyor demektir.
  • İyi oturan bir motosiklet montu bedeni sarar ve kolları rahat hareket eder. Sürüş yaparken maruz kalacağın hava şartlarını göz önünde bulundur ve ihtiyacını karşılayacak bir mont seç. Örneğin; baharlık montlarda vücut etrafında hava akışını sağlamaya yarayan daha çok fermuar ve açıklık bulunur.
  • Eğer deri mont tercih ediyorsan, motosiklet için özel üretilmiş olmasına dikkat et. Çünkü normal deri montlar korumak için yapılmamıştır.
  • Korumanın yanında, montlar güneş, rüzgar, yağış ve soğuk havalardan da koruma sağlar. Rahat olmak seni tetikte tutar ve sürüş daha eğlenceli olur.
 3. 3
  Motosiklet botu, eldiveni ve diğer ekipmanları edin. Bu ekipmanlar daha güvenli ve daha konforlu bir sürüş yapmanı sağlar. Botlar ayakların ve bileklerin için koruma sağlar. Eldivenler elin için koruma sağlar. Pantolonlar kalça ve bacaklarına koruma sağlar.
  • Ayakların sürüş sırasında bir çok darbe alabilir, o yüzden onları koru. Doğru seçilen motosiklet botları bileklerini korur ve metalle bütünleşik ayak ucu ile kaymayan tabanları vardır. Ayak ucu ve topuğu tut ve bükülme testi yaparak bir kazada bot seçiminin nasıl etkili olacağını gör. Ne kadar az bükülürse kaza sırasında sana o kadar koruma sağlayacaktır.
  • Eldivenlerin amacı, sıcak tutmanın yanında böcek ve yoldan sıçrayan cisimlerin çarpması sonucu oluşacak yaralanmaları azaltmaktır. Elini rahat hareket ettirebildiğin bir eldiven seç. Özellikle de bileğinde yapışkan bant olanları tercih et. Bu bantlar kaza anında eldivenlerin elinde kalması için tasarlanmıştır. Kevlar eldivenler güçlü ve darbe emici olması yanında parmaklarının kolay hareket etmesini sağlar.
  • Pantolonlar genelde göz ardı edilir. Kot pantolonlar işlevden çok tarz için tasarlanmışlardır; bu yüzden de kazalarda yırtılırlar. Motosiklet montu ile aynı malzemeden yapılmış pantolonları tercih etmek daha iyi bir seçim olur. Çünkü bu malzemeler kazada oluşan kuvvetleri azaltmak için tasarlanmıştır.
  Reklam

Kısım 2 / 3:
Motosiklet Sürmeyi Öğrenmek

 1. 1
  Güvenli motosiklet sürüşü kursuna katıl. Bu kurslar en doğru sürüş ve güvenlik tekniklerini en iyi şekilde öğrenmeni sağlar. Bu kurslar, yeni sürücülere başlangıç için şiddetle tavsiye edilir. Bazı eyaletlerde bu kursları almak zorunlu, yani bunun gerekliliği yaşadığın yere göre değişiyor.
  • Az tecrübeli veya hiç tecrübesi olmayan yeni sürücüler başlangıç seviye kursuna katılabilir. Bölgende bu tarz kursların olup olmadığını motorlu araçlar ve ulaştırma bakanlığından öğrenebilirsin. Yerel yönetim tarafından bölgende yapılan başlangıç seviyesi kurslar her zaman müsait olmayabilir. Lakin, bu kursları düzenleyen özel kurslar da bulunuyor.[3]
  • Eğer sahip değilsen, eğitim kursunda sana bir motosiklet temin edilebilir. Bu kursta ayrıca sürüş ve güvenlik temelleri de öğretilecektir.
  • Çoğu kursun hem teorik hem de pratik bölümleri bulunur ve sonunda da ehliyeti alman için bir teste tabi tutulursun.
 2. 2
  Kontrolleri öğren. Sürüşten önce temel kontrollere aşina ol. Sürüş sırasında çok hızlı düşünmen gerekecek, eğer kontrollere aşina değilsen tehlikeli olabilir.
  • El debriyajı gidonun solunda yer alır ve vites değiştirirken motorla vites kutusu arasındaki irtibatı keser.
  • Vites sol ayakta yer alır ve debriyajı çektikten sonra vitesi bir yukarı veya aşağı değiştirmek için kullanılır.
  • Gaz gidonun sağında yer alır ve hızlanmak için kullanılır. Ön teker freni de gidonun sağındadır.
  • Motosikletin sağ ayak tarafındaki kol arka teker frenidir.
  • Yani, motosikletin sol tarafında vites kontrolleri, sağ tarafında ise hızlanma ve fren kontrolleri bulunur.
 3. 3
  Motosiklete bin. Motosiklete düzgün bir şekilde binmek için, motosiklete solundan yanaş. Sol gidonu tut ve sağ bacağını koltuk üzerinden geçir ve ayağını yavaşça zemine koy.
  • Motosikletin nasıl kullanıldığına alışmanın en iyi yolu üzerine oturmak ve çalıştırmadan önce kontrolleri incelemektir.
  • Motosiklete oturmaya alış. Gidonu, debriyaj ve fren kollarını tut. Kontrollere rahatça uzanabildiğinden emin ol. Gidonu tuttuğunda kolların dirseklerden hafif bükülmeli. Düğmelere parmaklarınla kolayca ulaşabilmelisin.
  • Ayağını yere kolayca koyabildiğinden emin ol. Altındaki motosikletin ağırlığını hisset. Ek olarak, arka fren pedalını ayağını basamaktan kaldırmadan veya ayağını kaydırmadan kullanmalısın. [4]
 4. 4
  Debriyaja alışmak için alıştırma yap. Debriyaj vites değiştirmek için kullanılır. Debriyajı çektiğinde, motoru vites kutusundan ayırırsın. Bu hareket motoru boşa alır ve vites değiştirmeni sağlar.[5]
  • Debriyajı kullanırken onu dimmer anahtar olarak düşün. “Aç-kapa” düğmesinin aksine, motosikleti stop ettirmemek için debriyajı yavaş yavaş ve düzenli bir şekilde çek veya bırak.
  • Başlarken, debriyajı çek ve vites pedalını sol ayağınla iterek 1. vitese tak. Bir kaç kez itmen gerekebilir. Direnç veya vitesin ilerlediğini hissetmediğinde 1. viteste olduğunu anlayacaksın.
  • Çoğu motosiklet vitesi “1 aşağı, 5 yukarı” diziliminde çalışır. Vites dizilimi şu şekilde olur: 1. vites, boş, 2. vites, 3. vites, ve devamı. Vites değiştirirken gösterge ekranında geçiş yapılan vites numarasını göreceksin.
  • Sürüş sırasında, öncelikle sol elinle debriyajı çekmeli ve arka tekeri serbest bırakmalısın. Debriyajı çektiğinde, gaz vermeyi bırak. Gazı kesmek arka tekeri tekrar devreye sokarken motorun sarsılmasını önler. Sol ayağınla vites değiştirmeye devam et. Vites geçişlerini pürüzsüz sağlamak için gazı sağ elinle yumuşak kullan. Son olarak, debriyajı bırakarak arka tekeri devreye sok.
 5. 5
  Motoru çalıştır. Debriyajı çek ve acil anahtarını bul. Bu genelde gidonun sağında bulunan kırmızı bir düğmedir. Bu düğmeyi “açık” konumuna getir. Çoğu modern motosikletlerde ayak marşı yoktur, fakat daha eski bir motosikletin varsa bunu yapmak zorunda kalabilirsin. Ayak marşı, eğer varsa, motosikletin sağ tarafında, basamağın arkasında bulunur.[6]
  • Anahtarını “ateşleme” konumuna getir ve ışıkların ve göstergelerin açık ve çalışıyor olduğunu kontrol et.
  • Vitesi boşa al. Bunu yapmanın en kolay yolu 1. vitese getirip vites pedalını bir kere yukarı çekmektir. Sonrasında gösterge panelinde “N” ışığının yandığını göreceksin.
  • Sağ baş parmağınla, “Start” düğmesine bas. Bu düğme genelde acil düğmesinin altındadır. Start düğmeleri genelde ortasında şimşek işareti olan dairesel bir ok ile temsil edilir.
  • Motor rölantide çalışmaya başladığında, motorun düzgün çalışması için 45 saniye kadar motorun ısınmasına izin ver.
  • Ayakların yerdeyken, debriyajı çek. Sonra ağırlığını topuklarının üzerine ver ve debriyajı iyi hissedene kadar bunu tekrar et.
 6. 6
  Motosiklete "tempolu yürüyüş" yaptır. Ayakların önde ve yerde başla. Motor ileri hareket edene kadar debriyajı yavaşça bırak.
  • Sadece debriyajı kullanarak, motosikleti ileri yürüt ve ayaklarınla sabit kalmasını sağla.
  • Ayaklarını yerden kaldırdığında motosikleti düz tutabilene kadar bunu tekrarla.
  Reklam

Kısım 3 / 3:
Motosikletini Kullanmak

 1. 1
  Motosikleti sürmeye başla. Motor çalışıp ısındıktan sonra sürüşe başlayabilirsin. Bunu yapmak için vitesi 1’e düşür ve hafif gaz verirken aynı anda debriyajı bırak.[7]
  • Yan ayağın açık olmadığından emin ol.
  • Motosiklet ileri harekete başlayana kadar debriyajı yavaşça bırak.
  • Debriyajı bırakırken hafif gaz vererek motosikletin stop etmesinin önüne geç.
  • Hareket ettikten sonra, yavaşça hızlan ve ayaklarını yerden kaldırarak basamaklara koy.
  • Sürerken düz çizgide gitmeye çalış. Debriyajı bırakırken ve biraz hız kazanmak için gaz verirken düz çizgide ilerlemeye devam et. Durmaya hazır olduğunda, debriyajı çek ve yavaşça aynı anda ön ve arka freni uygula. Dururken motosikleti dik tutmak için sol ayağını kullan. Durduktan sonra, sağ ayağını yere koy.
 2. 2
  Vites değiştirme alıştırması yap. Düz bir çizgide gidebildikten sonra, vites değiştirmeye alış. “Kavrama bölgesi”ne alış. Kavrama bölgesi, debriyajın kavramaya başladıktan sonraki direncin başladığı alandır. Bu alan gücün motordan arka tekere aktarılmasını sağlar. Motosiklet şanzımanı sıralıdır, yani vites artıracak veya azaltacakken birer birer yapman gerekir. Vites değiştirilmesi gereken zamanı hissetmek ve duymak için biraz zaman harcaman gerekecektir. Vites değiştirme zamanı geldiğinde motor yüksek devir çevirmeye başlar.[8]
  • Motosiklet üzerindeyken, 1. vitese tak. Vites pedalı aşağı hareket etmediği zaman 1. viteste olduğunu anlayabilirsin. Vites’i 1’e taktığında bir tıkırtı sesi duymalısın.
  • Motosiklet ileri hareket edene kadar debriyajı hafifçe bırak. Daha hızlı hareket etmek istediğinde, debriyajı bırakırken hafifçe gaz ver.
  • 2. vitese geçmek için, debriyajı çek, gazı bırak ve vites pedalını boş vitese doğru sıkı bir şekilde yukarı çek fakat “N” ışığının yanmadığından emin ol. Vitesi bırak ve tekrar gaz ver. Daha yüksek viteslere geçerken bu adımları tekrar et.
  • 2. vitesten sonra, boş vitesi geçtiğin için ilk seferdeki gibi vites pedalını sertçe çekmen gerekmez.
  • Vites düşürmek için, gazı bırak, fren kolunu hafifçe sık. Debriyajı sık ve vites pedalına bas ve sonra debriyajı bırak.
  • Vites düşürme olayını kavradıktan sonra, 2. vitesteyken durabilirsin. Durduktan sonra da tekrar 1. vitese geç.
 3. 3
  Dönüşlere çalış. Bisiklete benzer şekilde, bir motosiklet dönerken - 16 km/h veya daha yüksek bir süratte - kontra yöntemi ile döner. Dönmek istediğin taraftaki elciği it ve döndüğün tarafa doğru bak.
  • Dönüşe girdiğinde yavaşlamayı unutma. Dönüş boyunca fren kullanma. Gazı bırak ve gerekiyorsa dönüşe başlamadan önce fren yap.
  • Başını dik tut ve döndüğün yöne bak. Gitmek istediğin taraftaki elciği it. Momentumu korumak için dönüş sırasına hafif gaz ver.
  • Yavaşlarken, virajın sonunu görmek için başını çevir. Motosikletin gözlerini takip edecek. Virajın sonunda kendine bir nokta belirle ve gözünü o noktadan ayırma. Asla zemine veya başını yere eğip bakma. Garip hissedip dönüşünü izlemek isteyebilirsin, fakat bu tehlikeli bir harekettir ve dönüşünü düzgün bir şekilde tamamlayamamana sebep olabilir.
  • Dönmek istediğin tarafı ittir. Eğer sola dönüş yapıyorsan, sağdaki elciği ileri doğru ittir. Bu motosikletin sola eğilmesine neden olacak. Motosikletle birlikte eğil ve hızını artırmak için hafifçe gaz ver. Virajdan çıkarken, gazı sabit tut veya motor düzelirken biraz gazı ver. Motosikletin kendini toplamasına izin ver, gidonu ani hareket ettirme.
 4. 4
  Yavaşlama ve durma alıştırmaları yap. Son olarak, motoru çalıştırma, vites değiştirme ve motoru döndürmeye çalıştığına göre, nasıl yavaşlaman ve durman gerektiğini bilmelisin. Gidonun sağındaki fren kolunun ön fren, sağ ayağındaki fren pedalının ise arka fren olduğunu unutma. Genel bir kural olarak, frenlemeye ön fren ile başlanır ve tam duracağın zaman arka fren ile yavaşlamaya destek sağlanır. [9]
  • Tam duracağın zaman, önce ön frenle başlamak ve biraz yavaşladıktan sonra arka freni uygulamak en iyisidir.
  • Yavaşlarken, vites düşürdüğünden emin ol. Her zaman 1. vitese kadar düşürmen gerekmez. 1. vitese düşürmeden önce 2. vitese düşürüp durabilirsin.
  • Fren yaparken ve vites düşürürken debriyajı çek.
  • Yavaşlarken ön ve arka frenin ikisini de sık. Gaz vermediğinden emin ol. Bunu kolaylaştırmak için fren kolu, freni sıkarken gazı bırakacak şekilde konumlandırılmıştır.
  • Yavaşça fren baskısını artır, freni tamamen sıkma, çünkü bu motorun aniden durmasına ve sarsılmasına neden olur.
  • Durduktan sonra, ön frene basılı tut ve ayağını sağlam bir şekilde yere koy. Önce sol ayağınla başla, sonra da sağ ayağını yere koy.
  Reklam

İpuçları

 • Motosiklet kullanmayı bilen bir arkadaş bul. Ne yapılacağı konusunda sana rehberlik edebilir.
 • Daima tüm güvenlik ekipmanlarını giy. Kask, eldivenler, göz koruması, bilek üstü ayakkabı. Unutma: "Her zaman, tüm ekipmanı donan".
 • Motosikletine aşina ol. Tüm kontrollerin nerede olduğunu bildiğinden ve bakışını indirmeden hepsine rahatça ulaşabildiğinden emin ol. Bu çok önemli. Her vites değiştirdiğinden gözlerini yoldan ayıramazsın.
 • Yakın çevrende güvenli motosiklet sürüş kursu bul. ABD’nin bazı eyaletlerinde ücretsiz, diğer ülkelerde de ücretli kurslar bulabilirsin. Motosikletin keyfini doğru ve güvenli bir şekilde nasıl çıkaracağını öğrenecek ve kursu tamamladıktan sonra sigorta indirimi alabileceksin.
 • Alıştırma yapmak için geniş bir alan bul. Herkes gittikten sonra okul park alanları uygun olabilir.
 • Yeni başladığında trafiğin yoğun olduğu alanlarda alıştırma yapma. Duruş alıştırması için yola trafik konileri koyabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Bir maddenin etkisi altındayken asla motosiklet kullanma.
 • Güvenlik ekipmanların olmadan asla motosiklet kullanma.
 • Çoğu motosikletçi er ya da geç bir kaza ile karşılaşır. Motosiklet kullanmak tehlikeli ve ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Daima uygun teknikleri kullan.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Motosiklet kaskı
 • Eldivenler
 • Göz koruması
 • Bileğini koruyacak ayakkabı
 • Bir motosiklet (tercihen küçük bir tane)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Arabadaki Çizikler Nasıl GiderilirArabadaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Araç Ön Camının Buğusu Nasıl GiderilirAraç Ön Camının Buğusu Nasıl Giderilir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 19 kişi çalıştı. Bu makale 16.905 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 16.905 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam