Motor Arıza Lambası Nasıl Söndürülür?

Bu Makalede:Bir Kod Tarayıcı KullanmakKodu Silmek (Eski Usul)Referans

Motor arıza lambaları, motorda ya da emisyon kontrol sisteminde bir arıza olduğunda yanar. Sebebi belirlemek için daima aracı bilgisayarının ürettiği kodları taratıp okumalısın. Sorunu giderdikten sonra lambayı söndürebilirsin. Bu makale sana aracındaki motor arıza lambasını nasıl söndüreceğini gösterecek.

1
Bir Kod Tarayıcı Kullanmak

 1. 1
  Tarayıcıyı, direksiyon kolonunun altındaki dâhili teşhis konektörüne (OBD-II) bağla. Kontak anahtarını "On" (Açık) konumuna getir. Tüm aksesuarları kapat.
 2. 2
  Motor arıza kodlarını görmek için tarayıcının "Read" (Oku) düğmesine bas. Ekranda gözüken kodu ya da kodları aynı sırayla bir kenara yaz ki ileride araştırma ya da onarım için kullanabilesin.
 3. 3
  Hata kodunu sıfırlamak için tarayıcının "Erase" (Sil) düğmesine bas. Mevcut kodları silmek, motor arıza lambasını söndürecektir. Bazı tarayıcıların bir kod belirlendiğinde bazı sensör değerlerini kaydetme gibi özellikleri olabilir ve kodları silmek bu dosyayı da silecektir.
  • Bazı tarayıcılarda "Erase" (Sil) yerine otomatik bir seçenek ve "Yes" (Evet) veya "Clear" (Temizle) butonu olabilir.

2
Kodu Silmek (Eski Usul)

 1. 1
  Artı ve eksi bağlantı kablolarını sökerek akü bağlantısını kes. Gerekirse kabloları çıkarmak için bir cıvata anahtarı kullan.
 2. 2
  Kapasitörde kalan elektriği boşaltmak için kornayı 30 saniye boyunca basılı tut.
 3. 3
  15 dakika bekle, sonra aküyü tekrar bağla. Kodlar silinecek ve motor arıza lambası sönecektir. Bu işlem her tür aracın bilgisayarında işe yaramayabilir. Eğer aküyü söküp yeniden bağladığın hâlde arıza lambası tekrar yanarsa bu, aktif bir sorun olduğunu ve bununla ilgilenilip onarılması gerektiğini gösterebilir.

Uyarılar

 • Aracın aküsünü sökerek kodları sıfırlamak, radyonun ve arabanın üstündeki diğer bileşenlerin de hafızasını silebilir. Bu yöntem son çare olarak uygulanmalıdır.
 • Aracındaki emisyon monitörleri sıfırlanma işlemini kaydeder, o yüzden arabanı kodlar sıfırlandıktan sonra egzoz emisyon muayenesine sokarsan geçemezsin. Emisyon testine girmeden önce arabanı en az 320 km sürmüş olman gerekir.
 • Kod sürekli tekrarlanıyorsa, kodla ilgili bilgi ya da nasıl onarılacağını bulamıyorsan bir tamirciye ya da oto servisine danış. Nitelikli bir oto tamircisinin arabayı gözden geçirip kodları sıfırlaması gerekebilir.
 • Güvenilir otomobil servisleri, sorun giderilmeden motor arıza lambasını söndürmeyi reddedecektir çünkü bunu yapmak yasadışı olabilir. Bu lambanın söndürülmesi, ancak bir teşhis işleminin sorun belirlemeyi tamamlaması için kabul edilebilir.
 • Motor arıza lambasının yanması, arabada bir sorun olduğunun göstergesidir. Sorun olup olmadığını kesinleştirmeden lambayı söndürmek tehlikeli olabilir.

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Otomobil teşhis aracı
 • Cıvata anahtarı

Makale Bilgisi

Jay Safford bu makalenin ortak yazarıdır. Jay Stafford Lake Worth, Florida’da otomotiv danışmanı ve proje yönetcisidir. ASE, Ford ve L1 sertifikalarına sahiptir ve 2005 yılından bu yana oto tamiri ile uğraşmakadır.

Kategoriler: Araba ve Diğer Araçlar

Diğer dillerde:

English: Reset a Check Engine Light, Español: apagar la luz de check engine en tu automóvil, Deutsch: Die Motorkontrollleuchte zurücksetzen, Português: Reiniciar a Luz de Verificação do Motor, Русский: перезапустить контрольную лампу индикации неисправности двигателя, Français: éteindre le témoin moteur sur un tableau de bord, Italiano: Azzerare la Spia di Avaria del Motore, Nederlands: Het motorstoringslampje resetten, 中文: 重置发动机故障灯, ไทย: รีเซ็ตไฟ Check Engine, 日本語: エンジン警告灯をリセットする, Bahasa Indonesia: Mereset Lampu Check Engine, العربية: إعادة ضبط ضوء فحص المحرك

Bu sayfaya 6.546 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?