Motor arıza lambaları, motorda ya da emisyon kontrol sisteminde bir arıza olduğunda yanar. Sebebi belirlemek için daima aracı bilgisayarının ürettiği kodları taratıp okumalısın. Sorunu giderdikten sonra lambayı söndürebilirsin. Bu makale sana aracındaki motor arıza lambasını nasıl söndüreceğini gösterecek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Bir Kod Tarayıcı Kullanmak

 1. 1
  Tarayıcıyı, direksiyon kolonunun altındaki dâhili teşhis konektörüne (OBD-II) bağla. Kontak anahtarını "On" (Açık) konumuna getir. Tüm aksesuarları kapat.
 2. 2
  Motor arıza kodlarını görmek için tarayıcının "Read" (Oku) düğmesine bas. Ekranda gözüken kodu ya da kodları aynı sırayla bir kenara yaz ki ileride araştırma ya da onarım için kullanabilesin.
 3. 3
  Hata kodunu sıfırlamak için tarayıcının "Erase" (Sil) düğmesine bas. Mevcut kodları silmek, motor arıza lambasını söndürecektir. Bazı tarayıcıların bir kod belirlendiğinde bazı sensör değerlerini kaydetme gibi özellikleri olabilir ve kodları silmek bu dosyayı da silecektir.
  • Bazı tarayıcılarda "Erase" (Sil) yerine otomatik bir seçenek ve "Yes" (Evet) veya "Clear" (Temizle) butonu olabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Kodu Silmek (Eski Usul)

 1. 1
  Artı ve eksi bağlantı kablolarını sökerek akü bağlantısını kes. Gerekirse kabloları çıkarmak için bir cıvata anahtarı kullan.
 2. 2
  Kapasitörde kalan elektriği boşaltmak için kornayı 30 saniye boyunca basılı tut.
 3. 3
  15 dakika bekle, sonra aküyü tekrar bağla. Kodlar silinecek ve motor arıza lambası sönecektir. Bu işlem her tür aracın bilgisayarında işe yaramayabilir. Eğer aküyü söküp yeniden bağladığın hâlde arıza lambası tekrar yanarsa bu, aktif bir sorun olduğunu ve bununla ilgilenilip onarılması gerektiğini gösterebilir.
  Reklam

Uyarılar

 • Aracın aküsünü sökerek kodları sıfırlamak, radyonun ve arabanın üstündeki diğer bileşenlerin de hafızasını silebilir. Bu yöntem son çare olarak uygulanmalıdır.
 • Aracındaki emisyon monitörleri sıfırlanma işlemini kaydeder, o yüzden arabanı kodlar sıfırlandıktan sonra egzoz emisyon muayenesine sokarsan geçemezsin. Emisyon testine girmeden önce arabanı en az 320 km sürmüş olman gerekir.
 • Kod sürekli tekrarlanıyorsa, kodla ilgili bilgi ya da nasıl onarılacağını bulamıyorsan bir tamirciye ya da oto servisine danış. Nitelikli bir oto tamircisinin arabayı gözden geçirip kodları sıfırlaması gerekebilir.
 • Güvenilir otomobil servisleri, sorun giderilmeden motor arıza lambasını söndürmeyi reddedecektir çünkü bunu yapmak yasadışı olabilir. Bu lambanın söndürülmesi, ancak bir teşhis işleminin sorun belirlemeyi tamamlaması için kabul edilebilir.
 • Motor arıza lambasının yanması, arabada bir sorun olduğunun göstergesidir. Sorun olup olmadığını kesinleştirmeden lambayı söndürmek tehlikeli olabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Otomobil teşhis aracı
 • Cıvata anahtarı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Arabanın Akü Bağlantısı Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Jay Safford
Ortak yazarlar :
Oto Mekanik Ustası
Bu makaledeki ortak yazarlar Jay Safford. Jay Stafford Lake Worth, Florida’da otomotiv danışmanı ve proje yönetcisidir. ASE, Ford ve L1 sertifikalarına sahiptir ve 2005 yılından bu yana oto tamiri ile uğraşmakadır. Bu makale 27.064 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 27.064 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam