Morluklar genelde en kötü zamanlarda oluşur ve cildinde, genel görünüşünden farklı duran istenmeyen lekeler oluşturur. Bir morluğu; fotoğraf çekimi, özel bir etkinlik veya başka bir şey için çabucak geçirmek istiyorsan iyileşme sürecini hızlandırmak için hem evde uygulanabilecek hem de profesyonel bir dizi tedavi mevcut.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Hasarı Yönetmek

 1. 1
  Morluğun üzerine buz koy. Morluğun üzerine, oluştuktan sonraki birkaç gün boyunca her birkaç saatte bir 15 dakika boyunca buz koy. Buz, iltihaplanmayı ve şişmeyi önleyerek morluğun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
 2. 2
  İkinci günden sonra ılık kompres uygula. İltihaplanmayı buzla azalttıktan sonra morluğa doğrudan ılık kompres (sıcak değil) uygulayabilirsin. Bu, dokuların kan dolaşımını artırır ve iyileşme sürecini hızlandırır.
 3. 3
  Morluk olan yeri yukarı kaldır. Morluğun, mesela bir uzvun gibi kaldırabileceğin bir yerdeyse morluğun olduğu yere giden kan dolaşımı azaltmak için morluğu kalp hizandan yukarı kaldır. Böylece şişme azalır, morluk olan bölgeye daha fazla kan akması ve renk bozukluğunun artması engellenir. Morluğu yukarı kaldırmak en çok, morluk oluştuktan hemen sonra işe yarar.
 4. 4
  Ağır egzersiz yapma. Kötü bir morluk oluştuktan sonraki bir-iki gün boyunca tüm vücudunda kan akışına neden olan ağır egzersizlerden kaçın. Morluğa ne kadar çok kan giderse morluk o kadar kötüleşir.
 5. 5
  Moraran bölgeye hafifçe masaj yap. Morluğun dış kısmının etrafına masaj yapmak için baş parmağını kullan. Fazla bastırma ve morluğun ortasına masaj yapmaya çalışma; canın yanabilir. Küçük, dairesel hareketlerle masaj yaptığından emin ol. Bu, lenfatik süreci etkinleştirir ve vücudun morluktan kendi kendine kurtulur.
 6. 6
  Morluğun güneş ışığı almasını sağla. Morluğun günde 10 ila 15 dakika doğrudan güneş ışığı almasını sağlayabilirsen mor ötesi radyasyon, morluğun sarıya dönmesine neden olan bilirubin’i yıkmaya başlar. Güneş ışığı almak bu işlemi hızlandırır ve morluğun daha çabuk yok olmasını sağlar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Evde Tedavi Uygulamak

 1. 1
  Morluğa sirke ve su sür. Sirkeyi ılık suyla karıştır ve karışımı yaralanan bölgeye sür. Sirke, cilt yüzeyinin kan akışını artırır ve moraran bölgenin daha çabuk iyileşmesini destekler.
 2. 2
  Ananas veya papaya ye. Ananas ve papaya, dokularında kan ve sıvı birikmesine neden olan proteinleri parçalayan, bromelain adlı bir sindirim enzimi içerir. Vücudunun morluğu atması adına bromelain almak için istediğin kadar ananas ye.
 3. 3
  C vitamini tüket ve uygula. Morluğunu hızlıca iyileştirmek adına yeterince C vitamini almak için iki yaklaşım sergile.
  • Öncelikle portakal, mango, brokoli, biber ve tatlı patates gibi gıdaları tüketerek yeterince C vitamini aldığından emin ol. Günlük ihtiyacını karşılamak için C vitamini takviyesi de alabilirsin.
  • C vitamini haplarını ez ve bir macun yapmak için bunu biraz suyla karıştır. Karışımı doğrudan, etkilenen bölgeye sür ve suyla hafifçe temizlemeden önce kurumasını bekle.
 4. 4
  Yaban mersini özü tüket. Yaban mersini özü, kolajeni dengeleyerek ve kılcal damarları güçlendirerek morluğun görünümünü azaltan güçlü antioksidanların yanı sıra antosiyanositler içerir. Yaban mersini özünü hap şeklinde çoğu aktarda bulabilirsin.
 5. 5
  Maydanozu ezip doğrudan morluğun üzerine sür. Maydanoz, morluğun daha hızlı yok olmasına yardımcı olabilecek iltihap önleyici özelliklere sahip olabilir.
 6. 6
  Taze zencefil ye. Zencefil de maydanoz gibi iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve bağışıklık sistemine iyi bir destek sağlar. Zencefili doğra ve içmeden önce birkaç dakika boyunca sıcak suda beklet. Ayrıca zencefil kapsülleri alabilir veya zencefili ezip doğrudan morluğa sürebilirsin.
 7. 7
  Arnavut biberini vazelinle karıştır. Karışımı moraran bölgeye sür ve birkaç saat boyunca beklet. Gerektiğinde bir mendille sil. Morluk geçene kadar günde bir kez uygula.
 8. 8
  Karakafes otunun kökünden macun yap. Karakafes otu kökünü öğüt ve macun yapmak için biraz su ekle veya karakafes otu kökü çayına pamuk bandır. Macunu veya pamuğu, etkilenen bölgeye morluk geçene kadar günde bir kez uygula.
 9. 9
  Morluğu cadı fındığı yağına yatır. Cadı fındığı iyileşme sürecini hızlandırabilir. Cadı fındığının iltihaplanmayı azalttığı da düşünülür. Yağı uygula ve birkaç saat boyunca beklet. Bunu morluk geçene kadar günde en az bir kez tekrarla.
 10. 10
  İyileşmeyi hızlandırmak için ağızdan alınan bromelain kullan. İyileşmeyi hızlandırmak ve yaralanma sonrasında vücudun morluğu yok etmesi için, ananastan elde edilen bir enzim olan bromelain’den günde en fazla 3 kez 200-400 mg al.[1]
  • Morluğun kötüleşmesini engellemek için bazı takviyelerden kaçınılmalı. Balık yağı, omega 3 yağ asitleri, sarımsak, E vitamini ve ginkgo biloba morluğu artırabilir. İyileşene kadar bunlardan kaçın.[2]
 11. 11
  Bir muzu soy. Kabuğun iç kısmıyla morluğu ov. Muzu ye (çünkü güzeldir).
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
İlaç veya Krem Kullanmak

 1. 1
  Ağrıyı azaltmak için asetaminofen al. Bazı ağrı kesicilerin iltihap önleyici özelliği vardır ve ağrıyı azaltmanın yanı sıra şişliği de indirir. Ancak aspirin ve ibuprofen’den uzak dur; çünkü bunlar kanını inceltebilir ve morluğu kötüleştirebilir.
 2. 2
  Her gün arnika merhemi veya jeli uygula. Arnika, iltihaplanmayı azaltan ve morluğun görünümünün çabucak azalmasına yardımcı olan bir bitkidir. Çoğu eczanede krem veya jel şeklinde bulunur. Morluk geçene kadar, etkilenen bölgeye günde iki kez bir katman uygula.[3]
 3. 3
  Morluk oluştuktan hemen sonra lokal K8 vitamini uygulamayı dene. Morluk yeni oluştuğu zaman K8 vitaminini yaralı bölgeye bir madeni para büyüklüğünde uygula. Bu, morluğun oluşmasını veya çok morarmasını önleyebilir.[4]
 4. 4
  Morluğa sülük yapıştır. Miden kaldırabilecekse ve sülük satan bir yer bulabilirsen canlı bir sülüğü doğrudan morluğun üzerine koyabilirsin. Morluğun en üst katmanındaki kanı hemen emecektir. Sülüğün salyası bir miktar uyuşturma özelliğine sahip olduğundan bu işlem sırasında herhangi bir rahatsızlık hissetmezsin.
  Reklam

İpuçları

 • En başta çürüklerin oluşmasına izin verme!
 • Ayrıca üzülme. Morluk genelde çok kötü olmaz ve tıbbi desteğe ihtiyaç olmadan kendi kendine iyileşir.
 • Morluklar çabuk iyileşir; iki haftadan uzun sürerse tıbbi yardım al.
 • Buz torbası koymak, en başta bir yaranın morarmasını önlemek için yapılacak en iyi şeydir.
 • Özel bir etkinlik için, gerekliyse morluğunu makyajla kapat.
 • Morluğun üzerine temiz bir plaster yapıştır; böylece morluk fark edilmez!
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 311.651 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 311.651 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam