Bu wikiHow makalesi sana, ev veya iş yeri İnternetin için bir modemi nasıl kuracağını öğretir. Wi-Fi ağın olsun istiyorsan bir yönlendirici alıp modemi de yönlendiriciye bağlaman gerekir.

Kısım 1 / 2:
Kuruluma Hazırlanmak

 1. 1
  Modeminin İnternet aboneliğinle çalışacağından emin ol. Nadir de olsa bazı modemler belli bir İnternet şirketiyle eşleştirildiğinde sorun yaratabilir. Satın almadan önce (mümkünse) modeminin mevcut İnternet aboneliğinle uyumluluğunu iki kez kontrol et.
  • Modeminin mevcut aboneliğinle çalışmayacağını öğrenirsen modemi, çalışacak olan başka bir taneyle değiştirmeyi veya İnternet aboneliğini değiştirmeyi dene.
 2. 2
  Odanın kablo çıkışını bul. Kablo çıkışı, ortasında küçük bir delik bulunan metal bir silindire benzer ve tüm kenarlarında vida dişleri bulunur. Kablo çıkışlarını oturma odalarında veya yatak odalarında duvarda, zemine yakın yerlerde bulursun.
  • Bazı durumlarda kablo çıkışına zaten bağlı olan bir kablo olur.
 3. 3
  Modemi koyacağın yere karar ver. Modemin nispeten yüksekte bulunması gerekir (bir kitaplığın üstü gibi) ve kablo çıkışına, kabloyu germeden veya bükmeden bağlayabileceğin kadar yakın olması gerekir.
  • Yakınlarda bir priz de olması gerekir.
 4. 4
  Gerekli tüm kablolara sahip olduğundan emin ol. Bir modem genelde kablo çıkışına takılacak eş eksenli bir kabloya ve prize takılacak bir güç kablosuna ihtiyaç duyar. Bunların ikisinin de modeminin yanında gelmesi gerekir ama modemi ikinci el aldıysan yedek kablolar bulman gerekebilir.
  • Modemi bir yönlendiriciye eklemeyi planlıyorsan bir Ethernet kablosuna da ihtiyacın olur.
  • Sendeki eş eksenli kablo modemi düzgünce bağlayamayacak kadar kısaysa daha uzun bir kablo almayı düşün.
 5. 5
  Modeminin yönergelerini oku. Her modem birbirinden farklıdır ve sendeki, bu makalenin kapsamı dışında ek kurulum gerektirebilir. Modeminin kullanma kılavuzunu okumak, modemi kurmak için uygulaman gereken ek işlemlerin farkında olmana yardımcı olur.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Kurulumu Yapmak

 1. 1
  Eş eksenli kablonun bir ucunu kablo çıkışına bağla. Eş eksenli kablonun her iki ucunda da bir iğneye benzeyen bir bağlantı vardır. Bu, kablo çıkışına takılır. Bağlantının sağlam olduğundan emin olmak için eş eksenli kabloyu kablo çıkışına vidaladığından emin ol.
 2. 2
  Kablonun diğer ucunu modemine tak. Modemin arkasında kablo çıkışı silindirine benzeyen bir giriş görüyor olman gerekir. Eş eksenli kablonun serbest ucunu bu girişe, gerektiği şekilde sıkı olduğundan emin olarak tak.
 3. 3
  Modeminin güç kablosunu bir prize tak. Duvardaki bir priz veya akım korumalı bir priz işe yarar. Kabloyu, modeme takmadan önce prize takmak önemlidir çünkü kabloyu önce modeme takmak hasara neden olabilir.
 4. 4
  Modemin güç kablosunun serbest ucunu modeme tak. Güç kablosu girişini genelde modemin arka tarafında altta bulursun ama güç girişini bulamıyorsan doğrulamak için modeminin dokümantasyonunu kontrol et.
 5. 5
  Modemini yerine koy. Kablolar takılıyken modemini düşündüğün yere koy. Kablolarda herhangi bir gerilme hissetmiyor olman gerekir.
 6. 6
  Modemi bir yönlendiriciye tak. Modeminle birlikte kullanmak istediğin bir Wi-Fi yönlendiricin varsa Ethernet kablosunun bir ucunu modemin arkasındaki kare girişe tak, ardından diğer ucu yönlendiricinin arkasındaki kare "INTERNET" (veya benzer bir ismi olan) girişine tak. Yönlendirici bir güç kaynağına bağlı olduğu sürece ışıklarının hemen yanması gerekir.
  • Wi-Fi’a bağlanmayı denemen önce modeminin ve yönlendiricinin açılması için birkaç dakika bekle.
  • Ethernet girişi bulunan bir bilgisayarın (bir PC veya çoğu Mac için Ethernet) varsa bilgisayarını da modeme Ethernet aracıyla doğrudan bağlayabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • USB ucunu bilgisayarın USB girişine takarak bilgisayarına bağlayabileceğin minyatür USB modemler vardır. Bu modemler genelde telefon hatları için kullanılan Ethernet kablolarına doğrudan bağlanır; yani bunlardan birini kullanırken İnternet hızın inanılmaz düşük olur.
 • Bağlantı sorunları yaşıyorsan modeminin tüm bağlantılarını kesip kabloları bir dakika sonra tekrar sıkıca bağlamayı dene. Bağlantı sorunları devam ederse İnternet Servis Sağlayıcını ara.
Reklam

Uyarılar

 • Her zaman modeminin bağlantılarının sıkıca yapıldığından emin ol. Eş eksenli kablonun, güç kablosunun ve Ethernet kablosunun çalıştırılmadan önce modeme sıkıca bağlanmış olması gerekir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Sesli Mesaj Nasıl KapatılırSesli Mesaj Nasıl Kapatılır?
Android Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl ArtırılırAndroid Cihazının Azami Ses Kademesi Nasıl Artırılır?
iPhone'un Hoparlörleri Nasıl TemizleniriPhone'un Hoparlörleri Nasıl Temizlenir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl EklenirInstagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Twitter'da Takipçi Nasıl SilinirTwitter'da Takipçi Nasıl Silinir?
Flash Belleğe Müzik Nasıl KonurFlash Belleğe Müzik Nasıl Konur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 7.735 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 7.735 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam