Bu wikiHow makalesi sana, ev veya iş yeri İnternetin için bir modemi nasıl kuracağını öğretir. Wi-Fi ağın olsun istiyorsan bir yönlendirici alıp modemi de yönlendiriciye bağlaman gerekir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Kuruluma Hazırlanmak

 1. 1
  Modeminin İnternet aboneliğinle çalışacağından emin ol. Nadir de olsa bazı modemler belli bir İnternet şirketiyle eşleştirildiğinde sorun yaratabilir. Satın almadan önce (mümkünse) modeminin mevcut İnternet aboneliğinle uyumluluğunu iki kez kontrol et.
  • Modeminin mevcut aboneliğinle çalışmayacağını öğrenirsen modemi, çalışacak olan başka bir taneyle değiştirmeyi veya İnternet aboneliğini değiştirmeyi dene.
 2. 2
  Odanın kablo çıkışını bul. Kablo çıkışı, ortasında küçük bir delik bulunan metal bir silindire benzer ve tüm kenarlarında vida dişleri bulunur. Kablo çıkışlarını oturma odalarında veya yatak odalarında duvarda, zemine yakın yerlerde bulursun.
  • Bazı durumlarda kablo çıkışına zaten bağlı olan bir kablo olur.
 3. 3
  Modemi koyacağın yere karar ver. Modemin nispeten yüksekte bulunması gerekir (bir kitaplığın üstü gibi) ve kablo çıkışına, kabloyu germeden veya bükmeden bağlayabileceğin kadar yakın olması gerekir.
  • Yakınlarda bir priz de olması gerekir.
 4. 4
  Gerekli tüm kablolara sahip olduğundan emin ol. Bir modem genelde kablo çıkışına takılacak eş eksenli bir kabloya ve prize takılacak bir güç kablosuna ihtiyaç duyar. Bunların ikisinin de modeminin yanında gelmesi gerekir ama modemi ikinci el aldıysan yedek kablolar bulman gerekebilir.
  • Modemi bir yönlendiriciye eklemeyi planlıyorsan bir Ethernet kablosuna da ihtiyacın olur.
  • Sendeki eş eksenli kablo modemi düzgünce bağlayamayacak kadar kısaysa daha uzun bir kablo almayı düşün.
 5. 5
  Modeminin yönergelerini oku. Her modem birbirinden farklıdır ve sendeki, bu makalenin kapsamı dışında ek kurulum gerektirebilir. Modeminin kullanma kılavuzunu okumak, modemi kurmak için uygulaman gereken ek işlemlerin farkında olmana yardımcı olur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Kurulumu Yapmak

 1. 1
  Eş eksenli kablonun bir ucunu kablo çıkışına bağla. Eş eksenli kablonun her iki ucunda da bir iğneye benzeyen bir bağlantı vardır. Bu, kablo çıkışına takılır. Bağlantının sağlam olduğundan emin olmak için eş eksenli kabloyu kablo çıkışına vidaladığından emin ol.
 2. 2
  Kablonun diğer ucunu modemine tak. Modemin arkasında kablo çıkışı silindirine benzeyen bir giriş görüyor olman gerekir. Eş eksenli kablonun serbest ucunu bu girişe, gerektiği şekilde sıkı olduğundan emin olarak tak.
 3. 3
  Modeminin güç kablosunu bir prize tak. Duvardaki bir priz veya akım korumalı bir priz işe yarar. Kabloyu, modeme takmadan önce prize takmak önemlidir çünkü kabloyu önce modeme takmak hasara neden olabilir.
 4. 4
  Modemin güç kablosunun serbest ucunu modeme tak. Güç kablosu girişini genelde modemin arka tarafında altta bulursun ama güç girişini bulamıyorsan doğrulamak için modeminin dokümantasyonunu kontrol et.
 5. 5
  Modemini yerine koy. Kablolar takılıyken modemini düşündüğün yere koy. Kablolarda herhangi bir gerilme hissetmiyor olman gerekir.
 6. 6
  Modemi bir yönlendiriciye tak. Modeminle birlikte kullanmak istediğin bir Wi-Fi yönlendiricin varsa Ethernet kablosunun bir ucunu modemin arkasındaki kare girişe tak, ardından diğer ucu yönlendiricinin arkasındaki kare "INTERNET" (veya benzer bir ismi olan) girişine tak. Yönlendirici bir güç kaynağına bağlı olduğu sürece ışıklarının hemen yanması gerekir.
  • Wi-Fi’a bağlanmayı denemen önce modeminin ve yönlendiricinin açılması için birkaç dakika bekle.
  • Ethernet girişi bulunan bir bilgisayarın (bir PC veya çoğu Mac için Ethernet) varsa bilgisayarını da modeme Ethernet aracıyla doğrudan bağlayabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • USB ucunu bilgisayarın USB girişine takarak bilgisayarına bağlayabileceğin minyatür USB modemler vardır. Bu modemler genelde telefon hatları için kullanılan Ethernet kablolarına doğrudan bağlanır; yani bunlardan birini kullanırken İnternet hızın inanılmaz düşük olur.
 • Bağlantı sorunları yaşıyorsan modeminin tüm bağlantılarını kesip kabloları bir dakika sonra tekrar sıkıca bağlamayı dene. Bağlantı sorunları devam ederse İnternet Servis Sağlayıcını ara.
Reklam

Uyarılar

 • Her zaman modeminin bağlantılarının sıkıca yapıldığından emin ol. Eş eksenli kablonun, güç kablosunun ve Ethernet kablosunun çalıştırılmadan önce modeme sıkıca bağlanmış olması gerekir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 11.063 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 11.063 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam