Başarılı bir moda tasarımcısı olmak için resmî bir eğitim veya onay belgesi yoktur fakat bu, bu işi hiç de kolaylaştırmaz. Bir moda tasarımcısı olmak için çizim, dikiş ve tasarım becerilerine sahip olmak, moda endüstrisi bilgisi ve emsalsiz bir sebat gerekir. Ayrıca sağlam bir moda portfolyosu oluşturman ve genel olarak iş ve finans bilgini güçlendirmen gerekir.

Kısım 1
Kısım 1 / 5:
Moda Tasarımı Becerilerini Bilemek

 1. 1
  Becerilerini geliştir. Başarılı moda tasarımcıları çizim, renk ve dokuya duyarlı bir göz, kavramları üç boyutlu olarak hayalinde canlandırma kabiliyeti ile dikiş ve her türlü kumaşı kesme gibi mekanik beceriler de dâhil olmak üzere çok çeşitli becerilere sahiptir.[1]
  • Eğer henüz dikiş konusunda çok iyi bir beceriye sahip değilsen bu konuda ders al. Zor koşullar altında zor kumaşları dikebilmek kariyerin boyunca çok işine yarayacaktır fakat bu konuda çalışman gerekir; bu, çoğu insan için pek de kolayca sahip olunamayan bir beceridir.
  • Kumaşların nasıl hareket ettiğini, katlandığını, nefes aldığını, giyilmeye nasıl tepki verdiğini vs. anla. Tasarım yaparken kullanmak için kumaş hakkında derin bir bilgiye sahip olmak son derece elzemdir. Ayrıca malzemeleri nereden edineceğini de bil.
  • Mevcut tasarımcıların sadece kim olduklarını değil, arka planlarını, imza stillerini, aldıkları eğitimi, nerede çalıştıklarını öğren. Bunu bilmek onların fikirlerinden esinlenme ve bu fikirlerin üzerine inşa edebilme bakımından daha iyi bir tasarımcı olmana yardımcı olacaktır.[2]
  • Hikâye panosu ve ürün gamı panosu hazırlamayı öğren. Modayı araştırmakta ve sosyal medyadan, kıyaslamalı alışverişten ve fuarlardan ilham bulma konusunda iyi ol.
  • Bu becerileri genç yaşta geliştirmeye başla. Sanatını mükemmelleştirmek için uzun süreler çalışmaya hazır ol. Eğer bir kariyer planlıyorsan her gün bir parça çalışmak sana uzun vadede derin bir anlayış kazandıracaktır. Hepsini bir anda yapmaya çalışmak cesaretini kırabilir.
 2. 2
  Daha fazla öğren. Yapabilirsen bir diploma almak veya üniversitelerin moda tasarımı veya ilişkili bir bölümünden mezun olmak anlamlı olacaktır. Çok şey öğrenecek, erkenden müthiş temaslar kuracaksın ve becerilerini daha az yargılayıcı bir ortamda sergilemek için bolca fırsatın olacak (yine de eleştirilmeye hazır ol!). Aşağıdakilerden birini (veya her ikisini) yap:
  • Moda tasarımından mezun ol. Programların çoğu iki veya dört yıllıktır. Marmara Üniversitesi ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi moda tasarımında Türkiye’deki en popüler üniversitelerdir. Çizim, renk ve kompozisyon, kalıp yapımı ve drapaj öğreneceksin.[3] Bu gibi pratik bilgileri öğrenmenin yanında gelecekte önemli bağlantı olacak ve sana işlerinle ilgili ilk elden tavsiye ve geri bildirim sağlayabilecek sektör profesyonelleriyle çalışacaksın.
  • Stajyerlik ve çıraklık için başvur. Eğer okul sana göre değilse veya piyasadaki deneyimin senin için daha faydalı olacağını hissediyorsan bir moda stajyerliği bul. Başvuruda bulunmak için etkileyici bir portfolyoya sahip ve en alttan başlamaya istekli olman gerekecektir; stajyerlere çoğu zaman kahve getirmek gibi vasıfsız görevler verilir. Tekrar edecek olursak, stajyerlik veya çıraklık ile kuracağın bağlantılar moda kariyerinin peşinde koşarken çok önem arz edecek ve sektör profesyonelleriyle çalışmak önemli becerileri ilk elden elde etme fırsatı verecektir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 5:
Hangi Modanın Senin Tutkun Olduğunu Anlamak

 1. 1
  Hangi tasarım alanının asıl ilgi alanın olduğuna karar ver. Sıfırdan başlaman gerekebilir, ancak ömür boyu yapmaya soyunmak istediğin tasarım türüne ilişkin bazı hedeflere sahip olman gerekir. En çok özel tasarım, hazır giyim, fitness/spor giysileri, kitle pazarı veya eko giyimle mi ilgileniyorsun? Her birinin, hangi yolu izleyeceğine dair son kararına varmadan önce keşfetmen gereken avantajları ve dezavantajları vardır. Bu asıl alanlar içinde, moda tasarımın için birkaç alt alana da karar vermen gerekecektir. Birkaç tanesinin üzerine eğilmek isteyebilirsin, fakat başlangıç olarak, tasarımını bir alanda mükemmelleştirmek ve sektörde iyi bir yer edindiğinde denemeler yapmak daha iyi olduğundan kapsamını fazla genişletme. Örneğin:[4]
  • Kadın günlük giyim, kadın gece kıyafeti
  • Erkek günlük giyim, erkek gece kıyafeti
  • Erkek çocuk giyimi ve/veya kız çocuk giyimi; genç giyimi
  • Spor/fitness/rahat giyim
  • Örgü
  • Outdoor (doğa sporları), macera, dış giyim
  • Gelinlik
  • Aksesuarlar
  • Rahat giyim
  • Tiyatrolar, filmler, reklam sektörü ve perakendeciler için kostüm tasarımı.
 2. 2
  Egonu küçült. Şöhretten önce gerçek ihtiyaçları düşün. Havalı görünmek iyidir, ancak giysileri tek başına satmaz. Moda tasarımcısı olmayı planlıyorsan sadece kendine veya ünlü kişilere kıyafet yapmayacaksın. Bu şekilde geçimini sağlayamazsın; bu kişiler nüfusun %1'i bile etmez. Dergilerde büyük isimleri görüyor olsan bile bunlar reklam, gerçek değil. Bu işler öyle olmuyor. Tasarımcılara özellikle, en iyi şekilde görünmek isteyen gerçek, kusurlu vücutları olan insanlar ihtiyaç duymaktadır. Züppe bir tutuma sahip olmak seni para kazanmaktan uzaklaştırır. Gerçek şu: Kendin için değil, başkaları için tasarlarsın.
 3. 3
  Müşterilerine neye ihtiyaçları olduğunu sor. Gerçekçi ol: eğer çok sıcak bir ülkede yaşıyorsan kayak montları satmakta zorlanırsın. Etrafına bak. Gerçek kişiler neye ihtiyaç duyuyorlar ve ne istiyorlar? Örneğin; eğer bütün bir koleksiyon tasarlamayı düşünüyorsan alt giyimden daha çok üst giyime ihtiyacın olacak çünkü genellikle çoğu insanın dolabında alt giyimden daha çok üst giyim ürünü bulunur. Üst giyimler görünüşünü değiştirmek için harikadır ve sade bir pantolon üst giyim ürünlerinin çoğuna uyacaktır. Tarzın basit ve gerçekçi olsun. Abartılı taslaklar kâğıt üzerinde güzeldir, ancak harika üstler ve kotlar, gece elbiselerinden daha ilginç adetlerde satılır.[5]
 4. 4
  Taviz ver. Kitle pazarı, akşam veya lüks giyim kadar cazip gelmeyebilir, ancak sana uzun bir mesafe kaydettirir ve karnını doyurur. Yüzün üzerinde üretilecek bir stil yaratman gerekiyorsa onu en baştan doğru yapman gerekir. Bu, tasarım becerilerini geliştirecektir çünkü satmak üzere olduğun giysiyi mükemmel bir şekilde anlaman gerekecektir. Kötü stiller sana geri döner ve patronuna pahalıya mal olur.[6]
 5. 5
  Rakiplerinden ilham al. Kullandıkları kumaşları gözlemle ve not al; kullandıkları fermuar boyutu (giysilerin kullanımda yeterince güçlü olması için); su geçirmezlik, rahatlık, nefes alabilirlik veya bakım gibi kumaş özellikleri; ülkende satılan renkler. Rakiplerinden ilham almak kopyalamak değil, gözlem yapmaktır. Her parçanın en iyisini alarak ve onu analiz ederek, bir giysiyi "favori" yapan şeyin ne olduğunu anlayacaksın. Bunlar genellikle en çok satanlardır. Müşterilerinin (mağazalar için alıcılar veya sıradan insanlar) önceliği giysilerin üzerlerinde güzel görünmesidir. Abartılı parçalar yılda sadece birkaç gün giyilir ve harikadır, ancak geçimini sağlayabileceğin bir gelir kazandırmayabilir.
 6. 6
  Bazı önemli parçaları planla. Tasarımdaki mutlak gücün nedir? Belki de aksesuarlarda ustasın ya da yoga pantolonu konusunda bir dâhisin. Tutkun ve becerin denklemin önemli ilk parçalarındandır. Elbette ikinci kısım, bunu piyasanın istediği şeyle eşleştirmektir, ki bu modada kısmen piyasayı ikna etmek ve kısmen de piyasanın talebini fark etmektir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 5:
Moda Endüstrisinin Senin İçin Hazır Olup Olmadığına Karar Vermek

 1. 1
  Moda tasarımında bir kariyer planlamadan önce becerilerini ve kişiliğini dürüstçe değerlendir. Kıyafetleri sevebilirsin ama giyim, moda tasarımında hikâyenin sadece bir parçasıdır. Ayrıca mükemmel iletişim becerilerine, çok çalışmaya istekli olmaya (genellikle 7/24), eleştirildiğinde sağlam bir kabuğa, stresle başa çıkma yeteneğine, birçok farklı müşteriye ve/veya patrona sahip olmaya açık olmaya, ara sıra yalnız veya izolasyonda (tasarım işini veya kariyerini nasıl kurduğuna bağlı olarak) olacağını kabullenmeye ve disiplinli bir başlangıç yapabilme becerisine ihtiyacın olacaktır.
  • Hayatını bu kariyere (bu senin "uğraşın") adamak istiyorsan, belirsizlik veya güvensizliğe aldırış etmiyorsan, inandığın şeyi savunmaya hazırsan, modada neyin önemli olduğuna dair belli fikirlere sahipsen, müşterileri iyi dinliyorsan, moda endüstrisini her yönüyle biliyorsan ve hayatın modaysa bir moda tasarımcısı olmak muhtemelen sana göredir.
  • Stresi iyi yönetemiyorsan, belirsizlik veya istikrarsızlıktan hoşlanmıyorsan, çok fazla iniş ve çıkışın olmadığı bir kariyer istiyorsan, diğer insanların çabalarını övmesine ihtiyacın varsa, çok fazla rehberliğe ihtiyacın varsa, mali açıdan istikrarsız olmaktan nefret ediyorsan ve hayatta çok fazla ilgin varsa bir moda tasarımcısı olmak muhtemelen sana göre değildir.

Kısım 4
Kısım 4 / 5:
Kendini Başarıya Hazırlamak

 1. 1
  Modanın ticari yönü hakkında eğitim al. Başarılı bir moda tasarımcısı olmak yetenek ve yaratıcılığın yanında moda dünyasının iş ve pazarlama yönleri hakkında sağlam bir bilgi gerektirir. Women's Wear Daily ve Daily News Record gibi ticari dergileri düzenli olarak okuyarak moda endüstrisindeki gelişmelerden haberdar ol.
  • Birçok moda tasarım bölümünde pazarlama dersleri yer alır. Bazı bölümler/ana dallar pazarlamayı diğerlerinden daha fazla vurgular, bu nedenle seçtiğin programın dersleri hakkında mutlaka çokça araştırma yap. Zaten bir kursa katıldıysan ancak işlerin pazarlama/finans yönünü kaçırdıysan işin bu yönleriyle ilgili kısa dersler almayı düşün.
  • Tasarımdan fazlasını öğren. Moda endüstrisine dâhil olan bütün bir tedarik zinciri vardır ve her bir kişinin işinin ne olduğunu anlaman gerekir, böylece taviz vermek, talepleri karşılamak ve işlerin nerede geciktiğini anlamak için işleri onların bakış açısından da görebilirsin. Satın almacılar, merchandiser'lar, kalıp kesiciler, giysi ve kumaş teknolojisi uzmanları, kalite kontrolcüler, kalıp serileme uzmanları, model makinacılar, satışçılar, halkla ilişkiler ve pazarlamacılar, moda gazetecileri, perakendeciler, etkinlik organizatörleri, moda stilistleri vb. kişilerin ne yaptığını araştır.
  • Müşterini tanı. Bu, temel ve asli bir beceridir ve bir moda tasarımcısının bunu asla gözünden kaçırmaması gerekir. Müşterilerinin ne kadar harcadıklarını, yaşam tarzlarının ne olduğunu, nerede alışveriş yapmayı sevdiklerini, nasıl alışveriş yapmayı sevdiklerini ve neleri sevip neleri sevmediklerini bil. Mutlak ihtiyaçların ve sadece fazladan para olduğunda alınan şeylerin neler olduğunu bil. Pazarlama yaptıysan müşterilerin ihtiyaçlarını nasıl çözümleyeceğine dair sağlam bir anlayışa sahipsindir.
  • Rakiplerini tanı. Her zaman ilgi alanındaki diğer moda tasarımcılarının neler yaptığına dikkat et. En azından geride kalma. Daha da iyisi, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılarken onları geride bırak.
  • Ticaret fuarları, moda endüstrisinin nasıl çalıştığına ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamak ve rekabetçi kalmak açısından neyin işe yarayacağına dair daha derin bir anlayış geliştirmek için mükemmel yerlerdir.
 2. 2
  Moda tasarımı alanında iş ara. Bir tasarımcı olarak moda endüstrisinde iş bulmanın çeşitli yolları vardır ve bu, ilgilendiğin tasarımın türüne bağlıdır. Bazı durumlarda, çok yönlü olmak sana büyük ölçüde yardımcı olacaktır, böylece deneyim elde eder ve daha sonra gerçek tutkunu yaparsın. Ve çoğu durumda, bir yere kapak atmak için ısrarcı olman ve birçok farklı yere başvurman gerekir. Başlangıçta başvurulacak bazı yerler şunlardır:
  • Mevcut modaevleri ve tasarımcılar; stajyerlik, giriş seviyesi ücretli pozisyonlar, tasarımcı asistanlığı konusunda aramalar yap.
  • Film stüdyoları, tiyatrolar, kostüm mağazaları vb. yerlerde kostüm tasarımcısı pozisyonları
  • Çeşitli çevrim içi iş siteleri aracılığıyla internet ilanları
  • Ağızdan ağza; bir yerlere kapak atmak için üniversite veya moda endüstrisi bağlantılarını kullan. İyi konumda olan insanların söylediklerine değer veren bir sektörde bu, başlamak için iyi bir yoldur.
 3. 3
  Kendi tasarım işini yapıyorsan mali açıdan cin gibi olmaya hazır ol. Son derece yaratıcı olabilirsin, ancak kendi moda markanı işletiyorsan işletme konusunda bilgili olduğundan kesinlikle emin ol. Rakamları ve masanda birikip duran faturaları anlaman gerekir. Bu şeylerden gerçekten nefret ediyorsan muhasebecinden finansal konuları halletmesini istemek gibi iyi bir seçeneğin var, ancak senin anlamanın da yararı büyüktür. Ve eğer gerçekten ama gerçekten işin bu yönünden nefret ediyorsan kendi markanı yönetmek yerine bir modaevinde moda tasarımcısı olarak çalış.[7]
  • Ne tür bir tüccar olacaksın? Bağımsız tüccar, ortaklık, anonim şirket vb. dâhil olmak üzere birçok olasılık vardır. Her birinin ilerlemeden önce hukuk ve mali müşavirlerinle görüşmen gereken farklı avantajları ve dezavantajları var. Her koşulda, özellikle de dava meraklısı bir kültür içindeysen sorumluluk sigortası kapsamında olduğundan emin ol.
 4. 4
  Gerçekçi ol. Pazara uygun hareket etmeye istekli olman gerekebilir, ancak bu nasıl çalışıp sattığına bağlıdır. Gerçekçi olmak demek, yarı kırsal bir kasabada yalnızca iş kıyafeti isteyen insanlara çok fazla özel tasarım satmaya çalışmanın anlamsız olduğunun ve bir eskimoya bikini satmaya çalışmanın faydasız olduğunun farkında olmak anlamına gelir. Pazarının büyük olasılıkla nerede olacağına ve aynı bölgede yaşamanın ve çalışmanın senin için en iyisi olup olmadığına ya da mevcut bölgenden satışın yapılacağı en olası yere dağıtımı nasıl sağlayacağına odaklanman gerekecektir.
  • Etrafındaki etkileri dikkate al. Yaratıcı bir kişi olarak, yaratıcı sürecinin bir parçası da senin gibi insanların gibi etrafında olmak ve onların fikirlerini ve önerilerini gerçekleştirmektir. Bunu tek başına yapmak veya senin moda yaklaşımlarınla ilgilenmeyen insanlarla birlikte çalışmak çok daha zordur.
  • Mevsimselliğin moda tasarımını etkilediğini ve ürettiğin kıyafet türü ve onu nerede satmak istediğin üzerinde bir etkisi olabileceğini de unutma.
  • İnternet satışının gücünü dikkate al. Yakınlaştırılabilen ve döndürülebilen kaliteli üç boyutlu resimler kullanman kaydıyla, modanı internet üzerinden dünyanın herhangi bir yerine satmak günümüzün gerçekçi imkânlarından biridir. Bu, nerede yaşayacağın ve tasarım yapacağın konusunda sana daha fazla esneklik sağlar ve günlük işe gidip gelme süresini sıfıra indirebilir. Küçük bir moda markası olarak kalmayı planlıyorsan bu ideal olabilir. Ancak o zaman bile, büyük defilelere seyahat etmek için ödenek ayırmalısın.
  • Gelişen bir moda endüstrisine sahip bir şehirde yaşamak birçok tasarımcı için mantıklıdır. Global Language Monitor (GLM) şirketine göre, aşağıdaki şehirler azalan sırayla 2012 yılında dünyanın en iyi moda başkentleriydi:[8]
   • Londra, Ingiltere
   • New York, ABD
   • Barselona, İspanya
   • Paris, Fransa
   • Meksiko, Meksika
   • Madrid, İspanya
   • Roma, İtalya
   • Sao Paulo, Brezilya
   • Milano, İtalya
   • Los Angeles, ABD
   • Berlin, Almanya
   • Mumbai, Hindistan
  Reklam

Kısım 5
Kısım 5 / 5:
Moda Portfolyonu Oluşturmak

 1. 1
  Çalışmalarının bir portfolyosunu oluştur. Tasarım portfolyon, kendini ve işini pazarlama açısından tasarım işleri ve stajlara başvururken hayati önem taşıyacaktır. Portfolyon en iyi çalışmalarını göstermeli ve becerilerini ve yaratıcılığını vurgulamalıdır. Bir tasarımcı olarak kendini ciddiye aldığını göstermek için yüksek kaliteli bir cilt kullan. Aşağıdakileri portfolyona ekle:
  • Elle çizilmiş eskizler veya bunların fotoğrafları
  • Bilgisayarla çizilmiş tasarımlar
  • Öz geçmiş
  • İlham veya konsept sayfaları
  • Renk veya tekstil sunum sayfaları
  • Yapabileceklerini ve gelebileceğin yeri tam olarak yansıtan diğer parçalar.

İpuçları

 • Mümkün olduğunca kendi yaptığın kıyafetleri giy. Kıyafetlerini tanıtmak için onları giymekten daha iyi bir yol var mı? İnsanlar bu konuda soru sorduğunda, her şeyi dinleyiciyi heyecanlandıran kısa, etkileyici yollarla açıklamaya hazır ol.
 • Tasarımlarına renk katmak yaratıcı olmana yardımcı olur.
 • Hakaretlere hazır ol. Kimse mükemmel değildir. Arkadaşlarından ve ailenden tavsiye al. Asla pes etme, tutkundan vazgeçemezsin!
 • İnsanlara moda çizimlerini göstermeyi düşünüyorsan moda çizimlerinde nasıl görüneceğini düşün.
 • Kendi moda markan için iyi bir logo geliştir. Bu, tarzını en baştan tanımlayacaktır ve bu nedenle en baştan iyi olması gerekir. Bu işte iyi değilsen profesyonel bir grafik tasarımcı bulmaya değer.
 • Daha fazla ilham almanın ve ilerlemeni göstermenin bir yolu olarak daima tasarla. Bu, potansiyel işverenlerin, nasıl öğrendiğini ve geliştiğini görmelerine yardımcı olacaktır.
 • Kendine konsantre ol. Başkalarını kıskanma. Onlardan tavsiye almalısın.
 • Yapabildiğini yap. Başkalarının yaptığını yapma, kalbini dinle.
 • Aldığın eleştirileri yazarsan onlara bakarak gelecekte daha iyi tasarımlar yapabilirsin.
 • İğnelere karşı dikkatli ol.
 • Eğer bir moda tasarımcısı olmak istiyorsan üniversiteye gitmeli ve biraz farklı olan ve yalnızca senin tasarımın olarak kabul edilebilecek tasarımlar yapmalısın.
Reklam

Uyarılar

 • Tasarımcı olarak çalışmak, fiziksel olarak yorucu bir kariyer olabilir. Son teslim tarihlerine yetişmek için beklenmedik zamanlarda uzun saatler boyunca çalışmaya istekli olman gerekecek.
 • Podyum ve üst düzey moda için tasarım yapmak prova için çok zayıf modellerin kullanılması (bu da seni potansiyel olarak kadın ve erkeklerin sağlıksız temsillerini teşvik etmede suç ortağı haline getirir), diğer tasarımcıların ve moda endüstrisi elitlerinin kurnazlıkları ve çok kısıtlı sürelerde işin teslim edilmesi talepleri gibi endüstrinin zorlu yönleriyle doğrudan temas kurmana neden olacaktır. Hâlihazırda baskın bir kişi değilsen iletişim kurma ve prensiplerini dile getirme becerilerini geliştirmek için zaman harcamak akıllıca olacaktır.
 • Moda endüstrisi son derece rekabetçidir; moda alanında bir kariyere ancak kendini bu alana %100 adadıysan devam et. Aynı zamanda çok erkenden vurdumduymaz olmanın ve eleştirinin türünü sezmeyi öğrenmenin çok yardımı olur; çoğu eleştiri “kedi ulaşamadığı ciğere pis dermiş” kıvamındadır ve eğer kendine inanırsan eleştirinin yerinde mi, yoksa sadece kötü niyetli mi olduğunu bilirsin.
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chloée Ohayon-Crosby
Ortak yazarlar :
Kostüm Tasarımcısı ve Gardırop Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Chloée Ohayon-Crosby. Chloée Ohayon-Crosby, Los Angeles, Kaliforniya'da kostüm tasarımcısı ve gardırop uzmanıdır. Moda danışmanlığında sekiz yıldan fazla deneyime sahip olan Chloée kişisel tasarım, film tasarımı, tiyatro tasarımı ve ticari tasarımın yanı sıra görüntü danışmanlığı ve kostüm tasarımında uzmanlaşmıştır. Chloée, seçkin moda evi Chloée’de tasarımcı yardımcısı ve Glamour Italia'da serbest stilist olarak çalışmıştır. Chloée, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts'ta Güzel Sanatlar/Stüdyo Sanatları ve Paris, Fransa'da dünyaca ünlü ESMOD École Supérieure des Arts'ta Moda Tasarımı ve Mağazacılık okumuştur. Bu makale 5.012 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İş Hayatı
Bu sayfaya 5.012 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam