Moda dünyasında yeni tasarımlar gerçekten biçilip dikilmeden önce elle çizilmiş eskizler hâlinde sunulur. Önce eskizin temelini oluşturan siluet, yani manken biçimli figür çizilir. Önemli olan gerçekçi görünümlü bir figür değil, üzerinde elbiselerin, eteklerin, bluzların, aksesuarların ve diğer kreasyonlarının gösterilebileceği boş bir tuval olarak kullanılacak bir figür yaratmaktır. Renklendirip dantel, dikiş yerleri ve düğmeler gibi detaylar eklemek, fikirlerini gerçeğe dönüştürmene yardımcı olur.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Eskize Başlamak

 1. 1
  Malzemeleri bir araya getir. Silinmesi kolay, hafif izler bırakan sert uçlu bir kurşun kalem (en iyisi H kullanmaktır) seç. Bu kalemlerle yapılan çizimler kâğıtta iz bırakmaz ki bu, resmi renklendirmek istediğinde çok faydalıdır. Kaliteli bir silgi ve kalın kâğıt da eskizlerinin profesyonel görünmesini istiyorsan çok önemlidir.
  • Eğer doğru türden bir kurşun kalemin yoksa 2 numara kurşun kalemle de çizim yapabilirsin ama kâğıda çok bastırmak yerine çok hafif çizmeyi unutma.
  • Mürekkepli kalemlerle çizim yapmak tavsiye edilmez, çünkü bunları silemezsin.
  • Kıyafet tasarımlarını çizmek için renkli markörlere, mürekkeplere ve boyalara da ihtiyacın olacak.
 2. 2
  Siluet yaratmanın alternatif yöntemlerini düşün. Kendi siluetini çizebilmek güzeldir çünkü modeli tam kafandaki orantılara göre yapmanı sağlar. Ancak doğrudan kıyafet tasarımı çizmeye atlamak istiyorsan başvurabileceğin bazı kestirme yollar var:
  • İnternet’ten farklı şekil ve boyutlarda bulup indirebilirsin. Örneğin çocuk, erkek ya da minyon kadın vb. silueti indirebilirsin.
  • Bir dergideki reklamda gördüğün mankenin fotoğrafının ya da başka bir resmin etrafından çizebilirsin. Tek yapman gereken mankenin üstüne bir sayfa şeffaf kopya kâğıdı koyup hafifçe konturlarını çizmek.
 3. 3
  Siluet için bir poz belirle. Siluet de denen, tasarımını taşıyacak olan manken, kıyafetleri en güzel şekilde gösterecek bir pozda çizilmelidir. Mankeni yürürken, otururken, eğilirken ya da herhangi bir başka pozisyonda resmedebilirsin. Yeni başlayan biri olarak en yaygın pozla, yani mankeni podyumda dururken ya da yürürken gösteren bir pozla başlayabilirsin. Bu, çizimi en kolay olan pozdur ve tasarımlarını tamamı görünecek biçimde resimlemene izin verir.
  • Tasarımlarını profesyonel ve cazip biçimde göstermek istediğinden doğru orantılı ve iyi çizilmiş bir siluet kullanman çok önemli.
  • Birçok moda tasarımcısı farklı pozisyonlar çizme becerilerini geliştirmek için yüzlerce siluet çizer.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Siluet Çizmek

 1. 1
  Denge çizgisini çiz. Bu, eskizin ilk çizgisidir ve mankenin ağırlık merkezini temsil eder. Bunu başın ucundan ayak parmaklarına kadar, siluetin omurgası boyunca çiz. Şimdi başı temsil edecek bir oval çiz. Bu, siluetinin temelidir ve buradan hareketle orantıları doğru bir çizim yapılabilir. Silueti, mankenin iskeleti olarak da düşünebilirsin.
  • Mankenin eğilmiş bir pozisyonda olmasını istesen bile denge çizgisi düz bir dikey çizgi olmalıdır. Örneğin mankenin kalçaları hafifçe sağa yatık poz vermesini istiyorsan sayfanın ortasına düz bir denge çizgisi çizmelisin. Bu çizginin mankenin başından, üstüne bastığı zemine kadar inmesi gerekiyor.
  • Unutma ki kıyafet tasarlarken mankenin doğru oranlara sahip olması gerekmez çünkü öne çıkarılan şey, senin çizim becerin değil kıyafetlerdir. Çok gerçekçi görünen bir manken çizmekle ya da yüz özellikleriyle zaman yitirme.
 2. 2
  Önce pelvik bölgeyi çizerek başla. Denge çizgisinin ortasının hemen aşağısına, yani leğen kemiğinin normalde vücutta olduğu yere bir kare çizerek başla. Kare, mankenin ne genişlikte olmasını istiyorsan o boyutta olmalı. Zayıf bir manken için bu kare, kilolu bir büyük beden mankeni için olduğundan daha küçük olacaktır.
  • İstediğin pozu aklından çıkarmadan bu pelvik kareyi sağa ya da sola yatır. Örneğin, mankenin kalçalarının sola yatık olmasını istiyorsan kareyi hafifçe sola yatır. Eğer normal duran bir manken çizmek istiyorsan kareyi sağa ya da sola yatırmadan, düz olacak biçimde çiz.
 3. 3
  Torsoyu ve omuzları çiz. Torso çizgilerini, pelvik karenin iki köşesinden yukarı doğru çiz. Torso, ortada, bel kısmında içeri doğru girinti yaptıktan sonra omuzlara doğru tekrar genişler. Tıpkı gerçek insan bedeninde olduğu gibi, omuzlar kalçalarla ya da pelvik dörtgenin üstüyle aynı genişlikte olmalıdır.
  • Bittiğinde torso, bir vücutta gördüğün normal bir torsoya benzemeli. Referans için dergilerdeki manken resimlerine ve reklamlara bak. Belin nasıl vücudun alt kısmından ve kalçalardan daha dar olduğunu gör. Torso yaklaşık iki baş yükseklikte olmalı.
  • Omuzları ve kalçaları zıt yönlere yatık şekilde, karşı denge ya da contrapposto denen pozda çizmek yaygın bir uygulamadır. Bu, mankenin hareket ettiği izlenimi oluşturur. Beli omuz ve kalça İzgilerinden daha kısa, yatay bir çizgi olarak çiz.
  • Eğri çizgilere dikkat et (göğüs kafesinin kavisi vb.) çünkü bu açılar ve çizgiler, uzuvları birbirinden ayrılmış gibi durmayan bir figür çizmede elzemdir.
 4. 4
  Başı ve boynu çiz. Mankenin boynu, omuz genişliğinin üçte biri, baş uzunluğunun da yarısı kadar olmalıdır. Bunu çizdikten sonra, vücutla orantılı olması gereken kafayı çiz. Kafa ne kadar büyükse manken de o kadar genç ya da çocuksu görünür.
  • Başı temsil etmesi için çizdiğin ilk ovali silebilirsin.
  • Başı, seçtiğin poza uyumlu ve doğal gözükecek biçimde çiz. Hafifçe öne ya da arkaya ya da sağa veya sola yatırabilirsin.
 5. 5
  Bacakları ekle. Bacaklar dört baş yüksekliğinde ve vücudun en uzun kısmı olmalıdır. Bacaklar aynı zamanda ikiye bölünür: uyluklar (pelvik karenin altından dizlerin üstüne kadar) ve baldırlar (dizlerin altından ayak bileklerinin başlangıcına kadar). Unutma ki moda illüstratörleri bacakları torsodan daha uzun çizerek genelde mankenin boyunu abartırlar.
  • Uylukların üst kısmı başla hemen hemen aynı genişlikte olmalı. Her bir bacağı uyluktan dize inene kadar incelt. Dize vardığında bacağın kalınlığı, uyluğun geniş kısmının üçte biri kadar olmalı.
  • Baldırları, ayak bileklerine doğru incelterek çiz. Her bir ayak bileği, başın dörtte biri genişlikte olmalı.
 6. 6
  Ayakları ve kolları çizerek bitir. Ayaklar nispeten dardır. Bunları başla aynı uzunlukta, uzun üçgenler hâlinde çiz. Kolları tıpkı bacaklar gibi oluştur ve el bileklerine doğru incelt. Torsoya göre, gerçek bir insanın kollarından daha uzun olsun çünkü bu daha stilize bir görünüm sunar. Son olarak da elleri ve parmakları ekle.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Kıyafet ve Aksesuar Çizmek

 1. 1
  Özgün tasarımını resimle. Ne yaratmak istediğini düşün ve bunu en son ayrıntısına varıncaya değin temsil et. Bir elbise tasarlıyorsan desenler, fırfırlar, yazı, kurdeleler vb. ekleyerek güzel bir esere dönüştür. Tasarımının kendine has özelliklerine odaklan ve uygun aksesuarlar ekleyerek, hedeflediğin tarzın açık seçik anlaşılmasını sağla.[1] Eğer taze fikirlere ihtiyacın varsa ya da nereden başlayacağını bilmiyorsan İnternet’te ya da dergilerde moda eğilimlerini arayıp ilham al.
 2. 2
  Kıyafetleri vurgulu biçimde çiz. Moda çizimlerinin amaçları senin tasarım fikirlerini ortaya koymak olduğuna göre, kıyafetleri çizerken daha cüretkâr ol. Giysileri siluete gerçekçi biçimde oturt. Dirseklerin ve belin yanı sıra omuzların, ayak ve el bileklerinin etrafında kıvrımlar olmalıdır. Giysilerin bir insanın üstünde nasıl durduğunu düşünüp bunu kendi mankeninin üstünde yeniden yarat.
  • Unutma ki farklı kumaşlar ve yapılar vücutta farklı biçimlerde durur. Kumaş ipeksi ve inceyse vücudun üstüne dayanıp sürüklenecek, neredeyse uçuşacaktır. Kumaş kot ya da yün gibi kalınsa daha kabarık duracak ve vücut biçimini daha az gösterecektir (kot ceketler aklına gelsin).
  • Çizdiğin kumaşın dokusunu göstermeye çalış; kumaş pürüzsüz, kaba dokulu, sert ya da yumuşak olabilir. Çizimi daha gerçekçi kılmak için payet ya da düğme gibi detaylar ekle.[2]
 3. 3
  Pli, kıvrım ve kat yeri çizmeyi öğren. Farklı tür çizgiler kullanarak çizdiğin kumaşta farklı türden kıvrımlar oluştur. Kat yeri, kırışık ve pli çizmeyi öğrenmek, giysinin yapısını göstermene yardımcı olacaktır.[3]
  • Kıvrımları gevşek, dalgalı çizgilerle gösterebilirsin.
  • Kırışıklıkları dairesel desenlerle göster.
  • Plileri düzgün çizmek için cetvel kullan.
 4. 4
  Desenleri ve baskıları göster. Eğer tasarımında desenli ya da baskılı kumaş varsa mankende nasıl duracağını hassas biçimde göstermen çok önemlidir. Desenli kıyafetin, örneğin eteğin ya da bluzun konturunu çizerek başla. Bunu farklı bölümleri olan bir ızgaraya böl. Bölümleri kumaştaki desenle teker teker doldur.
  • Kıvrımların, plilerin ve kırışıkların bir desenin görünümünü nasıl değiştirdiğine dikkat et. Desenin gerçekçi görünmesi için bazı noktalarda bükülmesi ya da kesilmesi gerekebilir.
  • Deseni çok detaylı biçimde çizmeye çalış ve tüm ızgara boyunca aynı göründüğünden emin ol.
 5. 5
  Gölgeleme, mürekkepleme ve renklendirmeyle resmi tamamla. Korumak istediğin çizgilerin üstünden kalın siyah boya ya da mürekkeple geç. Vücudu şekillendiren çizgileri ve gereksiz kurşun kalem izlerini bu noktada silebilirsin. Son olarak, tasarımlarında istediğin tonları kullanarak giysileri dikkatlice boya.
  • Giysileri markörle, mürekkeple ya da boyayla boyayabilirsin. Renkleri karıştır ve farklı tonlar kullanarak tasarımlarını boya.
  • Gölgeleme ve doku üzerinde çalışırken tasarımın spot ışıklar altında podyumdan sana doğru geldiğini hayal et. Kumaştaki daha derin kıvrımlar kullandığın rengin daha koyu tonlarına yol açacaktır. Kumaşa ışığın geldiği yerde renkler daha açık görünecektir.
  • Saç, güneş gözlüğü ve makyaj gibi özellikler eklemek, moda eskizinin canlanmasını sağlayacak hoş bir son dokunuştur.
 6. 6
  Düz çizim yapmayı düşün. Moda çizimlerine ek olarak düz şemalar da yaratman iyi olabilir. Bu, giysi tasarımlarını iki boyutlu biçimde, düz bir yüzeye serilmiş gibi gösteren bir çizimdir. İnsanlara tasarımın bir manken üstündeki hâlini gösterdiğin gibi düz hâlini de göstermen iyi olur.[4]
  • Düz çizimler ölçekli yapılmalıdır. İllüstrasyonları mümkün olduğunca gerçeğe yakın yapmaya çalış.[5]
  • Düz çizimlerde kıyafetlerin arkasını da göstermelisin, özellikle de tasarımın arka tarafında kendine has detaylar varsa.[6]
  Reklam

İpuçları

 • Kıyafete eşlik edecek özel bir makyaj düşünmüyorsan yüze fazla detay yapmakla uğraşma.
 • Kimileri mankenlerini çok zayıf çizmeyi sever. Mankenleri gerçekçi çiz. Kıyafet seçerken ve dikerken kolaylık olur.
 • Yüz hatlarını hiç çizmeyip birkaç çizgiyle saçı çizmek çoğu zaman daha kolaydır. Odaklanman gereken şey, kıyafet.
 • Kullanacağın materyali tasarımının yanına yapıştır ki ne kullanacağını bilesin.
 • Kıyafetlere doku eklemek kolay değildir ve biraz tecrübe gerektirebilir.
 • Silueti çizerken kâğıda çok bastırma ki asıl odak noktası tasarımların olsun.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavla Nasıl OynanırTavla Nasıl Oynanır?
Twerk Nasıl Yapılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Gözler Nasıl KızartılırGözler Nasıl Kızartılır?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Nasıl Yalandan AğlanırNasıl Yalandan Ağlanır?
Nasıl Güzel Şarkı SöylenirNasıl Güzel Şarkı Söylenir?
Anime veya Manga Suratları Nasıl ÇizilirAnime veya Manga Suratları Nasıl Çizilir?
Spotify'dan Şarkı Nasıl İndirilirSpotify'dan Şarkı Nasıl İndirilir?
Tel Tokayla Kilit Nasıl Açılır?
Gri Renk Nasıl Elde Edilir?
Bir Film İncelemesi Nasıl YazılırBir Film İncelemesi Nasıl Yazılır?
Yüz Nasıl ÇizilirYüz Nasıl Çizilir?
Sakızla Balon Nasıl Şişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 48 kişi çalıştı. Bu makale 3.115 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sanat ve Eğlence
Bu sayfaya 3.115 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam